lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Pistolet do wszystkiego
Autor Wiadomość
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 17:55   

martek napisał/a:
PROJEKTER, szybko Cie ostatnio ponosi, masz jakies stresy???? :nono:


No wręcz odwrotnie :) ... powolutku przestaję się przejmować co kto tam robi we własnej budzie i za własne pieniądze. Nie może przecież tak być, że wszyscy są mądrzy i wszytko wiedzą, więc dzielenie się tą wiedzą to raczej tylko ma wyraźną prośbę zainteresowanych ...

Skoro nudy i kwachy to .... zrobimy delete ... i po kawałeczku, po jednym zdaniu przez trzy lata przepiszę to ponownie w różnych tematach ... albo i nie przepiszę :foch: ........ :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 09-03-2011, 18:13   

unek napisał/a:
i po co ta cała historia....

unek, Skoro dla Ciebie choćby ta informacja jak powstała i ewaluowała technologia HVLP nie jest informacją ciekawą i wartościową, to przynajmniej pozostaw ją bez komentarza, bo jak dla mnie jest to dość ciekawe...nie interesuje Cię jak i dlaczego tak, a nie inaczej działa pistolet który trzymasz w ręce???..myślę że jednak chcesz poznać zasadę jego działania tylko jeszcze o tym nie wiesz ;) ...a jeśli chodzi o wartości wniesione na łamy tego forum, to jest to pierwszy wpis dotyczący historii powstania tej technologii...
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 09-03-2011, 19:28   

PROJEKTER napisał/a:

No wręcz odwrotnie :) ... powolutku przestaję się przejmować



baaaardzo powolutku :) :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 20:42   

PROJEKTER,
wyluzuj....
ja napisałem to jak na chłopa przystaje bez zdebnych ceregieli...znowu robisz kwas
PROJEKTER napisał/a:
w twoich postach @unek na początku i w środku i na końcu to raczej nic nie ma na temat pistoletów lakierniczych

to przeczytaj twoje pytania?? a potem moje odpowiedzi i sam sie zastanów.
jacklack,
ale po co przepisywac ksiazke ,nie można skrucic troche wypowiedz albo PRZYNAJMNIEJ swoimi słowami opowiedziec a potem wstawic link...
tylko wszystkie wypowiedzi projectera byłby z linkami ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kosior
Maniak forum



Wiek: 44
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 618
Punkty: 4/6
Skąd: świetokrzyskie
Wysłany: 09-03-2011, 21:04   

Projekter ja bym sie chetnie dowiedział dlaczego HVLP jest używany przeważnie do baz? a RP do klaru to bedzie cenna informacja przynajmniej dla mnie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 21:06   

a tak poza tym ten wpis projectera w sumie ten cytat mozna przykleic jako osobny temat i nazwac HISTORIA PISTOLETÓW!!!

kosior napisał/a:
Projekter ja bym sie chetnie dowiedział dlaczego HVLP jest używany przeważnie do baz? a RP do klaru to bedzie cenna informacja przynajmniej dla mnie.

przeczytaj wpis a raczej cytat projectera to sie dowiesz ;)
wiadc ,ze połowa nie czyta postów pan P....
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 22:17   

unek napisał/a:
... ale po co przepisywac ksiazke ,nie można skrucic troche wypowiedz albo PRZYNAJMNIEJ swoimi słowami opowiedziec a potem wstawic link...
tylko wszystkie wypowiedzi projectera byłby z linkami ;)


To może cię wprowadzę w temat bo nie dokońca załapałeś.

Nie ma linku do tej dłuuuugiej histori pistoletów, to cytat z ksiązki którą piszę sam w wolnych chwilach. Całość ma dziewięć rozdziałów. APARATY NATRYSKOWE są w trakcie opracowywania Jedyny skończony i zamknięty rozdział to KABINY LAKIERNICZE. 190 stron A4. Kompendium wiedzy na temat światowego przemysłu w tej dziedzinie. 300 fotografi z czego 80 % moich własnych. ;) ... jeden rozdział.

To o pistoletach to wycinek. Wstęp do tego co chciałbym zawrzeć w tej ... encyklopedi. :)

... Wolicie krótko ... ale tak krotko to się nie daje "skopać powszechnego obiegowego mitu"

kosior napisał/a:
Projekter ja bym sie chetnie dowiedział dlaczego HVLP jest używany przeważnie do baz? a RP do klaru to bedzie cenna informacja przynajmniej dla mnie.


To MIT ... podstawy takich twierdzeń i dedykacji HVLP do baz wodorozcieńczalnych mają korzenie historyczne. Gdy na rynek weszły bazy wodne tylko pistolety nowej generacji były przygotowane do pracy z materiałem mogącym wywoływać korozję. To były właśnie pistolety klasy HVLP bo tylko takie wolno było wtedy produkować ( początek lat 90 ). Powoli były też używane do klaru, ale kto mógł to się opierał i korzystał przy bezbarwnym ze starej generacji HP. Dyskusja o tym, że HVLP jest do bazy, a RP lub LVLP do klaru zaczęła się w momencie gy pojawiły się takie pistolety w 2000 roku. ... i tak MIT na skutek wymiany pokolenia lakierników wszedł do kanonu branży i powszechnie uważa się że HVLP jest do bazy wodorozcieńczalnej a RP do klaru. Oczywiście odbyło się to przy wydatnej pomocy producentów pistoletów którzy tak unowocześniali HVLP żeby idealnie współpracował on z bazami pod względem kolorystycznym ... jednak RP , LVLP są tu tak samo skuteczne jak nie lepsze.

Więc jak widzisz HVLP do bazy, a RP do klaru to MIT. Zero uzasadnienia technicznego ... a do tego to schyłek ery technologi HVLP. Przyzwyczajenie wymuszane naciskiem medialnym jednak zrobiło swoje. To trudne dziś powiedzieć młodemu lakiernikowi że HVLP nie jest tylko do bazy ... on wie lepiej bo wszyscy tak mówią.

To jeden z kilkudziesięciu sztandarowych MITÓW powtarzanych przez średnio - zorientowanych w temacie handlowców i o dziwo niektórych techników ... bleeeee.

Jak słyszę ... lub czytam takie Mity to od razu pękam ze śmiech ... Gdy jednak okazuje się że osoba wypowiadająca takie tezy jest w pełni przekonana, że absolutnie taki mit jest faktem no to .... alergia na durnotę ... a resztę znasz z moich kwiecistych postów :)


@unek ... uczestnicząc w tym temacie pomyślałem sobie, że warto go wzbogacić o kawałek rzetelnych historycznych faktów. Mnie zebranie tego z netu, prasy folderów i rozmów z technikami zajęło kilka miesięcy i udało się tylko dlatego. że sam lakierowałem w latach 2000 takim sprzętem. Inaczej ... ni cholery sam bym tego nie zrozumiał ... a już na pewno nie szukał tak wnikliwie faktów tyko przyjął to co powtarzają wszyscy - HVLP jest do bazy.

Myślałem, że to wielu z was pomoże - zrozumieć :czytaj: ale chyba się pomyliłem

W fachowej prasie za taki tekst płacą kasę :) .. a to premiera ... i za free :) ... No ale chyba po prostu was zanudziłem. Sorry.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2011, 22:28   

PROJEKTER napisał/a:
No ale chyba porostu was zanudziłem. Sorry.


Czytam szybko, takie zboczenie ze szkoły.
Więc raczej mnie nie nudzisz.
Lubimy sie, wiem szorstko jak z naszym wschodnim sąsiadem, ale nie ujmę Ci wiedzy negując czasem jakieś zagadnienie.
Czytając o tym micie wychodzi na to że dałem sie wmanewrować w zakup dwóch pistoletów z serii 3000 :glupek: :glupek: :glupek:
Ale ja tak nie uważam.
Precyzja hvlp do nakładania bazy jest niepodważalna, do klaru spokojnie też się nadaje.
Jednak bardziej komfortowo pracuje mi się w systemie RP nakładajac klar.
Przy bazie juz trzeba kręcic pokretłem od ilości materiału aby np. na srebrnym nie chmurzył (nie połozył metalu).
Dlatego dla Ciebie MIT a dla mnie dwa systemy którymi bardzo dobrze sie pracuje osiagajac efekt ŁAAAAAAAŁŁŁŁŁŁŁ...
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 22:29   

PROJEKTER napisał/a:
To może cię wprowadzę w temat bo nie dokońca załapałeś.


ja załapałem i to od poczatku ;)

PROJEKTER napisał/a:
kosior napisał/a:
Projekter ja bym sie chetnie dowiedział dlaczego HVLP jest używany przeważnie do baz? a RP do klaru to bedzie cenna informacja przynajmniej dla mnie.


To MIT


przeciez juz ten mit opisałes w tym cytacie...kolega nie przeczytał wiec po co mu odpowiadasz ;)
ja czytam to co piszesz ale jak w zyciu do wszystkiego można sie doczepic bo nikt z nas nie jest maszyna tylko człowiekiem...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
adus
Użytkownik


Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 11
Skąd: szczecin
Wysłany: 09-03-2011, 22:54   

PROJEKTER napisał/a:
To jeden z kilkudziesięciu sztandarowych MITÓW powtarzanych przez średnio - zorientowanych w temacie handlowców i o dziwo niektórych techników ... bleeeee.
Mit,ale wielu lakierników systemem hvlp prędzej i prościej uzyskuje dany zadowalający efekt aplikując warstwy bazowe.
Nawet pan Jacek widzę nie stosuje odwrotnie pistoletów ,a widać że jest dość dobrym lakiernikiem.
Dlaczego stosuje HVLP do bazy a RP do lakieru bezbarwnego ,skoro to nie ma znaczenia ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2011, 23:02   

adus napisał/a:
Nawet pan Jacek widać że jest dość dobrym lakiernikiem.


Dowaliłeś.
Myslimy a nie piszemy ,,, potem myslimy. :glupek:
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 23:03   

adus,
troche nie jestes w temacie jacek juz stosuje ta technike ;)

mkautos napisał/a:
Myslimy a nie piszemy ,,, potem myslimy

a ty znowu z przenosnia tu jedziesz :D
Ostatnio zmieniony przez unek 09-03-2011, 23:05, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2011, 23:04   

unek napisał/a:
jacek juz stosuje ta technike

Jacek ,,,, ortografia.
Zbaczacie z tematu i czas porządek zrobic.
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 23:07   

mkautos napisał/a:
Dlatego dla Ciebie MIT a dla mnie dwa systemy którymi bardzo dobrze sie pracuje osiagajac efekt ŁAAAAAAAŁŁŁŁŁŁŁ...


Nigdzie nie napisałem że HVLP to szajs czy odwrotnie o RP. Tu chodzi wyłącznie o to że mając jeden system można doskonale pracować z nowymi i konwencjonalnymi lakierami samochodowymi. Nie ma konieczności kupowania dwóch odrębnych systemów. HVLP do bazy a RP do klaru. Natomiast zwróć uwagę jak dużo takich właśnie radykalnych stwierdzeń jest na forach ;) ... Widzisz ... Ty wolisz mieć dwa odrębne ... jak pamiętam @Jacklack też ... ale nie zmienia to faktu, że HVLP nie jest dedykowany do bazy ... to MIT i nie dla mnie bo Ja tego nie wymyśliłem ... to MIT z korzeniami. :)

Zobacz MK jaka jest filozofia innych firm niż SATA ( nawiązując do 3000 ). Jeden pistolet kilka głowic, lub w ogóle rezygnacja ze standardu HVLP. ;) Tu można by powiedzieć że nie ma jak takiego mitu wdrożyć w życie ... Iwata W400 ... jest do bazy i do klaru.

Takich mitów jest pełno. Kto z was się zastanawiał kiedykolwiek dlaczego każda kabina lakiernicza oferowana jest w standardzie 7 x 4 x 3 ( 2,8 ) ... albo strefy lakiernicze dlaczego mają taki, a nie inny wymiar standardu.

Wiesz że poziomy układ zbiornika sprężarek to też nawyk z korzeniami historycznymi, a nie żaden aspekt techniczny ? Zbiornik w pionie jest pod każdym względem lepszy ... po za transportem i montażem samego agregatu ...

Odbiegłem od głównego wątku tylko po to żeby pokazać ci MK że tu nie chodzi o to żeby kogoś przekonać, że ma mieć taki, czy bździaki pistolet, albo dwa ... tylko o to, że wiele funkcjonujących dziś rozwiązań technologicznych jest zakorzenionych w starych nawykach ... a zmiany wymagają powolnego przyzwyczajania rynku ... czasami latami. HVLP to była rewolucja i zamieszanie ... z RP i LVLP nikt już nie popełnił takiego błędu ... a moim zdaniem ( ale to już moja prywatna opinia ) RP bije HVLP pod każdym względem i to nie tylko w SATA.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Ostatnio zmieniony przez PROJEKTER 09-03-2011, 23:11, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 23:07   

mkautos, nie badz taki ...ja mam dys...jak pamietasz :D
ale już sie troche wyrobiłem :aniolek:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2011, 23:17   

PROJEKTER napisał/a:
ale nie zmienia to faktu że HVLP nie jest dedykowany do bazy ...


Niby tak, ale ja mam i @Baqo, 3000 WSB a ten jak wiadomo jest do bazy wodnej dedykowany.
A my robimy nimi na konwencji i lakier bezbarwny tez aplikujemy bezproblemowo.
O Jacku nie wspomniałem bo on w zgodzie z przeznaczeniem bazę wodna nim aplikuje.
No i klar też chyba wsb??? Nie jestem pewien.
Wiem natomiast że napewno szef lakieru bezbarwnego nie aplikuje rp, bo bardzo przypasił mu system hvlp.
Moje pytanie ,,, z jaką dyszą??? WSB ???
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 23:19   

adus napisał/a:
Nawet pan Jacek widzę nie stosuje odwrotnie pistoletów ,a widać że jest dość dobrym lakiernikiem.
Dlaczego stosuje HVLP do bazy a RP do lakieru bezbarwnego ,skoro to nie ma znaczenia ?


No to już musisz jego spytać, a nie mnie. Natomiast znaczenia to nie ma absolutnie i przypomnę ci że ci doskonali lakiernicy są tu jednak w mniejszości. Większość ma jeden pistolet do klaru i bazy.

Mało tego ... weź pod uwagę, że jeszcze nie dawno struktura łuski na fabrycznych samochodach była dużo duża większa niż teraz ( samochody do pięciu lat ) i łatwiej ją było uzyskać właśnie pistoletem HVLP ... więc raczej wykorzystywanym do klaru.

No i ... Jak sobie radzili lakiernicy przed dopuszczeniem do użytkowania pistoletów w standardzie RP i LVLP ?. Te funkcjonują dopiero od 2000 roku ... a HVLP od 1992 ... Jak to było lakierowane przez te osiem czy dziesięć lat w setkach tysięcy lakierni ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 23:24   

jacklack napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:

No i teraz się wydało dlaczego w tej twojej footogalerii wszystkie naprawy są takie idealne :)

Czy idealne to bym nie powiedział :) ...ale z tego co prezentowałem dotychczas, to na razie tylko jedno auto z tej galerii było lakierowane pistoletem HVLP ;) ...miałem już zakończyć tą moją fotogalerię, ale zaprezentuję chyba w niej jeszcze kilka prac i pokaże powłokę nałożoną pistoletem Sata HVLP..będzie można porównać je do dotychczasowych powłok nakładanych Sata RP ;)


Panowie mk i projecter nie chce za Jacka odpowiadac ale czy tylko ja czytam ten temat i posty :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2011, 23:28   

unek napisał/a:
Panowie mk


No to mam nieaktualne dane.
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 23:31   

mkautos,

zrób mixa w tym temacie bo jak juz zauważyłes to sa posty nie na temat...
a ja nie mam władzy w tym dziale...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 23:34   

mkautos napisał/a:
Moje pytanie ,,, z jaką dyszą??? WSB ???


Spokojnie, spokojnie, bo się robi już bałagan. HVLP i RP to systemy wewnątrz korpusowej redukcji ciśnienia. Dysze i głowice to absolutnie odrębny temat.

Nie zawsze WSB jest dyszą zalecaną do bazy wodnej. Wiele firm zaleca inne głowice np SATA 1,3 przy HVLP i 1,2 przy RP. To o czym piszę czyli, że HVLP nie jest dedykowany do bazy a RP do bezbarwnego, oraz to że to absolutnie uniwersalne pistolety do jednego i drugiego ... nie zwalnia nikogo z myślenia, czy kontroli zaleceń producenta danego pistoletu. Używasz RP do bazy to masz odpowiednie dysze i głowice. Stosujesz RP do klaru i też jest odpowiedni zestaw. Dysze to jedno a redukcja ciśnienia w korpusie i sposób pracy pistoletu to zupełnie co innego.

Dlatego nie włączajmy do tego dysz i głowic bo musiałbym przytoczyć przykłady z IWATA i niestety ITW ... a to by zaszkodziło wizerunkowi królowej :) Weź jednak pod uwagę że IWATA W400 z głowicą WB nie nadaje się do klaru absolutnie ... ale po zmianie zestawu już jest rewelacja ... i to podobno LVLP ( choć tu jak się ogląda dane techniczne w katalogu to cholera jedna wie dlaczego to nie HVLP ? )
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
tomash
Maniak forum


Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 595
Punkty: 9/7
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 23:38   

PROJEKTER napisał/a:
Jak to było lakierowane przez te osiem czy dziesięć lat w setkach tysięcy lakierni ?
_________________

Na odpier....ol...Oczywiście z małymi wyjątkami.... ;)
_________________
tomash
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 23:40   

PROJEKTER napisał/a:
adus napisał/a:
Nawet pan Jacek widzę nie stosuje odwrotnie pistoletów ,a widać że jest dość dobrym lakiernikiem.
Dlaczego stosuje HVLP do bazy a RP do lakieru bezbarwnego ,skoro to nie ma znaczenia ?


No to już musisz jego spytać, a nie mnie.


znowu mix robisz ...
ja napisałem wczesniej

jacklack napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:

No i teraz się wydało dlaczego w tej twojej footogalerii wszystkie naprawy są takie idealne :)

Czy idealne to bym nie powiedział :) ...ale z tego co prezentowałem dotychczas, to na razie tylko jedno auto z tej galerii było lakierowane pistoletem HVLP ;) ...miałem już zakończyć tą moją fotogalerię, ale zaprezentuję chyba w niej jeszcze kilka prac i pokaże powłokę nałożoną pistoletem Sata HVLP..będzie można porównać je do dotychczasowych powłok nakładanych Sata RP ;)


o to mi chodzi
[quote="mkautos"]
PROJEKTER napisał/a:

Wiem natomiast że napewno szef lakieru bezbarwnego nie aplikuje rp, bo bardzo przypasił mu system hvlp.
???
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 09-03-2011, 23:45   

Sorry nie skapowałem twojej uwagi @unek ... ale już wiem o co chodzi z tymi porządkami. :) :) :) masz rację.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 09-03-2011, 23:49   

PROJEKTER napisał/a:
wnikliwie i bez pierdół ... tzn.... jak na razie

pare jest nie na temat ...
i pare do wyciagniecia wniosków :)

[ Dodano: 09-03-2011, 23:51 ]
ok ktos posprzata ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-03-2011, 00:22   

adus napisał/a:

Dlaczego stosuje HVLP do bazy a RP do lakieru bezbarwnego ,skoro to nie ma znaczenia ?


Ano dlatego chociażby tak jak wspomniałeś kolego pistoletem klasy HVLP można bardzo blisko zbliżyć się do wymaganego efektu kolorystycznego i odpowiedniego ułożenia metali i pereł względem oryginału, a taką możliwość daje przede wszystkim precyzja nanoszenia pistoletem HVLP...

Widzę że kolega Projekter postawił tą technologię nieco w cieniu blasku RP, ale to nie jest tak do końca...Pistolety klasy RP świetnie się spisują pod względem ich szybkości alkilacji i ułożenia łuski przy lakierach akrylowych, ale już przy aplikacji baz, szczególnie przy kolorach trudnych lakiernik nie do końca jest w stanie kontrolować poprawne naniesienie i wydobycia odpowiedniego efektu.. tutaj precyzja i odpowiednia atomizacja jak również również ukształtowanie strumienia (położonego "V" ) HVLP przemawia za stosowaniem tej technologii przy nakładaniu baz....

Następna sprawa to oszczędność materiału...czym nie może pochwalić się RP....w zasadzie produkt baza jest tym najdroższym materiałem ciekłym stosowanym w refinish...i tutaj znów wszystko przemawia za tym, aby nałożyć ten materiał jak już wspomniałem z odpowiednim efektem, ale też nałożyć go tyle ile trzeba,ale przy tym ograniczyć do minimum jego straty w czym na pewno nie wypadnie lepiej pistolet RP...

....ciągnąc dalej moje wynurzenia nie omieszkam dodać że HVLP efektem naniesionej powłoki dekoracyjnej w postaci lakieru bezbarwnego nie uchyla czoła powłoce naniesionej pistoletem RP...tutaj HVLP jest zdecydowanie wolniejszym pistoletem, ale znów kłania się tutaj precyzja nanoszenia której nie ma aż takiej idealnej pistolet RP...

Ja nie zbierałem niestety żadnych informacji na ten temat z innych źródeł, przede wszystkim dużo rozmawiałem na te tematy z wieloma technikami, jak i to co napisałem opieram przede wszystkim o swoje własne doświadczenia ...nie wykluczam że Projekter ma słuszność w tym co pisze, lecz w mojej opinii wygląda to tak, jak opisałem powyżej...

Reasumując moją wypowiedz, twierdzę, że pistolet RP jest świetny poprzez swoją szybkość przy aplikacji lakieru bezbarwnego co jest niezmiernie pomocne przy dużych płaszczyznach, lub przy lakierowaniach całościówek, jak i ta technologia RP również pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne kabiny, paliw i czasu, ale z drugiej strony HVLP swą precyzją pozwala uzyskać niemal doskonały efekt optyczny i dekoracyjny przy z minimalizowanym w stosunku do RP zużyciu materiału....Moim zdaniem cytując tu po raz drugi na forum przesłanie Sata, to technologia RP i HVLP to dwie drogi ale jeden cel..
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 10-03-2011, 00:28   

Witam!
Z mojes strony to dziekuje projekter za opisy wnoszace duzo informacji do mojego działu!
Szkoda, ze sa osoby które nie przyjmuja wiadomosci do wiadomosci, i mysla ze machanie pistoletem to lakierowanie. Wiele miesiecy Twojej pracy znajdzie jednak zainteresowanie mam nadzieje i przyniesie jeszcze zyski.
Ja sprawie sobie prezet w postaci Twojej ksiazki jak sie juz ukaze na rynku.

Temat uporzadkuje na weekend. Moze cos kreatywnego tu wpadnie do tej pory.

Pozdrówko!

[ Dodano: 10-03-2011, 00:37 ]
A dlaczego stosuje hvlp do bazy?
Poniewaz fabryczne automaty maja dysze hvlp i pasowalnosc klorów jest wieksza.
A dlaczego rp do klaru?
Tak jak Jack napisał, przedewszystkim szybkosc aplikacji i wypad z kabiny.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 10-03-2011, 00:45   

Jestem ZA, a nawet PRZECIW :) Jacek ?

Mamy tu prostą tezę. HVLP nie jest pistoletem dedykowanym do bazy. Nigdy żadna firma renomowana tak tego nie określiła tak jak i nie wskazała nigdy RP do klaru. Więc dla każdego kto staje przed wyborem PISTOLET DO WSZYSTKIEGO jest dylemat :

Czy można używać jednego systemu do bazy i klaru. Zakładamy tu w pełni profesjonalne lakierowanie bez taryfy ulgowej. Żadne dla amatora i takie tam.

Profi lakiernia dwa RP jeden do klaru drugi do bazy, lub dwa HVLP. Oczywiście każdy z inną główką np RP 4000 1,2 W i 3000 1,2 do klaru ... bo to cały czas dysze wprowadzają tu małe zamieszanie :nono:

Więc spytam dwa RP / HVLP ... OK czy nie OK ? Da się czy nie ? Będzie Ok, czy to niemozliwe ?

Bo co do oszczędności to zauważę tylko, że z praktycznego punktu widzenia może jest to wychwytywalne, ale dopiero od poziomu 1,0 litra bazy. W praktyce skuteczność aplikacji pomiędzy porównywalnymi modelami HVLP i RP to max 10 % a z reguły 5 %
25 gram na każdym zbiorniku. To istotne ale nie aż tak żeby rozważać zakup drugiego pistoletu, gdy przyjmiemy, że ktoś może sobie pozwolić na jeden ... tylko który ? i czy na pewno muszą być to różne systemy ?

Troszkę tak stawiam to retorycznie bo nie zapominajmy ... że kilka lat temu nie było takiego dylematu i że poza SATA też nie ma takiego dylematu ;) Więc jak to jest z tymi systemami redukcji ciśnienia ? Mają konkretne przeznaczenie, czy są uniwersalne ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 10-03-2011, 00:49   

PROJEKTER,
Robert, jestes niemozliwy.
Chetnie poczytam ciag dalszy.
PS
Psujesz mi radość posiadania dwóch systemów. ;(
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 10-03-2011, 00:56   

TeeM napisał/a:
Ja sprawie sobie prezet w postaci Twojej ksiazki jak sie juz ukaze na rynku.

Jak się tak będę zabierał za jej pisanie jak to robię od stycznia to będzie bardziej do poczytania na emeryturze :) ... Miała to być publikacja pod kątem wymogów MEN. Ale tu warunków do spełnienia milion. ...

Jednak dodam, że przed rozpoczęciem projektu komory lakierniczej wysyłam ten rzodział o kabinach jako swego rodzaju szkolenie z budowy i obsługi komory i ... dwa razy zdarzyło się że klienci zrezygnowali z samej dokumentacji bo już wszystko wiedzieli z dostarczonej publikacji ;) Nawet jest tam pięć projektów fundamentów. :)

Pistolety to trudniejszy temat bo tu oprócz wiedzy i faktów dochodzą jeszcze ... powiedzmy czynniki subiektywnej oceny .... , a pompy tłokowe i membranowe to już fenomen. Tu dopiero się dzieje wśród konkurujących ze sobą firm ... więc już za pięć max 10 lat będzie ta książka :)

[ Dodano: 10-03-2011, 01:05 ]
mkautos napisał/a:
Psujesz mi radość posiadania dwóch systemów. ;(


Nie no ... nie chciałem żeby wyszło na to, że opowiadam się za jedną z tych technologi. W sumie lepiej jest mieć dwa niż ciągle myć i przekładać zestawy. Jednak wole preferować tu zakup jednego uniwersalnego profi pistoletu tłumacząc skąd się wzięły te systemy i konkretne rozwiązania ... niż za jakiś czas znów się zmierzyć z siłą uniwersalnego SICO za 150 zł :) i wyjaśniać komuś że jak nie widzi różnicy to jest "ślepy". Jacek ma całą ścianę pistoletów. .... Teem też, a nawet @elvis tylko ten to w szufladzie .... i pewnie nie przyjdzie im do głowy używać jednego do wszystkiego ?

Pytanie jest tylko czy można ? Czy to głupi i nierealny pomysł ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-03-2011, 01:43   

PROJEKTER napisał/a:

Pytanie jest tylko czy można ?


Według mnie niemożna...i pomysł trochę mało praktyczny, chociażby z tego błahego powodu że, detergenty służące do mycia pistoletów po bazie wodnej nie są kompatybilne z produktami które uczestniczą w dalszym cyklu nakładania powłoki tym samym pistoletem...
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 10-03-2011, 06:47   

jacklack napisał/a:
bazie wodnej nie są kompatybilne z produktami które uczestniczą w dalszym cyklu nakładania powłoki tym samym pistoletem...


ale moze to też juz sie skonczy i w koncu wypuszcza lakierr bezbarwny wodny...wtedy bedzie to mozliwe....
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
adus
Użytkownik


Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 11
Skąd: szczecin
Wysłany: 10-03-2011, 07:36   

Panie Projekter. Doskonale Pan wie że to lakiernicy decydują o potwierdzeniu doskonałości sprzętu SATA .Widać to poprzez skalę używalności .Większość wybiera SATA ,bo dobrze i długo im służą . Prawda!
I teraz proszę zauważyć, że z palca jednak się to nie wyssało, że SATA HVLP jest doskonałym pistoletem do baz ,w przeciwieństwie do RP.
Moje zdanie jest tu takie ,że to na zasadzie faktów obala się mity .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 10-03-2011, 08:30   

jacklack napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:

Pytanie jest tylko czy można ?


Według mnie niemożna...i pomysł trochę mało praktyczny, chociażby z tego błahego powodu że, detergenty służące do mycia pistoletów po bazie wodnej nie są kompatybilne z produktami które uczestniczą w dalszym cyklu nakładania powłoki tym samym pistoletem...


To nie jest problem. Po pierwsze pamiętajmy, że nie wszyscy używają lakierów wodorozcieńczalnych, wręcz wiele lakierni stosuje nadal bazy rozpuszczalnikowe. Po drugie nawet w takim przypadku gdy jest już używana baza wodna można po umyciu pistoletu przemyć wnętrze rozcieńczalnikiem do lakieru ( 10 g ) ... no i ta dyskusja nie opiera się o tezę Jeden pistolet czy dwa ale o to czy dwa odrębne systemy do bazy i klaru czy wystarcza i sprawdza się jeden ? ... np. HVLP.

Nie zapominajmy, że po za doskonałymi rozwiązaniami zastosowanymi w SATA są jeszcze inni producenci z dobrą renomą i np w IWATA jest jeden system T.E.C do bazy i klaru. Nigdzie nie ma takiej informacji producenta, że aparat klasy HVLP opracowany został tylko lub specjalnie do lakierów bazowych. W ITW jest taka dedykacja ale ona dotyczy głowic kto re udają system pracy HVLP. W poprzednich modelach np GTI nie było podziału klar baza ze względu na rodzaj redukcji ciśnienia tylko właśnie ze względu na "główkę".
SATA 4000 RP z głowicą W ... udaje pracę systemu HVLP i jest w zasadzie preferowana do bazy ... ale klar układa się z niej doskonale ... jak z 3000 HVLP. Nie ma tu żadnego podziału systemów na baza / klar

To jest MIT który przyrósł do HVLP w latach 90 ubiegłego wieku. ;)

Precyzja aplikacji o której pisze @Jacklack to sprawa dysz i głowic, a nie systemu wewnątrz korpusowej redukcji ciśnienia.

Zastanówcie się Panowie co zdecydowanie przemawia za stosowaniem dwóch odrębnych systemów do bazy i klaru ? Co takiego powoduje, że nie można, lub nie powinno się, lub nawet nie jest zalecane używanie HVLP do bezbarwnego ... lub odwrotnie RP / LVLP do bazy ? Gdzie jest techniczne ograniczenie lub brak zgodności ... jak np nitro do bazy ...bleeeee :)

Zgodność kolorów o której wspomina @Teem ? ... tak to jest argument, ale nadal dla dysz i głowicy jednego systemu, a nie dla podziału tych systemów na dwa odrębne - baza ten, klar tamten ... bo po prostu okazało by się, że kto nie ma HVLP nie ma szans na zgodność kolorystyczną bazy, a wielu z was ma jakieś podróbki, lub pistolety HP i dobrze sobie radzi z kolorami .... no i co z tymi co mają Trans Tech, T.E.C lub H.T.E ? Jak im wyjaśnić że HVLP jest dedykowany do bazy jak używają z doskonałym efektem jednego systemu w dwóch odrębnie skonfigurowanych pistoletach do bazy i klaru odrębnie ... ale w tej samej technologi redukcji ciśnienia ?

[ Dodano: 10-03-2011, 08:43 ]
adus napisał/a:
Panie Projekter. Doskonale Pan wie że to lakiernicy decydują o potwierdzeniu doskonałości sprzętu SATA .Widać to poprzez skalę używalności .Większość wybiera SATA ,bo dobrze i długo im służą . Prawda!
I teraz proszę zauważyć, że z palca jednak się to nie wyssało, że SATA HVLP jest doskonałym pistoletem do baz ,w przeciwieństwie do RP.
Moje zdanie jest tu takie ,że to na zasadzie faktów obala się mity .


OK ! to wyjaśnij to .... SATA 4000 RP 1,2 W ... dedykacja bezpośrednia producenta - Bazy wodorozcieńczalne. .... i jak to jest z tym mitem i faktem ?

[ Dodano: 10-03-2011, 08:57 ]
Weż także pod uwagę to że od 95 roku praktycznie do 2005 ( dziesięć lat to całe pokolenie obecnych lakierników mającyh 3 dyszki na karku ... czyli między innymi także TY :nono: ) Do dyspozycji były tylko pistolety HVLP z SATA ( wprawdzie SATA Jet2000 to RP ale wchodził powolutku i niemrawo do użytkowania ... dopiero 3000 RP zmienił ten trend )

HVLP miało dedykacji do baz wodorozcieńczalnych od początku swojego istnienia bo to były pistolety wykonywane z metali półszlachetnych a nie ze stali jak Jet90 czy model innych firm przed rokiem 90. Tu nie było żadnej alternatywy. Nie miałeś HVLP nie lakierowałeś nowymi bazami wodorozcieńczalnymi. Ten sam system był w końcu wykorzystywany do klaru ... i to nawet bez podziały i odrębności głowic ... np model NR 95 ... i tak przez 10 lat ... Potem nadchodzi era RP / LVLP bo zmieniło się ustawodawstwo, a nie technologia, czy technika aplikacji. Teraz są dwa HVLP od zawsze w głowi lakierników z dedykacją do bazy wodorozcieńczalnej i informacją obiegową na każdym szkoleniu w każdej publikacji że nie można stosować innego pistoletu do bazy wodnej jak HVLP. Po kilku latach zanika uzasadnienie wynikające z braku innych pistoletów z metali półszlachetnych ... ale zostaje dedykacji HVLP = bazy. Jest na rynku nowy system RP czyli logika lakiernika .... HVLP = baza. RP = klar.

MIT Panie @adus :nono: i to bez żadnego uzasadnienia i podstaw technologicznych.
To że technologia HVLP lada moment zniknie to pewne ... i co wtedy ? Czym będzie Pan lakierował samochody bazowymi lakierami wodorozcieńczalnymi ?
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-03-2011, 10:31   

PROJEKTER napisał/a:

To nie jest problem. Po pierwsze pamiętajmy, że nie wszyscy używają lakierów wodorozcieńczalnych, wręcz wiele lakierni stosuje nadal bazy rozpuszczalnikowe.

Tu się zgodzę, i w tym przypadku można dysponować jednym pistoletem ;)
PROJEKTER napisał/a:
Po drugie nawet w takim przypadku gdy jest już używana baza wodna można po umyciu pistoletu przemyć wnętrze rozcieńczalnikiem do lakieru ( 10 g )

Tu niestety będę polemizował...nie można twierdzić że po myciu pistoletu woda wystarczy przemyć jego go jeszcze (10g czy 20g) rozcieńczalnikiem i być pewnym że nie pozostało w nim ani nawet pół kropli wody i śmiało przystąpic do aplikacji innego produktu....takie podejście nie jest profesjonalne...jeżeli sprowadzimy dyskusje do takich sztuczek dojdziemy do tego że faktycznie można kupić jeden model Sata 3000 np.HVLP i dodatkowo dokupić zestaw dysz od RP i w ten sposób pokazać ze można mieć jeden pistolet pracujący w dwóch technologiach, choć to absurd...
PROJEKTER napisał/a:
no i ta dyskusja nie opiera się o tezę Jeden pistolet czy dwa ale o to czy dwa odrębne systemy do bazy i klaru czy wystarcza i sprawdza się jeden ? ... np. HVLP

Pomijając już niuans mycia pistoletu to moim zdaniem jeśli chodzi o modele Sata 3000 to możne być jeden, HVLP...ale skoro twierdzisz że ta technologia upada wiec nie wykluczone ze model 4000 RP nada się idealnie do bazy jak i do klaru, bo ponoć zmiany w tym modelu są rewolucyjne i nie mam tu na myśli tylko wyglądu zewnętrznego porównując go do jego poprzednika...
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 10-03-2011, 11:08   

Mnie się też się lepiej nakłada bazę pistolem hvlp, idzie mi mniej bazy i nie mam chmur a w rp jakoś inaczej mi to wychodzi ale nie umiem jeszcze tego wytłumaczyć bo dopiero kilkadziesiąt lakierowań zrobiłem na rp.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 10-03-2011, 11:24   

Nie demonizujmy tego mycia pistoletu :) Załóżmy na chwilę ze mamy do czynienia z samymi profesjonalistami i każdy zdaje sobie doskonale sprawę że w sytuacji w której musiałby użyć do aplikacji dwóch tak rożnych systemów jednego pistoletu to musiałby być on idealnie wyczyszczony i suchy. użycie rozcieńczalnika ma bardziej na celu usunięcie tego co jako wyschnięta mgiełka mogłoby zostać po myciu pistoletu specjalnym zmywaczem wodnym. Nie sądzę jednak żeby był poważny problem gdyby pominąć tą operację.

Co do potencjalnej mozliwości zakupu jednego korpusu SATA 3000 czy 4000 i swobodnego wymieniania zestawów HVLP / RP to już kiedyć taki test był przerowadzony przez ciebie i dodatkowo zasięgnięta była opinia w SATA. Tego robić nie wolno :nono: . Z pewnością w modelu 3000 ale ... spytam czy dalej obowiązuje dla modelu 4000 sądzę że tak ... sprawdzę dla absolutnej pewności.

Co do końcowych wniosków że niedługo lakiernia będzie posiadać jeden system i zestawy głowic lub identyczne pistolety z innymi głowicami to Ja nie mam już co do tego najmniejszych nawet wątpliwości. SATA to doskonała firma miedzy innym dlatego ze tak delikatnie i powolutku wprowadza zmiany w apratach cenionych przez ich nabywców. Nie robi nikomu szokowej terapi jak IWATA, czy mistrzowie zaskoczek ITW :) Może to dobrze może nie ? Jedni to doceniają inni ganią za brak innowacyjnych i radykalnych zmian.

Nie zmienia to jednak faktu, że SATA jest już ostatnim "bastionem" obronnym technologi HVLP w czystmy wydaniu. Tu nie ma czegoś co udaje HVLP, lub jest zgodne ze standardem.
( tak na marginesie - RP jest zgodne ze standardem HVLP ;) ) W SATA HVLP to High Volume Low Preassure w podręcznikowy m wydaniu. Niestety nowe RP w wersji 4000 wyraźnie pokazują że i SATA bezie się musiała nagiąć do ogólnej tendencji. A to unifikacja rozwiązań. Jedno w miarę uniwersalne. HVLP to przymus formalno prawny, a nie idealny system do aplikacji. Pamiętajcie o tym skąd się wziął i po co ... nie z powodów technicznych. Dopiero "na placu boju" był poprawiany i modyfikowany. Trzecia generacja tego sprzętu w każdej firmie nadawała się dopiero normalnej pracy.

4000 to ulepszony model 3000, a nie rewolucyjna zmiana. Duża zmiana ... to zestaw dysz i głowic "W" i "C" niwelująca taką przepaść w sposobie pracy systemem HVLP i RP. Podobna tendencja panuje u innych producentów, ale jest ona znacznie dalej posunięta kosztem precyzji aplikacji. SATA raczej jasno deklaruje swoim klientom, albo HVLP albo RP .... a nie "róbta co chceta jest uniwersalnie" :)

[ Dodano: 10-03-2011, 11:35 ]
michalLbn napisał/a:
Mnie się też się lepiej nakłada bazę pistolem hvlp, idzie mi mniej bazy i nie mam chmur a w rp jakoś inaczej mi to wychodzi ale nie umiem jeszcze tego wytłumaczyć bo dopiero kilkadziesiąt lakierowań zrobiłem na rp.


Dysza i głowica .... a nie system redukcji ciśnienia.

Zakładam, że masz taki sam problem jak wielu innych lakierników ... za suchy natrysk. choć przy wodzie to mniej kłopotliwe to i tak się zdarza.

Ale zauważę tylko, że grupa techników z Polski renomowanego koncernu prowadziła latem w Kornwestheim ostry dysput ... czy do bazy w HVLP głowica WSB, 1,2 czy 1,3 ? Po czterech godzinach testów każdy z techników ... nadal miał inne zdanie :) ... i robili chmurki na jasnych metalach własnym produktem ... pistoletem HVLP. ( 3000 HVLP ). Każdy w efekcie stwierdził, że będzie robić jak mu wygodnie. A teraz weź pod uwagę, że jesteś na dwóch szkoleniach w jednej firmie i dostajesz dwie różne informacje ;)

Dlatego właśnie w wielu pistoletach pojawia się wyraźny podział na Baza / Klar. Ale to pistolety jednego systemu ... w innej konfiguracji dyszy i głowicy.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 10-03-2011, 17:05   

PROJEKTER,

Co się stało że nastąpiła taka zmiana taktyki w przedstawianiu założeń firmy sata?
Jeszcze pół roku temu NIC nie pisałeś o jednym systemie do wszystkiego???
Przedtem rozmowy z Twoim udziałem toczyły się rozdzielając te dwa systemy do osobnych produktów.
Nawet jak wszedł model 4000 to CZAROWAŁES nas magicznymi literkami W i C.
Nie było mowy o jednym systemie do wszystkiego a nawet pisałeś o tym że aby kupić sate 4000 trzeba bardzo dobrze orientować się jaka dyszę dobrać aby była odpowiednia.
Złe dobranie dyszy powodowało że pistolet nie sprawował sie nalezycie.

To taki zarys historyczny naszego forum.
Do rzeczy.

Czyzby okazało się że sata jako jedyny producent wymusza zakup dwóch systemów ?
Inni producenci poszli dalej.
Iwata ma uniwersalny pistolet (nie wnikając w symbole) a nawet wiecej, podobnie jak ITW ma zamiennie stosowane kpl dysz aby jeden korpus był uniwersalny.
Korpus saty 3000 nie jest uniwersalnym do rp i hvlp.
Więc korpus od 4000 tez nie bedzie zamienny między systemami,,,, dlatego teraz nagle okazało sie że sata 4000 jest uniwersalnym pistoletem do wszystkiego, bez wzgledu na system pracy, ze wskazaniem na RP jednak.

Nic złośliwości nie doszukuj sie Robercie w moim poscie.
To tylko analiza sytuacyjna zmian jakie zachodzą w postrzeganiu stanu rzeczy a w tym momencie postrzeganiu uniwersalnosci saty.

Moim zdaniem jesteś dobrym managerem saty (może Doda lepiej płaci, ale na muzyce chyba mniej sie znasz) i dbasz o jej wizerunek.
Tendencje producentów sa takie aby jeden korpus lub pistolet był uniwersalnym.
Sata jest postrzegana jako baza hvlp, klar rp - dwa systemy.
Twoim zadaniem jest zmiana tego przestarzałego punktu postrzegania.
Teraz sata jest jak inni producenci (itw iwata) pistoletem nowej generacji gdzie w jednym systemie mozna nakładac baze i klar.
Jak sam piszesz ze wskazaniem na RP.

Jaki by nie był powód tej zmiany patrzenia, sata potrzebuje takiej zmiany postrzegania ze względu na konkurencje która juz tak jest postrzegana i wybór pistoletu jednego z konkurencji, lub dwóch z saty, przemawia na kozyśc konkurencji.

Zamotałem trochę, ale wiemy teraz jedno.
Królowa znów jest jedna i na dodatek w liczbie pojedyńczej a nie tak jak dotychczas mnogiej..

[ Dodano: 10-03-2011, 17:07 ]
PROJEKTER napisał/a:
Zakładam, że masz taki sam problem jak wielu innych lakierników ... za suchy natrysk.


Obstawiam raczej kładzenie się ziarna.

[ Dodano: 10-03-2011, 17:11 ]
PROJEKTER napisał/a:
Ale zauważę tylko, że grupa techników z Polski renomowanego koncernu prowadziła latem w Kornwestheim ostry dysput ... czy do bazy w HVLP głowica WSB, 1,2 czy 1,3 ? Po czterech godzinach testów każdy z techników ... nadal miał inne zdanie ... i robili chmurki na jasnych metalach własnym produktem ... pistoletem HVLP. ( 3000 HVLP )


Spotkałem sie na forum z osobami co mają podobne problemy jak ci technicy.
Jak dla mnie problem nie istnieje - dysza wsb i konwencja.
Może nieprawidłowo, ale bardzo komfortowo.
Klar tez bezproblemowo na odpowiednim poziomie położy.
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 10-03-2011, 19:15   

To spróbuję wnikliwie odpowiedzieć :)

mkautos napisał/a:
PROJEKTER,
Co się stało że nastąpiła taka zmiana taktyki w przedstawianiu założeń firmy sata?
Jeszcze pół roku temu NIC nie pisałeś o jednym systemie do wszystkiego ???


Nie ma żadnej zmiany ani w mojej opinii ani w porównaniu do moich poprzednich postów. Nie zmieniła się też filozofia postepowania SATA ... przynajmniej JA nic o ty nie wiem.

To co się zdecydowanie zmieniło .... to atmosfera na forum :) ... nie ma przepychanek i uogólnień tylko bardzo wnikliwa analiza ... już w detalach. Zwróć MK uwagę, że Ja tu wielokrotnie pisałem, że technologia HVLP jest w odwrocie i zamiera. I raczej JA nigdy nie wtórowałem poglądom że HVLP jest do bazy ... ale przyznam że nie oponowałem. W atmosferze głupich przysrywek sam wiesz, że nie ma szans precyzyjnego przekazania informacji i to tak kontrowersyjnych. Tu rozmawiamy wymieniając się rzeczowymi argumentami a i tak jest dyskusja ... i to z różnymi poglądami na tą sprawę. Także wybacz że pół roku temy nie probowałem nawet wkleić tu zarysu historycznego o pistoletach i pociągnąć rozmowy w takim temacie :)

mkautos napisał/a:
Przedtem rozmowy z Twoim udziałem toczyły się rozdzielając te dwa systemy do osobnych produktów.
Nawet jak wszedł model 4000 to CZAROWAŁES nas magicznymi literkami W i C.
Nie było mowy o jednym systemie do wszystkiego a nawet pisałeś o tym że aby kupić sate 4000 trzeba bardzo dobrze orientować się jaka dyszę dobrać aby była odpowiednia.
Złe dobranie dyszy powodowało że pistolet nie sprawował sie nalezycie.


Raczej .... nie wyskakiwałem z tym o czym mówimy teraz. Na wszytko jest miejsce i odpowiedni czas. Co do głowic to nic się nie zmieniło. Nadal uważam że trzeba bardzo uważać przy doborze i nadal uważam że to trudne i nie tylko w SATA ale ogólnie. W innych firmach jest nawet trudniej ... W tym temacie trzy razy napisałem, że precyzja i efekt zależ od dyszy i głowicy, a nie o systemu redukcji ciśnienia.

Co do głowic W i C to jak doskonale pamiętam w temacie "PROJEKTER" w trakcie absurdalnej wymiany postów do której włączał się kolego @łysy to TY MK zasugerowałeś że w 4000 jest głowica do bazy W ( Wather ) i C ( Clar ) mam nadzieję że pamiętasz co napisałem ? ... że to dysza i głowica zbliżająca system pracy HVLP do RP, a RP do HVLP.

Nadal nie ma tu mowy o jednym systemie w jednym pistolecie i zmianie tylko przez zestaw głowic. SATA tak nie robi i tak nie jest w modelu 4000.

Natomiast na forum była już mowa o jednym systemie do wszystkiego. Kilka razy próbowałem rozpocząć taką dyskusję jak teraz, ale uwierz mi byłby lincz, a nie wymiana poglądów. :) Teraz pierwszy raz jest to tak precyzyjna "rozmowa" i pada tyle argumentów oraz faktów.

mkautos napisał/a:
Czyżby okazało się że sata jako jedyny producent wymusza zakup dwóch systemów ? Inni producenci poszli dalej. Iwata ma uniwersalny pistolet (nie wnikając w symbole) a nawet wiecej, podobnie jak ITW ma zamiennie stosowane kpl dysz aby jeden korpus był uniwersalny. Korpus saty 3000 nie jest uniwersalnym do rp i hvlp.


hmmmmmm ... No widzisz ... własnie dlatego to tak delikatny temat i rozmowa musi być prowadzona bez ataków bo inaczej straci sens najważniejszy. Masz rację, że inni producenci poszli "dalej" nawet narzucili tempo i kierunek rozwoju w takim własnie uniwersalnym kierunku. Tylko czy nie za daleko ? Tu pojawia się pytanie co TY na to ? Czy zostaniesz przy dwóch odrębnych pistoletach do klaru i bazy ... nawet z tym samym systemem redukcji, ale zdecydowanie z innymi specjalnymi głowicami ... czy też wolisz to co robi teraz ITW i IWATA czyli głowice HD ... jedna do wszystkiego ... tylko trzeba mieć dwa pistolety żeby je łatwiej myć ... ale obie konfiguracje są tam jednak identyczne ...

Czy to lepiej ? Nie wiem ... nie potrafię odpowiedzieć i nie podejmuję się tego rozstrzygnąć. Może się jednak okazać że i SATA odpuści taki knserwatywny kierunek rozwoju swoich pistoletów i będzie jakiś nowy model SATA 5000 jeden do wszytkiego ani RP ani HVLP. Tego nie wiem :)

Widzę jednak w jakim kierunku to zmierza i raczej nie jest to odpowiedzialne udawać że takie zjawisko i trendy nie istnieją. Ja bardzo sobie cenię produkty SATA ... ale to byłby już fanatyzm. IWATA to nie jest firma dziesiąta, czy pięćdziesiąta w rankingu. To nie wygłup z ich strony tylko jakaś strategia. Czy dobra ?... Nie wiem.

mkautos napisał/a:
teraz nagle okazało sie że sata 4000 jest uniwersalnym pistoletem do wszystkiego, bez wzgledu na system pracy, ze wskazaniem na RP jednak.


No włażnie widzisz MK to się nie okazało TERAZ ... tak było zawsze. HVLP był pistoletem do bazy i klaru. Przypisanie RP do klaru to pomysł lakierników, a nie producenta. RP to nowa wersja HP jet 90. Lakiernicy starej daty tęskniej za tamtym pistoletem i nie polubili HVLP. Tylko, że RP nadal ewoluje bo ma kilka lat i w sumie dopiero trzecią generację, a HVLP jest obstawiony każdym rodzajem dyszy i głowicy od 1997 roku. SATA 4000 to piąta generacja HVLP i trzecia RP ... a już sa równorzędne z nowymi glowicami. Nie było jednak RP przed 2000 rokiem i .... nie było też dyskusji czym nakladać klar. Do wyboru był HVLP i HVLP :) . Nie było wyjścia i wszyscy lakierowali jednym systemem z rożnymi głowicami. Nikt się nie skarżył na jakość napraw.

mkautos napisał/a:
Tendencje producentów sa takie aby jeden korpus lub pistolet był uniwersalnym. Sata jest postrzegana jako baza hvlp, klar rp - dwa systemy.
Twoim zadaniem jest zmiana tego przestarzałego punktu postrzegania.
Teraz sata jest jak inni producenci (itw iwata) pistoletem nowej generacji gdzie w jednym systemie mozna nakładac baze i klar. Jak sam piszesz ze wskazaniem na RP.


No właśnie ... biorąc pod uwagę kilka prezentacji modelu 4000 wszytko na to wskazuje. Z tą uwagą że jest dosyć głośno powiedziane aby nie dyskredytować systemu HVLP. Sata go dopracowała do perfekcji i też nie jest jej na rękę nagłe i radykalne wyłączanie tego sprzętu z oferty. Jak sam widzisz wielu specjalistów uważa, że HVLP do bazy musi być. Jednak w innych firmach takie połączenie systemów już nastąpiło i zwolennicy tamtych marek nie narzekają na jakieś problem z bazą czy klarem przy ich aplikacji.

mkautos napisał/a:
Zamotałem trochę, ale wiemy teraz jedno.
Królowa znów jest jedna i na dodatek w liczbie pojedyńczej a nie tak jak dotychczas mnogiej..


Nie zamotałeś. Po prostu sam dostrzegasz taki trend ... ale faktem jest jednak, że nadal Królowa jest jedna ... i nadal w obu systemach do wyboru ... tylko teraz bez przymusu, że muszą byś w lakierni oba na raz. Wystarczy kilka pistoletów SATA w tym samym systemie z różnymi głowicami. Chyba że ktoś woli inaczej ... to tylko w SATA ma jeszcze taką możliwość :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 10-03-2011, 20:25   

PROJEKTER napisał/a:
to TY MK zasugerowałeś że w 4000 jest głowica do bazy W ( Wather ) i C ( Clar ) mam nadzieję że pamiętasz co napisałem ? ... że to dysza i głowica zbliżająca system pracy HVLP do RP, a RP do HVLP.


Fajny temat się zrobił i wiele z niego wynika.
Więc pytanie zasadnicze , które od tamtego czasu zostało bez odpowiedzi.
Czy sata 4000 rp 1.2 W będzie uniwersalnym pistoletem do bazy i klaru??
Patrząc na rp jako system do klaru (po staremu).
Czy sata 4000 hvlp 1.3 C tak samo jak poprzednik bedzie uniwersalna??
Bo jesli nie, to te symbole przy dyszy W lub C , zalezne od systemu, pokazuja lakiernikowi który pracuje na danym systemie jaką dyszę ma zastosować do bazy wodnej (w RP) lub klaru (w hvlp)
Mowa tu o pracy w jednym systemie gdzie baze i klar nakłada sie różnymi (innymi, odpowiednimi dla tych materiałw) dyszami.
Ma to sens z tego punktu widzenia co teraz pokazałeś.
Do tej pory myślałem raczej o pierwszej opcji jako uniwersalny przy dyszach z oznaczeniami C i W.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne