lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wysokość wyrzutni.
Autor Wiadomość
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 03-04-2011, 14:52   Wysokość wyrzutni.

Witam, są jakieś przepisy, lub zasady wyprowadzania kanału wyrzutni z lakierni?
Pomieszczenie w budynku o wysokości 5,5m (kalenica 6,5).
W obrębie działki domki jednorodzinne, 2 kondygnacje.

Agregat wyciągowy 17tysm3*h.
Chciałbym rowiązanie takie, by bylo jak najmneij smrodu w okolicy warsztatu, to też myslalem wyrzut poprowadzic przez polać dachu.

Jakie kolano zastosować na końcu (myślałem ok 180st.) i ew. w którą stronę skierować ww. wyrzut.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 04-04-2011, 21:18   

online napisał/a:
Chciałbym rowiązanie takie, by bylo jak najmneij smrodu w okolicy warsztatu,
Z takiej wyrzutni nie tylko smród ,ale i hałas .Ponoć zasada jest taka im mniejszy przekrój ,tym głośniej na wylocie.
Minimalny kanał 70x70cm .
Kierunek kolana ? Może zależnie od wiejących wiatrów , może zależnie od której strony jest bliżej do sąsiada. Jeżeli skierujesz na jego stronę (do tego bliższego ) na pewno będzie bardziej odczuwał skutki, zapach i świst wylatującego powietrza .
Jeżeli wystawisz kufaję na kilka metrów w górę ,wtedy z kolei cała wioska będzie widziała że emitujesz smrodek do atmosfery.

Tak sobie myślę????
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 04-04-2011, 23:06   

No nareszcie ... Wojtku :)

W temacie ... Wyrzutnia wyłącznie pionowa ( żadnych kolan ) , 1,5 m ponad najwyższy wystający elementy dachu i 50 cm ponad czerpnie powietrza. Im wyżej tym bardziej rozproszony opad na działki sąsiednie .... inaczej - im wyżej tym lepiej :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 05-04-2011, 08:16   

PROJEKTER napisał/a:
Wyrzutnia wyłącznie pionowa ( żadnych kolan )
Ja akurat mam właśnie zakończoną kolanem i nie mam problemów, aby mi to z czymś kolidowało,ale faktycznie pionowa w chmurki zadziała inaczej i w większym stopniu zmniejszy efekt uboczny pracy lakierni .
A zawsze sie tylko zastanawiałem, jak gdzieś widziałem nad kabinami takie pionowe rozwiązanie ,tą gruszkę :-) ,jak ona jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi?

PROJEKTER napisał/a:
No nareszcie ... Wojtku :)
Nareszcie... :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 05-04-2011, 09:03   

baqo napisał/a:
A zawsze sie tylko zastanawiałem, jak gdzieś widziałem nad kabinami takie pionowe rozwiązanie ,tą gruszkę :-) ,jak ona jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi?

Ona ma taki kształt bo jest zamknięta klapami w najszerszym miejscu tego rąbu i jak rusza wentylacji to ciśnienie odpycha klapy do góry. Jak wentylator staje to klapy się zamykają. Są też takie gdzie jest wkład o takim kształcie że śnieg i deszcz jest kierowany na boki ... ale to rzadkość.

W praktyce takie rozwiązania stały się wymogiem formalnym od 2004 roku, gdy już każda lakiernia wymagała najpierw Raportu, a potem Pozwolenia na emisję. Jeżeli chodzi o aspekty techniczne to raczej kształt wyrzutni nie ma wpływu na sposób działania komory, czy wentylacji lakierni. Teoretycznie są tam jakieś plotki o oporach tłoczenia ale w praktyce to bez znaczenia technicznego.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 05-04-2011, 11:39   

PROJEKTER napisał/a:
ciśnienie odpycha klapy do góry. Jak wentylator staje
Hmm...staje w fazie suszenia ??? Czy wtedy jest wystarczające ciśnienie aby się podniosły?
Tak czy siak muszę u siebie to zmienić ,bo teraz wiem czemu trawa na trawniku zmieniała kolory :)
PROJEKTER napisał/a:
W praktyce takie rozwiązania stały się wymogiem formalnym od 2004 roku
Więc można zapomnieć o zakończeniach w postaci kolana .
PROJEKTERdziękuję bardzo -punkt ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 05-04-2011, 18:03   

Dziękuję :pokłon: ... to w ramach tego bonusu uzupełnię jeszcze to info.

Wentylator wyciągu faktycznie staje w fazie suszenia, ale tu recyrkulacja to 80 / 20 % i te niewielkie ilości powietrza wychodzą nawet nieszczelnościami. Te klapy mają jednak sprężyny i naprawdę nie potrzeba tu huraganu.

Co do zmiany zakończenia wyrzutni to poczekaj @baqo na opracowanie speca ds ochrony środowiska na etapie zgłaszania twojej instalacji. Jak stwierdzi że taki kształt emitera powoduje za duży opad LZO na tereny przyległe to zmienisz albo podniesiesz wyrzutnię do góry. Jak stwierdzi że np. lakierujesz tak mało albo masz takie czyste materiały że nie potrzeba nic zmieniać to zostaniesz z kolanem... co ważne - formalnie w warunkach zgłoszenia.

Ten formalny wymóg to takie następstwo obliczeń które w 9 przypadkach na 10 narzuca w lakierniach wyrzutnię pionową. Nie ma jednak jakiegoś bezpośredniego wymogu formalno - prawnego z rysunkiem końcówki wyrzutni z kabiny. To tylko zmienia na niekorzyść wynik obliczeń emisyjnych i dlatego raczej nie stsuje się już kolan ... Choć kabiny z Chin mają na wyrzutni kolana :glupek: ... oczywiście ... cena czyni cuda

Drugi problem to konieczność montażu na wyrzutni wpustów do głowic pomiarowych. Na to jest już paragraf i nawet norma PN-EN ... i tu już jest wymóg formalny. Wyrzutnia LZO - pionowa. Jednak większość kabin nie ma takich obowiązkowych "stanowisk pomiarowych" na emiterze.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 05-04-2011, 20:39   

PROJEKTER napisał/a:
Ona ma taki kształt bo jest zamknięta klapami w najszerszym miejscu tego rąbu i jak rusza wentylacji to ciśnienie odpycha klapy do góry. Jak wentylator staje to klapy się zamykają. Są też takie gdzie jest wkład o takim kształcie że śnieg i deszcz jest kierowany na boki ... ale to rzadkość.


Jak to się zwie fachowo, tj pod jaką nazwą szukać? Jaki koszt. Narazie pozostane pod kolanem ponad 90st., z braku fundyszy i to dlatego, ze już zakupiłem, ale to do czasu, musze tylko tak to wszystko wykonać, aby mozna było zamontować taką "gruszę" plug and play, czyli z głową.

Drugim rozwiązaniem byłoby zrobienie czegoś na wzór litery H- jak w małych kanałach wywietrznikowych w budynkach. Zdałoby egzamin na jakiś czas?
Po prostu chce uruchomić to wszystko na przelomie tego, lata, a podejrzewam, że taka grusza to sprawa kolejnych kilku tysięcy?

Projekter, piszesz, że minimum 50cm nad czarpnią. Ok, rozumiem, a czy czerpnie też określają jakies zasady?
Bo u mnie znajdować się teraz ma docelowo na wysokości 3,5 metra, ścianie budynku. To będzie ok?
Czytam te wszystkie publikacje, gdyby nie one to bym dalej nie wiedział jak to wszystko działa ;) Po za Twoimi inf. w necie, nie ma nic innego ;] Dlatego wiem, że to, co oferujesz to klientom, to kompletne kompedium ;)

Kolejnym problemem jest to o czym pisze BaQo. Są jakieś sposoby zamaskowania stalowej wyrzutni nad dachem? Ja myślę o obłożeniu blachą trapezową, w okolicy wiele ludzi tak zrobiło, po prostu byłby wielki komin, z którego dym ma inny kolor niż czarny, zazwyczaj. Wiem, że najsensowniejszym rozwiązaniem jest zrobienie wszystkiego wg. prawa i zezwolen- tak tez che, dlatego pytam, nie jedźcie mnie od razu. Dzięki ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 23-04-2011, 13:57   

baqo napisał/a:
Z takiej wyrzutni nie tylko smród ,ale i hałas .Ponoć zasada jest taka im mniejszy przekrój ,tym głośniej na wylocie.
Minimalny kanał 70x70cm


No musze przyznać, że wszystko się troche pozmienialo, wentylator wyciągowy ma zaledwie 10 000 m3/h, ale to i tak torpeda w porównaniu to wszystkich wczesniejszych wiatraczków i wyciągów.
Troche mało filtru paintstop, bo tylko 4m2, ale można w każdej chwili rozbudować ;)

Jeśli chodiz o kanał, to jest on niestety okrągły, średnicy 60cm, 2 metry od konca (z czego 1m. nad dachem) jest już o średnicy zalewdwie 45cm. Jak widac narazie zakoncozny kolanem 180st., taki okropny kulfon, ale już pytałem o tą gruchę, to koszt ok 600zl ze stali ocynkowanej. Przy zakupie tej gruchy zmienie już te 2 ostatnie metry na średnicę 60cm. Musze przyznać, że cała okolica widzi tego kulfona...



Cały maj poścwięcam na skonczenie plenum nawiewowego, wyburzenie stropu w "hali" obok i zrobienie do niej wjazdu po tej samej stronie i podwyższenie bramy wjazdowej do tej "malarni". Dzięki!!
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 23-04-2011, 14:35   

online napisał/a:
Musze przyznać, że cała okolica widzi tego kulfona...!


Bo źle się do tego zabrałeś .... trzeba było wybudować komin z kamienia w nim kanał wyrzutni, a jak za duży koszt to wydrążyć bala wewnątrz i włożyć tą rurę :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bisu
Guru



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 424
Punkty: 19/6
Skąd: Silesia
Wysłany: 23-04-2011, 15:00   

PROJEKTER napisał/a:
trzeba było wybudować komin z kamienia

a co z pozwoleniem? nie trzeba na taką "domurówkę"?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 23-04-2011, 18:22   

PROJEKTER napisał/a:
online napisał/a:
Musze przyznać, że cała okolica widzi tego kulfona...!


Bo źle się do tego zabrałeś .... trzeba było wybudować komin z kamienia w nim kanał wyrzutni, a jak za duży koszt to wydrążyć bala wewnątrz i włożyć tą rurę :)


Spoko, spoko, możesz się smiać. Mnie to nie zniechęci. Dzięki za pomoc.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 23-04-2011, 20:02   

online, Ale zakończenie kolanem troche inaczej wygląda. Tam masz za dużo rury i kat nieodpowiedni. Powiedzmy że powinno hulać na domek ,a nie w dach .To zakonczenie powinno być w jednym kolanie ,a ty masz dwa .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 23-04-2011, 21:30   

baqo napisał/a:
online, Ale zakończenie kolanem troche inaczej wygląda. Tam masz za dużo rury i kat nieodpowiedni. Powiedzmy że powinno hulać na domek ,a nie w dach .To zakonczenie powinno być w jednym kolanie ,a ty masz dwa .


Tak mam dwa kolana, co daje 180st., wiem jak powinno wyglądaćtakie kolano, jak w kabinie.
W sumie starczyłoby jedno kolano 90st, lekko sciosane dołem, by woda nie zaciekala...
Jak najszybciej chce zakupić końcówę z klapami.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paul_van_cristo
Guru


Wiek: 35
Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 436
Punkty: 5/2
Skąd: s-ki
Wysłany: 25-04-2011, 18:45   

ja wywalił bym te kolana :)

zamiast nich zrobił bym klapę z blachy ocynkowanej z rantem na boku ale nie zagiętym na 90 stopni bo będzie gwizdać

do tej rury przynitował zawias taki zeby nie odchylał się do pionu (jak wentylator się wyłączy to klapa sama opadnie i tak samo jak dmuchnie to się podniesie na 100% jak nie to zawsze można zamontować sprężyny takie zeby trochę wspomagały) mam kilka koncepcji tylko się nie śmiać :)

też będe budował sam jednostkę termo-wentylacyjną 2x7,5 kW (na pewno foty będą na forum i mam nadzieję ze zadnych błędów nie popełnie bo kosztuje)

pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 25-04-2011, 22:28   

paul_van_cristo napisał/a:
ja wywalił bym te kolana

Panowie, nie ma co dyskutować, będzie zakonczenie kanału z prawdziwego zdarzenia wraz z wymianą ostatnich 2m przewodu., żadne klapki i inne. Jedno słuszne rozwiązanie... to te, które będzie. ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
paul_van_cristo
Guru


Wiek: 35
Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 436
Punkty: 5/2
Skąd: s-ki
Wysłany: 26-04-2011, 16:49   

online napisał/a:
paul_van_cristo napisał/a:
ja wywalił bym te kolana

Panowie, nie ma co dyskutować, będzie zakonczenie kanału z prawdziwego zdarzenia wraz z wymianą ostatnich 2m przewodu., żadne klapki i inne. Jedno słuszne rozwiązanie... to te, które będzie. ;)


czekam może będziesz miał dobre rozwiązanie które wykorzystam :) i opatentuje :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne