lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
BAZY WODNE
Autor Wiadomość
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 08-07-2009, 20:15   BAZY WODNE

Witam mam dosyc duże doświadczenie praktyczne przy bazach wodnych chętnie doradze jak ktos potrzebuje albo wymienie sie poglądami na ten temat --- co wogule sądzicie o wodzie
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 08-07-2009, 21:46   

Cytat:
Witam mam dosyc duże doświadczenie praktyczne przy bazach wodnych
jakich producentów?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 08-07-2009, 22:02   

głównie debeer, mipa , sikkens
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-07-2009, 23:21   

Cytat:
głównie debeer, mipa , sikkens

Jak się nakłada te bazy ?,chodzi mi tu o ilość warstw i o czasy odparowań międzywarstw jeśli tak owe występują ,ile warstw trzeba nałożyć żeby uzyskać pełne krycie i jak aplikuje sie ostatnią warstwę z nakładanych ?,jaki jest czas pełnej aplikacji pracując na tych bazach wodnych które wymieniłeś ?jaka jest wydajność ,tzn ile + ,- wychodzi na element?no i co bardzo ważenie jak jest z kolorystyką?
szczególnie interesuje mnie baza sikkensa ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 09-07-2009, 18:46   

Pytanie dosyc złożone ale w kilku postach postaram się wszystko wyjasnic. swoją przygode z wodą zaczołem własnie z sikkensem w 2003 roku.Generalnie wode nakłada sie w trzech warstwach.Pierwszą warstwe cięko kontaktowo do zbadania podoża i przerwa na odparowanie w tradycyjnej kabinie to około 10 minut.Druga już pełna do całkowitego pokrycia podloża[raczej kryją lepiej niż konwencjonalne ale są wyjątki tak jak czerwony met i temu podobne]i tu zaczyna się problem z odparowaniem tej bazy trwać to może nawet pół godziny ja mam tą wygode że mam dysze wenturiego i nowoczesną kabine z cyklem do baz wodnych tj. z większym przepływem powietrza i temperaturą 35st.i umnie odparowanie bazy trwa dokładnie 6minut.Te dwie warstwy nakladam cisnieniem 2at.pod pistoletem.Trzecia warstwa jest najważniejsza a wiec tak cisnienie pod pistletem 1at i pylenie z troszke większej odległośći ok. 5 cm więcej ta warstwa odpowiada za uzyskanie własciwego koloru wszczegulnośći srebrnych i jasnych i eefektu chmurek naprzykład przy srebrnych czy szarych,beżowych. Odparowanie to też kwestia paru minut.Moim zdaniem łatwiejsz do aplikacji niż konwencjonalne bazy rozcieńczalnikowe.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 09-07-2009, 19:03   

slawek, a DP cromaxem widziałeś jak się aplikuje,cieniuje itd?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 09-07-2009, 19:07   

KOLORYSTYKA-Co do sikkensa pracowałem na niej rok pasowalnośc kolorów słaba nawet przy cienoowaniu i oczywiscie cena dosyc droga bo jakby nie patrzec sikkens markowy wczesniej miałem baze plus sikkensa i wmiare było okaj.teraz mam debera z holandi.Lakier zdecydowanie tańszy i powiedziłbym lepszy aplikacja taka sama.kolory pasują dobrze zdecydowanie lepiej niż sikkens, oczywiscie 80procent samochodów cieniowanie.mamy też mipe rezerwową ale kolory pasuja bardzo słabo używamy tylko do całych lakierowań i starszych samochodów.Co do wydajnosci hm na mercedesa c klase starej bazy wystarczyło mi około 1,2 do 1,5 litra plus rozcieńczalnik a bazy wodnej , bez 2 litrów nie podchodze do auta rozcienczalnik do wody to jest ok 10-20 procent odważony razem z mixami
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 09-07-2009, 19:53   

slawek napisał/a:
KOLORYSTYKA-Co do sikkensa pracowałem na niej rok pasowalnośc kolorów słaba nawet przy cienoowaniu i

Pracowałem dość długo na sikkensie ale to było ładnych parę lat w wstecz, z tego co piszesz slawek, to wnioskuje że jednak nic się nie zmieniło ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 09-07-2009, 20:03   

do baqo --niestety nie miałem do czynienia z comaxem ale jesli to woda to podejzewam ze tak samo sie aplikuje jak to wskrócie opisałem
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 09-07-2009, 22:28   

slawek napisał/a:
niestety nie miałem do czynienia z comaxem ale jesli to woda to podejzewam ze tak samo sie aplikuje jak to wskrócie opisałem

Otóż nie slawek, aplikacja cromaxem jak dotąd wygląda nieco inaczej niż u innych producentów tj, nakłada się 1,5 do 2,5 warstw mokro na mokro bez odparowań między warstwami co znacznie skraca czas aplikacji, pierwszą pełną warstwę nakłada się z odległości ok.10 cm HVLP od obiektu, drugą już mniej pełną z 15 cm od obiektu, i trzecią wypalającą z odległości ok..20 cm, (wszystkie te 2,5 warstwy m/m) odparowanie w temp.ok 25 st C trwa w zależności od ilości warstw średnio 15 min.
Jeśli chodzi o kolory srebrne ,złote tu również ciekawostka bo przy prawidłowej aplikacji nie ma efektu chmurzenia, co do cieniowania z zastosowaniem podwarstwy (można użyć jedną z żywic) również nie ma problemów ,nie widać przejść (odkurzy) nawet przy kolorach trudnych…
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 09-07-2009, 22:44   

a widzisz człowiek sie uczy czały czas.nie słyszałem jeszcze o wodnych bazach które by sie nakładało mm.a jeszcze mam pytanko do jacklakck tak przy okazji czy zapach tego cromaxa nie jest zdecydowanie inny niz rszta wodnych
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 09-07-2009, 22:58   

Cytat:
a widzisz człowiek sie uczy czały czas.

Też tak uważam :) i również się uczę
slawek napisał/a:
czy zapach tego cromaxa nie jest zdecydowanie inny niz rszta wodnych

ma taki specyficzny zapach, ale co produkt to inny zapach ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 10-07-2009, 07:47   

slawek napisał/a:
czy zapach tego cromaxa nie jest zdecydowanie inny niz rszta wodnych
jest inny i nie tylko zapach wygląda inaczej.myślę jeszcze że cromax jest lepszy pod względem terminów przydatności do użycia . jak do tond nie trafił mi się pigment w którym byłyby jakieś gródki,aby zżelował.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 10-07-2009, 16:36   

no same plusy ten cromax sprubuje rozpytac tutaj lakierników co o tym sądzą może sprubuje namówic szefa na jakąś próbe tego. cedzenie wody przez sitko to udręka jest sporo gruzu w tym. aha a jak jest z voc w tym cronoxe czy nie są aby za wysokie
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-07-2009, 17:38   

slawek napisał/a:
wody przez sitko to udręka

Proponuje Ci skożystać z systemu PPS 3M ,wlewasz i malujesz a baza sama się cedzi ;)
slawek napisał/a:
a jak jest z voc

spełnia wszystkie jego normy
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 10-07-2009, 18:07   

przerabiałem ten temat z kubkami nad pistoletem podoba mi sie nawet mozna lakier przechowć ale myje pistolet z 15 razy dziennie w automacie i szefostwo nie zgodzło sie przekonać do 3m
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 10-07-2009, 21:00   

jacklack napisał/a:
slawek napisał/a:
niestety nie miałem do czynienia z comaxem ale jesli to woda to podejzewam ze tak samo sie aplikuje jak to wskrócie opisałem

Otóż nie slawek, aplikacja cromaxem jak dotąd wygląda nieco inaczej niż u innych producentów tj, nakłada się 1,5 do 2,5 warstw mokro na mokro bez odparowań między warstwami co znacznie skraca czas aplikacji, pierwszą pełną warstwę nakłada się z odległości ok.10 cm HVLP od obiektu, drugą już mniej pełną z 15 cm od obiektu, i trzecią wypalającą z odległości ok..20 cm, (wszystkie te 2,5 warstwy m/m) odparowanie w temp.ok 25 st C trwa w zależności od ilości warstw średnio 15 min.
Jeśli chodzi o kolory srebrne ,złote tu również ciekawostka bo przy prawidłowej aplikacji nie ma efektu chmurzenia, co do cieniowania z zastosowaniem podwarstwy (można użyć jedną z żywic) również nie ma problemów ,nie widać przejść (odkurzy) nawet przy kolorach trudnych…


zaniedlugo planuje zakup mieszalnika , i ztego co piszesz i co slyszalem chyba sie zdecyduje na DP , jesli morzna chcialbym wiedziec jakich pistoletow uzywaz i jakich dysz , ja planuje do bazy sata 3000 HVLP 1.3 [ale niektorzy preferuja 1.2] a do lakieru sata 3000 RP 1.4 [lecz tez paru lakiernikow mowilo ze lepiej 1.3] co ty na to ????
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-07-2009, 21:35   

jerryhaj napisał/a:
jakich pistoletow uzywaz i jakich dysz

Już mówię yyy piszę ;)

Do nakładania bazy używam pistoletu Sata jet 3000 Digital HVLP z dyszą dedykowaną do lakierów wodnych 1,25 WSB, jak również do lakieru bezbarwnego takiego samego pistoletu z dyszą 1,3, i myślę że jak masz już kupować pistolety to HVLP, fakt pistolety RP są nieco szybsze ale nie tak dokładne, nie rozbiją tak mieszanki jak HVLP i nie naniosą tyle materiału na obiekt, co przy dłuższym użytkowaniu można zauważyć w zużyciu materiału, jednym słowem HVLP są pistoletami którymi można zaoszczędzić materiał jak również nakładają powłokę o wysokiej jakości i odpowiedniej grubości ..(trudno HVLP zrobić zaciek ;) )
Najlepiej niech się wypowie o porównaniu ktoś kto lakieruje HVLP i RP ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 10-07-2009, 22:05   

jacklack napisał/a:
Najlepiej niech się wypowie o porównaniu ktoś kto lakieruje HVLP i RP
kogo masz na myśli??? :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-07-2009, 22:06   

Cytat:
kogo masz na myśli??? :)

a np. Ciebie baqo :) :) ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 10-07-2009, 22:13   

jacklack napisał/a:
lakieruje HVLP i RP
obydwoma się dobrze leci :) nie mam jeszcze zdania na ten temat, porównania jednego i drugiego. tym i tym da się zrobić ładny lakier.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
gola
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 774
Punkty: 34/3
Skąd: CH
Wysłany: 10-07-2009, 22:45   

nie wiem,ja nie umiem bezbarwnego polozyc zadowalajaco sata HVLP.Probowalem kilka razy i wole jednak RP.Pojedyncze elementy owszem,ale jak mam calosc to tylko RP.
Poza tym tak jak pisze @Jacklack,Rp sa o wiele szybsze a to ma niebagatelne znaczenie przy calakach i upalach w lecie np ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 10-07-2009, 23:00   

dzieki za odpowiedzi , czyli zalezy jak u kogo lezy w reku , moj tato zawsze mowil to nie pistolet lakieruje tylko lakiernik , czy li jak masz reke , oko to dasz se rade z kazdym pistoletem ,jeszcze sie zastanowie przed zakupem ;] a ;] kurat u mnie obecnie w firmie lakieruja sata 2000 HVLP bazy ostatnio do srebnych kupili sate 3000 HVLP a do lakieru uzywaja devilbisa 1.4 GTI TRANS-TECH [a uzywaja GLASURITA wyrobow], wiec zalezy wszystko od reki :nono: ;]

[ Dodano: 11-07-2009, 00:02 ]
gola napisał/a:
nie wiem,ja nie umiem bezbarwnego polozyc zadowalajaco sata HVLP.Probowalem kilka razy i wole jednak RP.Pojedyncze elementy owszem,ale jak mam calosc to tylko RP.
Poza tym tak jak pisze @Jacklack,Rp sa o wiele szybsze a to ma niebagatelne znaczenie przy calakach i upalach w lecie np ;)


a jakich dyszy uzuwasz????/
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
gola
Maniak forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 774
Punkty: 34/3
Skąd: CH
Wysłany: 11-07-2009, 06:20   

jerryhaj napisał/a:
...a jakich dyszy uzuwasz????/

HVLP 1.3,RP 1.3
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
jerryhaj
Maniak forum


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 505
Punkty: 7/4
Skąd: woj. Podlaskie
Wysłany: 11-07-2009, 10:51   

gola napisał/a:
jerryhaj napisał/a:
...a jakich dyszy uzuwasz????/

HVLP 1.3,RP 1.3


dzieki wielkie za odpowiedz

i po punkciku dla kazdego ;] ;] ;]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
slawek
Klubowicz
www.slawex-car.pl


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 572
Punkty: 19/7
Skąd: małopolska KWA
Wysłany: 11-07-2009, 19:04   

moze i ja cos dozce.aktualnie maluje dewilbisem pro base 1.3 do bazy a do klaru dewilbisa pro clear 1.3 ,ale tęsknie za satą jet 3000 rp. mam tez nowy pistolet od tygodna specjalnie do klaru nazywa sę SAGOLA EXTREME digital z dyszą 1.3 jest prawie dwu krotnie drozszy niz dewilbis jak któryś z panów miał z tym do czynienia to chętnie wysłucham opini
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne