lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
grzejniki żeliwne
Autor Wiadomość
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 22-01-2010, 21:39   grzejniki żeliwne

moje pytanie dotyczy właśnie grzejników żeliwnych. dostałem takie od kolegi miał je zamontowane w mieszkaniu i mi dał. wyglądają na zadbane. nie wiem czy je zamontować , bo na wiosnę będę zakładał centralne ogrzewanie. nie wiem dlatego, że słyszałem różne opinie o tych grzejnikach. wiadomo że nagrzewają się dłużej od np aluminiowych , ale chodzi mi o to czy jeśli się już nagrzeją to czy dają tyle samo ciepła co np aluminiowe. nie chciałbym żeby sytuacja wyglądała tak, że na piecu będzie 80 C a grzejniki będą letnie. może ktoś z was ma takie u siebie zamontowane i może się podzielić tą informacją
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 22-01-2010, 22:18   

Sprawnosc aluminiowych jest wieksza od zeliwnych.
Jak dasz na piecu 80 to i grzejniki bedą miały tyle, bez wzgledu na to czy alu czy żeliwo.
Tylko konstrukcja alu jest taka ze przepływające powietrze poprzez kanały lepiej odbiera ciepło i szybciej nagrzewa pomieszc zenie.
Alu potrzebują tez mniej czasu na rozgrzanie, tak jak i mniej wody potrzebują.
Ale jak dasz wiecej żeliwnych to zaden problem.
Bedzie grzało.
Moja uwaga - ocieplic bys mógł warsztat chociaz 5 cm styropianem to by ci zaden mróz nie właził.
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 22-01-2010, 22:23   

już to zrobiłem. dzisiaj jest u mnie -17 na warsztacie nie palone a woda w butelce nie zamarzła. odnośnie grzejników to do pomieszczenia głównego około 40 m2 chcę dać 4 grzejniki po kilkanaście żeber
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 22-01-2010, 22:25   

Jak bedziesz montował te grzejniki, zostaw sobie miejsce na mozliwosc dołożenia nastepnych żeberek do kazdego z nich.
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 23-01-2010, 08:26   

no panowie nikt nie posiada takich grzejników?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 23-01-2010, 08:41   

w żeliwa trzeba wlać więcej płynu ,co powoduje większy wydatek energii na ogrzanie tego. kanały w tych kalafiorach są grube ,gdyż kiedyś nie stosowało się wymuszonego obiegu ,a cyrkulacja była skuteczna,sprawniejsza w takich właśnie gabarytach. teraz dąży się do stosowania grzejników o jak najmniejszej objętości wody wewnątrz ,jak również i nie stosuje się rur o dużych przekrojach .
ale co do grzania grzać będą ,gorzej jak mają na sobie centymetr farby olejnej ,bo ta hamuje przenikanie ciepła na zewnątrz .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 23-01-2010, 08:45   

chciałem je wypłukać porządnie a z zewnątrz opalić tą farbę i odświerzyć prysnąć jedną cienką warstwę. Boqo Ty byś takich nie zakładał
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 23-01-2010, 09:32   

kamilbusko napisał/a:
Boqo Ty byś takich nie zakładał
raczej szukałbym paneli . ale z braku laku lepsze takie żeliwka jak puste ściany ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
abdul
uzależniony od forum


Pomógł: 4 razy
Wiek: 33
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 351
Punkty: 5/8
Skąd: Krasiniec/Maków maz
Wysłany: 23-01-2010, 09:49   

A mi sie ostatnio zeliwne przydaly:D Wrzucilem je do bagarnika zeby tylna os mi dociazyly
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bartek-WGM
Fanatyk
Świeżak



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 1064
Punkty: 3/1
Skąd: Milanówek pod Wawą
Wysłany: 23-01-2010, 10:24   

Zamiast bawić się z opalarką oddaj je do piaskowania, zaoszczedzisz nerwów i czasu ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Maciek123
Użytkownik


Dołączył: 29 Paź 2009
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-01-2010, 11:54   

Słuchaj grzejniki zeliwne to jest dobra sprawa. Tylko napisz z czego masz wykonana instalacje, czy jest zrobiona nowym systemem miedz/tworzywo sztuczne czy stara grawitacyjna.Pytam ,poniewaz jezeli jest nowa to najlepiej jak piszesz porzadnie musisz wypłukac te grzejniki i najlepiej na rurce powrotnej z grzejnika załozyc filterek zeby nie dostawały sie roznego rodaju np kawałki rdzy ze starego kaloryferka jest to niezdrowe dla pompki C.O. Jak bedziesz miał 80 stopni na piecu to sie nie martw do grzejnika sie nie dotkniesz to sa bardzo dobre grzejniki a po za tym sporo dłuzej trzymaja ciepło niz nowe np aluminiowe po wygasnieciu pieca.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 23-01-2010, 12:28   

Maciek123 napisał/a:
bardzo dobre grzejniki a po za tym sporo dłuzej trzymaja ciepło niz nowe np aluminiowe po wygasnieciu pieca.
to jest bez znaczenia. dłużej stygną ze względu na masę wody i grubość żeliwa ,ale i dłużej się to wszystko nagrzewa . po nagrzaniu piec ma większą masę wody, do utrzymania stałej temperatury .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 23-01-2010, 12:40   

baqo napisał/a:
Maciek123 napisał/a:
bardzo dobre grzejniki a po za tym sporo dłuzej trzymaja ciepło niz nowe np aluminiowe po wygasnieciu pieca.
to jest bez znaczenia. dłużej stygną ze względu na masę wody i grubość żeliwa ,ale i dłużej się to wszystko nagrzewa . po nagrzaniu piec ma większą masę wody, do utrzymania stałej temperatury .
Do żeliwnych potrzeba nagrzać dużo więcej wody,więc i piec musi być bardzo wydajny,co za tym idzie?większy koszt bez względu,czy będzie to gaz czy groszek węglowy.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-01-2010, 13:08   

Kamilo, możesz je śmiało zakładac, będą Ci dobrze grzały. Tylko je dobrze przepłucz w środku przed założeniem. A całe centralne nich podłączy Ci ktoś co się na tym zna, bo wiem na własnym doświadczeniu, że dużo rzeczy można przy tym spaprac.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 23-01-2010, 13:19   

No-limit napisał/a:
piec musi być bardzo wydajny,

Nie musi.
Taki sam moze byc do zeliwnych i do alu.
Cała roznica tylko w ilosci wody do nagrzania.
Dla lakiernika to nawet dobrze ze bedzie wiecej wody bo po wygasnieciu pieca dłuzej bedzie ciepło a lakier bedzie ładnie dosychał.
A wydajnosc pieca uzalezniona jest od powierzchni do ogrzania a nie ilosci wody w kaloryferach.
Jako ze to warsztat, jak zrozumiałem instalacja z pompką - wymuszona, to polecam ten filterek w obieg na powrocie, przed pompką załozyc.
Tak jak kolega wczesniej radził.
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 23-01-2010, 13:20   

Jak nie masz innego wyjścia zakładaj ! ... ale jak pytasz o to co byłoby lepsze to raczej panele typu PURMO. Mniej płynu szybciej się nagrzewają i mają większą powierzchnię grzania niż żeliwne żeberkowe. Do tego potrzeba mniejszego ciśnienia w instalacji.

Wypiaskujesz pomalujesz i wydasz 50 zł na każdy a za 120 masz już panel ... szczególnie teraz gdy zaczynają się powoli wyprzedaże grzejników ! No .... ale jak nie nie ma wyjścia to te mogą być !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Maciek123
Użytkownik


Dołączył: 29 Paź 2009
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-01-2010, 13:22   

Napisz troche wiecej informacji gdzie chcesz je montowac w domu czy w garazu?jaki bedziesz miał kocioł na paliwo stałe czy gaz/olej. Jakie masz istniejace C.O.Mam do czynienia z hydraulika więc moge troche pomóc.Moja poprzednia odpowiedz zakładała, ze masz piec na paliwo stałe i chcesz sobie zamontowac grzejnik w garazu, warsztacie ze 20 zeberek a przy kotle na paliwo stałe pare litrów róznicy wody w układnie na ma znaczenia.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 23-01-2010, 13:23   

PROJEKTER napisał/a:
Do tego potrzeba mniejszego ciśnienia w instalacji.

Przepraszam ale doradzajmy dobrze albo wcale.
Jesli twierdzisz ze masz racje to wytłumacz a ja ci udowodnie ze tym razem zamotałes sie z lekka.
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 23-01-2010, 15:15   

ja mam na zakladzie i alumniowe i zeliwne , te i te daja sobie znakomicie rade , alu szybciej sie nagrzewaja ale zeliwne dluzej trzymaja cieplo , a jak masz za darmo to szczesciarz z ciebie :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 23-01-2010, 15:59   

dziękuje wszystkim za porady. chyba jednak założe te żeliwne . wypłucze je w środku i z zewnątrz odświerzę. piec też dostałem za darmo zębieć w dobrym stanie. znajdę jakiegoś hydraulika i niech mi to poskłada , bo na tym się kompletnie nie znam.

[ Dodano: 23-01-2010, 16:02 ]
je
jerryhaj napisał/a:
ja mam na zakladzie i alumniowe i zeliwne



a jaką masz powierzchnię i ile grzejników. jaka temperatura jest na zakladzie przy takich mrozach
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 23-01-2010, 20:38   

kamilbusko napisał/a:



a jaką masz powierzchnię i ile grzejników. jaka temperatura jest na zakladzie przy takich mrozach


powierzchnia garazu to 70 m2 , jest podzielony na 3 pomieszczenia , tam gdzie lakieruje mam grzejniki alu 3 po kolo 8 zeberek [ dokladnie niepamietam ] , w tym pomieszczeniu mam mniejwiecej od 18 do 25 stopni zalezy jak sie pali , w drugim pomieszczeniu sa 2 grzejniki zeliwne po okolo 16 zeberek , tam jest temperatura w granicach 16 - 20 stopni zalezy ile sie pali i jak czesto sa otwierane dzwi na zewnatrz , jest to wystarczajaca ilosc , sufit mam ocieplony wata o grubosci 20 cm
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 24-01-2010, 20:49   

mkautos napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
Do tego potrzeba mniejszego ciśnienia w instalacji.

Przepraszam ale doradzajmy dobrze albo wcale.
Jesli twierdzisz ze masz racje to wytłumacz a ja ci udowodnie ze tym razem zamotałes sie z lekka.


Dobra - udowadniaj - Więcej płynu w instalacji to pompa o większym wydatku żeby sprawność wymiany płynu pomiędzy kotłem, a grzejnikami była taka sama.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 24-01-2010, 22:20   

Pomyliłes przepływ z cisnieniem (wystepuje tylko w układach zamknietych - cisnieniowych) a montowanie układow zamknietych jest niezgodne, wrecz zabronione, bo nie odbierze tego nadzor budowlany.
Powinienes o tym pomyslec jak doradzałes a nie teraz mydlic oczy.
Mozna stosowac takie układy do piecy na węgiel czy miał ale musi byc zastosowany układ schładzający czyli zawor doprowadzający wode (wodociągi) i drugi do wypuszczania gorącej.
Jako ze ten układ działa na prąd trzeba dodatkową instalacje elektryczną (niezalezną - np. przetwornica i aku ) zeby to zabezpieczenie zadziałało.
Dodatkowo moze nie zadziałac , bo braki prądu powiązane są z brakiem wody.
A zawor cisnieniowy moze nie podołac rozgrzanemu żarowi w piecu i "dolna odra " gotowa.
|Dlatego tak napisałem z nadzieją ze przyznasz sie do np. literowki , złej interpretacji czy cos innego.
Reasumując....... układ otwarty ,jak kolega musi miec zastosowany zgodnie z bhp, logiką, przepisami, jest bezcisnieniowy.
Cisnieniowe układy to przy piecach zasilanych gazem , olejem a nawet prądem.
Wystepuje tam sterownik ktory reguluje temperaturą a na wypadek awarii sterownika jest zabezpieczenie termiczne ktore ostatecznie odcina zasilanie srodka grzewczego.
Ja ze swojej strony rozumiem ze sie przejezyczyłes i miałes na mysli przepływ wody w układzie.
Pompka ma trzy biegi wiec i tak nie trzeba jej zmieniac - od tego jest przełącznik I II III
No chyba ze z tym cisnieniem miałes na mysli ze w żeliwnych musi byc wieksze (bo sprawnosc żeliwa mniejsza) i mozna wtedy pracowac na wyzszych cisnieniach i temperaturach grubo ponad 100*C , bo przy np.115* w garazu kolega miałby ciepełko :)
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 25-01-2010, 20:50   

Brawo ... napisałeś się napisałeś .... a temat postu dotyczył grzejników i pompy do przepompowania wody ( zresztą bardzo jasno określonej post niżej ) Opis jak na forum dla hydraulików ( oczywiście widać że się na tym znasz ).

Takie szerokie wnioski interpretacyjne z jednego zdania ( słowa ) to wyciągnąłeś tylko ty @mkautos ... i niejaki @Lackdoctor :D ... ciekawe co was łączy chłopaki, że się tak strasznie ekscytujecie obaj jednym postem właściwie to słowem "ciśnienie" ?

Kurde ... nie ma tu w temacie ani informacji o kotle ani o ilości pięter, ani sposobie ogrzewania tej wody, ani o przebiegu instalacji ... hmmm jasnowidz z ciebie czy jak ?

... Okłamałem kogoś ? Wprowadziłem w błąd ? ... bo zaglądając z jednego forum na drugie mam takie wrażenie, że czytam te same wrzuty i te same wywody ;) dokładnie na temat jednego postu w tysiącach tematów na Forum ... ot ciekawostka ? @mkautos.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 25-01-2010, 22:14   

Odpowiedz jest prosta.
Hydraulik w moim domu zainstalował, przy piecu na wegiel, układ cisnieniowy.
Wtedy sie nie znałem, bo na wszystkim znac sie nie trzeba.
Ale jak przewaliłem z temperaturą przy rozpalaniu - zapomnialem doglądnąc, to wywaliło wszystkie rurki przy piecu i zawory w całym mieszkaniu.
Wiec rozumiesz , juz sie znam, poprawki kosztują i uczą.
;)
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 26-01-2010, 13:23   

Jest to uzasadnienie wiedzy jaką posiadasz ... ale nie odpowiedź .

Nie cisnę już ... dajmy temu spokój bo różnica pomiędzy tym forum, a innymi jest taka że tu wszyscy się szanują w postach i starają nawzajem wpierać wiedzą, lub opinią. Jak to się zmieni to będzie kolejna pyskówka forumowa w necie, a nie rzetelnie w temacie i fachowo jak do tej pory. Więc - Pozdrawiam serdecznie @mkautos :*
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne