lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacklack
21-03-2014, 13:57
Niskobudzetowy pistolet do bazy
Autor Wiadomość
jacenty741
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 538
Punkty: 4/2
Skąd: Maków Mazowiecki
Wysłany: 29-11-2009, 15:42   

Czyli trzeba spróbować,ciekawe,jak przy innych podkładach,naprzykład Novol sugeruje do swoich podkładów akrylowych 1.6-1.8.A ile dodajesz do DP rozpucha?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-11-2009, 15:59   

jacenty741 napisał/a:
Czyli trzeba spróbować,

Tylko zastosowanie dyszy 1,4 przy pistolecie HP da marny efekt..musi być pistolet przez który przechodzi duża masa powietrza które ma siłę zabrać z dyszy materiałowej gęsty materiał i odpowiednio go rozpylić/rozbić tak aby straty były jak najmniejsze
jacenty741 napisał/a:
A ile dodajesz do DP rozpucha?

Tak jak zaleca producent 7:1:0,50 (ok.10%)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
gola
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 774
Punkty: 34/3
Skąd: CH
Wysłany: 29-11-2009, 16:02   

jacklack napisał/a:

Tak jak zaleca producent 7:1:0,50 (ok.10%)


Jacku,jak moze mieszanka 7:1 przeleciec przez dysze 1.4?.przecie to geste jak natryskowa.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 29-11-2009, 16:27   

jacklack napisał/a:
ale przy użyciu takich dużych dysz jest straszne pylenie materiału i duże straty, moim zdaniem do podkładu wystarczy dysza 1,4
czyli do rzadszego od podkładu lakieru bezbarwnego lepsza byłaby dysza 1,0 ? ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-11-2009, 16:35   

gola napisał/a:

Jacku,jak moze mieszanka 7:1 przeleciec przez dysze 1.4?

może i to swobodnie, nawet bardzo swobodnie spróbuj aplikować podkład czy szprycę HVLP
lepkość materiału nie ma tu znaczenia, największe znaczenie ma tu tak jak powiedziałem masa powietrza która ma siłę zabrać materiał z dyszy 1,4

Piotrek ;) .. baza Cromax jest tak gęsta że ciężko ją przecedzić przez sitko a zalecana dysza do niej jest 1,25 przy HVLP i lakieruje się swobodnie jak to wytłumaczyć??

No właśnie dlaczego nikt nie stosuje do podkładów pistoletów HVLP??

Dlaczego w pistoletach wysoko ciśnieniowych HP są stosowane duże dysze 1,8-2,0 do podkładów?? ano dlatego że tam ciśnienie jest wysokie ale powietrza przepływającego przez pistol jest niewiele czyli mała masa powietrza i mała siła atomizacji
Ja od lat już stosuje do podkładu Satę KLC HVLP 1,4 (pistolet dedykowany do podkładu)i nie widzę lepszego, oczywiście też kiedyś stosowałem różne pistolety ale żadne z nich nie dało takiego efektu i oszczędności materiału po naniesieniu
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 29-11-2009, 18:33   

ja roniez klade podklady hvlp 1.4 dysza, co prawda noname marka, ale nigdy nie mam ustawione wiecej jak 2,5 bara na wejsciu ;] i nie zeby to byla wodziana z podkladu, czesto wale kit jak nie wiem... takze podzielam zdanie Jacentego :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 29-11-2009, 18:38   

jacklack napisał/a:
Piotrek ;) .. baza Cromax jest tak gęsta że ciężko ją przecedzić przez sitko a zalecana dysza do niej jest 1,25 przy HVLP i lakieruje się swobodnie jak to wytłumaczyć??
nanosząc podkład w formie maxi wypełniacz przez dyszę 1,25 zapryskałby się na śmierć. woda i podkład mają inną konsystencję. tak samo gęstego podkładu zostanie po warstwie 60 micron a bazy wodnej 10.
jacklack napisał/a:
największe znaczenie ma tu tak jak powiedziałem masa powietrza która ma siłę zabrać materiał z dyszy 1,4
lakier nanosimy tymi samymi dyszami 1,3 ty hvlp ja rp.który podaje więcej materiału ,który jest szybszy?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 29-11-2009, 18:41   

online napisał/a:
zeby to byla wodziana z podkladu, czesto wale kit jak nie wiem... takze podzielam zdanie Jacentego :)
ale zajmuje ci to więcej czasu ,a więc ej czasu to i więcej pylenia,bo nie powiesz mi że przez mniejszą średnicę wyleci więcej materiału jak przez większa? podkład w formie maxi wypełniacz wymaga większej rury ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 29-11-2009, 18:48   

baqo napisał/a:
online napisał/a:
zeby to byla wodziana z podkladu, czesto wale kit jak nie wiem... takze podzielam zdanie Jacentego :)
ale zajmuje ci to więcej czasu ,a więc ej czasu to i więcej pylenia,bo nie powiesz mi że przez mniejszą średnicę wyleci więcej materiału jak przez większa? podkład w formie maxi wypełniacz wymaga większej rury ;]

zgadzam sie, aczkolwiek nie zaobserwowałem jakiegokolwiek pylenia w powietrze [rzy tej dyszy. na element leci to co ma leciec i tyle. nie potrzeba mi wiekszej rury ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-11-2009, 18:53   

baqo napisał/a:
nanosząc podkład w formie maxi wypełniacz przez dyszę 1,25 zapryskałby się na śmierć

Ale kto mówi żeby nanosić podkład dyszą 1,25?? ja tylko dałem przykład i odpowiedz że taką dyszą pójdzie baza wodna o gęstej konsystencji, mowa tu o dyszy 1,4 do podkładu

baqo napisał/a:
a więc ej czasu to i więcej pylenia?

sęk w tym że nie ma pylenia ;)
baqo napisał/a:
bo nie powiesz mi że przez mniejszą średnicę wyleci więcej materiału jak przez większa?

wyleci go tyle ile go trzeba a nie tyle żeby zapylić całe pomieszczenie przy okazji ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 29-11-2009, 19:17   

online napisał/a:
nie potrzeba mi wiekszej rury ;)
online, bo robisz małe powierzchnie jakimi są części do motorów.
jacklack napisał/a:
wyleci go tyle ile go trzeba a nie tyle żeby zapylić całe pomieszczenie przy okazji ;)
to jak będzie pylić to zależy od gęstości materiału i wysokości ciśnienia na pistolu. co do nanoszenia podkładów pistoletem hvlp ,ja używam walcom slim hvlp 1,9 ,do epoxydu zakręcam do tego samego guna dyszę 1,3 .
jacklack napisał/a:
sęk w tym że nie ma pylenia ;)
jacklack, po bazie wodnej jest jakieś pylenie ,a nie powiesz że podkład można nanosić bez maski ,bo małą dyszą nie pyli. pyli właśnie ,bo zbyt gęsty podkład zbyt wolno wylatuje przez małą średnicę dyszy.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-11-2009, 19:31   

Cytat:
jacklack, po bazie wodnej jest jakieś pylenie ,a nie powiesz że podkład można nanosić bez maski ,bo małą dyszą nie pyli. pyli właśnie ,bo zbyt gęsty podkład zbyt wolno wylatuje przez małą średnicę dyszy.

gdyby było tak jak mówisz dawno zmienił bym pistolet, maskę trzeba zakładać bo jednak zapach jest ale powtarzam NIE MA PYLENIA, i powtarzam po raz trzeci! nie dysza ma tu decydujące znaczenie ale siła powietrza (której nie ma pistolet HP i dlatego musi mieć większe dysze) która potrafi zabrać gęsty materiał z dyszy materiałowej i rozbić go przy pomocy dyszy powietrznej

Tak na marginesie, wielu już pracowników przewinęło się przez mój warsztat i każdy z nich był zaskoczony takim a nie innym nanoszeniem pistoletem HVLP i to jeszcze dyszą 1,4 i widzę że jednak jak ktoś nie przekona się na własne oczy to nie uwierzy ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
gola
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 774
Punkty: 34/3
Skąd: CH
Wysłany: 29-11-2009, 22:27   

jacklack napisał/a:
... widzę że jednak jak ktoś nie przekona się na własne oczy to nie uwierzy ;)

swiete slowa,jutro sprobuje ;)

Ja nanosze podklad dysza 1.7 pistoletem Air Gunsa,ktory nie jest niestety HVLP ale pistoletem o zwiekszonym transferze materialu.
Nie wyobrazam sobie nakladania nim podkladu z dysza 1.4 i to w dodatku tak gestego jak mieszanka 7:1.
Sklonny bylbym uwierzyc ze mieszanka 4:1:0.2 przejdzie przez dysze 1.4 ale 7:1:0.5 ?

Ale tak jak pisales,"błogosławieni Ci,ktorzy nie widzieli a uwierzyli..."

jezeli chodzi o pistolety HVLP "no name",to nawet nie biore pod uwage,dlatego ze dla mnie to zaden HVLP
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-11-2009, 23:04   

Cytat:
Nie wyobrazam sobie nakladania nim podkladu z dysza 1.4 i to w dodatku tak gestego jak mieszanka 7:1.

Piotrek sprawdź, nie pisał bym tego gdybym nie nanosił HVLP 1,4 podkładu, tym KLC robię już ok 5 lat i warstwa jest jak należy i zapewniam że nakłada się podkład swobodnie
Cytat:
Ale tak jak pisales,"błogosławieni Ci,ktorzy nie widzieli a uwierzyli..

Ale ja tak aż dosłownie /dokładnie tego tutaj nie napisałem :maruda: hmm
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
gola
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 774
Punkty: 34/3
Skąd: CH
Wysłany: 29-11-2009, 23:18   

jacklack napisał/a:
... nie pisał bym tego gdybym nie nanosił HVLP 1,4 podkładu, tym KLC robię już ok 5 lat i warstwa jest jak należy i zapewniam że nakłada się podkład swobodnie

dlatego napisalem ze musze sprawdzic jutro ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 29-11-2009, 23:30   

baqo napisał/a:
online, bo robisz małe powierzchnie jakimi są części do motorów


nie, lakieruje samochody w 99%.

gola napisał/a:
jezeli chodzi o pistolety HVLP "no name",to nawet nie biore pod uwage,dlatego ze dla mnie to zaden HVLP


dlatego wyraznie zaznaczylem, ze uzywam takowego, lecz u mnie ta granica cenowa to jakies 500zł, tu juz mozna cos wybrac do podkladu spokojnie ;)

ogolnie zachęcam do sprawdzenia, tak jak pisze Jack, bo zgadzam się z nim w 100% :) a ze nanoszenie odbywa się nieznacznie wolniej to chyba nie zauwazam, bo cały proces wykonuje w hvlp (czesc noname, czesc markowe hvlp, aczkolwiek zawsze blizej hvlp niz hp) ;)

a ze tak spytam, gdzie Wy, komorowcy nakladacie podklady?zawsze kabina, czy przygotowawczas trefa/blacharnia?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
devilbiss
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 47
Otrzymał 3 punkt(y)
Wysłany: 07-12-2009, 21:53   

Witam, dysza w pistolecie do podkladu powinna miec od 1.6 do 2.5(przy szpachli natryskowej). A jeżeli chodzi o technologie rozpylacza to rozpylacz HVLP ma mniejszą sile rozbicia materialu o duzej lepkosci a lvlp zato rozbija nam nawet bardzo gesty podklad ale zato troszku wiecej kurzy. Sata ma pistolety do podkladu zarowno HVLP jak i LVLP (RP).Devilbis preferuje tylko LVLP (trans-tech). Pistolety profesjonalne do podkladu mają trochę inna kontrukcje. z racji tego ze uzywany jest material o wiekszej lepkosci, okrągła szczelina miedzy czubkiem dyszy a srodkiem rozpylacza (tzw oko) jest wieksza, ma to na celu wytworzenie wiekszego podcisnienia które zwiekszy siłę wyssania materiału z kubka (pomaga to wydobywaniu sie materialu na skutek grawitacji)
Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne