lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zgrzewarka Telwin Modular 230 czy warto
Autor Wiadomość
multifan4
Bywalec


Wiek: 40
Dołączył: 19 Wrz 2014
Posty: 35
Skąd: Gdynia
Wysłany: 28-01-2015, 19:24   Zgrzewarka Telwin Modular 230 czy warto

Witam
Zastanawiam się nad zakupem powyższej małej zgrzewarki. Zawsze to mniej niszczenia farby przy zgrzewaniu progów i cienkich blach, docisk w miejscu zgrzewu itp., choć do grubszych pewnie i tak tylko MAG. Wiadomo, że konieczna jest farba cynkowa pod zgrzewy i czyszczenie do białości przed zgrzewaniem. Cena raczej zachęcająca się wydaje ok 2kzł plus 700 zł za zestaw przedłużek do bardziej niedostępnych profili.
Czy ktoś z Was ma podobną zgrzewarkę i podzieliłby się opinią?

Czy zgrzewarki typu Telwin 5500 mają przewody i kleszcze umożliwiające zwykłe zgrzewanie dwóch blach, czy tylko spotter?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Chali68
Klubowicz
U siebie.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Kwi 2012
Posty: 1028
Punkty: 35/30
Skąd: Wschód
Wysłany: 28-01-2015, 20:45   

Uważam że zbędny wydatek. Taka zabaweczka do zgrzewania blaszek typu puszka. Normalna zgrzewarka impuls pneumatic to wydatek ok 15000-20000K i także sprawdza się na ubezpieczenia i duży przemiał. Ale myslę że masz tego świadomość tak?
Zamiast zgrzewarki kup sobie Lutospawarkę konkretną oczywiście jak dołożysz pare złotych.
Myslę że cusi3 bardziej Ci się przyda.
Ale generalnie rób jak chcesz (piany nie jesteś) ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Krzychuautim
Ekspert



Dołączył: 21 Cze 2011
Posty: 277
Otrzymał 11 punkt(y)
Skąd: Poznań
Wysłany: 29-01-2015, 09:00   

Zgrzewarka w warsztacie raczej się nie sprawdza, różnych przyczyn o których wielokrotnie tu już pisałem. Telwina 5500 można założyć kleszcze, ale to nie będzie dobrze działać bo to jest zbyt słabe urządzenie a straty na przewodach będą tak duże że pewnie nawet śladu na blasze nie zostawi. Wielu z was na urządzenia spawalnicze tak jakby to były kombinerki lub młotek. Zgrzewarki, spawarki, itp. wymagają bardzo dobrej instalacji elektrycznej, często budowanej już z myślą o zastosowaniu konkretnej maszyny. To tak jak nawet najlepszy pistolet lakierniczy nie będzie dobrze działał na źle przygotowanym powietrzu.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jano
Dostawca

Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 650
Punkty: 28/2
Skąd: Białystok
Wysłany: 22-02-2015, 19:09   Re: Zgrzewarka Telwin Modular 230 czy warto

multifan4 napisał/a:


Czy zgrzewarki typu Telwin 5500 mają przewody i kleszcze umożliwiające zwykłe zgrzewanie dwóch blach, czy tylko spotter?


Wersja spottera 5500 Telwina posiada możliwość dodatkowej rozbudowy m.in o tzw. "kleszcze typu C" do zgrzewania blach z obu stron lub wersję kleszczy ręcznych (które można stosować także w spotterach 7000, 9000, 9000RA) Pierwsze są jednak znacznie mniej precyzyjne (przede wszystkim mniejsze) niż w zgrzewarkach modular 230 oraz 400. Co czyni je mniej poręcznymi. Oba rozwiązania są też stosunkowo drogie (cena ok. 1300zł za wersję typu C i ok 2300,- za wersję drugą). W pierwszym rozwiązaniu nie masz za dużego pola manewru. Po prostu daje Ci to możliwość zgrzania, ale nie w miejscach które są trudno dostępne. Sądzę też (tego nie wiem na 100%) że nie dadzą Ci możliwości zgrzania 2+2, a realnie 1+1. Druga opcja jest ciekawsza o tyle że powinny do niej pasować te same elektrody i ramiona, które są stosowane do zgrzewarek serii Modular - to jest ten sam uchwyt.

Dodatkowo telwin daje możliwość zamówienia do spottera 5500 ramion 120mm, 350mm i 500mm.
Dałem Ci puki co raczej minusy, ale nie chcę aby to tak zabrzmiało. O ile rozwiązania są stosunkowo drogie, to sama maszyna bardzo solidna. Niska awaryjność, przystępna cena (oczywiście jak za spotter cyfrowy produkcji europejskiej), bardzo łatwa obsługa i możliwość stosowania w na prawdę różnych warunkach.

Zgrzewarki z serii MODULAR posiadają możliwość rozbudowy o różnego rodzaju ramiona i elektrody. Tu jest tego znacznie więcej, ale wydaje mi się że pasowałoby to do droższego rozwiązania od 5500. Możesz je stosować do zgrzewania blachy nawet 2+2

Aha i to co napisał kolega nade mną jeszcze. Odnośnie samej instalacji elektrycznej. Ogólna zasada która nie tyczy się tylko spotterów (to już właśnie kolega trochę wyjaśnił). Wszystkie narzędzia które są produkowane zarówno na 230 i 400V zawsze lepiej kupić na 400V. Z praktyki 5500 w wersji na 230 działa słabiej w wersji 400V działa stabilnie. Spadki mocy są zawsze, ale w przypadku telwina nawet realnie jest to opisane. Modulara też poleciłbym na 400V jeśli jest siła w warsztacie, ale tutaj chcę też zaznaczyć, że nie miałem nigdy takich sygnałów aby 230 działał niestabilnie. Więc jeśli masz 230V tylko... to raczej nie spottery serii 5000 i 5500.

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania pisz śmiało.
_________________
Narzędzia warsztatowe i przemysłowe, www.rg-narzedzia.com.pl
Kod rabatowy dodatkowe 5% dla forumowiczów
Przy zakupie wpisz kod: LAKIERNIK.INFO
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne