lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
SATA 100B F RP 1,6 - pierwsze próby
Autor Wiadomość
GGG
Użytkownik


Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 7
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: nora
Wysłany: 19-04-2014, 16:22   SATA 100B F RP 1,6 - pierwsze próby

Witam,
parę dni temu zakupiłem sobie nową sate 100b f rp 1,6 bo chciałem mieć wreszcie prawdziwy pistolet do podkładu. Po przeczytaniu opinii w necie na temat tego pistoletu miałem nadzieję, że pozytywnie mnie on zaskoczy, tak jak kiedyś zaskoczyła mnie iwata w400 po przygodach ze sriko, coś tam coś tam, air gunsa... byłem w szoku, że iwata jest tak dobra.
Ale wracając do tematu saty 100b. Wczoraj wieczorem pierwsze próby podkładowania novolem ultra w wersji do darcia bez rozpucha oraz z 10 %, później akrylowy mipy... i we wszystkich przypadkach słabe rozbicie materiału, ogólnie wolny pistolet i mało imponująca miotła. Próby robione na ciśnieniu od 1,5 do 2,2 bara.

Dopiero novol ultra w wersji m/m czyli z 20% rozpucha po chwili po aplikacji zaczął się ładnie rozlewać... ale dokładnie taki sam efekt miałem z jakims gunem metabo z dyszą 1,5 i nonamem za 40 dychy :)

To tak na świeżo choć przede mną kolejne próby. Proszę Was Panowie o jakieś wskazówki. Może ja zbyt dużo wymagam od tego pistoletu? Póki co ładnie wygląda i fajnie leży w dłoni i tyle ;)

Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
przemek22.1986
Stały Bywalec
Akwarium szczecin


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 85
Otrzymał 2 punkt(y)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 19-04-2014, 17:00   

Z tego co się zorientowałem to ten sam pistolet z dolnym zbiornikiem zdał by lepiej egzamin .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 19-04-2014, 18:05   

GGG napisał/a:
ogólnie wolny pistolet i mało imponująca miotła.

Co masz na myśli pisząc że "mało imponująca miotła"?...chodzi Ci może o to że, nie jest tak szeroka jak w tej Iwacie W400?
Zastanów się, czy w pistolecie dedykowanym do nakładania wypełniaczy, powinna być szeroka "miotła" taka jak np. do bazy czy bezbarwnego??...czy raczej taka, ażeby nie powodowała na końcach suchego odkurzu z produktu, który jak by nie było charakteryzuje się stosunkowo wysoką lepkością, mając tu szczególnie na względzie wady jakie w późniejszym czasie uwidaczniają się po aplikacji wypełniacza akrylowego z efektem "suchego odkurzu"

I ogólnie, czy taki bardzo szeroki strumień obojętnie czy to przy aplikacji bazy czy lakieru bezbarwnego to aż takie dobrodziejstwo jest? przy naprawach samochodów osobowych??...
GGG napisał/a:
Ale wracając do tematu saty 100b. Wczoraj wieczorem pierwsze próby podkładowania novolem ultra w wersji do darcia bez rozpucha oraz z 10 %, później akrylowy mipy... i we wszystkich przypadkach słabe rozbicie materiału

Sam pistolet i technologia w jakiej on pracuje ma oczywiście kluczowy wpływ na szybkość aplikacji, ale sam produkt i jego stopień lepkości również.
Patrzyłeś do kart technicznych, w jakich dokładnie proporcjach sporządzać dany podkład który aplikowałeś??
Sprawdziłeś jaka jest dedykowana dysza materiałowa i ciśnienie robocze do aplikacji tych produktów które użyłeś.

Jeśli chodzi o szybkość aplikacji Sata 100 B F RP 1,6 podkładu akrylowego na którym od lat pracuje, to mogę ja porównać do szybkości nakładania lakieru bezbarwnego Sata 4000 RP 1,3, a taka aplikacja nie należy do wolnych ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 19-04-2014, 18:21   

Kolega sam nie wie co pisze. Nie dodał rozpucha do podkładu, a tam jest wersja wypełniająca chyba na 25%.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Greg
Klubowicz



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 741
Punkty: 25/2
Skąd: śląskie
Wysłany: 19-04-2014, 18:33   

GGG, poczytaj a wszystkiego sie dowiesz co zrobiłeś źle.
http://www.klakiernik.pl/KT/podklad_ultra.pdf
Sam pracuje na pistolecie Sata tylko teoretycznie wolniejszym bo KLC, ale nakładanie podkładu w wersji wypełniającej, nie jest jakoś strasznie pracochłonna. Szerokość natrysku zmniejszam do jakiś 3/4, przez do uzyskuje "ostrą miotłę", bez zbędnego pylenia, o którym wspomniał jacklack powyżej ;)
Przede wszystkim lepkość produktu wg karty a następnie testy ustawień pistoletu.
_________________
Live is 2 short 2 be slow.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 19-04-2014, 18:42   

Przy tak gęstych wypelniaczach 5:1 bardziej zalecana jes dysza 1.8
Choc 1.6 tez da rade ale trzeba regulować to rozpuszczalnikiem i temperatura materialu. Min. 18stop C.
Miałem styczność z tym pistoletem i wcale nie jest wolny, w wersji hvlp juz troche tak.
Tu karta techn podkładu
http://ultraline.novol.pl..._FULLER_100.pdf

Jesli ktos szuka czegos szybszego z duża miotła to jest model 1000B (ale to ogólnie do stolarki, choc do busów tez sie swietnie nadaje)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
GGG
Użytkownik


Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 7
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: nora
Wysłany: 19-04-2014, 18:46   

Greg, podkład o którym pisałem to ultra fuller 100, w kartach jest napisane 10% do darcia, 20% m/m

Jacklack - chodziło mi o to, że strasznie wolno( w moim odczuciu) musiałem prowadzić pistolet by uzyskać odpowiedni wygląd powłoki

Masato - łatwo się szczeka?

Tak czy inaczej muszę popróbować aplikować ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
darekk
Wyjadacz



Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 120
Otrzymał 3 punkt(y)
Skąd: małoposka
Wysłany: 19-04-2014, 19:03   

Również posiadam ten pistolet z dyszą 1.6. najczęściej używam go do aplikacji podkładu epoksydowego novol 360 1:1 , bardzo dobrze nakłada się tą dyszą 1.6 podkład o tej gęstości. Również nie ma problemu z podkładami w wersji 4:1
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 19-04-2014, 19:58   

GGG zwracam honor.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
GGG
Użytkownik


Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 7
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: nora
Wysłany: 19-04-2014, 21:29   

Luz Masato. Starałem się robić wszystko wg zaleceń a mimo to cały czas miałem wrażenie, że materiał jest dla niego zbyt gęsty.
Dzięki Jacklack za naprowadzenie na odpowiedni tok myślenia jeśli chodzi o podkładowanie. Ta sata rzeczywiście ma mały odkurz.

Jedna myśl mi jeszcze chodzi po głowie. Czy może się tak zdarzyć, że nowy markowy pistolet jak np. Sata 100b jest wadliwa? Czy możliwe są widziane gołym okiem różnice między dwoma takimi samymi pistoletami? Czy są egzemplarze lepsze i gorsze?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 19-04-2014, 21:58   

Na pewno trafiają się buble, zresztą w przypadku iwaty też. W przypadku Iwat znane są problemy z Air Capem, szczególnie w przypadku pistoletów lph 80. Wymienia je Iwata od razu.
Co do Sat nie wiem czy na tym forum ktokolwiek udzieli Ci prawdziwej informacji odnośnie awaryjności gunów... no chyba na pw.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 19-04-2014, 21:59   

GGG napisał/a:
Czy może się tak zdarzyć, że nowy markowy pistolet jak np. Sata 100b jest wadliwa?

Wiesz...zasadniczo nie jestem typem człowieka, który stwarza sobie sztuczne problemy, więc raczej nie dopuszczam myśli o wadliwości tego pistoletu, a raczej skłaniam się tutaj ku braku obycia z nowym narzędziem z Twojej strony, jak i niezrozumienia produktów, które zmieniasz jak rękawiczki .... ;)
GGG napisał/a:
próby podkładowania novolem ultra

GGG napisał/a:
później akrylowy mipy


GGG napisał/a:

Jedna myśl mi jeszcze chodzi po głowie.

Mi też...że popełniłeś tam jeszcze jeden przedszkolny błąd>
GGG napisał/a:
Próby robione na ciśnieniu od 1,5 do 2,2 bara.

Gdzie odczytałeś te wartości?
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
GGG
Użytkownik


Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 7
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: nora
Wysłany: 19-04-2014, 22:15   

Pewnie masz dużo racji Jacklack,
jeśli chodzi o ciśnienie, to ustawiałem niestety nie pod pistoletem a na zestawie ckd 1/2 -> 3 metry przewodu 1/2 i pistolet.
Manometr w iwacie pokazuje w takich warunkach 0,2 bara mniej niż na ckd i tą wartość dodałem.
Satę kupiłem parę dni temu i jeszcze nie mam do niej zegara.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 19-04-2014, 23:55   

GGG napisał/a:
jeśli chodzi o ciśnienie, to ustawiałem niestety nie pod pistoletem a na zestawie ckd 1/2 -> 3 metry przewodu 1/2 i pistolet.

Odnoszę wrażenie, że Ty od samego początku założenia tego tematu byłeś świadomy tego, że nie masz właściwego wymaganego ciśnienia roboczego. Wiec zastanawia mnie dlaczego zwalasz winę za niepowodzenie w aplikacji wypełniacza na producenta aparatu natryskowego??..zobacz jaki to paradoks, to dokładnie taki sam paradoks jaki bardzo często występuje przy nieznajomości aplikowanych produktów...coś gazuje, coś się podnosi...coś się rozwarstwia i coś nie dosycha... baza nie kryje i bezbarwny się nie rozlewa...to nie jest zasadniczo wina produktów tylko ich nieznajomości..
Powiem szczerze że podziwiam wielu z Was, tych którzy dzisiaj nakładają podkład producenta X, a jutro Y, Z...dzisiaj bazę producenta X, a jutro Y...i to samo z bezbarwnym...jak się można w tym połapać i zrozumieć tak w mig każdy z tych produktów?... nie wiem :) , wiem tylko, ze jeśli mam nowy podkład, a szczególnie lakier bezbarwny czy bazę, to dojście do momentu wyczucia tych produktów zajmuje mi ok. miesiąca, lakierując 2-3 samochody dziennie...
Nie wiem..albo ja jestem jakiś niekumaty/ :) ...albo to młodsze pokolenie jest dużo bardziej rozgarnięte w technologii???

Jeszcze pytanie jak była ustawiona "igła" przy tej niefortunnie przeptowadzonej aplikacji?
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
GGG
Użytkownik


Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 7
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: nora
Wysłany: 20-04-2014, 00:25   

Jeśli chodzi o mnie to staram się nie mieszać produktów, choć w naszych mieszalniach wiadomo jak to jest... podkłady mają takie, bazy takie a lakiery jeszcze inne, nie wspominając o innych produktach. Bardzo często ze sklepu wychodzi się z totalnym miksem, bo nie mają całej linii jednego producenta.

Ja jestem amatorem i traktuję zabawę w lakierowanie jako drugie hobby a całą moją małą wiedzę mam z tego forum. Mimo to staram się mieć możliwie najlepsze narzędzia, bo chciałbym się nauczyć poprawnie tego fachu. Często przeraża mnie to co słyszę w mieszalniach i różnych zakładach blacharsko-lakierniczych. Robią byle czym i byle jak, pewnie dobrze wiecie jak to jest.

Aj może niepotrzebnie się rozpisałem.

Wracając do nieudanej aplikacji podkładu to ustawienia były na max
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Hamir
Klubowicz


Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 513
Punkty: 11/7
Skąd: Astana
Wysłany: 20-04-2014, 04:20   

GGG, Jacek juz Ci napisał....trzeba dany produkt wyczuc,aplikowac zgodnie z karta techniczna!I mam tu na mysli podklady nie za 25 zeta bo te to nawet nie maja kart technicznych oraz startu do podkladow z gornej półki!Ja pracuje na podkladzie DP rozlewanego z puchy zarowno w wersji 7:1 jak i 5:1 i jakos nie ma problemu z aplikacja 100bf ;)

Druga strona medalu to takze warunki aplikacji ;) Sama Sata cudów nie czyni,musi taki gun miec warunki do pracy :nono:

To sprzet profi,raczej małoprawdopodobne azeby trafil sie bubel.Mysle ze blad tkwi w zasobie ludzkim :nono: ;) ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne