lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Warsztat blacharski, mechanika, wulkanizacja, itp.
Autor Wiadomość
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 07-06-2009, 09:18   Warsztat blacharski, mechanika, wulkanizacja, itp.

Witam.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Mniej jednak blokuje mnie jak narazie brak sprzętu i pieniędzy. Obecnie pracuje w warsztacie lakierniczym u znajomego ale chciałbym wkońcu otworzyc jak to sie mówi swój mały interes. Jestem na etapie kompletowania podstawowego sprzętu. Obecnie wykonuje juz jakieś naprawy blacharskie, wymiany błotników progów, naprawa podwozi. Ale niestety nie moge sie zareklamować więc bardzo żadko ktos do mnie zawita, głównie znajomi lub znajomi znajomych. Myslałem aby napisać biznes plan i wystąpic z prośba o dofinansowanie z użedu pracy na zakup sprzętu. Wiem jednak ze jest to znikoma suma ale zawsze coś. Na początek chciałem otworzyć blacharstwo bez lakierowania bo jak narazie tylko do tego mam warunki, wulkanizacje (i do tego wlasnie przydało by się dofinansowanie), piaskowanie felg itp (tutaj zasadniczy sprzęt będę już posiadał za niedługo), naprawy ukladów wydechowych (to moge robić pełną gębą), mechanikę (tutaj znajomy miał by swoja działke bo ja sie na tym zbytnio nie znam).

Dlatego chce wykonywac tak duzo usług ponieważ ludzie nie będą jeździć do mnie tabunami a chciałbym chociaż zarobic na ZUS i opłate mediów :)

Co sądzicie o takim pomyśle.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 07-06-2009, 10:29   

madmax napisał/a:
Dlatego chce wykonywac tak duzo usług ponieważ ludzie nie będą jeździć do mnie tabunami a chciałbym chociaż zarobic na ZUS i opłate mediów


to ci sie tylko tak wydaje... jak sie rozreklamujesz a będziesz robił dobrze to sie nie ognasz od ludzi bo tam u was samochodów jest sporo... druga sprawa to jeśli chcesz to wszyskto robić sam to nie wiem czy dasz rade.. trzecia - co jest do wszystkiego to jest do niczego ;) wydaje mi sie że jak bedziesz robił blacharke, mechanike wulkanizacje i od czasu do czasu malował to wkońcu zginiesz w tym bałaganie ;)
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 07-06-2009, 13:39   

@Luk ma sporo racji w tym co napisał. Powinieneś wybrać sobie jakąś specjalizację jak chcesz to robić sam. Pamiętaj także że każda dziedzina o której wspomniałeś to mniej lub bardziej profesjonalny komplet narzędzi i urządzeń oraz inne warunki samego pomieszczenia. Lakiernictwo z tego co wymieniłeś jest najtrudniejszą dziedziną i wymaga dużych nakładów finansowych. Najłatwiejsza jest mechanika samochodowa bo możesz zacząć od prostych napraw, a w miarę zdobywania doświadczenia dokupywać wyposażenie specjalistyczne ( tester, blokady do rozrządów, narzędzia do konkretnych modeli silników itp. ) Dużo zarobisz na używanych podzespołach do starszych samochodów jak wyrobisz sobie odpowiedni układ. Blacharstwo to fajna działka ale od razu dogadaj się z jakąś lakiernią żebyś mógł zarabiać na częściach i w tedy proste operacje lakiernicze wykonasz sam ( lakierowanie wzmocnienia czołowego, kawałka wyprostowanego progu na czarno, czy polerowanie całości jak się nauczysz to robić ... bo nie odeślesz klienta do lakiernia tylko sam to załatwisz do końca.

Wulkanizacja to kicha ! Jak ktoś nie ma pomysłu na biznes samochodowy to otwiera wulkanizację. To sezonowy interes jak chcesz utrzymać klientów musisz mieć przechowalnie opon, a to ogromne ryzyko gdyby zginęły lub się uszkodziły. Wymiana opon zajmuje ok 30 minut z wywarzaniem i dostaniesz za to od 40 - 80 zł ( zależy gdzie ) to ciężka praca żeby wymienić 10 kpl. Same naprawy opon to zupełny przypadek i nic się nie da zaplanować. Jak się wahasz bierz się za mechanikę samochodową !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 07-06-2009, 20:27   

Nie powiedziałem że będę sie sam wszystkim zajmował. Mechanike będzie robił mój znajomy dlatego ze ja mam słabe pojęcie o silnikach. Podstawowe wymiany jak wahacze amortyzatory czy inne częsci mogę wymieniać bo to jest proste. Ale jeżeli chodzi o rozrządy, naprawy głowic to już cięzko wole aby zajął sie tym ktoś kto robi to od dawna. Wydaje mi się ze najmniej specjalistyczne narzędzia sa potrzebne do wymiany wydechów. Już mam parenaście aut za sobą zarówno seryjnych jak i tuningowanych (z tymi drugami zawsze najgorzej) i nie jest to zbyt skomplikowane a efekt jak narazie był dobry. Jezeli chodzi o wulkanizacje to miałem także na myśli piaskowanie felg stalowych i szkiełkowanie aluminiowych (biorę też pod uwage piaskowanie całkowicie innych rzeczy, klijent nasz pan w miare rozsądku). Tym również zajmował by się ktoś inny. Ja chciałem sie zająć główne blacharką bo to mnie najbardziej kręci ;] .
A jak to sie mówi jak już to mieć full servis.

Lakierowanie to już inna bajka. Malowanie wykonuje tam gdzie pracuje a tam też nie ma warunków do tego.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 07-06-2009, 20:56   

madmax napisał/a:
Jezeli chodzi o wulkanizacje to miałem także na myśli piaskowanie felg stalowych


biorąc pod uwage że dobrą felge stalową można już kupić za 30 - 50 zł z oponą po komisach gratów z niemiec to nie liczyłbym na utrzymanie z piaskowania felg ;)
wypiaskujesz, dasz podkład, pomalujesz i co zaśpiewasz 150 zł?...

ale oczywiście myśle że jak masz bude to cokolwiek byś nie robił to ujedziesz, tylko moim zdaniem musisz sie określić co bedziesz robił
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 07-06-2009, 23:24   

Pytałeś o radę to ci jej udzieliłem. Ja miałem duży warsztat 5 lat i nawet SKP i wiem to co ci napisałem :

lakiernictwo - bardzo kosztowna inwestycja / zyski dyskusyjne jak warunki kiepskie
wulkanizacja - kicha sezonowa i ma się nijak do mechaniki jak porównasz czas wymiany opon i np wydechu + kasa za marżę na wydechu i to co dostaniesz za wymianę opon
blacharstwo niezłe można zarobić ale bez układu z lakiernią i prowadzeniu naprawy od początku do końca jest trudno.
mechanika - rewelacja i naj więcej zarabia się na prostych operacjach bez ryzyka ... jak ci pęknie gówniany pasek rozrządu a dostawca się na to wypnie to zobaczysz jak się wychodzi na tych drogich operacjach ( wymiana rozrządu w 8 zaworowym silniku to góra 150 - 200 zł ) a w tym czasie możesz wymienić olej za 20 zł, klocki za 40, łączniki stabilizatorów po 2 x 30 i tłumik za 60 i wszystko na śrubach bez specjalistycznych narzędzi .... i kasa jest za godzinę po robocie, a nie za 4 dni jak w blacharce ).
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 08-06-2009, 15:29   

Oczywiscie ze wszystkim się z wami zgodze ale nie zawsze jest tak do końca jak się to wydaje. Czas pokaże co się będzie działo. Narazie kompletuje sobie sprzęt. Potem pomysle o dostawieniu jeszcze jednego pomieszczenia. Wiecie jak się ma od strony urzędowej sprawa dostawiania dobudówki do posiadanego budynku?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2009, 16:07   

Oczywiście że wiemy ! Wiemy na ten temat wszystko, każdy najdrobnieszy szczegół !
W końcu mamy BIURO PROJEKTÓW !

Pytaj madmax ! Pytaj konkretnie co chcesz wiedzieć na temat tej budowy ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 08-06-2009, 20:27   

Chodzi mi dokładnie czy potrzeba jakieś plany czy są jakies dodatkowe opłaty. Możemy przyjąć ze jestem zielony i chce sie dowiedzieć co musze zrobić gdzie sie udać i ile zaplacić abym mógł bez problemu rozpocząć budowe dobudówki do garazu.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2009, 21:05   

Jeżeli powierzchnia zabudowy przekroczy 25 m/kw to wymagane jest pozwolenie na budowę. Procedura jest taka sama jak przy budynku wolnostojące. Musisz mieś projekt budowlany ( tj projekt zgodny z przepisami prawa budowlanego ) poza tym pamiętaj że jak wystąpisz o budowę garażu to dostaniesz pozwolenie na garaż i będziesz tam mógł trzymać samochód ( do tego jest garaż ) a jak chcesz prowadzić naprawy to wystąp o zmianę sposobu użytkowania istniejącej części budynku z rozbudową. I tak musisz mieć projekt więc wizyta u architekta Cię nie ominie ! Projekt budowlany to projekt architektury konstrukcji instalacji elektrycznej wody i kanalizacji ! jak każdy z tych specjalistów weźmie od ciebie tylko 500 zł to widzisz że to nie mały koszt. Poszukaj architekta który ma szerszą specjalizację to projekt będzie dużo tańszy !

Pierwsze kroki do Sadu do wydziału ksiąg wieczystych i wyciąg z aktu własności później gmina wyciąg z planu zagospodarowania terenu ... później wystąpienie do gestorów sieci o prąd i wodę ( jeżeli zwiększasz zapotrzebowanie ) Resztę robi architekt !

Jak budynek ma do 25 m2 to tylko zgłoszenie budowy i to całe formalności !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 08-06-2009, 21:36   

Aha cięzko będzie zmieścić się w tych 25m/kw ale np czy mógłbym do tego co postawie później dostawić jeszcze jeden? Chodzi mi o postawienie garażu do którego będe mógł wstawić podnośnik i obok taki w którym będzie kanał. Zasadniczy problem jest taki ze budynek który stoi już w tym momęcie przekracza 25m/kw i nie wiem jak w takiej sytuacji postapić. Budowany był on za takich czasów kiedy nie trzeba było tego zgłaszać. Nie moge go rozebrać bo to bez sensu.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-06-2009, 09:05   

To tym bardziej wystąp o pozwolenie na budowę ! Będziesz miał to co chcesz np 40 - 50 m/kw i w projekcie ujmiesz ten istniejący budynek jako nowo budowany. Tylko sprawdź czy nie ma go przypadkiem na nowej mapie do celów projektowych wydanych przez Geodetę architektowi.... ? Jak nie masz na niego pozwolenia i nie płacisz za niego podatków i nie masz oddzielnych instalacji to poproś geodetę ja przyjdzie żeby go nie umieszczał na mapie ( przecież ty jesteś klientem i ty płacisz ! )... a architektowi powiedz żeby nowo projektowany obiekt był powiększony o to co już stoi i objęty nowym pozwoleniem na budowę ! ... masz wszystko legalnie ... A jak planujesz warsztat to wpisz w przeznaczenie budynku warsztat usługowy branży samochodowej ! żadnych lakierni blacharni mechaniki i wulkanizacji ... tylko ogólnie ! i będziesz mógł później robić wszystko co zechcesz ... tylko lakiernia wymaga odrębnego zgłoszenia do WIOŚ.

Nie unikaj tej procedury bo jak zainwestujesz w urządzenia i już będzie z tego kasa będziesz żałował i pracował w strachu przed kontrolą .... a tak RAZ A DOBRZE !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 09-06-2009, 19:18   

Ile mniej więcej architekt może wziąść za zaprojektowanie takiego budynku?
Czy podłączenie prądu musi wykonać energetyka? Prąd w warsztacie który juz posiadam mam pociagnięty z domu, trzy fazy. Tak nie może byc? Załozenie instalacji w garażu musi wykonać jakaś firma czy mogę wykonać teoretycznie ja?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2009, 19:58   

jeśłi będziesz miał firme to musisz mieć osobny licznik ;]
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 09-06-2009, 23:01   

energetyka musi Ci dokonac odbioru, tj oddzielny licznik na budynki działalności i będziesz placil inną stawkę na kW. odajze wynosi 3 razy więcej niz normalna stawka (u mnie w rejonie) :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 09-06-2009, 23:20   

Cytat:
energetyka musi Ci dokonac odbioru

To konieczność, i musisz wystąpić o przydział mocy
online napisał/a:
na budynki działalności i będziesz placil inną stawkę na kW.

czyli taryfa przemysłowa,nie koniecznie droższa od prywatnej ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 09-06-2009, 23:26   

jacklack napisał/a:
czyli taryfa przemysłowa,nie koniecznie droższa od prywatnej


u mnie- Śląsk taryfa przemysłowa wychodzi mi 3 razy więcej jednostkowo za 1 kW- 3 fazy, jesli ma to jakieś znaczenie. (dokladniej, to chodzi mi tu o sklep, ale to raczej bez znaczenia jaka dzialalność) :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 10-06-2009, 14:24   

Prąd to tam akurat moge targać z domu bo mam go 15 metrów od garażu . A prąd może być przeciągnięty z domu czy musi być ze słupa energetycznego? Chyba to nie ma już znaczenia skąd?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2009, 14:56   

madmax napisał/a:
Prąd to tam akurat moge targać z domu bo mam go 15 metrów od garażu . A prąd może być przeciągnięty z domu czy musi być ze słupa energetycznego? Chyba to nie ma już znaczenia skąd?

Musi być osobne łącze (czyli z słupa) i osobny licznik

Musisz wystąpić do Zakładu Energetycznego o warunki/przydał mocy
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2009, 16:28   

Tu się mylisz Jacenty, prąd może pociągnąc z domu. Tylko w warsztacie musi byc podlicznik zaplombowany przez energetyke i będzie płacił za prąd firmowy. Co do projektu to architekt w projekcie budowlanym zrobi Ci projekt elektryki i wody, nie musisz brac do wszystkiego oddzielnych fachowców. Cena kompletnego projektu ok. 1,5tys.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2009, 16:34   

ZIEMBA napisał/a:
prąd może pociągnąc z domu.

Możliwe ZIEMBA, ale mi jakoś nie chcieli pociągnąć z domu,w projekcie miałem osobne łącze

W momencie zastosowania pod licznika na warsztat trzeba przepisać licznik domowy z taryfy G (gospodarczy) na taryfę C(przemysłową) ,przy takim rozwiązaniu Zakład Energetyczny nie interesuje pod licznik,odczytanie poboru prądu jest wyłącznie z licznika z domu,to po pierwsze,po drugie w takim przypadku nie można odliczyć pełnego VAT-u z racji takiej że część zużycia prądu jest wykorzystywana do gospodarstwa domowego
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-06-2009, 19:11   

No może i tak, nie znam się na vacie ;]
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 10-06-2009, 22:34   

no to jak musi być podłączone ze słupa to ciekawe ile za podłączenie znając życie to majątek. Pewnie jeszcze sie nie będzie dało i trzeba będzię wstawić słup a to już wogóle porażka. Same problemy
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 11-06-2009, 17:48   

Madmax, przecierz Ci pisze, że możesz z domu. No chyba, że stawiasz konkretny warsztat to oczywiście oddzielne łącze. Ja za podłączenie elektryki do budowanego domu zapłaciłem 3tys. Ale to zależy też od odległości od najblizrzego słupa.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 19:18   

Pamiętaj jeszcze o wodzie i kanalizacji... i już masz 15 tys do wydania ;]
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 11-06-2009, 19:34   

Cytat:
Pamiętaj jeszcze o wodzie i kanalizacji... i już masz 15 tys do wydania ;]
na wszystko idzie zarobić ,ale nie w garażu za stówę :) :) :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Luk
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 19:54   

baqo napisał/a:
na wszystko idzie zarobić ,ale nie w garażu za stówę


jasne że nie, lepiej wywalać gnój z obory u niemca
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 11-06-2009, 20:09   

Cytat:
jasne że nie, lepiej wywalać gnój z obory u niemca
a co kto woli
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 11-06-2009, 20:12   

Luk napisał/a:
baqo napisał/a:
na wszystko idzie zarobić ,ale nie w garażu za stówę


jasne że nie, lepiej wywalać gnój z obory u niemca

Masz rację @Luk, zamiast babrać się za 100 czy 150 zł za el. to faktycznie lepiej robić coś innego...przecież żadna praca nie hańbi
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 11-06-2009, 20:58   

Po co mi woda i kanalizacja? Kanalizacje mam od garazu o 10 metrow i moge ją podłaczyć sam.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 12-06-2009, 07:33   

No i w kilku postach pojechało samowolą budowlaną !

Prąd - do warsztau powinien być odzielnie. Jest taniej ale tylko do poziomu mocy zdeklarowanej. Jeżli spalisz choć 1 Watt powyżej tego co zdeklarowałeś płacisz 3 do 5 x więcej ! ( trachę jak z abonanmentem w telefonie komórkowym i zależy to od danego zakładu energetycznego np Łódź - teren, Żyrardów - teren, Warszwwa - teren itp. ) Jeżeli zdeklarujesz więcej niż potrzebujesz i nie zużywasz, i tak płacisz wyższą opłatę stałą. W domu jest stawka dla odbiorcy indywidualnego regulowana przez Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji Przedsiębiorstw ( UOKiK ). Dlatego jak nie czytacie umowy z ZE i składników FV za prąd to niektórzy piszą że jest taniej, a inni że drożej.

Jeżeli prąd jest podłączany do przydomowych budynków gospodarczych i nie ma dla nich wystąpienia o zmianę sposobu użytkowania na działalność gospodarczą, to zasilanie traktowane jest tak jak dla odbiorcy indywidualnego ( kabel z domu bez żadnych pozwoleń tylko zgłoszenie do ZE i odbiór wykonanej instalacji tj. kontrola czy zasilanie garażu nie jest wyprowadzone poza licznikiem. Prace wykonuje elektryk z uprawnieniami do 1KV ).
Ile mocy jest na tzw słupie to wie tylko ZE na danym terenie. Jeżeli więć masz taryfę na 25 KW, a w sieci przesyłowej jest 80 KW i nikt inny z tego nie skorzysta w danej milisekundzie ... nie ma żadnych spadków mocy, tylko płacisz tak jak napisłem powyżej.

To samo dotyczy innych instalacji. Działasz w garażu jako osoba prywatna ... czytałeś wiesz czym to grozi ! ... to nie robisz żadnych zgłoszeń bo i tak nie masz do tego żadnej podstawy prawnej. Działasz jako przedsiębiorca czyli warsztat ... to zmiana sposobu użytkowania ( architekt ) wystąpienie o odrębne żródło zasialnia ( obowiązkowo ) woda i kanalizacja (obowiązkowo ) i oby to było tylko jedno przyłącze bo możesz dostać w warunkach konieczność wejścia w instalację sanitarną z WC i odrębnie w deszczową z warsztatu i parkingu po wcześniejszym montażu osadników piaskowych i separatora oleju ( zależy to od projektu technologi i powierzchni parkingów ).
Jak coś jest jeszcze nie jasne zapytajcie dodatkowo o konkret to wyjaśnię.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 12-06-2009, 15:08   

Z tego co tu piszecie to lepiej dać sobie spokój i robic na lewo i mieć wszystko w du..... bo za to co ja bym musiał zapłacić tym złodzieją za ich widzimisie to sopkojnie wystarczy mi na kary na kilkanaście lat. Ten kraj jez powalony nie ma co sie oszukiwać. Powymyślali jakiś durnowate przepisy i masz ci teraz babo placek.

A jeżeli to będzie działalność jednoosobowa to musze podpinać wode kanalizacje? Przecież to jest mi nie potrzebne. Słyszałem ze jeżeli otwieram jednoosobową działalność gospodarczą to nie musze tego wszystkiego robić.
Prawda to czy nie?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 12-06-2009, 16:23   

Jak będziesz robic sam to możesz robic co chcesz, nawet srac pod siebie, nikt się do Ciebie nie przyczepi i nie sprawdzi. Pewnie to jest nie zgodne z przepisami ale taka jest prawda, robisz sam to robisz co chcesz. Dopiero jak kogoś zatrudniasz to musisz spełniac duuuużo warunków. Tylko za takimi jak Ty lakiernicy prowadzący legalną działalnośc nie przepadają, bo Ty wszystko olewasz i malujesz za 200zł, a np. ja z legalnie działającym warsztatem z prawdziwego zdarzenia biore 400-500zł. I niestety duuuużo klientów ucieknie do Ciebie. Naszczęscie są klienci którym zależy na jakości a nie na cenie.
Ostatnio zmieniony przez ZIEMBA 12-06-2009, 16:28, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 12-06-2009, 16:27   

Cytat:
Jak będziesz robic sam to możesz robic co chcesz
akurat co do lakierowania to się nie zgodzę,że będziesz sobie ot tak pryskał,a na dziko nigdy nie wiesz, kiedy znajdzie się życzliwy :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 12-06-2009, 16:29   

No nie wiem Baqo jak to jest, ale w mojej okolicy jest dużo lakierni jednoosobowych działających w szopach i to od wielu lat i jakoś działają. Oczywiście zarejestrowanych.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 12-06-2009, 17:31   

ZIEMBA napisał/a:
Tylko za takimi jak Ty lakiernicy prowadzący legalną działalnośc nie przepadają


@ ZIEMBA przesadzasz :) ja tam może nie mam jakiegoś wielkiego warsztatu ale lubie nawet te jednoosobowe lakiernie :) ba...nawet sam im podsyłam robotę ..jak auto tanie,stare,jak klient przyjeżdża z autem i na każdym elemencie jest po 20 punktów rdzy i mówi mi że on całego nie chce malować,że tylko zaprawkowo chce :) no i takie samochody odsyłam gdzie indziej i są pomalowane, a nawet dopuszczone do ruchu, mówię Ci ZIEMBA ,ja lubię te jednoosobowe warsztaty ;) :)

ZIEMBA napisał/a:
I niestety duuuużo klientów ucieknie do Ciebie.

i roboty mam masę i nikt ode mnie nie ucieka mówię Ci na prawdę :)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 12-06-2009, 17:42   

Bo Ty Jacenty jesteś WIELKI luzak :plaża: I tak powinno byc :)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 12-06-2009, 20:30   

Czy wy wogole czytacie czy walicie co wam slina na język przyniesie? W temacie nie ma nic na temat lakierni tu chodzi o mechanike i blacharke :angry:
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 12-06-2009, 20:36   

Cytat:
W temacie nie ma nic na temat lakierni tu chodzi o mechanike i blacharke :angry:
a to tak na wszelki wypadek,gdybyś chciał otworzyć lakiernię ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 12-06-2009, 20:53   

baqo napisał/a:
Cytat:
W temacie nie ma nic na temat lakierni tu chodzi o mechanike i blacharke :angry:
a to tak na wszelki wypadek,gdybyś chciał otworzyć lakiernię ;)


Dopowiem jeszcze ze ten kto maluje za 200 czy 250 nie zawsze robi do dup..... Znam 3 osoby które za tyle robią i przykładaja sie do tego naprawde pożądnie.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne