lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
SAM buduje promiennik
Autor Wiadomość
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 28-09-2011, 11:16   SAM buduje promiennik

tak jak w temacie...
panowie jak widac na róznych aukcjach na allegro mozna kupic sam panel...
wiec tak...
jakby kupic 3 panel do tego podłaczyc sciemniacz plus regulator czasowy?
zrobic stojak samem ...
koszty wyjda prawie wieksza połwe mniej.
wiem ,ze w nowych modelach jest pirometr ale w temacie luter nie wypowiedział sie jasno w sumie nic nie odp ,ze stare promienniki nie majace takiego cuda sa złe...
dobra ,zaraz pan p powie ,ze jestem cwaniakiem i kombinuje ale czy w tym ,ze madrze próbuje wydac swoje pieniadze jest złem?

a teraz o co chodzi z tym sciemniaczem jak wiadomo żarniki ustawia sie na okreslona moc od 30 -100% .a przeciez takie właczniki sa w domu z ustwieniem swiatła ..i kurcze naprwde tanie...
tak samo regulator czasu w sumie tajmerr jest tani...
czy ktos moze juz spr tak?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 28-09-2011, 11:39   

Cytat:
a teraz o co chodzi z tym sciemniaczem jak wiadomo żarniki ustawia sie na okreslona moc od 30 -100% .a przeciez takie właczniki sa w domu z ustwieniem swiatła ..i kurcze naprwde tanie...
ile amper?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 28-09-2011, 11:58   

ten sciemniacz odpada w przebiegach.

W ogóle nie potrzebne jest to.
Kupić panele, połączyć odpowiednimi przewodami z timerem. Pamiętaj że jeden kW to nie to samo co już 3 takie panele.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 28-09-2011, 12:15   

unek napisał/a:
l do tego podłaczyc sciemniacz

Regulator napięciowo prądowy, tyrystorowy lub na innych podzespołach, ale to już nieważne jakich ;)
Bo ściemniacz nie brzmi dobrze a wiadomo o co chodzi, no i moce nie są odpowiednie.
online napisał/a:
Kupić panele, połączyć odpowiednimi przewodami z timerem.

I wszystko.
Można wtedy w łatwy sposób ustawić grzanie i przerwy na stygnięcie.
Tylko trzeba w takiej konstrukcji zadbać aby panele były profi a nie grzejniki honeywella :D :D :D
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 28-09-2011, 13:02   

baqo napisał/a:
ile amper?

ja tylko rzuciłem taki sposób nie jestem elektrykiem ;)
tu chyba ładnie opisał
mk
mkautos napisał/a:
Regulator napięciowo prądowy, tyrystorowy lub na innych podzespołach, ale to już nieważne jakich

online napisał/a:
ten sciemniacz odpada w przebiegach.

ale to co napisał mk moze byc...
przeciez wiesz ,ze rózne elementy sa i moce tez trzeba ustawiac i takie cós jak,,sciemniacz,, jest wskazane ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 28-09-2011, 14:45   

W ogóle nie ma potrzeby stosowania takiego ustrojsta w takim promienniku hand made 3 kasety.
Po prostu każda kaseta musi być regulowana oddzielnie, więc wtedy przy grzaniu owalu możesz ustawić po obwodzie na calości jedną odleglość.

Nie wiem jeszcze jakie chcesz kasety kupić, ale jeśli te chińskie, to na prawdę nie zaprzątaj sobie głowy regulatorem ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
s_t_67
uzależniony od forum
WETERAN :-)


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 340
Punkty: 2/2
Skąd: Podlasie
Wysłany: 28-09-2011, 18:03   

Dokup sobie jeszcze ręczny laserowy pirometr {tylko taki lepszy za ok. 300zł min.} i będziesz widział czy masz promiennik za blisko czy za daleko - a dokładnie to ustawisz go wtedy prawie idealnie dla oczekiwanej temperatury grzanego elementu {zasłyszane ale sprawdzone i działa ;) }
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 28-09-2011, 18:05   

online napisał/a:
ale jeśli te chińskie,

a czemu nie?? ;)
żarnik mozna przeciez zmienic na PHILIPSA albo na APOLOO...
a ten co ty masz to jaki??

[ Dodano: 28-09-2011, 18:06 ]
s_t_67 napisał/a:
Dokup sobie jeszcze ręczny laserowy pirometr {tylko taki lepszy za ok. 300zł min.}

a pamietasz jak LUTER napisał ,ze kosztyje chyba 1200zł...
gdzie taki mozna kupic??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
s_t_67
uzależniony od forum
WETERAN :-)


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 340
Punkty: 2/2
Skąd: Podlasie
Wysłany: 28-09-2011, 18:09   

Nie znam Lutera ale wiem ile dałem za swój.
Tzn dokładnie nie pamiętam ale niecałe 350zł.
Oczywiście są i po 100 czy mniej ale wolę lepszy, pewniejszy i bardziej dokładny

[ Dodano: 28-09-2011, 18:09 ]
A ja nie wiem czy nie ma ich jeszcze na all.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 28-09-2011, 18:15   

s_t_67,
Namiary albo linki poproszę.
 
     
s_t_67
uzależniony od forum
WETERAN :-)


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 340
Punkty: 2/2
Skąd: Podlasie
Wysłany: 28-09-2011, 18:17   

Na szybkiego cała strona z portalu:
http://allegro.pl/listing...p&change_view=1
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
To_mas
Klubowicz



Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 2787
Punkty: 24/11
Skąd: Żywiec
Wysłany: 28-09-2011, 20:49   

ciekawy temacik :)
może ktoś jeszcze coś napisać więcej o tych kasetach żarnikach - co gdzie za ile ?
bo ja w kwesti promienników zieloniutki jestem :(
_________________
gg 6794125
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 28-09-2011, 21:33   

To_mas napisał/a:
żarnikach - co gdzie za ile

żarniki tu..
http://www.elakiery.pl/ca...ki-podczerwieni
To_mas napisał/a:
kasetach

na allegroo i w necie ;)
moze ktos ma inne linki z panelami??albo żarnikami?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 28-09-2011, 21:42   

unek napisał/a:
a ten co ty masz to jaki??


To z tych chińskich, nie ta długość fal, jak w droższych, ale i tak swoje robi, w miare ;)

[ Dodano: 28-09-2011, 21:48 ]
Co do odległości, to czasami 2cm robią ogromną różnicę.

Dodam jeszcze, że kaseta kompletna(z żarnikiem) do tych chinioli to koszt ok 400zł i w tym czasówka+kabel.

Dzisiaj suszyłem plastikowy błotnik od reno promiennikiem, to blache pod niego podlożyłem, żeby cieplo się odbijalo i nagrzało go :debil:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 28-09-2011, 21:59   

online napisał/a:
żeby cieplo się odbijalo i nagrzało go

Rozumiem że plastiku nie nagrzewa?
Ja twierdzę inaczej, wystarczy rękę wystawić na promieniowanie tego promiennika i jaki efekt???
Dodam jeszcze coś o tej
online napisał/a:
to blache pod niego podlożyłem,
...
Promieniowanie podczerwone to....?

Czy dla światła o innej długości fali zderzak jest przeszkodą nie do przejścia a dla podczerwieni plastik nie stanowi zapory i jest przenikany i dlatego blacha musi być jako reflektor.
Sorki, ale marketing w tym przypadku zdziałał niespodziewanie wielkie szkody w rozumieniu tematu.
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 28-09-2011, 22:11   

mkautos napisał/a:
Rozumiem że plastiku nie nagrzewa?


Mój nagrzewa, ale mizernie, bardzo słabo, ale to dowodzi, że nie są to fale długie.
mkautos napisał/a:
Ja twierdzę inaczej, wystarczy rękę wystawić na promieniowanie tego promiennika i jaki efekt???
Dodam jeszcze coś o tej


Grzeje rękę, ale przyłóż rękę podczas wygrzewania el. to większe ciepło do ręki dociera od elementu, niż od promieniowania z kasety.

mkautos napisał/a:
Sorki, ale marketing w tym przypadku zdziałał niespodziewanie wielkie szkody w rozumieniu tematu.


Jaki marketing i czyj? Nie bardzo rozumię, napisz wprost.
mkautos napisał/a:
Czy dla światła o innej długości fali zderzak jest przeszkodą nie do przejścia a dla podczerwieni plastik nie stanowi zapory i jest przenikany i dlatego blacha musi być jako reflektor.


Bardzo pomogło, ciepło po powierzchni blachy rozchodzi się wtedy równomiernie we wszystkich kierunkach, odbijając się grzeje plastik. Ten plastik nagrzewa się wtedy przez konwekcję a nie promieniowanie, jak domniewam.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 28-09-2011, 22:28   

online napisał/a:
napisz wprost.

Bzdury piszesz a ten post o konwekcji ciepła to już miazga.
online napisał/a:
plastik nagrzewa się wtedy przez konwekcję a nie promieniowanie

Mylisz tu bardzo pojęcia i jesli chodzi o nagrzewanie, skuteczność a co za tym idzie straty to najwazniejsza jest tu gęstość materiału.
A co za tym idzie odpowiednio dobrana długość fali tak, aby przenikała przez warstwy wierzchnie i jak najwieksza jej część docierała do blachy i wprawiała w ruch cząstki wytwarzając tarcie a co za tym idzie ciepło.
Ale po co ja o tym pisze, przecież to sie wie.
Tak samo jak to że w przewodnictwie cieplnym każda przerwa, przestrzeń powietrzna to straty, brak przewodnictwa cieplnego.
O całej reszcie juz nie wspomne.
A konwekcja to .... zjawisko pionowego.... zreszta przeciez TO SIE WIE.
Ojjjj @Onlin, nie wystarczy słuchac, trzeba analizowac.
Wiem gdzie tkwi błąd z tym mysleniem o metalowym błotniku pod elementem plastykowym ...
Pomyliło ci się promieniowanie podczerwone z MIKROFALOWYM.
Weź pomyśl jeszcze raz.
Bo podczerwień to fala elektromagnetyczna o długości fali w przedziale pomiędzy promieniowaniem widzialnym( światłem) a mikrofalowym.

Jesli jeszcze będziesz upierał sie przy Twoim postrzeganiu promiennika podczerwieni to naprawde obrazkowo bez problemu jestem w stanie udowodnic że promieniowanie podczerwone nie przechodzi przez plastyk... uff, ale jaja... @Onlin proszę....
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 28-09-2011, 22:40   

mkautos napisał/a:
Bzdury piszesz a ten post o konwekcji ciepła to już miazga.


Ale czy Ty nie powazny jesteś? Weź ten Twój promiennik, jaki byś nie miał i z tej samej odległosci grzej plastik i blache. Przecież to sie wie!!
mkautos napisał/a:
ten post o konwekcji ciepła to już miazga.


Nie post, a zdanie i wyraźnie nadmienione, że tak mi się zdaje.
mkautos napisał/a:
Mylisz tu bardzo pojęcia i jesli chodzi o nagrzewanie, skuteczność a co za tym idzie straty to najwazniejsza jest tu gęstość materiału.


Więc?
mkautos napisał/a:
A co za tym idzie odpowiednio dobrana długość fali tak, aby przenikała przez warstwy wierzchnie i jak najwieksza jej część docierała do blachy i wprawiała w ruch cząstki wytwarzając tarcie a co za tym idzie ciepło.


Hmm tylko jak wyregulować dlugość fali moim "promiennikiem" dla blachy a jak dla plastiku?
mkautos napisał/a:
Ale po co ja o tym pisze, przecież to sie wie.
Tak samo jak to że w przewodnictwie cieplnym każda przerwa, przestrzeń powietrzna to straty, brak przewodnictwa cieplnego.
O całej reszcie juz nie wspomne.


No tak, lekcje fizyki, ale co dalej?
mkautos napisał/a:
A konwekcja to .... zjawisko pionowego.... zreszta przeciez TO SIE WIE.


To fakt, więc czym jest to ciepło, które odbija się od mojego metalowego detalu-a raczej ktore jest oddawane, który grzeje promiennikiem.
mkautos napisał/a:
Ojjjj @Onlin, nie wystarczy słuchac, trzeba analizowac.


Ale co słuchać, co analizować. Nie możesz mi zarzucić błedu w tym, że blacha nie oddaje ciepła pod plastik. Do tego postu nie tłumaczyłem na czym to polega, z resztą nie jest to dla aż tak potrzebne, ale zasięgnę lektury w czasie wolnym.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 28-09-2011, 22:47   

online napisał/a:
Hmm tylko jak wyregulować dlugość fali moim "promiennikiem" dla blachy a jak dla plastiku?

Spokojnie, bez emocji.
Możesz nie wiedzieć, przecież ja w tym kierunku wyuczony, więc nic nie wymyslam.
Miedzy blachą a plastikiem jest taka różnica że mają inna gęstość.
A w promieniowaniu i przekazywaniu energii (konwekcji) wazna jest własnie gęstość.

A że sa mądrzejsi odemnie i bardziej wyuczeni, to nawet nie jekne jak mnie ktoś poprawi.
I wcale mi to nie bedzie przeszkadzało.

Pozdrawiam. :aniolek:
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 28-09-2011, 22:57   

mkautos napisał/a:
A że sa mądrzejsi odemnie i bardziej wyuczeni, to nawet nie jekne jak mnie ktoś poprawi.


Mk, pełen szacunek do Ciebie, Twojej wiedzy, też bym nie jęknąl, wiesz w tym temacie dużo więcej ode mnie.
Tylko dalej nie wiem, gdzie te moje bzdury w blasze pod plastikiem? Bo wtedy to zarzuciłes. a działa.Teraz już nawet wiem jak :glupek:
Wracając do tematu, to te chińskie promienniki co i ja mam, to takie troche lepsze farelki.
Na przyszły rok mi się marzy taki promiennik, że pół auta na jeden raz weźmie. Pozdro.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 29-09-2011, 01:03   

online, oj pojechałeś ostro z tą blachą pod plastikiem, promieniowanie ir działa na zasadzie grzania elementu, a nie powietrza i co by to nie było to zawsze nagrzeje. Ja nie widzę różnicy czy grzeje blachę czy plastik, normalne jest to że plastik grzeje z większej odległości co za tym idzie trochę dłużej, ale 15min na klar jest w zupełności wystarczające.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 29-09-2011, 07:50   

Mart-Dent napisał/a:
a nie widzę różnicy czy grzeje blachę czy plastik, normalne jest to że plastik grzeje z większej odległości co za tym


A ja grzeje właśnie z bliższej, bo nie nagrzeje tak samo i na pewno nie jest wystarczające 15 min. Przy bliższej odległości jest w stanie, ale powierzchnia dziłania diametralnie spada, z kazdym centrymetrem bliżej elementu.
Przy odległości zalecanej 60 cm. mój promiennik w życiu nie nagrzeje w ciągu 15 minut plastiku i tu się możemy wetnąć o flaszkę, bo daleko do siebie nie mamy. Z resztą z tego co pamiętam, też miałeś taki promiennik jak ja-mowie o tym nowym?
Więc sobie przypomnij.

Jedno przeczy drugiemu, bo skoro trudniej nagrzać, to dlaczego z dalszej odległości?
Mart-Dent napisał/a:
ale 15min na klar jest w zupełności wystarczające.


Tyle to schnie klar na normalnym elemencie i to też nie każdy. Troszkę chyba sugerujesz się szybkimi klarami, jakich używasz. Zwróć jeszcze uwagę na to, że taki promiennik jak mam ja na jeden raz nie weźmie nawet całego błotnika przedniego, a Ty się chyba sugerujesz znowu swoimi naprawami punktowymi, czy tak?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 29-09-2011, 08:34   

Nie używam tylko szybkich klarów, chińczykiem to mało co suszę bo to tylko prąd ciągnie, a nie suszy i nie robię tylko napraw punktowych. A plastik grzeje dlatego z większej odległości bo nie lubię jak mi np: szpachla zaczyna złazić płatami. I uwierz mi że np 505 spectrala po 15 min jest już twarda. Co do całych elementów to po każdych 15 min(przy normalnym klarze) przestawiam w następne miejsce. Przy naprawach punktowych np: klar challenger+szybki urwardzacz+akcelerator z SH po 5-8 min klar już się nie klei po włączeniu promiennika wystarczy mu już tylko 5 :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 29-09-2011, 08:42   

Mart-Dent napisał/a:
klar challenger+szybki urwardzacz+akcelerator z SH po 5-8 min

ja tyz go uzywam ale normalnie bez ir i wysycha po paru godz :D
Mart-Dent,
moze mi przypomniec jakiej firmy jest ten twój promiennik bo zapomniałem??
a i jak wyglada z zarnikami??czesto padaja ?(jakiej firmy)
pozdr
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 29-09-2011, 10:12   

online sam robiłes ten promiennik???

2011_05_04_bikepics-2200800-800.jpg
Plik ściągnięto 278 raz(y) 46,8 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-09-2011, 11:13   

@online ... @mkautos w kwestiach technicznych ma tu rację. Także w tej opinii, że marketing i opowieści handlowe o promiennikach IR wypaczają bardzo rzeczywistość.

Jednak temat i pomysł na samodzielne wykonanie promiennika jest bardzo fajny. Szkoda że na razie mało konkretów.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 29-09-2011, 11:59   

PROJEKTER napisał/a:
Szkoda że na razie mało konkretów.

powiem ci tak ..to jest tak samo jak z komora niby kazdy wie jak zbudowana ale ,zeby zrobic cos samemu to juz wychodzi gorzej...moze ty masz cos do dodania?? ;)

a tak Panowie z innej beczki ktos wie gdzie poza tymi linkami co podałem mozna dostac żarniki??
a i tez które sa lepsze??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 29-09-2011, 13:33   

unek napisał/a:

moze mi przypomniec jakiej firmy jest ten twój promiennik bo zapomniałem??
a i jak wyglada z zarnikami??czesto padaja ?(jakiej firmy)pozdr


Trisk i Filon spot 800. W trisku żarnik jak do tej pory działa i myślę że jak go nikt nie pierdzielnie to będzie jeszcze długo działał. W spot 800 żarnik się spalił bo pier..lona łamaga mi chodziła po warsztacie i go trąciła jak był włączony, pochodził jeszcze trochę się spalił. Nowy żarnik 700zł. O chińczyku nie piszę bo szkoda klawiatury :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-09-2011, 15:25   

PROJEKTER napisał/a:
Jednak temat i pomysł na samodzielne wykonanie promiennika jest bardzo fajny. Szkoda że na razie mało konkretów.

Konkretów w kwestii budowy promiennika jako całego urządzenia i jego sposobu działania jest już na forum dość sporo i byłoby jeszcze więcej gdyby w temacie w którym kiedyś była o tym mowa kilku użytkowników nie zawaliło mnie bezpodstawnie lawiną wiadomości które notabene zaczerpnęli z portali aukcyjnych gdzie wystawione są grzejniki z Chin opierając na nich swoją wiedzę... ;)

Sam w sobie pomysł budowy promiennika we własnym zakresie jest bardzo fajny, szkoda tylko że tak niewielu jest producentów na świecie którzy zgłębili tą filozofię i stworzyli promiennik fal krótkich IR dla refinisch bo to jest też bardzo istotna sprawa...

Ja nie jestem ekspertem w żadnej z dziedzin omawianych na tym forum, ale według mojej wiedzy taki promiennik musi być skonstruowany według pewnych zasad aby działał i spełniał swoją funkcję tak jak należy, a nie zużywał tylko energie jak już wspomniał o tym jeden z użytkowników, lub palił materiału lakierniczego.

Tak więc skoro już budujemy i jesteśmy przy żarnikach powiedzmy 1200W i chcemy aby takich grzejących paneli było sztuk dwa, i w jednym panelu miałyby być trzy takie żarniki, to poza sprawdzeniem instalacji w naszym warsztacie trzeba by było się teraz skupić nad odbłyśnikiem, jako nad bardzo ważnym elementem promiennika, bo jak wiemy to właśnie odbłyśnik kieruje odpowiednio energie na suszony obiekt, a odbłyśnik to nie jest prosta poniklowana blacha :)

Następnym elementem to układ sterowania mocą, czyli mikroprocesor który steruje czasem pracy żarnika w opcji pełna moc/pół mocy (pomijam tu już dodatkowe wyposażenie pirometr)

To nie jest tak, że można zamontować ściemniacz za 20 zł i będzie podawane mniejsze napięcie na żarnik, moc podawana na żarnik jest stała, tylko w zależności od temp. obiektu (którą pilnuje pirometr, lub od zadanej przez człowieka temp. obiektu) praca żarnika jest dłuższa lub krótsza, i nie mam tu na myśli ogólnego czasu suszenia zapodanego przez człowieka bo to już zupełnie inna kwestia zróżnicowana dla metali i tworzyw sztucznych jak i też ich kolorów poniekąd.

I tą informacją opuszczam ten temat,tak jak i opuściłem poprzedni podobny kilka miesięcy temu, ale serdecznie zapraszam wszystkich konstruktorów promiennika fal krótkich IR do tego tematu aby sobie doradzali jak go złożyć do kupy z części AGD i pozostać przy tym jeszcze przy życiu...żart hehe :) , a przede wszystkim, jeszcze raz powtórzę aby taki promiennik spełniał swoją role jak należy, i wyszedł ogólnie tanio, Ja powiem szczerze, wolałem sobie kupić nowy oryginalny i mam problem z głowy, a co z głowy to z myśli ;)

Ogólnie temat budowy we własnym zakresie profesjonalnego promiennika fal krótkich uważam za poroniony i można go porównać do tematu "wyciągu z pomieszczenia" z wykorzystaniem do tego celu wentylatora od chłodnicy, który to temat Projekter należycie i pod odpowiednim kontem skomentował z którym to komentarzem zgadzam się w zupełności...ALBO SIĘ PNIEMY W GÓRĘ?...ALBO LECIMY W DÓŁ NA PYSK ! ... z tym że przy tej drugiej opcji możemy się już nie podnieść...wybór opcji Panowie należy do NAS...i jeśli chodzi o mnie, to tu na forum w takiej formie przekazu jestem całym sobą za opcją pierwszą, i nie widzę tego inaczej....



Pozdrawiam
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 30-09-2011, 08:46   

jacklack napisał/a:
powiedzmy 1200W i chcemy aby takich grzejących paneli było sztuk dwa, i w jednym panelu miałyby być trzy takie żarniki,

nie o to mi chodziło 3 panele i każdy ma osobny żarnik ;)
jacklack napisał/a:
To nie jest tak, że można zamontować ściemniacz za 20 zł i będzie podawane mniejsze napięcie na żarnik

to juz załatwione przez mk...a siemniacz to tylko taka propzycja w sumie nie wiedziałem jak to nazwac...
jacklack napisał/a:
którą pilnuje pirometr, lub od zadanej przez człowieka temp. obiektu

to tez juz załatwine ;)
jacklack napisał/a:
Ja powiem szczerze, wolałem sobie kupić nowy oryginalny i mam problem z głowy, a co z głowy to z myśli

jacku z tego co piszesz temat SAM BUDJE KOMRE tez trzeba byłoby wywalic bo jestesmy i tak na straconej pozycji :D
jacklack napisał/a:
Ogólnie temat budowy we własnym zakresie profesjonalnego promiennika fal krótkich uważam za poroniony

a mi sie wydaje ,ze można cos na ten temat popisac .ale każdy ma swoje zdanie :)

[ Dodano: 30-09-2011, 08:49 ]
Mart-Dent,
dzieki ;)
Mart-Dent napisał/a:
Nowy żarnik 700zł.

a jakiej firmy??

panowie wie ktos gdzie można dostac żarnik to Promiennika APP??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 30-09-2011, 09:10   

unek napisał/a:
jacku z tego co piszesz temat SAM BUDJE KOMRE tez trzeba byłoby wywalic bo jestesmy i tak na straconej pozycji
A mało tych komór z samochodowych wiatraków ???
Można samemu stworzyć ,ale pewne części musza być takie jak od firmowej kabiny lakierniczej. Czyli wymiennik,palnik,wentylatory . Obudowy i elktrykę można poskładać samemu.
Tych podstawowych elementów nie da się zastąpić wiatrakiem z chłodnicy czy kozą na węgiel .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 30-09-2011, 09:15   

baqo napisał/a:
A mało tych komór z samochodowych wiatraków

ale czy ja pisze ,ze masz zrobic promiennik z halogena samochodowego??
baqo napisał/a:
Można samemu stworzyć ,ale pewne części musza być takie jak od firmowej

tu w zasadzie tak samo jest wiec nie wiem w czym widzisz problem ;)
baqo napisał/a:
Tych podstawowych elementów

dokładnie kupic i poskładac do kupy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 30-09-2011, 09:23   

unek napisał/a:

tu w zasadzie tak samo jest wiec nie wiem w czym widzisz problem ;)
To po co sie bawić ??? Dla jedynie wyspawanego stojaka z prętów?
Ale tak jak Jaco wspomniał,a nie padło to od nikogo z was -odbłyśnik . Jest podstawową częścią promiennika . Mówicie o żarnikach i co dalej ? Jak to zamontować ,jak złożyć cały panel grzewczy ?
Może dajcie jakieś foto-przykłady ?????
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 30-09-2011, 09:30   

baqo,
czytaj co jest napisane pod tematem w opisie??
baqo napisał/a:
jak złożyć cały panel grzewczy

jak bym wiedział to juz bym dzisiaj składał...
i zrobił cała relacje ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 30-09-2011, 09:30   

baqo napisał/a:
Jak to zamontować ,jak złożyć cały panel grzewczy ?

Z tego co wyczytałem panele miały być kupione kompletne.
Jedynie opcja wymiany żarnika była brana pod uwagę.
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 30-09-2011, 09:47   

mkautos napisał/a:
Jedynie opcja wymiany żarnika była brana pod uwagę.

Gdyby miało to w czymś pomóc to taki żarnik PHILIPS 1000W jaki pokazałem wTYM temacie kosztuje ok. 300pln
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 30-09-2011, 09:48   Re: SAM buduje promiennik

unek napisał/a:
tak jak w temacie...
panowie jak widac na róznych aukcjach na allegro mozna kupic sam panel...
wiec tak...
jakby kupic 3 panel do tego podłaczyc sciemniacz plus regulator czasowy?
zrobic stojak samem ...

Trochę się zakręciłem ????

Chyba trzy panele ???

Ale panel to w zasadzie gotowy promiennik .
Piszesz unek że są na allegro- wrzuć fotę .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 30-09-2011, 09:52   

jacklack napisał/a:
Gdyby miało to w czymś pomóc


Pomocna jest informacja że oprócz żarnika najdroższą częścią panelu jest odbłyśnik.
Jacek dobrze o tym wie mając promiennik profesjonalny.

Sama wymiana żarnika znieni długośc fali na odpowiednią, ale niewiele pomoże w likwidowaniu strat energii rozpraszanej poprzez chiński odbłyśnik.

Dopowiem że jednego nie zauważyliście.
Orginalne promienniki mają żarniki mniejszej mocy a chinole oszukują dając mocniejsze żarniki.
I cała checa w tych promiennikach to ... zuzycie energii.
I za to sie płaci.
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 30-09-2011, 09:53   

jacklack napisał/a:
temacie kosztuje ok. 300pln

gdzie jest mowa,ze 300 zł ??
bo jakos w tym temacie nie znalzłem za 300 zł ;) ??
na innych aukcjach kosztuje żarnik Phlipsa 500 zł mo,ze wiecej

[ Dodano: 30-09-2011, 09:59 ]
baqo napisał/a:
unek napisał/a:
tak jak w temacie...
panowie jak widac na róznych aukcjach na allegro mozna kupic sam panel...
wiec tak...
jakby kupic 3 panel do tego podłaczyc sciemniacz plus regulator czasowy?
zrobic stojak samem ...

Trochę się zakręciłem ????

Chyba trzy panele ???

Ale panel to w zasadzie gotowy promiennik .
Piszesz unek że są na allegro- wrzuć fotę .

a co napisałem 3 panele ;) :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 30-09-2011, 10:00   

unek napisał/a:
bo jakos w tym temacie nie znalzłem za 300 zł ;) ??

To że nie znalazłeś nie znaczy że ten żarnik tyle nie kosztuje...bynajmniej o takiej kwocie poinformował mnie przedstawiciel IRT ... przy ewentualnej wymianie w moim promienniku ;)
Żarnik to jeszcze pół biedy gorzej z tym co zauważył MK ;)
mkautos napisał/a:
oprócz żarnika najdroższą częścią panelu jest odbłyśnik.
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne