lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
scianka lakiernicza
Autor Wiadomość
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 20-04-2012, 22:06   scianka lakiernicza

panowie czy taki wentylator bedzie dobry do scianki http://allegro.pl/wentyla...2275108832.html jesli nie to moze byscie cos polecili co mozna by zamontowac do scianki


ej mod pik ;) http://www.allegromat.pl/aukcja104616 edit unek
Ostatnio zmieniony przez unek 20-04-2012, 22:09, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 20-04-2012, 22:08   Re: scianka lakiernicza

arka napisał/a:
panowie czy taki wentylator bedzie dobry do scianki ...

Absolutnie się nie nadaje. ... Ta "ścianka" to do czego ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 20-04-2012, 22:33   

sorki za link z rozpedu tak wyszlo. mysle nad scianka bo narazie na kabinke nie moge sobie poradzic a mysle ze narazie na moje potzreby tj. wiekszosc to aero, kaski, moto, maski czasami mdf, jakas furke czasami pomaluje ale calaki rzadko a jak juz wezme to i tak do kumpla na komore jade wiec mysle ze scianka mi narazie wystarczy. czemu sie nie nadaje i czego szukac i czym sie kierowac
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 21-04-2012, 00:41   

arka napisał/a:
sorki za link z rozpedu tak wyszlo. mysle nad scianka bo narazie na kabinke nie moge sobie poradzic a mysle ze narazie na moje potzreby tj. wiekszosc to aero, kaski, moto, maski czasami mdf, jakas furke czasami pomaluje ale calaki rzadko a jak juz wezme to i tak do kumpla na komore jade wiec mysle ze scianka mi narazie wystarczy. czemu sie nie nadaje i czego szukac i czym sie kierowac

Na wyciągu nie może być instalowany wentylator osiowy. Do tego ten ma za małe ciśnienie. Ścianka lakiernicza to tylko wyciąg. Bez nadmuchu działa to raczej kiepsko ... chyba że masz halę o ogromnej kubaturze i malujesz w kącie :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 21-04-2012, 17:37   

Szukaj wentylatora promieniowego.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 22-04-2012, 01:03   

znaczy sie mam pomieszczenie tylko do lakierowania w kafelkach i nadmuch mam z jednej strony i myslalem zeby dac z drugiej jakis wyciag
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 22-04-2012, 12:17   

Słusznie. Czyli potrzebujesz wentylator wyciągowy i ochronę czerpni matą filtracyjną ... a nie ściankę lakierniczą :nono:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 24-04-2012, 00:30   

masz racje moj blad ;) a ten wentylator to ten promieniowy tak bedzie ok? ale powiedz mi jak go dobrac do mojego pomieszczenia ktore ma 120 m3 co jest wazniejsze przeplyw powietzra czy cisnienie jakie wytwarza?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 24-04-2012, 16:07   

arka napisał/a:
co jest wazniejsze przeplyw powietzra czy cisnienie jakie wytwarza?
Oba parametry sa ważne .Tutaj wpływ mają opory stawiane przez filtry czy też długości kanałów czerpni bądź wyrzutni .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 25-04-2012, 09:59   

baqo napisał/a:
arka napisał/a:
co jest wazniejsze przeplyw powietzra czy cisnienie jakie wytwarza?
Oba parametry sa ważne .Tutaj wpływ mają opory stawiane przez filtry czy też długości kanałów czerpni bądź wyrzutni .


PRAWDA :przyul:

Dlatego ciśnienie ( spręż ) jest elementem, który dyskwalifikuje dany wentylator, lub pozwala na jego montaż w instalacji. "Spręż" - wynika w zasadzie z konstrukcji wentylatora, a zdolność przesyłowa ( wydajność ) tylko z prędkości obrotowej ( mocy silnika ) lub samych rozmiarów wirnika. Są wprawdzie wentylatory o małej mocy nominalnej (0,60 - 0,70 KW ) które przez unikalną konstrukcję z tworzywa ( są lekkie ) i kształt obudowy, oraz nachylenie łopat, spiętrzają tłoczone powietrze nawet do 400 Pa ... ( wentylatory klasy TD ) ale ekonomicznie rzecz ujmując ... są potwornie drogie. Jednak stosunek mocy silnika do uzyskanego sprężu jest tu imponujący ... choć nadal za mały, jak na lakiernię :nono:

Inteligentne osoby oglądając konstrukcję tego wentylator złapią szybko jak taką wydajną zależność udało się uzyskać projektantom. Potem, bogatszy o wiedzę, taki inteligentny "Bob budowniczy" korzystając z dostępnych powszechnie na rynku elementów i wentylatorów może dużo taniej, całkowicie samodzielnie zbudować nawiew i wyciąg w swojej małej lakierni :plaża: . Niestety wentylatory które się do tego nadają zaczynają się od 1500 zł netto szt i rzadko udaje się to zrobić na jednej sztuce ... a są i takie które w małej lakierni mogą kosztować nawet 7000 zł netto. Dlatego Panowie budowniczowie systemów wentylacyjnych ... ( to nie jest uwaga do Cebie kolego @arka - tylko ogólny przytyk ;) ) zabawne są posty z linkiem do allegro i pytaniem ... Czy ten wentylator się nada ? ... cena 185 zł ???

Oczywiście świetnie się nadaje do lakierni samochodowej ( skala pojazdu 1: 43, większe samochody np 1:18 to już gigantyczne zapylenie :) ). Zawsze można sobie stopniować taką wentylację od poziomu ... brak wentylacji, przez ruch powietrza, zawirowania w garażu, przeciąg, podciśnienie, turbulencje ... aż do "łeb urywa" ... niestety wentylacja lakierni to nie podmuchy - tylko stabilne ciśnienie. :nono:

Opad 0,3 m/s 30 000 m3/h ( huragan ), a stojąc w tym strumieniu powietrza nie czuć żadnego ruchu, tym bardziej jakiegoś przeciągu :nono: Kto ma kabinę ... lub sprawną wentylację wie dokładnie jak to działa. Zmiana parametrów nawiewu, lub wyciągu ... ciśnienie wzrasta, lub opada ... i najlepsza na świecie kabina lakiernicza, zaczyna generować syfy na lakierowanych elementach :glupek: .
Dlatego zawsze nabijam się publicznie z porad typu kup sobie wentylator osiowy i wstaw w ścianę ... bo po cholerę wydawać 200 czy 500 zł na wentylator i męczyć się z jego montażem jak to i tak g...o da ?

To jak z tematem tanich i markowych pistoletów. Trzeba do tego dorosnąć, żeby zauważyć o co w tym chodzi i przyjąć wreszcie do wiadomości że "pół środek" to lipa i szajs a nie połowiczne rozwiązanie problemu. Problem jest dalej.

To tyle z dostępnych powszechnie informacji ... bo jak bym się tak rozpisał w e-mailu, lub przez PW nad szczegółami konstrukcyjnymi wentylacji lakierni to do końca miesiąca musiałbym jeść dżem ... a gdybym to zrobił otwarcie na Forum to pewnie dżem stałby się podstawą żywieniową rodziny, aż do emerytury "Pana projektanta" instalacji wentylacyjnych lakierni. :nono:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
snayper
Stały Bywalec
elvis


Wiek: 53
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 94
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: polska
Wysłany: 07-05-2012, 00:13   

arka napisał/a:
ale powiedz mi jak go dobrac do mojego pomieszczenia ktore ma 120 m3 co jest wazniejsze przeplyw powietzra czy cisnienie jakie wytwarza?


Jeżeli chcesz prawidłowo dobrać "wentylator" do swojego pomieszczenia to podaj jego powierzchnię w m2 a nie jego kubaturę w m3 -bo to nam nic nie mówi.
Bo może np. istnieć pomieszczenie o 120m3 które ma pow. 4m2 , a może mieć 25m2- no a to jest różnica :nono:

PROJEKTER napisał/a:
bo jak bym się tak rozpisał w e-mailu, lub przez PW nad szczegółami konstrukcyjnymi wentylacji lakierni to do końca miesiąca musiałbym jeść dżem ... a gdybym to zrobił otwarcie na Forum to pewnie dżem stałby się podstawą żywieniową rodziny

Oj @PROJEKTER chyba nie wyręczasz żony w zakupach -bo gdyby tak było to byś wiedział że dobry dżem jest droższy od szynki :nono:

@ arka jak jeszcze interesują cię urządzenia wentylacyjne to mam namiar na osobę która zlikwidowała warsztat lakierniczy. Jeszcze niedawno miał sporo rzeczy .Turbiny ,czapki na dolot i wyciąg , kanały wentylacyjne itp.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 07-05-2012, 06:41   

snayper napisał/a:
to podaj jego powierzchnię w m2


8 na 5m :D ??
a wysokośc jakiś 2,80m

wiec co byś zamontował??
------
sory arka, podłacze się
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
snayper
Stały Bywalec
elvis


Wiek: 53
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 94
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: polska
Wysłany: 07-05-2012, 13:06   

unek napisał/a:
8 na 5m ??
a wysokośc jakiś 2,80m

wiec co byś zamontował?


Tak szybko licząc w pamięci (bo to tylko przerwa na kawę) to wychodzi jakieś prawie 20 tyś m3/h. Przy założeniu że będzie pełny sufit z filtrami to opad powinien wynosić ponad 18 cm/s.
Ja w takim wypadku założył bym turbinę co najmniej 25 tyś m3/h a nawet 30 tyś m3/h.Bo ilość powietrza łatwo jest zredukować (przepustnica, koło pasowe ,słabszy silnik itp) natomiast każde zwiększanie wydajności turbin ponad ich nominalną przynosi marne efekty .
Przy małych przyrostach wydajności rośnie hałas i drastycznie rośnie zapotrzebowanie na moc silnika. :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 10-05-2012, 08:50   

ja mam powieszchnie 8x4,7 na 3 wysokie. a ten namiar to z checia mozesz mi podac na pw
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 10-05-2012, 22:54   

arka,
to prawie to samo..
ps ..snayper, to mogłem sciagnąc z komryy ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne