lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
GOSPODARKA ODPADAMI NA LAKIERNI
Autor Wiadomość
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 09-06-2009, 21:46   GOSPODARKA ODPADAMI NA LAKIERNI

jak powinno wyglądać odpowiednie usuwanie odpadów ,środków powstałych w efekcie prac lakierniczych? proszę o nagłośnienie firm,miejsc ,instytucji :) które posprzątają nam warsztat tak ,aby nie szkodzić środowisku :nono: :nono: :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 09-06-2009, 22:43   

Cytat:
jak powinno wyglądać odpowiednie usuwanie odpadów ,środków powstałych w efekcie prac lakierniczych?

Najpierw trzeba mieć Projekt Zagospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi,w takim projekcie jest uwzględnione , jakie odpady, w jakiej ilości, bedą przez warsztat produkowane
Składowanie:
również w w/w projekcie jest wyznaczone miejsce ich składowania, i osoba odpowiedzialna za ich odpowiednie sortowanie i sprawująca nadzór
Utylizacja:
Koniecznym jest aby owe odpady odbierała z warsztatu firma zajmująca się ich utylizowaniem, w związku z tym trzeba z taką firmą podpisać umowę ,,w umowie między innymi jest również sprecyzowana ilość wyprodukowanych odpadów niebezpiecznych i trzeba się mieścić w tolerancji ilości kg w stosunku miesięcznym

(może moja wypowiedz nie jest wyczerpująca i fachowa, ale ja nie zajmuję się tym, zlecam to osobą które sie na tym znają lepiej i mi to prowadzą ;) ale tak czy inaczej płacę za odpady średnio ok,2000 zł co pół roku)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 10-06-2009, 08:30   

jacklack napisał/a:
trzeba mieć Projekt Zagospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi,
gdzie się o taki starać?jak go zrobić?
jacklack napisał/a:
firma zajmująca się ich utylizowaniem
może jakaś nazwa ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2009, 09:23   

baqo napisał/a:
gdzie się o taki starać?jak go zrobić?

W moim przypadku decyzję o programie zagospodarowania odpadami niebezpiecznymi zatwierdziło starostwo powiatowe , jak również zaopiniowanie i zatwierdzone jest przez Urząd Gminy
A pomiary skuteczności wentylacji i ilości wyprodukowywanych odpadów robiło u mnie laboratorium pomiarów środowiskowych,,(powiedzą Ci wszystko w starostwie ;) )
baqo napisał/a:
może jakaś nazwa ?

w starostwie też Cię nakierują na odpowiednią firmę która zajmuje sie utylizacją odpadów niebezpiecznych
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 10-06-2009, 14:27   

Już to widze jak oni utylizują te odpady. Do rowu przy drodze.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2009, 15:21   

madmax napisał/a:
Już to widze jak oni utylizują te odpady. Do rowu przy drodze.

Ode mnie z lakierni odbierają średnio co pół roku 300-400 L brudnego intra i prawie tyleż samo kg. pyłu szpachlowego, zdajesz sobie sprawę z zagrożenia jakie miało by miejsce gdyby tak robili jak mówisz czyli wylewali do rowu?
Wiec następnym razem jeśli będziesz chciał napisać coś równie mądrego jak w poście powyżej to weź się kolego @madmax najpierw porządnie ugryź w palec ;)

Schemat spalarni odpadów niebezpiecznych http://www.sarpi.pl/popup.php?id=45
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 10-06-2009, 15:34   

madmax napisał/a:
Już to widze jak oni utylizują te odpady. Do rowu przy drodze.
widzę madmax, bardzo pesymistyczne twoje podejście :nono:

[ Dodano: 10-06-2009, 16:35 ]
Cytat:
Ode mnie z lakierni odbierają średnio co pół roku 300-400 L brudnego intra
jacklack, a nie myślałeś o destylarce?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2009, 15:51   

baqo napisał/a:
jacklack, a nie myślałeś o destylarce?

Heh myślałem i nadal myślę, ale wiesz baqo, jak to jest ,zawsze pieniążki na coś innego potrzebne ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 11-06-2009, 08:19   

jacklack napisał/a:
madmax napisał/a:
Już to widze jak oni utylizują te odpady. Do rowu przy drodze.

Ode mnie z lakierni odbierają średnio co pół roku 300-400 L brudnego intra i prawie tyleż samo kg. pyłu szpachlowego, zdajesz sobie sprawę z zagrożenia jakie miało by miejsce gdyby tak robili jak mówisz czyli wylewali do rowu?
Wiec następnym razem jeśli będziesz chciał napisać coś równie mądrego jak w poście powyżej to weź się kolego @madmax najpierw porządnie ugryź w palec ;)


To wedlug ciebie co oni potem z tym zrobią?? Bo napewno nie wypiją i nie zjedzą.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 10:10   

co ty gadasz madmax ... gdyby nitro, olej , padline itp wszyscy wylewali do rowu to se pomyśl jakby to wyglądało :glupek:

Nitro mogą spalać, destylować, przerabiać na co innego itp... oni już wiedzą jak to robić bo po to przecież są.
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 11-06-2009, 10:51   

Luk napisał/a:
co ty gadasz madmax ... gdyby nitro, olej , padline itp wszyscy wylewali do rowu to se pomyśl jakby to wyglądało :glupek:

Nitro mogą spalać, destylować, przerabiać na co innego itp... oni już wiedzą jak to robić bo po to przecież są.


To było tak przykładowo z tym wylewaniem do rowu. Już nie bierzcie tego tak dosadnie. Według mnie tego wcale nie utylizują tak jak wielkie fabryki wypierniczają w beczkach do bałtyku tak i to pewnie gdzies wylewają. Zbyt piękne by to było. Spalanie nitra? Fajna mi ekologia. A zreszta ta cała chemia jest wytworzona z tego z czego jest zrobiona ziemia i jej to nie zaszkodzi my tylko możemy wyzdychać zwierzęta i rośliny. Jak by tak wszystko było mega trujące tak jak to czasami mówią to japończyki już by dawno wyzdychały.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 11:16   

madmax napisał/a:
Spalanie nitra? Fajna mi ekologia


a słyszałeś o katalizatorach?

madmax napisał/a:
Jak by tak wszystko było mega trujące tak jak to czasami mówią to japończyki już by dawno wyzdychały.


widać nie zdajesz sobie sprawy ile kalekich dzieci rodzi sie w japonii, i jak myślisz dlaczego coraz wiecej ludzi umiera przy 50tce ?

oczywiście że człowiek planecie Ziemia nie zaszkodzi. ale tu nie chodzi o ziemie tylko o to żebyśmy przetrwali no nie? a do tego potrzeba i zwierząt i drzew
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 11-06-2009, 12:10   

@madmax . Gdybyś założył firmę utylizującą odpady to kontrole WIOŚ byłyby u ciebie raz w tygodniu.

To nie takie proste ... ale poczekaj do poniedziałku ... napiszę o nowym osiągnięciu polskiego instytutu z Katowic ... WIDZIAŁEM NA WŁASNE OCZY :O ... BAKTERIA która wieprza lotone związki organiczne ... tylko słychać mlaskanie !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 11-06-2009, 13:10   

Luk napisał/a:
madmax napisał/a:
Spalanie nitra? Fajna mi ekologia


a słyszałeś o katalizatorach?

madmax napisał/a:
Jak by tak wszystko było mega trujące tak jak to czasami mówią to japończyki już by dawno wyzdychały.


widać nie zdajesz sobie sprawy ile kalekich dzieci rodzi sie w japonii, i jak myślisz dlaczego coraz wiecej ludzi umiera przy 50tce ?

oczywiście że człowiek planecie Ziemia nie zaszkodzi. ale tu nie chodzi o ziemie tylko o to żebyśmy przetrwali no nie? a do tego potrzeba i zwierząt i drzew


A za katalizatorami w autach tez jestes skoro już mowa o ochronie środowiska?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 11-06-2009, 13:35   

madmax napisał/a:
A za katalizatorami w autach tez jestes skoro już mowa o ochronie środowiska?
nie! to temat o gospodarce odpadami.załóż nowy post ,bo te wiadomości o których zaczynasz pisać nie mają nic wspólnego z lakiernią. :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 11-06-2009, 14:00   

Dobra juz sie nic nie odzywał ja tylko wyraziłem swoje zdanie na dany temat ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 14-06-2009, 12:06   

Widzisz @madmax ! Chłopaki wyedukowani, świadomi zagrożeń, znają przepisy ... to ci się lekko oberwało .... ale to doskonale bo i ty możesz teraz spojrzeć na ten temat pod innym kątem.

Często spotykam i agresywne i buńczuczne postawy w stosunku do tego co wolno a co nie ! Sam nie jestem z GREENPEACE... a nawet nie selekcjonuje śmieci ... ale te przepisy nie są po to żeby było gorzej ... wręcz przeciwnie - TRZYMAJĄ ZA GARDŁO TYCH co chcieliby zarobić pieniądze trując innych, a każdy chce żyć w czystym przydomowym ogródku !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Karol35
Użytkownik


Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 3
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 25-11-2014, 13:12   

W takich sprawach trzeba być bardzo ostrożnym, i dbać o te wszystkie "procedury". Dbajcie o siebie! Ja też nie jestem jakimś super miłośnikiem przyrody, ale o własne zdrowie dbam. Zdaje sobie sprawę po prostu, jakie to może być szkodliwe.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
czerwony
Bywalec


Dołączył: 03 Lis 2014
Posty: 24
Skąd: Śrem/Poznań
Wysłany: 13-04-2015, 19:30   

Witajcie, jak zarządzanie odpadami wygląda przy raczkującej lakierni. Od kiedy powinienem stworzyć taki projekt i jak to cenowo wygląda przy na prawdę minimalnej produkcji ich? No i w praktyce jak wygląda takie odbieranie i czego dokładnie poza jakimiś tam resztkami farb/rozpuszczalników i ewentualnie pyłem lakierniczym?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
sigmasig
Użytkownik


Dołączył: 31 Mar 2017
Posty: 3
Skąd: poznań
Wysłany: 07-08-2017, 08:27   

sam jestem ciekawy jak zarządzać odpadami po lakierach
_________________
http://www.topszkolenie.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
pawlacz
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Sie 2011
Posty: 37
Skąd: Kraków
Wysłany: 25-10-2017, 13:17   

Pracuję w firmie zajmującej się doradztwem środowiskowym oraz odbiorem odpadów na terenie małopolski/śląska/podkarpacia.

Jeśli chodzi o same odpady:

-prowadzenie Karty Ewidencji Odpadów (KEO)
-coroczne przekazywanie zbiorczego zestawienia danych o odpadach do 15 marca każdego roku do Urzędu Marszałkowskiego
-gromadzenie Kart Przekazań Odpadów (KPO)

Jeśli chodzi o same odpady, to te niebezpieczne (z gwiazdką) muszą stać pod wiatą/zadaszeniem. Odpady które przeważnie występują to:
-Odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne 08 01 11*
-tworzywa sztuczne 16 01 19
-szkło (np. szyby samochodowe laminowane) 16 01 20
-opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone (np. po olejach, klejach, lakierach) 15 01 10*
-Odpady poszlifierskie inne niż wymienione w 12 01 16, kod 12 01 17
-Zużyte materiały szlifierskie inne niż wymienione w 12 01 20, kod 12 01 21
-czyściwa oraz filtry z lakierni 15 02 02*
-metale żelazne 16 01 17
Jeśli ktoś oprócz tego prowadzi mechanikę samochodową to do tego dochodzą filtry olejowe, powietrza, oleje, płyny hamulcowe, płyny chłodnicze.

Odpady (pojemniki) powinny być opisane kodem odpadu oraz nazwą odpadu.

To są same odpady. Przeważnie jeszcze dochodzi do tego sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska do końca marca każdego roku (uwzględnia się tu m.in. zużyte preparaty lakiernicze, opał, paliwa samochodowe, wody opadowe), Sama działalność, jeśli jest kabina lakiernicza (emisja jest zorganizowana, jest wyciąg), wymaga zgłoszenia do Starostwa (do tony środków zużytych rocznie) bądź pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.
Kolejny obowiązek to rejestracja w bazie KOBIZE i coroczne przekazywanie sprawozdania, które jest podobne do tego o korzystaniu ze środowiska.

Jeśli macie inne pytania to chętnie odpwiem ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
BPiotrS
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2017
Posty: 1
Skąd: śląsk
Wysłany: 23-11-2017, 13:21   

Witam,
kolego pawlacz pozwoliłem sobie napisać pw email z pytaniami, z góry dzięki za pomoc.
Pozdrowionka
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne