lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Iwata W-400 WBX
Autor Wiadomość
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 05-09-2010, 03:01   Iwata W-400 WBX

W tym temacie proszę opisywać ogólną charakterystykę i wrażenia z użytkowania pistoletu Iwata W-400 WBX
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 08-09-2010, 21:33   

obcy... pisałem troszke w tescie o Supernonwej i troszke tutaj, ale zbieram mysli i opisze wszystkie guny jakie mam w pracy i kazdy gun opisze z osobna- po to powstał dział Pistolety lakiernicze. Serdeczne zapraszam do opisywania pistoletów w tych działach i wpisywaniu nowych modeli (wszystkie jakie macie ! ) Kazdy se wtedy tam wejdzie i poczyta o danym modelu! Ale jak cos potrzebujesz wiedziec na szybcika to pytaj.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
obcy_69
Wyjadacz


Dołączył: 11 Sie 2010
Posty: 113
Skąd: zamoyskie
Wysłany: 09-09-2010, 07:12   

Jak juz pisalem...lakieruje od dluzszego czasu IWATA LV2 1.4 i chcialbym pozostac przy tej marce. Przedstawiciel APP zaproponowal mi IWATE WBX 1.3 za cene 1600zl.
Chcialbym sie dowiedziec, czy faktycznie jest duza roznica miedzy tymi dwoma gunami..bo czytajac ich metryczki wychodzi na to, ze kolosalna. Chocby w szerokosci miotly..o zuzyciu luftu nie wspominajac. No i ta podwojna atomizacja..mysle, ze ma tez duze znaczenie. LV2 przy bazie daje jeszcze rade, ale przy klarze nie ma juz takiego rozbicia i musze ratowac sie rozpuchem..co jak wiemy niekorzystenie wplywa na powloke..Dlatego tez moje mysli sklaniaja sie ku WBX...co sadzisz..??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 09-09-2010, 16:34   

Ja sądzę abyś kupił sobie Sate 3000 HVLP digital
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 09-09-2010, 19:45   

jak to jest z tą iwatą bo mam dwie ale nimi nie maluje jedna made in italy a druga made in japan to kto ją wkońcu made
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
cartonik
Forumator


Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 237
Wystawił 4 punkt(y)
Skąd: Małopolska/Mszana D.
Wysłany: 09-09-2010, 21:56   

dzisiaj akurat testowałem Swojego WBXa którego kupiłem Powiem tak MIAZGA!!!! Miotła jest tak szerko ze jak malowałem zderzak od E36 Mpakietowy To go wziąłem na raz tak szeroka jest miotła 40cm. Co do porównania z LV2 to kolosalna różnica we wszystkim malowałem pierwszy raz WBXem i wyszło elegancko ale jak znajac życie człowiek nabierze wprawy to bedzie jeszcze lepiej krótko tym pistoletem chyba nieda sie spier.. malowania :) Układa bazę tak równo ze głowa boli. Ze swojej Strony polecam.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kazmirz
Forumator



Wiek: 41
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 241
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: leszno
Wysłany: 09-09-2010, 22:26   

slawek iwate w400 produkuja japan... iwate hte2 iwata air groups.. italy.
_________________
www.odnowa-aut.pl -> w trakcie realizacji :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
obcy_69
Wyjadacz


Dołączył: 11 Sie 2010
Posty: 113
Skąd: zamoyskie
Wysłany: 10-09-2010, 18:58   

cartonik napisał/a:
! Miotła jest tak szerko ze jak malowałem zderzak od E36 Mpakietowy To go wziąłem na raz tak szeroka jest miotła 40cm.

A jak z rantami i wnekami ??...bo z doswiadczenia, przy tak szerokiem miotle to sa trudnosci z dolakierowaniem trudnodostepnych miejsc..
Aha...u kogo zakupiles i za jaka cene..??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
cartonik
Forumator


Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 237
Wystawił 4 punkt(y)
Skąd: Małopolska/Mszana D.
Wysłany: 10-09-2010, 19:43   

obcy_69 napisał/a:
A jak z rantami i wnekami ??...bo z doswiadczenia, przy tak szerokiem miotle to sa trudnosci z dolakierowaniem trudnodostepnych miejsc..
Aha...u kogo zakupiles i za jaka cene..??


Powiem tak z rantami trzeba przykręcić miotłe i po problemie zderzak np do e36 mpakietowy ma bardzo duzo wnek i bez problemu sobie z tym poradziłem pierwsze jade wneki jak zawsze później całość.

dałem 1950zł z reduktorem Iwaty w sklepie w nowym saczu
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
obcy_69
Wyjadacz


Dołączył: 11 Sie 2010
Posty: 113
Skąd: zamoyskie
Wysłany: 10-09-2010, 23:09   

uuu...to troche wyrzygales...
mi obiecano za 1600zl...co prawda bez reduktora...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 11-09-2010, 01:26   IWATA W400 WBX

Pare słów o Iwata W400 WBX.
Model którego używam to: Iwata W400 WBX-134G (1.3) z technologia T.E.C. (Transfer Efficiency Control), non-HVLP.

-body W400,
-dysza powietrzna WBX,
-dysza materiałowa 400wb/13
-igła 20015

Dane techn.:
zalecane ciśnienie: 1.7-2.0 bar ( 24.66-29 PSI )
max ciśn.: 6.8 bar ( 98 PSI )
głośność: 76.0 dB (A)
zalecana lepkość materiału: 15 do 23 sec ( kubek forda nr. 4 )
zalecana odległość od malowanego obiektu: 10 do 20 cm ( 3.9 do 7.9 in )

Wykonanie pistoletu jest na dobrym poziomie (choc mu dużo brakuje do Supernovej), jest zgrabny i dobrze leży w ręku (mozna spokojnie malować cały dzień) jest lekki, nie posiada za duzo czesci do czyszczenia, tylko jedna uszczelka w korpusie, posiada hak w górnej czesci, kubek ala satowski,

Pistolet jest używany do baz wodorozcięczalnych Standox Standohyd, czasami do baz konwencjonalnych różnych marek. Pare razy był uzywany do lakierów bezbarwnych HS Standoxa: VOC-Easy (2:1) i VOC platinium (3:1+20% rozp.)
Jeśli chodzi o bazy "wodne" i konwencjonalne to pistolet spisuje sie fantastycznie !
Nawet na najszerszym strumieniu bazy sa aplikowane prawidłowo (czyli na mokro) i choć jest to dysza 1.3 pistolet mozna zaliczyć pod względem szybkości do średnio szybkich. Strumień jest równomierny na całej długości, mały problem wystepuje podczas, gdy nietrzymamy pistoletu prostopadle pod kontem 90 stop. do elementu (jak na filmach instruktazowych Sata) i pozostają widoczne pasy. Strumień jest jak litera "I" i nie ma zbytnich zmiękczeń na końcach strumienia. Inne marki maja raczej elipse, powiedzmy "0"
Iwata szczyci się "podwójna atomizacją i naprawdę ma czym! Baza jest rozbijana już na wstępie, czyli jak tylko opuści dysze materiałową, jest to zasługa trzech nacięć na dyszy materiałowej. Atomizacja własciwa nasteruje już na dyszy powietrznej tak jak to się dzieje u innych producentów pistoletów.
Co do lakierów HS to dysza 1.3 dla mnie osobiście jest za mała. Po kilku próbach odpuściłem se malowanie bezbarwnym. Czy większa dysza 1.4 poprawiła by znaczaco malowanie HSami? No nie wiem, skoro 1.3 zużywa -195 ml/min. a 1.4- 200ml/min. materiału.
Na koniec jeszcze o zmienności dysz. W Iwatach producent daje możliwość wymiany samej dyszy powietrznej bez wymiany dyszy materiałowei i igły. Jest to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zaoszczedzić i kupić np. jedno boby i trzy dysze (różne technologie: hvlp, lv, itp.) a i dla producenta taniej bo mniej lini produkcyjnych.
Jest tylko jedno pytanie -czy aby jest to dobre rozwiązanie?- bo co z powtarzalnościa kolorów jesli kilku lakierników używa tego samego body np. W400 1.3 i dysz w różnych technologiach? (przecież każda z tych Iwat połozy inaczej baze) ale to nie problem tylko Iwaty, DeVila zresztą też.

Myślę, że Iwata W400 WBX nie powinna sprawić problemu początkującym i świetnie sobie poradzą podczas lakierowania. Sam bym sobie życzył takiego guna na początek kariery zawodowej, mowa tu o cena jakość. Bo potem to już dużego wyboru nie ma! tak tak niestety. Robert wie o czym mówie :)
Szkoda tylko ze W400 wbx jest taka droga w Polsce, zreszta jak i inne pistolety. No ale warta jest swoich pieniędzy, niektórzy koledzy z forum chyba to potwierdzą !
Miałem cos jeszcze napisac o Królu ale ten dzial zostawmy dla ANEST IWATA !

dzieki za zczytanie paru moich zdań, moze sie przydadzą.

Pozdrawiam!

[ Dodano: 11-09-2010, 02:43 ]
Tu jeszcze pare danych

MEMO0033.JPG
Plik ściągnięto 611 raz(y) 281,18 KB

MEMO0032.JPG
Plik ściągnięto 955 raz(y) 330,34 KB

Ostatnio zmieniony przez TeeM 07-10-2012, 19:24, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
cartonik
Forumator


Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 237
Wystawił 4 punkt(y)
Skąd: Małopolska/Mszana D.
Wysłany: 11-09-2010, 08:24   

obcy_69 napisał/a:
uuu...to troche wyrzygales...
mi obiecano za 1600zl...co prawda bez reduktora...


Troszke poszło powiem Ci ale wiem ze cieżko jest znaleść reduktor Iwaty i to jeszcze oryginalny sate dostaniesz bez problemu ale z Iwatą już cieżko a ja chciałem koniecznie Komplecik no i taki mam. Pistolet moge polecić z czystym sumieniem wczoraj malowałem sreberko do Toyoty wyszło prze pięknie :)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
obcy_69
Wyjadacz


Dołączył: 11 Sie 2010
Posty: 113
Skąd: zamoyskie
Wysłany: 11-09-2010, 23:23   

TeeM...dzieki wielkie. Jeszcze jedno pytanko i bede mogl bez obaw wystukac numer do przedstawiciela , by wysylal pistolet. Oczywiscie punkt dla Ciebie..za rzetelna informacje..

Czy do bazy wystarczajaca jest dysza 1.3, bo do klaru piszesz, ze za mala..czy jednak pokusilbys sie o 1.4...??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
cartonik
Forumator


Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 237
Wystawił 4 punkt(y)
Skąd: Małopolska/Mszana D.
Wysłany: 12-09-2010, 10:29   

obcy_69 napisał/a:
Czy do bazy wystarczajaca jest dysza 1.3, bo do klaru piszesz, ze za mala..czy jednak pokusilbys sie o 1.4...??



ja Jednak Wziąłem 1.4 dyszkę i maluje nim Tylko Bazę.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
siwy_1981
Wyjadacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 111
Punkty: 4/4
Wysłany: 12-09-2010, 11:19   

Ja mam wersję 1.4 i nakłada dobrze bazę i bezbarwny. Na forum amerykańskim użytkowników Iwata przy WBX zalecają jednak dyszę 1.4 . Według użytkowników 1.4 jest zdecydowanie szybsza od 1.3 mimo że na papierze wartości wydatku materiału są mocno zbliżone. Przy bezbarwnym ten pistolet należy prowadzić bardzo blisko elementu. O atomizacji można powiedzieć że materiał jest rozbijany prawie do takiego stopnia jak para wodna. Przy bazie nie ma co pracować na 2 bar bo jest to stanowczo za dużo 1.7 -1.8 bez problemu wystarcza. Bezbarwny HS przy 2bar można wylać prawie na lustro (ja używam APP Speciell S na normalnym utwardzaczu i ok 1%-2% rozcieńczalnika).
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 12-09-2010, 19:07   

obcy_69 napisał/a:
Czy do bazy wystarczajaca jest dysza 1.3, bo do klaru piszesz, ze za mala..czy jednak pokusilbys sie o 1.4...??


Z miła chęcią wzią bym 1.4 do tej w400 wbx, bo jak koledzy wyżej piszą, na amerykańkich forach zalecaja do klaru właśnie 1.4 a dla szybkich i dużych prac nawet 1.6 (vany i cieżarówki)

Moja techn lakierowania jest raczej szybka i Sata z dysza np. 1.4 albo devill z 1.4 jest spoko dla mnie, wiec Iwate wziął bym nawet 1.6 (bo podwójna atomizacja jest zajebista) Supernova rozpyla materiał juz od 1 bar i mozna malowac baze! a w400 wbx maluje od 1.5 bar.

siwy_1981 napisał/a:
Przy bazie nie ma co pracować na 2 bar bo jest to stanowczo za dużo 1.7 -1.8 bez problemu wystarcza

jaki producent bazy? konwencja czy woda?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
siwy_1981
Wyjadacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 111
Punkty: 4/4
Wysłany: 12-09-2010, 19:53   

TeeM napisał/a:


jaki producent bazy? konwencja czy woda?


Konwencja Lesonal lub R-M. Robiłem nim też próbę na wodzie SpiesHecker w srebrze i muszę powiedzieć, że nie wiem co trzeba zrobić tym gunem przy wodzie aby wyszły chmurki. Do wody rewelacja. Już przy jednej warstwie było pełne pokrycie bez chmurek, cieni i to bez żadnego pruszenia i innych takich kombinacji.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 13-09-2010, 18:46   

siwy_1981 napisał/a:
Już przy jednej warstwie było pełne pokrycie bez chmurek, cieni i to bez żadnego pruszenia i innych takich kombinacji.


No tak, S.H. -deutsche qualitat ! he he
Jak bedziesz miał srebro z VW -LA7W albo Opla 157, Albo cos z Fiata, Alfy daj znac i opisz wrazenia ( mowa o bazach S.H. albo Standox)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 18-09-2010, 14:59   

No to mogę się i ja co nieco wypowiedzieć.
Jak wiadomo ostatnio motałem się przy zakupie pistoletów. Pod sam koniec poszukiwań miałem odwieczny dylemat na forum czyli: Sata czy Iwata? No i poszedłem na kompromis. Kompromis czyli wziąłem i Satę i Iwatę. Do klarów: Satę 4000 digital RP - dotrze do mnie za około 3 tygodnie to wtedy coś postaram się o niej skrobnąć, oraz do baz: Iwatę W400 WBX 1,4 Wybrałem tego WBX z dyszą 1,4 a nie 1,3 właśnie ze względu na opisy jak pracuje ten pistolecik.
I jeśli chodzi o bazy to jak dla mnie jest zaje....sty. Rzeczywiście można śmiało śmigać nim nawet poniżej 2 barów, a i tak pięknie będzie rozbijał materiał. Miotła jest kolosalna, ale ja aż z takiego daru nie korzystam - trochę ją skręciłem. Jeśli chodzi o dyszę 1,4 uważam, że kupowanie mniejszej nie ma raczej sensu, bo z tą 1,4 pistol radzi sobie świetnie. Pistolecik bardzo dobrze leży w ręku, jest lekki, dość dobrze wyważony i bardzo przyjemny w pracy. Przyjemny, bo nie wiem jak to określić: nim się jakoś tak delikatnie, spokojnie i miękko pracuje. Nie jest kieratem. Nie wiem czy ktoś mnie zrozumiał. Sądzę, że Ci co nim już lakierowali na pewno tak.
Także jeśli chodzi o bazy jak dla mnie rewelka. {testowany na bazie DuPont PS2 srebro}
No i przyszedł czas na bezbarwny w wykonaniu tej Iwaty WBX 1,4:
Otóż niby całkiem nieźle poradził sobie z tym bezbarwnym, ale wg. mnie ostatecznie się do tego nie bardzo nadaje. No niby rozbił ten lakier, niby powłoka jest ok, ale.... Ale strasznie wolno. Jak dla mnie stanowczo za wolno. Zaprawki, jakieś pojedyncze elementy, no to powiedzmy ok., ale calak? NEWER. {test na DuPoncie 3750 z rozpuchem 383}
No i co do bezbarwnego mam jeszcze pewne spostrzeżenie:
Wydaje mi się, że bezbarwny nie ma swojej szklistości i przejrzystości. Wydaje mi się, że jest jakby lekko, lekko, lekko mdły. Może tylko mi się tak wydaje, a może i nie. Bo to samo wydawało mi się gdy testowałem pistolety Walcoma. Tam miałem 2 bo baz i do klarów. Machnąłem bazą kilka elementów pistolem do baz, a później tym samym bezbarwnym kilka pistolem do baz i kilka do bezbarwnego. I prócz tego, że ten do bezbarwnego był o niebo szybszy i dużo łatwiej się nim lakierowało, to elementy pryśnięte bezbarwnym pistolem do baz ewidentnie inaczej wyglądały. Też były jakby bardziej mdłe. Więc nie sądzę, abym miał zwidy. A może jestem aż taki upierdliwy :) :) {tu był test na Duxonie 1044}

I może od razu machnę pytanie do mądrzejszych: czy większa ilość powietrza, która rozbija bezbarwny w pistolu HVLP w porównaiu do RP może mieć taki wpływ na klar?

[ Dodano: 18-09-2010, 16:27 ]
Obcy.... Z tego co zrozumiałem, to chcesz póki co takiego "uniwersalniaka", więc jednak proponowałbym Ci gdzieś dorwać się do tej Iwatki i jednak najpierw ją potestować.
Jeśli o mnie chodzi, to moje WBX dopóki będę jechał na konwencji, będzie do baz i jeśli będę miał jeden, dwa może trzy nie za duże elementy, to pewnie aby nie myć 2 pistoli to i do bezbarwnego też. Ale jeśli będzie ciut więcej malunków, to tylko do bazy, a do klaru spróbuję się dogadać z tą przyszłą Saciną. No a jeśli już zacznę "taplać się w wodzie" to wiadomo, że już tylko i wyłącznie baza.
Nara
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
siwy_1981
Wyjadacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 111
Punkty: 4/4
Wysłany: 18-09-2010, 21:41   

Kolego Łysy73. Rozkręć materiał przy bezbarwnym na full tj. ok 5 obrotów ok pełnego skręcenia i spróbuj prowadzić pistolet bliżej - tak około 12-15cm od elementu.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 18-09-2010, 23:48   

Bo ja wiem. Nic na siłę kombinował więcej raczej nie będę, bo i tak co by nie kombinować to królem prędkości w klarze on nie będzie. Został stworzony do czego innego i myślę że nie ma co wymagać od niego cudów "w innej dziedzinie". Jest to pistol do bazy -uważam, że bardzo dobry- i niech tak zostanie. A pistole do klarów to pistole do klarów. Ja oczywiście tak jak wspomniałem będę go używał do klarów też, ale tylko w przypadku małych malunków. To i tak więcej niż fabryka mu przewidziała, a można śmiało założyć, że wiedziała co i do czego wymyśliła. Do klarów dostanę tego "kierata roboczego AK-47" ;] i większe malunki nim będę latał. Tym bardziej, że większość z nich to duże lakierowanka, z reguły całych aut. Jakoś to będzie. Ja pierwsze spotkanie z Satą nie zaliczyłem do udanych. Ale nie ja pierwszy i nie ostatni będę musiał zmienić stare przyzwyczajenia.
Ale każdemu ma prawo pasować co innego i trzeba to uszanować.
Pozdro
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jano
Dostawca

Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 650
Punkty: 28/2
Skąd: Białystok
Wysłany: 01-10-2010, 14:29   

kazmirz napisał/a:
slawek iwate w400 produkuja japan... iwate hte2 iwata air groups.. italy.


Otóż to jest tak.

Nie posiadasz w rzeczywistości 2 pistoletów Anest Iwata, tylko pistolet W400 jest to Anest Iwata i została wykonana w Japonii, a AZ3 HTE2 jest to pistolet Air Gunsa - Anest Iwata Group i została wyprodukowana we Włoszech.

Mianowicie wzięło się to stąd iż firma Iwata produkuje w Japonii tylko te najdroższe modele np. W300, W400, Supernovą, W400 WBX etc, natomiast Air Gunsa są to słabsze rozwiązania, tańsze które produkowane są na licencji firmy iwata, jednak w odległej fabryce we włoszech.
_________________
Narzędzia warsztatowe i przemysłowe, www.rg-narzedzia.com.pl
Kod rabatowy dodatkowe 5% dla forumowiczów
Przy zakupie wpisz kod: LAKIERNIK.INFO
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 08-10-2010, 11:13   

jano napisał/a:
tańsze które produkowane są na licencji firmy iwata,

Wszystko się zgadza.Jednakowoż,jeśli Iwata zdecydował się na udzielenie licencji na produkcję tańszej linii,zapewne firma miała zaufanie do kontrahenta,którego przejęła w całości.Zresztą skądinądwiem,że nad procesem produkcji czuwają fachowcy Iwata.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unika-Iwata
Użytkownik


Dołączył: 18 Paź 2010
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 18-10-2010, 13:41   

Produkty AIR Gunsa są produkowane we Włoszech. To taka DACIA by RENAULT. Różni się jedynie wykończeniem powierzchni, jest troszeczkę cięższa od bliźniaczego modelu iwaty, inaczej leży w dłoni i CZĘŚCI SĄ BAJECZNIE TANIE w porównaniu do iwaty. Jezeli chcecie Iwatki i Air Gunsy w dobrych cenach to piszcie na maila.
Na terenie dolnego śląska podjadę i pokażę sprzęt

ws400.jpg
Plik ściągnięto 71886 raz(y) 6,67 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 18-10-2010, 14:22   

unika-Iwata napisał/a:
...
Witam unika.... Napisz może jeszcze czy sprzedajesz tylko pistolety Iwaty i Anest Iwaty, czy też i części do nich, a może i prowadzisz ich serwis.
Bo jeśli części też to zapytnę się o kilka do Iwaty na PW.
{poza tym tak osobiście od siebie prosiłbym może o zmniejszenie obrazka Super Novej, bo każdy Twój pościk będzie nim strasznie rozciągał strony i wyjdzie, że z wymiany czterech zdań zrobią się dwie strony. Nie wiem jak tam moderzy na to się zapatrują, bo to moje osobiste zdanie}
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unika-Iwata
Użytkownik


Dołączył: 18 Paź 2010
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 18-10-2010, 14:40   

Oczywiście części też i do jednych i do drugich.
Gwarancja oczywiście jest.

Co do obrazka, masz rację, ale niestety już nie zdążyłem wyedytować, bo na edycję jest tylko 10minut.

anestiwata.jpg
Plik ściągnięto 71875 raz(y) 4,98 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 18-10-2010, 15:11   

unika-Iwata napisał/a:
Oczywiście części też i do jednych i do drugich.
Gwarancja oczywiście jest.
Ahaaa. Spoko. Więc piszę zaraz na PW.
unika-Iwata napisał/a:
Co do obrazka, masz rację, ale niestety już nie zdążyłem wyedytować,
Jak dla mnie teraz spoko. Myślę tylko, że sam zaraz "ciepłych słów" od administracji za moją sugestię nie dostanę, bo uważam, że szła w dobrym kierunku ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unika-Iwata
Użytkownik


Dołączył: 18 Paź 2010
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 18-10-2010, 15:17   

Najlepiej pisać na maila pozdr
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 28-11-2010, 02:26   

Iwata W400 WBX 1,4 vs Sata 3000 1,3 HVLP vs Sata 4000 1,3 RP
W klarze:

Myślę, że fajnie byłoby aby w działach o poszczególnych pistoletach opisywać wrażenia z ich porównań względem innych markowych gunów, to może to da też bardziej czytelny opis poglądowy dla ludzi szukających sobie nowego pistola. Dlatego też poza wiadomościami teoretycznymi i katalogowymi dobre też będą opisy wrażeń porównawczych użytkowników.

Tak więc ze swojej strony krótko opiszę moje wrażenie z porównania pracy tych trzech pistoletów które wymieniłem powyżej.
Pistolety testowałem trzy na raz. Test był na klarze DuPonta 3750 z utwardzaczem szybkim 203 i 10% rozpucha 383 {wg. kubka}

I tak jeśli chodzi o szybkość:
- z tej całej trójki 4000RP jest zdecydowanie najszybsza i z największą łatwością radzi sobie z rozbiciem tego klaru.
- drugie miejsce zdecydowanie zajmuje WBX która jest wolniejsza od 4000RP, ale nieco szybsza od 3000HVLP.
- no i ostatnie miejsce pod tym względem dla 3000HVLP.

Jakość powłoki, morka, łatwość aplikacji:
- tu najłatwiej z rozbiciem, a w zasadzie najszybciej radzi sobie z tym klarem 4000RP. I to ten pistolet potrafi z tej trójki najszybciej i najłatwiej zrobić najdelikatniejszą morkę.
- drugie miejsce zdecydowanie przed 3000HVLP zajmuje WBX. W porównaniu do 4000RP troszkę ciężej a w zasadzie dłużej rozbija ten klar i ma troszkę większą morkę. Z tym, że ta niby większa też jest minimalna, ale jednak ciut ciut większa niż w 4000RP.
- ostatnie miejsce i to daleko w tyle za tymi wyżej wymienionymi gunami zajmuje 3000HVLP. Jest jakby nieco wolniejszy od WBX-a i nieporównywalnie ciężej idzie mu rozbicie materiału i nawet nie jest w stanie w tym dorównać dla WBX-a, a z 4000RP nawet nie ma czego porównywać. {dopiero teraz rozumiem dlaczego wszyscy użytkownicy Sat HVLP kupują do klaru RP-ki ;] }

Oszczędność materiału:
- tu bezdyskusyjnie WBX deklasuje 4000RP i jest oszczędniejsza od 3000HVLP, więc jest na zdecydowanym 1 miejscu
- drugie miejsce daję dla 3000HVLP, która zużywa więcej materiału od WBX-a, ale mniej od 4000RP
- no a siłą rzeczy trzecie dla 4000RP

Ogólna opinia:
- Jeśli chodzi o warunki kabinowe z tych trzech pistoletów wybrałbym Satę 4000RP, ze względu na szybkość i łatwość aplikacji, która to przekłada się na koszty cyklu kabiny. Niby z tej trójki zużywa najwięcej materiału, ale zaoszczędza dużo czasu, co przy dużych kosztach pracy kabiny -szczególnie w okresie grzewczym- daje większe oszczędności paliwowe i medialne, niż powoduje strat materiałowych.
- Natomiast jeśli chodzi o warunki poza kabinowe -z nie za dobrą wentylacją- to jednak zdecydowanie wybrałbym z tej trójki do klaru Iwatę WBX-a. Jest niby wolniejsza od 4000RP, ale oszczędniejsza i robi nie porównywalnie mniejszy zakurz co też ostatecznie wpływa w takich warunkach -poza komfortem pracy- jednak na lepszy efekt końcowy. {czyli reasumując im gorsze warunki i wentylacja tym bardziej obstaję za Iwatą WBX-em}. A strukturkę choć w nieco dłuższym czasie można uzyskać praktycznie taką samą.
WBX w porównaniu do 3000HVLP również potrzebuje mniej materiału i też jest zauważalny mniejszy zakurz, robi też ładniejszą strukturę co zresztą idzie mu dużo łatwiej, więc do klarów jest wg. mnie lepszy.

O wyglądzie gunów, czy też o porównaniu jak leżą w ręku pisał nie będę bo każdy wie że Sata to cegła, natomiast Iwata to Iwatka -taka dystyngowana delikatna panna.

To są moje spostrzeżenia i opinia na temat porównania tych trzech gunów przy pracy z klarem. Oczywiście ktoś może być innego zdania oraz mieć inne odczucia, więc niech je dla porównania opisze. Każda opinia jest dobra.

{jutro porównam 3000HVLP i WBX-a w bazach to postaram podzielić się wrażeniami.}

[ Dodano: 28-11-2010, 02:40 ]
Aha i jeszcze drobne sprostowanie do moich opinii z 18-09-2010:
Pisałem tam, że Iwata WBX jest bardzo powolna.... No niestety bo wtedy taka była, ale to był mój wielki fatalny błąd:
Jako, że zachciało mi się mocniej ochronić nowy pistol zakupiłem na prędce pod niego odwadniacz i dopiero teraz na dniach na spokojnie posłuchałem pracy tego guna na ciśnieniu XXX i coś mi w nim nie pasowało do końca. Jako że śrubka regulacyjna ciśnienia była wykręcona niby na maxa ale zapierała się łebkiem o ten odwadniacz, to go wykręciłem i okazało się, że mogłem ją jeszcze wykręcić. Zrobiłem to i gun ożył.
Mój fatalny błąd i sorry za nieścisłość.
Nie wiem jak ja tego nie zauważyłem. Nie wiem.
{Kolego Siwy... Już jest ok ;) }
Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 28-11-2010, 23:18   

łysy73 napisał/a:
Iwata W400 WBX 1,4 vs Sata 3000 1,3 HVLP vs Sata 4000 1,3 RP
W klarze:

Oszczędność materiału:
- tu bezdyskusyjnie WBX deklasuje 4000RP i jest oszczędniejsza od 3000HVLP, więc jest na zdecydowanym 1 miejscu
- drugie miejsce daję dla 3000HVLP, która zużywa więcej materiału od WBX-a, ale mniej od 4000RP
- no a siłą rzeczy trzecie dla 4000RP

To są moje spostrzeżenia i opinia na temat porównania tych trzech gunów przy pracy z klarem. Oczywiście ktoś może być innego zdania oraz mieć inne odczucia, więc niech je dla porównania opisze. Każda opinia jest dobra.



Oczywiście w publicznej przestrzeni każdy może zamieścić własną opinię o jakimś produkcie. Zwrócę jednak Panu uwagę, że przy porównaniach prowadzonych przez profesjonalistę należałoby dobrać porównywalne do siebie modele pistoletów lakierniczych i absolutnie porównywalne ze sobą dysze materiałowe tzn. Takie jak zaleca do danego materiału producent pistoletu. W SATA 3000 HVLP może to być 1,25 WSB w w IWATA WBX 1,4 dla .... np produktów Standox. IWATA W400 ma także głowice LV2 i LV1.

Szczególny problem dotyczy, tu jednak SATA 4000 ( RP / HVLP ) bo nie ma jeszcze dla niego przewodnika i tylko wąska grupa fachowców wie co producent miał na myśli. SATA 4000 to inne głowice niż SATA 3000. Z głowica "C" w zasadzie nie ma znaczenia czy to HVLP czy RP bo w tym przypadku różnica się zaciera.

To tak jak porównania AUDI - terenowego i sportowego ... oba oczywiście jadą i są markowe ... poza tym zupełnie nieporównywalne i do tego z jakimi silnikami i z jakim wyposażeniem ..... no i co wynika z takiego porównania ? ... i oczywiście poza informacją że posiada Pan SATA 4000 RP z nieodpowiednio dobraną dyszą materiałową.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 28-11-2010, 23:43   

PROJEKTER napisał/a:
przy porównaniach prowadzonych przez profesjonalistę należałoby dobrać porównywalne do siebie modele pistoletów lakierniczych
Dlatego też od razu w nagłówku jest podane które dokładnie modele do których porównałem, a nie które są i przez kogo zalecane. Zrobiłem, to tylko z tego względu, że są ludzie którzy niejednokrotnie szukają tylko jednego guna zarówno do baz jak i do akryli. Więc jeśli takie akurat konkretnie modele miałem "pod ręką" to sobie je od razu porównałem.
PROJEKTER napisał/a:
i co wynika z takiego porównania ? ... i oczywiście poza informacją że posiada Pan SATA 4000 RP z nieodpowiednio dobraną dyszą materiałową.
Nie jestem znawcą Sata, więc nie wiem jak mam to rozumieć? Że ta głowica jest nieodpowiednia, i że nieodpowiedni gun mi sprzedano?
Choć nie ma to już teraz dla mnie za dużego znaczenia to chętnie się dowiem jaka zamiast tej głowicy powinna być, za co z góry dziękuję. Będzie to wiadomość dla przyszłych chętnych zakupu "tego modelu".
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-11-2010, 01:34   

No to koniecznie jakiś fachowiec musi to tu szybko zrobić ... może Pan Sheryf kropka B ... wiem że się świetnie orientuje w tym temacie więc z pewnością wyjaśni szybko o co chodzi z nowymi głowicami do modelu 4000.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 29-11-2010, 07:06   

No tak. Przepraszam...
Nazbyt pochopnie wyciągnąłem błędny wniosek, że jeśli wie Pan że ta głowica jest w tym pistolecie nieodpowiednia, to będzie też Pan wiedział jaka powinna być prawidłowa.

Ale dziękuję za chociaż taką szczątkową informację.
Postaram się więc aby jak najszybciej do głównego importera SATY na nasz kraj ona dotarła, aby więcej nie walnął takiego wielkiego babola i nie wprowadzał ludzi w błąd.

Jak widać nawet w takiej wielkiej i zdawałoby się nieomylnej firmie jak SATA są niekompetentni ludzie którzy nie mają zielonego pojęcia o tym co i do czego importują.

Tak czy siak jest to zapewne ostatni mój gun tej marki więc więcej mi takie wprowadzenie w błąd nie grozi.
Może inne firmy produkujące pistolety są na tyle poważne, że sprzedając jakiś wyrób robią to przez kompetentnych i wyszkolonych ludzi wiedzących co i do czego służy.
Na szczęście w IWACIE tak jest {choć sam świadomie wybrałem niby ciut inną niż zdawałoby się zalecaną}
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-11-2010, 11:00   

Niestety drogi Panie, ale IWATA w wersji WBX dysponuje dwoma podstawowymi dyszami materiałowymi, a na specjalne życzenie użytkownika mogą być do niej zamontowane jeszcze dwie. SATA ma osiem takich zestawów wiec jak Pan widzi w przypadku SATA użytkownik musi bardzo precyzyjnie określić czego oczekuje i do czego będzie używał konkretnego aparatu natryskowego. Takie Firmy jak DeVilbiss posunęły się jeszcze dalej i w modelu GTI PRO po zakupie jednego pistoletu i czterech głowic ma Pan do dyspozycji pełny przekrój technologi stosowanych w aparatach natryskowych. O precyzji takiego rozwiązania oczywiście nie ma mowy, ale wielu użytkowników lubi rozwiązania uniwersalne i puzzle przy myciu tego pistoletu.

Co do kompetencji SATA POLSKA to trudno mi się wypowiadać na temat firmy która nie istnieje. Jeżeli jednak ma Pan na myśli któregoś z bezpośrednich importerów pistoletów SATA to przypomnę, że nie konsultował Pan szczegółowo swojego wyboru tylko oparł się posiadaną wiedzę na temat modelu 3000, a to błąd.

Oczywiście ma Pan prawo do własnej opinii, ale z tego co zostało tu zamieszczone wynika jedynie niekompetencji i brak rozeznania użytkownika w doborze odpowiedniego narzędzia. W przypadku papierów ściernych porównałbym to do matowania lakieru pod bazę krążkiem 400 ... na wodę i ręcznie. To że jest on do matowania nie oznacza, że akurat do prowadzenia tej operacji w taki absurdalny sposób.

Nie chcę tu bronić importerów, czy producenta ale nie sądzę żeby SATA jakoś szczególnie przejęła się tymi krytycznymi uwagami od tak doświadczonego lakiernika jak Pan ... prowadzącego aplikację zablokowanym zaworem regulacji ciśnienie i to odwadniaczem którego nie zakłada się nigdy do markowych aparatów natryskowych

Czy to SATA, czy IWATA czy inny markowy sprzęt niestety trzeba do nich dojrzeć zawodowo i po to własnie ci markowi producenci prowadzą właśnie cykliczne szkolenia.

Z pewnością zapoznał się Pan z zamieszczoną przez mnie informacją na temat wymaganej obecnie zaawansowanej wiedzy przy wyborze konkretnego pistoletu i typu głowicy ... co przez innego pseudo fachowaca pełniącego TU rolę Sheryfa kropka B .... zrozumiane zostało jak "niby" krytyka aparatów SATA.

Ta marka była i jest od lat liderem rozwiązań technologicznych w branży. Jednak tak jak i u jej czołowych konkurentów nieprawidłowy dobór dyszy i głowicy, albo technologi redukcji ciśnienia spowodować może że porównuje się i ocenia dwa nieporównywalne ze sobą pistolety jednego producenta ( np SATA 3000 i 4000 ) lub co gorsza dwóch różnych producentów.

To właśnie zrobił Pan w swoim zabawnym teście. Raczej przydałoby się Panu poważne szkolenie przed wyborem pistoletu i jego osprzętu. Odpowiednikiem dysz WB i WBX dla aparatów SATA są głowice i dysze LV1 i LV2. Ale w modelu 4000 jest też głowica ... hmmm ... której efekt pracy można zestawić z dyszą WBX w IWATA 400 ( ale już nie z WB ). Dodatkowo porównywanie aparatu HVLP IWATA z RP SATA to naprawdę doskonały profesjonalny pomysł z Pana strony. Obrazuje on oczywiście ogromne rozeznanie w tej materii i znajomość rozwiązań. Kiedyś spytałem Pana czy wie Pan cokolwiek o pistolecie który Pan kupił ... jak widać raczej nie wiele. Ale to akurat standard gdy lakiernik nie wie co robi.

Żeby zrozumiał Pan o jakich nie wyobrażalnych dla Pan niuansach piszę, to poinformuję ( choć nie wiem dlaczego to nadal robię ? ) ... że połowa użytkowników systemu RPS nie wie, że są dwa rodzaje sitek do lakierów w tych jednorazowych zbiorniczkach. Do bazy wodnej i lakierów konwencjonalnych. Różnią się gradacją. Proszę sobie zatem wyobrazić jaką ocenę na temat pistoletu SATA 4000 RP, czy HVLP wydać może taki "lakiernik" gdy przy aplikacji bazy wodorozcieńczalnej z grubym ziarnem zastosuje nieprawidłowe sitko z czystej niewiedzy ? ... i jeszcze w przypływie swojej zawodowej "durnoty" porówna efekt z natryskiem dokonanym SICO ze zbiornikiem plastikowym bez żadnego sitka ... Myśli Pan że to będzie fachowa ocena specjalisty ? Że ten "kompetentny" test zyska podziw pozostałych 50 % lakierników znających ten niuans ?
Czy może wzbudzi uśmiech politowania dla autora takich wyczynów ?

Cóż mogę dodać .... Fajny i kompetentny test porównawczy pistoletów lakierniczych. Brawo Panie @łysy ... proszę jeszcze dodać ocenę poziomu połysku chromu na korpusach .... bo to bardzo, bardzo istotny parametr. Najfajniejsza rzecz w Pana ocenie to ( stosowany tu także przez innych lakierników ) parametr .... "szybkość aplikacji".

Drogi Panie ... sugeruję troszeczkę poszperać i sprawdzić jaki jest wskaźnik wydajności materiału na sekundę w aparatach IWATA i SATA HVLP / RP z konkretnymi głowicami. Ten parametr określił producent ... a szybkość z jaką macha Pan ręką przy lakierowaniu nie jest raczej rzetelnym odzwierciedleniem tego co nazywa Pan "szybkością aplikacji" czy "nanoszenia". Pięć centymetrów różnicy w odległości prowadzenia pistoletu i prękość operowania takim aparatem wzrasta diametralnie .... pieć centymetrów za dalego w aparacie HVLP i zamiast połysku mamy efekt "skórki pomarańczy". Idę o zakład ... że nie ma Pan pojęcia dlaczego się tak dzieje w aparacie klasy HVLP bo o tym nie piszą w poradnikach "wady lakiernicze" to wymaga już wiedzy na temat tego ja działa taki pistolet.

Ale proszę mnie nie słuchać ... Ja się na tym nie znam ... bo jak zauważył Pan Sheryf kropka B .... i kilku wysokiej klasy specjalistów z szuflady z durniami zawodowymi ... jestem tylko teoretykiem i nie znam się na lakierowaniu. Więc jak Pan rozumie oceniam ten test jako zabawny i bezsensowny. Z pewnością jednak fachowcy docenią rzetelność i fachowość Pana działań. Mną proszę się nie przejmować, Ja reprezentuję grupę ludzi która na Fora internetowe zagląda bardzo bardzo rzadko i nie czyta takich "specjalistyczny ocen" ... no chyba, że akurat jest potrzebny zestaw jakiś przezabawnych anegdot na spotkanie techników / szkoleniowców lub ktoś potrzebuje się dowartościować i pokiwać z politowaniem głową czytając takie "fachowe" oceny porównawcze zalet jabłka w stosunku wad dyni.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 13-03-2011, 23:36   

Zakupiłem właśnie Iwatę W-400 z dyszą WB2 1.4. Czy ktoś z forum lata na czymś takim? Jakieś wskazówki? Bo o Satach jest full wiedzy a o Iwacie troche nie teges...
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 14-03-2011, 00:56   

Witam!
W400 to dobry pistolet, tylko nie moge znalezdz dyszy która masz, WB2 wystepuje w wersi 1.3 lub 1.6.
podaj dokładny numer pistoletu który znajduje sie na kartonie. Podobno wb2 dedykowne sa do wodorozcieczalnych baz.

http://www.anest-iwata.pl...e/w400wb_uk.pdf

Koniecznie opisz jak sie sprawuje na bazach wodnych wb2, ale nie spiesz sie! Dobrze ja potestój.
Pozdrawiam i udanych aplikacji!
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 14-03-2011, 01:02   

TeeM napisał/a:
na bazach wodnych

bedzie problem bo bartek robi na konwencji...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 14-03-2011, 23:46   

Kurde może i faktycznie to dysza 1.3 bo na pewno nie 1.6.
Ale dziś strzeliłem na próbę plasticzek od skutera no i powiem że faktycznie, lepiej niż Sico :) Ale mój kompresorek 24L spocił się strasznie, czas odpalić WAN'a :D
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 18-03-2011, 15:20   

Bartek-WGM napisał/a:
lepiej niż Sico

Poważnie? ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 18-03-2011, 15:55   

No-limit napisał/a:
Bartek-WGM napisał/a:
lepiej niż Sico

Poważnie? ;)

Trochę lepiej???
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne