lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: unek
12-08-2013, 10:21
Lakiernia DIY -co z tego będzie ?
Autor Wiadomość
przemek22.1986
Stały Bywalec
Akwarium szczecin


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 85
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 10-08-2013, 23:59   Lakiernia DIY -co z tego będzie ?

Witajcie .
Chciałem was prośić o kilka rad w sprawie lakierni.

Wyremontowałem pomieszczenie które ma wymiary 6x4,5x4,5h . Podłogę pokryłem farbą poliuretanową do betonu tikurila .

Sciany oraz sufit zeskrobałem z odpadującej farby ,ubytki wypełniłem klejem ,dwukrotnie zagruntowała.Następnie pomalowałem dwukrotnie dobrą farbą lateksową (zmywalną)

Wstawiłem szczelne drzwi pcv ,u góry w jednym rogu na przeciw wejścia mam okno 100x60 ,tam wstawiełm dwa wentylatory o mocy każdy 0,4 kv .Jeden na wyciąg drugi na dopływ powietrza .

Pod wentylatorami na scianie zamierzam zbudować scianę wodną o powierzchni 3x3,5 metry.
Mam tam porządne oświetlenie 14 lamp 2x36 wat .Wsadziliśmy z kolegą w ten projekt ogrom pracy,porostu było gorzej niż w chlewie .Wcześniej malowałem u kolegi w pseudo lakierni na stolarni.

Lokal nie jest przewidziany pod lakierowania aut ,przeznaczenie jest inne ,chcę lakierować MDF lub inne materiały drewno podobne ,mam już troszkę praktyki ,niestety z uwagi na wtrącenia praca była słabo opłacalna ,każdy element trzeba było szlifować i polerować ,często były sytuacje że przecierałem się do podkładu .Po prostu straciłem nerwy i postanowiłem postawić porządne pomieszczenie w miarę mozliwości finansowych

Nie wiem jaki materiał zastosować na filtr do wentylacji,aby ni puszczał kurzu i pozwolił na przepływ powietrza ?


Jak widzicie ten projekt pod wględem wtrąceń :/ ?


Tutaj wyrób


Skrzynia wentylacji
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 11-08-2013, 01:56   

Nie masz szans się pozbyć wtrąceń w tym co zrobiłeś. To po pierwsze.
Po drugie zdemontuj te wentylator.
Po trzecie już nie długo .... zamarzniesz.
Po czwarte zakładam że nie masz pojęcia jak działa lakiernicza ścianka z płaszczem wodnym bo gdybyś wiedział to nie pytał byś o filtry na wyciągu ;) ... to ten co ma niby "puszczać kurz" jak to określiłeś. Po czwarte i pół ... ścianka to wyciąg, a lakiernia może działać w wentylacji nadmuchowej ale nie może w układzie wentylacji wyciągowej ... idealny układ to kompensacja nadmuchu i wyciągu z lekkim nadciśnieniem ... czyli więcej nadmuchu ... jak sam rozumiesz u Ciebie jest dokładnie - ODWROTNIE

Po piąte ... strasznie mi przykro że włożyłeś w to z kolega aż tyle pracy. To niestety kropla w morzu tego co powinieneś zrobić, a jak zrobisz to śmieci i wtrąceń będzie mniej ... a nie wcale. Jak nie zrobisz nic to o lakierowaniu "matów" i "satyny" raczej zapomnij.

Bez suszarni też sobie nie poradzisz ... chyba że chcesz dłubać, a nie lakierować. O formalnościach dla obiektu i lakierni nie wspominam widzę że ci na tym nie zależy.

Tyle. ;)

O rady pytaj kolegów. Ja projektuje lakiernie i adoptuje je zawodowo już 15 lat ... (czytaj ) biorę za to kasę ... bardzo profesjonalnie ją biorę ;) ... bo się na tym znam i taki mam zawód. Dlatego wybacz nie mogę ci pomóc postami na forum .... ale jak ktoś się czuje na siłach ... proszę .... nie będę krytykował jeżeli tylko nie będzie to patenciarstwo i dziadowskie rady wytrzepane z czarnej dupy narażające kol. Przemka na kolejne bezsensowne wydatki które do niczego lepszego niż ma teraz, nie prowadzą
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
przemek22.1986
Stały Bywalec
Akwarium szczecin


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 85
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 11-08-2013, 02:31   

Na wyciągu chciałem zamontować filtr aby nie pchały się zanieczyszczenia w momencie kiedy wyciąg będzie wyłączony .

W takim razie co mam zrobić żeby zniwelować ilość wtrącen i nie zamarznąć ? W pomieszczeniu zamierzałem wstawić z dwa grzejni ,ewentualnie mogę zrobić nawiew z pieca c.o .

Myślałem ze gdy będzie płaszcz wodny i wyciąg będzie już dobrze ,o czystości nie wspomnę .

Na yt widziałem filmy ,gdzie w lakierni są tylko płaszcze wodne . Czy wówczas musi byś stosowany mechaniczny dopływ i odciąg powietrza ?

[ Dodano: 11-08-2013, 04:23 ]
Dobra noc zawalona ,trochę poczytałem i już wiem ze to co zrobiłem to nieporozumienie ,mam na myśli system wentylacji .

Zrobię tak zbuduje nad sufitem komorę nawiewu wzdłuż pomieszczenia,powiedzmy o szerokości 150cm . Na podłodze przy scianach puszczę komory odciągu powiedzmy w słupkach 30x30cm .

Teraz kilka pytan do was.

Jakiego typu mam szukać wentylatora na dopływ a jakiego na wyciąg ,może na wyciąg mógł bym zostawić te dwa co mam ,oba mają łącznie 0,8 kv ładnie ciągną .

Na dopływ dał bym coś konkretnego aby było pożądane podcisnienie .

Jakiego materiału szukać na filtry dopływu a jakiego na odciąg ?

Zabudowę wykona bym z sliskiej płyty meblowej .

[ Dodano: 11-08-2013, 04:24 ]
Nie moge edytować ,oczywiście miałem napisać nadciśnienie .

[ Dodano: 11-08-2013, 04:29 ]
I jeszcze jedno pytanie ,w jaki sposób najlepiej wymieniać ciepło z intalacji pieca c.o

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc

[ Dodano: 11-08-2013, 17:16 ]
Czy ktoś pomoże ? Jak oceniacie moją koncepcje ?

[ Dodano: 12-08-2013, 00:11 ]
Czy tego typu urządzenie w większej skali pozwoli na lakierowanie bez wtrącen ? http://www.allegromat.pl/aukcja0
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 12-08-2013, 11:12   

Generalnie tok rozumowania o wentylacji w lakierni masz już znacznie lepszy. Pewnie już wiesz że płaszcz wodny w ściance lakierniczej to rodzaj filtracji cząstek stałych przy ochronie wentylatora. To nie ma nic wspólnego z jakością wymalowania i czystością powłoki lakierniczej.

Za bardzo nie mogę ci pomóc. Nadal błądzisz poszukujac dobrego rozwiąznia. Szukaj w postach na forum. Przeczytaj temat o samdzielnej budowie kabiny lakierniczej i publikacje z pawej strony z boku ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Raval
Bywalec


Wiek: 46
Dołączył: 25 Cze 2013
Posty: 23
Skąd: Londyn
Wysłany: 13-08-2013, 22:31   

http://lakiernik.info.pl/podstr/SAM%20BUD.pdf przeczytaj to a później zadaj pytania w miarę możliwości coś podpowiem bo sam lakieruje głównie MDF, mimo żę kolega PROJEKTER jest niewątpliwie specjalistą w tej dziedzinie.

[ Dodano: 13-08-2013, 22:35 ]
przemek22.1986 napisał/a:
Czy tego typu urządzenie w większej skali pozwoli na lakierowanie bez wtrącen ? http://www.allegromat.pl/aukcja0

Nawet profesjonalne komory lakiernicze nie pozwalają uniknąć całkowicie wytrąceń, mogą je zminimalizować
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 14-08-2013, 12:29   

Raval napisał/a:
http://lakiernik.info.pl/podstr/SAM%20BUD.pdf przeczytaj to a później zadaj pytania w miarę możliwości coś podpowiem bo sam lakieruje głównie MDF, mimo żę kolega PROJEKTER jest niewątpliwie specjalistą w tej dziedzinie.


Nie no spokojnie .... Ja jestem spec od obiektu lakierni i jego wyposażenia, urządzeń i formalności, trochę od materiałów i technologi ich stosowania. Nie lakieruje MDFu. :)

Wygląda na to że ze mnie taki spec, ale to tylko dlatego że większość lakierników w kraju którzy się tym zajmują skazani są na zbieranie doświadczenia samemu ( zero szkoleń w tym zakresie ) Samemu zbierają pozytywne nawyki i te negatywne. Wiedzą jak poradzić sobie z wadą, ale nie mają pojęcia skąd ona się bierze. Uzyskują fajny efekt końcowy ale przy przesadnie rozbudowanym nakładzie pracy. Nie potrafią pogrupować przyczyn własnych niepowodzeń ... czy to wynik sprzętu, technologi, produktu, warunków w lakierni, czy np podłoża jakie lakierują.

Ja mam dostęp do źródeł rzetelnych informacji a to co wiem pozwala mi wychwytywać pozytywne rozwiązania i ganić te negatywne gdy odwiedzam jedną lakiernię stolarską po drugiej. Po kilka latach każdy inteligentny facet stałby się specjalistą w tej dziedzinie. Każda wizyta w lakierni MDF przynosi nowe informacje, czy warte uwagi rozwiązania ... nawet jak dotyczą wieszaka na pistolet czy stojaka / patentu ... do lakierowania formatek ;) .

Taki mam zawód. ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne