lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Instalacja powietrza/ weryfikacja ew. błędów w projekcie
Autor Wiadomość
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 16-01-2015, 18:11   Instalacja powietrza/ weryfikacja ew. błędów w projekcie

No więc przygotowuje sobie w domu instalację powietrza (gdzieś na forum widziałem kiedyś podobny schemat...) i mam prośbę o weryfikację czy w projektowaniu nie popełniłem błędów. Kompresor będzie stał w kotłowni a instalacja będzie wyprowadzona do garażu (obydwa pomieszczenia są w bryle budynku i dzieli je tylko ściana, w kotłowni jest ciepło sucho i czysto, w garażu ok. 18 stopni).
Instalacja ma mieć jedno wyjście do pistoletu lakierniczego i jedno do narzędzi pneumatycznych (do pneumatyki dam ewentualnie jakiś trójnik za naolejaczem jeśli potrzebne byłyby mi dwa wyjścia, ale póki co nie przewiduje).
Całość sprzętu już zakupiłem zostały mi tylko rury do instalacji. Instalacja oparta będzie o rury PCV o przekroju wewnętrznym ok. 16mm. Długość całej instalacji (sztywnej) nie powinna przekroczyć 5-7 metrów bo tak jak pisałem pomieszczenia są obok siebie.
Czy dzięki takiemu rozwiązaniu uda mi się uniknąć problemów przy lakierowaniu?

PS. Zaznaczam że wykorzystanie czysto hobbystyczne ale ma działać bardzo dobrze.

Bez tytułu.png
Plik ściągnięto 581 raz(y) 24,9 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 16-01-2015, 18:32   

Witam!
No wiec:
To nie przejdzie kolego, my tu nie pomagamy jak sie wysadzić w powietrze.
Następna samowolka sie szykuje?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 16-01-2015, 18:35   

TeeM napisał/a:
Witam!
No wiec:
To nie przejdzie kolego, my tu nie pomagamy jak sie wysadzić w powietrze.
Następna samowolka sie szykuje?

Możesz coś więcej napisać? Staram się zrobić wszystko maksymalnie dobrze. Kompresor to też nie samoróbka tylko nowy sprzęt firmowy, więc co ma tam niby wybuchnąć?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 17-01-2015, 19:52   

Moja rada to:
Zadzwoń do firmy która zajmuje się profesjonalnym robieniem instalacji sprężonego powietrza i ci wytłumaczy jak to się robi. Drugi telefon wykonaj do kominiarz i spytaj czy kompresor może stać w kotłowni, też Ci wytłumaczy dlaczego nie.
Oba te urządzenia mają zapotrzebowanie na świeże powietrze i nie powinny być w jednym pomieszczeniu. Jeśli już uporasz się z tym problemem to pomyślimy nad kwestią filtrów, osadników oleju i osuszacze.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
4x4
Wymiatacz


Dołączył: 06 Lut 2010
Posty: 176
Punkty: 2/7
Skąd: Okolice
Wysłany: 17-01-2015, 22:38   

magdaania napisał/a:
TeeM napisał/a:
Witam!
No wiec:
To nie przejdzie kolego, my tu nie pomagamy jak sie wysadzić w powietrze.
Następna samowolka sie szykuje?

Możesz coś więcej napisać? Staram się zrobić wszystko maksymalnie dobrze. Kompresor to też nie samoróbka tylko nowy sprzęt firmowy, więc co ma tam niby wybuchnąć?


Poszukaj na forum Projekter namalował fajny schemat , sam poszukam jak znajdę to wstawię
(gdzieś miałem zapisanego)
_________________
Mieszalnia Lakierów
Autocolor, Mipa, Dyna

www.Frostt.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 17-01-2015, 22:57   

4x4, to ? ;)
http://lakiernik.info.pl/...owietrz+schemat
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 17-01-2015, 23:14   

Panowie dzieki za pomoc, będę jeszcze wdzięczny za wyjaśnienie co miał na myśli TeeM pisząc...
TeeM napisał/a:
Witam!
No wiec:
To nie przejdzie kolego, my tu nie pomagamy jak sie wysadzić w powietrze.
Następna samowolka sie szykuje?


Czy coś błędnie zaprojektowałem na tym rysunku?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 18-01-2015, 14:00   

magdaania napisał/a:
co miał na myśli TeeM pisząc..
TeeM napisał/a:
Drugi telefon wykonaj do kominiarz i spytaj czy kompresor może stać w kotłowni, też Ci wytłumaczy dlaczego nie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 18-01-2015, 14:10   

a sorry było późno i nie zauważyłem posta TeeM'a.
Pozdrawiam,
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 01-02-2015, 10:51   

Zadzwoniłem do trzech firm zajmujących sie projektowaniem i wykonywaniem instalacji pneumatycznych i w żadnej nie widzieli problemu w tym żeby kompresor stał w kotłowni. Skontaktowałem się także z UDT a konkretnie z Panem zajmującym sie urządzeniami ciśnieniowymi i także nie widział żadnych przeciwwskazań. To samo usłyszałem od serwisanta Junkersa (piece gazowe).
Wynika zatem z tego że chyba kompresor może stać w kotłowni.
Jeśli mielibyście jakieś uwagi co do samego projektu to będę wdzięczny za info. Zakupiłem już rury, złączki itd z systemu coprax i w najbliższym wolnym terminie chcę to posklejać.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 01-02-2015, 15:40   

magdaania, Prosta sprawa wentylacja w kotłowni ma przewód wentylacyjny dostosowany na potrzeby pieca ..

Wrzucisz tam kompresor który ma wydajność x i pobierać będzie Ci z piec dym -kumasz ???
Albo dołożysz odpowiedni wentylator na przewodzie wentylacyjny albo będziesz pobierał Z PIECA o tym co wcześniej napisałem ...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
nalpio
Bywalec


Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 50
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Białystok
Wysłany: 01-02-2015, 15:46   

Jeżeli ma piec z zamkniętą komorą spalania to nic mu nie będzie brało a skoro pisze o serwisancie Junkersa to nie chodzi o piec węglowy tylko przynajmniej o gazowy. Jeżeli ma piec z otwartą komorą spalania to jest ryzyko nawet powstawania tlenku węgla, ale przy zamkniętej komorze nie ma właściwie problemu jeśli chodzi o powietrze.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 01-02-2015, 16:14   

nalpio, ale wychodziły też Junkersy bez otwartej komory spalania .. i mają podaną ilości czystego powietrza jaka musi być wtłaczana do pomieszczenia ...a tych danych nie mamy tutaj podanych
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
nalpio
Bywalec


Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 50
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Białystok
Wysłany: 01-02-2015, 16:29   

Oczywiście. Ja tylko napisałem że gdyby miał zamknięta komorę to raczej nie powinno być przeciwskazania do stawiania kompresora obok pieca.
P.S. chodziło Ci pewnie o to, że wychodziły Junkersy Z otwartą komorą a nie bez :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 01-02-2015, 16:32   

nalpio, Dokładnie :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 01-02-2015, 20:12   

Panowie, piec jest oczywiście gazowy z zamkniętą komorą spalania. W pomieszczeniu mam duży kanał wentylacyjny i w razie potrzeby okno.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
nalpio
Bywalec


Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 50
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Białystok
Wysłany: 01-02-2015, 20:23   

To zmienia postać rzeczy. W takim razie myślę, że nie ma powodów żeby się przejmować bliskością pieca i kompresora.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 01-02-2015, 21:36   

Super, dziękuję za pomoc. ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
OTRO
Stały Bywalec


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 88
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Zamość
Wysłany: 03-02-2015, 12:23   

W takiej instalacji która z pozoru wygląda że co to za problem zrobić ale jak dokładniej przeczytasz ksiażki o tym nawet podstawowe to się dziwisz ile błędów narobiłeś.
Instalacja powietrza lakierni czy warsztacie zbytnio się nie różni.Rury od sprężarki do zespołu przygotowania powietrza powinny być pod kątem 1stopnia . I nie podłączone od dołu rury a od góry.
A najniższym miejscu powinno znajdować spust kondensatu.
Mam nadzieje że pomogłem.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 07-02-2015, 14:32   

Pod kątem 1 stopnia w pionie czy w poziomie? Jak w ogóle wymierzyć 1 stopień, przecież to jakaś abstrakcja? I co ma dać ten 1 stopień, rozumiem 10 ale 1?

OTRO napisał/a:
I nie podłączone od dołu rury a od góry.

tego nie kumam możesz to jakoś zobrazować?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 07-02-2015, 21:34   

No zmierz sobie ile to jest 1 stopień na metrze długości i będziesz wiedział ile masz na np 10 metrach. Wystarczy kartka a4 do tego. Jednak zrobiłbym więcej z 3%.
Przy pospolitym pexie czy pe to ciężko utrzymać spadki, muszą być często haki.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 08-02-2015, 00:58   

ale jak widać na moim projekcie cała moja instalacja jest raczej niewielka, pozioma rurka (ta długa od której odchodzi łabędzia szyja) będzie miała ok 2m. Zresztą na projekcie przecież zaznaczyłem że będzie ona miała spadek 15%. Czy cos jeszcze pominąłem?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 08-02-2015, 01:42   

Przy kompresorze uwzględnij odolejacz automatyczny, filter ok. 5 mikronow oraz schładzarke powietrza. Odetnij to wszystko zaworami "przed i po"
To tak na marginesie jesli chcesz miec bardziej profesjonalnie.
Jaki rodzaj kompresora uwzględniasz? Tłokowy, śrubowy, hydrowane?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 08-02-2015, 22:26   

Jeżeli będziesz miał dobry kompresor to nie potrzebne Ci osuszacze/schładzarki. Dobry blok filtracyjny na miejscu pracy i jakiś filtr wstępny za kompresorem w pewnej odległości. Jak masz pojęcie i myślisz logicznie to przy małym nakładzie pracy i pieniędzy zrobisz takie filtry sobie sam.
Jednak patentów to forum nie lubi, więc nie będę ciągnął tego tematu dalej.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 09-02-2015, 00:43   

Tak masato masz racje! Ale np.
Tłokowy komp stojący w cieplej kotłowni to juz problemik bez osuszacza czyż nie?
Daj chłopakowi choc namiastkę rodzaju, nazwy i modelu dobrego kompresora.

Ps.
Jak masz jakis patent to podaj prosze, a my go ocenimy czy warty polubienia czy nie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 09-02-2015, 07:19   

Jeśli chodzi o filtry to kupiłem dwa bloki przygotowania powietrza:
1) Festo 1/2 odwadniacz + odolejacz, które rozepnę i podłącze tak jak to widać projekcie
2) CKD 1/4 odwadniacz + odolejacz
Na projekcie jest dokładnie opisałem, który filtr gdzie ma być.
Kompresor to Metabo 390-10/150. Nie jest to demon wydajności z punktu widzenia profesjonalnego warsztatu ale do zastosowań hobbystycznych chyba wystarczy. Generalnie z pistoletami które kupiłem spokojnie sobie poradzi.
Wszystkie elementy są nowe i juz zakupione.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
OTRO
Stały Bywalec


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 88
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Zamość
Wysłany: 09-02-2015, 18:20   

widzę że temat jest dość aktywny to dorzucam kilka skanów z mojej książki . Może dużo informacji nie mam ale podstawowe są :)

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 09-02-2015, 18:43   

Teem namiastka to np Airpol, niektóre modele Orlika, Atlas Copco z niestandardowymi Abacami na pokładzie.
Tylko ceny nie te.

Niech chłopina zrobi instalcję, jak będzie miał problemy to sobie kupi osuszacz za 4 koła i będzie git malina, potem filtry sata za 1500(sata prep 100).
Nawiasem mówiąc, mam sata prep 100, ckd 1/4 i 1/2", filtry Omi węglowe i saty, z lekka znam temat. I wiem jedno, jak nie robisz dużego przerobu, tylko od czasu do czasu amatorsko, to nie cuduj ponieważ, człowiek się napali, naczyta forum i potem 4 saty kupione leżą, osuszacze, filtry saty, polerki rupesa, bączki rupesa...a kiedy to się zamortyzuje? Wiadomo, że najlepiej mieć, wszystko z górnej półki, ale w amatorce, to przerost formy nad treścią.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 09-02-2015, 19:13   

Pewnie ze masz racje masato, ale...
Dla mnie jakość sprężonego powietrza czyli czystość i objętość jest kluczowa i najważniejsza rzeczą.
To jest podstawa, nad ktora nawet nie ma co dyskutować.
Maszynki, czy pistolety, polerki spycham na dalszy punkt nawet za warunki i bezpieczeństwo pracy jak i jakosc materiałw ktore używam.

Druga sprawa to rodzaj kompresora, ktory jest w instalacji. Kupując lepszy, droższy śrubowy lub hydrovane (moim zdaniem najlepsze) pozbywasz sie problemow kompresorów tłokowych, ktore wymagają lepszych filtrów, odolejaczy i osuszaczy.
Nawet nie wspominam o osuszaczach membranowych czy żelowych :)

Nic nikomu nie sugeruje co ma kupic, skłaniam tylko do samodzielnego myślenia i poszukiwania, bo w ten sposób człowiek sie uczy i opoźnia Alzheimera hehe

Nawet jedna zwalona robota amatorska to stres i koszta. No ale od czegos w końcu trza zacząć.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 09-02-2015, 22:20   

Sam chciałem kupić śrubówkę, ale jak przeliczyłem koszta serwisowania, to nie jest to opłacalne. Trzeba mieć dużo pracy, przerób i wtedy to się opłaca. Ale kompresory firmy Airpol mają pierwszy przegląd po 2000h, kiedy te 2000h minie w małym warsztacie?
Śrubówka też jest delikatna i trzeba dbać. Pomijam fakt, że przy małym zapotrzebowaniu na powietrze, dobrze mieć w śrubówce falownik, a to podnosi koszty zakupu znacznie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
magdaania
Bywalec


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Warszawa i okolice
Wysłany: 09-02-2015, 22:33   

Panowie, o jakich śrubówkach wy mówicie. To ma być sprzęt dobry ale mimo wszystko do zastosowań amatorskich. Kompresor będzie pracował okazjonalnie a nie po kilka godzin dziennie. Jego zadaniem jest "uciągnąć" pistolet lakierniczy i to generalnie zrobi (tzn. pistolet do podkładu ma zapotrzebowanie 290l, ale przy podkładzie to nie będzie bolało, a do bazy i klaru mam z zapotrzebowaniem 200l, więc tu już kompletny luz).

tak sobie patrze na te schematy na tych stronach z książki które wstawił OTRO i chyba ten mój projekt spełnia wymogi.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne