lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
SATA jet 100 B F HVLP
Autor Wiadomość
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-11-2012, 00:20   

PROJEKTER napisał/a:
Czyli jakie ? Bardziej wydajne i mniej kłopotliwe ? Używanie tanich nie wydajnych i gównowartych to nowa filozofia lakiernictwa pojazdowego ?


Nie chce mi się czytac dalej.

Dodam tylko że podkład w cenie 50 zł to nie jest przecież szajs typu cena/jakość.
Takie sa po 25 zł.
No i tu mógł byś sie czepić.

Ale jak już czepiasz sie normalnych materiałów,,,, to może zapytaj na forum czym sie robi????

I na koniec weź niech koledzy pokażą jak to do kibla wlewaja szajsy po 25 zł i na półce stawiaja takie , te, wiesz ,, markowe.


Ja za 5 sekund mogę pokazac z 30 - 35 podkladow gdzie kazdy oscyluje w okolicach 50 zł.

Tak ze bajki o syficznym materiale jakiego uzywam możesz sobie darować.
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-11-2012, 08:15   

mkautos napisał/a:
I na koniec weź niech koledzy pokażą jak to do kibla wlewaja szajsy po 25 zł i na półce stawiaja takie , te, wiesz ,, markowe.
Ja za 5 sekund mogę pokazac z 30 - 35 podkladow gdzie kazdy oscyluje w okolicach 50 zł.
Tak ze bajki o syficznym materiale jakiego uzywam możesz sobie darować.


Cena produktu to żadem wyznacznik jakości. Cena i producent to jest wyznacznik. Cena producent i typ ... to cechy produktu na ktorych opiera się decyzja o wyborze tego, a nie innego materiału. Nie sama cena ... sam typ ... czy producent. :nono:

Mkaustos ? ... Ty chyba zapominasz z kim gadasz. ;) Ja koleżko od kilku lat w wielu miejscach w sieci w prasie branżowej i co najważniejsze w realu na każdym spotkaniu z grupami zawodowymi nazywam takie obiekty jak twój "obsranymi norami", a twoich "kolegów" robiących naprawy w nielegalnych norach za 100 zł, tanimi produktami i tanim sprzętem - "gównozjadami". Nic się nie zmieniło w moim podejściu do sprawy. Nic ... pomimo setek awantur gróźb i wyzywania mnie od chamów, a nawet ch...ów ;)

Ty lepiej spójrz na to w ten sposób, że oba te fora internetowe skupiają w większości takich ludzi jak TY wielu tych poszukujących prawdy i garstkę takich jak JA. To kompletnie zmienia kontekst rozmowy na temat techniki naprawy pojazdu ... bo z naszej dwójki Panie Krzysztofie Ja jestem technologiem i lakiernikiem, a Ty robotnikiem malarzem. Choć brzmi jak obelga ... w tym kontekście taką nie jest ;) Zwracam ci tylko bardzo dobitnie uwagę że to jak "JEST" w realu i jak naprawiają samochody inni robotnicy w gównianych norach, syficznymi produktami to akurat zupełnie mnie nie obchodzi, bo w odróżnieniu od tej najniższej "półki branżowej" Ja jednak bywam i znam zasady obowiązujące kilka poziomów wyżej ... aż do najwyższego. Do poziomu ideału technologicznego i jakościowego ... trudno osiągalnego w realnych warunkach produkcji usług. Jednak go znam i wiem do czego należy dążyć. Ty - Nie :nono: Pamiętaj o tym skoro zaczynasz dyskutować publicznie i bronić swojego stanowiska. :nono:

Ja tu jestem po to żeby np. tobie napisać JAK MA BYĆ i kiedy możesz uznać to co robisz za zgodne z zasadami technologicznymi, lub ekonomią związaną z prowadzeniem biznesu opartego o lakierowanie samochodów. Nie ważne co zrobisz z tą widzą i informacjami. To bez znaczenia z punktu widzenia jednostki na branżowym forum. Ty jesteś po drugiej stornie kabla z niewiedzą ... a ja po tej stronie kabla z wiedzą ;) To jak JEST u Ciebie i jak ROBISZ w realu jest po twoim opisie guzik warte. Popełniasz błędy i jeszcze ich bronisz :glupek: . Pamiętaj o tym szczególnie wtedy gdy wzywasz na pomoc tzw. "kolegów" z forum. ;) Tu i TAM od lat każdy wie że dla zasad technologicznych, rzetelności informacji i ideii profesjonalnej lakierni mogę tygodniami prowadzić agresywną wymianę postów. Dla mnie nie ma ważniejsze rzeczy, bo taki jest kluczowy cel istnienia branżowego forum i mojej obecności na nim. Zrozum to Łaskawie, zanim napiszesz mi znowu "jak jest" :nono:

Do meritum.

1. Jak będziesz po chamsku pisał że ci się nie chce czytać moich postów, a jednak na nie odpowiadasz to Ja poroszę może żeby ktoś ci ograniczył dostęp do tego tematu :nono:

2. Nawet w ofercie tanich produktów można dobrać sobie takie które pozwolą ci na prowadzenia napraw wybraną / preferowaną techniką. Nadmierne rozcieńczanie silnych wypełniaczy akrylowych nie tylko jest niebezpieczne dla podłoża, ale też szkodliwe dla samego produktu. Tajemnica zalet doskonałych materiałów leży w charakterystyce spoiwa i substancji modyfikujących np tych odpowiadających za elastyczność międzywarstwy na plastikach. To nie jest to samo ... wypełniacz akrylowy 100 um ( z zasady to gruntowypełniacze ) a wypełniacz akrylowy 400 um, nawet jak to seria produktów tego samego producenta. Proporcje wagowe składników w kg mieszaniny są inne. Wielu lakierników kombinuje że lepiej kupić mocny wypełniacz i samemu sterować jego gęstością i grubością powłoki zamiast korzystać z dwóch, lub trzech różnych. Takie kombinacje to wpadka. Wypełniacz o zdolności wypełnienia do 400 um po rozcieńczeniu i aplikacji w cienkiej warstwie nadal jest gorszy ( ma mniej zalet technologicznych w gotowej powłoce ) od tego którego zdolność wypełnienia to max 120 um. :czytaj to!!: ( karty )

Nikt cię nie zmusza do zakupu drogiego produktu i nie o tym jest wątek tej dyskusji. Gdy jednak świadomie wybierasz produkt między warstwowy to dostosowujesz go do wybranej techniki wykonywania napraw. Tu nie ma żadnych "na wszelki wypadek". Po prostu przyjmujesz zasadę że ma być idealnie na poziomie poliestru. Reszta to tylko lekki retusz ... a nie druga część obróbki szlifierskiej. W takim układzie technicznym w twoje lakierni nie ma silnych grubowarstwowych wypełniaczy akrylowych tylko jest poliester wykończeniowy i ostatecznie natryskowy.

Sięgnij pamięcią do tematu o różnych konstrukcjach powłoki ochronno dekoracyjnej gdzie pojawiały się różne materiały w międzywarstwie i zestaw to z tym o czym teraz dyskutujemy :nono: Może wtedy zobaczysz sprawy technologiczne z punktu widzenia techniki realizacji zadania i twoja wiedza na tym skorzysta.

Od wiedzy do realizacji zadań w taki sposób jest nie duża odległość ale na drodze jest też ogromna przeszkoda - mentalności i przyzwyczajenie :nono: . Akurat u Ciebie Krzysztofie i mentalność zawodowa i przyzwyczajenia są gigantycznymi wadami ograniczającymi twój rozwój. Opory i problemy są w głowie, a nie na poziomie produktów, czy techniki naprawy.
Ty zamiast korzystać i wdrażać rozwiązania które z natury mają same zalety, próbować coś zmieniać na lepsze, zawsze dyskutujesz i tylko na tym tracisz. Tracisz, czas, kasę i energię. To oczywiście twój czas, energia i kasa. Tak czy siak kiedyś zmądrzejesz i będziesz robił jak piszę. Zawsze tak jest od kilku lat :) ... Dlatego ... Nie wciągaj teraz w to co szkodliwe i wadliwe innych, tylko dlatego, że sam czegoś nie rozumiesz i nie umiesz robić inaczej.

My się nigdy nie dogadamy jak twoim jedynym kryterium oceny wykonywanych w norze napraw lakierniczych będzie to jak wygląda efekt końcowy. Ten etap Krzysiu to forum ma już za sobą. Teraz ci co są tu już od kilku lat wiedzą doskonale że efekt końcowy to sprawa ulotna, a jego ocena jest subiektywna. Dziś każdy kto jest inteligentny i zaangażowany w sprawę szuka wiedzy znacznie głębiej niż na poziomie wypolerowanego lakieru bezbarwnego. Dlatego nie pisz już bzdur w tym temacie.

Ostania sprawa :

mkautos napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
w swoim 100 BF HVLP z dyszą 1,6

Nie znam tego modelu :aniolek: To jakas mutacja. Ja mam 100 bf hvlp z dyszą.... 1.7 ;)


Fakt ... moja wina. Przepraszam.

W modelu SATA 100 BF HVLP nie ma dyszy 1,6 tylko 1,7. :pokłon:

1,6 jest w modelu 100 BF RP. Natomiast 1,4 występuje w obu tych modelach SATA. Przepraszam nie sprawdziłem, a pisanie z głowy skutkuje czasami takimi błędami. Może dlatego że osobiście uważam za najlepszy pistolet do podkładu - Accuspray 3M który niezmiennie mnie fascynuje swoją prostotą ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-11-2012, 10:39   

PROJEKTER napisał/a:
Cena produktu to żadem wyznacznik jakości

Producentów podałem wcześniej.
PROJEKTER napisał/a:
Cena producent i typ ...

novol protect 300,310,330.... 38-50 zł,,, zalezy gdzie kupujesz
u-pol, duxone, goldcar 40zł z groszem, do 50 zl.
Masz cene, typ i producenta.
To nie sa materiały no name (znamy name producenta na zlecenie a etykietka to juz jak sobie nakleisz tak bedziesz miał)
Cena no name to 26 zł z minimalnymi odchyłami i jakość ich to.... zamówisz paletę lub więcej to za 14 zł netto bedzie wypas :glupek:
Polecasz tanie dopasowane materialy..
PROJEKTER napisał/a:
2. Nawet w ofercie tanich produktów można dobrać sobie takie które pozwolą ci na prowadzenia napraw wybraną / preferowaną techniką.

Mam nadzieje że nie myślisz o tych wypasach no name :D

Ustalmy coś.

Co to dla Ciebie znaczy tańsza linia materiałów?
Podaj przykłady jeśli możesz - dasz radę?

Wtedy dopasujemy oczekiwania Twoje do uznanych za średnią półkę materiałów którymi robię i na których przykladzie stwierdzam że dysza 1.4 to lipa i wręcz ona może być przyczyną barana na dużych elementach z powodu braku możliwości rozbicia materiału który będziemy rozcieńczać w granicach zalecanych przez producenta.

Dodaj do tego ze uważasz że sata 100 z dyszą 1.6 1.7 (dwa systemy) robi barana z podkładu.... to juz nie mamy o czym rozmawiać.
Dodając do tego zalecenia producentow co do wielkości dyszy... wiesz gdzie te zalecenia można znaleść?
Prawda?

No to tyle.
Dysza 1.4 da radę i pieknie wyleje i radzi sobie z podkładem trio z novola, ale oszczędź nam pracy przy aplikacji na duże elementy podkładu protect 310 w wersji wypełniacz.

Masz racje mówiąc ze wypełniaczem akrylowym nie tuszuje sie niedoskonałości i wtedy nie trzeba uzywac go jako wypełniacza.

Jest to ekonomicznie nieuzasadnione.

Nie wspominając już o wadach które mogą po czasie wyjść.
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-11-2012, 11:12   

mkautos napisał/a:
Masz racje mówiąc ze wypełniaczem akrylowym nie tuszuje sie niedoskonałości i wtedy nie trzeba uzywac go jako wypełniacza.

Jest to ekonomicznie nieuzasadnione.
Nie wspominając już o wadach które mogą po czasie wyjść.


Sorry ... ale Ja nie potrafię z tobą rozmawiać. W jednej wypowiedzi negujesz ....i się jednoczesnie zgadzasz. Po co ta dyskusja jak sam nie wiesz jakie masz w tej kwestii stanowisko i o co w zasadzie ci chodzi ?

Moja opinia przynajmniej jest jasna :

Do materiałów pomocniczych i międzywarstwowych dysze mniejsza niż większe … czyli 1,4 ,1,5 1,6 niezależnie od modelu pistoletu i zawsze cienkie warstwy natryskowe nawet jak materiał wymaga rozcieńczenia. Dysze 1,7 1,8 2,0 są dla amatorów nie kapujących w czym rzecz. Stać cię na kilka pistoletow możesz mieć 1,4 i 1,8 ... nie stać kup 1,6.

To moje stanowisko ;)

Dopuszczam ... wyjątkowo …. dopuszczam do tego idealistycznego systemu sytuacje, gdzie w wybranych pistoletach ze względu na ich budowę i efekt aplikacji może się pojawić dysza oznaczona 1,7 czy 1,8 ale to wyjątkowa sytuacja np. HVLP w modelu 100 B bo to odpowiednik 1,6 RP ... to samo z Accuspray 3M gdzie dysza 1,8 daje taki sam efekt jak w SATA RP 1,6 ... a przy wodzie nawet 1,4. ( tylko w RP ).

Czyli 1,4 i 1,6 ( lub odpowiednik ) jak najbardziej TAK
1,8 i 2,0 absolutnie NIE

Co do produktów ... Może być każdy wypełniacz akrylowy poliuretanowy i epoksydowy, a nawet poliuretanowy modyfikowany wodą o zdolności wypełnienia do max 120 um ( nawet 150 um ) i wszystkie grunty. Każdy inny tani czy drogi markowy czy nie ... jest do odrzucenia w normalnym toku realizacji zadań przygotowawczych. Każdy inny to więcej wad niż zalet.

Szkoda, że to nie podsumowanie tematu tylko w kółko to samo ... ale to taki już urok dyskusji z Mkautosem ...

W tym wątku tematu jest opis mojego stanowiska w tej sprawie, kilka technicznych uzasadnień, rozwinięcie merytoryczne i podsumowanie. Nie mam nic więcej do dodania w tak prostej i oczywistej sprawie. Prezentuje czytelne i jasne stanowisko.

Kto zrozumiał, a robi inaczej niech się przestawi to skorzysta. Kto ma to gdzieś niech przyjmie do wiadomości że "prawidłowo" tzn. "cienko i twardo" ... a robić może sobie jak tam chce i czym chce. Kto ma to gdzieś i się z tym nie zgadza ... niech formuje własne teorie na temat technologii lakierniczej. ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-11-2012, 12:12   

PROJEKTER napisał/a:
Czyli 1,4 i 1,6 ( lub odpowiednik ) jak najbardziej TAK


Mój osobisty baran ;)
sata 100 bf 1.7 hvlp , materiał i miotła rozkrecona na max, ciśnienie 2.0 atm
produkt
podklad goldcar 5:1+10% rozcieńczalnika
https://picasaweb.google.com/116720131614707624098/BaranDlaRoberta?authkey=Gv1sRgCOSfnI6W8PiFFw

Nie ma potrzeby inwestowania w pistolet z dyszą 1.4 , mając takie efekty które gwarantuje sata z dysza 1.7.
Dodaj jeszcze 5% rozcieńczalnika a efekt bedzie jak przy m/m.


Do innych zadań jak np. m/m stosuje sie mniejsza dyszę... inaczej, to zawsze jest ten sam pistolet co słuzy do aplikacji warstw dekoracyjnych, czyli dysza przy tym podkladzie jeszcze mniejsza bo 1.3 :)
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-11-2012, 12:24   

Cytat:
Ja za 5 sekund mogę pokazac z 30 - 35 podkladow gdzie kazdy oscyluje w okolicach 50 zł.

To żaden wyznacznik jakości produktu...cena produktu w lakiernictwie jest ostatnim czynnikiem który bierze się pod uwagę w momencie wyboru danego produktu, dopiero ocenie zdolności rozlewności, wypełnienia po odparowaniu i utwardzeniu przy ilości warstw zalecanych przez producenta, po ocenie obróbki i czasu jaki się na to poświęca, po czasie w jakim dany wypełniacz się utwardza, po jego zachowaniu po czasie czyli kurczliwości lub jej braku można przejść do ocenienia produktu w kryteriach ceny...

Jak widać MK nie miałeś jeszcze do czynienia z dobrym grunto-wypełniaczem akrylowym..Duxone DP to żaden wykładnik jakości...można powiedzieć, że to podkład z niskiej półki jakościowej porównując do np. LE2001-7 DP, bo ten po odparowaniu nałożonych dwóch warstw np. pistoletem SATA KLC HVLP z dyszą 1,4 ma zdolność wypełnienia 120 um , czego nie osiągniesz na Duxone i podobnych tej półce jakościowej podkładach, poza tym Duxone ma niesamowicie długi czas utwardzania nie wspominając już o obróbce w porównaniu do LE...generalnie w normalnej pracy tani produkt wychodzi drożej, znam to z autopsji ..
Tak więc jeśli chodzi o markowe wypełniacze akrylowe, do ich nakładania zupełnie wystarczy dysza 1,4 i max dysza 1,6 przy pistoletach SATA, bądź dysza co jest maximum 1,8 przy pistolecie Accuspray 3M, większe dysze to już strata materiału i energii, brak uzasadnienia ekonomicznego jeśli chodzi o refinish
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-11-2012, 13:12   

jacklack napisał/a:
LE2001-7 DP

Nie miałem do cynienia i nie neguje tego że do markowych materiałów idealne są dysze o których pisze Robert.
Dlatego podałem jakie materiały zostały poddane ocenie a zarazem starałem sie ocenić jaką dysze można użyć aby optymalnie wspomóc niedoskonalosci produktu.
Oczywiscie niedoskonałości porównujac do twojego przykładu.

Zauważ że nie brałem za przyklad materiałów no name, czyli półki ekonomicznej.
A ta półka jest chyba najbardziej rozchwytywana na naszym krajowym rynku.
Jeden sprzedany karton podkladu protect 310 to jedna paleta podkładów no name za 26 złociszy....

Dlatego dla mnie i mojej osobistej półki materiałowej idealna jest dysza 1.6-1.7
Pozdrawiam.
Czas barana drzeć :aniolek:
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 29-11-2012, 13:32   

mkautos napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
Czyli 1,4 i 1,6 ( lub odpowiednik ) jak najbardziej TAK


Mój osobisty baran ;)
sata 100 bf 1.7 hvlp , materiał i miotła rozkrecona na max, ciśnienie 2.0 atm
produkt
podklad goldcar 5:1+10% rozcieńczalnika

Nie ma potrzeby inwestowania w pistolet z dyszą 1.4 , mając takie efekty które gwarantuje sata z dysza 1.7.
Dodaj jeszcze 5% rozcieńczalnika a efekt bedzie jak przy m/m.


Tu nie chodzi o to czy 1,4 czy 1,7 w konkretnym modelu SATA. 1,8 w Accuspray jest mniejsza niż 1,6 w SATA 100 RP. Tzn ma lepszą atomizacje i efekt końcowy. W KLC SATA wystarcza dysza 1,4 ... SICO czy inny tani badziew HP i wystarczy 1,4 max 1,5 bo tu ciśnienie na wylocie sie wyższe.

Jeżeli przekształcimy ten wątek w rozmowę o dyszach to też dobrze bo to dalej w temacie o pistolecie bądź co bądź do podkładu. Zamknijmy jednak najpierw to co rozpoczęliśmy jakąś konkluzją bo takie skakanie z wątku na wątek do niczego mądrego nie doprowadzi kogoś kto prześledzi temat i szuka rozwiązania.

Co do trendu i techniki aplikacji nie chyba wątpliwości ... Cienko słabym wypełniaczem na gładko jak w m/m czyli raczej z małą dyszą 1,4 - 1,6 ( 1,7 HVLP to pewien ewenement otwór musi być większy bo ciśnienie wylotowe jest mniejsze ) Jednocześnie 1,6 to nie wymiar metryczny. Można spokojnie w tym przypadku postawić znak równości między 1,6 RP a 1,7 HVLP.

Co do rozlewności w aspekcie wymiaru dyszy. Tu zasad jest prosta Większa dysza materiałowa przy tym samym ciśnieniu to mniejsza atomizacja ... jednym słowem "baran".
Mniejsza dysza to samo ciśnienie = większa atomizacja … jednym słowem „lustro”.

Jak produkt jest gęsty i formuje „barana” to najłatwiej go dolać i powłoka jest gładka. Efekt … wracamy do wady = grubo ciężko nieekonomicznie i z ryzykiem powstania wad powłoki.

Jak produkt jest rzadki i doskonale się rozlewa i jest lekki to nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po mniejsza dyszę materiałową np. 1,4 i aplikować go cienkim warstwami. To jest ten ideał do którego powinniście dążyć. Dobry rozlewny produkt i stosunkowo słaby wypełniacz ( 100 - 120 um max ) Przy małym ciśnieniu roboczym, małej dyszy i rozlewnym produkcie mamy to czego wszyscy szukają ... tanio, wydajnie, bez wad powłoki i z małym zapyleniem w lakierni.

Czy warto sięgać po 1,6 ( 1,7 ) np. w SATA 100 BF ? ... Oczywiście że tak bo to fabryczna konfiguracja tego pistoletu i pozwala nadal na osiągniecie tego efektu na którym nam zależy. Ciut większa dysza umożliwia nawet zastosowanie w wyjątkowych przypadkach cięższego materiału. To bardzo dobre rozwiązanie ... ale za 800 - 1200 zł.

Czy inwestować ? ... jak tylko kogoś stać to oczywiście że tak. ... ale co w przypadku gdy mam np. minijet SATA z dyszą 1,4 i zadanie do wykonania ... dwa elementy do malowania ?

Co teraz ?

Panowie pomocy ... tani pistolet do podkładu na jeden raz. Poniżej seria linków do allegro i sklepu z zabawkami, oraz składu złomu ? ;)

Z moich postów wynika, że nie ma problemu ... a nawet są tu same zalety. Po za psychologicznym oporem wykorzystani minijeta do podładowania :) Jaka jest alternatywa po zestawieniu tego z postami MK ... Kupić pistolet z większa dyszą ... z dużo większą :nono:
W czym więc jest problem ? W tym przypadku tylko w wyborze techniki naprawy i odpowiedniego doskonałego produktu międzywarstwowego. Nie ma tu problemu z pistoletem i jego dyszą.

W przypadku gdy jednak 1,4 jest beeee ... No to ... zakup drugiego pistoletu z dyszą 1,8 i wygodnego dla amatora ciężkiego wypełniacza ;)

Nie namawiam do zakupu pistoletu do podkłady z dyszą 1,4 … tylko twierdzę że taki też może być. Negatywnie wypowiadam się jednak o dyszach 1,8 RP ( 1,9 HVLP ) w modelu z tego tematu. Nie dlatego że sie nie da nimi pracować ... albo są złe czy wadliwe. Są OK. Ale ten wątek nie jest o tym co akceptowalne i OK tylko o tym co idealne. O technice realizacji powłoki z tłem jakim w tym przypadku jest pistolet i jego dysza materiałowa.

Jeszcze raz z podsumowania powyżej ( dla SATA 100 BF ) :

1,4 i 1,6 ( lub odpowiednik 1,7 w HVLP ) jak najbardziej TAK
1,8 i 2,0 ( i odpowiedniki 1,9 2,1 w HVLP ) absolutnie NIE

Tu uwaga ! .... oczywiście do profesjonalnego refinishu ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
gugun
uzależniony od forum


Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 343
Punkty: 5/1
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 29-11-2012, 13:55   

PROJEKTER napisał/a:
Nie namawiam do zakupu pistoletu do podkłady z dyszą 1,4 …
ja do podkladu uzywam saty 3k z dysza 1.4 i efekt koncowy,oszczednosc materialu,szybkosc, komfort pracy i co tylko idzie bez porownania z dysza 1.8-2.0 przy jakims tanszym cacuszku... tez zawsze walilem tanszymi z dysza 1.8-2.0 podklad poki nie uzylem do tego celu dyszy 1.4 w sacie 3k
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-11-2012, 14:37   

gugun napisał/a:
ja do podkladu uzywam saty 3k z dysza 1.4 i efekt koncowy,oszczednosc materialu,szybkosc, komfort pracy i co tylko idzie bez porownania z dysza 1.8-2.0 przy jakims tanszym cacuszku..


Też żałuję że kiedyś sprzedalem moją 3000rp.
Dodajac że dysza 1.4 jest wieksza niż 1.6 w sacie 100 rp ..... to nie dziwi fakt że dobrze sie nim aplikuje podkład.
 
     
gugun
uzależniony od forum


Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 343
Punkty: 5/1
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 29-11-2012, 15:07   

mkautos napisał/a:
Też żałuję że kiedyś sprzedalem moją 3000rp.
Dodajac że dysza 1.4 jest wieksza niż 1.6 w sacie 100 rp ..... to nie dziwi fakt że dobrze sie nim aplikuje podkład.
ja na poczatku zalowalem ze kupilem dysze 1.4 a nie 1.3
bo troche ciezko bylo nabrac wprawy zeby tego potwora okielznac :) teraz mialem zakupic cos do pokladu,czailem sie na pistolet z tematu ale jak sobie przypodkladowalem nia pare razy to postanowilem sobie ja zostawic do podkladu a do lakieru kupic cos w zamian.
ci powiem mozna postawic znak rownosci pomiedzy 1.4 u mnie a 1.8 w innym jesli chodzi o gestosc podkladu,bo radzi sobie doskonale z dosc gestym podkladem przy okazji zachowujac dosc szeroka miotle. saty 100 jeszcze nie mialem w rekach i chyba wychodzi na to ze nie bede mial wiec sie nie wypowiem. ale sata 3k z dysza 1.4 idealna do podkladu ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 29-11-2012, 17:28   

gugun napisał/a:
sata 3k z dysza 1.4 idealna do podkladu

A do tego,podłoże pod podkład wykończyć p320-360,rzadszy podkład nie 5:1,a 4:1, lub podklad m/m.Na koniec lekkie szlifowanko :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Winogrodnik
Użytkownik


Wiek: 50
Dołączył: 29 Lis 2012
Posty: 3
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Łódź
Wysłany: 29-11-2012, 18:14   

Panowie, wszystkie niezbędne informacje co do średnic dyszy względem przeznaczenia dostępne są na stronie producenta w/w pistoletu, należy tylko wybrać właściwego producenta farb:

http://www.sata.com/index.php?id=lackdaten&L=6

Do szpachli natryskowej przeznaczony jest model SATA 100 BP o średnicy dyszy 2,5 mm
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-11-2012, 19:11   

Winogrodnik napisał/a:
Panowie, wszystkie niezbędne informacje co do średnic dyszy względem przeznaczenia dostępne są na stronie producenta w/w pistoletu, należy tylko wybrać właściwego producenta farb:

Co za pech.

No co za pech.... :D
Ale pech....

Jak tu przyznac rację lakiernikowi z nory?

Oj to juz mega pech..... :aniolek:

[ Dodano: 29-11-2012, 19:14 ]
PROJEKTER napisał/a:
Sorry ...

Hehehee.
jacklack napisał/a:
porównując do np. LE2001-7 DP, bo ten po odparowaniu nałożonych dwóch warstw np. pistoletem SATA KLC HVLP z dyszą 1,4 ma zdolność wypełnienia 120 um ,


Hehe.
Gdzie tu oszczedność czasu.
Strona sata wyraźnie zaleca klc z dysza 1.7 hvlp do tego podkładu o którym sam napisałes.

Nie ze 1.4 nie idzie.
Ale po co się męczyć skoro jasno i wyraźnie producent swoje zalecenia na stronce zamiescił?

[ Dodano: 29-11-2012, 19:15 ]
Winogrodnik,
Masz mega punkta i zgrzewke browarów z dysza 1.4. :aniolek:
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 29-11-2012, 21:05   

mkautos napisał/a:
Hehehee.
jacklack napisał/a:
porównując do np. LE2001-7 DP, bo ten po odparowaniu nałożonych dwóch warstw np. pistoletem SATA KLC HVLP z dyszą 1,4 ma zdolność wypełnienia 120 um ,


Hehe.
Gdzie tu oszczedność czasu.
Strona sata wyraźnie zaleca klc z dysza 1.7 hvlp do tego podkładu o którym sam napisałes.

mkautos, Ja doskonale wiem co pisze na stronie SATA i jakie są zalecane pistolety i dysze do aplikacji wypełniacza akrylowego przez producenta tego sprzętu, i absolutnie tego nie podważam ani nie kwestionuję...zaglądam na tą stronę prawie tak często, jak do do strony z kartami technicznymi produktów na których pracuję ;)

W mojej powyższej wypowiedzi pisząc o dyszy 1,4 którą aplikowałem LE2001-7 bardziej skłaniałem się ku oszczędności tego materiału i pod tym kontem napisałem moją subiektywną opinię.

Może czas aplikacji tym pistoletem nie jest jakiś szałowy, ale też ta aplikacja nie jest na tyle wolna aby generowała nie wiadomo jakie koszty z tego tytułu...stosunkowo z tego co zauważyłem, to raczej mam większe korzyści z oszczędności materiału aniżeli strat ze zmarnowanego czasu w tym szczególnym przypadku...
Oczywiście każdy w tej kwestii może mieć swoje odrębne zdanie, i może ładować wypełniacz dyszą nawet 2.0, tylko czy są z tego jakieś korzyści?

Winogrodnik, dzięki, że rozjaśniłeś wszystkim cały ten problem z doborem dysz ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
martek
Moderator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 1724
Punkty: 14/14
Skąd: opolskie
Wysłany: 29-11-2012, 21:13   

chopy, a ile pakujecie podkladu na rozszlifowaną maske, opryski, jakas wgniotka zaszpachlowana, czyli cała maska w podkład, maska średniej wielkości powiedzmy passat B5 ??
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 29-11-2012, 21:28   

jacklack napisał/a:
Ja doskonale wiem


Oczywiście nie neguje, nawet nie próbuje sie porównywać.

Ciesze się że mogę zrozumieć to co zawarte jest tu na forum w przekazie.
To pomaga, oszczedza czas i pieniadze.
Co widac na przykładowych fotkach mojego barana.
Widać?

martek,
Heh.. tak na oko ja bym gdzies umieszał 200-250 gram mieszanki - w tym 15% rozpucha.
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 30-11-2012, 13:56   

mkautos napisał/a:
Oczywiście nie neguje, nawet nie próbuje sie porównywać.

A Ja ... w swojej zawodowej bezczelności i arogancji pozwolę sobie jednak na poważne zanegowanie tego co jest na stornie producenta pistoletów. ;)

Najpierw kilka faktów.

@gugn używa do podładowania SATA 3000 RP z dyszą 1,4 i jest zaskoczony efektem ... WOW ! … Dlaczego więc producent pistolet o tym nie informuje na stornie www ?

Wiesz o tym MK że SATA 1000 jest znacznie lepszym pistoletem do podładowania niż model 100 ? ... będziesz miał okazje sprawdzisz i się przekonasz ... Tylko dlaczego SATA o tym nie wspomina na swojej stronie ?

Ty musisz coś zrozumieć MK. Gdy nie wiele wiesz o lakiernictwie, możesz tylko opierać się o karty techniczne i zalecenia producenta sprzętu. Nie ma innego wyjścia bo to jedyna droga do trzymania się jakiś zasad. Ten etap TO forum przechodziło kilka lat temu. Gdy jednak zaczynasz już pracować systemami dedykowanymi do napraw samochodów i przerabiasz kolejny system ( tu uważaj bo nie piszę o samodzielnym dobieraniu sobie szpachli firmy X a podkład z Y i lakieru z zaprzyjaźnionej mieszalni tylko o kompletnych systemach :nono: )
to zaczynasz dostrzegać to co rożni te systemy i to co jest w nich identyczne.

Z biegiem lat zaczniesz kapować ze karty techniczne nie kłamią tylko są nieprecyzyjne, że zalecenia producenta pistoletu lakierniczego to wskazówka której warto się trzymać, ale tylko w określonych przypadkach w innych to zalecenie jest kulą u nogi w realizacji zadania. Wszytko dlatego że opisy technologiczne są robione w jakimś kontekście sprawy, a te techniczne w jakiejś bezpiecznej ramie. Nie możesz jednak działać wbrew wszelkim zasadą chemicznym i technicznym … możesz tylko wypiąć się na drobiazgi … czas suszenia ilość warstw , lepkość temperatura aplikacji … czy średnica dyszy materiałowej . Wiedza o tym co jest tu ważne i nienaruszalne, a co jest tylko nic nie wartą pierdołą … to już przychodzi z wiedzą i doświadczeniem zawodowym.

Gdy SATA zaleca ci stosowanie dyszy 1,8 w konkretnym modelu pistoletu odnosząc się do konkretnego produktu to nie popełnia błędu. Jak szybko nie zrozumiesz w czym rzecz … kupisz SATA z dyszą 1,8. SATA zrobiła prawidłowo. Gęsty wypełniacz ( jeden z kilku produktów w systemie ) musisz zastosować dyszę 1,8 albo nadmiernie rozcieńczyć produkt gdy masz już pistolet z mniejszą dyszą. Jednak w tym samym systemie lakierniczym znajdziesz z pewnością lekki wypełniacz i dla niego dysza 1,6 może być już ciut za duża. Mało tego producent tego wypełniacza podaje informacje 4:1 + 10 - 20 % rozcieńczalnika. 10 czy 20 % to ogromna różnica w lepkości takiego produktu. Celowo pisze ci tu o systemach a nie o jakiś pojedynczych podkładach bo produkty w systemie pozwalają ci na samodzielny wybór techniki naprawy. Chcesz grubo to produkt „C” chcesz cienko to produkt „A”. Producenci szpachli i wypełniaczy natryskowych dostarczają przez swoich dystrybutorów do mieszalni to co się sprzedaje. Sprzedaje się najczęściej produkt o dużej zdolności wypełnienia bo z niego chętnie korzystają amatorzy topiący w wypełniaczu wady obróbki szlifierskiej. Zaczynasz tak robić. Przyjmujesz to za „swój” system i technikę i odrzucasz produkty o słabych zdolnościach wypełnienia. Mało tego …nie dasz sobie wyjaśnić że popełniasz błąd. Nie próbowałeś inaczej … trudniej ale lepiej wydajniej trwałej i bez wad które w tamtym systemie naprawy co jakiś czas się ujawniają.

Zwróć uwagę, że taki tekst z mojej strony ... olej wytyczne ... rób tak albo tak ... jeszcze dwa lata temu spotkałby się tu z wielką awanturą ;) . Do pewnych niuansów technologicznych niestety trzeba dorosnąć zawodowo. Wtedy dopiero zobaczysz, że pomiędzy tym co sugeruje ci producent pistoletu, lub materiału jako zalecenie techniczne, a tym jak należy to wykonać nie ma sprzeczności …. tylko wielkie pole do zagospodarowania.

Zobacz taką informację ... aplikację realizować dyszą 1,6 mm wydaje się bardzo precyzyjna w karcie technicznej produktu...... Czyżby ??? Jak się okaże że Accuspray 1,8 albo SATA 3000 RP 1,4 z tym samym produktem między warstwowym daje efekt lustra i do tego aplikuje go bardzo wydajnie to mam sie wypiąć na to i udać że tego nie widzę ? ... Mam jak osioł trzymać się zaleceń ... czy jednak uruchomić myślenie ? W tym wszystkim jest jeszcze „technika” ... nie technologia tylko technika realizacji zadania. Jedni mieszają kit szpachlowy z utwardzaczem jak herbatę inni między szpachelką a tacką obracają go i dokładne rozcierają z utwardzaczem uzyskując idealne połączenie składników. Dwa sposoby ... Jeden z nich jest wadliwy ... ale nie znajdziesz takiej informacji w karcie technicznej poliestru ... z pomocą musi przyjść czyjaś praktyczna wiedza, albo twoje własne doświadczenie. :nono:

Co zrobisz ? .... jak dostawca systemu lakierniczego daje ci do wyboru trzy wypełniacze akrylowe w kartach jest info, że możesz dodawać rozcieńczalnik albo nie ... czyli od 0 - 15 %. Trzy - każdy o innej gęstości i zdolnościach wypełnienia, a różnica pomiędzy maksymalnie rozcieńczanym podkładem "A" a takim prosto z puszki typem "C" jest taka jak między jogurtem, a budyniem.

Ja wiem co zrobię.

Zgodnie z techniką jaką sobie wypracowałem wybiorę ten produkt który ma cienkie zdolności wypełniające ( 100 um ) rozcieńczę go do maksymalnej wartości podawanej przez producenta ... zauważę wtedy że zalecenia SATA co do tak przygotowanego produktu są guzik warte ... o ile w ogóle je znajdę ... i po prostu wykonam naprawę prawidłowo, oszczędnie tanio i szybko pistoletem z dyszą 1,4. Zmienię technikę … zastosuje 1,6 ... dopadnie mnie lenistwo sięgnę po inny produkt i dysze 1,8 lub 2,0

A TY MK co zrobisz ? Będziesz się motał i zastanawiał co na to SATA, albo Novol ? Dopasujesz technikę własnej pracy do zaleceń producenta materiałów, czy producenta pistoletów ? ... Może wybierzesz własny system i technikę pracy i pod to dopasujesz produkty ( decyzje o konkretnych produktach ) i odpowiedni do tego sprzęt ?

Pewnie chciałbyś dopasować produkty i sprzęt do tego jak tobie jest wygodnie ? Masz rację ... słuszny kierunek ... Tylko żeby z tego nie wyszło wielkie gówno ... wraca to co napisałem na początku ... wiedza i zawodowe doświadczenie na temat technologii i systemów lakierniczych ...Znajomość kart technicznych. Wiedza o tym że kilka sposobów budowy powłoki to prawidłowe rozwiązania, a nie tylko jeden … jakiś idealistyczny :nono:

Jak widzisz w swojej zawodowej arogancji mogę sobie pozwolić na negowanie lub doprecyzowywanie zaleceń SATA czy IWATA, oraz doprecyzowywanie tego co piszą producenci materiałów … a TY już doszedłeś do tego poziomu ? Też możesz już z pełną świadomością skutków wad i zalet powiedzieć, lub napisać co jest lepsze i dlaczego ? ;)

Przypomnij sobie @Lackdoktor naszą wymianę postów w sprawie … reaktywny - epoksydowy opartą i skrajnie różne interpretacje tego samego zdania w karcie technicznej Novola które przytoczyłeś na forum :nono: To najbardziej jaskrawy przykład tego że jak czegoś nie rozumiesz, nie widzisz tego w szerszym kontekście, nie wiesz jak działa, czy jakie zasady są z tym związane to widzisz zalecenie technologiczne jako czarne albo białe. To Dorze. Na początku kariery to nawet doskonale. Tak ma być.

Jednak dla mnie to wielkie szare pole. Białe na początku i czarne na końcu. Po środku kilka możliwości każda inna .Jak w przypadku zaleceń dysza 1,4 - 1,6. Weźmiesz 1,4 w IWATA W400 z dyszą WBX i pewnie średniej gęstości podkład nawet nie będzie próbował wylecieć. 1,4 w SATA 3000 RP i realizujesz zadanie z satynowym połyskiem podłoża i lustrzaną gładkością ;) Niby 3000 czy W400 to nie są pistolety do podkładu … ale jako czarnobiały uparciuch mógłbym napisać …. Niestety producent materiału nie zabrania go nakładać IWATA W400 WBX pisze tylko o rozmiarze dyszy … 1,4. Jest 1,4, a materiał i pistolet pluje … czyli karta techniczna jest do dupy. Zmieniam dyszę w W400 na LV 1,4 i nie ma już problemu.

Wejdź MK na wyższy poziom technologiczny. W tej dyskusji nie masz racji. Bez względu na to co zaleca SATA czy producenci materiału. Ta dyskusja ma inny kontekst. Oszczędności wydajności i co najważniejsze profesjonalnej techniki naprawy ... z cienką warstwą wypełniacza pod powłoką lakieru. Nie musisz jednak tak robić. Mało tego … masz rację że dysza 1,7 przy 100 BF jest wygodna i uniwersalna. To jednak nie zmienia głównej tezy tego wątku.

Dodam jeszcze taki drobiazg … Gdybyś kiedyś pomimo awantury i wykazywania jaki ze mnie głupek … nie został oświecony, że wymiary dysz materiałowych w markowych pistoletach nie są metryczne i 1,7 to nie 1,7 mm ... Co by by było gdybyś nie wiedział że RP ( LVLP ) i HVLP to różne ciśnienia wyjściowe i że 1,6 RP 100 BF SATA ma większy wydatek materiału i lepszą atomizację niż 1,7 HVLP 100 BF ? Ten temat zawierał by wtedy same bzdury z twojego punktu widzenia … włącznie z tą że np. @gugun dyszą 1,4 w SATA 3000 RP nakłada podkład i jest zadowolony z efektu.

Pomyśl jak byś odbierał ten temat i posty w nim zawarte gdybyś tego nie wiedział. Pomyśl teraz o tym że jeszcze o wielu aspektach technicznych i technologicznych nie wiesz, a potem spróbuj zrozumieć o co TU chodzi … bo nie o to co zaleca SATA, lub karty techniczne. ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne