lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Rozbudowa budynku gospodarczego-co i jak?
Autor Wiadomość
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 25-12-2010, 12:51   Rozbudowa budynku gospodarczego-co i jak?

Witajcie, przyszły święta więc korzystając z tej okoliczności pogadałem sobie z rodzicami i doszliśmy do wniosku że trzeba rozbudować "budynek gospodarczy" czyli zwykłą murowaną komórkę na coś większego. Obecnie ta komórka stoi w rogu działki i ma wymiary 6m na 3m. Ja chciałbym pociągnąć ją do samego domu (przykleić) więc wtedy miała by wymiary około 8-9m na 6m.
Moje pytanie jest następujące: jakie pozwolenia są potrzebne aby coś takiego zrobić i ile (orientacyjnie) mogą one kosztować...no i jak długo się czeka? Pozdrawiam i życze wesołych świąt ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 25-12-2010, 13:21   

Podstawowe pytanie jest takie,czy ta komórka stoi zgodnie z prawem budowlanym,czyli:czy wybudowana była zgodnie z Prawem Budowlanym,i czy są zachowane wymagane prawem odległości od granicy.Dlatego pytam,bo piszesz,że stoi w rogu działki.Min odległość od granicy to 3m dla ściany bez otworów,i 4 m dla tej z otworami. Rozbudowa z całą pewnością będzie wymagała pozwolenia,nie wystarczy zgłoszenie,jako że powierzchnia przekroczy 25 m kw.Wyciąg z planu zagospodarowania z gminy(ok 100),odpis aktu notarialnego o prawie do dysponowania nieruchomością(czyli akt notarialny),mapa do celów projektowych (600-700)projekt(pewnie ze 3000 z adaptacją),i do urzędu.
Nie wspominam o kosztach przyłączy,bo te pewnie są.
Pytanie jeszcze,jaki charakter (przeznaczenie)ma mieć ten nowy budynek,bo w zależności od tego zmieniają się koszta i formalności.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 25-12-2010, 13:38   

Toś mnie pocieszył...Komórka stoi w rogu i jej ściany to granice działki. Zbudowana napewno była zgodnie z prawem 35 lat temu...
Co do tych kosztów to troche dużo ten projekt...Kurde za dużo...Przyłącza to tylko prąd ale już tam jest.
Charakter? Oczywiście budynek gospodarczy ;]
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 25-12-2010, 13:50   

Jest możliwość wystąpienia do Ministerstwa Infrastruktury o odstąpienie od szczegółowych warunków zabudowy,ale musi być to poparte konkretnymi potrzebami,których w inny sposób nie da się spełnić,czyli np. koniecznością pozostawienia przejazdu,stojącym słupem energetycznym (ZEWT-y to jedne z ostatnich ostoi komunistycznej nomenklatury,zawsze się nie da),lub innym poważnym powodem.Występujesz nie Ty,a Powiatowy Wydział Gospodarki Przestrzennej w Twoim imieniu.Poza tym musisz posiadać potwierdzoną w urzędzie gminy lub notarialnie zgodę sąsiada będącego właścicielem sąsiedniej działki na posadowienie budynku w odległości mniejszej niż określone przepisami.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
stech
Klubowicz


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 265
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: ok krakowa
Wysłany: 25-12-2010, 14:01   

@Bartek, najlepiej udaj sie do starostwa, rzetelnych info. tam Ci udzielą, ja też tak sie dowiadywałem, na wiosne startuje z budynkiem takim 8.0 X 7.5m. projekt gotowy zakupiłem, wiec taniej ale Ty musisz zrobić projekt do istniejących już budynków i ta właśnie adaptacja kosztuje, geodeta- mapka do celów projektowych u mnie 1000pln, także to nie pociecha a realia,buchalteria jak widać u nas jest dosyć rozwinięta, pisze te dane na wlasnym przykładzie gdyż mam zamiar lakierować na ciut wyższym poziomie komfortu. Pozdrawiam
_________________
"Lepsze, jest wrogiem dobrego".
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 25-12-2010, 16:00   

W przyszłym tygodniu podjade do gminy i zapytam sie co i jak. Mierzyłem i mój garaż będzie miał 7x9 metrów. Zgode sąsiada mam ustną ale też nie będzie problemu z papierkiem...
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 26-12-2010, 12:47   

jacenty741 napisał/a:
Podstawowe pytanie jest takie,czy ta komórka stoi zgodnie z prawem budowlanym,czyli:czy wybudowana była zgodnie z Prawem Budowlanym,i czy są zachowane wymagane prawem odległości od granicy.Dlatego pytam,bo piszesz,że stoi w rogu działki.Min odległość od granicy to 3m dla ściany bez otworów,i 4 m dla tej z otworami. Rozbudowa z całą pewnością będzie wymagała pozwolenia,nie wystarczy zgłoszenie,jako że powierzchnia przekroczy 25 m kw.Wyciąg z planu zagospodarowania z gminy(ok 100),odpis aktu notarialnego o prawie do dysponowania nieruchomością(czyli akt notarialny),mapa do celów projektowych (600-700)projekt(pewnie ze 3000 z adaptacją),i do urzędu.
Nie wspominam o kosztach przyłączy,bo te pewnie są.
Pytanie jeszcze,jaki charakter (przeznaczenie)ma mieć ten nowy budynek,bo w zależności od tego zmieniają się koszta i formalności.


jacenty741 napisał/a:
Jest możliwość wystąpienia do Ministerstwa Infrastruktury o odstąpienie od szczegółowych warunków zabudowy,ale musi być to poparte konkretnymi potrzebami,których w inny sposób nie da się spełnić,czyli np. koniecznością pozostawienia przejazdu,stojącym słupem energetycznym (ZEWT-y to jedne z ostatnich ostoi komunistycznej nomenklatury,zawsze się nie da),lub innym poważnym powodem.Występujesz nie Ty,a Powiatowy Wydział Gospodarki Przestrzennej w Twoim imieniu.Poza tym musisz posiadać potwierdzoną w urzędzie gminy lub notarialnie zgodę sąsiada będącego właścicielem sąsiedniej działki na posadowienie budynku w odległości mniejszej niż określone przepisami.


Jacenty, chyba dawno nie budowałeś ;) Nie istnieje cuś takiego jak zgoda sąsiada, czy to pisemna czy ustna, przynajmniej przy budowaniu domu. Można taką spisac ale w urzedzie to nic nie będzie znaczyło. Co do odległości budowania od granicy to są od tego duże odstępstwa. Jeżeli budynek już stoi w granicy i był postawiony zgodnie z prawem to oczywiście nikt nie ma prawa go ruszyc. Mimo, że przepisy mówią o budowaniu 3 lub 4m od granicy działki to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może to zmienic. W planie może byc np. taki zapis, że moża stawiac 1,5m od granicy a jeżeli działka jest węższa niż ileś tam metrów to można budowac w granicy, oczywiście przy spełnieniu jakiś tam wymogów bezpieczeństwa. Także może nie będzie tak zle Bartłomieju ;)
Co dokosztów to tak jak Jacenty pisał, z tym, że wydaje mi się, że projekt powinien byc tańszy ze względu na jego prostote :)
Wszystkie informacje które tu opisałem nie są wyssane z palca, miałem z nimi doczynienia w tym roku załatwiając pozwolenie na budowe ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 26-12-2010, 15:15   

Oj,mój drogi moderatorze,wiedz,że zielony kolor nie czyni cię nieomylnym, i właśnie Ty dawno chyba nie budowałeś.Ja właśnie jestem na etapie załatwiania tych formalności,jako że mój budynek musi jednym z rogów znaleźć się w odległości 1,5 m od granicy.Nie teoretyzuję tutaj,tylko jestem na świeżo po załatwianiu tego,o czym piszę,odwiedziłem urząd gminy w celu potwierdzenia zgody sąsiada i własnoręczności jego podpisu,a teraz czekam na powrót zgody,o której to pisałem,z Ministerstwa.Więc nie mów mi,że nie wiem,o czym piszę.Własnoręcznie pisałem ową zgodę,aby sąsiad (nota bene super chłopak)nie musiał sobie zawracać tym głowy.Zgoda,jeśli budujesz zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,nie jest potrzebna zgoda sąsiadów,ale jeśli chodzi o to właśnie odstępstwo,uwierz mi,musisz ją posiadać.I musi się na to zgodzić Powiatowy Wydział Budownictwa (czy jak on się tam zwie).
Tak,jeśli budynek już stoi,i stoi zgodnie z prawem,nikt nie może go ruszyć.Ale dostawienie jego nowej części będzie musiało być zgodne z planem,a jego zmian,o której piszesz,ta czasami kwestia kilku lat,a nie na wniosek jednej osoby.Łatwiej jest wystąpić o zgodę na odstępstwo w jednym przypadku,niż zmienić plan uchwalany dla całej gminy.
A co do kosztów:ja zgodziłem taką kwotę za zaprojektowanie budynku pod usługi branży samochodowej wraz z adaptacją do działki.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 26-12-2010, 17:29   

jacenty741 napisał/a:
Oj,mój drogi moderatorze,wiedz,że zielony kolor nie czyni cię nieomylnym, i właśnie Ty dawno chyba nie budowałeś.Ja właśnie jestem na etapie załatwiania tych formalności,jako że mój budynek musi jednym z rogów znaleźć się w odległości 1,5 m od granicy.Nie teoretyzuję tutaj,tylko jestem na świeżo po załatwianiu tego,o czym piszę,odwiedziłem urząd gminy w celu potwierdzenia zgody sąsiada i własnoręczności jego podpisu,a teraz czekam na powrót zgody,o której to pisałem,z Ministerstwa.Więc nie mów mi,że nie wiem,o czym piszę.Własnoręcznie pisałem ową zgodę,aby sąsiad (nota bene super chłopak)nie musiał sobie zawracać tym głowy.Zgoda,jeśli budujesz zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,nie jest potrzebna zgoda sąsiadów,ale jeśli chodzi o to właśnie odstępstwo,uwierz mi,musisz ją posiadać.I musi się na to zgodzić Powiatowy Wydział Budownictwa (czy jak on się tam zwie).
Tak,jeśli budynek już stoi,i stoi zgodnie z prawem,nikt nie może go ruszyć.Ale dostawienie jego nowej części będzie musiało być zgodne z planem,a jego zmian,o której piszesz,ta czasami kwestia kilku lat,a nie na wniosek jednej osoby.Łatwiej jest wystąpić o zgodę na odstępstwo w jednym przypadku,niż zmienić plan uchwalany dla całej gminy.
A co do kosztów:ja zgodziłem taką kwotę za zaprojektowanie budynku pod usługi branży samochodowej wraz z adaptacją do działki.


1.Nigdzie nie jest napisane, że moderator jest nieomylny.
2.Właśnie jestem na etapie składania pozwolenia na budowe.
3.Nigdzie nie napisałem, że teorytezujesz.
4.Nigdzie nie mówie, że nie wiesz o czym piszesz.
5.Nie wiem o co Ci chodzi z tymi zmianami planu, przecież ja o czymś takim nie pisałem.
6.I ostatni punkt, Ty Jacenty piszesz o budynku pod usługi motoryzacyjne a ja jak i Bartek o zwykłym budynku gospodarczym, a to zasadnicza różnica ;)

[ Dodano: 26-12-2010, 17:37 ]
jacenty741 napisał/a:
Zgoda,jeśli budujesz zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,nie jest potrzebna zgoda sąsiadów,ale jeśli chodzi o to właśnie odstępstwo,uwierz mi,musisz ją posiadać.


Tego nie rozumiem, o jakie odstępstwo Ci chodzi?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 26-12-2010, 18:01   

ZIEMBA napisał/a:
oczywiście przy spełnieniu jakiś tam wymogów bezpieczeństwa
Piszę o czymś takim,chociaż nie ma wymogów bezpieczeństwa,są wymogi wynikające z Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy,na której znajduje się planowana inwestycja.
Nie ma znaczenia,jaki budynek budujesz,nawet jeśli ma poniżej 25m kw (wtedy na podstawie zgłoszenia i szkic zamiast projektu),to i tak musisz stosować się do wytycznych zawartych w Planie.
ZIEMBA napisał/a:
Tego nie rozumiem, o jakie odstępstwo Ci chodzi?
Budowa budynku w odległości mniejszej niż określona w planie ( to te 3 lub 4 m),jest odstępstwem od owego planu,i wymaga zgody właściwego organu,w tym wypadku Ministerstwa Infrastruktury.
A poza tym:Smille!!!Nie ma potrzeby się od razu unosić! :*
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 26-12-2010, 18:08   

jacenty741 napisał/a:
Piszę o czymś takim,chociaż nie ma wymogów bezpieczeństwa,są wymogi wynikające z Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy,na której znajduje się planowana inwestycja.


Tu się nie zgodze :) W moim planie jest zapisane, że można budowac w granicy ale przy zachowaniu ogólnych zasad nasłonecznienia i bezpieczeństwa ppoż. I mój architekt to potwierdził i powiedział, że nie da rady budowac bo tych wymogów nie spełniamy
jacenty741 napisał/a:
ZIEMBA napisał/a:


Tego nie rozumiem, o jakie odstępstwo Ci chodzi?

Budowa budynku w odległości mniejszej niż określona w planie ( to te 3 lub 4 m),jest odstępstwem od owego planu,



Acha, teraz rozumiem o co Ci chodziło :)

No co Ty, w żadnym wypadku się nie uniosłem ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 26-12-2010, 18:18   

W każdym przypadku gdy jakiś element projektu budowlanego jest inny niż zapis w rozporządzeniu można wystąpić o wydanie indywidualnej zgody na ... indywidualny tok postępowania. Czasami może to być brak okiem i dostępu światła dziennego, czasami inny rodzaj zabezpieczenia ppoż, a czasami budowa w granicy pomimo, że inne akty prawne nie dopuszczają takich rozwiązań.

W sprawie "zgody sąsiada" to i @jacenty i @ziemba macie rację. Tu tylko takie wyjaśnienie. Nie jest wymagana zgoda ( @ziemba tu ma absolutnie rację ! ) tylko brak protestu. :nono: To ogromna różnica. Normalnie procedura wygląda tak, że ktoś kto chce budować w granicy choć z zapisu planu wynika, że nie może ... powinien wystąpić do urzędu i to urząd w formie postępowania powiadamia sąsiada. Może wystąpić o pisemną zgodę ... ale może także pozostawić mu 30 dni na złożenie protestu, a po tym okresie przyjąć że został on poinformowany i nie wyraził sprzeciwu. Jeżeli jednak sąsiad wyraził już zgodę na piśmie to urząd ją potwierdza korespondencyjnie lub wzywając do potwierdzenia i nie musi wszczynać postępowania. Także pod tym względem uzyskanie pisemnej zgody po prostu skraca procedurę.

Ministerstwo lub Gmina ( gdy nie ma planu i są wydawane indywidualne warunki zabudowy ) mogą wydać zgodę na budowę w granicy nie pytając sąsiada o żadną zgodę ... tak samo jak dokonuje się zapisów w planie zagospodarowania ( w jednych gminach można budować przy granicy w innych absolutnie nie wolno tego robić )
W takich przypadkach tak czy siak sąsiedzie są powiadamiani o zamiarze wydania pozwolenia na budowę obiektu ( z opisem jego charakteru wielkości funkcji i lokalizacji na działce ) i mogą oprotestować wydanie pozwolenia lub wydane ale nie prawomocne jeszcze pozwolenie.

Problem z budowaniem w odległościach od granicy i budynków sąsiadów ... innych niż ustawowe może zawsze zostać oprotestowane przez sąsiada pomimo wyrażonej wcześniej zgody. Podstawą jest tu kodeksy cywilny a nie przepisy Prawa Budowlanego ... i faktyczne funkcjonowanie wybudowanego obiektu oraz jego oddziaływanie na sąsiednią działkę. W przypadku garażu, lub budynku mieszkalnego spory mogą być drobne i w zasadzie niczym nie grożą jeżeli obiekt został wybudowany na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę.

W przypadku warsztatu samochodowego już tak dobrze nie jest ( szczególnie lakierni ) Pomimo że stanął on legalnie i była zgoda sąsiada na jego budowę w granicy ( i ministerstwa i gminy i starostwa i burmistrza ) funkcjonowanie takiego warsztatu ... sąsiad może zawsze zaskarżyć do sądu na drodze cywilnej dowodząc, że wydane odstępstwa przyczyniły się do powstania szkody na jego terenie.

No cóż ... Każdy obywatel ma Prawo podać innego do Sądu. Tu wyroki wydawane są zależnie od tego kto ma jakie argumenty dowody i umiejętność logicznego argumentowania swojego stanowiska. Jeżeli wcześnie nie były wydawane wyroki w podobnych sprawach ... a jedne przepisy bronią powoda a drugie pozwanego ... to wyrok jest mega zagadką.

Dlatego w przypadku inwestycji w legalną firmę z kredytem lepiej nie korzystać z żadnych "sztuczek" i nie robić nic "na gębę". Takie rzeczy mogą się zemścić.

Wyobraźcie sobie sytuację w której sąsiad który wydał zgodę na budowę ... sprzedaje dom, a nowy właściciel nie chce mieć lakierni w granicy. Wyobraźcie sobie, że to wasz dom i że to nie lakiernia tylko spalarnia odpadów po uboju świń ... ;) ... i co nie znajdziecie sposobu na wytoczenie procesu takiej masarni ... jak dom dostaniecie w prezencie od wuja ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 26-12-2010, 18:23   

No i wszystko jasne :)
Widzisz Jacenty, obaj mamy racje :*
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 26-12-2010, 19:33   

Ale słodycz...Aż me mgli... :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 27-12-2010, 14:21   

jacenty741 napisał/a:
Ale słodycz...Aż me mgli... :)


mdli ... ;) ... ale najważniejsze, że sprawa posunięta do przodu i znów wiecie więcej :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 27-12-2010, 14:57   

PROJEKTER napisał/a:
mdli ... .
Ej,no nie róbmy sobie jaj z pogrzebu.Miałem 2x5 na maturze z polskiego (ok,18 lat temu),a wtedy nie było jeszcze 6-tek.Wiem,że mdli,ale to takie drobne zboczenie wieśniacze :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 27-12-2010, 18:16   

Dobra pany, my tu nie o pogrzebach tylko interesi mnie gdzie sie najpierw udać żeby wystąpić o pozwolenie na tą cholerną budowe bo z tego co widze raczej jej nie zaczne w marcu bo będzie sporo biegania z papierami :angry:
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 27-12-2010, 21:02   

Najpierw gmina,i wyciąg z planu zagospodarowania,będziesz wiedział,co możesz a co nie możesz sobie postawić,następnie geodeta i mapka do celów projektowych.To tak,żeby ruszyć.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 28-12-2010, 10:02   

jacenty741 napisał/a:
Najpierw gmina,i wyciąg z planu zagospodarowania,będziesz wiedział,co możesz a co nie możesz sobie postawić,następnie geodeta i mapka do celów projektowych.To tak,żeby ruszyć.


Zgadza się. Część możesz załatwić sam :

- wypis z planu ( tu wnikliwa analiza co możesz a czego nie możesz zrobić )

potem :

- mapa do celów projektowych
- mapa do celów ewidencyjnych
- wypis z rejestry gruntów
- tytuł własności do terenu
- wystąpienia o warunki zasilania do gestorów sieci
- badanie geologiczne gruntu

... to trudne jak nie masz dokumentacji technologicznej więc najpierw wypadało by zrobić taki właśnie projekt ... a następnie :

- wystąpienie o wydanie decyzji środowiskowej ( to już specjalista )

... Potem architekt i jego zespół projektowy. Projekt budowlany ... lub jak cię stać to budowlano wykonawczy ... wystąpienie o pozwolenie na budowę. Po uprawomocnieniu ....

- uzbrojenie terenu
- budowa obiektu
- wyposażenie budynku wyposażenie stanowisk
- drogi i parkingi
- ogrodzenie terenu
- oznaczenia wewnętrzne ppoż i BHP

Potem zgłoszenie do odbioru ( WIOŚ, PNB, PSP, SANEPID )

na koniec :

Zgłoszenie emisji i odpadów, zgłoszenie do PIPu ( jak zatrudniasz pracowników ) pomiary NDSsch, UDT dla dźwigników i dużego zbiornika sprężarki ... badanie ścieku.

Potem ... co roczne opłaty środowiskowe i prowadzenie rejestrów ...

No i wreszcie ogromna radość ... na koniec każdego miesiąca gdy zakończysz go bez pomocy pensji żony, pożyczki od rodziców i korespondencji od wierzycieli :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 28-12-2010, 11:19   

Momento, Projekter, troszke się chyba rozpędziłeś bo ja nie otwieram lakierni tylko chce zbudować (a raczej powiększyć) swoją komórke i tyle. Więc po co mi zbiorniki od sprężarki i zgłoszenie emisji odpadów?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 28-12-2010, 12:06   

Acha ... jednak jak to legalna firma to akurat zgłoszenie odpadow jest konieczne choć to nie lakiernia :) ... zbiornik sprężarki do UDT powyżej 1000 l ( chyba - bo coś tam się zmieniło, ale chyba tylko w procedurze, a nie w pojemności ? )

A jak to tak mini inwestycja to możesz pominąć ... zgłoszenie emisji, decyzję środowiskową i badanie ścieku ... także projekt technologiczny, badanie geologiczne gruntu ... co roczne opłaty za emisję. Jak do tego to nie warsztat tylko "komórka", że niby bud. gospodarczy ... to jeszcze odbiory techniczne po zakończeniu budowy ... i pewnie uzbrojenie terenu i uzgodnienia z gestorami ... choć tu to już sam musisz ocenić, czy potrzebujesz więcej prądu, wody i gazu.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Falconx
Wyjadacz


Wiek: 52
Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 134
Punkty: 3/1
Skąd: Józefosław
Wysłany: 28-12-2010, 16:41   

Qrde ! ! A ja budy dla psa nie zgłosiłem :dziura:

A tak na poważnie : dobrze że mnie wystarczą przeróbki ! ! Niedługo to będzie trzeba zgodę na oddychanie od jakiegoś ministra dostać żeby coś postawić ! !
PROJEKTER - to na budynek gospodarczy , czy np garaż tez trzeba wiadro jakis pozwoleń i zgłoszeń ?? Jeżeli tak to jest to czyste złodziejstwo.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 28-12-2010, 23:54   

Falconx napisał/a:
Qrde ! ! A ja budy dla psa nie zgłosiłem :dziura:

A tak na poważnie : dobrze że mnie wystarczą przeróbki ! ! Niedługo to będzie trzeba zgodę na oddychanie od jakiegoś ministra dostać żeby coś postawić ! !
PROJEKTER - to na budynek gospodarczy , czy np garaż tez trzeba wiadro jakis pozwoleń i zgłoszeń ?? Jeżeli tak to jest to czyste złodziejstwo.


Nie ... określone budynki gospodarcze i inwentarskie wymagają tylko zgłoszenia budowy ... ale garaż już pozwolenia na budowę. Pamiętajmy jednak że w budynku gospodarczym garażu, czy oborze nie można legalnie lakierować ... czegokolwiek :nono:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 29-12-2010, 09:36   

Dobra, byłem wczoraj w wydziale geodezji i uzyskałem info że nie ma planu zagospodarowania w mojej okolicy i muszę złożyć wniosek o warunki zabudowy, czekać 2-3 miesiące na te warunki itp...Kurde w sumie do 25mk jest tylko zgłoszenie, ale to dla mnie troche mało. Moze zbudować garaż z czegoś innego? stelaż metalowy i jakoś to z płyty warstwowej zrobić? Potrzeba na to pozwolenia?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 29-12-2010, 11:27   

Zawsze,liczy się metraż a nie materiał,z jakiego jest zbudowany budynek.Jedynym rozwiązaniem byłoby zbudowanie budynku nie związanego trwale z podłożem,no wiesz,taki wóz Drzymały,który by się dawał przeciągać w różne części działki. :) :) :dokuczac:
No,chyba że jesteś rolnikiem,to możesz postawić budynek inwentarski do 35 m kw.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-12-2010, 12:10   

Bartek-WGM napisał/a:
Dobra, byłem wczoraj w wydziale geodezji i uzyskałem info że nie ma planu zagospodarowania w mojej okolicy i muszę złożyć wniosek o warunki zabudowy, czekać 2-3 miesiące na te warunki


Straszny ból ... bo w zasadzie żadna gmina nie wydaje WZiZT bez decyzji środowiskowej, a to wymaga opracowania "Kart Informacyjne Przedsięwzięcia"
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 30-12-2010, 11:52   

Rolnikiem niestety nie jestem...a szkoda bo w tym przypadku taki tytuł przydałby mi się :)
Wychodze z założenia że złoże wniosek o rozbudowe "komórki" do 25m2 z tym że pomyle się o kilka metrów...chyba nikt nie powinien się przyczepić? :D
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Falconx
Wyjadacz


Wiek: 52
Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 134
Punkty: 3/1
Skąd: Józefosław
Wysłany: 31-12-2010, 13:38   

Bartek-WGM napisał/a:
Rolnikiem niestety nie jestem...a szkoda bo w tym przypadku taki tytuł przydałby mi się :)
Wychodze z założenia że złoże wniosek o rozbudowe "komórki" do 25m2 z tym że pomyle się o kilka metrów...chyba nikt nie powinien się przyczepić? :D

dokładnie tak samo chcę zrobić , tylko że ja mam już postawione i po cichu wydłuże to o jakieś 2m, czyli jakies 6 m2 będzie więcej. I tam postawie podnośnik. :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 01-01-2011, 12:42   

Falconx, tzn ja też mam komórke postawioną od 30 lat, zgłosze po prostu ze rozbudowuje...hmmm...a moze jednak nie zawracac im głowy i po cichu rozbudować?

[ Dodano: 01-01-2011, 21:27 ]
A jakby zrobił coś takiego? http://allegro.pl/garaze-...1389705510.html

Fundament jest potrzebny czy wystarczy tylko wbetonować słupki?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 02-01-2011, 11:11   

W sprawie tego linku do budowy z płyt to tylko taka uwaga : Firma działa od 1990 roku budują jeden garaż po drugim i w ogłoszeniu umieszczają informację, że obiekt do 35 m2 nie wymaga Pozwolenia na budowę. Nic tylko budować garaż 34 m2. ... ale ponieważ Ja się na tym nie znam ;) .... to zerkam sobie do Ustawy Prawo Budowlane z lipca 1994 roku i ostatniej jego nowelizacji z 2009 a tam art 29.


Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

b) płyt do składowania obornika,

c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,

d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;


No i faktycznie jest że do 35 m2 nie wymaga pozwolenia ... tylko że to punkt 1a art 29 co powoduje, że wiążący jest punkt 1. ... a Ja chciałem sobie postawić garaż koło domu w mieście, a nie budynek gospodarczy do produkcji rolnej na działce siedliskowej. Jestem zawsze pełen podziwu dla "durniów" którzy bez żenady wprowadzają innych w błąd tylko po to żeby sprzedać. Jestem pewien, że jak zadzwonię i spytam czy mogę garaż 4,5 x 7,5 postawić bez pozwolenia na budowę to otrzymam odpowiedź ... oczywiście że tak ... wszyscy tak budują od lat :nono:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 02-01-2011, 12:03   

PROJEKTER napisał/a:
obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową


Zapomniałeś zwrócić uwagę że 35 m2 jest dla gospodarstw rolnych.

Dla nierolników jest max 25 m2 bez fundamentów i wylewanej (betonowej) posadzki.
Posadzka może byc z kostki brukowej, trylinki itd.
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 02-01-2011, 12:48   

To ja już kompletnie nie wiem z czego mam postawić budynek gospodarczy żeby było bez pozwolenia... :glupek:
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Bisu
Guru



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 424
Punkty: 19/6
Skąd: Silesia
Wysłany: 02-01-2011, 14:45   

Bartek-WGM napisał/a:
To ja już kompletnie nie wiem z czego mam postawić budynek gospodarczy żeby było bez pozwolenia...

Wyspawaj sobie dużą konstrukcję, albo skręcaną. Jak przyjdzie co do czego to podniesiesz podnośnikiem jedną stronę potem drugą, włożysz pod stelaż jakieś kółka, przetoczysz 1cm i gitara :D To już nie zabudowa, bo ruchoma. Jest tak Projekter według prawa?? ( Bo ja się na prawie nie bałdzo znam).

I tak wiemy, że wymurujesz nawet jak ci nie pozwolą ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 02-01-2011, 16:20   

No ruchome obiekty to nie są obiekty budowlane ... tylko co on zrobi z instalacjami ? przyłącza też wymagają pozwolenia.

Tylko po co tu kombinować :glupek: Jeżeli nawet nie możesz zrobić legalnego warsztatu to przynajmniej zrób legalną budowę. Zaprojektuj duży dudynek gospodarczy, wystąp o pozwolenie na jego budowę ... przynajmniej trochę formalności będzie OK. Przy gospodarczym obiekcie nie jest potrzebna decyzja środowiskowa, a warunki dostaniesz po wypełnieniu druku bez uzgodnień z gestorami sieci ( chyba ;) ) Legalnie doprowadzisz też do niego wodę i prąd. Nie kombinuj za mocno bo takie rzeczy się mszczą. Może jeszcze z kilka lat będzie spokój ale zwróć uwagę, że te przepisy i kontrole nie są z roku na rok bardziej liberalne tylko z każdym miesiącem coraz ostrzejsze. Po co ci problemy ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 02-01-2011, 21:13   

Sęk w tym że ja nie mam czasu na czekanie :) Chce jak najszybciej robić u siebie a nie po kątach...
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 02-01-2011, 21:22   

Człowiek się śpieszy ... urzędnik się cieszy ;) ... Trzeba było pomyśleć trzy miesiące wcześniej. Zrobisz jak zechcesz ... żebyś jednak nie żałował szybkich decyzji.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
stech
Klubowicz


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 265
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: ok krakowa
Wysłany: 02-01-2011, 21:37   

PROJEKTER napisał/a:
Człowiek się śpieszy ... urzędnik się cieszy ... Trzeba było pomyśleć trzy miesiące wcześniej. Zrobisz jak zechcesz ... żebyś jednak nie żałował szybkich decyzji.

Można dużo kasy stracić a i tak obiekt trzeba zalegalizować, też myślałem o czarnej robocie ale szkoda tak dużej kasy, pewnie od takiego budynku 20000 a od domu mieszkalnego 40000 kary za samowolkę, te ceny podal mi gość w starostwie, myśle że nie ściemniał, jak tak to proszę niech ktoś sprostuje, Pozdr,
_________________
"Lepsze, jest wrogiem dobrego".
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 03-01-2011, 09:46   

Koszty legalizacji

Ostatnie zmiany w Prawie budowlanym mające na celu ułatwienie legalizacji samowoli nie zmieniają obowiązującego stanu prawnego w zakresie wysokich jej kosztów. Legalizacja samowoli zrealizowanej bez wymaganego zgłoszenia kosztuje w zależności od rodzaju inwestycji 2.500 lub 5.000 zł.

Znacznie większe są koszty legalizacji obiektów wybudowanych bez wymaganego pozwolenia na budowę. W tym wypadku opłatę legalizacyjną wymierza się w oparciu o wzór: 25.000 zł *współczynnik wielkości obiektu* współczynnik kategorii obiektu (współczynniki podane w załączniku do ustawy). I tak w przypadku wybudowanego bez pozwolenia budynku mieszkalnego jednorodzinnego opłata legalizacyjna wyniesie 50.000 zł.

Agata Legat
Dr Krystian Ziemski & Partners
Kancelaria Prawna w Poznaniu



Źródło - http://samorzad.infor.pl/..._kosztowna.html
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 03-01-2011, 10:12   

To może po prostu postawie obok komórki budynek gospodarczy do 25m2 (czyli na zgłoszenie) i jak przyjdą mierzyć to dostane 3-4 tyś za legalizacje i będzie spoko :)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
pio124
Forumator


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 254
Otrzymał 5 punkt(y)
Skąd: lubelskie
Wysłany: 03-01-2011, 10:31   

Bartek-WGM, zrob to legalnie i nie kombinuj :) , góra trzy miesiace i masz pozwolenie na budowe( czasem po miesiacu jest jusz decyzja) i masz spokojna glowe.
Koszt mniejszy niz placic kare :) , a pozatym teraz chcesz zaczynac budowe( w zimie)?
co cie zbawią te 3 miesiace
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne