lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Pistolet do wszystkiego
Autor Wiadomość
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 04-03-2011, 01:38   Pistolet do wszystkiego

Witam
Przeczytałem wiele wątków na temat pistoletów jednak nadal nie jestem w 100% pewny tego co wiem, wiec prosiłbym o sprostowanie.
Chciałbym zacząc malować a że nie chce zaczynac od pistoletu "do 100zł" postanowiłem kupic sredniej klasy pistolet zachwalany na forum jakim jest Air Gunsa IWATA AZ3 HTE 2 z dyszą 1.3
Jedna nurtująca mnie sprawa, czy tym pistoletem zrobie element od podstaw?
Czyli czy położe podkład zarówno epoksydowy jak i reaktywny, akrylowy, baze i klar? 1.3 polecacie do bazy i klaru a co z podkładami? jak ten pistolet sobie poradzi i z jakim skutkiem przy podkładach?

Tym pistoletem chciałbym pomalować 4 moje samochody osobowe, które potrzebuja juz blacharki, 2 busy no i kilka maszyn rolniczych... w tym jeden samochod osobowy cały. Oczywiscie nie sa to nowe samochody wiec nie szkoda mi na nich sie uczyć a po doświadczeniach z lakiernikami boje sie je dawac komukolwiek(zacieki, popekana i źle wyprowadzona szpachla, straszna morka etc)
Sprezarka jaką posiadam to Metabo 4kw 650l/h na ssaniu.
Prosiłbym o pomoc bo juz sam nie wiem co robić ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
tomash
Maniak forum


Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 595
Punkty: 9/7
Skąd: pomorskie
Wysłany: 04-03-2011, 02:11   

Arafat napisał/a:
IWATA AZ3 HTE 2 z dyszą

Nada się jak najbardziej,do bazy i lakieru.Podkład epox.noo da radę,do podkładu akrylowego możesz kupić jakiś tam za 100 zł.z dyszą odpowiednio większą np.1,8 ,wiadomo podkł.gęsty a z rozp.nie wolno przesadzać.
To co napisałem to taka krótka wersja dla amatora.Rozumiem że zajmujesz się tym amatorsko?
Bo niechciałbym żeby ktoś mnie wsadził do szuflady dur....w...
_________________
tomash
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 04-03-2011, 13:09   

Na jednej z aukcji na allegro tego pistoletu spotkałem sie z zamienną dyszą i iglicą 1.5 do tego pistoletu.
Moze to załatwi sprawe?
Tylko ciekawe ile to moze kosztowac... pewnie tyle co drugi pistolet :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 04-03-2011, 13:28   

tomash napisał/a:
Arafat napisał/a:
IWATA AZ3 HTE 2 z dyszą

Nada się jak najbardziej,do bazy i lakieru.Podkład epox.noo da radę,do podkładu akrylowego możesz kupić jakiś tam za 100 zł.z dyszą odpowiednio większą np.1,8 ,wiadomo podkł.gęsty a z rozp.nie wolno przesadzać.
To co napisałem to taka krótka wersja dla amatora.Rozumiem że zajmujesz się tym amatorsko?
Bo niechciałbym żeby ktoś mnie wsadził do szuflady dur....w...


Do szuflady z durniami nie trafia się za poglądy i rady tyko za upór i bezczelność w permanentnym powtarzaniu głupich teorii. Także musialbyś się starać i starć i strać tygodniami . To elitarny tytuł i zapracowało sobie na niego chyba tylko pięć osób w całej historii portalu z czego dwie to tak bardziej dostały złośliwie niż z pełnego przekonania :)
Bardzo mi przykro ale się nie kwalifikujesz ... Nie spełniasz niestety podstawowych kryteriów :) :)

a w temacie ... Masz @tomash - rację. Z założenia podkład Epoxydowy nie jest przecież wypełniaczem. więc mała głowica też sobie z nim poradzi. Jednak - jeden pistolet do wszystkiego to już trochę za duża oszczędność inwestycyjna nawet jak na amatora i sporadyczne lakierowanie. Niestety tych za 100 zł nie mogę polecić ale ... rozumiem że to nie temat dla zawodowców więc nie komentuję szczerych choć nie zbyt profesjonalnych sugestii ;) ... cóż Cena Czyni Cuda ! :)

Jednak @Arafat planujesz takie spore lakierowanie .... do tego blacharka więc sporo wypełniaczy ... nawet jak kupisz trochę lepszy pistolet do podkładu i AZ30 do lakierowania to i tak nie przeinwestujesz na tej całej operacji.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 04-03-2011, 19:02   

Kup sobie Crocodille RP z dyszą 1,7/ok. 300zł- i nie paprz Air Gunsa./Dość przyzwoita podróba Saty,dobre uszczelniacze/.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 05-03-2011, 00:31   

No-Limit
Moze jakis link albo cos...
Bo nawet google nie pomogło mi znaleśc pistolet, o którym piszesz.
Musiałes strzelić literówke
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 05-03-2011, 00:45   

No-limit napisał/a:
ok. 300zł-

nie po 55,50 zł :)
http://www.e-rybka.pl/product.php?id_product=2192
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 05-03-2011, 17:43   

bez jaj panowie...

[ Dodano: 06-03-2011, 12:06 ]
Padł wybór
Pistolet do bazy, klaru, epoksu i reaktywnego to jednak bedzie Iwata AZ30
Do podkładu chce zakupic pistolet Jonnesway'a z dyszą 1.7 a może 2.0?
Prosiłbym o pomoc, bez off-topicu co ostatnio jest modne na forum kiedy pisze sie o pistoletach...

[ Dodano: 06-03-2011, 12:33 ]
Iwata az30 hte jest droższa tylko o niecałe 200zł od az3 hte 2
Nie znalazłem na forum informacji porównujących te 2 pistolety, ale zdaje sie na autorytet jaki ma na forum PROJEKTER
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 08-03-2011, 00:53   

Chociaż PROJEKTER w temacie http://lakiernik.info.pl/viewtopic.php?t=2792
napisal, że nie ma po miedzy nimi różnicy. Wiec sam juz nie wiem, czy PROJEKTER jest słowny...
Ale sie chyba na niego zdecyduje biorąc pod uwage opinie innych użytkowników.
Co myslicie o tym drugim pistolecie do podkladow?
Prosiłbym o pomoc bo chcialbym kupić pistolety na dniach a mam mętlik w głowie...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2011, 01:11   

Arafat napisał/a:
że nie ma po miedzy nimi różnicy.

Dobrze że nie napisał że obydwa sa do d..y.
Miałem w ręce AZ3HTE2 - cokolwiek ta nazwa oznacza. :aniolek:
Starannie wykonany, dobrze w ręce lezy, mała miotła - taki mało znaczący mankament.
Alternatywy niema zbytnio jesli wierzyć że podobne cenowo jonneswaye, tigery, star evo czy lidery to kupy.
A może krokodylka od No-limit.
Poleca go jako fajny sprzęcik.

Nie przejmuj sie tym co ktoś (ja) pisze o pierwszej w nocy.
Kupuj, kupuj, kupuj...
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 08-03-2011, 01:45   

mkautos napisał/a:
jonneswaye

a robiłes na nim ,ze sie tak wypowiadasz??
bo ja na nim robie i jakos nie narzekam
po za tym miałem w rece sate iwate ,optinalla i jakos dużej róznicy po miedzy nim nie wiedze!!!
a jakos robie ładne pare lat na nim..
mkautos napisał/a:
cenowo jonneswaye, tigery, star evo czy lidery to kupy.


o to mi chodzi!!!!
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-03-2011, 06:54   

Arafat napisał/a:
Chociaż PROJEKTER w temacie http://lakiernik.info.pl/viewtopic.php?t=2792
napisal, że nie ma po miedzy nimi różnicy. Wiec sam juz nie wiem, czy PROJEKTER jest słowny... ..


:nono: .... napisałem że między nimi jest "zero" różnicy, a nie że nie ma różnicy ! :)
( AZ3 - AZ30 ) Jak widzisz różni je tylko "0".

A tak poważniej ... możesz brać. To lepszy wybór niże te profi z linków z allegro. AIRGUNSA to w zasadzie sprawdzone starsze konstrukcje IWATA ... choć znawcy tematu mówią że są między nimi różnice i w wyglądzie i w sposobie działania i nie jest to tak matrycowa kopia. Mając w ręku te dwa modele, a zwłaszcza AZ3 i opierając się o zakamarki własnej pamięci to raczej sztancowa kopia IWATA z lat 90, ale nie mam jak porównać z oryginałem IWATA.
AZ30 sam testowałem z akrylem bezbarwnym i z poliuretanem. Mnie nie odrzucał ... a że raczej lubię IWATA to uznając że to tania linia wolę taki niż SICO i jego "żółtą skośnogłowicową rodzinę". ... ale moje specjalistyczne zdanie znasz ... Król jest tylko jeden :)

Jednak opinie @MK w sprawie pistoletów są wiarygodne bo on jak mało kto tu na forum miał okazję dłuuuuuugiej pracy i częstego lakierowania tanim pistoletem, a potem drogim markowym. Zdecydowanie jest w stanie dostrzec różnice między tym co potrafi dany model czy konfiguracja. Jednak Przy ocenie sprzętu ważne jest też "pierwsze wrażenie" czasami jest kiepskie i już jest opór przy dalszych testach i negatywne nastawienie.

Lepiej cię zachęcić do zakupu takiego sprzętu niż jakiegoś szajsu z ChRL więc nie ma się co rozwodzić na temat jego wad. O jednej już słyszałeś, ale w praktyce to drobiazg. Cieknie spod uszczelniacza iglicy spustu. Jest tu jednak regulacja. Te pistolety nie tolerują brudu. Żadne nie tolerują ... ale akurat te są na to wyjątkowo czułe i ... dość delikatne.

Ja mam sentyment do starszych modeli IWATA więc z takich tańszych szczerze polecam ci taki zakup z tańszej linii ( AZ30 ). To przynajmniej podróba z licencją :)

Poza tym żeby dostrzec różnicę w sposobie aplikacji danym pistoletem to już trzeba znacznie wyżej stawiać sobie porzeczkę tego co chce się osiągnąć jako efekt końcowy. Jedni to widzą inni nie. Przychodzi z wiekiem i latami spędzonymi przy lakierowaniu ... z reguły pojedynczych elementów.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 08-03-2011, 08:42   

PROJEKTER napisał/a:
Poza tym żeby dostrzec różnicę w sposobie aplikacji danym pistoletem to już trzeba znacznie wyżej stawiać sobie porzeczkę tego co chce się osiągnąć jako efekt końcowy. Jedni to widzą inni nie. Przychodzi z wiekiem i latami spędzonymi przy lakierowaniu ... z reguły pojedynczych elementów.


ja własnie dostrzegłem ta róznice w lakierowaniu po szkoleniu..
porostu inaczej trzymałem pistolet..
a tam własnie była sata3000 rp o ile pamiec mnie nie myli w reku trzymała sie fajnie i napewno ja kupie ale to nie temat na to..mowa jest o pistolecie tanszym..
i ztego co moge powiedziec własnie robie na Jonneswayu..i tak jak pisłem już ładnych paru lat.a dopiero teraz ustawiłem go jak powinno a raczej ustawiłem dłon jak powinna byc.tzn ,ze blizej elementu i szybsze ruchu .
i to cały sekret w moim pistolecie .
a czy jest oszczedny to powiem tak przecietnie 100 klaru na element to chyba az tak duzo nie jest a jesli chodzi o baze to strumien mozna tez ustawic podbnie jak sata podaje..wiem ,ze to nie to samo ale pomysl jak cena jest pomiedzy nim a Sata ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2011, 09:49   

unek,
Napisałem
jesli wierzyć..... to kupy.
Znaczy że ja osobiście nie wierzę że to kupy.
Ojjj, wiecej nie napisze sensu ukrytego w zdaniach , bo jaja wychodza.

Ja uważam że przesadnym jest stawianie wyżej air gunsy o tych pozostałych, bo az takiego szału ona nie robi.
Coo nie znaczy że jest kiepskim pistoletem, ale z postów wynika że niema innej alternatywy niz gunsa, bo reszta to smieci.
Teraz napisałem zrozumiale???
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-03-2011, 09:59   

Widzisz @unek to stara wytępiona już prawie atmosfera tego forum i stawianie każdej sprawy na "ostrzu noża" spowodowała, że np. taki @łysy czy @elvis postrzega mnie jak ślepego fanatyka SATA. Ja doskonale znam te pistolety i większość urządzeń ... dlatego też znam ich wady.

Tu od dawana ... jak nie od zawsze panuje taka tendencja do porównywania producentów jako całości, a każdemu z nich przytrafia się lepszy i gorszy produkt na przestrzeni jakiejś pięciolatki. Pewnie masz rację że i tańszy pistolet się doskonale sprawdza jak ktoś spodziewa się takiego efektu jaki uzyskuje. Niby dlaczego SATA jet 90 ( HP ) ma bić na głowę pistolet innej firmy wyprodukowany w 2010 roku w oparciu o nowsze rozwiązania ?
Sam napis na korpusie jeszcze tego nie gwarantuje, a jak jeszcze jest tu główką 1,5 ( o dziwo w tych modelach 1,5 mm ) to jasne, że będzie kiepsko jak ktoś jest bardzo wymagający.

Gdy ma się jakąś wiedzę na temat budowy pistoletu i przewiduje się jak się dane rozwiązanie techniczne zachowa przy konkretnej konfiguracji dyszy głowicy i ciśnienia. to łatwo jest kreować efekt końcowy lakierowania. Są modele pistoletów które tracą swój urok doskonale leżącego w dłoni gdy pracują z wysokim adapterem do PPSu.

IWATA W 400 z głowicą WB do lakieru bezbarwnego przekazana do testów pozostawi po sobie fatalną opinię pistoletu nie nadającego się do lakierów. Podobnie jest z modelem 4000 SATA i głowicami "C" / "W" ... jak nie uprzedzisz zwolennika SATA czego się teraz może spodziewać ( brak teorii ) to nagle może się okazać, że ktoś napisze na forum, lub w prasie że nowy model SATA to wpadka konstrukcyjna bo .... i tu padną argumenty ... a to doskonale znany model 3000 .... po lifcie.

Ja nie mam żadnych wątpliwości ze gdybym się wziął za sprzedaż dowolnych markowych pistoletów to szły by jak "przenne pieczywko o poranku" :) ... i u podstaw takiego sukcesu z pewnością leżałyby "sztuczki" w odpowiedniej konfiguracji pistoletu ... pod opinię klienta na TAK lub NIE ... a sam rozumiesz, że jak nabywca sam się przekona to już żadne opinie z zewnątrz nic nie zmienią ? ... weź do tego jeszcze dobrą znajomość materiałów i ich zachowania i w praktyce na stolarni, czy w lakierni samochodowej, czy w przemyśle z lakierami alkidowymi ( ftalowymi ) robisz co chcesz z każdym lakiernikiem, nawet jak to fanatyk DeVilbissa. Wystarczy spojrzeć jak lakieruje swoim starym pistoletem ... załóżmy że szybko i na dużym ciśnieniu lakierem ftalowym ... Podajesz my DV GTI PRO z głowicą H1 ... on odruchowo zwiększa ciśnienie ... opinia tragiczna - pistolet szajs ... dwa słowa teorii na temat szerokości strumienia, pewnie przepychanka który pistolet jest najlepszy ... wychodzi na to że SATA to syf ... ale podajesz do testów SATA 1000 K ( z dolnym kubkiem ) RP ustawiasz ciśnienie na zbiorniku 0,7 bara i efekt ... szerokość strumienia ogromna i wymaga szybkiego prowadzenia tak jak ten lakiernik lubi ... materiał rozbity idealnie. Efekt - SATA jest zajebista, ale to dolne zasilanie feeee :nono: .... Więc może ten sam model ale z górnym zbiornikiem. W efekcie klienta ma SATA 1000 B RP i jest absolutnie przekonany że DV GTI PRO to syf :)

Bezczelnie użyłem takiego zestawienia ... ale w praktyce to mogły być dwa zupełnie inne pistolety, albo nawet odwrotnie i przy odpowiedniej wiedzy można by zdyskredytować ten model SATA sprzedając DV ... zawsze zostawiając klienta w przekonaniu że sam dokonał zajebistego wyboru.

Wstyd się przyznać ... ale pod koniec ubiegłego roku sam padłem ofiarą takich sztuczek pod naporem technika i dystrybutora z .... IWATA :) ... a nie ma to jak się samemu przekonać.

Mam nadzieję, że bez wypisywania durnot w postach pod nieobecność dwóch wiodących autorów tego typu opinii .... uda się teraz na forum znacznie celniej pokazać w czym tkwi istota sukcesu danej marki pistoletów bez wynurzeń który z nich jest wykonany z materiałów z Wenus. Za mało tu jest informacji jak powiązać konkretny pistolet z konkretnym materiałem i .... przyzwyczajeniami lakiernika. o które mało kto pyta doradzając jaki pistolet ma kupić.

Dysza 1,2 czy 1,3 nie zawsze i wszędzie jest gwarantem doskonałego lakierowania każdym pistoletem. MiniJet SATA ma 1,0 i doskonale się nim lakieruje :) ... i nie każdy wie dlaczego pistolety HVLP wymagają prowadzenia w określonej precyzyjnie odległości od elementu ... ( 10 - 20 ) ani bliżej ani dalej :nono:

.... ale to już odrębny temat.

[ Dodano: 08-03-2011, 10:07 ]
mkautos napisał/a:
Ja uważam że przesadnym jest stawianie wyżej air gunsy o tych pozostałych, bo az takiego szału ona nie robi.
Coo nie znaczy że jest kiepskim pistoletem, ale z postów wynika że niema innej alternatywy niz gunsa, bo reszta to śmieci. Teraz napisałem zrozumiale???


Zrozumiale. tylko że AirGunsa to jednak pistolet z jakąś tam marką i renomą IWATA. Oprócz tego jak się zachowuje są jeszcze inne ważne czynniki jak dostępność części zamiennych dysz głowic zbiorników czy choćby informacji technicznych. Cóż komu po pistolecie OPTIMA czy SAGOLA lub WALCOM jak za taką samą kasę może mieś W400 IWATA czy 4000 SATA.

Bez wątpienia są pistolety na rynku kosztujące z 200 czy 300 zł i robiące dobre wrażenie po lakierowaniu ... tylko tu potrzeba jakiejś zasady przy udzielaniu rad :nono: .... jakiegoś klucza do przedsionka profesjonalizmu ... inaczej jeden kupi i będzie zachwycony, a inny wyzwie doradzającego od dyletanta. AZ3 i AZ30 to pistolet używany przez sporo osób a forum nie trzęsie się od negatywnych opinii. Nie ma też zachwytów, ale pamiętajmy o czym tu piszemy. O tanim sprzęcie na początek kariery.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 08-03-2011, 11:07   

mkautos napisał/a:
Ojjj, wiecej nie napisze sensu ukrytego w zdaniach , bo jaja wychodza.

bo tu same proste chłopy sa co chca miec jasno napisane a nie zagłebiac sie w głebszy sens.
;)

PROJEKTER napisał/a:
tańszy pistolet się doskonale sprawdza jak ktoś spodziewa się takiego efektu jaki uzyskuje.

ale ja nie widze róznicy w efekcie miedzy tym a tamtym....
pisałem kiedys tym moim pistoletem tez uzyskam tak sama morke co sata ale i tak musze szlifowac i wychodzi lusterko ..
no czasem sie zdazy ,ze mniej syfków duzoo jest to jest ta morka ;)

PROJEKTER napisał/a:
HVLP wymagają prowadzenia w określonej precyzyjnie odległości od elementu ... ( 10 - 20 ) ani bliżej ani dalej


wszyscy jakos to wiemy ale na szkoleniu wszyscy trzymali pistolet dalej...mi chodzi o RP
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2011, 12:25   

unek napisał/a:
ale ja nie widze róznicy w efekcie miedzy tym a tamtym....

A w aplikacji??
Niema różnicy?
Ja widzę różnicę, chociaż jak wiecie efekt pracy poprzednim pistoletem nie tylko był zadowalający,,,
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 08-03-2011, 12:35   

mkautos napisał/a:
A w aplikacji??
Niema różnicy?

mk nie łap mnie za słowka ja widze róznice miedzy sata a moim..
ale tylko chodzi o morke tak dla jasnosci ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-03-2011, 14:00   

unek napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
HVLP wymagają prowadzenia w określonej precyzyjnie odległości od elementu ... ( 10 - 20 ) ani bliżej ani dalej


wszyscy jakos to wiemy ale na szkoleniu wszyscy trzymali pistolet dalej...mi chodzi o RP


Nie wątpię, że każdy wie w jakiej odległości trzeba prowadzić HVLP ... tylko czy każdy wie dlaczego ? ... bo dokładnie to samo co zmusza do prowadzenia HVLP w odległości zalecanej przez każdą instrukcję pistoletu i kartę techniczną, zmusza też do prowadzenia dużo dalej pistoletu klasy RP i HP. ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2011, 14:36   

PROJEKTER napisał/a:
tylko czy każdy wie dlaczego ?

Wiem,,, ale nie powiem. ;)
Poczekam na innych.
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 08-03-2011, 18:06   

mkautos napisał/a:
Wiem,,, ale nie powiem.

ten co wyciaga informacje na temat szkolenia wypowiedział sie ;)
ja tez wiem i nie powiem!!!!a to juz tez było poruszane na forum tak dla jasnosci :)
Ostatnio zmieniony przez unek 08-03-2011, 18:08, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2011, 18:07   

unek napisał/a:
ja tez wiem i nie powiem!!!!


Dobra, to ja niewiem,,,, :aniolek:
Uświadom mnie.
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 08-03-2011, 18:09   

mkautos napisał/a:
Dobra, to ja niewiem,,,,

a swistak siedzi i zawija.....
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-03-2011, 20:36   

Panowie Moderatorzy....do rzeczy proszę...do rzeczy ;)

Niezbadany jest umysł Projektera, i nie jestem w stanie do końca przewidzieć który z czynników powodujących ze Pistolety HP, RP, i HVLP prowadzi się z danej odległości ma akurat na myśli :) ;) ..ale wydaje mi się, że to co na poniższym zdjęciu ma największy wpływ na zalecaną odległość od obiektu dla pistoletu pracującego w danej technologii ;)

HVLP.JPG
Plik ściągnięto 737 raz(y) 86,71 KB

_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2011, 20:44   

jacklack napisał/a:
Panowie Moderatorzy....do rzeczy proszę...do rzeczy


Zakładam że jest tu wielu lakierników co wiedza więcej niż ja.
Chętnie poczytam opinie innych, bo przecież sprawa jest ciekawa.
Ja nie odpowiem, puki co... :aniolek:
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 08-03-2011, 21:21   

chodzi o to ze technik mial jak dla mnie troche oryginalna technike nakladania klaru. pistolet bardzo baaaardzo blisko i szybkie ruchy, najpierw myslalem ze wyjdzie kaszana ale o dziwo bylo przyzwoicie. ale ja bym sie bal, pewnie za mala praktyka......
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 08-03-2011, 21:21   

PROJEKTER napisał/a:
tylko czy każdy wie dlaczego ?

bo kazdy producent robił natryski próbne i wie dokładnie w jakiej odległosci trzeba dany elemnent lakierowac aby powstał odpowidni odcien i odpowiednia morka...
przeciez po to sa ci technicy aby spr w jaki sposób uzyskac odpowiedni efekt koncowy.czyli kolor i cytrynke..
taki jest mój punkt widzenia na ten temat... ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-03-2011, 22:22   

Kurde ... co tu się dzieje :) .... człowiek pójdzie sobie pobalować w dzień kobitek, a tu bałaganik i to z mojego powodu. ... sory, sory już wyjaśniam bo od początku miało być prosto bez żadnych zagadek :)

Pistolety klasy HVLP tzn. te które mają ciśnienie wyjściowe z głowicy 0,7 bar, a wejściowe 2,0 max 3,0 pracują w ten sposób że materiał wychodząc z głowicy jest rozbijany ( wy to nazywacie atomizacją ) dopiero 5 cm za głowicą. Sprawa prędkości cząstek. Jednak mniej więcej po 15 cm nie mają one już "siły" ( prędkości ) i znów formują kulkę z materiału, a ta tworzy skórkę. W efekcie prawidłowa technika przy każdym HVLP to bliżej i .... wcale nie nie szybciej jak by się mogło wydawać. W takim układzie HVLP pracuje najwydajniej. Wielu lakierników tak robi i nawet o tym nie wie. ;) ... nawyk. Inni nie mogą sobie dać rady z regulacją przy bezbarwnym .... a wystarczy zrobić tak jak pokazują na filmach szkoleniowych ... rozłożyć dłoń ... rozcapierzyć paluchy mały na element, kciuk do głowicy i odległość jest prawidłowa.

Z pistoletami RP ( LVLP ) jest inaczej. Te modele działają podobnie jak HP. Tu rozbijanie materiału następuje tuż za wylotem materiału z głowicy. Brak ograniczenia ciśnienia do 0,7 bara powoduje, że cząsteczki mają dużą prędkość wylotu i w efekcie trzeba taki pistolet cofnąć nawet do 30 ... optymalnie 25. W tym przypadku gdy pistolet jest bliżej to prędkość podawania i rozpylania materiału zmusza do szybszej pracy. Wzbudza to zachwyt u tych co lubią szybko i bez ceregieli. RP jest oporny na przybliżanie i oddalanie w trakcie lakierowania tzn. nie ma to tak ogromnego wpływu jak w przypadku HVLP. ... a to oddalanie przytrafia się wtedy, gdy lakiernik wygina nadgarstek i nie prowadzi pistoletu pod kątem 90 st tylko stara się z przodu samochodu sięgnąć do tylnego błotnika :)

Przy HVLP będą problemy z efektem ... przy RP, LVLP znacznie mniejsze.

Gdy ktoś nie wie o tym co dzieje się z atomizacją w modelach HVLP to starając się uzyskać szybszy efekt pracy będzie regulował szerokość strumienia ... a nawet ciśnienie i zawsze będzie coś nie tak. W efekcie opinia o pistolecie ... że jest on do dupy ... i tu weźcie pod uwagę że coraz rzadziej niektóre firmy stosują czystą technologię HVLP, a jednak niektóre pistolety się tak właśnie zachowują ... bo są zgodne ze standardem HVLP.

Paradoks z tymi tanimi modelami polega na tym że to rzadko kiedy są pistolety HVLP. W większości to konstrukcje klasy HP. Każdy HP zawsze przypadnie do gustu początkującemu lakiernikowi bo tu może on robić co chce i jak chce, a taki sprzęt nadal rozpyla materiał dosyć przyzwoicie. Szkoda tylko, że max 40 % zostaje na elemencie, a reszta w wentylację ... ale w sprawie uniwersalnego pistoletu dla początkującego lakiernika chyba nie ma wątpliwości że każdy HP wzbudzi zachwyt lakierującego nim ... amatora.

Gorzej jak ktoś kupuje tani pistolet bez oznaczeń ... a to podróba np Iwata T.E.C albo SATA HVLP ... maluje i ciągle mu nie idzie jak powinno.

Teraz przychodzi czas na widzenie, lub nie widzenie. Specjaliści biorą taką podróbkę do reki pryskają i wiedzą już co producent nawyprawiał w środku jako wewnątrz korpusowy system redukcji ciśnienia. Gorsi fachowcy majtają pokrętłami a potem ... kupują markowy sprzęt.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-03-2011, 23:05   

PROJEKTER napisał/a:
a wystarczy zrobić tak jak pokazują na filmach szkoleniowych ... rozłożyć dłoń ... rozcapierzyć paluchy mały na element, kciuk do głowicy i odległość jest prawidłowa.

Dokładnie tak właśnie pokazują na tych filmikach, i ta odległość pomiędzy małym palcem a kciukiem to ok.15-17 cm., to dość sporo...nie wiem z jakiej odległości inni posiadacze Sata HVLP nakładają lakier bezbarwny, ale jeśli chodzi o mnie to
najbardziej podoba się nałożona powłoka, i w ogóle praca tego pistoletu kiedy odległość głowicy od obiektu nie jest większa niż długość palca wskazującego, to odległość ok.10 cm. i z takiej też odległości nakładam lakier bezbarwny...początkowo jak uczyłem się posługiwania się tym pistoletem, to nieustannie miałem wrażenie że głowicą uderzę o jakieś wystające przetłoczenie, ale z czasem te obawy przestały być problemem ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-03-2011, 23:10   

jacklack napisał/a:
... jeśli chodzi o mnie to najbardziej podoba się nałożona powłoka, i w ogóle praca tego pistoletu kiedy odległość głowicy od obiektu nie jest większa niż długość palca wskazującego, to odległość ok.10 cm.


No i teraz się wydało dlaczego w tej twojej footogalerii wszystkie naprawy są takie idealne :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-03-2011, 23:30   

PROJEKTER napisał/a:

No i teraz się wydało dlaczego w tej twojej footogalerii wszystkie naprawy są takie idealne :)

Czy idealne to bym nie powiedział :) ...ale z tego co prezentowałem dotychczas, to na razie tylko jedno auto z tej galerii było lakierowane pistoletem HVLP ;) ...miałem już zakończyć tą moją fotogalerię, ale zaprezentuję chyba w niej jeszcze kilka prac i pokaże powłokę nałożoną pistoletem Sata HVLP..będzie można porównać je do dotychczasowych powłok nakładanych Sata RP ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 09-03-2011, 06:40   

Z moich odczuć to mogę powiedzieć że przez kilka ostatnich lat miałem pistolety hvlp. Jestem do nich przyzwyczajony i dobrze mi się nimi porabiało. Teraz kiedy mam satę rp i zastosowałem do niej stare nawyki, to lakieru mi idzie prawie 2 razy tyle, ale trzeba przyznać że podoba mi się powłoka nałożona tym pistoletem. Obecnie uczę się go używać aby był bardziej wydajny. Jest wyraźnie szybszy od moich poprzednich pistoli.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 08:31   

Jak już się tu zrobił taki konstruktywny fajny temat to zadam drugie pytanie :)

Czy wiecie dlaczego powszechnie panuje pogląd, że pistolety HVLP i zgodne z tym standardem są przeznaczone do bazy a pistolety RP/ LVLP do klaru ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
adus
Użytkownik


Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 11
Skąd: szczecin
Wysłany: 09-03-2011, 09:58   

PROJEKTER napisał/a:
Czy wiecie dlaczego powszechnie panuje pogląd, że pistolety HVLP i zgodne z tym standardem są przeznaczone do bazy
Wydaje mi sie panie expercie że wyjściowe ciśnienie 0,7 bar mniej jej szkodzi ,ale prosze mnie nie wyzywać od durniów ,jak mam złe myśli .Ja tak tylko przypuszczalnie .
pozdr.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 14:08   

adus napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
Czy wiecie dlaczego powszechnie panuje pogląd, że pistolety HVLP i zgodne z tym standardem są przeznaczone do bazy
Wydaje mi sie panie expercie że wyjściowe ciśnienie 0,7 bar mniej jej szkodzi ,ale prosze mnie nie wyzywać od durniów ,jak mam złe myśli .Ja tak tylko przypuszczalnie .pozdr.


Żeby zostać " Forumowym Durniem" to musisz się znacznie bardziej postarać .... jeden post nie wystarczy :)

[ Dodano: 09-03-2011, 14:56 ]
No dobra :) Nie będę tak dawkował wam tej wiedzy. Kto chce niech czyta. Gwarantuję. że kilka rzeczy was zaskoczy i może popchnie waszą wiedzę do przodu :

HISTORIA SYSTEMU HVLP

Ponad 50 lat temu, przy zakupie domowego odkurzacza można było otrzymać zestaw akcesoriów do malowania. Jednym z takich dodatków był mały pistolet z tworzywa sztucznego ze zbiornikiem na farbę. Jeden koniec przewodu dołączany był do tego pistoletu, a drugi do "dmuchawy" wylotu powietrza odkurzacza. W tym rozwiązaniu ciekawe było to, że przy odpowiednio rozcieńczonej farbie, natrysk materiału był możliwy z zadowalającym efektem. Chociaż system nie miała moc i precyzji do zastosowań profesjonalnych, narodziła się podstawa koncepcyjna systemu - HVLP. Okazało się, że wysokie ciśnienie nie jest wcale konieczne do rozpylenia farby i zamiany w mgłę malarską. Niskie ciśnienie może działać w ten sam sposób - z jedną różnicą - mniejszej prędkości materiału na wylocie. W wyniku tego mniejsza się zapylenie, oraz zużycie farby. Główna zasada systemu HVLP opatentowana została w 1971 roku przez jego wynalazcę Mr. Farnsteinera, jednak prawdziwymi twórcami systemu HVLP znanego z użytkowanych dziś pistoletów, byli inżynierowie firmy „Sicmo” z Monaco i „Apollo” z Anglii. To oni zbudowali pierwsze profesjonalnie pistolety lakiernicze o obniżonym ciśnieniu wylotowym i większym zapotrzebowaniu na powietrze. W praktyce, aż do końca 1980 roku wszystkie inne pistolety z systemem HVLP kopiowały te pierwsze aparaty pod każdym względem. Rozwój produktu „Apollo” rozpoczął się w Anglii w 1966, ale sam aparat dopracowany został dopiero w latach 80 ubiegłego wieku indywidualnie przez każdego z czołowych producentów takiego sprzętu. System opracowany początkowo przez „Apollo” i później rozwijany, stanowił jednak podstawę do wyznaczenia wymogów formalno – prawnych, skuteczności aplikacyjnej aparatów natryskowych.

SYSTEM - HP, RP, LVLP, TEC, HTE, Trans Tech

Gdy w obiegu handlowym i ofertach producentów pojawiły się nowe aparaty natryskowe klasy HVLP to te pozostające nadal w użyciu dla przejrzystości nazewnictwa zyskały przydomek HP ( High Pressure – wysokie ciśnienie, a w odmianie - pistolet wysokociśnieniowy ). Wcześniej jednak nikt ich tak nie określał. Nowe rozwiązanie konstrukcyjne HVLP w porównaniu ze starszym HP charakteryzowało się tym, że wymagana do normalnej pracy ilość sprężonego powietrza była tu znacznie większa. Jednocześnie wewnątrz korpusowy układ redukcji ciśnienia, oraz stosowane głowice powietrzne sprawiały, że ciśnienie na wyjściu z pistoletu wynosiło wytyczone przepisami 0,7 bar, formując na lakierowanej powłoce efekt „skórki pomarańczy”. W pierwszych pistoletach klasy HVLP określono także dokładnie parametr ciśnienia wejściowego wyznaczając go na poziomie 3,0 - 3,5 bar. Praca nowymi aparatami wymagała więc instalacji pod pistoletem manometru i stałej kontroli ciśnienia wejściowego do pistoletu. Duże zapotrzebowanie na powietrze na poziomie 350 – 400 litrów na minutę ( zależnie od modelu i typu aparatu ) zmuszało do wprowadzenia w lakierniach większych i wydajniejszych sprężarek. Od początku pojawienia się na rynku wszystkie aparaty natryskowe klasy HVLP, niezależnie od producenta zyskiwały jedynie negatywne opinie. Lakiernicy nie mogli szybko przestawić się na inny system aplikacji szczególnie, że wielu z nich latami uczyło się lakierowania powłok na tzw. efekt szkła. To także miało swe historyczne korzenie wynikające z technologii realizacji powłok dekoracyjnych na samochodach, czy ekskluzywnych meblach. W naprawach samochodów jakość i wymóg dekoracyjny dla powłoki był i jest nadal największy w całej branży lakierniczej. Dawniej jednak, przy starszych spoiwach i prostych komorach malarskich nie zapewniających idealnej czystości, powłoki na liniach produkcyjnych wykańczano przez polerowanie. W efekcie finalnym fabryczna struktura lakieru do której nawiązywali się wykonawcy usług naprawczych i renowacyjnych była idealnie gładka.
Producenci samochodów przeszli na system aplikacji klasy HVLP znacznie szybciej niż zakłady usługowe. Struktura lakieru na nowszych samochodach coraz rzadziej przypominała idealną gładź. Jednak technolodzy na liniach produkcyjnych mieli także, kilka profesjonalnych metod i rozwiązań niwelowania takiej struktury do poziomu powłoki zbliżonej do efektu lustrzanego. Efekt „lustra” czy inaczej - „gloos efekt” 80, przy pokryciach wykonywanych pierwszą generacją ręcznych aparatów natryskowych klasy HVLP był trudno osiągalny. Wraz z pojawieniem się systemu HVLP do lakierni usługowych, krótkoseryjnych produkcji i do małych zakładów wytwórczych, powszechnie wkraczać zaczęła technologia lakierów wodorozcieńczalnych. Pistolety lakiernicze klasy HP pod koniec lat 90, nie były dostosowane do prowadzenia nimi natrysku z wykorzystaniem materiałów zawierających wodę i alkohol. Natomiast nowe aparaty natryskowe klasy HVLP były już wykonywane z metali półszlachetnych i stopów odpornych na działanie wody, lub pokrywano je wewnątrz warstwą teflonu. W efekcie tylko ten rodzaj aparatów natryskowych nadawał się do aplikacji bazy wodorozcieńczalnej. W wielu lakierniach szczególnie warsztatów naprawy samochodów stosowano łączoną technikę, gdzie aparaty klasy HVLP wykorzystywane były do aplikacji nowych baz wodnych, a starsze aparaty klasy HP służyć już mogły tylko do lakierowania wykończeń bezbarwnych lub emalii pigmentowanych. ( solid akrylowy ). Tu też, korzenie ma pokutując do dziś mylne przekonanie, że aparaty klasy HVLP to pistolety tylko do aplikacji bazy, a inne pistolety klasy HP, RP, LVLP to już aparaty do aplikacji lakierów bezbarwnych. W rzeczywistości jednak kilka lat po wprowadzeniu pierwszej generacji nie zbyt udanych aparatów HVLP, czołowi producenci zastąpili je pistoletami drugiej generacji, dokonali zmian i poprawek tak szybko, że ich mniejsi konkurenci nie zdążyli jeszcze z wprowadzeniem swych pierwszych produktów spełniający nowe wymogi ekologiczne. Jednak dzięki małemu „falstartowi” także i oni mogli teraz produkować aparaty pozbawione wad technicznych z jakimi sami, nie mogli sobie dać rady jeszcze na etapie testów. Druga i trzecia generacja aparatów systemu HVLP wiodących producentów, była już dosyć precyzyjna. Zyskiwała powoli uznanie lakierników akceptujących sposób pracy nowego pistoletu. Początek XXI to w ofertach producentów ręcznych pistoletów lakierniczych w zasadzie wyłącznie aparaty klasy HVLP. Klasyki HP nie były już wprowadzane do nowych obiektów lakierniczych, a innej alternatywy poza HVLP jeszcze nie było. Lakiernicy musie opanować nową technikę lakierowania która w przypadku aparatu klasy HVLP wymaga bliskiego prowadzenia dyszy przy malowanym przedmiocie . Wynika to z kształtu strumienia rozpylanego materiału lakierniczego. W systemie HVLP wymagającym dużej objętości powietrza (od 350 a nawet do 450 litrów na minutę ) bezpośrednio przy samej głowicy strumień nie jest jeszcze wystarczająco płaski do malowania tym pistoletem bliżej niż wskazane 10 cm. Niskie ciśnienie i duża objętość powoduje, że strumień ten uzyskuje swój idealny kształt w odległości 10 max 15 cm. ...

.... żródło tekstu : VADEMECUM INWESTORA - APARATY NATRYSKOWE str. 9 / 10 ( 73 ) autor Robert Grzywaczewski / autorzy wymienni w podsumowaniu opracowania
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 16:38   

PROJEKTER napisał/a:
Gwarantuję. że kilka rzeczy was zaskoczy i może popchnie waszą wiedzę do przodu :

przeciez ja to napisałem w dwóch zdaniach na poczatku i po co ta cała historia....
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 09-03-2011, 16:57   

unek napisał/a:
i po co ta cała historia....


no wlasnie, historia, zeby my mundre byli ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 17:20   

martek napisał/a:
no wlasnie, historia, zeby my mundre byli

hehe chyba ,ze tak :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 17:40   

unek napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
Gwarantuję. że kilka rzeczy was zaskoczy i może popchnie waszą wiedzę do przodu :

przeciez ja to napisałem w dwóch zdaniach na poczatku i po co ta cała historia....


Na początku ... czego ?... Jak się cofał lodowiec ... jak Bóg stworzył ziemię czy jak był wielki wybuch ... w twoich postach @unek na początku i w środku i na końcu to raczej nic nie ma na temat pistoletów lakierniczych ;)

Jeżeli to masa tekstu o niczym to poproszę Jacka żeby skasował. Szkoda miejsca na serwerze ... niech już lepiej będzie sobie na moim maciupcim dysku. :)

Ciekawe jednak, czy teraz ktoś z was wie ... skąd ta obiegowa opinia, że HVLP jest do bazy ? ... czy może nadal będziecie szukać uzasadnienia w aspektach technicznych :buhaha:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 09-03-2011, 17:47   

PROJEKTER, szybko Cie ostatnio ponosi, masz jakies stresy???? :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne