lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
wlasna dzialalnosc-pomoc
Autor Wiadomość
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 07-06-2010, 11:41   wlasna dzialalnosc-pomoc

witam mam takie pytanie jakie normy i formalnosci sa potrzebne do zarejestrowania lakierni jako dzialalnosc? zaklad narazie bez pracownikow tylko ja ogolnie pytam co trzeba spelnic bo np nie wiem jak z bhp czy z samym garazem co musi spelnic czy moze byc np zwykly z plyt czy tez nie. na poczadku chce tradycyjnie lakierowac lecz z czasem chce isc bardziej w kierunku aerografu bo mam do tego reke:) przyokazji tego posta mam do was pytanie czy ta sprezarka nadaje sie do prac lakierniczych najczesciej elemety zadko calosciowki
Charakterystyka metabo
Mobilny, dyspozycyjny, olejowy kompresor tłokowy
Do wszystkich profesjonalnych zastosowań
Termiczne zabezpieczenie silnika
Osłoniety napęd pasowy z dużymi kołami pełniącymi rolę wentylatora
Wyłącznik ciśnieniowy z odciążającym zaworem rozruchowym szczególnie przydatnym przy rozruchu w niskich temperaturach
Reduktor ciśnienia
2 manometry - wskazanie ciśnienia w zbiorniku i ciśnienia wyjściowego po redukcji
Chłodnica wylotowa sprężonego powietrza

Dane techniczne
Typ głowicy: B5900
Pojemność zbiornika: 200 l
Ilość cylindrów: 2
Ilość stopni sprężania: 2
Wydajność teoretyczna (na ssaniu): 653 l/min
Wydajność efektywna (przy nadciśnieniu 7 bar): 414 l/min
Maksymalna moc silnika: 4,1 KW
Obroty na wale sprężarki: 1400 min-1
Napięcie zasilania/częstotliwość: 400/50
Ciśnienie nominalne: 11 bar
moze nie ta sprezarke tylko innna polecicie?
i jakiego guna byscie polecili tak w cenie od 1000 do 2000
z gory dzieki
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 07-06-2010, 14:22   Re: wlasna dzialalnosc-pomoc

arka napisał/a:
witam mam takie pytanie jakie normy i formalnosci sa potrzebne do zarejestrowania lakierni jako dzialalnosc?


.... hmmm ciekawe pytanie ... NIE MA ŻADNYCH ! ... nie ma takiej możliwości formalno prawnej ! ... żeby zarejestrować lakiernię jako działalność gospodarczą ... przykro mi ;( lakiernia nie ma PESELu :)

Lepiej się zastanów o co właściwie ci chodzi ? ... może trochę poczytaj odpowiednie tematy na Forum ... tak jasno zatytułowane, że już czytelniej się nie dało tego zrobić :nono: ... a potem pytaj ... z sensem.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 08-06-2010, 01:01   

masz racje moze sie pospieszylem z pytaniem moj blad, a chodzilo mi o to czy sa jakies wymogi dla lakierni aby mogla dzialac legalnie
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2010, 13:54   

Tak. Są takie wymogi.

1. Obiekt w którym jest lakiernia samochodowa musi mieć odpowiednie przeznaczenie
tj. odbiór techniczny dokonany przez Powiatowt Nadzór Budowlany z tytułem dopuszczenia do użytkownia jako : warsztat samochodowy, budynek usługowy, budynek produkcyjno usługowy, produkcyjno - przemysłowy lub ... jakikolwiek inny z którego wynika, że został dostosowany do prowadzenia w nim obsługi samochodów. ( nie koniecznie lakierni :nono: ... tylko obsługi samochodów )

Wykluczony jest garaż, budynek gospodarczy, inwentarski, handlowy i mieszkalny.

Jeżeli do takiego dopuszczonego do uzytkowania obiektu chcesz wprowadzić lakiernię, to jej instalacja emisyjna ( wszystkie kanały wentylacyjne i grzewcze ) wymagają uzyskania pozwolenia z WIOŚ na emisję gazów i pyłów do powietrza. Dodatkowo konieczna jest zmiana posiadanego pozwolenia na produkcję odpadów ... w tym odpadów niebezpiecznych ... rozszerzając to o odpady z lakierni.

Dodatkowo pomiary NDSsch dla SANEPIDu na stanowisku pracy lakiernik samochodowy ( nie mylić z pomiarami dla ochrony środowiska bo to nie ma nic wspólnego :nono: ).

Jeszcze -Analiza zagrożenia wybuchem i klasyfikacja pomieszczeń, oraz wyznaczenie stref zagrożenia jeżeli nie ma zaopiniowanego projektu ( PPOŻ, BHP, SANEPID ) budowlanego, lub lepiej technologicznego lakierni.

Jeszcze - co kwartalne sprawozdanie z zestawieniem zużywanych materiałów chemicznych, co roczna opłata do Urzędu Marszałkowskiego za korzystanie ze środowiska.

no .... i to w zasadzie wszystko !
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-06-2010, 14:12   

PROJEKTER napisał/a:
no .... i to w zasadzie wszystko

Dobrze mają ci wszyscy co zaczynali w latach 90.
Lakiernie działają do dzis, ale dziwi mnie fakt ze większosc działa bez kabin a co za tym idzie niezgodnie z wymogami ochrony srodowiska itd.
Dlaczego one działają legalnie i kiedy okres karencji im sie skonczy??/
O ile taki jest.
Mysle ze nie dostaną zgody na prowadzenie działalnosci przy jej przedłużaniu, bo ona chyba jes na ??? 10 lat dawana???
Poprosze o jakies wytłumaczenie bo taka lakiernia z poprzedniej epoki niczym sie nie różni od niezgłoszonej lakierni w legalnej firmie powiedzmy blacharskiej czy innej podobnej w branzy samochodowej.
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2010, 15:33   

Nie no .... różni się zasadniczo bo ma zgodę na emisję ... czyli jej właściciel płaci za korzystanie ze środowiska ( nie za trucie ... bo standardu emisyjnego nikomu nie wolno przekroczyć ) Pozwolenia są faktycznie wydawane na 10 lat tj ... były bo teraz na 3 - 5 - 10 lat, ale zgłoszenie jest bezterminowe. Natomiast czy lakiernia ma kabinę, czy nie, to dla ochrony środowiska bez znaczenia. Nikogo nie interesuje co jest poniżej wyrzutni emitera, kabina, stanowisko lakiernicze, czy pomieszczenie z kafelkami ... ważne co wylatuje do powietrza. Kabina nie była i nie jest żadnym urządzeniem ekologicznym ... choć producenci kabin i ich oferenci stają na głowie żeby taki mit utrwalać wśród potencjalnych nabywców.
Fajne jest też to o certyfikacie CE :glupek: , Deklaracji Zgodności i normie PN-EN 13355 : 2005 :glupek: świetne w sprawie prawnego wymogu prędkość opadu 0,25 m/s a najlepiej 0,3 m/s: :hahaha1: ... doskonałe to o zaletach ekonomicznych rekuperacji :buhaha: .... no i szlagier - Kabiny do lakierów wodnych :smiech:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 08-06-2010, 17:22   

PROJEKTER napisał/a:
1. Obiekt w którym jest lakiernia samochodowa musi mieć odpowiednie przeznaczenie
tj. odbiór techniczny dokonany przez Powiatowt Nadzór Budowlany z tytułem dopuszczenia do użytkownia jako : warsztat samochodowy, budynek usługowy, budynek produkcyjno usługowy, produkcyjno - przemysłowy lub ... jakikolwiek inny z którego wynika, że został dostosowany do prowadzenia w nim obsługi samochodów. ( nie koniecznie lakierni :nono: ... tylko obsługi samochodów )


Może głupie pytanie... a jednak chciałbym wiedzieć.
Znajomy lakiernik oddalony ode mnie jakieś 10 km. ma zarejestowaną lakiernię w... byłym CHLEWIE ;)
Działalność usłogowa jaką prowadzi zarejestrowana jest jako blacharstwo-lakiernictwo (jednoosobowe).
Przez trzy lata jedyna kontrola jaka go zaskoczyła to skarbówka. Rozlicza się na ryczałt . Sprawdzili czy dopełnia formalności iii tyle.
Opłaty:
- xx % od wykonanej usługi
- zus

magik ? :D

Tylko prośba: Projekter nie pisz nam tu w tym bolszewickim języku urzędasów :)

Pozdrawiam i czekan na odpowiedź.
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-06-2010, 17:27   

Deca-Durabolin napisał/a:
Pozdrawiam i czekan na odpowiedź.

Tez pisałem o tym wczesniej...
I bardzo mnie ciekawi tak jak kolege powyzej.
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-06-2010, 17:34   

No ale czego nie rozumiesz? Skarbówka sprawdziła co swoje i nic więcej ich nie interesuje. Popytaj innych okolicznych lakierników, czy któryś z nich załatwiał jakieś papiery związane ze środowiśkiem albo ze zmianą sposobu zagospodarowania budynku, zapewne nie. A działają już przecież x lat i nie mieli żadnej kontroli, normalne. Dopuki, sąsiad, klient, albo ktoś z konkurencji która naprawde legalnie działa a traci klientów przez takie chlewnie nie podpierdzieli takiej lakierni to prawdopodobienstwo kontroli nie jest duże. No chyba, że zatrudnisz jakiś pracowników to wizyta sanepidu i pipu jest wielce prawdopodobna i wtedy nawet nie myśl o chlewni bo już jakieś warunki trzeba spełniac.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 08-06-2010, 18:15   

ZIEMBA napisał/a:
No ale czego nie rozumiesz?


Tego :
PROJEKTER napisał/a:
Obiekt w którym jest lakiernia samochodowa musi mieć odpowiednie przeznaczenie
tj. odbiór techniczny dokonany przez Powiatowt Nadzór Budowlany z tytułem dopuszczenia do użytkownia jako : warsztat samochodowy, budynek usługowy, budynek produkcyjno usługowy, produkcyjno - przemysłowy lub ... jakikolwiek inny z którego wynika, że został dostosowany do prowadzenia w nim obsługi samochodów. ( nie koniecznie lakierni :nono: ... tylko obsługi samochodów )

Wykluczony jest garaż, budynek gospodarczy, inwentarski, handlowy i mieszkalny.


A jednak mechaniory, sąsiad stolarz i okoliczni lakiernicy ( mieszkam na wsi) wszystkie działalności zalegalizowali a niektórzy są w trakcie legalicazji w starych pomieszczeniach rolniczych.
Takowe posiadam. Badzo duże. Szkoda mi wywalać kasy na nowy budynek skor ten wystarczy "odrestaurować".

Mogę się mylić oczywiście dlatego pytam. Spokojnie proszę Pany ;)
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2010, 18:16   

No tak .... i co Ja tu mogę dodać jak @Ziemba wszystko wyczerpująco opisał ... może tylko to że na ograniczeniu prędkości do 40 km/h nikt nie zwalnia ... dopóki nie wywali w tym miejscu mandatu lub co gorsze nie straci "prawka". tylko takich znaków są tysiące na drogach a patroli z drogówki kikaset ( a nawet naście ) ... Tylko czy to że ich nie ma tam gdzie się łamie prawo oznacza że można to bezkarnie robić ? .... Oczywiście że można ... do czasu Panowie do czasu !

Przypomnę tylko że wiele garażowych lakierni istnieje już 20 lat ... a taka sobie Ustawa Prawo Ochrony środowiska dopiero od 21 kwietnia 2001 ... albo takie rozporządzenie o LZO - trzy lata, a rozporządzenie o dopuszczalnej ilości substancji chemicznych wprowadzanych do powietrza jest z 22 grudnia 2009 i weszło w życie 06 stycznia 2010
... jeszcze potrwa chwilę zanim takie lakiernie znikną i to nie urzędnicy będą je tropić tylko sąsiedzi ... kto chciałby mieszkać obok spalarni śmieci ... a to też dla kogoś tylko interes i przepisy do pogwałcenia.

... ale spokojnie Panowie, powoli, powoli i sukcesywnie od kilku lat, pętla się zaciska ... kto chce niech zostaje w środku ;) ... a jestem absolutnie pewien, że znajdzie się nie jeden samobójca.


... i w ten oto sposób przedpremierowo ukazały się cytaty z nowej publikacji, która pojawi się publicznie za dwa miesiące :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Ostatnio zmieniony przez PROJEKTER 08-06-2010, 18:19, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 08-06-2010, 18:18   

I coś mi się obiło o uszy albo oczy, że jednoosobową działalność to można siebie nawet na 10-tym piętrze w bloku zarejestrować... hm ale rejestracja to chyba jeszcze nic.


Załóżmy, że sąsiadów mam ok. Do najbliższego ok. 400m. z tym, że wiadomo, że ktoś i tak podpierdzieli jak zacznie się kręcić.

[ Dodano: 08-06-2010, 18:22 ]
PROJEKTER napisał/a:
... ale spokojnie Panowie, powoli, powoli i sukcesywnie od kilku lat, pętla się zaciska ... kto chce niech zostaje w środku ;) ... a jestem absolutnie pewien że znajdzie się nie jeden samobójca.


I bardzo dobrze. Przez te kombinacje właśnie Polska jest krajem słabo rozwiniętym.
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-06-2010, 18:23   

Deca-Durabolin,
Chodzi o to ze rejstrując działalnosc zgłaszasz jej rodzaj.
I juz jest legalnie, wiadomo ze skarbowke i zus tez zgłaszasz.
Ale zeby było całkiem legal to musisz pomieszczenie czy budynek przekształcic w warsztat.
Jakies okreslone wymogi są i z szopy nie zrobisz warsztatu.
Trzeba tez opłacac w gminie podatek od powierzchni przeznaczonej na działalnosc a nie jst on mały.
Zapewne ;) zapomnieli ;) zgłosic do gminy ten fakt.
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-06-2010, 18:26   

PROJEKTER napisał/a:
No tak .... i co Ja tu mogę dodać jak @Ziemba wszystko wyczerpująco opisał ... może tylko to że na ograniczeniu prędkości do 40 km/h nikt nie zwalnia ... dopóki nie wywali w tym miejscu mandatu lub co gorsze nie straci "prawka". tylko takich znaków są tysiące na drogach a patroli z drogówki kikaset ( a nawet naście ) ... Tylko czy to że ich nie ma tam gdzie się łamie prawo oznacza że można to bezkarnie robić ? .... Oczywiście że można ... do czasu Panowie do czasu !

Przypomnę tylko że wiele garażowych lakierni istnieje już 20 lat ... a taka sobie Ustawa Prawo Ochrony środowiska dopiero od 21 kwietnia 2001 ... albo takie rozporządzenie o LZO - trzy lata, a rozporządzenie o dopuszczalnej ilości substancji chemicznych wprowadzanych do powietrza jest z 22 grudnia 2009 i weszło w życie 06 stycznia 2010
... jeszcze potrwa chwilę zanim takie lakiernie znikną i to nie urzędnicy będą je tropić tylko sąsiedzi ... kto chciałby mieszkać obok spalarni śmieci ... a to też dla kogoś tylko interes i przepisy do pogwałcenia.

... ale spokojnie Panowie, powoli, powoli i sukcesywnie od kilku lat, pętla się zaciska ... kto chce niech zostaje w środku ;) ... a jestem absolutnie pewien że znajdzie się nie jeden samobójca.


Dokładnie. Dlatego uważam, że Ci co działają legalnie i wrzucili duuużo kasy, żeby spełniac te wszystkie przepisy powinni dązyc do tego, żeby likwidowac tych co działają nie zgodnie z przepisami. Może nie likwidowac bo to nie o to chodzi, ale poprostu się z nimi dogadywac. Wytłumaczyc jakie są przepisy i obowiązki tych co lakierują. I albo robicie za tyle co my, ew. 50zł taniej, wtedy żyjemy w zgodzie i pijemy wieczorami piwko, a jak macie nas w dupie to spodziewajcie się kontroli i tyle. Wielu się pewnie oburzy na to co napisałem, ale tak powinno się robic.
_________________

Ostatnio zmieniony przez ZIEMBA 08-06-2010, 18:27, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2010, 18:27   

Deca-Durabolin napisał/a:
ZIEMBA napisał/a:
No ale czego nie rozumiesz?


Tego :
PROJEKTER napisał/a:
Obiekt w którym jest lakiernia samochodowa musi mieć odpowiednie przeznaczenie
tj. odbiór techniczny dokonany przez Powiatowt Nadzór Budowlany z tytułem dopuszczenia do użytkownia jako : warsztat samochodowy, budynek usługowy, budynek produkcyjno usługowy, produkcyjno - przemysłowy lub ... jakikolwiek inny z którego wynika, że został dostosowany do prowadzenia w nim obsługi samochodów. ( nie koniecznie lakierni :nono: ... tylko obsługi samochodów )

Wykluczony jest garaż, budynek gospodarczy, inwentarski, handlowy i mieszkalny.


A jednak mechaniory, sąsiad stolarz i okoliczni lakiernicy ( mieszkam na wsi) wszystkie działalności zalegalizowali a niektórzy są w trakcie legalicazji w starych pomieszczeniach rolniczych.
Takowe posiadam. Badzo duże. Szkoda mi wywalać kasy na nowy budynek skor ten wystarczy "odrestaurować".

Mogę się mylić oczywiście dlatego pytam. Spokojnie proszę Pany ;)


Dwa posty w jednej chwili ... upsss :)

... Już wyjaśniam. To że chcesz prowadzić warsztat w budynku po : oborze, stodole, czy garażu, nie oznacza, że nie możesz tego zrobić. To oznacza tylko tyle, że musisz dla tego budynku przeprowadzić procedurę "zmiany sposobu użytkowania". Dostosowujesz go do nowej funkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami i ze stodoły masz legalny warsztat. Warunek ... na to co chcesz zrobić musi pozwalać miejscowy plan zagospodarowania terenu ... i już ... robisz przebudowę do obowiązujących przepisów np. szersze drzwi korytarz czy tam doprowadzasz wodę na cele ppoż i socjalne ... zgłaszasz do Starostwa ....i już .... masz warsztat ... nawet z lakiernią jak sobie życzysz.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 08-06-2010, 18:39   

Cytat:
... Już wyjaśniam. To że chcesz prowadzić warsztat w budynku po : oborze, stodole, czy garażu, nie oznacza, że nie możesz tego zrobić. To oznacza tylko tyle, że musisz dla tego budynku przeprowadzić procedurę "zmiany sposobu użytkowania". Dostosowujesz go do nowej funkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami i ze stodoły masz legalny warsztat. Warunek ... na to co chcesz zrobić musi pozwalać miejscowy plan zagospodarowania terenu ... i już ... robisz przebudowę do obowiązujących przepisów np. szersze drzwi korytarz czy tam doprowadzasz wodę na cele ppoż i socjalne ... zgłaszasz do Starostwa ....i już .... masz warsztat ... nawet z lakiernią jak sobie życzysz.

I konkret.
;)
Wałkowałeś to już na forum set razy tak więc punkcik za powtórkę...
A teraz... czy to się opłaca (?) doprowadzidź budynek do stanu używalności i tak jak wspomniał Ziemba do zgodności z prawem... czy lepiej startować z modularem...
Na forum to może jednak za dużo informacji ;)
Pozdrawiam i dzięki.
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2010, 18:43   

W sprawie SPOŁECZNEJ SPRAWIEDLIWOŚCI to napiszę wam jako przykład taka rzecz :

Przy jednej ulicy działają dwie lakiernie ... jedna od 10 lat druga właśnie budowana.

Więc jedne lakiernik maluje ( legalnie ze zgłoszeniem ) konwencją pięć samochodów dziennie w tym dwa na słoneczku i smrodzi sąsiadom .... drugi otrzymuje decyzję że ma zainstalować filtry wszędzie gdzie tylko można, i tam gdzie nie można, węgiel aktywowany separatory, oczyszczalnie, podlega co rocznej kontroli i pomiarom ... i może malować dwa samochody w tygodniu.

Bo jeden dział na podstawie obowiązujących kiedyś przepisów a do nowych powinien się stosować ... a drugi albo spełni wszystkie wymogi albo nie będzie mieć tu lakierni.

Lada moment opublikuję teks LAKIERNIA NIE MILE WIDZIANA między innymi korzystając z waszych uwag ... bo faktycznie zauważam że Gminy zaczynają się usztywniać na NIE przy pozwoleniach na budowy warsztatów, a szczególnie lakierni.

Kiedyś było "kłopotliwie". teraz zaczyna być "ciężko" za kilka lat budowa malej lakierni będzie już nie możliwa. Gminy nauczyły się korzystać z przysługujących im praw do kształtowania terenu i modyfikowania zapisów w planie ... i prawie żadna nie chce u siebie małych warsztatów samochodowych .... co innego fabryka samochodów ... ale warsztat z lakiernią ... to NIE
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-06-2010, 18:50   

Deca-Durabolin napisał/a:
A teraz... czy to się opłaca (?) doprowadzidź budynek do stanu używalności i tak jak wspomniał Ziemba do zgodności z prawem... czy lepiej startować z modularem...


Już to przeliczałem i wyszło mi, że przeróbka jest ekonomicznie nie opłacalna. Lepiej postawic warsztat od zera, nie koniecznie odrazu modular ;) Ale uwierz mi, że przebudowa wyjdzie wcale nie taniej a napewno nie będziesz z niej do konca zadowolony bo pewych rzeczy nie zrobisz tak jak byś chciał tylko musisz zrobic tak, na ile pozwala Ci budynek który przerabiasz. Także jak będziesz chciał na poważnie startowac to zapomnij o przebudowach i stawiaj od zera. Jak będe już u siebie ruszał z budową to napewno założe temat na forum i będe w nim zdawał relacje ze zdjeciami ile każdy etap mnie kosztował, od kabiny poprzez pozwolenia i śrubki. Także wtedy zobaczysz sobie co ile naprawde kosztuje i że przebudowa jest nieopłacalna.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2010, 18:53   

Deca-Durabolin napisał/a:
I konkret. ;)
Wałkowałeś to już na forum set razy tak więc punkcik za powtórkę...
A teraz... czy to się opłaca (?) doprowadzidź budynek do stanu używalności i tak jak wspomniał Ziemba do zgodności z prawem... czy lepiej startować z modularem...
Na forum to może jednak za dużo informacji ;)
Pozdrawiam i dzięki.


.... szczerze powiem ... że nie wiem. Generalnie zawsze lepiej wybudować nowe i fajne ... ale o powodzeniu inwestycji decyduje doprowadzenie jej do końca a potem zamortyzowanie. To zawsze problem finansowy. Jak można doprowadzić budynek do porządku i legalnie zarabiać w nim kasę to trzeba porównać koszty takiego remontu z kosztami budowy nowego i już wiadomo. Wiele istniejących budynków wymaga nieznacznych zmian ... inne najlepiej jest zburzyć w cholerę i wybudować nowe

.... szczególnie, że w MODULARZE jest teraz o wiele więcej fajnych koncepcji np. Mini lakiernia ( dwa stanowiska ), albo warsztat z dużym mieszkaniem na piętrze i oddzielnym wejściem dla tych co nie mają kasy na dom i warsztat jednocześnie, jest obiekt do obsługi ciężarówek i krótkich autobusów ( 14 metrów stanowiska ). Trochę mnie klienci zmusili do modyfikacji ... ale zasada koncepcji modularny-warsztat, czyli lekkiej konstrukcji i możliwie minimalnych kosztow budowy z wyposażeniem - została ! .... po to powstał ten program ... bo pod indywidualne zamowienie zawsze można coś zaprojektować z rozmachem ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-06-2010, 19:01   

PROJEKTER napisał/a:
W sprawie SPOŁECZNEJ SPRAWIEDLIWOŚCI to napiszę wam jako przykład taka rzecz :

Przy jednej ulicy działają dwie lakiernie ... jedna od 10 lat druga właśnie budowana.

Więc jedne lakiernik maluje ( legalnie ze zgłoszeniem ) konwencją pięć samochodów dziennie w tym dwa na słoneczku i smrodzi sąsiadom .... drugi otrzymuje decyzję że ma zainstalować filtry wszędzie gdzie tylko można, i tam gdzie nie można, węgiel aktywowany separatory, oczyszczalnie, podlega co rocznej kontroli i pomiarom ... i może malować dwa samochody w tygodniu.

Bo jeden dział na podstawie obowiązujących kiedyś przepisów a do nowych powinien się stosować ... a drugi albo spełni wszystkie wymogi albo nie będzie mieć tu lakierni.

Lada moment opublikuję teks LAKIERNIA NIE MILE WIDZIANA między innymi korzystając z waszych uwag ... bo faktycznie zauważam że Gminy zaczynają się usztywniać na NIE przy pozwoleniach na budowy warsztatów, a szczególnie lakierni.

Kiedyś było "kłopotliwie". teraz zaczyna być "ciężko" za kilka lat budowa malej lakierni będzie już nie możliwa. Gminy nauczyły się korzystać z przysługujących im praw do kształtowania terenu i modyfikowania zapisów w planie ... i prawie żadna nie chce u siebie małych warsztatów samochodowych .... co innego fabryka samochodów ... ale warsztat z lakiernią ... to NIE


No tak, ale jak przyjdzie do mnie kontrola to i do tego obok też zajrzy czy stosuje się do obecnych przepisów. Nie wiem jak to jest w dużych miastach ale w wiejskich gminach i małych miasteczkach urzędnicy nie są bogami których nikt nie ruszy. To akurat wiem z własnego doświadczenia. I jak ktos jest mądry to napewno nie pozwoli na to, że urzednik każe mu stosowac się do najnowszych przepisów z ochrony środowiska a sąsiadowi nie, bo on już działa a ja dopiero otwieram. Nie w małych miejscowościach.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2010, 19:26   

Niestety to bardzo przykre, ale .... prawo "nie działa wstecz". Oznacza to, że istniejące obiekty stosują się do przepisów na mocy których otrzymały pozwolenie na funkcjonowanie, a nowo powstające do tych przepisów które obowiązują w chwili zatwierdzenia projektu budowlanego ( wydania decyzji z pozwoleniem na budowę ) ... to w mniejszym stopniu dotyczy ochrony środowiska bo tu raczej wszystkich obowiązuje to samo ... raczej .... bo jak ktoś ma pozwolenie na emisję z przed pięciu lat to może sobie pozwolić na więcej niż ten co o takie pozwolenie wystąpi dziś.

Dlatego każdy kto poważnie myśli o budowie w przyszłości ( nawet dalekiej ) własnej lakierni powinien troszeczkę zainwestować w projekt, formalności i uzyskanie pozwolenie na budowę na posiadanej działce, bo to jest ważne 3 lata ... a jak założy książkę budowy to ma na jej skończenie kolejnych 10 lat ... i w tym czasie niech się przepisy zmieniają ... taki inwestor jest cały czas "na prawie". To takie .... zatrzymanie czasu :) ... bo wtedy nowy pomysł władz Gminy ... o przeznaczeniu terenu np. pod turystykę ... już go nie dotyczy ( niektórzy tu na Forum coś o tym wiedzą ;) )
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 08-06-2010, 19:35   

PROJEKTER napisał/a:
Niestety to bardzo przykre, ale .... prawo "nie działa wstecz". Oznacza to, że istniejące obiekty stosują się do przepisów na mocy których otrzymały pozwolenie na funkcjonowanie, a nowo powstające do tych przepisów które obowiązują w chwili zatwierdzenia projektu budowlanego ( wydania decyzji z pozwoleniem na budowę ) ... to w mniejszym stopniu dotyczy ochrony środowiska bo tu raczej wszystkich obowiązuje to samo ... raczej .... bo jak ktoś ma pozwolenie na emisję z przed pięciu lat to może sobie pozwolić na więcej niż ten co o takie pozwolenie wystąpi dziś.

Dlatego każdy kto poważnie myśli o budowie w przyszłości ( nawet dalekiej ) własnej lakierni powinien troszeczkę zainwestować w projekt, formalności i uzyskanie pozwolenie na budowę na posiadanej działce, bo to jest ważne 3 lata ... a jak założy książkę budowy to ma na jej skończenie kolejnych 10 lat ... i w tym czasie niech się przepisy zmieniają ... taki inwestor jest cały czas "na prawie". To takie .... zatrzymanie czasu :) ... bo wtedy nowy pomysł władz Gminy ... o przeznaczeniu terenu np. pod turystykę ... już go nie dotyczy ( niektórzy tu na Forum coś o tym wiedzą ;) )


No tak, mieszkamy w Polsce. Ale przecież 10lat temu też obowiązywały jakieś przepisy o ochronie środowiska i warsztaty też musiały je chyba spełniac? A co z przepisami ppoż, sanepid, bhp? Stare warsztatu muszą się stosowac do obecnych czy mogą do tych z przed 15lat?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 08-06-2010, 19:49   

Tak wprost mówiąc to oczywiście powinny do tych obecnych przepisów ... ale jednak pozwolenia na ich budowę były wydane kilkanaście lat temu ... więc wiele zasad i obowiązków nie dotyczy takich starych firm ... do następnej rozbudowy !

Jak ktoś dziś sobie wybuduje warsztat to też restrykcyjne przepisy wprowadzone za pięć czy dziesięć lat go nie będą dotyczyć ... inaczej ciągle trzebaby wszystko przerabiać :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 10-06-2010, 09:36   

powiem szczerze ze bardzo duzo tego i zagmatwane, zeby miec lakiernie prawna i z prawdziwego zdarzenia. zawsze mozna jak moj znajomy zarejestrowal sie jako naprawa konserwacja i naprawa aut ale rzecz jasna maluje wziol kase z dofinansowania i dziala w garazyku z plyt betonowych zawsze jakies rozwiazanie ale jak dlamnie to nie rozwiazanie tylko jakas sciema bo warunki do lakierowania moze nie masakra ale bardzo slabe i jeszcze strach przed niedajboze jakas kontrola:)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 10-06-2010, 10:07   

arka@ ... tak generalnie to wiele z tych pozwoleń dotyczy każdej firmy ... prawie wszystkie warsztatu samochodowego ... a tylko to pozwolenie na emisję ze standardem dla LZO samej lakierni. Twój kolega nie ma nielegalnej lakierni ... tylko nielegalną firmę działając w oparciu Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej ... czyli to jedno jest legalne ... ale do tego to trzeba mieć 18 lat, adres zameldowania, PESEL i NIP ... i już !

Firma w tym przypadku to także ( jak nie przede wszystkim ) budynek.

Nie martw się formalnościami tylko zapytaj ile to kosztuje ? .... klienta który rozbił samochód to tak średnio interesują właściwości podkładu epoksydowego czy skład lakieru ... jego interesuje tylko : kiedy, za ile i czy będzie wszystko zrobione OK ... z gwarancją.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 06-08-2010, 16:54   

Witam wszystkich!
Poczytałem trochę wasze wpisy, lecz mam prośbę:
Czy mógłby ktoś "obyty w temacie" wrzucić punkt po punkcie aktualne warunki do spełnienia w przypadku otwierania warsztatu blacharsko-lakierniczego w wynajętych pomieszczeniach?
(bez wymądrzania się)
Z góry dziękuję za pomoc ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 06-08-2010, 18:12   

CLAR napisał/a:
(bez wymądrzania się)


Tak nie da rady ;)

Jeżeli w tych pomieszczeniach nie był warsztat tylko cuś innego to muszisz zmienic ich sposób użytkowania. Ale najpierw sprawdz w miejscowym planie zagospodarowania czy możesz na swoim terenie prowadzic taką działalnośc. Potem przejżyj cały dziła budowa warsztatu i sobie to poczytaj http://www.modularny-warsztat.pl/ szczegolnie dział projekt i formalności, tam jest wszystko co będziesz musiał załatwic wypisane w punktach. Osobiście polecam zlecenie wszystkiego projektantowi który będzie robił projekt, np. projekterowi ;) Wtedy nic Cię nie obchodzi.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 07-08-2010, 10:50   

ZIEMBA, dzięki za wstępne info.
Pomieszczenia, które mam na oku były już wykorzystywane w tym samym celu.
Musiałbym tylko przystosować je nieco pod własne potrzeby, czyli oświetlenie, wyposażenie w narzędzia, urządzenia i meble warsztatowe, acha i do tego jakiś wywiew koniecznie.
acha - a jak to teraz jest z przy rejestrowaniu i okreslaniu profilu działalności? Można otworzyć lakiernię w której używana będzie "chemia" ? czy aktualnie tylko "woda"?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 07-08-2010, 11:12   

CLAR, poczytaj trochę w tym dziale ! !!
może zrozumiesz na czym to wszystko polega .


Cytat:
Pomieszczenia, które mam na oku były już wykorzystywane w tym samym celu.
to nie znaczy że prawnie odpowiadają przeznaczeniu
CLAR napisał/a:
Można otworzyć lakiernię w której używana będzie "chemia" ? czy aktualnie tylko "woda"?
lakiernie zgłaszasz 30 dni przed uruchomieniem do WIOŚia .
używać możesz wszystkiego ,tylko zapłacisz odpowiednio za używanie środowiska
jednym słowem kilka tysięcy na same papirki :glupek:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 07-08-2010, 11:29   

baqo napisał/a:
to nie znaczy że prawnie odpowiadają przeznaczeniu

domyślam się ale chciałem się upewnić. Rozumiem że podstawa to w pierwszej kolejności pójść do urzędasa i uzyskać info w tym temacie.

baqo napisał/a:
kilka tysięcy na same papirki

:O no co Ty gadasz? tego nie byłem świadomy. Chyba muszę zwiększyć budżet...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 07-08-2010, 12:48   

CLAR napisał/a:
... Rozumiem że podstawa to w pierwszej kolejności pójść do urzędasa i uzyskać info w tym temacie


Bardzooooooooo ciekawy pomysł :) ... może niech któryś z moderatorów odszuka dla ciebie temat w którym jeden z was opisał jak poszedł do urzędu i dostał standardową informację ... LAKIERNIA ??? NIE MA MOWY ! !!

.... a tu masz punkt po punkcie co trzeba zrobić żeby mieć legalny warsztat : post z 07.12.2009 godz. 00.58

http://lakiernik.info.pl/...iernia&start=30
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 07-08-2010, 13:15   

PROJEKTER, dziękuję za pomoc. Z chęcią o tym poczytam.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 08-08-2010, 22:21   

i poczytałem... , oczywiście nie tylko to. (tak się wkręciłem).
Chyba pomyślę o zarejestrowaniu działalności blacharstwo z rozszerzonym zakresem. ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 08-08-2010, 22:23   

CLAR napisał/a:
blacharstwo z rozszerzonym zakresem.

Co masz na mysli????
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 08-08-2010, 22:28   

głównie blacharka + konserwacja lub poprawki lak? da radę w ten sposób?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 09-08-2010, 19:16   

CLAR napisał/a:
głównie blacharka + konserwacja lub poprawki lak? da radę w ten sposób?

Oj chyba prędzej: naprawa i konserwacja pojazdów samochodowych.
A lakiernictwo "po godz. 17.00 i święta" jak już kontrole nie pracują, i co jakiś czas piwo dla sąsiadów aby dobrze z nimi żyć ;) ;) ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 09-08-2010, 19:58   

CLAR napisał/a:
głównie blacharka + konserwacja lub poprawki lak? da radę w ten sposób?

Z tego co pamiętam to jest jedno pkd do blacharki i lakiernictwa.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
CLAR
Użytkownik


Wiek: 44
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 18
Skąd: LUBELSKIE
Wysłany: 15-08-2010, 14:15   

ZIEMBA napisał/a:
Z tego co pamiętam to jest jedno pkd do blacharki i lakiernictwa.

Czyli (jak się domyślam) skazuję się na kontrole i same problemy.. ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 16-08-2010, 15:30   

CLAR napisał/a:
ZIEMBA napisał/a:
Z tego co pamiętam to jest jedno pkd do blacharki i lakiernictwa.

Czyli (jak się domyślam) skazuję się na kontrole i same problemy.. ?


Niekoniecznie. Wszystko zależy od okolicy i sytuacji.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
łysy73
Fanatyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 1305
Punkty: 28/5
Wysłany: 17-08-2010, 06:55   

ZIEMBA napisał/a:
Niekoniecznie. Wszystko zależy od okolicy i sytuacji.

Szczególnie tej najbliższej okolicy: CZYLI ZA PŁOTEM :D :D :D :D
{czyt. sąsiadów ;) }
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne