lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Lakierowanie
Autor Wiadomość
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 22-01-2009, 15:52   Lakierowanie

Temat Lakierowanie został przez przypadek usunięty za co serdecznie przepraszamy

Prosimy aby autor tego tematu YYari kontynłował swój wątek..odpowiadam na Twoje ostatnie pytanie>Jaki to pistolet? >Na pistolecie jest napisana marka i model ..co do sprężarki to musisz podać więcej szczegułów

W jednym z pytań zadanym przez kolegę Luk-a było jakimi ciśnieniami roboczymi lakieruje się pistoletami HP; RP ;HVLP?

Odp.Robę na Sacie 3000 HVLP dysza WSB 1,25 ..tym pistoletem lakieruje bazą ciśnienie robocze 2,0bar natomiast do lakieru bezbarwnego używam takiej samej Saty tylko z dyszą 1,3 i ciśnienie robocze 2,05bar

Pistoletem HP nie robiłem a w Rp ciśnienie robocze jest ok.2,5bar
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Barcik
Maniak forum



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 570
Punkty: 14/4
Skąd: Kraków
Wysłany: 22-01-2009, 19:54   

Pistol Sata 3000 HVLP cisnienie 2 bar.
Pistol DeVilbiss (nie pamietam modelu) niebieski HP cisnienie 4bar.
_________________
.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 22-01-2009, 21:55   

to teraz pytanie na temat który mi nie wychodzi za każdym razem jak coś maluje.

-Odległość pistoletu od przedmiotu oraz prędkość jego posuwu

kiedy maluje przedmiot który mieści się w strudze farby wszystko wychodzi pięknie ładnie, ale kiedy jest to duża płaszczyzna jak maska czy drzwi, to albo widać przejścia pistoletu, albo są firany, albo wychodzi matowe :| poradźcie Pany...
 
     
marek
Użytkownik
amatorsko - narazie


Wiek: 43
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 5
Skąd: Sławno / Gdańsk
Wysłany: 22-01-2009, 22:06   

A przy jakich lakierach widać przejścia ? czy na wszystkich ?
_________________
http://www.zapek.bb4u.pl/...temat-vt57.html
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 22-01-2009, 22:07   

Luk napisał/a:
to teraz pytanie na temat który mi nie wychodzi za każdym razem jak coś maluje.

-Odległość pistoletu od przedmiotu oraz prędkość jego posuwu

kiedy maluje przedmiot który mieści się w strudze farby wszystko wychodzi pięknie ładnie, ale kiedy jest to duża płaszczyzna jak maska czy drzwi, to albo widać przejścia pistoletu, albo są firany, albo wychodzi matowe :| poradźcie Pany...


Wszystko zależy od
-jakim pistoletem lakierujesz? i jaką ma dyszę?
-jak masz ustawione pokrętło szerokości strumienia?
-jakie masz ciśnienie roboczę ustawione na pistolecie?
-w jakiej temperaturze lakierujesz?
-jaka jest lepkość materiału?
-na jakim produkcie pracujesz
-jaki utwardzacz stosujesz w stosunku do temp.otoczenia
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 23-01-2009, 09:08   

Panie Jacklack przypominam Panu że jestem amatorem , i choć pojęcia o których Pan mówi nie są mi obce to w praktyce połowy nie moge sprawdzić czy zastosować z braku sprzętu ;)

Pistolet marki nie znam, koło 200zł kosztował dysza 1.4
szerekość strumienia różna bo jeszcze nie odkryłem jak jest najlepiej
temperatura od +5 do +30 zależy od pory roku ;)

a przy jakich lakierach - przy lakierach wierzchnich, baza wygląda dobrze ale akryle 1 warstwowe i bezbarwne widać... Miłego dnia:)
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-01-2009, 09:36   

Cytat:
a przy jakich lakierach - przy lakierach wierzchnich, baza wygląda dobrze ale akryle 1 warstwowe i bezbarwne widać... Miłego dnia:)


Przyznam że nie do końca rozumiem pytanie.. "dobrze"to pojęcie względne..Luk mógłbyś sformułować inaczej swoje pytanie?
Również życzę miłego dnia :)

Luk napisał/a:
szerekość strumienia różna bo jeszcze nie odkryłem jak jest najlepiej


Więc przy lakierowaniu płaszczyzn rozkręć szerokość strumienia maxymalnie .dyszę masz dobrą
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 23-01-2009, 10:54   

"Dobrze" czyli amator nie widzi że było malowane hehe ;)
podejrzewam że mam za zimno w garażu poprostu i lakier jest za gęsty żeby sie rozlać a jak zrobie rzadszy to zacieki lecą :debil:
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-01-2009, 12:11   

Luk napisał/a:
"Dobrze" czyli amator nie widzi że było malowane hehe ;)
podejrzewam że mam za zimno w garażu poprostu i lakier jest za gęsty żeby sie rozlać a jak zrobie rzadszy to zacieki lecą :debil:


Produkty powinno się rozcienczać zgodnie z zaleceniami producenta nie jest wskazane dodatkowe ich rozcienczanie ..a to że ci zacieki lecą może być spowodowane tym ze masz za niskie ciśnienie robocze i wtedy jest zbyt słabe rozbicie cząsteczek materiału..zbyt małe ciśnienie robocze powoduje że powłoka którą nanosisz jest miejscami zbyt gruba a miejscami cienksza i w efekcie końcowym widać przelane i nie dolane pasy
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 23-01-2009, 12:41   

hmm może masz ty racje.... w takim razie, malująć ciśnieniem 4atm, (zwykły pistolet), w temp, 20C i całą szerokością strumienia jaka powienna być mniej wiecej odległość pistoletu od powierzchni? tylko nie mówcie że od 15 do 25cm hehe ;) pozostaje jeszcze kwestia ilości farby, tzn natężenia... wiem że to głupie pytania bo to pewnie zależy co i jak i z doświadczeniem się to wyrabia... ale mówcie co wiecie ;)
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-01-2009, 12:49   

Luk napisał/a:
w takim razie, malująć ciśnieniem 4atm,


Powiedz w którym miejscu odczytujesz że masz ciśnienie robocze 4atm ??na manometrze pod pistoletem?czy na reduktorze przy sprężarce? jaka masz długość linii między sprężarką a pistoletem

Ja robie na pistolecie HVLP i odległość od elementu mam 10-15cm lakierując ..dlatego pytałem wcześniej na jakim Ty robisz pistolecie ? HP,RP czy HVLP .każdy z tych pistoletów ma inne zapotrzebowanie powietrza i każdy z nich pracuje na innym ciśnieniu roboczym
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 23-01-2009, 16:01   

Luk napisał/a:
ale kiedy jest to duża płaszczyzna jak maska czy drzwi, to albo widać przejścia pistoletu, albo są firany, albo wychodzi matow
Luk napisał/a:
Pistolet marki nie znam, koło 200zł kosztował dysza 1.4
panie- jak wiesz pan,jak sprawdzić równomierność nanoszonego materiału przez pistolet, to zacznij pan od tego. zrób pan sobie testy na dużej powierzchni papieru przyklejonego w pionie,np. na ścianie. taki pizdolecik za 200 zł może czasami trochę oszukiwać.pan mieć niewprawioną rękę. będzie żle. :oko:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Barcik
Maniak forum



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 570
Punkty: 14/4
Skąd: Kraków
Wysłany: 23-01-2009, 17:28   

Luk napisał/a:
to teraz pytanie na temat który mi nie wychodzi za każdym razem jak coś maluje.

-Odległość pistoletu od przedmiotu oraz prędkość jego posuwu

kiedy maluje przedmiot który mieści się w strudze farby wszystko wychodzi pięknie ładnie, ale kiedy jest to duża płaszczyzna jak maska czy drzwi, to albo widać przejścia pistoletu, albo są firany, albo wychodzi matowe :| poradźcie Pany...


Pierwsza linia np 30 cm szerokosci
Drugą linie łączysz w polowie pierwszej na TAKIM samym cisnieniu.
Jkaby to powiedziec...jedna linia sie ma zlać z drugą a trzecia z czwartą i tak dalej.
Firanki masz bo albo za bardzo dolewasz albo masz za waski strumien lub masz wodzianke w pistolecie.
Lub za długo trzymasz w miejscu pistol.
Pod pistolem widac kiedy sie lakier rozlewa (niektóre moga oszukać jak NOvol)
Jak widzisz połysk to lecisz dalej bo jak sie zatrzymasz to element płacze. :)
_________________
.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 23-01-2009, 18:59   

Złożony problem.W niskich temp. lakier jest gęsty i żle sie rozlewa.W tym przypadku powinieneś zastosować rozc szybki,ale przy zbyt wysokim ciśnieniu będzie duży rozkurz,któty szko zaschnie.Najlepiej zastosowac rozc. standard./20-25st.C/ z węższą miotłą,niższym ciśnieniem,mniejszą ilością lalieru podawanego przez oistotet /regulacja iglicą/,z odl.15-20cm i na zaqkładke na poprzednią warstwę.Będzie wolno,ale dokładniej.Zrób próbny natrysk poziomy swoim pistoletem na większej płaszczyżnie,wtedy zobaczysz czy dysze podają Ci równo powietrze?czy iglica jest dobrze spasowana z dyszą główną?Miotła powinna być na całej szerokości jednorodna.Nie wiem jak możesz robić na cis, 4atm.najwyższy standard to 3,5atm.,2,0atm. na HVLP.Czym wyższa temp. tym wolniejszy utw. i rozc..

[ Dodano: 2009-01-23, 20:41 ]
Luk napisał/a:
" to zacieki lecą :debil:


Nie zaczynaj natrysku bezpośrednio nad malowanym elementem/fragmentm powierzchni/
tzn.z kąta 30-45 st. w powietrze i najazd na lakierowaną powierzchnię.

[ Dodano: 2009-01-23, 20:55 ]
Luk napisał/a:
zacieki lecą :debil:


Mój bład.znaki przestankowe.należy najechac na powierzchnie lakierowaną z powietrza z wciśniętym spustem z kąta 30-45 stopni na odległość 15-20cm i równo prowadzić.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 23-01-2009, 21:02   

Barcik napisał/a:

Pod pistolem widac kiedy sie lakier rozlewa (niektóre moga oszukać jak NOvol)
Jak widzisz połysk to lecisz dalej bo jak sie zatrzymasz to element płacze. :)


o nareszcie ktoś mnie zrozumiał :) ja wiem że sie na zakładke maluje, wiem to o czym wszyscy piszecie i dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

chodzi właśnie o to że jak maluje i już mi widać że sie lakier rozlewa to za 5 minut płynie ;) a jak maluje tak że jeszcze sie nie rozlewa to zostaje mat.... ech to chyba tylko ta niewprawna ręka;)

co do pistoletu, nie wydaje mi się żeby pistol za 200zł był aż tak do dupy bo kiedyś coś malowałem pistoletem z aluminium z lat 70 którym ktoś kiedyś tabrety malował i wyszło dobrze, poprostu się udało;) fak jednak faktem że można :)
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 23-01-2009, 21:20   

Za wolny rozciencz.Pistolet też sprawdż.Ja sprawdzam bez natrysku.Wlewam nitro.reguluję iglice/przy całkowicie wcisniętym spuście sprawdzam strumień wypływu l"lakieru" i ustawiam nie za drobny, nie za gruby/ i wtedy reguluje szerokość i jednorodność miotły/dla mnie ważniejsza jest jednorodność niż szerkosc/.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne