lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacklack
21-03-2014, 16:05
Ustawienia pistoletu.
Autor Wiadomość
korner23
Bywalec


Dołączył: 04 Lis 2010
Posty: 44
Skąd: wyszkow
Wysłany: 28-12-2010, 15:07   Ustawienia pistoletu.

witam Panowie
jestem jeszcze zielony calkowicie w tych sprawach i wczoraj pierwszy raz kladlem podklad akrylowy na blotnik i owiewkie od motocykla i problem polegal na tym , cisnienie na pistolecie mnialem ustawione 3,5~4 bar proporcie akrylu i utwardzacza tak jak zaleca producent i do tego rozcienczalnika ~15% , pistolet tez ustawiony po swojemu ;] material na pistolecie odkrecony na 80% , te pokretlo od ilosci wydmuchiwanego powietrza :) tez na 80 % i te pokretlo od szerokosci strumienia tak na 30cm szerokosci i caly czas podklad klad sie na element tak jak by byl za gesty , nierozkladal sie tak rownomiernie tylko tak jakby kropelka przy kropelce ;] taki gruby baranek i chyba niepowinno tak byc? i mimo zwiekszenia cisnienia na pistolecie do 4 ~5 bar tez nic niepomoglo nawet jak dodalem jeszcze rozc tez to samo
i teraz na puszce od akrylu APP 2K HS COMPAKT przeczytalem ze nalezy go nanosic pistoletem o dyszy 1,8 ~ 2,0 a ja mam pistolet o dyszy 1,4
strasznie haotycznie to napisalem ale mysle ze ktos pomoze
_________________
dziekuje za pomoc:-)
Ostatnio zmieniony przez 21-01-2011, 01:09, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 28-12-2010, 16:37   

Moja rada, odkręć jeszcze bardziej materiał, zwęź trochę strumień, ok 15cm i wtedy spróbuj. Jak będzie jeszcze kiepsko do dodaj rozcieńczalnika tak na 20 procent. W twoim przypadku powinno hulać.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
korner23
Bywalec


Dołączył: 04 Lis 2010
Posty: 44
Skąd: wyszkow
Wysłany: 28-12-2010, 16:48   

ok jutro sprobuje ;) i tez jutro bede kladl baze i klar na czache od motocykla to dopiero bedzie :) i przy tym tez zmiejszyc te rozpylenie na ~15cm
_________________
dziekuje za pomoc:-)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 28-12-2010, 18:45   

korner23 napisał/a:
cisnienie na pistolecie mnialem ustawione 3,5~4 bar

czy tą wartość 3,5-4 bar odczytałeś z manometru dokręconego bezpośrednio pod pistoletem?

I pytanie dodatkowe...jaką masz długość przewodu zasilającego, i ile on ma mm. wewnątrz?
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
korner23
Bywalec


Dołączył: 04 Lis 2010
Posty: 44
Skąd: wyszkow
Wysłany: 28-12-2010, 20:55   

tak z manometru bezposrednio pod pistoletem na wlaczonym spuscie w pistolecie,
a w warsztacie mam rozprowadzona instalacje z rurek plastikowch o srednicy 20mm i do instalaci z tych rurek podpinam elastyczny waz do ktrorego jest podczepiony pistolet o srednicy weza 0,9mm
_________________
dziekuje za pomoc:-)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 28-12-2010, 23:12   

korner23 napisał/a:
tak z manometru bezposrednio pod pistoletem na wlaczonym spuscie w pistolecie,
a w warsztacie mam rozprowadzona instalacje z rurek plastikowch o srednicy 20mm i do instalaci z tych rurek podpinam elastyczny waz do ktrorego jest podczepiony pistolet o srednicy weza 0,9mm

Wygląda na to że wszystko w porządku...jednakże nadal coś skłania mnie do myślenia że masz zbyt niskie ciśnienie robocze za sprawą którego masz słabe rozbicie tego materiału..i stąd rodzą się następne, nieco banalne pytania ;)

Te plastikowe rurki z których masz rozprowadzoną instalację są wykonane typowo pod wysokie ciśnienia?, bo trochę to dziwne że wytrzymują aż takie wysokie ciśnienia

Jakie masz max. ciśnienie na sprężarce?

Czy jesteś pewien że ten manometr nie przekłamuje?..może masz możliwość podpięcia innego w celu sprawdzenia..

Teraz coś odnośnie pistoletu..
W jakiej technologii pracuje pistolet który posiadasz? (po ciśnieniu roboczym sądzę że to pistolet HP), i jakiej marki jest ten pistolet?

Jak długo już używasz tego pistoletu?

Jakie elementy pistoletu rozkręcasz do mycia po jego pracy?

Sprawdź czy nie są przypadkiem zatkane, lub przytkane otwory w dyszy powietrznej..
I przedewszystkim
korner23 napisał/a:
te pokretlo od ilosci wydmuchiwanego powietrza :) tez na 80 %

Te pokrętło rozkręć na maxa, bo przecież ciśnienie robocze 3,5-4bar ustawiasz na manometrze, i w takim przypadku pokrętło ciśnienia na pistolecie zawsze powinno być rozkręcone w 100%...co z tego że na manometrze masz 4 bar, skoro redukujesz ciśnienie pokrętłem na pistolecie o 20, a może nawet 30%
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 28-12-2010, 23:19   

ale kolega napisał ,ze ma gana 1,4 a producent zaleca od 1,8 ..wychodzi z tego ,ze ma za gesty podkład do tego pistoletu...chyba ,ze cos zle mysle po :piwosz:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-12-2010, 00:13   

unek83 napisał/a:
ale kolega napisał ,ze ma gana 1,4

Ja też mam gun z dyszą 1,4 do podkładu który ma bardzo wysoką lepkość, a jednak za sprawą odpowiedniego ciśnienia roboczego w stosunku do technologi w jakiej pracuje mój gun podkład nakłada się lekko, a jego struktura jest bardzo delikatna ;)

korner23 napisał/a:
nierozkladal sie tak rownomiernie tylko tak jakby kropelka przy kropelce ;] taki gruby baranek i chyba niepowinno tak byc

Biorąc pod uwagę powyższy cytat, to nakładając podkład dyszą 1,4 pistoletem HP (tu zakładam) skutek powinien być zupełnie odwrotny, czyli bardzo drobna struktura materiału, wręcz pylenie, a z tego co kolega pisze jest zupełnie odwrotnie..

Kolega też pisze że proporcjonuje materiał lakierniczy w/g zaleceń producenta, i bardzo dobrze, i czytając powyższe wypowiedzi nie radziłbym aby obniżaać wedle siebie lepkości produktu aby przez to uzyskać odpowiednią strukturę jego powłoki, bo osłabia się takim działaniem sam produkt i jego właściwości wypełniające, a proponowałbym jednak skupić się na samym pistolecie i ciśnieniu roboczym...jest dla mnie jasne że rozcieńczalnik dodawany do produktów poprawia rozlewność praktycznie każdego z materiałów nakładanych za pomocą aparatów natryskowych, ale nie w każdym przypadku takie nad zalecane przedawkowanie rozcieńczalnika wychodzi danemu produktowi na dobre..
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-12-2010, 00:19   

jacklack napisał/a:
I przedewszystkim
korner23 napisał/a:
te pokretlo od ilosci wydmuchiwanego powietrza tez na 80 %

Te pokrętło rozkręć na maxa,


Jacek. Normalnie mnie zatkało.
Ja też czytałem opis kolegi i ta ważna informacja mi umknęła.

Masz rację. Nigdy nie skręcamy tej regulacji przepływu na pistolecie mając pod nim manometr.
 
     
korner23
Bywalec


Dołączył: 04 Lis 2010
Posty: 44
Skąd: wyszkow
Wysłany: 29-12-2010, 10:52   

na poczatku dziekuje za zainteresowanie;)
-rurki sa to normalne rurki od wody takie siwe
-kapresor 200l z cisnieniem nominalnym 11bar , przy nadcisnieniu 7bar
- pistolet i szkoda ze jeszcze nieznalem tego forum;) kupilem a raczej taki mi polecono
KARLOWICZ 12 a na nim sa takie napisy CHS , 02 522-W-WA , 17
i nawet niewiem dokladnie jaki to jest pistolet:)
- dzis dokladnie sie przyjrzalem swojemu manometrowi i na nim wogule niema jednostki bar tylko sa psi i kg/cm2 , glupota nieboli :)
i ja caly czas sugerowalem sie tym psi i jak zwiekszalem na pokretle manometru zeby wskazowka szla w gore jednostek psi to ilosc wydmuchiwanego powietrza sie zmniejszala i gdy doszlem do najwyzszej jednostki psi to calkowicie zakrecilem powietrze ,czyli calkiem odwrotnie jak powinno byc , mam nadzieje ze ktos mnie zrozumnial ;]
jade zaraz po normalny manometr
_________________
dziekuje za pomoc:-)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-12-2010, 13:00   

korner23 napisał/a:
KARLOWICZ 12 a na nim sa takie napisy CHS , 02 522-W-WA , 17

Czyli taki
http://www.chs.net.pl/pistolet_lakierniczy_CHS-12

No to jestem pod wrażeniem że można je polecić do lakierowania.
Mi też kiedyś polecano taki pistolet, wiec miałem przyjemność go w ręce mieć,,, szału niema.
Tani niebył.
Jaka dysza jest w nim?

Może Robert naświetli nam zarys historyczny i zalety tego aparatu natryskowego na wczoraj i na dzień dzisiejszy???

Do czego taki pistol sie nadaje???
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 29-12-2010, 14:16   

jacklack, ja tez mam do podkładu pistolet 1,4
z tego co piszesz kolega ma lakierowac miotła??przeciez polowa poleci w kosmos
mkautos, 1,4 ....
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
pusty24
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 371
Punkty: 4/5
Skąd: nowe brzesko
Wysłany: 29-12-2010, 14:23   

Do czego taki pistol sie nadaje???[/quote]

rzucic za wku.....cym klijentem ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-12-2010, 15:13   

unek83 napisał/a:
mkautos, 1,4 ....

??
co 1.4 ??
W odpowiedniej technologii 1.4 jest jak najbardziej odpowiedni.
A i z tych tanszych pistoli tez niema problemu z taką dyszą.
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 29-12-2010, 15:45   

korner23 napisał/a:
ja caly czas sugerowalem sie tym psi i jak zwiekszalem na pokretle manometru zeby wskazowka szla w gore jednostek psi to ilosc wydmuchiwanego powietrza sie zmniejszala i gdy doszlem do najwyzszej jednostki psi to calkowicie zakrecilem powietrze ,czyli calkiem odwrotnie jak powinno byc , mam nadzieje ze ktos mnie zrozumnial

1 bar= 1kG/cm kw=1,4pSI;1PSI=0,69bara.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 30-12-2010, 01:12   

mkautos
Cytat:

Jaka dysza jest w nim?

1.4 dysza...

[ Dodano: 30-12-2010, 01:14 ]
korner23 napisał/a:

na puszce od akrylu APP 2K HS COMPAKT przeczytalem ze nalezy go nanosic pistoletem o dyszy 1,8 ~ 2,0 a ja mam pistolet o dyszy 1,4

dlatego napisałem ,że może jest za gesty podkład na jego pistolet ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 30-12-2010, 01:31   

unek83 napisał/a:
może jest za gesty podkład na jego pistolet

W takim wypadku nie nalezy się sztywno trzymac zalecen producenta.
Ale chyba problem Jacklack rozwiazał z tymi ciśnieniami i skreconym przepływem w pistolecie.
Mam nadzieje ze kolega pochwali sie efektami po zastosowaniu się do otrzymanych rad i zmianie manometru.
Mozliwe ze w zwiazku z mniejsza dysza pistoletu będzie wskazane większe rozrobienie podkładu aby jego lepkosc odpowiadała mozliwością dyszy 1.4
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne