lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylator , wentylacja kilka pytań
Autor Wiadomość
zloty213
Bywalec


Wiek: 37
Dołączył: 16 Kwi 2011
Posty: 53
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 23-12-2011, 19:37   Wentylator , wentylacja kilka pytań

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :) Na wstępie chciał bym dodać że jest to mój pierwszy post, wiec jeżeli jest taka możliwość to nie chciał bym być od razu zmieszany z błotem przez moje pytania. Od dłuższego czasu staram się regularnie czytać forum, przeczytałem wiele postów i tematów, dowiedziałem się bardzo dużo ciekawych i interesujących dla mnie rzeczy, bardzo fajna sprawa takie forum, ale do rzeczy.
Lakiernictwem nie zajmuje się na co dzień (tzn.pracuje troszkę w innej branży) Traktuję to jako hobby z zamiłowaniem to tego fachu.
Aktualnie jestem w trakcie modernizacji mojego małego warsztaciku i chciał bym sobie jakoś ułatwić pracę i chodź troszkę polepszyć warunki przy lakierowaniu, głównie chodzi o zrobienie jakiejś wentylacji.

Mam taki oto wentylator czy w ogóle się nadaje? ocencie sami:

http://imageshack.us/phot...dsc00154ho.jpg/

http://imageshack.us/phot...sc00150osy.jpg/

Myślałem zrobić mały wyciąg w tylnej scianie (najbardziej by mi pasował taki) lub małe plenum nawiewowe, najlepiej było by jedno i drugie ale lepszy rydz niż nic..

I teraz małe pytanie:

1. Jaki wymiar miał by mieć otwór zasysowy (nie wiem jak to napisać inaczej) chodzi mi o powierzchnie filtrów, jak miała by wyglądać taka skrzynka do parametrów mojego pseudo wentylatora. ;]

Zaznaczam ze chciał bym odrobinkę polepszyć warunki mojej pracy.
Jeżeli uważacie temat zaśmieca forum i uważacie za zbędny to prosił bym o usuniecie.
Z góry dziękuje za wszystko i korzystając z sytuacji chciał bym wszystkim życzyć Miłych, Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
snayper
Stały Bywalec
elvis


Wiek: 53
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 94
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: polska
Wysłany: 23-12-2011, 21:14   

Nie bój się pytac ! Choc czasami faktycznie atmosfera tu jest dośc dziwna.

Jeżeli robisz to tylko i wyłącznie nawiew.
Najprościej w tylnym górnym rogu . Tam umieszczasz pod skosem ramki z filtrami takimi jakie są stosowane w kabinach lakierniczych. Silnik 2.5KW wystarczy.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
zloty213
Bywalec


Wiek: 37
Dołączył: 16 Kwi 2011
Posty: 53
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 24-12-2011, 01:01   

snayper napisał/a:
Nie bój się pytac ! Choc czasami faktycznie atmosfera tu jest dośc dziwna.


No właśnie, dobrze powiedziane, a w szczególności przy tego typu lub podobnych pytaniach, dlatego wolę dmuchać na zimne ;)

Cytat:
Jeżeli robisz to tylko i wyłącznie nawiew.
Najprościej w tylnym górnym rogu . Tam umieszczasz pod skosem ramki z filtrami takimi jakie są stosowane w kabinach lakierniczych. Silnik 2.5KW wystarczy.


Pod skosem tzn. ? nie równolegle do ziemi tak jak w kabinach jest to zrobione, tylko "pod skosem" np.w kierunku drzwi poprzez ich delikatne uchylenie cały syf będzie wypychany na zewnątrz ?

Czy dobrze to zrozumiałem ?

A jak bym zrobił takie niewielkie plenum o wymiarach np. 2m na 3m co myślicie o tym ?
Tylko wtedy z braku wyciągu w posadzce by się wszystko odbijało od ziemi, no chyba ze dalej trzeba by było uchylić troszkę drzwi... ?

Z mojego punktu widzenia tak to mniej więcej wygląda.

snayper, Dzięki za szybką odpowiedź ;)

Zobaczymy, może ktoś więcej wypowie się w tym temacie ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
marer
Wyjadacz


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 134
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 24-12-2011, 07:21   

zloty213
Jakie wy miary ma twoje pomieszczenie w którym masz zamiar lakierować?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
zloty213
Bywalec


Wiek: 37
Dołączył: 16 Kwi 2011
Posty: 53
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 24-12-2011, 09:05   

marer napisał/a:
Jakie wy miary ma twoje pomieszczenie w którym masz zamiar lakierować?


Witam :)

W linku poniżej narysowałem jak mniej więcej wygląda, tam gdzie jest czerwona linia to w tym miejscu mam zamiar oddzielać resztę pomieszczenia podczas lakierowania.

http://imageshack.us/phot...eztytuunxo.png/
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 24-12-2011, 09:19   

Jeśli chcesz zrobić plenum nawiewowe to nie widze powdu czemu by nie zrobić kanału wylotowego nawet w dolnej czesci sciany ( nie koniecznie w posadzce). Sprawdz jakie ciśnienie ogarnia ten wentylator bo moze sie okazać ze nie przepcha przez plenum zbyt wiele pomimo jakiejs tam wydajności.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
zloty213
Bywalec


Wiek: 37
Dołączył: 16 Kwi 2011
Posty: 53
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 24-12-2011, 10:43   

paciak napisał/a:
Jeśli chcesz zrobić plenum nawiewowe to nie widze powdu czemu by nie zrobić kanału wylotowego nawet w dolnej czesci sciany ( nie koniecznie w posadzce). Sprawdz jakie ciśnienie ogarnia ten wentylator bo moze sie okazać ze nie przepcha przez plenum zbyt wiele pomimo jakiejs tam wydajności.


Jak można sprawdzić ćisnienie takiego wentylatora ?

Oprócz tej tabliczki znamionowej które zdjęcie zamieściłem w pierwszym linku to nie ma nic..
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
damian0889
Forumator


Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 211
Punkty: 2/1
Wysłany: 24-12-2011, 13:44   

zloty213 napisał/a:
Oprócz tej tabliczki znamionowej które zdjęcie zamieściłem w pierwszym linku to nie ma nic..
a po co ci cos oprocz??tam masz wszystko napisane ile l/min ci wyssa powietrza itd... a jak masz wyciag to i MUSISZ miec nadmuch najlepiej cieplego powietrza.proponuje cos wymyslec w tym odzielonym pomieszczeniu.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
zloty213
Bywalec


Wiek: 37
Dołączył: 16 Kwi 2011
Posty: 53
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 24-12-2011, 18:55   

damian0889,

A to nie są czasami obroty silnika ? To w takim razie ile może mieć m3/h ten wentylator ?

damian0889 napisał/a:
a jak masz wyciag to i MUSISZ miec nadmuch najlepiej cieplego powietrza.proponuje cos wymyslec w tym odzielonym pomieszczeniu.


Jak na razie to myślę nad samym nadmuchem, (przynajmniej tak radzicie) w przyszłości myślę że będzie też zrobiony wyciąg, a raczej na pewno :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 25-12-2011, 02:29   

Hmmmm, a ja zamontowałem jeden wentylator i właśnie wyciaga powietrze z garazu. Yhm... im wiecej czytam tym mniej wiem :-) Czyli ustawić go żeby wtłaczał powietrze DO środka?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Simon32
Bywalec


Wiek: 38
Dołączył: 29 Paź 2011
Posty: 48
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25-12-2011, 12:01   

Dokładnie tak jak jest w kabinach z jednym wentylatorem, bo obecnie masz podciśnienie w garażu i zasysa ci śmieci każdą możliwą dziurą. Jak już zmienisz ten wyciąg na nawiew to w konkretnym miejscu to musi dmuchać a nie przypadkowo np. przy podłodze tylko gdzieś wysoko i koniecznie przefiltrowane powietrze.
_________________
www.simons-garage.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
zloty213
Bywalec


Wiek: 37
Dołączył: 16 Kwi 2011
Posty: 53
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 26-12-2011, 20:36   

Witam :)

Czyli podsumowując wszystkie posty wychodzi na to że lepiej zrobić nawiew(plenum) jako pierwsze niż wyciąg...

Arafat,

Czytałem twój temat w spawie wentylatora i wyszło na to (że coś tam pomogło), więc jestem tego zdania że szkoda żeby ten wentylator co mam leżał i się marnował jak może (coś tam) polepszyć warunki pracy, będę coś kombinował może metodą prób i błędów, ale zawszy to jakiś mały krok do przodu..
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Eemil
Użytkownik


Dołączył: 12 Lis 2012
Posty: 3
Skąd: kielce
Wysłany: 12-11-2012, 10:10   

podobnie jak autor tematu, boje się mieszania z błotem ale juz mam pro prostu dosyć szukania w różnych dziwnych miejscach wiec... jestem z ojcem w trakcie ogólnej modernizacji (w tym 22m2 kabiny) , znajomy umożliwia dojście do producenta od filtrów i włóknin. z obawami wklejam linka: http://filtration.pl/cate...iltracja-sucha/ - nie chce tu żadnej kryptoreklamy uprawiać po prostu mam juz dosyć tego tematu i chce ruszyć z robota, pytanie zatem do was: ktoś miał do czynienia z ich produktami?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 12-11-2012, 15:14   

Temat jest o wentylacji. Generalnie filtry też się w nim mieszczą. tylko co mamy ci napisać o produkcje który robiony jest według standardowej normy i praktycznie wszędzie jest taki sam. Praktycznie oznacza tu - na poziomie zastosować do jakich go potrzebujesz.

To dla kabiny ma takie samo znaczenie jak to od jakiego producenta i gdzie kupisz olej opałowy do palnika. Szkoda twojego czasu na koncentrowaniu uwagi na dostawcy filtrów gdy modernizacja wentylacji kabiny, czy pomieszczenia zawiera inne ... poważne pułapki. ;) Nawet jak popełnisz jakiś błąd ( np przepłacisz, albo kupisz za szerokie i musisz docinać co generuje straty ) to po 300 godzinach pracy w podłodze i 1000 godzinach w suficie - filtry do wyjęcia i do wymiany.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne