lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
lista na zakupy sprzetu sata
Autor Wiadomość
mrslavlive
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2010
Posty: 2
Skąd: gniezno
Wysłany: 10-06-2010, 13:52   lista na zakupy sprzetu sata

Witam .
Chce otworzyc lakiernie i dlatego musze zasiegnac rady u specjalistow .
Czytajac wasze posty doszedlem do wniosku ze najlepiej bedzie zainwestowac w najlepszy sprzet i z tego co jak dotad widze sata devilbiss i iwata to pioniery w tym fachu .
Chce postawic na sate ale wolalbym gdyby ktos z forum podpowiedzial mmi przy zakupach niz wyspecjalizowany naciagacz na miejscu .
Jestem nowym w tym fachu pomalowalem 7 samochodow , jak dla mnie ten ostatni wyszedl najlepiej, uzywajac pistoletu sealey 701 . 100l komresor z podwojna pompa . Ale chce sie tym tylko zajac na powaznie dlatego potrzebowal bym profesjonalnego sprzetu , potrzebuje informacji przy doborze pistoletu jest ich mnustwo na sata.pl a na sata.co/tv jest tez demonstracja .
po wyborze pistoletu chcialbym sie dowiedziec po co tyle dysz do jednego modelu i w przedzialach srednio od 0,4 do 3.5 mm , jest moze jakas tabela jakie dysze do czego ??
i jaki pistolet do czego??
w poscie dysze do pistoletow natryskowych jest to piekny post ale wciaz niewiem jaki pistolet do czego i kiedy mam uzywac rp hvlp itp .
chcialbym malowac auta ale tez i inne metalowe i drewniane elementy .
i wlasnie czy pistolet sata spray master rp nadaje sie do malowania farba olejna???
oprocz pistoletu kompresor - jaki wybrac
po wstepnych przemysleniach wydaje mi sie ze pistolet saty jet digital 3000 b hvlp bedzie dla mnie czyms wyjadkowym .
dalej jakas maska z doprowadzaniem powietrza
i oczywiscie filtry .
ogolnie potrzebuje listy na zakupy i kilku wyjasnien . dziekuje

[ Dodano: 10-06-2010, 14:14 ]
demonstracja jest na sata.com/tv (zjadlem m) :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 10-06-2010, 16:30   

SATA :

3000 HVLP - do baz i lakierów akrylowych zalecana głowica 1,3 lub 1,3 WSB ( 1,25 )
3000 RP - do lakierów bezbarwnych zalecana głowica 1,3

Jeżeli cię nie stać na takie wydatki to polecam model 2000 ( jeżeli gdzieś jeszcze dostaniesz nowy ) lub JET 90-2 działa podobnie jak 3000 ale korpus ma od modelu serii 90

Wersje z wyświetlaczem ciśnienia w korpusie ( digital ) to ... gadget nie ma wpływu na jakość lakierowania i można go zastąpić zwykłym manometrem do kontroli ciśnienia pod pistoletem ... chyba, że masz na to fundusze, a manometr Cię irytuje ... wtedy wersje 3000 digital.

... o różnicach pomiędzy technologią HVLP i RP poczytaj na Forum w archiwalnych tematach jest bardzo dużo informacji na ten temat.

Do podkładowania SATA model 100 RP z głowicą 1,6 ( chyba, że chcesz używać gęstego wypełniacza natryskowego ... czego nie polecam technologicznie ... to głowica 1,8 max to 2,0 ... ale najlepiej kup z 1,6

Model 1000 to pistolety dedykowane dla przemysłu ... ale wyjątkowo 1000 RP z głowicą 1,3 świetnie daje sobie radę przy lakierowaniu samochodów. Jak musisz oszczędzać kasę możesz go kupić, ale ten pistolet nie jest tak oszczędny jak model 3000. 1000 RP jest świetny przy lakierowaniu całego samochodu, boku, czy maski bo ma jeszcze szerszy strumień niż 3000 RP. Jednak przy drobnych elementach, czy zaprawkach nie rozbija już tak precyzyjnie materiału i zostaje morka jak z HVLP.

Filtr powietrza polecam SATA 100 prep ... choć w tym przypadku są alternatywne rozwiązania nie koniecznie z SATA ... np Schneider z skąd szczególnie polecam ci sprężarkę i sieć sprężonego powietrza do samodzielnego prostego montażu i ... późniejszych ewentualnych przeróbek

Maska ochronna ... zależy od warunków jakie masz w swojej lakierni. Jak jest dużo pyłu i kiepska wentylacja to pełna maska z filtrem na pasku ... jak masz wentylację i nie jest najgorzej przy lakierowaniu możesz kupić półmaskę lakierniczą. SATA jest OK bo jest łatwy dostęp do wymiennych wkładów z węglem ... ale znajdziesz też inne markowe oferty.

Polerka - FESTO, RUPES, lub tańsza MAKITA , szlifierka ROTEX FESTO, lub RUPES. Oscylacyjna z płaską stopą to chyba zbytek łaski ... ale jak masz dużo szpachlowania to też FESTOO, lub RUPES. Możesz do tego dokupić odsysacz pyłów.

Promiennik podczerwieni ( absolutna konieczność ) super sprzęt to IRT, i TRISK.

i to na razie tyle .... ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 10-06-2010, 16:45   

PROJEKTER napisał/a:
Polerka - FESTO, RUPES, lub tańsza MAKITA , szlifierka ROTEX FESTO, lub RUPES.
\
Którą polerke polecasz?
Szlifierki pneumatyczne czy elektryczne?
|Co powiesz na nową serie rupes scorpio w zestawie 3 szt o skokach 3,6 i 9 mm?
Czy warto kupic np jedna o regulowanym skoku i jak sie taka regulacja sprawdza?
Skok od 2.8 do 6.1 mm.

Fajnie opisany został sata 100BF 1.6 RP.
Az miło go miec, jest naprawde swietny.
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2010, 17:24   

mkautos napisał/a:
Co powiesz na nową serie rupes scorpio w zestawie 3 szt o skokach 3,6 i 9 mm?

To może ja wejdę w słowo i odpowiem, bo od niedawna właśnie pracuję na tym zestawie szlifierek.. ;)
Są bardzo poręczne, idealnie wpasowane do dłoni..można pracować nimi kilka godz.dziennie i nie odczuwa się mrowienia rąk, ani przesadnego zmęczenia ponieważ są stosunkowo lekkie
Są bardzo ciche..cichsze od TA551A na których jeszcze pracuję...
Przy dość mocnym dociski nie zwalniają obrotów
Skoki są świetnie dopasowane do poszczególnych procesów przygotowania jak i wykończenia powierzchni
Ogólnie jestem z nich bardzo zadowolony, i z pełną odpowiedzialnością mogę polecić ten sprzęt


Jeżeli chodzi o polerkę, również polecam Rupes z wolnym startem i regulacją obrotów (max1700 obr/min -elektryczną) pracuję już od dość dawna na takiej i tu tez podobnie jak ze szlifierkami, przy docisku nie ma mowy o zwolnieniu obrotów, lekka i poręczna..

Jakości narzędzi Rupes nie trzeba chyba tutaj zbytnio rekomendować...bo wieloletnia, bezawaryjna ich praca mówi sama za siebie ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 10-06-2010, 17:37   

http://www.allegromat.pl/aukcja56289
http://www.allegromat.pl/aukcja56290
http://www.allegromat.pl/aukcja56291
Którą masz Jack ???
Słyszałem ze tą ostatnią.
Mozna jakies opinie o nich ?
Tzn które polecacie???
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2010, 18:08   

mkautos napisał/a:
Którą masz Jack ???
Słyszałem ze tą ostatnią.

Nie... :) mam tą z drugiego linka ;)
Była już o nich mowa na forum w temacie past polerskich 3M ;)
http://lakiernik.info.pl/...er=asc&start=15
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mrslavlive
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2010
Posty: 2
Skąd: gniezno
Wysłany: 11-06-2010, 23:26   

dzieki za podpowiedzi jak komus jeszcze cos przyjdzie do glowy prosze pisac ,
czy ten promiennik podczewriwni musi miec jakis przedzial ?? watpie zeby w sata byl tylko jeden model ?? i jaki najlepiej ??
mam ochote uzywac urzadzen pneumatycznych zamiast elektrycznych,czy to zly pomysl ?? jakie marki sa w tym przemysle na topie? \
czy ktos slyszal o firmie sealey ?? mieszkam w uk i tu jest to dosc znana firma polecacie nazedzia tej klasy ?
i powtorze jeszcze raz jedno pytanie
chcialbym malowac auta ale tez i inne metalowe i drewniane elementy .
i wlasnie czy pistolet sata spray master rp nadaje sie do malowania farba olejna???
lub moze inny pneumatyczny ktory sprostal by gestej olejnej ...
pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 12-06-2010, 06:40   

Spray Master SATA to pistolet do gęstych i bardzo gęstych materiałów malarskich. W warsztatach samochodowych to rzadkość. To pistolet do lakierów strukturalnych i szpachli natryskowej. Nawet na stolarni rzadko wykorzystywany. Z pośród tylu lakierni ile projektowałem tylko trzy mają takie pistolety. Jedna to zakład zabudowy ciężarówek a dwie to firmy produkujące szafy elektryczne w pokryciu strukturalnym.

Nawet stolarnie korzystają z modelu 1000. Nie wiem o jakiej gęstości piszesz w sprawie tej farby olejnej ? ... ale załóżmy, że to farba prosto z puszki bez rozcieńczalnika ... wtedy oczywiście Spray Master jest świetny .... ale gdy tylko rozrzedzisz trochę tą farbę to przejdzie już przez głowicę 2.0 modelu SATA 1000 RP, lub 100 B - przeznaczonego właśnie to takich gęstych materiałów w warsztacie samochodowym.

Spray Master SATA to fajne i ciekawe rozwiązanie techniczne, ale do warsztatu stolarskiego i samochodowego są po prostu lepsze produkty. Kup sobie 100 B i dwa zestawy dysz i głowic ... 1,6 i 2,0 ... lub 100 1,6 RP do samochodów i 1000 RP 2,0 do tych farb olejnych ... a najlepiej skontaktuj się z z przedstawicielem SATA na swoim terenie niech ci zafunduje małą prezentację tych modeli SPRAY MASTER, 3000 RP / HVLP, 1000 RP 1,6 ewentualnie do samochodów 1000 RP 1,3, 100 RP 1,6 / 2,0 i sam sobie wybierzesz ... to przewaga markowego sprzętu nad badziewiem że zawsze możesz sprawdzić zanim kupisz i zapytać o radę.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 12-06-2010, 10:52   

PROJEKTER napisał/a:
lub 100 1,6 RP do samochodów

Mam tego guna i powiem ze szpachlowke nakładałem rozrobioną jak zawsze, pistolet na 2 atm, wiec 2.2 dałem na spadek na 12 m węża 10 mm srednicy.
Aplikacja była nijaka, tak jakby słabo rozbijał.
Podkład juz lepiej ale nie na gładko jednak.
Musze popróbowac, ale jakies wskazówki by sie przydały.
Oczywiscie równomiernie nakłada, szeroka miotła.
Mozna dac wieksze cisnienie mimo ze do 2 atm jest pistolet?
I z ciekawosci... pisałes ze do lakierowania bedzie tez sie nadawał???
To moze mam jeszcze zbyt geste materiały i dac trzeba rozpucha mimo dyszy 1.6 ?
Troche inaczej sobie wyobrazałem nakładanie podkładu tym pistoletem.
Zapewne tak przesiąknąłem moimi chinolami ze cos chrzanie ale tego nie widze.
Help....
 
     
pio124
Forumator


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 254
Otrzymał 5 punkt(y)
Skąd: lubelskie
Wysłany: 12-06-2010, 11:16   

mkautos, ale ty masz satajet 100 B rp, a do szpachli natryskowych sata zaleca model "100 B P ", moze tutaj tkwi problem
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 12-06-2010, 11:39   

pio124,
To jest dokładnie 100 B F rp.
Z instrukcji wynika ze:
służy do natryskiwania farb i lakierow oraz innych mediow płynnych.
Wielkosc dyszy uzalezniona od lepkosci.
Nie wolno uzywac do natryskiwania materiałow sciernych - co to znaczy, oraz zawierających kwasy i benzyne.
 
     
Greg
Klubowicz



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 741
Punkty: 25/2
Skąd: śląskie
Wysłany: 12-06-2010, 22:39   

mkautos napisał/a:
Podkład juz lepiej ale nie na gładko jednak.
Musze popróbowac, ale jakies wskazówki by sie przydały.
Oczywiscie równomiernie nakłada, szeroka miotła.


ja miałem tak samo w klc, że z początku nie szło wylać na gładko- inna technika nanoszenia. Ja mam niestety dysze 1,7 i ostro zastanawiam sie nad zakupem 1,4 bo myślę, ze taką dyszą będzie szło położyć bez morki- oczywiście teraz nie narzekam tak bardzo na jakość powierzchni po podkładzie, aczkolwiek chyba może być odrobine lepiej ;)
_________________
Live is 2 short 2 be slow.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 13-06-2010, 01:49   

Greg napisał/a:
ja miałem tak samo w klc,

Ja popracuje nad techniką nanoszenia, zobacze gdzie błąd moge popełniac.
Co mam powiedziec, ze fobo nie robi zadnych problemow przy nanoszeniu podkładu czy szpachlowki.
Ale nie wierze ze sata 100 bf rp nie bedzie potrafiło wylac szpachlowki lub podkładu!!!
Z dyszą 1.6 ! !!
 
     
Jasiek
Użytkownik


Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 10
Skąd: T-w
Wysłany: 27-07-2010, 20:15   

mkautos albo Greg jak sobie poradziliscie z tym problemem bo ja zakupilem sate 100 hvlp o kalibrze 1.4
i jak malowalem to taka kasza wyszla ze zamiast ograniczyc szlifowanie to bylo go wiecej niz na tym wysluzonym speedwayu.
Podkład rozrobilem jak zwykle ale podejrzewam ze trzeba go o wiele bardziej rozcienczyc.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 27-07-2010, 20:21   

Jasiek,
Ja juz opanowałem problem.
W moim przypadku winna była instalacja powietrzna z przepływem odpowiednim dla ..... sico :angry:
Jak podłączyłem satę (którąkolwiek) to mimo ze na manometrze było 2 atm a nawet więcej bo zgodnie ze spadkiem na długosci węza dawałem 2.6 atm,,,, to do pistoletu dochodziło ponizej 1 atm.
Poprawiłem wszystko i możesz mi wierzyc ze podkład to tylko delikatnie przematuje i gotowe.
 
     
Greg
Klubowicz



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 741
Punkty: 25/2
Skąd: śląskie
Wysłany: 27-07-2010, 20:45   

Jasiek napisał/a:
mkautos albo Greg jak sobie poradziliscie z tym problemem bo ja zakupilem sate 100 hvlp o kalibrze 1.4
i jak malowalem to taka kasza wyszla ze zamiast ograniczyc szlifowanie to bylo go wiecej niz na tym wysluzonym speedwayu.
Podkład rozrobilem jak zwykle ale podejrzewam ze trzeba go o wiele bardziej rozcienczyc.

Ja z powietrzem nie miałem problemów jak kolega mkautos, tylko musiałem troche zmienić przyzwyczajenia z poprzedniego pistola. Najpierw próbowałem jechać na pełnej miotle, ale czasami odkurz leciał na lekko przeschniętą powłokę i robił lekką kiche. Skręciłem miotłe do ok 25 cm i wylewam szybciej i efektywniej tam gdzie chce- może i więcej razy muszę przeciągnąć po elemencie, ale za to warstwa jest taka, jak ma być- gładziutka i równo wylana ;) Przy takim ustawieniu zauważyłem, że nawet gęstszy podkład można aplikować bez jakiegokolwiek problemu.Jasiek, spróbuj różnych ustawień i jak Ci wygodniej. AHa- ja lece na 2.0 bara i ani ciut więcej ;)
_________________
Live is 2 short 2 be slow.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Jasiek
Użytkownik


Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 10
Skąd: T-w
Wysłany: 27-07-2010, 21:28   

Dzieki za odpowiedzi. Pewnie ze sprobuje ustawien. Z insatalacja powietrzna wszysko ok mam manometry pod pistoletami i cisnienie mam jakie potrzebuje na ustawienie z reszta moj kompresor ma 800 litrow wydajnosci a wezy nie mam jakis specjalnie cienkich.
A to Ty Greg tez masz HVLP? A i słyszalem opinie po zakupie juz ze szkoda ze nie kupilem RP i ze pistoletem HVLP do podkladu nie wyleje na gladziutko wiec po mojej probie sie troche zasmucilem. W sumie na jet 3000 HVLP nie narzekam powiem inaczej, jestem bardzo zadowolony. Jest bardzo oszczedny wiec myslalem ze i podklad bedzie oszczedzal a tu zonk. Ale poterstuje i zobacze
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Greg
Klubowicz



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 741
Punkty: 25/2
Skąd: śląskie
Wysłany: 27-07-2010, 21:59   

Jasiek napisał/a:
A to Ty Greg tez masz HVLP?
wszystko się zgadza ;) Tylko ja mam starszy, kultowy KLC ;] HVLP moim zdaniem właśnie jest stworzony do takich rzeczy, mały odkurz-> duża skuteczność nanoszenia, duża atomizacja przez co powietrze (którego bierze nie mało :) ) zabiera ze sobą duże ilości materiału i potrafi go rozłożyć ładnie na elemencie. Opinie opiniami- ja jestem bardzo zadowolony z tej saty ;) Szkoda, że nie zrobiłem efektu podkładu po wylaniu i wyschnięciu- praktycznie był pół- połysk- "strukture" to chyba nie uchwyci mój aparat :D Może kiedyś dodam ;)
_________________
Live is 2 short 2 be slow.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 06-08-2010, 17:09   

Witam,
Czy możecie polecić jakiś sensowny w jakości i cenie zestaw w którego skład wejdą pistolety, sprężarka i osprzęt do tego?
Chodzi mi o pistolet do podkładu, do bazy , do bezbarwnego i odpowiednia sprężarka - może jakieś linki lub oznaczenia modeli?
Acha i + polerka.
PS. dostałem ostatnio pistolet CHS-16 z dyszą 1,5 -wyrzucić czy zostawić?

Dzięki z góóóóry ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 06-08-2010, 19:21   

CLAR napisał/a:
Dzięki z góóóóry


W jakiej kwocie chcesz się zamknąć?

Bo mozna po minimum, lub bardzo kokretnie.
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 07-08-2010, 10:41   

mkautos, chciałbym (jak zapewne większość) "po mniejszej linii oporu" ale obserwując rynek to chyba z budżetem +- 5 do 6tys się nie wyrobię. Czy mam rację?
Jeśli udałoby się skompletować do w/w kwoty jakiś rozsądny jakościowo i praktycznie zestaw to byłbym happy ;)

[ Dodano: 07-08-2010, 10:53 ]
PS. A co powiecie o tym CHS-ie o którym wspomniałem? Przyda się do czegoś? ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 08-08-2010, 22:15   

Studiuję forumową literaturę i widzę, że w temacie rozkręcenia warsztatu stoją pokaźne schody przede mną. Może ktoś ma ochotę doradzić w kilku szczegółach?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-08-2010, 22:18   

CLAR,
Nie tylko przed Tobą.
Kwota startowa lakierni jest z lekka zaporowa czyniąc ten rodzaj działalnosci niedostepnym dla szarego człowieczka.
Bez kredytów i luźnych 200 tys.zl w kieszeni bedzie ciezko cos legalnie podziałać.
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 08-08-2010, 22:26   

mkautos napisał/a:
z lekka zaporowa

noo nie da się ukryć.
jednak trzeba od czegoś zacząć.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 09-08-2010, 01:04   

CLAR napisał/a:
jednak trzeba od czegoś zacząć.

Stare Polskie powiedzenie mówi że: "pierwszy milion trzeba ukraść", a później to już leci jak z płatka ;) ;)
Jeśli nie masz serca tego robić a chcesz dostawać kupę kasy i przywileji nic nie robiąc to zostajesz politykiem...
A jeśli ani to ani to, to naginasz dniami i nocami, jak większość zalogowanej tu braci... ;) ;)
Pzdr
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 09-08-2010, 18:01   

łysy73, zamierzam się tym zajmować, ale obecnie jestem na etapie edukacji pod kątem zarejestrowania działalności oraz wyborze sprzętu.
Doradzisz coś?
;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 09-08-2010, 18:59   

CLAR przyznam Ci się szczerze, że nie jestem aż tak obcykany, aby komukolwiek coś doradzać. Wymieniać opinie i doświadczenia to owszem, ale doradzać? To dość spora odpowiedzialność. Szczególnie na początku zabawy w ten fajny zawodzik.
No z pewnością kwota jaką wymieniasz nie jest powalająca. 6 tysięcy to sporo pieniążków, szczególnie gdy trzeba je zarobić, ale przy wydatkach na sprzęt do zabawy w lakierowanko, to kropla w morzu.
Jeśli dopiero masz rejestrować działalność, to się lekko wstrzymaj.... To podstawa.
Bo jeśli to ma być 1 przez Ciebie założona, to powyrywaj na nią kasy ile się da: prawie 20 tysi z urzędu pracy, może około 40 tysi z urzędu marszałkowskiego czy cusik takiego.... Zawsze to już inny start. Ale ja się dokładnie na tym nie znam. Tu musiałbyś się raczej ładnie uśmiechnąć do kolegi Projektera, to On z całą pewnością powie więcej na ten temat. Może ktoś inny jeszcze tu zna te cwancyki, to Ci też podpowie. Warto.
Teraz jeśli dostaniesz tylko np. te ok. 20 tysi, to zależy gdzie będziesz działał, bo raczej we wnioskach itp będziesz musiał to wszystko jakoś rozpisać na mechanikę, bo na legalu na lakiernictwo to same pozwolenia Cię puszczą z torbami. Więc będziesz musiał już sam pokombinować i kogoś obcykanego popytać. Tak przynajmniej ja sądzę.
No a jeśli będziesz miał tylko te 6 tysi, to już malunki tylko "w porach ciszy nocnej" wchodzą w rachubę ;) ;) Gdy ludzie z kontroli nie pracują i masz dobrych sąsiadów ;) :)
No ale ja nie jestem znawcą tego tematu, więc to co napisałem potraktuj jako domysły ;)
Ale wracając do cyferek i zakupów:
Hmmmm..... 6 tysi........?
Więc ja zrobiłbym chyba mniej więcej tak:
1) dość dobra sprężarka taka minimum z 200l to około 3500zł {ja mam 200l wyd: 400l/min i od 6-ciu lat jakoś mi wydaje i do malunków i do napędzania szlifierek}
2) przynajmniej jeden dobry gun na początek HVLP, to oblecisz nim i bazy i klary to koszt niby ok. 1500zł. Ale jako, że masz słaby bydżet ja wziąłbym na teraz na Twoim miejscu np. Iwatę Air Gunze {chyba tak to się jakoś pisze} za niecałe 500zł, a później jak już zarobisz, to lepszy gun HVLP, a potem kolejny RP. Dlaczego na teraz tą Iwatę? Bo nie masz kasy -to raz, ja jej nie znam, ale każdy kto ją ma to ją chwali -to dwa, a jak się nauczysz malunku słabszy sprzętem, to później lepszym będzie to już tylko śmiech -i to jest trzy.
3) Mamy już 4 tysie i zostało nam 2. Więc oscylacja ze skokiem do 3mm. Żadnych elektryków tylko poręczny pneumat trzymany jedną ręką. To cena ok. niecałego tysiaka.
4) Jakiś tam pistolet do podkładu za ok 100zł, bo trochę polata, a później nie szkoda jak wykona lot do kosza jak już zarobi na lepszy.
5) Polerka, bo syfków to się nie ustrzeżesz. I tu miałbym dylemat. Dwa miechy temu poleciłbym w ciemno na początek tą co mam, ale wziąłem taką teraz kolejną nową i nie bardzo mi leży. Stara była "dużo lepszej jakości" {SPARKY ok. 500zł}. Może zapytaj Mkautosa czy ma jeszcze tą jakąś używaną firmówkę, bo taniowato ją sprzedawał?
6) i zostanie Ci z 500zł na klocuszki przewód i tani odstojniczek....

Ciasno jak cholera...., ale na początek w tej kwocie raczej inaczej jest ciężko.
A z każdym zarobionym pieniążkiem dokupisz inne narzędzia.
To jest tylko moje zdanie i każdy ma prawo mieć inne.
Może ktoś podpowie jakąś inną konfigurację, aby zmieścić się w tej sumie?

Może koledzy z forum mający sklepy zaproponują jakiś PAKIET W PROMOCYJNEJ CENIE?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 09-08-2010, 19:12   

łysy73 napisał/a:
Może ktoś podpowie jakąś inną konfigurację, aby zmieścić się w tej sumie?

Co tu zmieniac?
Nic.
Bardzo dobry start.
Od siebie dodam ze maszynka pneumatyczna rupes scorpio o skoku 3mm jest dostępna juz od 999 zl brutto a poprzednia która juz jest wyprzedawana w sklepach, kosztuje 809 zl brutto.
Co do polerki to juz poszła i kolega @Marikk jest napewno zadowolony, bo ona była w stanie idealnym.
Co do zakupu polerki to w tej ograniczonej kwocie nie pozostaje nic innego jak kupic zachwalaną przez kolege @Mar Dent polerke fobo.
Lub inną podobną. Ja miałem euroteca za 109 zl teraz do kupienia i tez szło, ale polecam tylko jako opcje ekonomiczną przy ograniczonych środkach.
W normalnym wypadku polecam rupes LH18EZ - tym porobisz z przyjemnoscią i bez męczarni.
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 09-08-2010, 19:25   

Tu ta kwota jest na początek zaporowa i trza tak wykombinować, aby każdy zakup nie był na 5 minut. Sprężarka pochodzi sporo, oscylacja i do matowania podkładu i pod polerkę spoko, gawno do podkładu to pikuś, ta Iwata do malunku musi być bo cokolwiek innego już dobrego blokuje dalsze ruchy, polerkę musi kupić więc na start tez coś taniego bo nie ma wyboru, jakiś przewodzik i odstojnik musi być -nawet tani, ale musi, a obróbka gipsu na początek niestety ręcznie... Tu kasa dyktuje zakupy. Jak jej nie ma, to nawet największe chęci nie pomogą.
Tu jeszcze nic nie wiadomo o warunkach w jakich ma pracować: oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja...........To temat rzeka.......
Tylko Clar nie sugeruj się od razu tym co napisałem tylko poczekaj, a nuż ktoś Ci w pakiecie zaproponuje taniej jakiś zestawik.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 09-08-2010, 19:34   

łysy73 napisał/a:
a nuż ktoś Ci w pakiecie zaproponuje taniej jakiś zestawik.

Kolega startuje jako lakiernik i chyba musi juz umiejętnosci miec.
Wiec nic nie stoi na przeszkodzie aby wystartował w konkursie i wygrał np, pistolet lakierniczy lub cos innego potrzebnego w lakiernictwie.
A Ty Andrzeju tez deklarowałeś się do konkursu i ???????
W sumie to zapraszam wszystkich do udziału w konkursie bo nagrody juz sie z lekka przeterminowały ;)
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 09-08-2010, 20:47   

ja mialem podobny problem z kasa i zrobilem tak ze kupilem sprezarke wmiare konkretna fini 270l wydajnosc 480l/min koszt cos kolo 4,5k ale znajomego sklep to 4k policzyl sate hvlp 1,4k pistolet do podkladu za 100 chyba meczy praca nim ale jakos daje rade narazie, polerke dostalem jakiegos euroteka tez meczy ale lepsze niz nic :) oscylacji nie mam i recznie wszystko ale dobrzy koledzy przy wiekszej robocie pomoga to jakos leci. ale wrucmy do tego o co mi chodzi ogolnie ja podzielilem zakupy na dwie grupy te ktore chce miec wmiare konkret i zostawic czyli sprezarka i satka i 2 grupa rzeczy ktore jakos daja rade i nieszkoda bedzie ich wywalic jak cos a zarobia na nastepcow :) ja kilka ladnych godzin poswiecilem na szlifowanie szpachli, podkladu ale jeszcze z kilka robutek i na konkret oscylacje bedzie i tak powoli wymieniam wszystko bo z warsztatem bede dopiero startowal w przyszlym roku bo warunkow nie mam na ta zime jak nie ma sie gory kasy trzeba kombinowac ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 15-08-2010, 11:23   

Dziękuję za cenne uwagi i za propozycje sprzętowe do przemyślenia. Lakierowałem już trochę ale więcej zajmowałem się blacharką. Start w konkursie? - hmmm... na razie podziękuję ;) Budżet będzie większy, ale część muszę przeznaczyć na narzędzia blacharskie (przynajmniej podstawowe). Co do pistoletu to Iwaty jakoś nie brałem pod uwagę, poczytałem trochę i myślałem raczej o Sata 3000RP lub HVLP. Pewnie wszystko wyjedzie w praniu bo każdemu odpowiada coś innego :)
ps. teraz "tylko jakoś" uruchomić działalność, wystartować...

[ Dodano: 15-08-2010, 13:13 ]
łysy73, a ta polerka sparky to coś w ty m stylu była? : http://www.motoallegro.pl...32&apv_visits=1

[ Dodano: 15-08-2010, 13:37 ]
PS. a co powiecie na taki pistolet do podkładu? : http://www.moto.allegro.p...p_promocja.html
Miał ktoś z nim styczność?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 15-08-2010, 19:04   

CLAR napisał/a:
łysy73, a ta polerka sparky to coś w ty m stylu była? : http://www.motoallegro.pl...32&apv_visits=1

Kurde CLAR nie wiem sam co mam Ci powiedzieć
Ja mam tą tyćkę od tej droższą bo za ok 500zł, ale mam mieszane uczucia co do niej.
To moja druga "taka", ale poprzednia była o niebo lepsza. Poprzednia śmigała u mnie ok. 6-7 lat i to ostro, a tą tylko co nową kupiłem. I jest w porównaniu do starej takiej samej głośniejsza, ma dziwny ten wolny start i dziwną regulację stałych obrotów. Tak jakby w porównaniu do starej elektronika była w nowej dużo wolniejsza.
Nie wiem czy całkowita żywotność się też zmieniła czy nie.
Stara ostro u mnie pracowała tyle lat a walnęła bo byłem dupa i nie sprawdziłem szczotek i zarypałem wirnik. Czyli nie wada sprzętu a użytkownika. A jak będzie z tą? Nie wiem. Ja ją będę katował aż padnie i potem będę podejmował dalsze decyzje. Ale jeśli pochodzi krócej niż stara, to na pewno będzie to moja taka ostatnia.
Także nie mówię TAK i nie mówię NIE. Musisz zadecydować sam.
Pzdr
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne