lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
instalacja pneumatyczna w malym zakladzie
Autor Wiadomość
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 18-10-2009, 18:04   instalacja pneumatyczna w malym zakladzie

filtry od jano

DSC06114.JPG
pompa ABAC B 5900 B
Plik ściągnięto 471 raz(y) 216,86 KB

DSC06116.JPG
przekroj wewnetrzny przewodow 10 mm , ale bede zmienial na wiekszy bo mam male spadki cisnienia
Plik ściągnięto 531 raz(y) 166,75 KB

DSC06115.JPG
filtr wstepny 1/2 , wklad 40 mikronow
Plik ściągnięto 516 raz(y) 207,21 KB

DSC06117.JPG
1. filtr z naolejaczem 1/2 , wklad 40 mikronow
2. filtr 1/2 , wklad 5 mikronow
Plik ściągnięto 608 raz(y) 174,46 KB

DSC06118.JPG
kompletny blok przygotowania powietrza do lakierowania 1/2
Plik ściągnięto 639 raz(y) 166,74 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Barcik
Maniak forum



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 570
Punkty: 14/4
Skąd: Kraków
Wysłany: 18-10-2009, 18:08   

Po co Ci tyle odstojników (foto1) ? Ja mam 1 i bangla.
_________________
.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 18-10-2009, 18:38   

Barcik napisał/a:
Po co Ci tyle odstojników (foto1) ? Ja mam 1 i bangla.


tam gdzie jest potrojny filtr to lakieruje , wiec musi byc konkretny , pierwszy wylapuje wstepnie wode i inne smieci po niewaz jak widac na zdjeciach butla pod sprearka niejest nowa ma juz ponad 35 lat ,przerobilem stara polska sprezarke bo juz siadla , wiec napewno smieci sa w niej a poco zeby cos bylo w instalacji , jeszcze chce zamontowac przed tym filtrem wstepnym separator cyklynowy duzo niekosztuje a wode usunie wstepnie ,wkladow w nim jak sie dobrze orientuje niewymienia czyli jednoczesnie oszczedza sie fitry pozostale i instalacji , filtr z naolejaczem do narzedzi penumatycznych , a z boku co jest to czyste powietrze do przegmuchiwania lub do szliefierek pneumatycznych Rupesa ktore posiadam a donich niemorze dochodzic powietrze z olejem i wszystko jasne ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
lukasz509
uzależniony od forum


Wiek: 33
Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 339
Punkty: 3/2
Skąd: wadowice
Wysłany: 18-10-2009, 18:46   

jerryhaj, nie przejmuj sie Barcik, jest doczepliwy:/

[ Dodano: 18-10-2009, 18:48 ]
bez obrazy oczywiście
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 18-10-2009, 19:00   

lukasz509 napisał/a:
jerryhaj, nie przejmuj sie Barcik, jest doczepliwy:/

[ Dodano: 18-10-2009, 18:48 ]
bez obrazy oczywiście


wiem o tym hehehe :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
lukasz509
uzależniony od forum


Wiek: 33
Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 339
Punkty: 3/2
Skąd: wadowice
Wysłany: 18-10-2009, 19:08   

tylko czasem neizbyt miło jest wysłuchać krytyki heheh no ale od fachowca to chyba sama przyhjemnosć:D:D:D a ile mniej wiecej cie wykosztowała ta instalacja??
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 18-10-2009, 19:20   

dokladnie niepamietam ale w 1500 chyba sie zmiescilem [ bez sprezarki ] filtry , przewody , mocowania do sciany przewodow , tasma teflonowa , trojnik , czwornik , opaski zaciskowe , sruby do mocowania filtrow na sciane , szybko zlaczki , kolanka , zlacza do przewodow i filtrow , srubunki [ plus przewody pneumatyczne z koncowkami 400 zl ]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 18-10-2009, 21:31   

jerryhaj, a co to jest ta pętla nad drzwiami ??? :) ta elektryka też nie wygląda za ciekawie ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 18-10-2009, 22:24   

baqo napisał/a:
jerryhaj, a co to jest ta pętla nad drzwiami ??? :) ta elektryka też nie wygląda za ciekawie ;)


to wszystko jest tymczasowe ale sprawne i bezpieczne na wiosne buduje dalsza czesc zakladu , w innym miejscu bedzie kompresor , tej sciany niebedzie gdzie sa umieszczone filtry , wiec nierobilem instalacji na stale tylko tymczasowo , wiec uzylem zwyklych przewodow [ pentla :) :) :) ] , elektryka dobra , elektryk robil puzniej ona tez zniknie wiec bez obaw baqo
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jano
Dostawca

Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 650
Punkty: 28/2
Skąd: Białystok
Wysłany: 19-10-2009, 10:44   

Jak dla mnie bomba ;) Z resztą tak to miało być

jerryhaj :piwosz: :piwosz: :piwosz:
_________________
Narzędzia warsztatowe i przemysłowe, www.rg-narzedzia.com.pl
Kod rabatowy dodatkowe 5% dla forumowiczów
Przy zakupie wpisz kod: LAKIERNIK.INFO
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Robert !!!
Bywalec
sierrafan


Wiek: 41
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 36
Skąd: Tłuszcz
Wysłany: 20-10-2009, 19:44   

Panowie jaka powinna być średnica wewnętrzna przewodów między kompresowem a odstojnikami w lakierni odległość jakieś 10m?
Ja stosowałem zwykłe rurki PCV ale nie zwróciłem uwagi jaka jest ich średnica wewnętrzna.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 20-10-2009, 21:26   

Robert ! !! napisał/a:
Panowie jaka powinna być średnica wewnętrzna przewodów między kompresowem a odstojnikami w lakierni odległość jakieś 10m?
Ja stosowałem zwykłe rurki PCV ale nie zwróciłem uwagi jaka jest ich średnica wewnętrzna.


wieksza niz srednica weza miedzy filtrem a np. pistoletem , jak masz srednice wewnetrzna 10 mm w przewodzie miedzy filtrem a pistoletem to miedzy kompresorem a filtrem powinna byc wieksza np. 14 mm wewnatrz , w tedy niebedzie duzych spadkow cisnienia , ja u siebie teraz bede zmienial , mam 10 mm i sa spadki cisnienia , moj blad niechcialo mi sie czekac na inne wieksze przewody i koncowki [ u mnie w miescie niemieli nigdzie wiekszych , kazali czekac 2 dni , a mi sie niechcialo czekac ] i kupilem wszystko z srednica wewnetrzna 10 mm [chociaz wiedzialem ze tak pewnie bedzie ] teraz bede w plecy pare zloty ,
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MODULAR
Bywalec



Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 33
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Polska
Wysłany: 21-10-2009, 12:42   

Średnica instalacji sprężonego powietrza przy długości instalacji sztywnej 5 mb do 40 mb. i wydatkiem powietrza od 300 do 500 l/min to 15 mm średnicy wewnątrz. Powyżej 50 metrów i
500 litrów na min - w zasadzie 22 mm ... ale można zrobić zejścia pionowe z 18 mm rury do każdego ujęcia.

[ Dodano: 21-10-2009, 12:48 ]
@jerryhaj - Napracowałeś się przy tej baterii filtrów ale ... tak naprawdę to nic nie wynika z tych fotek ! . Pokaż jak podłączyłeś filtry do głównej magistrali bo TU jest największy błąd jaki popełniają wykonawcy instalacji.
_________________
Przepraszam za chwilowo nie aktywną stronę www.
Nowa jest w opracowaniu.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 21-10-2009, 14:01   

MODULAR napisał/a:

[ Dodano: 21-10-2009, 12:48 ]
@jerryhaj - Napracowałeś się przy tej baterii filtrów ale ... tak naprawdę to nic nie wynika z tych fotek ! . Pokaż jak podłączyłeś filtry do głównej magistrali bo TU jest największy błąd jaki popełniają wykonawcy instalacji.


na zdjeciach pokazalem cala instalacje , filtr potrojny znajduje sie 2m od kompresora , a pozostale dwa filtry w lini prostej 3m , a z tym lukiem na dzwiamy 4m
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MODULAR
Bywalec



Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 33
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Polska
Wysłany: 23-10-2009, 07:13   

OK ... ale nie widać głównej magistrali. Jeżeli te przewody elastyczne i krótkie pionowe odcinki sztywnej instalacji to jej całość to z przykrością muszą Tobie napisać że jest zrobiona bardzo źle.

Każdy nawet najlepszy filtr kiedyś ustąpi pod naporem wody, czy stałych zanieczyszczeń. Dlatego główną magistralę wykonuje się tak aby wilgoć i zanieczyszczenia były przepychane na koniec do tzw. "ślepego ujęcia" skąd się je spuszcza co jakiś czas. Powietrze dla ujęć docelowych pobiera się przez tzw "złodziejki" czyli zwinięcie sztywnej instalacji najpierw w górę, a później w dół do ujęcia ( zawinięcie wpina się w trójnik głównej magistrali - trójnik skierowany jest do góry ). Idealne rozwiązanie to takie gdy sztywna "nitka" dla każdego ujęcia biegnie pionowo w dół i jest zakończona zaworem spustowym 30 cm przed podłogą. Kolejny trójnik na wysokości np 80 cm i ujęcie w bok ( 90 st. ). Dopiero tu filtr i szybko złączki do przewodów elastycznych. W takim układzie woda i zanieczyszczenia spychane są prosto na zawory spustowe. 80 % zanieczyszczeń trafia w ślepe nitki, a 20 % na filtry końcowe instalacji. Raz dziennie otwierasz zawory na chwilę i instalacja jest oczyszczona .

Inaczej - przy sprężarce tłokowej to tylko kwestia czasu kiedy zaczną się kłopoty. Czasami zdarza się że instalacja jest krótka i biegnie w całości, przez pomieszczenia o stałej temperaturze, a sprężarka zasysa ogrzane i suche powietrze. Wtedy zanieczyszczeń i wody jest znacznie mniej i niektórzy mogą nawet twierdzić, że problem u nich nie występuje a mają tylko jeden zwykły filtr. Nie zmienia to jednak fizycznej zasady, że powietrze kierowane z pełnym impetem do wkładu filtracyjnego niesie ze sobą zanieczyszczenia które zatrzymać musi wkład. I taki wkład jest szybko do wymiany. Przy zapętlaniu ujęć w magistrali może natomiast pracować bardzo długo bez otwierana kasety i wymiany.

Takich "wygibasów" można uniknąć jeżeli sprężarka to "śruba" łub "łopatka" z systemem uzdatniania powietrza ( osuszacz schładzacz filtr wstępny cyklonowy i filtr drobny z prasowanego brązu ). No i najważniejsze - to tylko kilka trójników i zaworów a nie drogich skomplikowanych filtrów. EFEKT - TAKI SAM.

TU : http://www.schneider-druc...d/catalogue.pdf dobierzesz sobie wszystkie potrzebne elementy instalacji w systemie szybko złączek na sztywnych przewodach PCV. Możesz spinać i rozpinać ile tylko razy chcesz. Możesz dziś zrobić profesjonalną sztywną instalację a jutro ją rozpiąć i wyburzyć ścianę, a następnie spiąć ponownie.
_________________
Przepraszam za chwilowo nie aktywną stronę www.
Nowa jest w opracowaniu.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 23-10-2009, 13:39   

wlasnie zauwazylem ze pomalu cos takiego sie zaczyna dziac [uzywam non stop narzedzi pneumatycznych ] , wiec bede przerabial , wedlug wskazuwek twoich
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MODULAR
Bywalec



Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 33
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Polska
Wysłany: 24-10-2009, 20:11   

Gdzieś pod nickiem PROJEKTER jest rysunek ( tzn. kawałek profesjonalnego projektu ) takiej instalacji !
_________________
Przepraszam za chwilowo nie aktywną stronę www.
Nowa jest w opracowaniu.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
projector
Użytkownik



Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 1
Wysłany: 20-01-2010, 00:44   

Witam
po przeczytaniu paru postów postanowiłem się zarejestrować, bardzo ciekawe rzeczy tu wypisujecie mili Państwo.
Znalazłem to forum szukając info o instalacji ciśnieniowej powietrza, "przystępuje" do projektowania instalacji w zakładzie posiadającym również kabinę lakierniczą Lagos,
na początek chciał bym uzyskać podstawowe informacje (szukam potwierdzenia / zaprzeczenia) dot. instalacji:
kompresor ma ograniczenie ustawione do niepełnych 9 barów zastanawiam się czy instalacja z rur PP oznaczonych PN-10 (wytrzymałość 10 bar) jest wystarczająca? (do dyspozycji są jeszcze na rynku rury PP PN-16 i PN-20)
Drugie pytanko minimalny przekrój transportowy powietrza oraz jakie straty występują przy powietrzu? czy stosuję się taką samą / podobną zasadę co w instalacjach wodnych (typu C.O. C.W.U.)?

przepraszam na pewno się poprawię aby pisać w odpowiednim miejscu a tu chciałem jeszcze prosić o wskazanie dokładniejszego miejsca lokalizacji "kawałka profesjonalnego projektu " Pana Projektera...
_________________
projector
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne