lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
INSTALACJA SPRĘŻONEGO POWIETRZA - SPRĘŻARKI
Autor Wiadomość
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 02-06-2009, 14:28   INSTALACJA SPRĘŻONEGO POWIETRZA - SPRĘŻARKI

W tym temacie proszę o zamieszczanie porad opinii i wskazówek w kwestii :

Jak radzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza technicznego, sprężarkami systemami uzdatniania i zbiornikami. Proszę pamiętać że to dział dla warsztatu i poruszane zagadnienia nosić powinny choć cień profesjonalizmu.

Zaczynając przesyłam schemat instalacji sprężonego powietrza do samodzielnego montażu.
System wykonany jest rur plastikowych i bardzo profesjonalnych miedzianych złączek o różnych kształtach i wymiarach. Instalację można w dowolnym Momocie błyskawicznie przezbroić, lub całkowicie zdemontować. Przy krótkich odcinkach cenowo nie ma sobie równych przy tak wysokim poziomie jakości połączeń i szczelności. Instalacja sprawdza się doskonale w warsztatach lakierniczych mechanicznych i zakładach produkcyjnych … choć przy długości instalacji ponad 200 mb i dużej ilości punktów poboru koszt nie jest już tak konkurencyjny w stosunku do instalacji stalowej lub klejonej plastikowej
Poniżej link do strony producenta i katalog produktów :

http://www.schneider-druc...d/catalogue.pdf

Prawdopodobnie wielu z was spotkało się z systemami szybkozłączek dla instalacji ale zapewniam, że ta propozycja jest naprawdę profesjonalna i nie tak …. „prostacka” jak kopiowany często całkowicie plastikowy system JOHN GUEST i jego mniej lub bardziej udane podróbki w podobnych cenach.

W kwestii technicznej zwrócę uwagę na dwa aspekty :

1. Instalacja pozioma musi być ułożona w taki sposób aby od sprężarki do końcowego miejsca poboru unosiła się do góry w nachyleniu 2 do 5 %. Instalacja taka zakończona zostać powinna pionowym odcinkiem opadającym do podłogi i zakończonym zaworem spustowym. Nachylenia i tzw. „ślepej ścieżki” nie trzeba wykonywać jeżeli instalacja wykonana jest w układzie pętli zamkniętej.

2. Każde ujęcie powietrza z instalacji poziomej poprzedzone zostać powinno elementem
zwanym Łabędzia Szyja ( widocznym na schemacie ) niepozwalającym na
przepychanie do wkładu filtracyjnego wody oleju i innych zanieczyszczeń co pozwala
na dłuższa pracę filtra i brak konieczności jego częstej wymiany.

Brak filtrów końcowych na ujęciach wynika w przypadku tego schematu wyłącznie z tego że system uzdatnia umieszczony jest w agregacie sprężarki śrubowej.

Powietrze techniczne schemat 1.gif
Plik ściągnięto 8957 raz(y) 28,49 KB

_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arti27
Użytkownik


Dołączył: 11 Sie 2010
Posty: 1
Skąd: Wawa
Wysłany: 11-08-2010, 19:24   

Nie mogę powiekszyć tego schematu. Nie ukrywam że jest mi niezbędny. Mógłbym prosić na maila? ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paul_van_cristo
Guru


Wiek: 35
Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 436
Punkty: 5/2
Skąd: s-ki
Wysłany: 11-08-2010, 20:42   

taki projekt nie jest za darmo :) widac wszystko, przynajmniej to co trzeba ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 12-08-2010, 10:50   

Ten projekt jest gratis ... bo to instalacja ze zrealizowanego serwisu Honda. Adres e-mail jest na dole.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Greg
Klubowicz



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 741
Punkty: 25/2
Skąd: śląskie
Wysłany: 31-10-2011, 19:42   

Podłącze sie pod ten temat ( jeśli gdzieś jest lepszy- proszę przenieść ;) )
Pokaże Wam bardzo mały szczegół- na którego chyba nie każdy zwraca uwagę- jak w tym wypadku mój znajomy w swoim warsztacie. Do rzeczy. Spadek ciśnienia nie wiadomo gdzie- po sprawdzeniu instalacji napotkałem na bardzo ciekawą rzecz- dwie z pozoru takie same złączki a jednak coś je różni... popatrzcie sami ;]

DSCN8376.JPG
Plik ściągnięto 918 raz(y) 34,82 KB

DSCN8374.JPG
Plik ściągnięto 703 raz(y) 34,23 KB

DSCN8373.JPG
Plik ściągnięto 500 raz(y) 35,74 KB

DSCN8372.JPG
Plik ściągnięto 582 raz(y) 41,03 KB

_________________
Live is 2 short 2 be slow.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
GioW
Dostawca


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 342
Punkty: 6/5
Skąd: FMI
Wysłany: 31-10-2011, 19:47   

Greg napisał/a:
Podłącze sie pod ten temat ( jeśli gdzieś jest lepszy- proszę przenieść ;) )
Pokaże Wam bardzo mały szczegół- na którego chyba nie każdy zwraca uwagę- jak w tym wypadku mój znajomy w swoim warsztacie. Do rzeczy. Spadek ciśnienia nie wiadomo gdzie- po sprawdzeniu instalacji napotkałem na bardzo ciekawą rzecz- dwie z pozoru takie same złączki a jednak coś je różni... popatrzcie sami ;]

Tak to jest jak się kupuje jakieś szajsy ;) w Rectus'ach średnica zawsze jest taka sama (w sensie grubość ścianki z gwintem dość cienka) :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Krzychuautim
Ekspert



Dołączył: 21 Cze 2011
Posty: 277
Otrzymał 11 punkt(y)
Skąd: Poznań
Wysłany: 31-10-2011, 20:24   

Używam JOHN GUEST od kilku lat i nie narzekam,wielokrotnie rozkładany i składany działa bez zarzutu.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
GioW
Dostawca


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 342
Punkty: 6/5
Skąd: FMI
Wysłany: 31-10-2011, 20:34   

Krzychuautim napisał/a:
Używam JOHN GUEST od kilku lat i nie narzekam,wielokrotnie rozkładany i składany działa bez zarzutu.

Ha! to żeś teraz wypalił... to ja tu o przystępnych cenach a tu widzę idziemy z grubej rury.

Potwierdzam, cała instalacja na JG to rewelacja. W jednym z zaprzyjaźnionych warsztatów ok 20lat już działa i nic nie syczy, nie ma spadków itd.

Masz punkcika za to :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Krzychuautim
Ekspert



Dołączył: 21 Cze 2011
Posty: 277
Otrzymał 11 punkt(y)
Skąd: Poznań
Wysłany: 31-10-2011, 21:26   

To znaczy...może inaczej w warsztacie mam zwykłą instalacje z rur PE, ale raz w roku stawiam drugi warsztat na trzy dni i tam mam instalacje JOHN GUEST i mimo trudnych warunków czyli częstego rozkładania i składania wszystko działa.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Greg
Klubowicz



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 741
Punkty: 25/2
Skąd: śląskie
Wysłany: 01-11-2011, 04:01   

GioW napisał/a:
Tak to jest jak się kupuje jakieś szajsy ;)
też mu to powiedziałem i kazałem to wywalić dalej niż widzi ;)
_________________
Live is 2 short 2 be slow.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bisu
Guru



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 424
Punkty: 19/6
Skąd: Silesia
Wysłany: 01-11-2011, 13:37   

@Greg- to weź sobie złączki z węża "spirali" lub jakieś odwadniacze "fobo" - w tych to zobaczysz mega przepływ powietrza. W odwadniaczu pod pistolet 4 dziurki o średnicy 1mm.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Greg
Klubowicz



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 741
Punkty: 25/2
Skąd: śląskie
Wysłany: 01-11-2011, 15:35   

Bisu napisał/a:
@Greg- to weź sobie złączki z węża "spirali"

nie posiadam ;) :P
Bisu napisał/a:
lub jakieś odwadniacze "fobo"

tym bardziej nie posiadam i nie mam zamiaru :nono:
Bisu napisał/a:
w tych to zobaczysz mega przepływ powietrza. W odwadniaczu pod pistolet 4 dziurki o średnicy 1mm.

Jak mam już takie coś zobaczyć, to ja już wolę tego nawet nie oglądać- nie toleruje bawienia się w mini/ ćwierć/ a nawet półśrodki- wolę raz zainwestować i mieć satysfakcje z posianego sprzętu bo wiem, że nie będę miał z nimi problemu ;]
Bisu masz zapewne rację z tym PROśmietnik sprzętem- niestety nasz fach wymaga innych standardów...

[ Dodano: 01-11-2011, 18:05 ]
* posiadanego
_________________
Live is 2 short 2 be slow.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 26-04-2012, 19:14   

Witam
z warsztatu w którym jest sprężarka potrzebuję przeprowadzić instalację pneumatyczną do kabiny stojącej w budynku obok. Odległość od sprężarki do końca instalacji w kabinie ok 8-10m licząc piony, poziomy czyli tak jak by szła instalacja. A odległość od "końca" istaniejącej instalacji do kabiny ok 6-7m. Instalacja między bydynkami musiałaby przechodzić pod ziemią a na jej końcu w kabinie będzie Aerometal 5032

1. Czy instalacja przechodząca pod ziemią na zewnątrz budynków jest dopuszczalna w przypadku instalacji lakierniczej? Chodzi mi o zbieranie się wilgoci w rurce zakopanej w ziemi.

Jeżeli odpowiedz na pierwsze pytanie brzmi: tak

2. Jak powinna być wykonana taka instalacja, jak głęboko zakopana?, ocieplona czymś?,
3. Jak powinna wyglądać końcówka instalacji tzn. z ziemi wychodzimy po scianie kabiny i pionowo do osuszacza wewnatrz kabiny?
4. Trójnik zakładać odrazu przy sprężarce czy wpinać się już w istaniejącą instalacje?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 28-04-2012, 11:18   

Kamil208 napisał/a:
Witam ..............

1. Czy instalacja przechodząca pod ziemią na zewnątrz budynków jest dopuszczalna w przypadku instalacji lakierniczej? Chodzi mi o zbieranie się wilgoci w rurce zakopanej w ziemi.


Lakiernia czy inny rodzaj działalności ... tak, czy siak na ujęciu powietrze musi być czyste bez kondensatu i silikonu.

Kamil208 napisał/a:
Jeżeli odpowiedz na pierwsze pytanie brzmi: tak

2. Jak powinna być wykonana taka instalacja, jak głęboko zakopana?, ocieplona czymś?,
3. Jak powinna wyglądać końcówka instalacji tzn. z ziemi wychodzimy po scianie kabiny i pionowo do osuszacza wewnatrz kabiny?
4. Trójnik zakładać odrazu przy sprężarce czy wpinać się już w istaniejącą instalacje?


1. Głębokość nie ma większego znaczenia bo i tak kondensat wytrąci się na samej długości magistrali. Unikając przemarzania zmniejsza się tylko jego ilość, ale i tak się pojawi.
2. Zwróć się do kogoś o projekt przyłącza. W tym przypadku konieczny będzie spust kondensatu na ślepej nitce instalacji.
3. Nie ma to znaczenia dopóki instalacja jest "jednokierunkowa" i nie ma zamknięcia w pętli. Można się wpinać w dowolnym miejscu. Jak magistral jest zamknięta ( obwodowa ) to nowe ujęcie zaraz za sprężarką i w zasadzie dwie rozdzielone magistrale.

Tak na marginesie ... nie lepiej jest kupić drugą małą sprężarkę tylko dla kabiny ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 29-04-2012, 21:32   

Dzięki za odpowiedz

Wszystkie prace związane z kabiną, dostosowaniem do niej budynku, elektryką były zlecane odpowiednim ludziom więc pomyślałem że chociaż pneumatykę wykonamy we własnym zakresie.
Jak narazie wiem że na końcu nitki potrzebny jest spust kondensatu i odejście od głównej linii łabędzią szyjką a nie bezpośrednio w dół. Na jakie jeszcze zasady zwrócic uwagę aby było poprawnie?

Zakup oddzielnej sprężarki również jest brany pod uwagę gdyby instalacja idąca na zewnątrz budynków nie sprawdziła się.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne