lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacklack
21-03-2014, 16:17
vademecum lakiernika
Autor Wiadomość
zabazsc
Użytkownik


Wiek: 36
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 10
Wysłany: 27-09-2009, 22:10   vademecum lakiernika

Witam
Mam takie pytanko czy posiada z was ktos w/w poradnik? Czy bedzie on w teori pomocny? Bo zastanawiam sie nad kupnem tego bym mogl cos podszkolic zanim zabiore sie za lakierowanie praktyczne:)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 28-09-2009, 08:42   

ja zdaje sie ze posiadam tylko niewiem gdzie tomam hehe , takie zeczy zawsze warto kupic i przeczytac , zawsze dowiesz sie czegos ciekawego , tym bardziej ze chcesz sie troszke podszkolic , pamietaj czlowiek uczy sie cale zycie ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 28-09-2009, 15:59   

jerryhaj napisał/a:
czlowiek uczy sie cale zycie


... zwłaszcza na błędach, dlatego łyżka praktyki jest lepsza niż wóż teorii ;) czy jakoś tak ;)
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 28-09-2009, 18:09   

Zaprenumeruj sobie kwartalnik LAKIERNIK to się oczytasz ;) w NR.24 kwartalnika jest również artykuł dotyczący koniecznych pozwoleń na otwarcie lakierni naszego kolegi z forum PROJEKTERA..polecam Ci również tą lekturę ;)
Możesz nawet zakupić książkę pt. Lakiernictwo Samochodowe autorstwa Grażyny Sobierajskiej, Zbigniewa Neumana
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 28-09-2009, 18:37   

jacklack napisał/a:
Możesz nawet zakupić książkę pt. Lakiernictwo Samochodowe autorstwa Grażyny Sobierajskiej, Zbigniewa Neumana


NIE KUPUJ!! mam ją... nie jest warta nawet połowy sojej ceny!! Nie ma żadnych przykładowych produktów, same ogólniki - grunt podkład emalia- i tyle!! że trzeba trzymać pistolet 15cm od powierzchni ale to co jest najważniejsze - że trzeba wylać lakier, tego już nie napisali.... ogólnie coś jak książka dla technikum z lat 80tych.
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 28-09-2009, 18:42   

Luk napisał/a:
ogólnie coś jak książka dla technikum z lat 80tych.

Dokładnie Luk, :) :) ;) ale co??książka jest ?..jest;) :)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
zabazsc
Użytkownik


Wiek: 36
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 10
Wysłany: 28-09-2009, 22:12   

dzieki za pomoc. jezeli zna ktos jeszcze cos z tego typu pomocy to piszcie:) warto wiedziec dla takich jak ja:P co do praktyki masz racje LUK ale by zaczac praktykowac malo teorie trzeba przeciez znac:) od tak sobie nie da sie wziasc pistolet + lakier + podklad i walnać na samochod.. dlatego podstawy wiedzy sa potrzebne:) a ja obecnie procz neta nie mam z czego sie podszkolic a biegac od samochodu do kompa nie oplaca sie wiec na poczatek uwazam ze cos do czytania sie przyda. myle sie?:)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 28-09-2009, 22:45   

nie niemylisz sie , ja posiadam te ksiazeczki co sa wyzej opisane , jak je bedziesz mial to napewno duzo zeczy sie dowiesz ciekawych , patrz tez na youtube , tam tez jest troche zeczy ciekawych , ale i na forum sa filmiki szkoleniowe , poszukaj troche a znajdziesz
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jano
Dostawca

Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 650
Punkty: 28/2
Skąd: Białystok
Wysłany: 29-09-2009, 13:23   

Ja polecam "nowoczesny warsztat", "warsztat blacharsko lakierniczy", "lakiernictwo samochodowe"

http://warsztat.pl/ prenumerujemy od 2 lat dużo reklam ale jest co pooglądać;)
_________________
Narzędzia warsztatowe i przemysłowe, www.rg-narzedzia.com.pl
Kod rabatowy dodatkowe 5% dla forumowiczów
Przy zakupie wpisz kod: LAKIERNIK.INFO
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 29-09-2009, 14:06   

jano napisał/a:
Ja polecam "nowoczesny warsztat", "warsztat blacharsko lakierniczy", "lakiernictwo samochodowe"

http://warsztat.pl/ prenumerujemy od 2 lat dużo reklam ale jest co pooglądać;)


tez to prenumeruje , ciekawa gazetka
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
zabazsc
Użytkownik


Wiek: 36
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 10
Wysłany: 02-10-2009, 16:48   

jak dla mnie to za wczesnie na prenumerate tego czasopisma:P w sumie jestem tylko zapalonym pasjonatem tej "sztuki":) choc jeszcze amatorem.
a odnosnie tego w/w pisemka "VL" wyczytalem ze jest rowniez wersja na CD. czy posiada ktos moze tak?:)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 03-10-2009, 11:34   

nigdy niejest zawczesnie , moze byc tylko zapuzno
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jano
Dostawca

Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 650
Punkty: 28/2
Skąd: Białystok
Wysłany: 04-10-2009, 10:08   

jerryhaj napisał/a:
nigdy niejest zawczesnie , moze byc tylko zapuzno


otóż to. Po za tym tam często jest dużo podstawowych informacji. Np. jak jakiś produkt wykorzystać poprawnie.
_________________
Narzędzia warsztatowe i przemysłowe, www.rg-narzedzia.com.pl
Kod rabatowy dodatkowe 5% dla forumowiczów
Przy zakupie wpisz kod: LAKIERNIK.INFO
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
zabazsc
Użytkownik


Wiek: 36
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 10
Wysłany: 04-10-2009, 21:27   

to zastanowie sie nad tym jednak:) narazie pierw musze gdzies znalezc to "VL"..
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 04-10-2009, 22:48   

zabazsc napisał/a:
to zastanowie sie nad tym jednak:) narazie pierw musze gdzies znalezc to "VL"..

Czuje że nie znajdziesz ;) ..technologia wciąż postępuje do przodu, materiały i ich zastosowanie również się zmieniają co jakiś czas...każdy producent opracował swój sposób zastosowania materiałów, ich aplikacji, proporcji mieszania, cieniowania, dobierania kolorów i etc, polerowanie...też. technika się zmienia

Każdy producent przy wprowadzeniu nowego systemu musiał by opracowywać nową książkę zasad aplikacji i zastosowania materiałów, żeby tego uniknąć producenci opracowują i podają to wszystko w kartach technicznych (co jest też wymogiem prawnym) oraz szkolą indywidualnie lakierników którzy pracują na danym systemie danego producenta

Tu na tym forum jest (może jeszcze nie kompletny) zbiór informacji na temat materiałów, recenzje o nich, ich technologicznego zastosowaniu jak i opisy aplikacji podkładów, lakierów bazowych, bezbarwnych i innych produktów, czy narzędzi, wielu producentów, ich plusy i minusy ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
zabazsc
Użytkownik


Wiek: 36
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 10
Wysłany: 05-10-2009, 16:02   

ja potrzebuje opisu jak sie dokladnie zabrac do lakierowania od totalnych podstaw. a z tego co czytalem o "VL" tam to bylo. nie chodzi mi tylko bazowanie na tym ale jako pierwsze moglo by byc. chce zalapac podstawy a pozniej sie doszkalac, a nie zaczynac juz od najlepszych i najnowowczesniejszych technik bo ich jezyka odrazu pewnie nie zrozumie. pozatym 1 rok wstecz to moze nie jest az tak duzo:) jesli ktos ma i moglby odsprzedac za jakas symboliczna sumke niech sie zglosi na priv:)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 05-10-2009, 16:29   

rozwala mnie to .... chciałbym sie nauczyć jeździć samochodem ale doputy nie wsiąde za kółko dopóki nie naucze sie całego kodeksu ruchu drogowego.... rzeźnia :koncert:
 
     
zabazsc
Użytkownik


Wiek: 36
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 10
Wysłany: 05-10-2009, 18:08   

a czy jezdzenie samochodem nie majac pojecia ktory pedal do czego sluzy i jak wbijac biegi bylo by madre? uwazam ze zanim sie do czegos zabierzemy podstawy trzeba znac czego kolwiek!
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 05-10-2009, 18:33   

zabazsc napisał/a:
a czy jezdzenie samochodem nie majac pojecia ktory pedal do czego sluzy i jak wbijac biegi bylo by madre?


a jak już sie dowiesz, wsiadasz do auta... ruszasz... i zdechł!!

nie licz na to że jak zrobisz 500 kursów i przeczytasz milion książek to złapiesz za pistolet i siuuuu pomalujesz na lustro maske :) bo tak nie będzie... więc zamiast gadać to weź sie do roboty!!! a jak coś ci nie wyjdzie to pytaj to ci Jacek odpowie!! a podstawy równe gdzie jest jaki pedał to masz w prawie każdym temacie na tym forum kropka
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 05-10-2009, 19:40   

Luk napisał/a:
ci Jacek odpowie!!
jeśli będzie wiedział i czas mu na to pozwoli to może odpowie, ;) jest na tym forum masa userów którzy mogą odpowiedzieć na wiele pytań, to po pierwsze

Po drugie zabazsc, tak jak powiedział Luk, praktycznie każdy temat mówi o jakimś procesie przygotowawczym,o zastosowaniu w nim odpowiednich materiałów i narzędzi, nie wiesz czegoś?,lub nie rozumiesz? podepnij się pod temat i zapytaj ;)

Tak więc czytać forum od dechy do dechy!!
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
maniek
Forumator



Wiek: 32
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 239
Punkty: 8/7
Skąd: Woj. Łódzkie
Wysłany: 05-10-2009, 21:01   

jacklack napisał/a:
Tak więc czytać forum od dechy do dechy!!


Dokładnie :) dużo wiedzy można złapać.Ale teoria to jedno a praktyka to drugie...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
zabazsc
Użytkownik


Wiek: 36
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 10
Wysłany: 05-10-2009, 21:13   

czytam i czytam i ciagle czytam :) lecz na czytanie forum mam niezbyt wiele czasu. wiadomo praca i do tego studia pochlaniaja mase czasu. dlatego potrzebuje czegos w rece by czytac w wolnych chwila gdy nie jestem w domu. i tu jest ten problem.. a czas gdy jestem w domu nie chce spedzac ciagle przed kompem czytajac ale praktykujac to co wyczytalem i doczytujac tu na forum tego czego nie wiem.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 05-10-2009, 21:49   

Pewnie coś znajdziesz. Na pewno jakiś nawiedzony student, lub kilku napisał jakąś pracę licencjacką albo dyplomową na temat lakiernictwa. Sam wysyłałem im często materiały. Chodzi tylko o to że wszystko zmienia się szybciej niż czas potrzebny na napisanie takiego podręcznika.
Każda firma sprzedająca lakiery ma jakiś poradnik , albo kilka podzielonych tematycznie. Część z nich już nie aktualnych.

Ten zawód to jednak praktyka i praktyka ... teoria potrzebna jet tylko przy materiałach jakie stosujesz ... bo jeżeli chodzi o ich nanoszenie i suszenie i obróbkę to już każdy praktyk ma na to własny sposób i w nosie ma to co wypisuje koncern w poradniku.

Też do tego dojdziesz .... jeżeli zaczniesz lakierować
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jano
Dostawca

Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 650
Punkty: 28/2
Skąd: Białystok
Wysłany: 06-10-2009, 15:52   

zabazsc napisał/a:
to zastanowie sie nad tym jednak:) narazie pierw musze gdzies znalezc to "VL"..


wpisz w google;)

vademecum lakiernika
_________________
Narzędzia warsztatowe i przemysłowe, www.rg-narzedzia.com.pl
Kod rabatowy dodatkowe 5% dla forumowiczów
Przy zakupie wpisz kod: LAKIERNIK.INFO
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
zabazsc
Użytkownik


Wiek: 36
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 10
Wysłany: 06-10-2009, 17:32   

wlasnie mam zamiar zaczac praktyke przy pomocy tego otoz forum bo nim doczekam sie tego Vl zastanie mnie zima:D hehe.. Nie byloby dobrym pomysle zebym zaczal od nadkola ktore bierze rdza co??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 06-10-2009, 20:50   

zabazsc napisał/a:
wlasnie mam zamiar zaczac praktyke przy pomocy tego otoz forum bo nim doczekam sie tego Vl zastanie mnie zima:D hehe.. Nie byloby dobrym pomysle zebym zaczal od nadkola ktore bierze rdza co??

To jest To.Przed podjęciem pracy zerknij na :Filmiki:Jacklak@Małpiszonadmin ;) .
http://lakiernik.orge.pl/viewtopic.php?t=435
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 06-10-2009, 21:40   

No-limit napisał/a:
http://lakiernik.orge.pl/viewtopic.php?t=435
lepszej szkoły nie ma . popatrzeć sobie i dalej to już tylko do dzieła ;) .
zabazsc napisał/a:
Nie byloby dobrym pomysle zebym zaczal od nadkola ktore bierze rdza co??
nie zaczniesz studiować lakierki ,puki czegoś nie zaczniesz robić sam. ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 07-10-2009, 10:17   

Noooo @zabazsc To witamy na STUDIACH UNIWERSYTETU LAKIERNIK.ORGE.PL. własnie dostałeś indeks. Możesz pytać zaczynając od .... SZANOWNI PROFESOROWIE .... :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
optionall
Wyjadacz
sklep z lakierami


Wiek: 114
Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 104
Punkty: 2/4
Skąd: Gdynia
Wysłany: 07-10-2009, 10:42   

...czesne wynosi 1500 zł semestr, pieniądze należy wpłacać na konto: 42 0000 0000 0000 0000 00012
_________________
Gość, widziałeś już: http://sklep.optionall.pl ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Barcik
Maniak forum



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 570
Punkty: 14/4
Skąd: Kraków
Wysłany: 07-10-2009, 19:58   

Eh...

Mam 2 wielkie zastrezeżenia do twórvów filmów.

1. Kilka pierwszych filmów to OKLEJKA, czyli co zaleciu na obudowe lampy to musi zostac - tak się nie robi, nawet jak mi sie nie chce całej zdejmowac to chociaz popuszcze 2 śrubki od wzmocnienia i wepcham papier.
Tak samo zderzak na jednym filmi np z PUNTO W ogóle nawet nie popuszczony a tam jest srubka 10 bez zdejmowania nadkola i zdrezak odchodzi. Wkłada sie klucza na koniec zderzaka i ładnie wisi 5cm tak że i ran od spodu się polakieruje. A po drugie ten kolor na punto wyszedł taki jaki ja moge zrobić z numeru a niby był mierzony sprzętem. To nie jest kolor do robienia na ostro. Zalatuej silverem i na to nie ma rady.
A po kliku myciach karcherem sie luszczy lakier bo nie ma opcji doszlifowania w szparce tak zeby farba sie trzymała. No i reklamacja...a film cały swiat widzi.

2. Profix. ROZP....mnie filmik jak gosc na tekturze miesza włokno. To ja mam stalki iszpachelki standoxa z byle sklepu po 2zł to mogli by sie postarać ZEBY LUDZIOM POKAZAC jak sie robi profesjonalnie. Metalowa stalka tez genialna...2zł komplet metoalowych w sklepie z farbami i lakierami do wnętrz i domów.

Porównując filmy jackowe i 3M a filmy PROFIXA chyba widać róznicę w rozwoju i na jakiem etapie jestesmy w PL :)

Miesza sie na kartonie szpachelką ze sklepu AGRO dla murarzy. MIODZIO!

Cisnie mi się kilka słów na palce...ale oszczędzę sobie dla dobra swojego i forum.
_________________
.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 07-10-2009, 20:18   

Barcik napisał/a:
nie ma opcji doszlifowania w szparce
oj coś barciś dawno szparki nie szlifowałeś że cię wzięło na takie zażalenia :) :) :)
Barcik napisał/a:
Wkłada sie klucza
najważniejsze że sam wiesz jak się wkłada. nic na to nie poradzisz. każdy robi poi swojemu. ;) ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 12-10-2009, 14:21   

Tu chodzi bardziej o metody i technologie wykonania warstw lakierniczych,a nie kwestie kolorystyki czy oklejania.Oczywiście Twoje uwagi są celne.Zawsze lepiej ,jezeli to nie sprawia wiekszych trudności ,zdemontować sąsiadujący element :) .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
zdzisiu197
Użytkownik


Wiek: 31
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 10
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: 22-10-2009, 19:04   

witam:) jestem nowy na forum i mam zasadnicze pytanie:
znacie jakąś stronę internetową na której mogę znaleść podstawy lakierowania tj. DOKŁADNY opis przygotowania powierzchni np.: jak przygotować plastik, a jak aluminium czy stal.
znacie coś takiego?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
marikk
Klubowicz


Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 156
Punkty: 2/3
Wysłany: 22-10-2009, 19:13   

Oczywiście że znamy kolego właśnie te forum na które sie zarejstrowałeś prześledź je dokładnie ale naprawde dokładnie proponuje odwiedzić dział filmy instruktarzowe zobaczysz wiele rzeczy jak sie nkałada szpachle jak sie obrabia aplikuje podklady aplikacje baz wodnych różnych firm i wszystko co dotyczy od przygotowania powierzchni oraz lakierowania miłego szukania i czytania życze ale szukajcie a znajdziecie a moge to zagwarantować jak 1000 zł w milionerach pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
zdzisiu197
Użytkownik


Wiek: 31
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 10
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: 22-10-2009, 19:18   

super ale ja szukam samej teorii bo jutro mam test z lakiernictwa na szkoleniu

[ Dodano: 22-10-2009, 20:01 ]
a zresztą nie szukam forum bo jak zadam pytanie to mogę nie uzyskać odpowiedzi a muszę uczyć się na test
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 27-10-2009, 20:37   

zdzisiu197 napisał/a:
super ale ja szukam samej teorii bo jutro mam test z lakiernictwa na szkoleniu
[ Dodano: 22-10-2009, 20:01 ]
a zresztą nie szukam forum bo jak zadam pytanie to mogę nie uzyskać odpowiedzi a muszę uczyć się na test

Fajny ten @zdzisiu :) Szuka teorii z lakiernictwa na dzień przed testem :koncert:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
debu
Bywalec


Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 37
Wystawił 1 punkt(y)
Wysłany: 04-11-2009, 21:08   

witam
Koledzy mam wademecum lakiernika jesli ktos potrzebuje na plycie i na dysku internetowym chomikuj.pl, jak potrzebujecie to piszcie.
ogolnie troche sie z tego dowiedzialem ale i tak calą wiedze potrzebna zdobylem na tym forum.
strona do vademecum:
http://chomikuj.pl/Chomik.aspx?id=debu85
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne