lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Szpachla na gołą blachę czy na podkład?
Autor Wiadomość
Alen
Użytkownik


Dołączył: 30 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Lublin
Wysłany: 02-06-2015, 23:13   Szpachla na gołą blachę czy na podkład?

Witajcie w TVN turbo do wiedziałem się ze szpachlowke powinno dawać się na podklad. Podobno szpachla ciągnie wilgoć. Jakie są wasze doswiadczenia w tej kwestii ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
giena
Klubowicz
Auto-Mal



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 574
Punkty: 5/3
Skąd: podlasie
Wysłany: 02-06-2015, 23:21   

Alen napisał/a:
szpachlowke powinno dawać się na podklad



normalne

Koniec tematu :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Hamir
Klubowicz


Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 513
Punkty: 11/7
Skąd: Astana
Wysłany: 03-06-2015, 00:05   

teoria tak,ale praktyka jest juz inna ;)
oczywiscie nie u wszystkich :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Tomasz88
Użytkownik


Dołączył: 24 Maj 2015
Posty: 8
Skąd: Częstochowy
Wysłany: 06-06-2015, 23:26   

Teorie na ten temat są dwie - jedni twierdzą że szpachle kładzie się tylko na gola blachę bo jak się na podkład położy to po kilku wiosnach odparzy
Drudzy uważają żeby szpachle kłaść tylko na podkład bo jak się położy na gola blachę to za jakiś czas odparzy .
Ja bliższy jestem teori kladzenia szpachli na podkład. Ale kilku znanych mi lakoernikow starszej daty uparcie twierdzi że szpachle tylko bezpośrednio na blachę
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Sw.Piotrek
Maniak forum
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 562
Punkty: 11/26
Skąd: Łódź
Wysłany: 07-06-2015, 01:12   

Szpachle można kłaść na gołą blachę.
Jednak Dla lepszego zabezpieczenia antykorozyjnego można ja nakładać na podkład epoksydowy. Nie należy nakładać szpachli na podkład akrylowy. Podkłady akrylowe, szczególnie te wypełniające zawierają dużo wypełniaczy. Przez co szpachla może się od niego (podkładu akrylowego) oderwać. Choć nie sama z siebie tylko przez np uderzenie.
W uproszczeniu, szpachle można nakładać na podkład, ale nie na każdy.

P.S. Piszę z telefonu.
_________________
http://niezalezna.pl/
http://dorzeczy.pl/
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 07-06-2015, 09:42   

Generalnie lepiej jest kłaść szpachlę na podkład epoksydowy.
Jednak obecnie często ograniczony czas na wykonanie usługi wymusza to,że lakiernik nakłada szpachlę na niezagruntowaną powierzchnie, i nie jest to błąd. Trzeba pamiętać, ze zdecydowana większość szpachli obecnie oferowanych w sprzedaży jest lepsza niż te oferowane naście lat wstecz.
Nie bez znaczenia jest rodzaj naprawy. Jeśli robimy weterana , bądź naprawiane miejsce było właśnie skorodowane , to lepiej wcześniej zagruntować podkładem epoksydowym.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MarcinGSI
Guru



Wiek: 40
Dołączył: 19 Cze 2012
Posty: 457
Skąd: Suchedniów
Wysłany: 07-06-2015, 10:58   

Zgadzam się z przedmówcą,szczególnie tyczy się to aut od ,,handlarzy,, którzy chcą jak najtaniej.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
giena
Klubowicz
Auto-Mal



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 574
Punkty: 5/3
Skąd: podlasie
Wysłany: 07-06-2015, 13:36   

Można ,można wszystko nawet szkłem dupę podetrzeć ,ale czy powinno ?

Może któryś z panów poda mi w jakim to systemie można nakładać szpachel na "goły " metal ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Hamir
Klubowicz


Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 513
Punkty: 11/7
Skąd: Astana
Wysłany: 07-06-2015, 15:25   

Znaczna wiekszosc lakiernikow idzie na skróty podczas naprawy...przyklad prosty;u nas w mieszalni praktycznie każdy kupuje najtansze podstawowe materialy!Jak woda schodzi tania szpachla i najtanszy podklad akrylowy ;) Puszki z epoksydem to tylko jako wystawa sa :nono:
Wszyskich ktorych znam laduja szpachle na gola blache,potem zalewaja to wszystko tanim podkladem akrylowym,nawet na przeszlifki nic nie daja...byle szybko,byle tanio ;) takie mamy realia.
Tlumaczenie maja proste;po co sie sp...ać jak i tak mi nikt za to nie zaplaci ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 07-06-2015, 15:46   

giena napisał/a:
Można ,można wszystko nawet szkłem dupę podetrzeć ,ale czy powinno ?

Może któryś z panów poda mi w jakim to systemie można nakładać szpachel na "goły " metal ?


Według życzenia :
https://buyat.ppg.com/Refinish_SSA/Common/ShowPdf.aspx?AppId=2&BrandId=1&LanguageId=pl-PL&IntDialCode=48&PdfId=16534&ProductCode=%27P551-10xx%27

Szczególnie szpachla P551-1077

Pewnie w innych systemach też by się coś znalazło, ale nie chce mi się szukać. ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Hamir
Klubowicz


Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 513
Punkty: 11/7
Skąd: Astana
Wysłany: 07-06-2015, 15:53   

http://www.carsystem-wsch...extender_PL.pdf
NADAJE SIĘ DO NASTĘPUJĄCYCH POWIERZCHNI
Może być stosowana na stal, aluminium, powłoki elektrocynkowe, ocynki lub powierzchnie
poliestrowe.
Kiedy wymagana jest maksymalna ochrona zastosuj również grunt epoksydowy
------------------------------------------------------------------------------------------------
wiec producent zaleca podklad epoksydowy,ale nie wymaga
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 07-06-2015, 17:46   

giena napisał/a:
Można ,można wszystko nawet szkłem dupę podetrzeć ,ale czy powinno ?

Może któryś z panów poda mi w jakim to systemie można nakładać szpachel na "goły " metal ?


Powinieneś może zapytać który system nakazuje dawać pod szpachle cokolwiek.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MarcinGSI
Guru



Wiek: 40
Dołączył: 19 Cze 2012
Posty: 457
Skąd: Suchedniów
Wysłany: 07-06-2015, 18:50   

Hamir napisał/a:
Znaczna wiekszosc lakiernikow idzie na skróty podczas naprawy...przyklad prosty;u nas w mieszalni praktycznie każdy kupuje najtansze podstawowe materialy!Jak woda schodzi tania szpachla i najtanszy podklad akrylowy ;) Puszki z epoksydem to tylko jako wystawa sa :nono:
Wszyskich ktorych znam laduja szpachle na gola blache,potem zalewaja to wszystko tanim podkladem akrylowym,nawet na przeszlifki nic nie daja...byle szybko,byle tanio ;) takie mamy realia.
Tlumaczenie maja proste;po co sie sp...ać jak i tak mi nikt za to nie zaplaci ;)


To jest spowodowane tym że każdy che jak najtaniej i jeszcze promocje by chciał na dobry początek,do mnie ostatnio gość przyjechał z takimi w sumie pierdołami i pyta się ile za element,po czym sam sobie powiedział ,,pewnie ze 200 zł,, na to ja że nie,ale mam coraz więcej takich ludzi,a od lipca wchodzę na duży Zus i zastanawiam się jak to dalej wszytsko ciągnąć jak wszystko mam na wynajmie i nic swojego.
Drugi przykład,następny gośc stwierdził że cena za naprawę za duża i on tyle nie zapłaci.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 07-06-2015, 22:24   

Mart-Dent napisał/a:

Powinieneś może zapytać który system nakazuje dawać pod szpachle cokolwiek.

I to jest najlepsze pytanie ;) z 2 strony czy to pytanie ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
giena
Klubowicz
Auto-Mal



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 574
Punkty: 5/3
Skąd: podlasie
Wysłany: 08-06-2015, 12:38   

Osobiście uważam że nakładanie wypełniacza na goły metal to błąd ,nikogo nie oceniam bo sam niejednoktotnie tak robię (oczywiście w miejscach moim zdaniem mniej narażone na korozję).

Nie chcę tu przytaczać cytatów z dyskusji prowadzonej na ten temat ale może niektórzy zapomnieli na czym polega właściwe zabezpieczenie przed korozją .

dla przypomnienia : KOROZJA STALI kontra GRUNTY I WYPEŁNIACZE
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Hamir
Klubowicz


Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 513
Punkty: 11/7
Skąd: Astana
Wysłany: 08-06-2015, 14:12   

giena napisał/a:
niejednoktotnie tak robię (oczywiście w miejscach moim zdaniem mniej narażone na korozję).
i mysle ze tu doszlismy do konsensusu....sa miejsca w nadwoziu gdzie az prosi sie dac podklad epoksydowy,ale i sa miejsca ze obejdzie sie ;) a kit nie odpadnie za miesiac,czy wyskocza parchy :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
giena
Klubowicz
Auto-Mal



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 574
Punkty: 5/3
Skąd: podlasie
Wysłany: 08-06-2015, 14:41   

mirko napisał/a:
szpachla P551-1077

Kolego mirko, pracujesz na produktach PPG czy to tylko suche informacje ?

Zadzwoniłem do technika z PPG który to udzielił informacji na temat szpachli P551-1077 ,jak najbardziej można ją kłaść na goła blachę ale jeśli mowa o zabezpieczeniu przed korozją to szpachla P551-1077 musi być pokryta podkładem wytrawiającym P565-9868 .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-06-2015, 08:33   

giena, Spoko wiem co jest w tym temacie co podałeś na czerwono ;)

W tym temacie też jest taki zdanie aby epoxyd nakładać po przeszlifowaniu do blachy..Trzeba a raczej wpadałoby rozwinąć tą myśl i przemyśleć co autor chciał przekazać ..
Czy po prostu nakładać epoxyd po każdym z etapów szpachlowania ?
No teraz do etapu.. to przeszlif czy zakończony etap po szpachlowaniu ?
Dalej idąc etap szpachlowania to w tym samym dniu czy np za tydz trzeba(albo nie trzeba? ) przykryć epoxydem jeżeli powierzchnia nie została poprawnie wyprowadzona ?

O ile te etapy szpachlowania nie są robione na Syberii lub Wielkiej Brytanii na dworze to nawet w newralgicznych punktach nic się nie będzie działo - jak blacha jest zdrowa i po skończonym szpachlowaniu została przykryta dobrym gruntem albo grunto-wpełniaczem
I proszę mi nie pisać tutaj o utwrdz od szpachli.....
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 09-06-2015, 16:47   

giena napisał/a:
mirko napisał/a:
szpachla P551-1077

Kolego mirko, pracujesz na produktach PPG czy to tylko suche informacje ?

Zadzwoniłem do technika z PPG który to udzielił informacji na temat szpachli P551-1077 ,jak najbardziej można ją kłaść na goła blachę ale jeśli mowa o zabezpieczeniu przed korozją to szpachla P551-1077 musi być pokryta podkładem wytrawiającym P565-9868 .


No brawo, dokładnie tak jak napisałeś, trzeba pokryć podkładem reaktywnym, lub epoksydowym, co zresztą jest napisane w karcie charakterystyki .

Nie suche, pracuję między innymi na PPG.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
giena
Klubowicz
Auto-Mal



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 574
Punkty: 5/3
Skąd: podlasie
Wysłany: 09-06-2015, 17:21   

Dochodząć do konkluzji jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ większość producentów zezwala na nakładanie poliestrów na "gołą" blachę ale jeśli chcesz większej ochrony antykorozyjnej używaj podkładu .

mirko, jeśli cię uraziłem to sorry ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 09-06-2015, 20:30   

Ja sobie zezwalam nakładanie poliestrów na gołą i zaznaczam zdrową blachę. Po procesie szpachlowania stosuję jedną pełną zamkniętą warstwę epoksydu a na to podkład wypełniający akrylowy. Zupełnie odwrotnie robię gdy są łączenia blach lub usunięta korozja. Wówczas stosuję warstwę epoksydu po to aby szpachla nie przylegała bezpośrednio do osłabionej już blachy. Po szpachlowaniu jeszcze raz epoksyd. Sprawdzone, wieloletnia trwałość. Być może troche niezgodnie z niektórymi technologiami ale na pewno u mnie to działa. A na miejsca gdzie z łączeń blach wysżła rdza i tak nic nie poradzimy długoterminowo, bo rdza jak wiadomo została między blachami. Drzwi jedynie da się uratować rozginając i czyszcząc rdzę, maląjąc epoksydem i zaginając znowu.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 09-06-2015, 20:50   

giena , spoko, nie ma urazy ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Alen
Użytkownik


Dołączył: 30 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Lublin
Wysłany: 22-06-2015, 10:50   

Dzięki za pomocne informacje
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
hum
Użytkownik


Dołączył: 23 Cze 2015
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 23-06-2015, 13:16   

Nigdy nie robiłem w sumie bez podkładu. Nawet mój dziadek go używa
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Alen
Użytkownik


Dołączył: 30 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Lublin
Wysłany: 24-06-2015, 14:11   

Możecie polecić sprawdzony podkład np. w spreju ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 24-06-2015, 14:34   

Alen napisał/a:
Możecie polecić sprawdzony podkład np. w spreju ?


Do czego?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Alen
Użytkownik


Dołączył: 30 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Lublin
Wysłany: 24-06-2015, 15:59   

Do oczyszczonej samochodowej blachy przed szpachlowaniem - epoksydowy.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
pawelnrg
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 4
Skąd: 4km na N od Bojkowa
Wysłany: 26-07-2015, 23:00   

Alen napisał/a:
Możecie polecić sprawdzony podkład np. w spreju ?


ale jeśli dobry to epoksydowy znaczy chemicznie utwardzalny. To jest, mieszasz składnik A+B (jak i kleje epoksydowe) i masz do godziny aby to wymalować bo zachodzi reakcja utwardzania. nie da się tego zrobić w spreju.... a przepraszam da się ale będzie miało około godziny trwałości.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
OTRO
Stały Bywalec


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 88
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Zamość
Wysłany: 17-08-2015, 22:33   

delikatnie odkopie temat bo szukam w kartach ale nic na ten temat nie znajduje.
Na karcie epoksydu 360 novol piszę że 12h w 20h możemy nakładać lakier , podkład ale nic o szpachli nie piszą i nie wiem co robić .Fajnie było jakby po godzinie po położeniu podkładu na aucie i elementach można zacząć etap wstępnego szpachlowania a póżniej szlif szpachlówki następna warstwa jeżeli ona jest potrzeba. Sporo mi by ukróciło robotę bo mam sporo taki dołków do szpachlowania.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
giena
Klubowicz
Auto-Mal



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 574
Punkty: 5/3
Skąd: podlasie
Wysłany: 18-08-2015, 19:53   

OTRO napisał/a:
.Fajnie było jakby po godzinie po położeniu podkładu na aucie i elementach można zacząć etap wstępnego szpachlowania

Tylko po wygrzaniu, najlepiej promiennikiem IR 40-50 min.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
OTRO
Stały Bywalec


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 88
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Zamość
Wysłany: 18-08-2015, 22:37   

giena napisał/a:
OTRO napisał/a:
.Fajnie było jakby po godzinie po położeniu podkładu na aucie i elementach można zacząć etap wstępnego szpachlowania

Tylko po wygrzaniu, najlepiej promiennikiem IR 40-50 min.

Jak robie w warunkach garażowy bez promiennika IR ?
Czyli musze odczekać 12h i dopiero bawić się z Włókniną gdzie chce szpachlować ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Sw.Piotrek
Maniak forum
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 562
Punkty: 11/26
Skąd: Łódź
Wysłany: 20-08-2015, 16:01   

W/g moich doświadczeń wynika że epoksyd Novol'a schnie w praktyce znacznie szybciej. Ale by mieć pewność po jakim czasie w np. 20 stopniach możesz szpachlować musiał byś odezwać się do producenta używanego przez ciebie podkładu epoksydowego.
_________________
http://niezalezna.pl/
http://dorzeczy.pl/
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 03-09-2015, 22:57   

OTRO, sprawdź epox 385 novola
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 04-09-2015, 02:47   

OTRO napisał/a:
Na karcie epoksydu 360 novol piszę że 12h w 20h możemy nakładać lakier , podkład ale nic o szpachli nie piszą i nie wiem co robić

Kiedyś novol nie przewidywał nakładanie na ten epoksyd szpachli bez nadania przyczepności i to się chyba nie zmieniło.

martek napisał/a:
OTRO, sprawdź epox 385 novola

Jeżeli masz na myśli spectrala to jest to epoxyd rozpaczliwie tragiczny:-) reaguje ze starymi bazami/ mapuje. Można te piękne mapy podziwiać nawet w centrum szkoleniowym novola na autach które tam stoją.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 04-09-2015, 10:33   

Kamil208 napisał/a:
Jeżeli masz na myśli spectrala to jest to epoxyd rozpaczliwie tragiczny:-) reaguje ze starymi bazami/ mapuje. Można te piękne mapy podziwiać nawet w centrum szkoleniowym novola na autach które tam stoją.


używam promiennika i nie mam problemów
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 04-09-2015, 13:57   

Promiennik niewiele tu zmienia bo nie chodzi o nieodparowane lzo. Nakładająć go od razu widzisz gdzie była baza, gdzie szpachla, itp. Nie powinno tak być.
Oczywiście jest opcja że Novol udoskonalił go ale wątpie. Od 1,5 roku nim nie robie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
peters1
Stały Bywalec


Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 87
Wystawił 17 punkt(y)
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 04-09-2015, 17:02   

Wtrącę swoje 3 grosze ja na epoksyd novola 360 daje szpachlówke ,choc nie zawsze. Zazwyczaj kładę cienka warstwę podkładu akrylowego. Aby mieć pewność ze sie nic nie bedzie działo. Tam gdzie kładę bezpośrednio na epoksyd -szpachlówke nie zauważyłem nic podejrzanego.
_________________
Laweta uslugi.Tanio.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Boxxing
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 1106
Otrzymał 12 punkt(y)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 04-09-2015, 20:31   

łoo nigdzie sie nie spotkalem , zeby ktoś dawał epox pod szpachel chyba, ze robilo sie swoje auto lub dobrego zioma.
_________________
"Sekret ludzi, którzy robią cos dobrze? robią to odpowiednio długo. "
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MarcinGSI
Guru



Wiek: 40
Dołączył: 19 Cze 2012
Posty: 457
Skąd: Suchedniów
Wysłany: 06-09-2015, 07:43   

[quote="Boxxing"]łoo nigdzie sie nie spotkalem , zeby ktoś dawał epox pod szpachel chyba, ze robilo sie swoje auto lub dobrego zioma.[/quote

Ja daje pod szpachle podkład epoksydowy Novola bo takiego używam,nie zawsze ale jak wstawiam próg lub reperaturkę to obowiązkowo epoksyd i dopiero szpachla.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 30-10-2015, 07:53   Szpachla czy szpachlówka na goły metal.

Witam!
Może trochę późno natknąłem się na wątek ale nie sposób się nie wypowiedzieć.
Oczywiście potwierdzam kolegów mirko, giena i innych, którzy wskazywali jako prawidłową technologię nakładanie szpachlówki na podkład antykorozyjny epoksydowy lub akrylowy najlepiej poprzedzony reaktywnym.
Szpachlówka poliestrowa nakładana na czysty metal jest przyśpieszaczem korozji.
Szpachlówka a nie szpachla ( i tutaj się dziwię kolegom z Nexy- może błąd tłumaczy) .

Szpachla to urządzenie do nakładania gipsu i tynku na ścianę a szpachlówki(proszę spojrzeć na etykiety) są albo płynne albo gęste ale ciągle są to Szpachlówki poliestrowe!!

Trzeba umieć rozróżnić dwie kwestie :Karta techniczna a Karta Technologiczna.
Pierwsza mówi o cechach i właściwościach wyrobu , w tym o adhezji ,przyczepności do różnych podłoży.
Druga o technologii w której nikt poważny nie pozwoli kłaść SZPACHLÓKI na czysty metal.

Szpachlówka nie ma żadnych właściwości antykorozyjnych -jeśli ktoś tak twierdzi to albo nic nie wie na temat tego wyrobu albo jest kłamcą.

Wybór technologii zależy oczywiście od każde osobno i od sytuacji .
Ja piszę o zasadzie ogólnej.

pozdrawiam Rafał Mania Dział Szkoleń NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne