lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie i sposób jego montażu w "lakierni"
Autor Wiadomość
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 21-11-2009, 19:22   Oświetlenie i sposób jego montażu w "lakierni"

witam mam nadzieję że ten temat się komuś przyda i nie zostanie usunięty.... proponuje podawać pomysły lub dobre konfiguracje znane z autopsji oświetlenia jakie macie w swoich garażach lakierniczych, albo ciekawe pomysły i zdjęcia z sieci :)

ja dzisiaj zakupiłem 6 opraw hermetycznych na jarzeniówki 2x36W czy to dobrze ?? czy może za mało ?? a i jak je zamontować pionowo czy poziomo ??

Serdecznie zapraszam do wypowiedzi :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 21-11-2009, 19:41   

z autopsji wiem że w pion. Jeśli lampy są wyżej niż dach auta to poniżej szyby już nie widać czy wylane czy nie, chyba że będziesz sie do ziemi przychylał żeby popatrzeć ;)
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 21-11-2009, 19:53   

to ja mam taki pomysł......... zrobić pływające oprawy ... czyli zamontować tylko na jednym kołku a po 2 stronie zrobić jakieś inne podwieszenie by można było je ustawiać w poziomie ale przy lakierowaniu całego samochodu w pionie ...bo zastanawiam się nad rozmieszczeniem wieszaków lub stojaków na elementy i podczas malowania elementu może pionowa oprawa będzie przeszkadzać??
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 21-11-2009, 20:10   

na suficie ze 2-3 lampy też są wzkazane.... jednym słowem - oswietlenie musi być dobre ;)
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 21-11-2009, 20:31   

Trzy lampy na scianach bocznych dwie na suficie jedna na ścianie czolowej i jedna np na drzwiach lub jakoś inaczej zeby tył i przód tez byly oświetlone np jak sie zderzaki maluje.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 21-11-2009, 20:38   

mam bramę segmentową więc oświetlenie na niej odpada ale zastanawiam się nad halogenami na stojaku :) a z przodu mam okno więc też przydał by się stojak chyba ze jarzeniówkę ustawie na wysokości 50 cm poziomo :)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 21-11-2009, 20:43   

Palkerson napisał/a:
mam bramę segmentową więc oświetlenie na niej odpada ale zastanawiam się nad halogenami na stojaku :) a z przodu mam okno więc też przydał by się stojak chyba ze jarzeniówkę ustawie na wysokości 50 cm poziomo
to masz jeszcze miejsce w narożnikach wtedy masz bok doświetlony i przód autka ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 21-11-2009, 20:45   

ten pomysł który baqo napisał tez jest dobry tak mam zrobione w pracy bo brama jest zsówana do gory
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 21-11-2009, 20:53   

chcę dołożyć w rogi 1,5 -tora metrowe lampy, po minimum trzy rury ,ale raczej cztery , tak żeby pchłę szło w filtrze podłogowym znaleźć . będą zamontowane tuż nad kratą .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 21-11-2009, 21:38   

w narożnikach ...... bardzo dobry pomysł :)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 22-11-2009, 00:04   

ja przetestowalem wiele rowziązan, najlepsze efekty to lampy co metr w pionie jakies 30cm od ziemi + min. 3 lampy na suficie.

teraz mam tak, na suficie dodatkowo 6 lamp, przy calaku samochodowym nie brakuje mi swiatla (w dzien duzo swiatla wpada przez grube okna). uwazam, ze przy malej ilosci lamp to bardzo dobre rozwiązanie ;)

img_0493.JPG
Plik ściągnięto 1952 raz(y) 93,82 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 22-11-2009, 00:10   

online napisał/a:
najlepsze efekty to lampy co metr w pionie jakies 30cm od ziemi + min. 3 lampy na suficie.
ale masz zamontowane jednak w poziomie? ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 22-11-2009, 00:16   

baqo napisał/a:
online napisał/a:
najlepsze efekty to lampy co metr w pionie jakies 30cm od ziemi + min. 3 lampy na suficie.
ale masz zamontowane jednak w poziomie? ;]


tak, bo na pionowe zastosowanie potrzebaby na moje pomieszczenie jakies 20 lamp minimum. a teraz mam 12. dodam od siebie, ze takie lampy w pionie warto zawiesic raz np. 30 cm nad ziemią, raz 60cm nad ziemią... wtedy mamy oswietloną calą wysokość pojazdu.
kombinajcji jest wiele, czesto jest to uzaleznione od pomieszczenie, np. mnie kiedys ograniczaly grzejniki.

najgorsze efekty to swietlowki w naroznikach pomiedzy sufitem a scianami... porazka, a tyle kabin z tych tanszych tak ma :O
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 22-11-2009, 00:23   

online napisał/a:
najgorsze efekty to swietlowki w naroznikach pomiedzy sufitem a scianami.
w skosach. ja tak mam ,da się robić ,lakierować ,ale myślę nad dołożeniem tak jak napisałem kilku lampek
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 22-11-2009, 00:29   

baqo napisał/a:
online napisał/a:
najgorsze efekty to swietlowki w naroznikach pomiedzy sufitem a scianami.
w skosach. ja tak mam ,da się robić ,lakierować ,ale myślę nad dołożeniem tak jak napisałem kilku lampek


fakt, w kabinie nie ma az tak zle, bo mamy cholerny przeplyw, ja kabiny nie mam i przy takim przeplywie powietrza jaki posiadam, przy lakowaniu calego boku jest masakra przy słabym oswietleniu, dlatego mam tak porobione jak pokazalem i nie ma źle...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 22-11-2009, 10:02   

nie no widać że jest jasno ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 22-11-2009, 11:27   

online napisał/a:
ja przetestowalem wiele rowziązan, najlepsze efekty to lampy co metr w pionie jakies 30cm od ziemi + min. 3 lampy na suficie.

teraz mam tak, na suficie dodatkowo 6 lamp, przy calaku samochodowym nie brakuje mi swiatla (w dzien duzo swiatla wpada przez grube okna). uwazam, ze przy malej ilosci lamp to bardzo dobre rozwiązanie ;)

Oswietlenie masz super.
Ja mam 4 lampy 2* 56w na scianach prawie w naroznikach i 3 lampy 2*36w na suficie.
Jest ok ale bez szalenstw.
Brakuje mi okna i jesli go czym prędzej nie zrobie to psycha siądzie.
A tam w rogach masz nawiewy czy wyciągi?
Pomieszczenie super ale zapytam - zadne wymogi UE nie spełnia?
Napisz jak tu legalnie pracowac?
Kto da rade na początek takim wymaganiom sprostac i zarobic na kredyt (trzeba go jeszcze dostac - ja nie chce kredytu wiec i lakierni pewnie nigdy nie bedzie)
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 22-11-2009, 12:31   

mkautos napisał/a:
A tam w rogach masz nawiewy czy wyciągi?
Pomieszczenie super ale zapytam - zadne wymogi UE nie spełnia?
Napisz jak tu legalnie pracowac?


z jednej strony nadmuch, przy drzwiach wjazdowych wyciag, 4 silniki 0,7kw wlasny patent, jakos daje rade, filtry kabinowe z plenum, i podlogowe, dostałem z odzysku, wyczyscilem i jakos dają rade, ale trzeba kupic nowe.
nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tą legalnościa? mi pomieszczenie ma ulatwiac lakierowanie, ma byc tak, zebym sie w nim swietnie odnalazł, ma byc jasno, ciepło i czysto w miare... posadzke mam okropną, musze doinwestowac wiele rzeczy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 22-11-2009, 12:44   

Chodzi o to ze inspektor ochrony srodowiska kontroluje lakiernie i jedna prawie spełnia normy unijne.
Ponoc kary bedą czy są za brak komory itd.
Ale nie wiem tego napewno.
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 22-11-2009, 12:47   

ja nie jestem legalnie działającą jednostką :] ja w ogole nie lakieruje nic, tak mam tylko to pomieszczenie do picu ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 22-11-2009, 13:36   

To tak jak ja.
Mamy takie same hobby.
:aniolek:
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 22-11-2009, 15:15   

hahaha to tak jak ja czyli standard w PL :) "jak jesteś dobry to i tak do Ciebie przyjdą" i nikt Cie nie zapyta czy masz legalny nawiew :P ale koniec OT ;) ten wątek jest pewnie poruszony w innym temacie ;) bo legalne czy nie legalna ma NAM służyć ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
elvis
[Usunięty]

Wysłany: 25-11-2009, 00:20   

Palkerson napisał/a:
jak jesteś dobry to i tak do Ciebie przyjdą" i nikt Cie nie zapyta czy masz legalny nawiew :P ale koniec OT ten wątek jest pewnie poruszony

Przestańcie się bać ja prowadzę swoją dziuple 20 lat (legalnie) i jeszcze nikogo u mnie nie bylo, a nawet jak by chciał przyjść to teraz jest tak że musi mnie zawiadomić wcześniej -jest czas na posprzątanie.. Moim zdaniem niepotrzebnie siana jest panika i to nawet na tym forum , co powoduje że wielu nie szuka rozwiązań tańszych które mogą uratować zdrowie i życie a żyje marzeniami o super sprzęcie.
 
     
elvis
[Usunięty]

Wysłany: 25-11-2009, 00:27   

Jeżeli chodzi o oświetlenie to aby było dobre świetlówki muszą mieć widmo światła dziennego, np Philips Graphica 965.-cena ok 20 zł sztuka.
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 25-11-2009, 17:55   

elvis masz rację .... choć to jest temat do dyskutowania... TY masz swoje miejsce gdzie lakierujesz i pewnie spoko sąsiadów albo masz większa działkę i po prostu to nikomu nie przeszkadza:) ... ja PRACOWAŁEM wcześniej u kolesia który zrobił warsztat na osiedlu domków jednorodzinnych i nie było tam parkingu ...... na podjeździe mieściło się 4 samochody i często samochody stawialiśmy w różnych miejscach :P i w końcu sąsiad któryś go podpierdzielił ..... że lakieruje w lakierni nieprzepisowej.... no i niestety dostał pismo i musiał zamknąć lakiernie albo dostał by niezłą karę.

ja z tym też nie mam problemów bo ciężko by było komuś przeszkadzać jak sąsiedzi mnie nawet nie widzą :)

by nie robić OT .... zamontowałem oświetlenie i czyli 6 opraw jarzeniówkowych 2x36 i puki co ustawiłem je poziomo i muszę się przyznać że trochę do lakierowania jest za ciemno... znaczy da się na pewno lakierować ale nie jest to idealne światło do takich działań i zamontuje jeszcze na przodzie 2 oprawy po 18W na stojaku bo mam takie na stanie i będę doświetlał tam gdzie trzeba a za jakiś czas puszczę jeszcze jarzeniówki na dole by lepiej doświetlało spód auta... bo dach doświetlony jest pięknie a oprawy na wysokości 190 cm .... 2 środkowe na wysokości 150 cm :)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 25-11-2009, 18:18   

Same jarzeniowki dają troche zimne swiatło.
Polecam pomieszac z energooszczednymi swietlowkami philipsa 18 wat - odpowiednik setki.
Dają przyjemne dla wzroku ludzkiego swiatło.
A poza tym jarzeniowki nie są zbyt oszczedne.
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 25-11-2009, 18:51   

są takie do opraw 2x36 ? wiesz może w jakich cenach te jarzeniówki ??
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 25-11-2009, 19:53   

Palkerson napisał/a:
są takie do opraw 2x36 ? wiesz może w jakich cenach te jarzeniówki ??

Sory.
Szybko pisałem, ale chodziło mi o normalne energooszczedne 18wat z gwintem E27
Na allegro po 5 złotych z groszem, 6 szt to moc pobierana 108 wat wydajnosc niby 6*100= 600 wat.
Ile by nie było to zmeniają barwe swiatła na cieplejszą i znacznie rozjasniają pomieszczenie.
Ja zamowiłem 12 szt i bedą one głównym oswietleniem podczas prac przygotowawczych.
Do malowania mam 4lampy 2*56 wat 1.5 merta długie w naroznikach w pionie i trzy lampy 2*36 wat na suficie i nie jest to rewelacja pomieszczemie jest 6/5
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 25-11-2009, 20:36   

aha czaje to ja się zastanowię nad tymi energooszczędnymi na sufit :)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
elvis
[Usunięty]

Wysłany: 25-11-2009, 22:05   

"Na Boga" PANOWIE odpuscie sobie - nie wypijcie paru piw i kupcie tak jak wyżej mówiłem świetlówkiz widmem światła dziennego. Mam wielkie uznanie dla ludzi którzy myslą i chcą czegoś dokonac przy środkach finansowych na jakie ich stac ale nie można zejśc po nizej pewnej granicy.
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 26-11-2009, 00:07   

elvis napisał/a:
"Na Boga" PANOWIE odpuscie sobie - nie wypijcie paru piw i kupcie tak jak wyżej mówiłem świetlówkiz widmem światła dziennego. Mam wielkie uznanie dla ludzi którzy myslą i chcą czegoś dokonac przy środkach finansowych na jakie ich stac ale nie można zejśc po nizej pewnej granicy.

Przeciez napisałem wyraznie ze chodzi tu przede wszystkim o oszczednosc energii elektrycznej.
Co za problem zamienic swietlowki ktore dalej bedą pozerały tą samą ilosc energii co przed wymianą.
Robie całymi dniami i wiem ile mnie koszt oswietlenie, wiec dlaczego pomysłami sie nie dzielic.
Robiąc całymi dniami nie chodzi mi chyba o te pare groszy na swietlowki?
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 26-11-2009, 12:31   

moim zdaniem te świetlówki to i tak nie jest jeszcze najgorszy i najbardziej prądożerny sposób oświetlenia :P zawsze gorsze są np halogeny :P takie jak np montuje się przed garażem na czujnik :P
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
nordag
Użytkownik


Dołączył: 26 Lis 2009
Posty: 1
Wysłany: 26-11-2009, 20:18   

najlepiej po środku na całej długości i na górze pod ukosem :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 10-03-2010, 22:09   

panowie co o tym sadzicie?? LAMPY JARZENIOWE http://allegro.pl/item952...lowki_nowe.html

chcialbym zakupic z 10sztuk na sciany do warsztatu..
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 10-03-2010, 22:15   

martek,
Szkoda ze są pojedyncze ale warto ! !!!!!!!
A to dlatego ze te lampy posiadają statecznik elektroniczny co oprócz natychmiastowego zapalenia ma dodatkowy plus w postaci mniejszego zuzycia prądu.
Niestety swietlowki nie są ekonomiczne ani energooszczedne.
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 10-03-2010, 22:27   

mkautos,

a nie bedzie sie z nimi nic dzialo pod wplywem np. bezbarwnego, bo oslony zadnej nie ma..
wlasnie konstuuje nawiew z nagrzewnicy (wrzuce foty jak bedzie ready) wiec mam nadzieje ze zadymy tragicznej nie bedzie, ale jednak.. nie znam sie zbytnio na oswietleniu ;)

pozdro
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Palkerson
Wymiatacz
Pałkerson


Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 192
Punkty: 3/6
Skąd: Świdnik
Wysłany: 10-03-2010, 22:28   

wiesz co trochę się nie opyla :P bo pojedyncza jarzeniówka zajmuje miejsce i trzeba potem kolejne kable prowadzić ... jak chcesz kupić 10 to już lepiej kupić oprawy po 3 - 4 jarzeniówki ,..... oszczędność miejsca i łatwiejszy montaż... ja mam np 6x oprawy 2x35 W i powiem szczerze że jest na styk z doświetleniem .... zawsze może być lepiej a To co pokazałeś z allegro jest idealne np do doświetlenie dolnej części samochodu .. ale na główne oświetlenie się nie nadaje


a właśnie ........ i jeszcze jedno ..... musi być obudowa szczelna
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 10-03-2010, 22:33   

maja pojsc na sciany w pionie zeby doswietlic,

co sie bedzie dzialo jak nie bedzie obudowy??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
pio_len
Wymiatacz
pio_len



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 176
Otrzymał 6 punkt(y)
Skąd: sienno
Wysłany: 10-03-2010, 22:54   

Ostatnio byłem w castoramie i widziałem takie świetlówki http://allegro.pl/item955...etlowki_fv.html po 50 zł a takie http://allegro.pl/item944...swietlowki.html po 13 zł albo 17 zł
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 11-03-2010, 00:59   

Pany obudowa hermetyczna normy IP 65 2x36W kosztuje 60zł.
IP 55 2x36W kosztuje 50zł. Nie ma co kombinować, tylko kupować ;]

Bo te pojedyncze jarzeniówki po 27zł niezbyt do lakierni-jak już robić, to porządnie ;) Ta sama cena wychodzi ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne