lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
LAkier traci polysk po wygrzaniu
Autor Wiadomość
rav1414
Użytkownik


Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 13
Skąd: pomorskie
Wysłany: 23-08-2012, 11:43   LAkier traci polysk po wygrzaniu

witam!

mam pytanie :

otoz lakieruje elementy w komorze lakierniczej. wszytsko ladnie pieknie , lakier bezbarwny ladnie rozlany wszytsko baja . wygrzewam w komorze tak jak zaleca producent lakieru bezbarwnego tj. NOVOL 590 45min w 60 stopniach. po tym wygrzaniu lakier traci swoj polysk poprostu jakby zmetnial . i wtedy niestetuy ale trzeba sie meczyc z matowaniem i polerka a chcialbym tego uniknac. co robie zle? malowalem innymi klaramui no i podobnie.. ma ktos moze jakis pomysl na to wygrzewanie albo mial z tym jakas stycznosc??. czekam na jakies rozsadne odp.

pozdrawiam!
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Chali68
Klubowicz
U siebie.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Kwi 2012
Posty: 1028
Punkty: 35/30
Skąd: Wschód
Wysłany: 23-08-2012, 13:34   

Jaki czas odczekujesz między końcem lakierowania a wygrzewaniem?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-08-2012, 15:22   

rav1414 napisał/a:
po tym wygrzaniu lakier traci swoj polysk poprostu jakby zmetnia

Moim zdaniem przyczyna tego defektu leży tuż pod lakierem bezbarwnym ;) nie biorąc w tym momencie pod uwagę tego, że stosujesz inny aniżeli dedykuje producent tego lakieru utwardzacz lub rozcieńczalnik, bo mam nadzieję że stosujesz się do zaleceń producenta???

Na elementach cieniowanych tam gdzie nie ma nałożonej bazy też ten lakier się tak zachowuje??
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
rav1414
Użytkownik


Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 13
Skąd: pomorskie
Wysłany: 23-08-2012, 18:17   

po lakierowaniu daje odczekac jakies 10 min na odparowanie wtedy wygrzewam. na kazdym elemencie sie tak robi. czasami to tak sie "zmarszczy" ze normalnie gruby "baran". na jasniejszyvh nie jest tak zle. gorzej na ciemnych
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Chali68
Klubowicz
U siebie.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Kwi 2012
Posty: 1028
Punkty: 35/30
Skąd: Wschód
Wysłany: 23-08-2012, 18:32   

Bo na jaśniejszych tego tak niewidać. Za krótki czas odczekania moim zdaniem i go zcina te 60%. Może to wina produktów mieszanych jak napisał Jacklak. A może bazy za gróbo. A morze masz pobór powietrza z dachu. To i tak gorące leci. Napisz jeszcze na czym robisz.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
grzes198320
Klubowicz


Dołączył: 28 Lut 2009
Posty: 411
Punkty: 10/1
Skąd: Dublin
Wysłany: 23-08-2012, 22:57   

rav1414 jaki i ile wlewasz rozcienczalnika? mozliwe ze przesadzasz z nim
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 24-08-2012, 09:46   

A może za grubo bezbarwnego? A próbowałes nie suszyć promiennikiem?? Co sie wtedy dzieje z tym bezbarwnym jak sam doschnie??. Może promiennik jest szajski i za mocno daje w palnik.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 24-08-2012, 09:50   

Wina jest raczej w doborze lub sposobie rozcieńczenia lakieru bezbarwnego. Tak jak mad max pisał spróbuj wysuszyć elementy bez wygrzewania i zobacz co się dzieje. Taki cięty baran to porażka, musisz jak najszybciej to zmienić aby zminimalizować cięcie lakieru wgłąb.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 24-08-2012, 09:55   

madmax napisał/a:
Może promiennik jest szajski i za mocno daje w palnik.


rav1414 napisał/a:
lakieruje elementy w komorze lakierniczej
rav1414 napisał/a:
wygrzewam w komorze

Nie ma tutaj promiennika ;)
Ostatnio zmieniony przez unek 07-07-2015, 08:14, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 24-08-2012, 10:25   

W większości przypadków klary na szybkim utwardzaczu maja takie nieoczekiwane efekty. np: chellanger na szybkim utwardzaczu bez żadnego rozpucha pięknie wylany na 2 warstwy po wygrzaniu promiennikiem wygląda prawie jak półmat, ale już ten sam klar ze zwykłym utwardzaczem nie robi takich niespodzianek. Teraz używam tylko SH 8003 i nawet na szybkim nie scina go tak bardzo, dopiero dolewając acceleratora który przyspiesza schnięcie, dzieją się wałaśnie takie rzeczy.

Więc ja myślę że to wina zbyt szybkiego utwardzacza.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kosior
Maniak forum



Wiek: 44
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 618
Punkty: 4/6
Skąd: świetokrzyskie
Wysłany: 24-08-2012, 13:17   

rav1414, podałeś zbyt mało informacji żeby cokolwiek tu oceniać jakas fotka defektu też by ułatwiła sprawe na tą chwile raczej nikt nie bedzie wróżył z fusów zeby rozwiązac twój problem
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
debu
Bywalec


Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 37
Wystawił 1 punkt(y)
Wysłany: 20-06-2015, 10:58   

odgrzeje trochę kotleta
Czy lakiery, które są dedykowane do wygrzewania w komorze trzeba wygrzewać w komorze w 45-60st?
Czy może taki lakier sam doschnie w temperaturze +20st. Mam tu na myśli lakiery twarde o powłoce zbliżonej do OEM lakierów np. Cromax cc3800, 6600 ewentualnie PPG8171.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Xeq17
Stały Bywalec


Dołączył: 13 Maj 2013
Posty: 76
Skąd: łuków
Wysłany: 21-06-2015, 17:36   

Kolego tak jak powiedzieli CI inni za malo informacji podales, musisz sprobowac tak, ze po lakierowaniu dobrze wywentyluj pomieszczenie potem przelacz na susenie po 10 minutach podnoes o stopien 2 temperature, a potem podnies dopiero do 60 stop I
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 21-06-2015, 20:39   

Lakier wyschnie w temperaturze 20 stopni, z tym ,że będzie to trwało dość długo.
W kabinie czas przewietrzania to 5-10 minut, następnie możesz dać ognia , w zależności od parametrów kabiny, oraz temperatury na zewnątrz, po 3 do 10 minut powinna osiągnąć temperaturę 70 stopni.
Napisałem 70 stopni bo tyle możesz swobodnie nastawić.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
debu
Bywalec


Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 37
Wystawił 1 punkt(y)
Wysłany: 22-06-2015, 11:17   

problem w tym, ze nie posiadam kabiny i bardziej interesowało mnie jak taki lakier będzie schnął w warunkach garażowych, czy nie straci połysku i czy uzyska odpowiednią twardość, zakładając, że może tam stać długo i nie będzie wyciągany na zewnątrz
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 22-06-2015, 15:55   

Lakier bezbarwny 3800s o który między innymi pisałeś osiąga "pyłosuchość" w 20 stopniach po około 40 minutach, a suchy do dalszej obróbki po minimum 12 godzinach.
Dotyczy to lakieru utwardzanego szybkim utwardzaczem XK203.
Warto byłoby gdybyś po osiągnięci suchości w dotyku (pyłosuchość) umożliwił dostęp świeżego powietrza uchylając okno lub drzwi garażu.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 22-06-2015, 16:20   

Wtrącę tylko jedno zdanie...
Lakiery Cromax 3800S i CC6600 są lakierami dedykowanymi typowo do zastosowań profesjonalnych, jeżeli nie będą one wygrzane zaraz po aplikacji lub nawet proces wygrzewania zostanie przerwany, nigdy nie osiągną odpowiedniej twardości...
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
debu
Bywalec


Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 37
Wystawił 1 punkt(y)
Wysłany: 22-06-2015, 17:47   

ok. dzięki za podpowiedzi
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 23-06-2015, 15:20   

Obecnie chyba większość ( jak nie wszystkie) lakiery bezbarwne ,które są zgodne z LZO powinny być wygrzane, by osiągnąć właściwe parametry.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 06-07-2015, 08:17   Utrata połysku w lakierach

Witam!
Wiele z postów na temat : dlaczego lakier stracił połysk?, zawiera słuszne uwagi.
Zaocznie nie jestem w stanie koledze ,któremu zgasł lakier HS 590 NOVOL wyjaśnić przyczyny tego konkretnego przypadku.
Ten lakier jest jednym z najdłużej funkcjonującym na rynku, sprzedanym zapewne w setkach tysięcy litrów, więc raczej upatrywałbym tu jakiegoś ,,ludzkiego błędu".
Przyczyną gaśnięcia lakierów(dotyczy to wszelkiego rodzaju lakierów) jest przede wszystkim zły dobór utwardzacza lub rozcieńczalnika do danej temperatury: szybki , standardowy i wolny (podobnie rozcieńczalniki) nie służy do tego aby szybciej czy wolniej pracować, ale żeby można było pracować normalnie w różnych warunkach pogodowych.
Lakiery HS nie potrzebują rozcieńczalnika do aplikacji. Na etykiecie jest wyraźnie zapisane 2:1+0 alternatywą jest dodanie do(!) 10% rozcieńczalnika na komponent A (w tym momencie mamy już lakier klasy MS) Niektórzy dodają na gotową mieszankę, a więc za dużo!!
Jeśli nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza pozwalającej na uwolnienie rozcieńczalnika, zbyt wcześnie włączymy grzanie , to powierzchnia lakieru zamyka się a rozcieńczalnik wydostaje się po czasie robiąc drobne nakłucia rozpraszające światło i dające efekt matowości.
Ponadto , oczywiście zbyt grube warstwy , nie oryginalny rozcieńczalnik(niekompatybilny z lakierem) podłoże ,o którym ktoś wspomniał -zbyt wiele warstw bazy ,która ,,wpija" lakier, odwzorowując jej strukturę itp.....

Kończąc chciałem podkreślić ,że nowej generacji lakiery klasy VHS nie zawsze potrzebują wygrzewania( ktoś wspominał,że tylko wygrzewane).
Novol wprowadził właśnie do sprzedaży lakier VHS 520 w linii Professional ,który spokojnie daje sobie radę bez wygrzewania podobnie jak Spectral VHS 565 ,który w gorące dni będzie gotowy do polerki po 2-4 godzinach.

Pozdrawiam Rafał Mania Dział Szkoleń NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 07-07-2015, 08:19   

NOVOL rafman napisał/a:
dobór utwardzacza lub rozcieńczalnika do danej temperatury: szybki , standardowy i wolny (podobnie rozcieńczalniki)

I tu Panie Rafale jest klops .. trochę wychodzi z tego schizofrenia gdyż Pan swoje, Novol swoje, a w mieszalni na pólkach co innego ;) Doprosić się o utwardzacz szybki ( o wolnym nic już nie mówię ) graniczy z cudem a rozcieńczalnik to już kosmos i robią wszyscy duże oczy...

NOVOL rafman napisał/a:
Przyczyną gaśnięcia lakierów(dotyczy to wszelkiego rodzaju lakierów) jest przede wszystkim zły dobór utwardzacza lub rozcieńczalnika do danej temperatury

Nie tylko temp ;) . Gdyż utwardzacz dobiera się też do ilości elementów więc nawet w lato można użyć od bardzo szybkiego do bardzo wolnego utwardzacza pisze tutaj o SH bo takie są w ofercie ....



NOVOL rafman napisał/a:
,któremu zgasł lakier HS 590 NOVOL
Gaśnie strasznie nawet bez rozcieńczalnika i nie ma takiego laserunku jak VHS .
Nawet jak jest wygrzany po godz.A jak nie jest wygrzewany łatwo rysuję się po czasie ...
Lakier ten trzeba dodać, że ma barwę wpadającą w niebieski.
Jest tak rzadki, że można nakładać dyszą 1.2 satą 4000 ( bez rozcieńczalnika ) ..
Ale za to trzeba przyznać ładnie rozlewa się i jest prosty w aplikacji ...
Więc może dlatego
NOVOL rafman napisał/a:
sprzedanym zapewne w setkach tysięcy litrów


NOVOL rafman napisał/a:
nowej generacji lakiery klasy VHS nie zawsze potrzebują wygrzewania
505 opcja standardowy utwardzacz temp 22 potrzebuje wygrzania ..
Natomiast z szybkim nie ma tego problemu ale dostać go.......................wiem co jest karcie technicznej napisane ;)

Patrz ten temat http://lakiernik.info.pl/viewtopic.php?t=9418
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 08-07-2015, 12:07   Odpowiedzi

Witam!
Niestety to prawda ,że nasi sub dystrybutorzy nie zawsze dbają o zapewnieni pełnej gamy produktów czyli np:wolnych lub szybkich utwardzaczy i rozcieńczalników.
Proszę ,jeśli można , o kontakt i informacje dla przedstawiciela regionalnego (zakładka kontakty na naszej stronie www.novol.pl) w tej sprawie.

Oczywiście zgadza się ,że powierzchnia lakierowania ma olbrzymi wpływ na dobór utwardzacza a nie tylko temperatura.
W przypadku małego lakierowania lub Spot repair, radziłbym jednak skorzystać z dedykowanych dla szybkich napraw lakierów np: Professional 540 expres niż kombinować z utwardzaczami, choć też oczywiście można.

VHS 505 rzeczywiście potrzebuje wygrzania , dlatego pisałem ,,większość".

Zachęcam do wypróbowania LA VHS 520.
I proszę kontrolować ( w miarę możliwości)wilgotność powietrza , bo to ona przede wszystkim wpływa na końcową twardość lakieru, co może się objawiać tym zarysowaniami po czasie. Wilgoć neutralizuje utwardzacz w wyrobie ( ostrzeżenie na butelce utwardzacza -piktogram NCO ).

Pozdrawiam Rafał Mania NOVOL

[ Dodano: 08-07-2015, 12:08 ]
Witam!
Niestety to prawda ,że nasi sub dystrybutorzy nie zawsze dbają o zapewnieni pełnej gamy produktów czyli np:wolnych lub szybkich utwardzaczy i rozcieńczalników.
Proszę ,jeśli można , o kontakt i informacje dla przedstawiciela regionalnego (zakładka kontakty na naszej stronie www.novol.pl) w tej sprawie.

Oczywiście zgadza się ,że powierzchnia lakierowania ma olbrzymi wpływ na dobór utwardzacza a nie tylko temperatura.
W przypadku małego lakierowania lub Spot repair, radziłbym jednak skorzystać z dedykowanych dla szybkich napraw lakierów np: Professional 540 expres niż kombinować z utwardzaczami, choć też oczywiście można.

VHS 505 rzeczywiście potrzebuje wygrzania , dlatego pisałem ,,większość".

Zachęcam do wypróbowania LA VHS 520.
I proszę kontrolować ( w miarę możliwości)wilgotność powietrza , bo to ona przede wszystkim wpływa na końcową twardość lakieru, co może się objawiać tym zarysowaniami po czasie. Wilgoć neutralizuje utwardzacz w wyrobie ( ostrzeżenie na butelce utwardzacza -piktogram NCO ).

Pozdrawiam Rafał Mania NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 08-07-2015, 20:51   

NOVOL rafman,
Nie chce mi się z Panem polemizować.To co Pan pisze to konfabulacja,czyli wierzy Pan w to co pisze i dyrdymały dla amatorów.Np.:
NOVOL rafman napisał/a:
zły dobór utwardzacza lub rozcieńczalnika do danej temperatury: szybki , standardowy i wolny (podobnie rozcieńczalniki) nie służy do tego aby szybciej czy wolniej pracować, ale żeby można było pracować normalnie w różnych warunkach pogodowych.
Lakiery HS nie potrzebują rozcieńczalnika do aplikacji. Na etykiecie jest wyraźnie zapisane 2:1+0 alternatywą jest dodanie do(!) 10% rozcieńczalnika na komponent A (w tym momencie mamy już lakier klasy MS) Niektórzy dodają na gotową mieszankę, a więc za dużo!!

To tylko część banialuk.
Nie chce się z Panem rozmawiać merytorycznie,bo operuje Pan wyłącznie jakimiś teorytecznymi instrukcjami użytkowania produktu.
Dobry lakier,czy to z utwardzaczem szybkim,czy z wolnym pod warunkiem,że nie jest nadmiernie rozcieńczony,niezależnie od warunków nie powinien zgasnąć.Zasadniczy wpływ może mieć wilgotność powietrza w trakcie lakierowanie i suszenia lakieru.Wygrzać można póżniej.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 09-07-2015, 08:25   Do No-limit

,,To co Pan pisze to konfabulacja,czyli wierzy Pan w to co pisze i dyrdymały dla amatorów.....
To tylko część banialuk..."

Witam!
Łatwo kogoś obrażać ukrytym za jakimś anonimowym pseudonimem i monitorem komputera.
Jeśli używa Pan jakiś słów ,to proszę zainteresować się ich właściwym znaczeniem.
Wiem co to konfabulacja , mam wyższe wykształcenie,dwa fakultety i do tego 25 lat praktyki w zawodzie lakiernika,którym stałem się z trochę z przypadku(odrębna historia).
Przeszedłem najdroższą szkołę lakiernictwa ucząc się na własnych błędach, pracując w garażu , autoryzowanym serwisie a także w fabryce Volkswagena.
Mogłem je potem skonfrontować, kiedy zatrudniono mnie w laboratorium i centrum szkoleniowym firmy NOVOL.
Tutaj mogłem zweryfikować wiele potocznych , w tym własnych opinii i teorii na temat różnych produktów , technologii i błędów lakierniczych.
Pytanie: Co w tym co Pan zaznaczył ,a jest moimi słowami jest nie prawdą?
Sam Pan napisał niżej to samo...
Proszę się ujawnić i zapraszam do firmy(oczywiście po ustaleniu terminu , gdyż często wyjeżdżam za granicę) gdzie wszystko ,podkreślam wszystko!!! mogę Panu pokazać i udowodnić, że nie konfabuluje i nie gadam ,,banialuk" czy jakiś dyrdymał.
Proszę o odrobinę kultury w wypowiedziach i cywilnej odwagi.Ja się nie boje żadnej konfrontacji w w/w kwestiach.

Z poważaniem Rafał Mania Dział Szkoleń NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 12-07-2015, 15:04   

Z poważaniem Panie Rafale,

chodziło mi tylko o te niepotrzebne,zbędne informacje,o których wielokrotnie pisano na forum nie dotyczące meritum.Tak ogólnikowa,nie nowego nie wnosząca w temacie wypowiedż ze strony fachowca po prostu mnie lekko wkurzyła.Zasadniczo o przyczynie "gaśnięcia" napisaliśmy to samo,ale Pan dopiero w konkluzji i po zareklamowaniu innego produktu.Powinien Pan szczerze napisać,że dany lakier może nie spełniać kryteriów wymagającego wysokiej jakości klienta.

PS:Co się tyczy mojej anonimowości-mój adres email jest zamieszczony w moich danych i wielu forumowiczów doskonale wie kim jestem.

Myślę,że moja odpowiedż Pana usatysfakcjonuje,bo nie warto kruszyć kopii o takie "dyrymały".
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
marek4534
Użytkownik


Dołączył: 17 Maj 2016
Posty: 1
Skąd: Żory
Wysłany: 17-05-2016, 12:53   

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, to polecam przemysłowe nawilżacze powietrza firmy Otech Żory. Seria Aero-5 jest dedykowana właśnie do utrzymania zadanej wilgotności w komorach lakierniczych. System wyposażony jest w czujniki, które automatycznie utrzymują zadany poziom wilgotności powietrza.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 19-05-2016, 20:01   Nawilżacz czy osuszacz?

Witam!
Panie Marku czy aby na pewno chodzi o nawilżacz? ponieważ bardziej chodzi o jak najniższą wilgotność powietrza a nie ,,zadaną" jak Pan pisze.
Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę forumowiczów na nowej generacji jonizatory powietrza do komór lakierniczych i pomieszczeń do wymalowań. Sata wypuściła też niedawno specjalny pistolet z jonizatorem(nie widziałem jeszcze w akcji), ale generalnie jonizatory potaniały i można zacząć o nich myśleć, tak samo o zamrażarkach do kompresorów.

Rafał Mania NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne