lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Gazowanie + błąd w aplikacji podkładu m/m
Autor Wiadomość
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 05-04-2014, 11:45   Gazowanie + błąd w aplikacji podkładu m/m

mam 2 masakryczne problemy. LY7W, podkłąd akrylowy Mipa HS na przecierki m/m. Czy aplikuje dyszą 1.8 z zalecaną ilością rozcieńczalnika tj. 5% czy też dyszą 1.4 i zrobioną dosłownie "wodą" z podkładu to zawsze jest problem z odkurzem po podkładzie. Albo się ładnie rozlejei jest odkurz albo się źle rozleje i nadal jest odkurz który trzeba potem poprawiać gąbką superfine itp. Tym razem niedokładnie popoprawiałem i totalnie poległem na tym srebrze. 6 elementów do poprawki. Myślałem, że się pochlastam. Proszę o jakieś wskazówki co do aplikacji podkłądu m/m tak żeby był idealnie gładki bez odkurzu. Utwardzacz do podkładu mam tylko FAST. Kolejny problem to gazowanie. Miliony mikroskopijnych oczek których nie było od razu po lakierowaniu a dzisiaj są. Podłoga w garażu zawsze jest wilgotna ale nie ma jeziora. Baza odparowywała 1h 2 minut w temperaturze ok 20 stopni. 2 warstwy Mipa C85 20% rozcieńczalnika, utwardzacz standard, rozcieńczalnik standard. Czas na odparowanie 15 minut. Lakier był dosłownie suchy w dotyku przed aplikacją 2 warstwy. Wcześniej lakierowałem całe BMW w taki sam sposób z tym że czas na odparowanie był 20 minut i oczek nie ma. Czyżby te z pozoru bezsensowne 5 minut zrobiło taką różnicę??
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 05-04-2014, 12:33   

Kaes91 napisał/a:
Czy aplikuje dyszą 1.8

Dysza 1,8 nadaje się do nakładania wypełniaczy akrylowych ale do szlifu :) Do podkładu m/m 1,3 max 1,4.
Kaes91 napisał/a:
Albo się ładnie rozlejei jest odkurz albo się źle rozleje i nadal jest odkurz który trzeba potem poprawiać gąbką superfine

To zależy od producenta i technologii jaką zaleca przy nakładaniu podkładu m/m
Jeśli chodzi o mnie, to praktycznie zawsze nakładam podkład akrylowy w wersji m/m na całe elementy, nigdy częściowo...
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 05-04-2014, 15:10   

A co na temat gazowania? Przecież tam jest tak cieniutko tego lakieru a i tak gazuje. i to często.
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 05-04-2014, 15:55   

Kaes91 napisał/a:
Podłoga w garażu zawsze jest wilgotna

Kaes91 napisał/a:
temperaturze ok 20 stopni

Czyli wilgotność przy tej temp. w tym pomieszczeniu masz na poziomie 90%..tam masz parę wodną ;)
Główne powody tego gazowania mogą być dwa:
1 Masz niedostatecznie odparowany podkład, i zamknięty rozcieńczalnik po czasie odparowuje uszkadzając powłokę wierzchnią.
2 To absorbowanie wilgoci przez utwardzacz w lakierze bezbarwnym zaraz po aplikacji co również objawia się w podobny sposób j.w.

Tutaj jeszcze dokładnie napisz, czy to gazowanie powstaje na miejscach gdzie nakładałeś podkład m/m? jakim pistoletem, jaka dyszą i jakie ciśnienie robocze.
Czy ten podkład nadaje się do aplikacji w technice m/m (sprawdź w karcie)
Czy też ten defekt występuje również w miejscach gdzie był nałożony podkład do szlifu?
Czy również w miejscach gdzie nie było podkładu, czyli tam gdzie nałożyłeś nową powłokę na powlokę starą.
I już więcej wody nie lej ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 05-04-2014, 17:52   

Podkład nadaje się jako m/m. Stawiam na przyczynę nr 2. Pęcherzyki pojawiają się właśnie wtedy gdy bardzo się staram czyli jest te 20 stopni i wszystko dokładnie umyte (wilgotne). A weź się człowieku staraj w norze z posadzką która się pyli. Mój efekt gazowania występuje wszędzie w ogromnych ilościach, niezależnie od tego czy tam był podkład m/m czy do szlifu czy cokolwiek innego. Są to pęcherzyki uwięzione w lakierze bezbarwnym (wygląda jak czekolada bąbelkowa tylko bezbarwna) oraz otwarte kraterki. Czyli nie lać wody na podłogę i nie udawać profesjonalisty który ogarnie podkład m/m i walić wszystko do szlifu... ;) Do tej pory na przecierki kładłem tak jak teraz i nawet na LB7Z wyszło ładnie a tym razem to dosłownie armagedon. A.. i ominąłem kilka Twoich pytań więc dodaję że: Pistolet to Sata 4000 1.3 RP z nowym zestawem dysz (jak zapewne wiesz ;) ) Pęcherzyki powstają jakieś 30 minut po aplikacji. Ciśnienie 2.2
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 05-04-2014, 19:44   

Kaes91 napisał/a:
Do tej pory na przecierki kładłem tak jak teraz

Ale po co kłaść na przecierki akrylowy w wersji m/m (jak dobrze rozumiem) i robić sobie taki "Sajgon" ...jesli już, to powinieneś na przecierki najpierw nałożyć Wash primer i dopiero akrylowy m/m, tylko po co ???. Są przecież podkłady zbudowane na bazie żywic polivinylowych w aerozolach, które aplikujesz na przecierkę i po chwili ( po uzyskaniu matu) bezpośrednio nakładasz bazę. Szybko, łatwo i pewnie ;)

1-składnikowy vinylowy podkład.rar
Pobierz Plik ściągnięto 763 raz(y) 157,03 KB

_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 05-04-2014, 22:29   

Epoxyd w sprayu być nie może?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 05-04-2014, 22:47   

masato napisał/a:
Epoxyd w sprayu być nie może?

Być może ;) jeżeli dany producent zaleca taki produkt , w takim sposobie aplikacji jako zabezpieczenie antykorozyjne i daje gwarancje przyczepności powłok wierzchnich ;)
W karcie technicznej jest o tym wszystkim napisane... ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 06-04-2014, 09:37   

Używałem na przecierki epoksydu w spreju i potem było widać pod lakierem kontur tej przecierki. Stąd teraz daję cienko epoksyd z pistoletu i potem na to akrylowy. Masakra :D Nie ma co się szczypać, następnym razem dam na wszystkie przecierki epoksyd+akrylowy do szlifu, na spokojnie i będzie chyba najlepiej?
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 06-04-2014, 10:18   

Powiem szczerze że ja tez używam tego spreja ale kontury na przecierkach mi się nie pojawiają. Raz na jakiś czas trafi się element gównianym materiałem pomalowany i to jest z reguły przyczyna mapowania na przecierce. Jakiej marki podkładów używasz??
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 06-04-2014, 10:21   

Podkład epoksydowy Novol 360 a akrylowy Mipa. Epoksyd na przecierki w spreju miałem ze spectrala.
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 06-04-2014, 10:43   

Kup inne podkład i przetestuj. Jaki lejesz rozcieńczalnik do tego podkładu, jakiej firmy?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 06-04-2014, 11:55   

Do Mipy leję rozcieńczalnik Mipa Fast. Do epoksydu nie leję nic.
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Chali68
Klubowicz
U siebie.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Kwi 2012
Posty: 1028
Punkty: 35/30
Skąd: Wschód
Wysłany: 06-04-2014, 12:57   

Po pierwsze primo: Zmień rozcięczalnik z extra kurz na kurz czyli normal. z mipy.
Po drugie primo: Nie stosuj epoksydu ze spraja. Masz stary pistolet jakiś to kup 2setki bazy wodnej bez perły i wlej do niego zakręcajac kubek z folią żeby nie wysychał i psiukaj ta bazą na przecierki, jak wyschnie przetrzyj tą bazę gąbeczką 3M ulra fine lekuchno i po zabiegu.
Po trzecie primo: na podłogę w garażu połóż przed psiukaniem folie i lekko zroś ją z Kwazara czy czegoś ala w podobie. I nie lej 16-tu wiader wody bo Mipa Hs nie lubi jej spożywać. ;)
I po problemie! :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 06-04-2014, 14:36   

Chali68, Nie mam extra kurz, tylko kurz więc zostawię jak mówisz. W tygodniu będę poprawiał to i owo więc wszystko się wyjaśni, lub nie. ;)
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 06-04-2014, 16:34   

[ Dodano: 06-04-2014, 16:35 ]
Chali68, To z tą bazą wodną to dobry pomysł lecz nie do końca. A dlaczego? Bo czasami ten przeszlif jest nie do lakieru pod spodem tylko do blachy i zapsikać już tego nie możesz. Nie dziwie ci się Kaes91, że masz odkurz jak ty dajesz do podkładu mm szybki rozcieńczalnik. Farba lecąc do elementu częściowo przesycha i przez to jest taki efekt.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Chali68
Klubowicz
U siebie.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Kwi 2012
Posty: 1028
Punkty: 35/30
Skąd: Wschód
Wysłany: 06-04-2014, 18:48   

madmax, no właśnie o to chodzi że możesz sypnąć na gołą blachę i jest jak najbardziej ok. Pamiętasz że podkład wodorozcięczalny jest najlepszym izolatorem. Drugą zaletą jest brak kwiatków,mapowania itp dziwnych rzeczy jakie mogą się dziać
po spray-u epo jak zaświeci słoneczko ;) mówię tu o konwencji.
Powiem tak spotkałem się z tą technologią w bdb warsztacie robiącym bardzo drogie auta i jak gdzieś mogłem to stosować to stosowałem. W germanii leci się na epo-sprayach typu haft-grunt. Także jak "stryjenka" uważa można jak komu pasi!
:)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 07-04-2014, 13:49   Epoksyd jako izolator Novol Protect 360 - Spectral 385

Witam!
Pozwolę się włączyć w dyskusje na temat izolacji.
Generalnie nie ma lepszego izolatora jak podkład epoksydowy, szczególnie jak mamy przecierki do gołej blachy(antykorozja).
Firma NOVOL posiada 2 podkłady epoksydowe chemoutwardzalne Protect 360 z linii Professional i 385 z linii Spectral.
Różnią się szybkością wysychania przy tej samej grubości.
Do walki z aureolami, otokowaniem powstającymi w wyniku ,,ataku" agresywnego rozcieńczalnika z bazy na dolne warstwy(grawitacja jest bezwzględna)może być stosowany zarówno jeden jak i drugi .Podkreślam ,że jest to tylko kwestia utwardzacza który wpływa na szybkość utwardzania,... no i co za tym idzie ceny.
Epoksydowy podkład w aerozolu Spectral 395 jest bardzo dobry , ale nigdy nie będzie tak wytrzymały jak dwukomponentowy. Jego przeznaczenie to głównie przeszlifki krawędziowe.
Aplikując cienką warstwę epoksydu (360 lub 385)przed nałożeniem akrylowego podkładu, zabezpieczamy warstwy przed działaniem rozcieńczalników.
Jestem pewien ,że zmniejszy to wspomniane problemy 0 99% , gdyż na 100% w chemii niczego nie można przewidzieć.

Pozdrawiam Rafał Mania Dział Szkoleń NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 07-04-2014, 14:20   

NOVOL rafman napisał/a:
99%
Szkoda tylko że ten 1% powstawania tych otoczek pojawia się bardzo często na już wczesniej naprawianych elementach.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mst
Klubowicz



Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Cze 2013
Posty: 426
Punkty: 4/12
Skąd: uk
Wysłany: 07-04-2014, 21:36   

Kaes91 napisał/a:
Proszę o jakieś wskazówki co do aplikacji podkłądu m/m tak żeby był idealnie gładki bez odkurzu.

Hej.
nawet kiedy chcesz położyć podkład m/m na pół elementu zastosuj taką samą metodę jak przy kończeniu bezbarwnyego lakieru,czyli? rozcieńczalnik do cieniowania na odkurz.
Wychodzi nawet na LY7W ale musi być to zrobione precyzyjnie ;) Pozdr
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne