lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
RATUNKU!!! NIE WIEM CO ZROBIŁEM ŹLE
Autor Wiadomość
wiesios
Użytkownik
lakiernik


Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 07-03-2014, 19:37   RATUNKU!!! NIE WIEM CO ZROBIŁEM ŹLE

Witam wszystkich. lakieruję samochody hondy od 2 lat, ale dopiero wczoraj po raz pierwszy zdarzyło mi się lakierować samochód o kodzie koloru R81, i poległem:(. Pracuję na wodorozcieńczalnym mieszalniku glasurita, i wybrałem odcień bodajże SR 150.50. według receptury kolor miał mieć białe tło, i takie zrobiłem. lakierowałem jak zwykle, jak co dzień, a tu zonk...kolor nawet nie jest podobny!!, i wyszedł dużo jaśniejszy. nie zrażony niepowodzeniem zabrałem z półki fiszki z mieszalnika debeera(bo taki również mam do dyspozycji), dopasowałem odcień, i znów lipa, i znów jest sporo jaśniejszy. zupełnie nie rozumiem tego koloru i co gorsze nie wiem co zrobiłem źle.

pomożecie?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
abdul
uzależniony od forum


Pomógł: 4 razy
Wiek: 33
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 351
Punkty: 5/8
Skąd: Krasiniec/Maków maz
Wysłany: 07-03-2014, 19:46   

Może zrób próbkę na innych szarościach widmowych i wtedy przyłóż i porównaj czy jest lepiej. Lakierowałeś do kantu czy cieniowanie i widać różnice? Jeśli cieniowałeś i widać różnice to zastosuj tez cieniowanie sąsiedniego elementu podkładem o tym samym odcieniu .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 07-03-2014, 19:47   

Skoro z 2 mieszalników pasuje kod, pasują fiszki a po lakierowaniu wychodzi wcale co innego to juz chyba czary tylko... Może za mało warstw? czerwone słabo kryją :nono:
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 07-03-2014, 20:40   

wiesios napisał/a:
zupełnie nie rozumiem tego koloru i co gorsze nie wiem co zrobiłem źle.

Sprawdź czy przypadkiem gdzieś nie ma zapisu o dobarwieniu bezbarwnego czerwonym konwencjonalnym barwnikiem.
W systemie na którym pracuje jest receptura z ilością dobarwienia bezbarwnego.

Druga sprawa to to białe tło...czy po prostu położyłeś białe według własnego uznania? czy też taki odcień bieli tego tła jakie dedykuje producent?
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 07-03-2014, 21:13   

Witam!
Czy w obu przypadkach ( glasurit i de beer) uzyles bialego podkladu?
Jesli tak to wlasciwa baza czerwona ktora aplikujesz na biale tlo jest niewystarczajaco gruba aby ja pokryć. Czerwona kolory sa bardzo transparentne I musza byc nanoszone w wiekszych ilosciach/ warstwach.
Napisz co dokladnie polakierowałes. Trzeba bedzie cieniowac elemety sasiadujace. Jesli producent Twoj ma w ofercie podklady koloryzujace lub np. kolory u/c debeera to zastosowalbym podklad czerwony najblizszy kolorowi r81.
Nie tylko Milano red tak sie zachowuje w aplikacji, pospolity ly3d od vw potrafia tez wqrwic.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
siwy_1981
Wyjadacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 111
Punkty: 4/4
Wysłany: 07-03-2014, 21:49   

Witam,
Spróbuj z ciemniejszą podwarstwą. Przykładowo Dupont zaleca pod ten kolor szarość widmową VS2.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
wiesios
Użytkownik
lakiernik


Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 07-03-2014, 22:27   

jacklack napisał/a:
wiesios napisał/a:
zupełnie nie rozumiem tego koloru i co gorsze nie wiem co zrobiłem źle.

Sprawdź czy przypadkiem gdzieś nie ma zapisu o dobarwieniu bezbarwnego czerwonym konwencjonalnym barwnikiem.
W systemie na którym pracuje jest receptura z ilością dobarwienia bezbarwnego.

Druga sprawa to to białe tło...czy po prostu położyłeś białe według własnego uznania? czy też taki odcień bieli tego tła jakie dedykuje producent?


w przypadku glasurita miałem do wyboru dwie receptury podkładu, albo lany z mieszalnika, w sumie to był prawie że sam a31(czyli biały), albo 285-38, podkład mokro na mokro...wybrałem podkład bo tańszy:). Zrobiłem dodatkowa próbkę z innym wypyleniem i właściwie bez zmian, i teraz tak sobie myślę że w poniedziałek zamienię podkład z białego na czarny. Potrzebuję w tym samochodzie polakierować pokrywę przednią i nie chcę cieniować się w nadkola. I już teraz nie chodzi mi o ideał, ale żeby było jakoś...a nie jest.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 07-03-2014, 22:37   

wiesios napisał/a:
teraz tak sobie myślę że w poniedziałek zamienię podkład z białego na czarny.

Nie szlej wiesios, z tym czarnym bo odlecisz z tym kolorem w kosmos ;)
Spróbuj lekko, ale bardzo delikatnie złamać ten 285-38 czarnym podkładem. Zrób próbkę nanosząc bazę i bezbarwny-jeżeli nadal będzie za jasny(choć nie sadzę) to analogicznie do różnicy dobarw jeszcze podkład ciemniejszym.
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
wiesios
Użytkownik
lakiernik


Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 07-03-2014, 22:52   

TeeM napisał/a:
Witam!
Czy w obu przypadkach ( glasurit i de beer) uzyles bialego podkladu?
Jesli tak to wlasciwa baza czerwona ktora aplikujesz na biale tlo jest niewystarczajaco gruba aby ja pokryć. Czerwona kolory sa bardzo transparentne I musza byc nanoszone w wiekszych ilosciach/ warstwach.
Napisz co dokladnie polakierowałes. Trzeba bedzie cieniowac elemety sasiadujace. Jesli producent Twoj ma w ofercie podklady koloryzujace lub np. kolory u/c debeera to zastosowalbym podklad czerwony najblizszy kolorowi r81.
Nie tylko Milano red tak sie zachowuje w aplikacji, pospolity ly3d od vw potrafia tez wqrwic.


no i taki miałem plan...w poniedziałek wczesnym rankiem hamatuję pokrywę i nadkola, i cieniuję. nie lakieruję od wczoraj, ale z tym kolorem mam problem.

[ Dodano: 07-03-2014, 23:06 ]
jacklack napisał/a:
wiesios napisał/a:
teraz tak sobie myślę że w poniedziałek zamienię podkład z białego na czarny.

Nie szlej wiesios, z tym czarnym bo odlecisz z tym kolorem w kosmos ;)
Spróbuj lekko, ale bardzo delikatnie złamać ten 285-38 czarnym podkładem. Zrób próbkę nanosząc bazę i bezbarwny-jeżeli nadal będzie za jasny(choć nie sadzę) to analogicznie do różnicy dobarw jeszcze podkład ciemniejszym.


ze skrajności w skrajność...nie odlecę, ale wrwia mnie coś z czym nie umiem sobie poradzić:(. znaczy się umiem...no będę się cieniował i tyle. mam do zrobienia tylko przednią pokrywę, i nie żal mi już w tej chwili nie orginalnych nadkoli(już takie są)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 07-03-2014, 23:33   

Czerwony jak i zołty sa bardzo wymagajacymi kolorami i nie jeden stary wyzeracz już poległ!
Trzeba pamietać ze auta lakierowane w fabrykach sa lakierowane bardzo specyficznie czytaj oszczędnie i w refiniszu masz nikłe szanse malując do kantu/na ostro odtworzyć ten sam efekt. Szczególnie Japońce.
Nie powinieneś w przyszłości malowac do kantu / na ostro kolorów o których tu mowa, przytoczę tu efekt metamaryzmu i itp. No chyba, ze wczesniej malowałeś sam cały bok i jestes pewny swych umiejętności i masz same drzwi do malowania na przyklad.
Zanim ja pomaluje maskę to zastanowię sie najpierw czy nie bedzie taniej machnąć od razu dwoch blotnikow do tego i oddać auto klijentowi dzis czy pierdolic sie z tym trzy dni i byc w plecy.
Straciłem sześć lat w spies hecker / standox na testach i wiem ze na ostro to nie najlepszy pomysł, no chyba ze sam wczesniej malowałem cos w danym aucie (prowadzona statystyka rejestracji aut)
Masz dobry plan na poniedziałek tylko nie leć juz białym albo czarnym gruntem hehe, pomaluj to po prostu czerwona baza z tymi blotnikami i bedzie git.
Ostatnio zmieniony przez TeeM 08-03-2014, 12:21, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kalbi
Klubowicz


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 2257
Punkty: 50/5
Skąd: W-wa
Wysłany: 08-03-2014, 07:30   

wiesios napisał/a:
.no będę się cieniował i tyle. mam do zrobienia tylko przednią pokrywę, i nie żal mi już w tej chwili nie orginalnych nadkoli

w roli uściślenia - to są błotniki, a nadkola są to elementy plastikowe (ochronne) znajdujące się pod nimi. co do cieniowania na błotniki z innym tłem dot. tego koloru to też może nie wyjść idealnie. Będziesz musiał prawdopodobnie dać trochę więcej warstw bazy aby efekt był zadowalający. (siła krycia jest słaba niestety)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 08-03-2014, 14:15   

Nikt mnie nie przekona że nawet idealnie szary vs jest bliższy porządanemu odcieniowi niż ten jasniejszy odcień czerwonego który jest obecnie. Innymi słowy po co to podkładowac ponownie?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kalbi
Klubowicz


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 2257
Punkty: 50/5
Skąd: W-wa
Wysłany: 08-03-2014, 14:51   

Podkładować ponownie nie ma sensu. Lepsze krycie będzie jasny czerwony - ciemny czerwony, niż biały - czerwony ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 10-03-2014, 22:09   

No chłopaki chyba ten r81 sie wstrzelił, bo cisza w temacie :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne