lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Działalność P.H.U z siedzibą w domu a warsztat blacharski.
Autor Wiadomość
M1cHaL11
Użytkownik


Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 4
Wystawił 3 punkt(y)
Skąd: Lublin
Wysłany: 18-03-2013, 12:50   Działalność P.H.U z siedzibą w domu a warsztat blacharski.

Witam wszystkich ;)

Aktualnie jestem bezrobotny. zarejestrowałem się w PUP celem pozyskania dotacji na rozpoczęcie własnej DG. Docelowo chciałbym robić blacharke samochodową a przynajmniej na narzędzia do tego typu prac chciałbym pozyskać dofinansowanie. Czytałem forum i z informacji tam zawartych wynika, że sporo rzeczy trzeba przeskoczyć żeby miało to ręce i nogi a po drodze wychodzą niezłe kwiatki, które sporo kosztują, gdybym miał tyle kapitału na te wszystkie pozwolenia to w ogóle nie zastanawiałbym się nad czymś takim jak praca.

Plan mam taki: Moi rodzice są w posiadaniu budynku wybudowanego w 2001 r., jeżeli chodzi o adaptacje to jest to budynek gospodarczy a w zasadzie dwa budynki o powierzchni do 35m2 czyli łącznie ok 70m2, budowane to było na zgłoszenie i budynki tak stoją że widnieją jako dwa odrębne a w rzeczywistości połączone są szeregowo, także wygląda to jako jedna całość.

Działalność chciałbym zarejestrować jako P.H.U z siedzibą w miejscu zameldowania czyli tuż przy wcześniej wspomnianym budynku gospodarczym, oczywiste jest to, że w mieszkaniu nie będę robił blacharki tylko wiem że mając P.H.U z siedzibą w mieszkaniu dam radę ominąć kosztowne pozwolenia, tylko pytanie jak pozyskać dotacje z PUP na sprzęt do blacharki posiadając P.H.U a nie konkretną działalność "Blacharstwo".

Jak w takiej sytuacji sformułować biznes plan. Pozdrawiam

P.S, zapomniałem dodać że z własnych środków zakupiłem już trochę sprzętu takiego jak MIG MAG (urzywany), nowa sprężarka Balma 200 l., podstawowe klucze, śrubokręty, stojaki, szlifierke pneumatyczną, wiertarki, flexy, trochę materiałów i kupę drobiazgów, przygotowałem też budynek, pomalowałem, wstawiłem piec i dwie uchylne bramy (jedna wjazdowa a druga rozdzielająca budynek na dwa stanowiska.

Piszę o tym bo wiem, że to spory plus, bo to co mam + dotacja daje już jakieś możliwości prowadzenia działalności.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 18-03-2013, 14:52   

I co ci tu napisać Michale z Lublina ? .... na początek może to że Rejestracja firmy w mieszkaniu nie zwalnia cię z żadnego pozwolenia dopuszczenia i wymaganej procedury. Te przepisy są dla budynku w którym fizycznie wykonujesz działalność . to on ma być legalnym warsztatem a nie twoja działalność gospodarcza. To tyle w tym zakresie.

Co do dotacji z PUP to jest kontrola jak wykorzystujesz zakupiony sprzęt z dotacji. Raczej unika się kontrolowania firma i spraw oczywistych np dotacja na młotek albo spawarkę. Gorzej jak kupujesz komputer, drukarkę, meble ... takie rzeczy które mogą być wykorzystywane też prywatnie.

Co do biznes planu ... Nakłam ;) Napisz że tylko stalowe drzwi i wysoki mur w koło posesi powstrzymuje klientów przed wtargnięciem do środka z żądaniem natychmiastowego wykonania usługi. Napisz, że jak wystawiłeś na aukcji ofertę licytacji usługi wymiana przedniego błotnika to serwer allegro zawiesił się przy kwocie 26 458 zł. choć czas oczekiwania jest 6 -mc. W tekście używaj słów ... innowacyjne, ekologiczne, nowoczesne, unikalne, rozwojowe ... i będzie OK ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 18-03-2013, 15:02   

No właśnie ale można zarejestrować działalność jako naprawę samochodów z dojazdem do klienta. Wówczas adres zameldowania jest adresem siedziby firmy, a miejsce do wykonywania usług nie jest wymagane.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 18-03-2013, 22:51   

michalLbn napisał/a:
No właśnie ale można zarejestrować działalność jako naprawę samochodów z dojazdem do klienta. Wówczas adres zameldowania jest adresem siedziby firmy, a miejsce do wykonywania usług nie jest wymagane.

Oczywiście że tak.

Tyle tyko, że kwestia legalnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej FV vat, ZUS i siedziba firmy to jedna sprawa .... a lakierowanie, lub klepanie samochodu w budynku to już odrębna sprawa formalna. Budynek musi być legalnym warsztatem do tego celu ... kto i na jakich zasadach prowadzi w nim działalność do której budynek jest przystosowany nie ma tu znaczenia.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
M1cHaL11
Użytkownik


Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 4
Wystawił 3 punkt(y)
Skąd: Lublin
Wysłany: 19-03-2013, 11:22   

Dzięki Panowie za odpowiedzi! Ja wiem że najlepiej jak wszystko ma ręce i nogi, normalnym jest że super by było działać legalnie od A do Z, z tym że koszty zabijają na starcie początkującego przedsiębiorcę, są pożyczki na start działalności jednak co gdy nie wyjdzie ? Siedzę w długach...

Myślę że narazie rozsądnie będzie założyć DG na PHU wziąść jeżeli się uda 20k z PUP kupić za wszystko sprzęt, materiały i próbować... jak będę miał DG będę kryty a kto mi sprawdzi czy ja sobie klepie faktycznie na wyjazdach tak jak kolega Michał wspomniał w swojej wypowiedzi, najważniejsze to napisać tak biznes plan abym mugł kupić narzędzia typu Spotter.

Co innego w mieście, tam zawsze się znajdzie się ktoś kogo będzie wkurzać że próbujesz coś zarobić. Ja naszczęście mieszkam w wiosce, najbliższy sąsiad 100 metrów i to w dodatku dobrze się żyje ;)

Peoszę jeszcze o jakieś rady w jaki sposób przeskczyć można budowę profejonalnego warsztatu.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 19-03-2013, 13:20   

Ale co chcesz przeskakiwać? Przepisy? Z czasem musisz wykonać przekształcenie budynku na przemysłowy/ usługowo handlowy czy jakoś tak.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
M1cHaL11
Użytkownik


Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 4
Wystawił 3 punkt(y)
Skąd: Lublin
Wysłany: 19-03-2013, 19:51   

Ale co mam przekształcać ? Siedzibe firmy czyli w opisywanym przypadku jakiś pokuj w domu który został przeznaczony na biuro ? Czy budynek gospodarczy o którym wspominałem ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 19-03-2013, 22:07   

TO nie koniecznie musisz brać na blachy. ja brałem jako auto naprawa pkd 4520z tu podchodzi takze konserwacja , poczytaj sobie
brałem pistol, podnosnik spotter, promiennik,migomat, odwadniacz i pneumat
wszystko podchodzi pod autonaprawe jak wiesz co napisać.
np. pistolet lakierniczy sata 3000b rp 1.3 - przeznaczenie - konserwacja- nakładanie warstw dekoracyjnych na elementy konserwowane.
Spotter - naprawa karoserii aut
Migomat - spawanie uszkodzonych czesci aut np. tłumików
odwadniacz - uzdatnienie powietrza do narzędzi pneumatycznych
promiennik - suszenie konserwaCJI. - padło pytanie do mnie - po co to panu - a ja na to, że aby warsztat funkcjonował innowacyjnie, sprawnie i profesjonalnie muszę posiadać sprzęt który przyspiesza pracę tym samym pozwala na wykonanie większej ilości usług w krótszym czasie bo wie pani to będzie na początek jednoosobowy warsztat i muszę nadążać nad zlecaniami i wymaganiami klientów :) :)
Masz łeb i uj to kombinuj ;)
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 19-03-2013, 22:37   

M1cHaL11 napisał/a:
Ale co mam przekształcać ? Siedzibe firmy czyli w opisywanym przypadku jakiś pokuj w domu który został przeznaczony na biuro ? Czy budynek gospodarczy o którym wspominałem ?


Budynek gospodarczy o którym wspomniałeś ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
M1cHaL11
Użytkownik


Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 4
Wystawił 3 punkt(y)
Skąd: Lublin
Wysłany: 20-03-2013, 08:38   

Deca-Durabolin, ok, wziołeś na auto naprawę, możesz powiedzieć jakie wymagania odnośnie miejsca wykonywania pracy ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 20-03-2013, 10:17   

M1cHaL11,
Masz po prawej stronie wszystko opisane!!!! Zagadnienia prawne a w nich np to:

http://lakiernik.info.pl/podstr/ADAPTACJA.pdf
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 20-03-2013, 15:09   

M1cHaL11 napisał/a:
Deca-Durabolin, ok, wziołeś na auto naprawę, możesz powiedzieć jakie wymagania odnośnie miejsca wykonywania pracy ?

Dla samej blacharni troszkę mniej, ale z lakiernią ( przy adoptowanym budynku ) to te wskazane w : 3 ustawach i 16 rozporządzeń, oraz jednej ( a przy braku plany MPZPT ) dwóch decyzji Urzędu Gminu, jednej Starostwa Pow. i jedne uchwały.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 20-03-2013, 19:48   

masz po prawej stronie. Jak nie masz kaasy na conajmniej podstawową legalizację i na zaplecze to odpuśc sobie bo szybko popłyniesz z podatkami opłatami itp.
To się nie opłaca.
Pozdrawiam.
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 22-03-2013, 13:26   

Temat o działalności z siedzibą w domu. ;) ... więc w domyśle także :

Siedziba w domy = usługi u klienta. Często zdarza się Ktoś dochodzi do wniosku, że jak wpakuje wszytko na samochód i teoretycznie ma usługi u klienta w domu to wszytko jest OK i legalnie nawet jak co jakiś czas lakieruje, lub naprawia u siebie w garażu. W tym wątku spojrzenie na tą sprawę z innej strony ... ze strony garażu lub budynku klienta :nono: i jednocześnie mądra rada dla tych co sięgają po dotację z PUP ;)

Weźcie łaskawie pod uwagę, że prowadzenie działalności gospodarczej w obiekcie który nie jest do tego przeznaczony i przystosowany jest nielegalne. Niema znaczenia do kogo należy budynek i jak często to naruszenie przepisów w nim następuje. Zakaz to zakaz. Dlatego ostrożnie deklarujcie w przyszłości w tych oficjalnych dokumentach i informacjach urzędowych miejsce wykonywania takiej działalności, jak naprawa samochodów a tym bardziej ich lakierowanie :nono: . Robiąc to w domu u klienta popełniacie takie samo wykroczenie jak w przypadku robienia tego u sienie w niedostosowanym do tego celu obiekcie. Oczywiście sprawa ... Czy ktoś kogoś złapie to inny temat. Ważna jest sama zasada i wasza często pisemna deklaracja miejsca wykonywania usług. Jednym słowem to raczej głupi pomysł .... ale jest tez mądry pomysł ;)

Sprawa zmienia się kompletnie gdy świadczycie usługi u klienta ale klientem są firmy posiadające odpowiednie legalne zaplecze. Np warsztaty samochodowe, lakierni przemysłowe czy stolarskie. W takim przypadku wszystko jest OK. Siedziba w domu firma w "teczce" sprzęt w bagażniku. ;)

Jak więc ktoś z was kombinuje robienie fuch w garażu i nie będzie go przekształcać a chce dostać dotację z PUP na zakup sprzętu, najlepiej jest napisać we wniosku, że usługi będą świadczone w okolicznych warsztatach samochodowych i lakierniach przemysłowych. Pracownik do wynajęcia z własnym sprzętem. Tylko w taki sposób można uniknąć kontroli legalności posiadanego zaplecza w przypadku dotacji na sprzęt lakierniczy. Pamiętajmy jednak o załączniku nr II do wniosku o dotację z PUP gdzie trzeba określić wymogi formalne dla prowadzonej działalności. Większość wymogów dotyczy budynku. Skoro to legalny budynek z lakiernią ale należy do kogoś innego to wszytko jest OK.

Odnoszę też wrażenie że taki wniosek ma większe szanse na dotację. Jednak to działalność która podąża za klientem, a nie na niego czeka .... a tak na marginesie ... za odrestaurowanie ( lakierowanie ) samolotu wojskowego na pomniku ktoś mi znany skasował 12 tyś zł z Urzędu Miasta ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne