lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Kanalizacja i inne w legalnym warsztacie.
Autor Wiadomość
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 11-11-2012, 12:03   Kanalizacja i inne w legalnym warsztacie.

Witam! W jednym z pomieszczeń chce zrobić stanowisko które ma słuzyc między innymi do mycia aut czy czesci z brudu, błota itd nie zanieczyszczeń typu olej czy smar.Teraz pytanie czy scieki z mycia moge normalnie wpiąc do kanalizacji? Czy to wymaga jakis dodatkowych pozwoleń zgłaszania, odbioru, a moze filtrów itd? Czy to poprostu dodatkowy "kibel". Oczywiscie to nie miejsce do wylewania brudnego nitro ;) .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 11-11-2012, 15:57   

Po mojemu musi byc separator. Inaczej Ci tego nie odbiorą. Ale poczekajmy co Projekter na to powie.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
rajcuch
Forumator



Wiek: 48
Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 213
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Wlkp
Wysłany: 11-11-2012, 16:15   

Obowiązkowo separator! Ja mam dwa, do tego projekt odbiór itd no i kasy dużo hehe ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paul_van_cristo
Guru


Wiek: 35
Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 436
Punkty: 5/2
Skąd: s-ki
Wysłany: 11-11-2012, 18:17   

rajcuch napisał/a:
Obowiązkowo separator! Ja mam dwa, do tego projekt odbiór itd no i kasy dużo hehe ;)


ile kosztuje separator bo sam muszę na dniach kupić ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 11-11-2012, 18:22   

paul_van_cristo napisał/a:
rajcuch napisał/a:
Obowiązkowo separator! Ja mam dwa, do tego projekt odbiór itd no i kasy dużo hehe ;)


ile kosztuje separator bo sam muszę na dniach kupić ?


Poszukaj na allegro ale myśle, że kilka tysięcy trzeba zapłacić. To pewnie zależy od przepływu.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paul_van_cristo
Guru


Wiek: 35
Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 436
Punkty: 5/2
Skąd: s-ki
Wysłany: 11-11-2012, 18:47   

ZIEMBA napisał/a:
paul_van_cristo napisał/a:
rajcuch napisał/a:
Obowiązkowo separator! Ja mam dwa, do tego projekt odbiór itd no i kasy dużo hehe ;)


ile kosztuje separator bo sam muszę na dniach kupić ?


Poszukaj na allegro ale myśle, że kilka tysięcy trzeba zapłacić. To pewnie zależy od przepływu.



podobny jak mam w projekcie 5.640pln :O
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 11-11-2012, 19:55   

Czy wystarczy taki? http://www.allegromat.pl/aukcja123496 . Teraz jak wygląda sytuacja gdy mam budynek, prąd woda itd przemysłowa. Tylko działała tam kiedys inna firma, ja to biore i zakładam swoją, Adoptuje pod siebie i chciałbym zrobić to najpierw samemu np taka "studzienke" a potem działac z legalizacją. I teraz Jak to ruszyć w tej kolejnosci. Tak samo chce zrobić "dziure" w stropie pod podnośnik i równiez wolałbym to zrobic teraz a potem odbiory itd jak bedzie wsio gotowe.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 12-11-2012, 16:07   

paciak napisał/a:
Tak samo chce zrobić "dziure" w stropie pod podnośnik i równiez wolałbym to zrobic teraz a potem odbiory itd jak bedzie wsio gotowe.


Gdzieeeee ??? ... to jakaś winda na piętro ... czy piwnica pod poziomem 0,00 posadzki ? :O

Co do twoich pytań to sugeruje ci wybrać sobie projektanta i niech on ci sprawę poprowadzi. Np. taki separator. Generalnie powinien być. ... Jednak gdy powierzania utwardzona jest mniejsza niż 1000 m2 to separator nie jest bezwzględnie konieczny. Po za tym separator to urządzenie do oczyszczania wód deszczowych z terenów utwardzonych a nie filtr ścieków technologicznych.

Ścieków technologicznych nie wolno spuszczać do kanalizacji miejskiej bez podczyszczenia i neutralizacji substancji chemicznych i biologicznie aktywnych . Ty twierdzisz że to stanowisko do mycia i takie tam ... a to nie wystarczy. Trzeba określić parametry ścieku .. a najlepiej siedzieć cicho jak nie projektujesz myjni. Ścieki z mycia posadzki ( prac porządkowych ) serwisu trzeba skierować na separator zewnętrzny i wtedy pow. budynku wchodzi w limit pow utwardzonych. Można też użyć technologicznego wybiegu ... maszyna do mycia posadzki i myjnia parowa bez ściekowa ;)

Nie rób prac remontowych i inwestycyjnych w oparciu o "wydaje mi się" albo "tak słyszałem". To co leży po stronie formalnej budowy musi być w obiekcie, ale to nie te wypracowują w nim zyski.

Dlatego zrób obiekt zgodnie z przepisami ale tylko na granicy wymogów formalnych. Jak posuwasz się dalej to musisz wiedzieć po co to robisz drożej i lepiej niż jest wymagane ... Jaki masz w tym cel ? Czasami warto. Jednak w większości przypadków to co mówią przepisy to już wystarczając poziom.

Weź jakiegoś projektanta. Zrób dokumentację i jej się trzymaj. :nono:
Wszystko po kolei ... najpierw sprawdź czy w ogóle możesz tam robić warsztat i lakiernię ... i pamiętaj ze to nieważne że tam już coś takiego było ;) . Po kolei ... krok po kroku i bez żadnych zbędnych szaleństw. O wielu możliwych rozwiązaniach z pewnością nie wiesz ... a mogą być lepsze i tańsze niż to co planujesz. Dlatego bież projektanta do formalności, a każde rozwiązanie konsultuj ze specjalistą danej branży ... ogrzewanie, kanalizacja, oświetlenie, wentylacja ... inaczej wydasz kasę a możliwe że będziesz i tak to zmieniał skoro ma być legalnie, a zrobisz to jak tak jak ci się wydawało ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 12-11-2012, 17:58   

Z ta dziurą to sytuacja jest taka, ze od posadzki do sufitu jest 3 metry ( Mam nadzieje ze jest to formalnie za nisko na taką działalność?), a ze z załozenia ma byc to 2 stanowiska mechanika i 2 blacharsko lakiernicze + kabina oddzielna to trzeba minimum jeden podnośnik kolumnowy. No i dlatego chcę podniesc strop nad podnosnikiem na wysokosc dachu. Jesli jest budynek to musze robić i tak od nowa projek na niego czy mozna wykozystać tą dokumentacje która jest z przed lat?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 13-11-2012, 00:03   

paciak napisał/a:
No i dlatego chcę podniesc strop nad podnosnikiem na wysokosc dachu. Jesli jest budynek to musze robić i tak od nowa projek na niego czy mozna wykozystać tą dokumentacje która jest z przed lat?


Projekt możesz wykorzystać jako inwentaryzację, ale jak chcesz podnosić strop to będzie pozwolenie na budowę. Nowy projekt. Poza tym co to za obiekt ? Jak to nie lakiernia to czeka cię procedura zmiany sposobu użytkowania ... albo jak wcześniej pozwolenia na budowę z e zmianą sposobu użytkowania. Sprawdziłeś w planie zagospodarowania czy możesz tam zrobić warsztat ? Masz decyzję środowiskową. Co z Oceną zagrożenia wybuchem ? Projekt dostosowania obiektu do wymogów rozporządzenia :

http://dziennik.dziennikb...Cat=ap&Count=10

+ ostatnia nowela z sierpnia 2009 roku
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 26-11-2012, 17:13   

Tak większość mam, z tym, że z przed laty.... rozumiem, ze trzeba robic wszytsko nowe? To dotyczy typowo obiektu a firmy się moga zmieniać czy kazda musi sobie zrobic swoje? Budynek "stoi" jako pawilon usługowo-handlowy plus częsc mieszkalna oraz bar.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 19-02-2013, 19:29   

Powracam znów do tych ścieków....a dokładnie kratki sciekowej wewnątrz budynku do ... mycia podłogi lub auta ;) ). Do kanalizacji miejsckiej nie wolno podłączyć, a co jezeli zlatywało by to do "zbiornika na szambo" a ja od czasu do czasu zgłaszał bym odbiór owego szamba ?


§ 122. 1. Instalację kanalizacyjną stanowi układ połączonych przewodów wraz z urządzeniami, przyborami i wpustami odprowadzającymi ścieki oraz wody opadowe do pierwszej studzienki od strony budynku.
2. Instalacja kanalizacyjna budynku powinna umożliwiać odprowadzanie ścieków, a także wód opadowych z tego budynku, jeżeli nie są one odprowadzane na teren działki, oraz spełniać wymagania określone w Polskich Normach dotyczących tych instalacji.

A zatem czy jeżeli niema rowu to wodę deszczową ( z drenazu w ziemi) moge puszczać w kanalizację ? :O
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 19-02-2013, 21:41   

paciak napisał/a:
A zatem czy jeżeli niema rowu to wodę deszczową ( z drenazu w ziemi) moge puszczać w kanalizację ? :O

Zdecydowanie NIE :nono:

Można wtedy gdy na terenie istnieją dwie odrębne sieci kanalizacyjne "sanitarna" i deszczowa, pod warunkiem uzyskania zgody na taki spust, przepuszczenia ścieku z placu i dachów przez separator zewnętrzny i wykonywaniu cyklicznych badań ścieku ... i to nie zawsze. Np takie miasto TORUŃ. Ma kanalizację deszczową a włączenie się w nią wcale nie jest takie oczywiste :nono: . Wszytko zależy od wydanych warunków przyłącza od gestora sieci.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 02-03-2013, 15:44   

Jak to w końcu jest? Firma zamkneła się w zeszłym roku ( pawilon usługowo handlowy,) Ja biore budynek w wynajem i zakładam działalnosc - warsztat samochodowy itd. I co mam projekty ect i sobie działam plus umowy z odbiorem syfów i ewentualnie pozwolenie na emisję lzo itd jakby staneła kabina czy dzwonie po kolei znów po strazaków budowlańców elektryków zeby znów podbili pieczątki bo inny własciciel firmy chodz budynek ten sam? A lepiej jest wybudować budynek z fosą pod kabine i kabine zamontowac wewnątrz wtedy juz budynku, czy normalnie kabine jako budynek? Tzn chodzi i formalnosci związane z "budową" i odbiorem?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 03-03-2013, 02:05   

30 pytań ... analiza kilku ustaw i rozporządzeń ... a pewnie oczekujesz prostej odpowiedzi ?
To może zacznijmy tak ... o lektury :

http://lakiernik.info.pl/podstr/ORGANIZACJA.pdf

http://lakiernik.info.pl/podstr/ADAPTACJA.pdf

http://lakiernik.info.pl/...20na%20zew..pdf
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 03-03-2013, 20:06   

O troche mi rozjaśniło. Czyli tak po krótce jeżeli jest to obiekt usługowy branży motoryzacyjnej i nie bylo nic zmieniane to sobie działam sobie. Jeżeli nie to robie adaptacje, zmiane sposobu użytkowania budynku i robie odbiory.

Teraz jak i gdzie sprawdzić przeznaczenie budynku?


"Stanowiska wielofunkcyjne to kolejne elementy
organizacyjne, bardzo wskazane przy formowaniu
warsztatu w adoptowanych obiektach. Np. myjnia,
polernia i przygotowalnia do lakierowania może
zostać połączoną w jedno stanowisko
wielofunkcyjne. Wyciąg z boku lub z przodu,
nadmuch z góry z oświetleniem, kanalizacja w
centralnym otworze pod samochodem i … możemy
realizować kilka zadań na jednym stanowisku."

"Wyciąg..." czyli zgłoszenie emitera, ale co z tym "...centralnym otworem pod samochodem..." :D Gdzie ta woda moze uciekac z tego otworu :p ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 04-03-2013, 10:02   

Szanowny Panie,

W nawiązaniu do zapytania dotyczącego ceny i zakresu opracowania przedprojektowego :
- dokumentacja technologiczna
- karta informacyjna przedsięwzięcia / Raport o oddziaływaniu obiektu na środowisko
- ocena zagrożenia wybuchem
- mapa do celów projektowych
- inwentaryzacja obiektu

oraz opracowania później projektu budowlanego

- projekt architektoniczny
- projekt branżowy wody i kanalizacji
- projekt konstrukcyjny otworów i wzmocnień
- projekt branżowy wentylacji i ogrzewania
- projekt branżowy instalacji elektrycznej
- opinie do projektów ( BHP, PPOŻ, SANEPID )
- wystąpienie o pozwolenie na budowę / zmianę sposobu użytkowania

Informuję że na tym etapie mogę określić jedynie koszt opracowania przedprojektowego ( CZ. 1 zestawienia )

Wartość opracowania ok. 15 000 - 20 000 zł + vat.

Druga część oferty określona zostać może dopiero po zapoznaniu się z wytycznymi i wymogami dla inwestycji wskazanymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu, wydanej prawomocnej Decyzji Środowiskowej, oraz uwarunkowaniami terenowymi.

Po zakończeniu budowy / adaptacji opracować możemy wymagane dokumenty i wnioski pozwalające na legalizację funkcji obiektu jako lakierni / blacharni / SKP / OSKP / myjni samochodowej / czy serwisu mechanicznego. Zakres tych działań zależny jest od przewidywanych przez Pan funkcji obiektu. Informuję jednak że zakres trzeciego etapu współpracy jest niezależny od działań ( odbioru budynku i dopuszczenia do użytkowania ) jakie wykonać powinien kierownik budowy w imieniu inwestora zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

Wartość budowlanej dokumentacji projektowej dla warsztatu samochodowego z lakiernią to ok 60 / 80 000 zł łącznie dla trzech etapów realizacji

Z Pana lakonicznego opisu i przekazanych strzępków informacji wynika, że planuje Pan adaptację małego obiektu i to jedynie na potrzeby lakierni samochodowej. Nie wykluczam że zadanie to będzie można zrealizować bez konieczności wystąpienia o pozwolenie na budowę a co za tym idzie oficjalnych odbiorów technicznych. Możliwe że uda się to zrobić wyłącznie na podstawie rozbudowanej i szczegółowej dokumentacji projektu technologicznego określając w niej szczegóły dla wykonawców prac budowlanych i adaptacyjnych.

W takim przypadku wskazane wstępnie koszty oferty udaje się znacząco zniwelować. Jeżeli dobrze wnioskuje z Pana opisu to wynika z niego ze inwestycja planowana jest w obiekcie którego będzie Pan dzierżawcą. To znacząco wpływa na zakres wymaganych działań formalnych, zwalniając Pana z obowiązku realizacji niektórych kosztownych procedur.

Jeżeli podejmie Pan decyzję o rozpoczęciu współpracy z naszym biurem proszę o kontakt to przybliżę Panu procedury i wprowadzę w zakres wymaganych formalności na poszczególnych etapach planowanej działalności.

W ramach opracowanej dokumentacji wskażę Panu także miejsce ... gdzie ucieka ta woda z centralnego otworu lakierni ;)

pozdrawiam PROJEKTER - Robert Grzywaczewski.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 04-03-2013, 18:49   

SZ.P Robercie, wiadomość poszła na PW. ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne