lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
HONDA NH-0
Autor Wiadomość
kosior
Maniak forum



Wiek: 44
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 618
Punkty: 4/6
Skąd: świetokrzyskie
Wysłany: 02-04-2011, 00:35   HONDA NH-0

jak w tytule na dnaich zaczynam niejąka Honde cała w kolor NH-0 wiec jak ktos ma jakies doswiadczenia z tym kolorem to prosze o uwagi,
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
blackbikers
Bywalec
SATA 3000 HVLP FIRE


Dołączył: 26 Mar 2011
Posty: 40
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 02-04-2011, 08:16   Re: HONDA NH-0

kosior napisał/a:
jak w tytule na dnaich zaczynam niejąka Honde cała w kolor NH-0 wiec jak ktos ma jakies doswiadczenia z tym kolorem to prosze o uwagi,
troche lipa bo biały sie ciulowo maluje bo razi po oczach wiec pewnie z 5warst cie czeka bialego
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 02-04-2011, 09:41   

To co to za kolor że na 5 warstw? Przecież biała baza kryje w pełni po 2 warstwach a da się że i jeszcze mniej.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 02-04-2011, 10:53   

kosior, zastosuj dedykowane tło widmowe dla tego koloru a unikniesz problemów wynikających z krycia białej bazy solidowej...tak jak pisze michalLbn, dwie pełne warstwy nałożone z odparowaniem międzywarstwowym powinny dać pełne krycie bez względu na to, czy to baza konwencjonalna, czy wodna...

Można też przy solidach dla zwiększenia siły krycia zdjąć ok 20% żywicy wchodzącej w skład bazy-to taki trik ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
kosior
Maniak forum



Wiek: 44
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 618
Punkty: 4/6
Skąd: świetokrzyskie
Wysłany: 02-04-2011, 20:21   

Dzięki chłopaki jak auto bedzie w lakierze nie omieszkam go pokazac w galerii .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
tofik
Ekspert



Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 851
Punkty: 20/3
Wysłany: 02-04-2011, 20:28   

jacklack napisał/a:

Można też przy solidach dla zwiększenia siły krycia zdjąć ok 20% żywicy wchodzącej w skład bazy-to taki trik ;)

Jacku, z tym ujmowaniem żywicy aby polepszyć siłę krycia byłbym ostrożny, a wiem to z własnego doświadczenia.
Kiedyś na prośbę lakiernika zmniejszyłem ilość żywicy wchodzącej w skład receptury po to aby polepszyć siłę krycia. Okazało się że baza po wyschnięciu nie była matowa i sprawiała wrażenie niedoschniętej. Pomimo tego lakiernik położył na tą bazę bezbarwny i po jego wyschnięciu powłoka pod lakierem bezbarwnym była niestabilna, sprawiała wrażenie jakby wszystko pod bezbarwnym pływało. Inną kwestią w całej tej sytuacji było to, że nie wiem jakiego rozcieńczalnika ten lakiernik użył do rozcieńczenia lakieru bezbarwnego.
Od tamtej pory powiedziałem sobie, że nigdy nie będę kombinował ze zmniejszaniem ilości żywicy w recepturze aby polepszyć krycie.
_________________
DEBEER VALSPAR KOCH CHEMIE DYNABRADE NORTON INDASA 3M FESTOOL SATA
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kosior
Maniak forum



Wiek: 44
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 618
Punkty: 4/6
Skąd: świetokrzyskie
Wysłany: 02-04-2011, 23:57   

Odnośnie tej żywicy całkiem niedawno lakierowałem dwa błotniki w hondzie numer nh-578 i to była totalna porażka nie krył ten lakier wogóle nawet mniejsza ilośc rozpucha nic nie dawała wiec zapytałem kolorysty ile wchodzi żywicy w skład powiedział ze 40 % i wtedy sprawa sie wyjasniła
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 03-04-2011, 00:28   

tofik napisał/a:
Jacku, z tym ujmowaniem żywicy aby polepszyć siłę krycia byłbym ostrożny, a wiem to z własnego doświadczenia.
Kiedyś na prośbę lakiernika zmniejszyłem ilość żywicy wchodzącej w skład receptury po to aby polepszyć siłę krycia. Okazało się że baza po wyschnięciu nie była matowa i sprawiała wrażenie niedoschniętej

No to trochę dziwne, bo po pierwsze same barwniki które wyschną są matowe, a druga sprawa to taka, że że im mniej żywicy w danej ilości bazy tym schnięcie jest nieco szybsze, ale to niuans widoczny raczej w systemach wodnych)...jeszcze z innej beczki...są systemy wiodących marek, aczkolwiek są to systemy o niższej kondensacji barwników, gdzie w skład bazy danego koloru wchodzą barwniki i żywica tworząc mix ze spoiwem gotowy do aplikacji, i w tym samym systemie tylko już przy innym kolorze wchodzą tylko same barwniki w skład bazy również gotowej do aplikacji...
tofik napisał/a:
Inną kwestią w całej tej sytuacji było to, że nie wiem jakiego rozcieńczalnika ten lakiernik użył do rozcieńczenia lakieru bezbarwnego.

Równie dobrze omyłkowo mógł dolać lakieru bezbarwnego do tej bazy co mogło dać taki efekt jaki opisujesz, lub też mógł przesadzić z utwardzaczem akrylowym który też z jakiegoś powodu mógł dolać do tej bazy, np. w celu zwiększenia przyczepności bazy z lakierem bezbarwnym..ale to tylko domysły z których nigdy się nie dowiemy jak było z rozcieńczeniem tej bazy naprawdę ;)

Żywice które wchodzą w skład bazy są spoiwem i nośnikiem zmiksowanych barwników, i absolutnie tutaj nie namawiam do ujmowania żywic z bazy, a szczególnie z baz metalicznych i perłowych bo tam, dana ilość żywicy decyduje m.inn. o odpowiedniej lepkości, a ta decyduje o odpowiednim ułożeniu i rozłożeniu ziaren metali, i wymaganym efekcie kolorystycznym, efekcie którego nie ma przy solidach, dlatego tylko zasugerowałem że można ująć jakiś procent żywic przy bazie solidowej, i dodam że można pokusić się o takie działanie tylko w wyjątkowych sytuacjach przy kolorach trudno kryjących...pomyślałem że warto o tym wiedzieć, ale też warto to zawsze sprawdzić, bo systemy różnią się od siebie składami czyli ilościami barwników w stosunku do ilościami zawartych żywic....

Są też systemy jakim jest np.Cromax Du Pont, gdzie szczególnie przy srebrach ilość barwnika procentowo znacznie przewyższa ilość żywicy w składzie bazy,..są przypadki że na 1l bazy wchodzi ok. 80% barwnika, i 20 %żywicy, i tak to jest opracowane w programie kolorystycznym przez producenta, przy czym jest zalecenie, nie żądanie, lecz zalecenie komunikowane przez producenta, aby dodać do gotowego składu bazy 20% żywicy...jak widać mamy tu niezłą kołomyję z tymi żywicami, w zależności od systemu :)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
tofik
Ekspert



Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 851
Punkty: 20/3
Wysłany: 03-04-2011, 10:51   

jacklack napisał/a:
No to trochę dziwne, bo po pierwsze same barwniki które wyschną są matowe, a druga sprawa to taka, że że im mniej żywicy w danej ilości bazy tym schnięcie jest nieco szybsze, ale to niuans widoczny raczej w systemach wodnych)


Ja pracując na początku na konwencji Autocoloru a później na konwencji Novol Spectral, zaobserwowałem, że gdy w skład receptury wchodzi większa ilość żywicy to taki kolor szybciej wysycha i uzyskuje efekt matu, natomiast gdy tej żywicy jest mniej to kolor dłużej schnie i wolniej uzyskuje efekt matu.
Odnośnie barwników , które wchodzą w skład receptur solidowych w przypadku powyższych systemów, które wymieniłem to nie wszystkie po wyschnięciu są matowe.

Przypomniałem sobie dopiero dziś, że przypadek o którym napisałem dotyczył koloru czarnego i pigmentem wyjściowym był barwnik który po wyschnięciu był w połysku, a ujęcie żywicy w celu polepszenia siły krycia jeszcze bardziej spotęgowało to że po wyschnięciu kolor nie zrobił się matowy tylko był w połysku i dodatkowo niedoschnięty.

[ Dodano: 03-04-2011, 10:59 ]
jacklack napisał/a:
Żywice które wchodzą w skład bazy są spoiwem i nośnikiem zmiksowanych barwników, i absolutnie tutaj nie namawiam do ujmowania żywic z bazy, a szczególnie z baz metalicznych i perłowych bo tam, dana ilość żywicy decyduje m.inn. o odpowiedniej lepkości, a ta decyduje o odpowiednim ułożeniu i rozłożeniu ziaren metali, i wymaganym efekcie kolorystycznym


Większość mieszalni, które dorabiają kolory dla klientów przez ladę kombinuje z żywicami, stosując tańsze zamienniki aby więcej zarobić, więc Jacku to co napisałeś to święta prawda i podstawowa zasada dla tych którzy pracują na oryginalnych żywicach.
Dla przykładu podam cenę żywicy Autocoloru, za 2,5 litra trzeba zapłacić koło 400 zł, a za jej podróbkę-zamiennik 3,75 litra 160 zł.
Żeby tego było mało to dopowiem, że są i tacy którzy stosują podrabiane żywice w przypadku lakierów przemysłowych, nie wspomnę już o utwardzaczach i rozcieńczalnikach.
_________________
DEBEER VALSPAR KOCH CHEMIE DYNABRADE NORTON INDASA 3M FESTOOL SATA
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 03-04-2011, 20:25   

tofik napisał/a:

Większość mieszalni, które dorabiają kolory dla klientów przez ladę kombinuje z żywicami, stosując tańsze zamienniki aby więcej zarobić

Tego nie będę nazbyt obszernie komentował...ale ludzie którzy zaopatrują się w podrabiane żywice, i co gorsza jeszcze handlują produktami z zawartością tychże żywic, powinni ujmując to delikatnie, smażyć się w piekle.... :killer:
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 04-04-2011, 20:26   

jacklack napisał/a:

Można też przy solidach dla zwiększenia siły krycia zdjąć ok 20% żywicy wchodzącej w skład bazy-to taki trik ;)

Owszem,można zastosować taki trick w lakierze dwuwarstwowym,ale to skórka za wyprawkę,bo krycie jest nieznacznie lepsze,wydłuża czas schnięcia,gorsza aplikacja i rozlewność
.
tofik napisał/a:
Okazało się że baza po wyschnięciu nie była matowa i sprawiała wrażenie niedoschniętej.

Z tą opinią się zgadzam.
Dla zwiększenia krycia można ewentualnie dodać ok 10% żywicy matującej.

[ Dodano: 04-04-2011, 20:37 ]
Jeśli jest potrzeba zwiększenia siły krycia wystarczy odpowiedni VS
+ minimalne dodatki pigmentów śladowych.
W przypadku kolorów białych,sam biały pigment słabo kryje nawet 1:1,ale wystarczy niewielka ilość pigmentu kontrastowego/czarny,ółty,fiolet,itd/,żeby efekt byL zadowalający.
Dlatego tak rzadko stosowane są białe "czyste perły".

[ Dodano: 04-04-2011, 20:44 ]
No-limit, Koledze Madsmax wysłałem lakier "biały",który lekko przełamałem
xiralliciem silver i innymi śladowymi pigmentami,bo chciał na całościówkę i chciałem poprawić siłę krycia lakieru,Zeby nie miał problemów z przebiciami.Cóż nie był idealnie biały/ale który jest :) /.mam nadzieję,że pokaże na forum jak wyszedł/nagroda z konkursu/.

[ Dodano: 04-04-2011, 20:53 ]
No-limit, A Jacku,co do twojej wypowiedzi,wydaje mi sie lepszym rozwiązaniem mniejsze rozcieńczenie od 1:0,6 do 1:0,7 i po kłopocie.

[ Dodano: 04-04-2011, 21:00 ]
No-limit, sprzęt da radę ustawić.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosować się do wskazówek producenta,czyli położyć lekką warstwę ,drugą pełną ,po odparowaniu/na konwencji/ normalną.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 04-04-2011, 21:52   

No-limit napisał/a:
No-limit, A Jacku,co do twojej wypowiedzi,wydaje mi sie lepszym rozwiązaniem mniejsze rozcieńczenie od 1:0,6 do 1:0,7 i po kłopocie.

Tzn.jeśli chodzi o mnie to nie mam problemów z kryciem, wiem jak sobie z tym radzić w każdym przypadku ;) ..jako ciekawostkę napisałem to o zdjęciu 20% żywicy z baz wyłącznie solidowych ponieważ uważam że warto o tym wiedzieć, albo też wiedzieć o tym nie zaszkodzi...masz 100% racji, w konwencji wystarczy zmniejszyć ilość rozcieńczalnika a produkt przez to staje się bardziej stężony, w wodzie Cromax np. nie ma takiej możliwości, bo jak doskonale wiesz, tego produktu się nie rozcieńcza, tak więc tutaj są dwie możliwości aby zwiększyć siłę krycia przy solidach...podkreślam wyłącznie przy bazach bez efektu...pierwsza to taka (jak już pisałem nieraz na forum) nałożenie pierwszej pełnej warstwy i pozostawienie jej do uzyskania matu, następnie nałożenie jeszcze 1,5 warstwy m/m...możliwość druga, to nałożenie pierwszej pełnej warstwy bazy ze zmniejszoną ilością żywicy i pozostawienie jej do uzyskania matu, następnie nałożenie jednej mokrej (nie koniecznie pełnej) warstwy z ilością żywicy jaką dedykuje producent...
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 04-04-2011, 22:09   

W DuPoncie cromax przy czarnym ,białym ,czerwonym ujmowałem żywicy (najwięcej biały)przy c 600 ujmuje rozcieńczalnika,tak jak pisze darecki ,a przy C6000 nie robie nic . Wszystko tak jak Pan Bucek nakazał :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
kosior
Maniak forum



Wiek: 44
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 618
Punkty: 4/6
Skąd: świetokrzyskie
Wysłany: 04-04-2011, 22:20   

pany a może wydzielić te posty o sile krycia bo są to rzeczowe informacje i powinny zostac gdzies umieszczone w odrębnym temacie ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 07-04-2011, 19:53   

baqo napisał/a:
Wszystko tak jak Pan Bucek nakazał :)

Wojtuś.Jak Pon Bócek nakazał?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne