lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa małego pomieszczenia lakierniczego.
Autor Wiadomość
mateusz999
Bywalec


Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 24
Wystawił 1 punkt(y)
Wysłany: 21-12-2012, 17:45   Budowa małego pomieszczenia lakierniczego.

Witam muszę zbudować małe pomieszczenie lakiernicze około 2,5x2,5m Nie ma to służyć do malowania samochodów a do malowania różnorakich tworzyw sztucznych.

Potrzebuje prostej podpowiedzi co do doprowadzenia wentylacji, jak i odprowadzenia oparów, po krotce jakie wentylatory dać oraz czy budowac krate na podłodze. Prosze o szybką i wyczerpującą odpowiedz bez zbędnych dowcipów. Dodam jeszcze że lakierować będę na stole który zajmie jakieś 30% pomieszczenia.

ps. Pomieszczenie jest niskie 2.10m

[ Dodano: 21-12-2012, 19:34 ]
No koledzy pomóżcie mam na prawdę ograniczony termin budowy. Pomieszczenie lekki prostokąt drzwi za plecami stół na przeciwko drzwi. czy wystarczy mi wyciąg bezpośrednio ze stołu tzn na jego wysokości, czy lepiej jakoś inaczej to zorganizować aby wyciąg był przy ziemi. Dolot powietrza razem z jakimś filtrem wstępnym pod sufitem nad drzwiami. Instalacja ciśnieniowa doprowadzona pod stołem. Prosze o pilne porady. PS na ściany farba do pasów drogowych starczy? na sufit folia malarska?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 22-12-2012, 10:02   

Kup sobie używany kontener, albo izoterme.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Paweł166
Wymiatacz



Wiek: 39
Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 189
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-12-2012, 11:41   

Nie bardzo wiem czy dysponujesz już pomieszczeniem ale do prac z niedużymi gabarytami może przydała by Ci się po prostu ściana lakiernicza... np coś ala takie http://techfilter.pl/sciany-i-kabiny-lakiernicze/
No zależy jakim zasobem finansowym dysponujesz, ale dostajesz kompletne urzadzenie...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mateusz999
Bywalec


Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 24
Wystawił 1 punkt(y)
Wysłany: 22-12-2012, 13:55   

pomieszczenie mam 36m do podziału izotarma i kontener nie wchodzi w grę bo nie wstawię tego do środka ;) budżet jest niestety mocno ograniczony. Niestety te ściany lakiernicze są za małe ja muszę mieć 2,5m szerokości. no i raczej budżet nie ten. Raczej mówimy o samoróbce niskobudżetowej.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Paweł166
Wymiatacz



Wiek: 39
Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 189
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-12-2012, 16:15   

Żeby myśleć o lakierowaniu czegokolwiek w pomieszczeniu mysle że znasz lub czytałeś posty na forum o zachowaniu bezpieczeństwa.

Podstawowe to wszystkie połączenia elektryczne muszą być hermetyczne. To tyczy sie oświetlenia jak i różnego rodzaju gniazdek i włączników. Jeżeli chodzi o wentylację to musi być nawiewna jak i wywiewna. Tutaj masz kalkulator do wyliczenia wydajności wentylacji - http://www.mi-das.pl/kalk...ci-wentylatora. Wentylatory jakie będziesz chciał zastosować muszą mieć silniki w obudowach tak by nie dostał się do nich odkurz również najlepiej gdyby miały plastikowe śmigła (metalowe mogą w momencie urwania wywołać iskre)... Jeżeli chodzi o miejsce w jakim mają być wentylatory to proponowałbym nawiew u góry a wywiew u dołu (chodź można na odwrót)
Jeżeli chodzi o pomieszczenie to musisz je tak przygotować by generowało jak najmniej pyłu (kurzu). Najlepiej wyłożyć podłogę płytkami i jeżeli masz możliwość ściany również. Jeżeli nie to polecam pomalowanie ścian i sufitu farbą olejną, nie emulsją bo niej się kurz trzyma.
Oświetlenie: postaraj się mieć jak najlepsze światło czyli na suficie i na bocznych ścianach. Do oświetlenia zastosuj świetlówki o zimnej barwie światła (oczywiście hermetyczne)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mateusz999
Bywalec


Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 24
Wystawił 1 punkt(y)
Wysłany: 22-12-2012, 16:38   

Podłoga jest już w płytkach. ściany niestety nie. Rozumiem że zasady bezpieczeństwa przeciw wybuchowego są najważniejsze. Światło to oczywiste że im więcej tym lepiej. Gniazdka i lampy kupie na dniach, rozumiem że mam pytać tylko o te hermetyczne. Największy problem stanowią dla mnie same wentylatory nie wiem jakie z tych budżetowych kupić i gdzie tego szukać. Czy market budowlany to dobry pomysł? Kalkulator wyliczył mi 100m3/h No i ostatni problem to filtry gdzie najlepiej je założyć na wywiewie no i jakie?
Ostatnio zmieniony przez mateusz999 22-12-2012, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Paweł166
Wymiatacz



Wiek: 39
Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 189
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-12-2012, 16:47   

Tak w przypadku gniazdek i włączników tylko hermetyczne wchodzą w grę... podaj wymiary pomieszczenia dług#szero#wysok# wtedy będziemy wiedzieli jaka wydajność... Jakie filtry he he tego się nie spodziewałem :) wszystko zależy w jaki sposób będziesz chciał montować wentylatory i jakie...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
mateusz999
Bywalec


Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 24
Wystawił 1 punkt(y)
Wysłany: 22-12-2012, 16:55   

nie nie źle sie zrozumieliśmy :D Chodzi mi o sam rodzaj filtrów a nie o ich kształt. Już z kalkulatorem sobie poradziłem wyszło około 100m3/h na tej stronie co podałeś znalazłem taki wentylator http://www.mi-das.pl/w-sp...a-promocja.html

Co o tym myślisz? No i co z filtrami :) Kiedyś jak dorabiałem w lakierni meblowej wszystko było na gotowo i się nad tym nie zastanawiałem a teraz mam problem ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Paweł166
Wymiatacz



Wiek: 39
Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 189
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-12-2012, 17:10   

TD mogą być jak najbardziej to bardzo dobre i wytrzymałe wentylatory oraz bez awaryjne. Sam mam u siebie dwa takie TD2000 i śmigają bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o filtry to mozesz je dostać w mieszalniach lub na alledrogo spredają je w rolkach...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
marcus
Forumator
Hala Madrit



Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 07 Mar 2010
Posty: 292
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: śląsk
Wysłany: 23-12-2012, 11:41   

te wentylatory daja rade przecisnac odpowiednia ilosc powietrza przez filtr ,nie trzeba tu pomyslec o wentylatorze promieniowym ;) :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Paweł166
Wymiatacz



Wiek: 39
Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 189
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-12-2012, 09:28   

marcus, wiesz wszystko zależy od tego jakim kolega mateusz999, zasilaniem dysponuję i jaki sposób będzie je montował... Jeżeli będzie robił to na kanałach to lepiej dać promieniowy ale jeżeli to będzie na rurach spiro to te wentylatory TD tu się lepiej sprawdzą, poza tym u mnie w pomieszczeniu w którym lakieruję (90m3) przy bezbarwnym i włączonych wentylatorach na maksymalnych obrotach niema problemu z odkurzem :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne