lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
chce postawić komore lakierniczą - jak zrobić ??
Autor Wiadomość
orzel811
Bywalec
nadworny blacharz


Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 25
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: szczecin
Wysłany: 03-06-2009, 21:14   chce postawić komore lakierniczą - jak zrobić ??

Witam :) to mój pierwszy post tutaj, kiedyś siedziałem na innym forum ale po likwidacji jego długo nie zaglądałem na jakie kolwiek.

Malowaniem zajmuje się dopiero od roku :) do tej pory w spartańskich warunkach ( i ogólnie mało napraw wykonywałem właśnie z powodu tych warunków ) , ale z racji tego że lubię ten zawód postanowiłem poprawić warunki swojej pracy i tak oto zabieram się za przystosowanie starego garażu dna lakiernie ( chciał bym zaznaczyć że jest to jeszcze działalność nie zarejestrowana z tego względu że ten rok postanowiłem po modernizacji lokalu przeznaczyć na sprawdzenie czy "dam se radę" i dopiero na początku następnego legalnie otworzyć warsztat mechaniczny wraz z lakiernią :)

W chwili obecnej mam problem z rozplanowaniem : oświetlenia, wykonaniem wydmuchu jaki i nadmuchu. Jak generalnie to wszystko zrobić że by było dobrze rozplanowane/ zaprojektowane ?

poniżej wklejam foty garażu który przeznaczam na modernizacje.
Jego wymiary to 9m długi 4,5 szeroki wysokość ok. 5m
z tylu ( tam gdzie widać otwór w ścianie ) będzie znajdować sie pomieszczenie na piec Co oraz pomieszczenie na kompresor

pare fot :






dzięki za pomoc mam nadzieje że w miarę dobrze opisałem o co mi się rozchodzi hehe :D
pozdrawiam

ps. materiały do dyspozycji mam takie na wyciąg dwa wentylatory o mocy przerobowej 5000m/s i tak myślałem zrobić do tego tunele itp tylko że nie mam pomysłu jak? a i ten wyciąg chciałem umieścić w dachu, to dobry pomysł ??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 03-06-2009, 22:28   

przeczytaj wpierw to http://www.lakiernik.com.pl/aktualnosci/22.html i dopiero pomyśl od czego zacząć
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 03-06-2009, 23:22   

A jak już będziesz wiedział jak wyglądają czekające cię formalności po lekturze tego linku, który wysłał Baqo to wejdź tu na forum w temat JAK ZACZĄĆ ( zaraz znajdę ten link.) jest tam projekt prostej lakierni ( jest szersza niż twoja ale możesz zmniejszyć )
Wydrukuj to sobie obejrzyj i napisz co trzeba wyjaśnić, omówić, czy doprecyzować

p.s To się tam przez przypadek zawieruszyło ale na pewno ci pomoże !

[ Dodano: 03-06-2009, 23:26 ]
http://lakiernik.info.pl/...er=asc&start=45

Na końcu strony ! To lakiernia bez komory .... taka rozwojowa .... na początek.

Ponieważ jednak twoje pytanie brzmi JAK TO ZROBIĆ - CHCĘ POSTAWIĆ KOMORĘ to napisz jaki masz plan związany z tym urządzeniem.... chcesz kupić nową używaną, a jak tak to jaką ... Czy chcesz robić ją sam ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Ostatnio zmieniony przez jacklack 31-10-2013, 00:25, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
orzel811
Gość
Wysłany: 04-06-2009, 10:50   

spoko ja te wszystkie tematy czytałem już, pismo lakiernika tak samo :) wi wiem jakie mogą być konsekwencje, poparciem mojej strony może być jedynie to że w promieniu 500 m od miejsca do malowania nie ma zywej duszy ktora mogla by mi zaszkodzic. a tak jak mowie, ta praca bez legalizacji tylko w tym roku bo juz następny rok będzie wszystko ok :)

PROJEKTER napisał/a:
Czy chcesz robić ją sam ?


tak chcę ją robić sam :) bo to pomieszczenie ze zdjęć tylko i wyłącznie na to przeznaczam bo warsztat już mam :)

pozdrawiam
 
     
Gość

Wysłany: 04-06-2009, 11:12   

i jak ktoś mógł by mi wyjaśnić jak zrobić "patent" z tymi wyciągami ??

ps. w kabinie słyszałem że ma panować lekkie nadciśnienie, to prawda?? a jak tak to jakie??
 
     
orzel811
Gość
Wysłany: 04-06-2009, 11:13   

Anonymous napisał/a:
i jak ktoś mógł by mi wyjaśnić jak zrobić "patent" z tymi wyciągami ??

ps. w kabinie słyszałem że ma panować lekkie nadciśnienie, to prawda?? a jak tak to jakie??
 
     
orzel811
Bywalec
nadworny blacharz


Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 25
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: szczecin
Wysłany: 04-06-2009, 11:16   

no i panowie może głupie pytanie ale chcem się wywiedzieć co nie co :)

co by było jak wyciąg by był od strony dachu a nie w podłodze??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 04-06-2009, 11:50   

orzel811 napisał/a:
co by było jak wyciąg by był od strony dachu a nie w podłodze??
to się wpierw zastanów ,a potem zadaj takie pytanie. twoja lakiernia byłaby pierwszą ,gdzie opad byłby do góry :) konsekwencje tego przemyśl sam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 04-06-2009, 12:51   

Wyciąg do góry ???? to chyba by się nawet nie udało - pomijając już oczywiście ogromną ilość śmieci jaką byś miał na lakierowanej powierzchni. A nie udałoby się ponieważ sporo materiałów których będziesz używał jako rozpylone w powietrzu jest bardzo ciężkich.... to by musiał być jakiś cyklon do góry ... i mogłoby Cię wtedy wyssać z warsztatu ... przecisnąć przez ten mały kanał i stałbyś się częścią LZO ... a na to to już trzeba mieć pozwolenie !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 04-06-2009, 12:58   

PROJEKTER napisał/a:
to by musiał być jakiś cyklon do góry ... i mogłoby Cię wtedy wyssać z warsztatu ... przecisnąć przez ten mały kanał i stałbyś się częścią LZO ... a na to to już trzeba mieć pozwolenie !
:nono: lepiej zrób na dole :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 04-06-2009, 12:59   

Teraz kabina i nadciśnienie ! Generalnie zgodnie z przepisami to powinno być PODCIŚNIENIE czyli brak jakiejkolwiek możliwości wydostania się oparów i pyłów z pomieszczenia ( więcej powietrza jest zabieranie niż nadmuchiwane) W praktyce każdy dostawca i mądry lakiernik ustawia to odwrotnie czyli NADCIŚNIENIE ! i w ten sposób materiał rozpylony w kabinie szybciej jest spychany do dołu do podłogi gdzie jest wyciąg a turbina wyciągowa pomaga to usunąć z kanału wyrzutni !

JAK TO ZROBIĆ ! najprościej Dwa wentylatory o rożnych zdolnościach przesyłowych silniejszy na nawiewie słabszy na wyciągu. Bardziej skomplikowane rozwiązanie .... zdobądź od kogoś Dokumentację Techniczno Ruchową Kabiny Lakierniczo - Suszarniczej taką starszą ( tak 1995 - 9 roku ) z rysunkami i opisami jak co działa, bo te nowe to pierdoły i nic z nich się konkretnego nie dowiesz.

[ Dodano: 04-06-2009, 13:10 ]
Jeżeli chodzi o zrobienie własnej komory .... TO NAJPOWAŻNIEJSZA RADA JAKĄ CIĘ DAJĘ ! odpuść sobie ! To się jeszcze nikomu nie udało choć przed tobą próbowało z 10 000 lakierników i każdy jak już kupił prostą używaną starą kabinę to powtarzał ... JAKI JA BYŁEM GŁUPI ! Oczywiście ci co mają samoróbki i nie kupili kabiny .... zaraz się będą ciskać i udowadniać że swym talentem i wiedzą przewyższają tych kretynów inżynierów z fabryk kabin lakierniczych i możliwościami wytwórczymi i inwencją przewyższają fabrykę i zbudowali kabinę ( zaprojektowaną w notatniku Windowsa ) opad 0,3 km/sek spełnia wszystkie normy wentylator o suszarki od siana silnik od Frani 05 KW - obudowa z kartonu po TV filtry z pieluch tetrowej oświetlenie LED 3 luxy ! - całość niecałe 1500 zł !

Bądź mądry i zrób sobie stanowisko lakiernicze ( lub kup używane ), a później intensywnie myśl o kabinie ( może być używana ) !

[ Dodano: 04-06-2009, 13:19 ]
orzeł811 ! Przeczytaj to : ( na końcu strony ! )
http://lakiernik.info.pl/...er=asc&start=45 ściągnij sobie rysunek !

I napisz dlaczego nie tak ? to najlepsza propozycja dla twoich potrzeb - na początek ... i gwarantuje możliwości rozwoju. Nie wyrzucisz żadnej złotówki w błoto. 100 % gwarancji że będzie działać przy lakierowaniu kilku elementów .... czyli na początek OK !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Ostatnio zmieniony przez jacklack 31-10-2013, 00:26, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
szlapa4
Użytkownik


Wiek: 45
Dołączył: 01 Lis 2011
Posty: 5
Skąd: Wyrzysk
Wysłany: 06-11-2011, 13:14   

na wszystko potrzeba pozwolenia- czytaj- komuś wsadzić kasę w kieszeń- bo inaczej nic CI nie pozwolą ..... nie chodzi o przepisy tylko o wszędobylskie wyciągniecie kasy z rzemieślnika ...... co za kraj
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 06-11-2011, 13:47   

Napsizę ci tak ... zgadzam się i .... jestem przeciw ;) Generalnie myślę że ,uszą być ograniczenia bo jak każdy będzie robił co mus się podoba to nigdy do niczgo nie dojdziemy a szczególni mu Polacy gdzie w dójkę mamy trzy opinie na jeden temat.

Z drugiej strony sam padam czesto ofiarą tak agresywnych i nieuzasadnionych interpretacji przepisów że zastanawiam się dla kogo one właściwie są.

Konkluzja w zasadzie jest taka. Przepisy wymogi i ograniczenia są OK. Myszą być bo między innymi branża lakiernicza nie jest "pępkiem świata" i musimy się liczyć z opiniami tych którzy nas nie lubią i traktują jak zagrożenie ich czyściutkiej i zdrowej egzystencji. NIE ... OK ... jest traktowanie zapisów prawa literalnie z pogubieniem ich ducha i tego co w zasadzie ustawodawca miał na myśli.

Jeden z dystrybutorów maszyn FESTO opowiadał mi niedawno jak po kontroli PIH musiał wycofać ze sprzedazy wszytskie maszyny i urządzenia tego producenta ... bo na naklejce na samej maszynie nie było adresu z ulicą ich producenta :glupek: To nie ważne że są w instrukcji i na pudełku, to nie ważne że Festo ma też siedzibę w Polsce ... jest przepis ... i albo won z półek i nowe naklejki, albo mandat. No i pytanie ... Przepis, przepisem ... ale gdzie tu duch i idea tego rozporządzenia ?

To nie przepisy są wrogiem rzemieślników :nono: .... wrogiem jest ich interpretacja ... zawsze dokonywana na niekorzyść i zawsze z wyciąganiem maksymalnego zakresu kar ... TU się z tobą zgadzam ... Co za kraj ? :glupek:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arus
Stały Bywalec


Wiek: 52
Dołączył: 23 Paź 2011
Posty: 80
Skąd: Ostrowiec św
Wysłany: 06-11-2011, 14:46   

orzel811, Moim zdaniem ten garaż ma poniżej 3m wysokści (policzyłem cegły) trochę mało komory tam nie wciśniesz :glupek:
_________________
AREK
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne