lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylator przeciwwybuchowy-wentylacja
Autor Wiadomość
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 29-09-2011, 01:14   Wentylator przeciwwybuchowy-wentylacja

Witam!
Podczas malowania mam taka mgłe lakierniczą w garazu w ktorym maluje, ze jest ona bardzo uciazliwa dla mojego zdrowia, ale równiez spada bardzo widoczność i czasem zdarza sie, ze gdzies nie doleje... Poza tym po kilku malowaniach cały osprzet w garazu został pokryty lakierami właśnie przez tą mgłe która poprzez brak jakiejkolwiek wentylacji osiadł na wszystko co w garażu.
Posiadam stary wentylator przeciwwybuchowy o srednicy 40cm(wydajnosci nie znam, poniewaz nie ma na nim tabliczki znamionowej) jest jednak bardzo mocny. Lezy u mnie juz sporo czasu nieuzywany, jedyne co jest do roboty w nim to łożyska w silniku trójfazowym, ale z tym sobie poradze bez problemu....
Chciałbym zrobic otwór na górze w ścianie tylniej garazu i go tam zamontować.
Dobrze kombinuje?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 29-09-2011, 08:38   

wyskoczyłes jak Filip z konopi :)
skad ja to zam hehe
podłacz sie pod temat...hym w sumie juz nie mozesz..
zaraz dostaniesz baty od Projectera
a tak na powaznie jak nie wiesz co to za wentylator to naprawde daj sobie na luz ..wiesz jakie moga byc skutki takiego podłaczenia!!!
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 29-09-2011, 09:49   

Czytałem o wentylacji w kabinach lakierniczych, ze powietrze wplywa z gory i wyciagane jest z dolu, ale panowie to nie jest kabina, ale garaż...
Unek czyli nie montować wentylacji bo to nie ma sensu? Mam sie dusic w oparach?
dlaczego?

[ Dodano: 29-09-2011, 10:10 ]
Dosyc mam lakierowania przy otwartych drzwiach...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 29-09-2011, 10:19   

Arafat,
montowac ...tylko nie na tym wentylatorze!! jak nie wiesz co dokładnie to jest ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 29-09-2011, 10:28   

Unek
A na jakim?
Wentylator ten pracował wcześniej w cukierni. Nie znam tylko jego mocy, a co to za wentylator jest to wiem. Widzialem jak pracowal i wyciaga powietrze ładnie. Moze uda mi sie dostac do jakies tabliczki znamioniowej to napisze na forum.
Pzdr
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-09-2011, 10:30   

Arafat napisał/a:
Mam sie dusic w oparach?

Odpowiem Ci jak to w życiu bywa.
Cytaty z Projektera... :D

niech sobie poszuka pieniędzy albo innego hobby ...
poczytaj forum popytaj jak to zrobić krok po kroku ... a potem zbierz kasę i zrób raz, a dobrze. ... albo znajdź sobie inne zajęcie
Jak ktoś na tym forum szuka porad jak cwaniaczyć i zmniejszać koszty przez durne pomysły to jest ... Durniem. Ja gardzę Durniami.
.
.
.
.

Dosyć pierdolenia.

Arafat,
Szanuj zdrowie jako amator też je niszczysz.
Zainstaluj ten wentylator i napisz Robertowi jakie to jest do dupy, bo warunki Ci się polepszyły i nawet widzisz to co lakierujesz.
Odrobinę bardziej profesjonalnie (lepiej dla Ciebie i elementów) by było gdybyś zainstalował wentylator jako nadmuch (@MarDent dobrze pisze) i zrobił oczywiście filtr kabinowy, np taka skrzynia wielkości całej ściany szczytowej aby opór filtrów był znikomy.

Ale zawsze możesz posłucać profesjonalnej porady i poszukać sobie inego hobby, lub uzbierać większą gotówkę i zrobić to raz, jak należy.
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-09-2011, 11:03   

mkautos napisał/a:
... Ale zawsze możesz posłucać profesjonalnej porady i poszukać sobie innego hobby, lub uzbierać większą gotówkę i zrobić to raz, jak należy.


Dokładnie TAK kolego mkautos :nono: ... powinien to zrobić raz i porządnie, a nie montować stary wentylator z cukierni który może będzie działać a może gówno da albo zamieni jeden problem ( z mgłą lakierniczą ) na drugi z podrywaniem śmieci z podłogi i ścian

... i dobrze by było żebyś wreszcie to zrozumiał że nie chodzi o to żeby było lepiej niż ktoś ma teraz bo to nadal gówniane durne rozwiązanie ... tylko o to żeby od razu było dobrze. Tak jak być powinno . Jak na razie tylko się ciskasz i oburzasz .... a dobrze wiesz że Ja nie toleruję gównianych porad i mam to gdzieś czy ktoś sobie to tak czy inaczej zrobi w swoim garażu. Ważne jest to, że tu na Forum głupie rozwiązanie zostało wdeptane w ziemię i sklasyfikowane jako gówniane i durne ... a jak ktoś ma "idee" to i tak zrobi sobie co chce. Tylko widzisz MK ... Ja mogę napisać ....A nie mówiłem że to głupie ? ... a Ty co napiszesz .... Przepraszam - chciałem dobrze ? ;)

Zwróć uwagę, że wentylatorów w ofercie producentów jest kilkadziesiąt ( z czego do wentylacji lakierni stosuje się dwa max trzy ! i nawet nie chodzi tu o to czy są przeciwwybuchowe bo żadna kabina w standardzie nie ma ich w EX - ATEX. ) Inne wentylatory na nadmuch inne na wyciągu. Można to zrobić tylko z nadmuchem albo tylko z wyciągiem. Jest kilka sposobów.

... ale wam koledzy lakiernicy jest jakoś wszytko jedno - taki, czy sraki wentylator byle hałasował. :glupek: Zrozum wreszcie MK, że porady "zamontuj se wentylator" są niepoważne ... a takie "zamontuj se wentylator jaki tam masz pod ręką" ... to już są durne ! Lepiej się nie odzywać w temacie niż pisać pierdoły :nono: ... bo to czy kogoś na to stać czy nie to nie jest mój problem i zmartwienie. Ja nie podcieram dupy szkłem i nie proponuję nikomu tandety :nono:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-09-2011, 11:11   

PROJEKTER,

Napisz do Jacka że jest tu osoba nieodpowiednia na moda,,, aha, przecież juz to zrobiłeś.
Albo Ty albo ja,,, taki warunek pewnie przedstawiłes.

Nie jestem profesjonalistą, więc nie będę się gniewał, boczył czy odgrażał jak nie nadaję sie na moda.

Nic się nie zmieni, przecież modem możesz być Ty.

Nawet chamstwa chamstwem juz nie tepię, bo to syzyfowa praca.

Pozdrawiam i rubta co chceta :czytaj:
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 29-09-2011, 11:15   

Hmmmm...
"Zmniejszyc koszty przez durne pomysly"
Moim zdaniem jesli mam juz dobry wentylator przeciwwybuchowy, ktory pracowal przez lata bez zadnej awari to durnym pomysłem byłoby wyłożenie 1500zł na nowego. A jeszcze durniejszym nie zrobić wentylacji wcale.

Wentylacja jako nadmuch...
Chce zamontowac to w garazu, w ktorym nie wiem ile jeszcze czasu bede malować, wiec zadowole sie na razie wyciągiem...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-09-2011, 11:19   

PROJEKTER napisał/a:
Dokładnie TAK kolego mkautos

Dobra, juz kończę, bo to do niczego nie prowadzi.
W sprawach zgodności z przepisami, bezpieczeństwem i warunkami pracy ... rację masz Ty.

Niezaprzeczalnie.

Ale....
I tu znów wkraczaja ci dziwni amatorzy, ze swoimi pytaniami.
No i odpowiadam jak umiem, bo nasza Polska nie jest biało czarna i tu jest różnica między nami.
Pozdro... :kwiatek:
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-09-2011, 11:20   

Dobra ... tak zrób @Arafat :) Potem opisz na forum jak działa w twoim garażu wentylator który nie ma czego tłoczyć ! ... Wtedy kolego porozmawiamy o mądrych i durnych pomysłach.

[ Dodano: 29-09-2011, 11:55 ]
mkautos napisał/a:
... I tu znów wkraczaja ci dziwni amatorzy, ze swoimi pytaniami.
No i odpowiadam jak umiem, bo nasza Polska nie jest biało czarna i tu jest różnica między nami. Pozdro... :kwiatek:


MK wiesz doskonale że bardzo cię cenie za to że akurat TY przeszedłeś z gównianych rozwiązań na te profesjonalne. Wiem że kosztowało cie to sporo kasy i wysiłku ... ale też wiem i sam o tym piszesz że wszytko co zrobiłeś to były trafione decyzje i sam widzisz teraz różnicę między tym jak było, a jak jest teraz gdy lakierujesz. Planujesz remont i nie rozważasz instalacji tandety za ciężko zarobione pieniądze.

Mnie tu rozdrażniło tylko to że TY, taki doświadczony facet w tych tematach ... chcąc pomóc dostosowałeś się do oczekiwań pytającego. To wcale nie jest dobre. Tak np. robią technicy Novola na szkoleniach i w efekcie jest bałagan w ich produktach i opisach, a sam produkt nie ma zbyt wysokich notowań. Technicy innych firm gdy usłyszą, że malujesz samochody w temp. 0 st C bo nie masz pieniędzy na ogrzewanie nie będą szukać dla ciebie rozwiązania i produktu w swej ofercie tylko zasugerują ci żebyś najpierw zadbał o podstawowe warunki do lakierowania zimą, a potem się tym zajmował.

Co z tego, że ktoś jednak maluje w tem. 0 st .... to jest głupie ! Nic tego nie uzasadnia. To nie jest rozwiązanie do naśladowania. Nie ma powodów do rozważania jak to zrobić gdy u podstaw ... staje brak brak budżetu na podstawowe warunki techniczne.

Jesteś tu moderatorem. Mądry z ciebie facet i do tego masz doświadczanie w lakiernictwie.
Stań po stornie tego co dobre profesjonalne i zawsze się sprawdza. Po co stać rozkroku i udzielać amatorom, czy początkującym porad jak z gówna zrobić półśrodek rozwiązujący 20 % całego problemu ?. To jest szkodliwe, a nie pomocne.

Pomóż mi ... i napisz o tym jak powinno to działać. Kabina nie zawsze jest konieczna do lakierowania samochodów i o tym jest wielka publikacja LAKIERNIA Z KABINĄ CZY BEZ ?
Nawet zwykły garaż można przygotować tak żeby wszytko w nim działało i spełniało swoje zadania tak jak powinno. Nie potrzeba do tego setek tysięcy złotych ... ale sorry nie da się też tego zrobić za 5 tyś. Trzeba to wyjaśnić tym którzy chcą się brać za lakierowanie. Tu próg wejścia jest wysoki i każdy półśrodek będzie powodować coraz większe utrudnienia.

Nikt z nas nie wie jaki kierunek rozwoju przyjmie amator pytający dziś o podstawowe sprawy związane z lakierowaniem. Rady zakupu taniego pistoletu, czy zrobienia wentylacji na baterię bardziej mu szkodzą niż pomagają. Skoro jest już wentylacja to po co ją robić jeszcze raz ? Skoro mam pistolet to po co mi kolejny ? Mam małą sprężarkę i sobie radzę po cholerę większa ? ... i tak krok po kroku dochodzimy do punktu gdy wydane zostało mnóstwo pieniędzy a teraz już amator zobaczył na własne oczy jakie to gówniane rozwiązania i ... czas kupować wszytko od nowa. :nono: Zrobił jednak to co mu poradzili specjaliści na Forum ;)

@mkautos ... To że ktoś nie ma pieniędzy na zakup podstawowego urządzenia wykonującego zadania na poziomie akceptowalnym przez znawców tematu to naprawdę nie jest ani twój, ani mój problem. Udzielamy Tu rad które zostaną na lata. Krążą po sieci. Czytają to biedni i bogaci ... amatorzy i zawodowcy ... Takie rady powinny być na poziomie jaki reprezentuje sobą i swoją wiedzą zawodową osoba schowana za "Nickiem" ... a Ja uważam Ciebie za jednego z lepszych specjalistów na tym forum. Chciałbym nadal mieć o tobie taką opinię ... bo dużo zmieniłeś u siebie na doskonałe i wiesz lepiej niż ktokolwiek inny jak to jest.

pozdrawiam Robert :kwiatek:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 29-09-2011, 12:03   

PROJEKTER napisał/a:
z czego do wentylacji lakierni stosuje się dwa max trzy

hym promieniowy ,osiowy i??
mkautos,
nie rób tego ci ja zrobiłem!!!a moze co mi zrobili ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-09-2011, 16:30   

unek napisał/a:
[ .... osiowy i ??


osiowy ... to znaczy jaki ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-09-2011, 16:39   

unek napisał/a:
nie rób tego ci ja zrobiłem!!!a moze co mi zrobili
_________________


Coraz niewygodniej mi w rozkroku a do szpagatu daleko.
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 29-09-2011, 18:03   

PROJEKTER napisał/a:
osiowy ... to znaczy jaki ?

poszukałem :D
sam podałes ten link w temacie :)
http://lakiernik.info.pl/...er=asc&start=30
a tu wentylatory osiowe ;)
http://www.venture.pl/pod...kanalowe,pl.htm
a ten trzeci to jaki????
mkautos napisał/a:
Coraz niewygodniej mi w rozkroku a do szpagatu daleko.

dasz rade ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 30-09-2011, 07:56   

unek napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
osiowy ... to znaczy jaki ?

poszukałem :D
sam podałes ten link w temacie :)
http://lakiernik.info.pl/...er=asc&start=30
a tu wentylatory osiowe ;)
http://www.venture.pl/pod...kanalowe,pl.htm
a ten trzeci to jaki????


Zapomniałem :) .... ale jak sobie przypomnę to wkleję tu link ze specyfikacją techniczną i szczegółowym opisem jak zrobić wentylację w garażu w oparciu o różne wentylatory. Jeszcze zaopiniuję to u rzeczoznawców żeby można było wydrukować i od razu brać się za montaż. :glupek:

@unek .... jak nie odpowiadam na posty w tematach to może ich nie zauważam ... ale raczej częściej zatyka mnie z wrażenia bezczelność oczekiwań pytającego ... w stylu ... Część @PROJEKTER - Możesz mi przesłać projekt instalacji sprężonego powietrza ... jasne K...rwa ... bez najmniejszych problemów ! :glupek: ... tylko musisz mocniej na mnie na warczeć.

Jakbyś miał trochę wyobraźni to byś przesłał mi e-mail z zapytaniem ... a i wtedy kolego @unek są pewne granice. :nono: Za dobór wentylatorów dla konkretnej lakierni ... to Ja kupuje jedzenie mojej rodzinie. Ty malujesz samochody ... Ja dobieram wentylatory .... Tak wiem, że Ty sam ... ale wiesz co ? Ja też umiem lakierować ... tylko, że nie mam na to czasu ... bo dobieram wentylatory dla lakierni ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 30-09-2011, 08:07   

PROJEKTER,
ja to rozumiem i dlatego czytam twoje wypowiedzi ...i wiesz ,ze mozna miedzy wierszami duzooo znalezc cennych inf ;) nawet np te wentylatory :D
PROJEKTER napisał/a:
Jakbyś miał trochę wyobraźni to byś przesłał mi e-mail z zapytaniem

nie chce ci zasmiecac skrzynki moim wizjami zmiemnia swiata w garazu bo wiem jakie masz o tym zdanie ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 04-10-2011, 11:15   

Wymienilem łożyska w wentylatorze, wyczysciłem wirnik jak i zregenerowalem stojan a uzwojenie okazalo sie spalone wiec zrobilem kawal dobrej niepotrzebnej roboty....
No coz, w piekarni rodzicow jest system wentylacji z wymiennikiem ciepla i zamontowane sa tam 2 takie wentylatory, jeszcze dwa stoja nieuzywane :)
http://www.ceneo.pl/showP...oductID=1173193
Nadadza sie? Klasa izolacji 1, sa cichutkie i dosc wydajne... :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 04-10-2011, 13:19   

Arafat napisał/a:
...
No coz, w piekarni rodzicow jest system wentylacji z wymiennikiem ciepla i zamontowane sa tam 2 takie wentylatory, jeszcze dwa stoja nieuzywane :)
http://www.ceneo.pl/showP...oductID=1173193
Nadadza sie? Klasa izolacji 1, sa cichutkie i dosc wydajne... :)


W tym systemie w piekarni ... wymiennik ciepła jest elektryczny ? ... tzn. kanałowa nagrzewnica elektryczna wewnątrz układy wentylacji nadmuchowej ?

Te wentylatory ze zdjęcia nie nadają się do lakierni... nawet jako nadmuch
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arafat
Wymiatacz


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 181
Punkty: 1/1
Skąd: Białystok
Wysłany: 06-10-2011, 01:04   

Zamontowałem jednak ten wentylator z ostatniego linku. Maluje mi sie duzo lepiej, nie ma teraz mowy o mgle lakierniczej, wklady w masce mi na dluzej starcza, dobrze widze elementy podczas malowania i nie robi mi syfu w garazu wiec mysle, ze wstawienie wentylatora to byl dobry pomysl.

Co do tego wymiennika ciepla... nie wiem, musze wlesc jeszcze raz na strych i sprawdzic, ale jest to na moje oko dosc duzy system wentylacji, ktory zajmuje ładnych kilka m2 powierzchni...
Sa 2 boxy z filtrami na wejsciu a caly wymiennik jest owiniety wełna szklana wiec duzo nie zobacze ;)
Mysle jednak, ze nie jest to nagrzewnica wewnatrz układu nadmuchowej poniewaz piece w piekarni daja wystarczajaco duzo ciepła.
Pzdr.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 06-10-2011, 12:58   

Z tego opisu wygląda na to że w tej piekarni jest centrala grzewczo-wentylacyjna.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne