lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
wynajmowac czy budowac?
Autor Wiadomość
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 04-12-2011, 12:38   wynajmowac czy budowac?

mam do was pytanko wiem ze odemnie zalezy podjecie decyzji i sam musze do tego dojsc ale moze z wslasnych doswiadczen cos powiecie i bedzie mi latwiej. sprawa wyglada tak w przyszlym roku mialem budowac skromny zakladzik z plyt betonowych i to ocieplac lub cos podobnego, ale ostatnio odezwal sie do mnie znajomy ktory ma do wynajecia hale po stolarni. zlozyl mi on propopozycje wynajmu 140m2 za 1000zl miesiecznie + prad, woda z tym ze musial bym pokombinowac tam z ogrzewaniem bo jego instalacja jest malo efektywna. moze mi podpowiecie czy oplaca sie to wynjac czy lepiej postawic cos wlasnego?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 04-12-2011, 13:17   

Jak to kwota brutto to tak jak być w totolotka wygrał, a nawet jak netto to się nie zastanawiaj tylko bierz.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 04-12-2011, 14:10   

najm a w trakcie budowa ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
paul_van_cristo
Guru


Wiek: 35
Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 436
Punkty: 5/2
Skąd: s-ki
Wysłany: 04-12-2011, 15:01   

Deca-Durabolin napisał/a:
najm a w trakcie budowa ;)


albo odkup od niego jak za wynajem chce 1000pln to może cena za budynek bedzie nie duża :)
a dobra lokalizacja?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 04-12-2011, 15:27   

No tak, wynajem mały ale zapewne trzeba włożyc tam kilkadziesiąt tysięcy żeby to wyszykowac. A kto za to puzniej zwróci jak umowa najmu wygaśnie? Z doświadczenia wiem, że właściciel napewno nie odda ani grosza z tego co włożylismy. Dobrze by było to wynając ale zapisac w umowie prawo pierwokupu i okreslic cene. Jak ma to byc malutki warsztat to odradzam budowe, koszty pozwoleń i dokumentacji przewyższą koszty budowy stanu surowego zamknetego.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bisu
Guru



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 424
Punkty: 19/6
Skąd: Silesia
Wysłany: 04-12-2011, 16:39   

Ceny najmu bywają większe za 15m2 "saloniku" do paznokci.
Jeśli budynek jest ładny, jest siła i kanalizacja to fajna oferta. Jeśli to była legalna stolarnia to znaczy że wymogi prawne jakieś już spełnia.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 04-12-2011, 18:09   

cena jest brutto, sprzedac nie sprzeda bo to jest polowa budynku i nie chce. ogolnie wyglada to tak posadzka z betonu sciany odmalowane wiec luzik na calosci sa lampy i 7 gniazd na sile i z 14 na 220 rozmieszczonych na kazdej scianie wiec prad luz z woda narazie jest jakis problem ale to zrobi wlasciciel + wymieni dzwi wiazdowe bo narazie sa malo szczelne. jedyne co musialbym zrobic to wyizolowac pomieszczenie do lakierowania w przyszlosci mozna by kabine wstawic tylko nie wiem jak tam jest z wysokoscia bo bedzie na oko z 3 metry, a i co najwazniejsze to musialbym zrobic jakies ogrzewanie bo niby udostepnia to co tam jest tj. piec weglowy i 5 grzejnikow na scianach ale z tego co mowil z 5 lat nie uzywane i mowil ze slabo to grzalo ale mysle ze cos by sie wymyslilo innego najwyzej. lokalizacja tez jest fajna bo pol kilometra odemnie, ogolnie to jest to moj dobry znajomy i dlatego taka okazja.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 05-12-2011, 08:38   

Bierz natychmiast ... :) ... Wypnij się na ten piec węglowy i kup używaną nagrzewnice olejową z zamkniętą komorą spalania. Zawsze lepiej inwestować w swój sprzęt niż remontować cudze instalacje ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 05-12-2011, 16:24   

wlasnie zastanawiam sie nad ta nagrzewnica tylko ty piszesz o tej na zużyty olej?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Bisu
Guru



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 424
Punkty: 19/6
Skąd: Silesia
Wysłany: 05-12-2011, 18:12   

Centralne może być śmieszne z naprawą, może wystarczy odpowietrzyć :D albo pompka już wysiadła, bo co innego? Nie ma filozofii
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 05-12-2011, 18:50   

arka napisał/a:
wlasnie zastanawiam sie nad ta nagrzewnica tylko ty piszesz o tej na zużyty olej?


Może być i na zużyty olej ... ale lepiej na standardowy opałowy.
Centralne z wodą w ukladzie zawsze jest upierdliwe ...
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 05-12-2011, 19:14   

dlaczego lepiej na standardowy olej lepsza jakie sa roznice w praktyce w tych dwoch rodzajach pytam bo sie nieznam zbytnio na tym
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 05-12-2011, 19:47   

PROJEKTER napisał/a:
arka napisał/a:
wlasnie zastanawiam sie nad ta nagrzewnica tylko ty piszesz o tej na zużyty olej?


Może być i na zużyty olej ... ale lepiej na standardowy opałowy.
Centralne z wodą w ukladzie zawsze jest upierdliwe ...


najbardziej to chyba dbanie o to by układ nie przymarzł, bo pozatym to niezłe rozwiązanie dołączając nagrzewnice nadmuchowe do dogrzewania przy wychłodzeniach związanych z wjazdem pojazdów itd.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 05-12-2011, 19:53   

paciak napisał/a:

najbardziej to chyba dbanie o to by układ nie przymarzł


ja zrobilem centralne w tym roku, zalalem plynem chlodniczym i nie musze dbac zeby przymarzlo
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paciak
Forumator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 206
Punkty: 2/4
Skąd: SKP / TBG
Wysłany: 05-12-2011, 20:45   

ja tez, ale mam układ z otwartym zbiornikiem a co za tym idzie czesto trzeba uzupełniac wode wiec odpusciłem glikol czy płyn chlodniczy.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 05-12-2011, 20:50   

Ogrzewanie na olej opałowy który teraz kosztuje ponad 4zł mija się z celem. No chyba że chce się na olej tylko robić.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 05-12-2011, 23:40   

To zależy jakie ogrzewanie ? W kotle grzewczym z wodą, czy innym czynnikiem najpierw trzeba pokonać bezwład instalacji, i czekać na to jak pomieszczenie się rozgrzeje ... a w lakierni gdy chodzi wentylacja to już tragedia. Do tego moc systemu zależy od temperatury czynnika czyli od tego, czy nachajcuje ktoś w piecu, czy tylko spali gazety :)

Najskuteczniejszy system to powietrze / powietrze ... uruchamiany tylko wtedy gdy jest potrzebny ;) Spala olej ... ale tylko tyle ile potrzeba do ogrzania pomieszczenia ... 96 % sprawności ;)

W jakiejś stolarni gdy paliwo jest z odpadów to jeszcze rozumiem dlaczego pojawia się taki piec z paleniskiem, albo kocioł wodny ... w domu to też ma sens bo grzanie powietrza wysuszyło by domowników na wiórek ... ale w lakierni ... niestety nikt jeszcze nie znalazł lepszego i ekonomiczniejszego sposobu jak bezpośrednie ogrzewanie powietrza wpuszczonego w ruch ( wymiennik + wentylator )
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Simon32
Bywalec


Wiek: 38
Dołączył: 29 Paź 2011
Posty: 48
Skąd: Zgierz
Wysłany: 06-12-2011, 08:05   

Czyli wybierać między olejem, gazem a elektrycznością ? Czy gaz nie będzie tańszy niż olej?
_________________
www.simons-garage.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 06-12-2011, 08:53   

PROJEKTER, Oczywiście że tak ale tylko w lakierni. kolega będzie miał do ogrzania całą halę w której będzie pracował cały dzień i cały dzień musi mieć ciepło, nie tylko na czas lakierowania i suszenia., dlatego napisałem że ogrzewanie olejowe mogło by go wykończyć.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 06-12-2011, 15:06   

Simon32 napisał/a:
Czyli wybierać między olejem, gazem a elektrycznością ? Czy gaz nie będzie tańszy niż olej?


Widzisz ... Ja się nad tym zastanawiam już od 8 lat ;) ... mam nawet takie wielki arkusz kalkulacyjny do którego co jakiś czas dopisuje kolejny czynnik kosztogenny danego rozwiązania i jak na razie wygląda na to że 1 KW energii cieplnej kosztuj tyle samo.

Taniej / drożej w tym przypadku to tylko kwestia tego ... jakich elementów danego rozwiązania nie dołączysz ... albo dołączysz do swojej kalkulacji. ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
rajcuch
Forumator



Wiek: 48
Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 213
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Wlkp
Wysłany: 06-12-2011, 20:22   

Co do ogrzewania, to ja mam na hale 300m2 piec na eco groszek z zasobnikiem moc 50kw, socjal 60m2 grzejniki dwuplytowe i mam saune musze skrecac zawory, hala to 3 grzejniki dwuplytowe 1600x400 i jeden aparat grzewczo wentylacyjny. Aparat firmy bsh, z czerpnia świeżego powietrza i mieszaczem.latem działa jako nawiew świeżego pow. A zima ogrzewa czerpiąc z dworu i mieszając z pow. z wewnątrz tyle ile mu ustawie. Oczywiście posiada filtr kieszeniowy. ;) koszt całego ogrzewania 40 tys zł. Samo BSH 8500zl. Za 800zl miesiąc grzania non stop. Na hali 17st. Przy mrozie do minus 10. No i piec ustawiony na 35 kw. Hala pokryta poliuretan 100.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne