lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
xirallic Lakier?
Autor Wiadomość
cartonik
Forumator


Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 237
Wystawił 4 punkt(y)
Skąd: Małopolska/Mszana D.
Wysłany: 13-01-2010, 17:10   xirallic Lakier?

co to jest za lakier?

zawiozłem klapke w poniedziałek do toyoty avensis 2001 rok powiedziałem doróbcie mi 200ml dziś wchodze i za te 200setki zapłaciłem 90zł :O :O :O

na rachunku mam lakier walspar ic/met. no i ten lakier xirallic za liter tego 700zł!!!

OCB?? wytłumaczycie mi to?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 13-01-2010, 21:39   

Xiralic to dodatek do lakieru bazowego, Jest bardziej efektowny od perły i jeszcze droższy niż perła.Wchodzi w skład niektórych receptur, Daje efekt tak zwanego "iskrzenia".
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 13-01-2010, 22:03   

Dokłdnie tak a co do ceny to akurat nie ma za wiele do tłumaczenia.
Cena zakupu w serwisie.
Zapytaj np baqo ile tak naprawde kosztuje taka baza.
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 14-01-2010, 11:26   

mkautos napisał/a:
Cena zakupu
Zapytaj np baqo ile tak naprawde kosztuje taka baza.

Baza,która składa się wyłącznie z pigmentu Xiralic ok.1750,-/l. w DuPont.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 17-01-2010, 18:23   

No-limit,
czyli jest to normalny pigment który spokojnie dostanę w zamienniku ? Nie koniecznie DP ? Takowego mieszalnika w okolicy nie mam. Nigdy nim nie robiłem a dużo się o nim wspomina.
Właśnie myślę nad jakimś ładnym kolorkiem na motorek.
I jak zrozumiałem to trójwarstwówka tak?
W pierwszej kolejności jest ten ze zdjęcia z tymże chciałbym jakieś bardziej wyraziste ziarno ( grubsze ) no i z ciekawszym efektem . xirallic ?

pufa_palla_czerwony6.jpg
Plik ściągnięto 394 raz(y) 55,14 KB

_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 17-01-2010, 18:28   

Nie no, to chyba nie jest trójwarstwówka. To cuś takiego jak perła, że dodaje się do bazy albo bebarwnego, bynajmniej tak mi się wydaje.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 17-01-2010, 18:34   

Odnoszę się do poniższego cytatu z innego tematu.
Heh ale sie zrymowało :P

slawek napisał/a:

"
nowy model z ciekawym kolorem czerwony xsyralik z palety toyoty z srebrnym tłem w dodatku cieniowany

jacklak napisał:
czyli trzywarstwówka, ładna praca ;) i co ważne element przyległy cieniowany razem z naprawianym, NIE osobno na stojaku ,a to podstawa w tego typu powłoce 3W

"
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 17-01-2010, 18:44   

Widac się myliłem. Zawsze myślałem że xyralic dodajesz normalnie jak perłe, do bazy albo bezbarwnego.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 17-01-2010, 18:49   

Tak jak powiedział ZIEMBA, Xsyralic to jeden z komponentów nadający specjalny efekt wchodzący w skład bazy którą nakłada się w systemie dwuwarstwowym, trzy warstwowym, jak i dodaje się w niewielkich ilościach dla podniesienia efektu do lakierów bezbarwnych ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 17-01-2010, 19:13   

Jacku , czy ten komponent wchodzi w skład wszystkich mieszalników ?

A gdybym motorek polakierował perłą w kolorze powyższego zdjęcia na to klar z dodatkiem xsyralic'a to miałoby to ręce i nogi czy mija się z celem ?
No i jak z proporcjami do klaru ? Są jakoś określone czy "ile dodam tyle będzie" ?
Nie sztuka polakierować, dodać za mało i płakać albo za duzo i ..też płakać ?
Natrysk próbny ?
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 17-01-2010, 19:30   

Deca-Durabolin napisał/a:
Jacku , czy ten komponent wchodzi w skład wszystkich mieszalników ?

Podejrzewam że każdy producent ma w swojej ofercie pigment jakim jest xyrallic
Deca-Durabolin napisał/a:
A gdybym motorek polakierował perłą w kolorze powyższego zdjęcia na to klar z dodatkiem xsyralic'a to miałoby to ręce i nogi czy mija się z celem ?

Głównie proporcje precyzują receptury, ale można dodać ok.5% do lakieru bezbarwnego z tym że na taką mieszankę z pigmentem powinno się nanieść jeszcze 2 warstwy czystego bezbarwnego
Zapoznaj się jeszcze z TYM tematem ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
online
Maniak forum



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 963
Punkty: 10/10
Skąd: Śląsk
Wysłany: 17-01-2010, 19:32   

Deca-Durabolin napisał/a:
Jacku , czy ten komponent wchodzi w skład wszystkich mieszalników ?

A gdybym motorek polakierował perłą w kolorze powyższego zdjęcia na to klar z dodatkiem xsyralic'a to miałoby to ręce i nogi czy mija się z celem ?
No i jak z proporcjami do klaru ? Są jakoś określone czy "ile dodam tyle będzie" ?
Nie sztuka polakierować, dodać za mało i płakać albo za duzo i ..też płakać ?
Natrysk próbny ?


Albo gotowe receptury, albo wykładasz wiecej pienięSy i probujesz swych sił i coś tam moze zrobisz ładnego. Ale takie rzeczy zostaw takim osobom, jak No-Limit- ma pojęcie ;)

Nalezy wspomnieć, ze Xrallic tak jak perła- może być rozny, i w samym Dp w systemie cromax jest ich 5 albo i 7, grubosc, chyba takze ksztalt ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 17-01-2010, 20:18   

Dziękuję Panowie. Hm bardzo kusząca jest ta czterowarstwówka. Chyba sobie na to pozowlę ;)
Dobrze Was mieć, koledzy forumowicze :piwosz: :przyul:
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 18-01-2010, 11:29   

Deca-Durabolin napisał/a:
No-limit,czyli jest to normalny pigment który spokojnie dostanę w zamienniku ? Nie koniecznie DP ?
I jak zrozumiałem to trójwarstwówka tak?
W pierwszej kolejności jest ten ze zdjęcia z tymże chciałbym jakieś bardziej wyraziste ziarno ( grubsze ) no i z ciekawszym efektem . xirallic ?

-Tak dostaniesz w innych systemach taki lakier solid w bazie.
-Na taką bazę można położyć klar lekko dobarwiony/do 5%w celu uzyskania głębi koloru/+xiralic czerwony/ DP 725,czerwony/ w ilości ok.5-7% 2 warstwy+ 1 warstwa samego klaru.
Mogę Ci wysłać sam pigment do klaru,gdybyś miał kłopoty z dostępnością.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
dawid1989
Wymiatacz


Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 158
Punkty: 6/4
Skąd: Mielec
Wysłany: 18-01-2010, 13:34   xirallic Lakier?

No-limit, Widzę ze znasz sie na rzeczy :D Mam takie pytanie co do tego barwienia bezbarwnego.W mieszalni mówili ze niektórzy dodają do klaru troche bazy i daje to efekt takiego iskrzenia.Malowałem swoje brawo i chciałem żeby dodali mi do bazy trochę perły albo xralica a oni ze nie da się.Czyli do lakieru trzeba dodać xralica.Tylko jakiego :killer: Proszę o takie dokładne wytłumaczenie jak to jest z tym barwieniem ;] Auto będzie całe malowane Baza Glasurit-200zł/l bezbarwny glasurit 115 220zł/l.Farba troche wyjdzie a nie chce potem wszystkiego poprawiać :angry: a che zeby efekt tył zaj*** dodaje fote koloru

IMG_0488.jpg
Plik ściągnięto 492 raz(y) 117,67 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 18-01-2010, 14:21   

No-limit napisał/a:
Mogę Ci wysłać sam pigment do klaru,gdybyś miał kłopoty z dostępnością.


Narazie motorek czeka na części, potem idzie pod szlifierki, nastepnie na spkojnie pomyślę o kolorze gdyż to raczej ważne.

W tygodniu skoczę do mieszalni i popytam o ten pigment.
No-limit,
Skoro wspomniałeś o problemach z dostępnością to takowe mągą wystąpić. Chciałem, żeby chłop dorobił mi lakier (też na motocykl) i dolał więcej perły. Brałem wszystko na moją odpowiedzialność i oczywiście dopłacałem. Nie zgodził się. Coś tam pierdolił że on robi tylko z receptur bla bla bla.
Kolejny to samo aż w końcu zamawiałem "made in france"- tu nie było problemów.

Jak to jest ? Takie z nich gbury ? Czy musi byc jakieś "sprawozdanie" w którym zawarta bedzie informacja jak to zostało sprzedane ? Dla jakiejś kontroli czy jak... Hm.

Jedziemy dalej:
No-limit napisał/a:
-Tak dostaniesz w innych systemach taki lakier solid w bazie.
-Na taką bazę można położyć klar lekko dobarwiony/do 5%w celu uzyskania głębi koloru/+xiralic czerwony/ DP 725,czerwony/ w ilości ok.5-7% 2 warstwy+ 1 warstwa samego klaru.


Napiszę jak to zrozumiałem ew. mnie poprawisz:
Kładę bazę solid, na to 2x bezbarwny dobarwiony xiralic'em dp 725 , na to czysty klar.

I do tego pytanie. Gdybym zamiast solidu jako pierwszą warstwę użyłbym perłowej bazy np ?
Głównie chodzi mi o ciekawy efekt widoczny powiedzmy z odległości 1 metra. (żadne brokaty itp)
W kolorystyce to wiem tyle: macie-doróbcie w bazie/w akrylu. Tyle z nimi gadam ;)
Jak już kiedyś wspomniałem kumaty jesteś w tym temacie i to raczej pewne że lakier na moto dorobisz TY.

W razie co będzie PW.
Fajnie byłoby gdybyś znalazł chwilę i mi odpowiedział ;)

Pozdrawiam.
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 18-01-2010, 14:28   

Cytat:
[quote="dawid1989"]Mam takie pytanie co do tego barwienia bezbarwnego.W mieszalni mówili ze niektórzy dodają do klaru troche bazy i daje to efekt takiego iskrzenia.Malowałem swoje brawo i chciałem żeby dodali mi do bazy trochę perły albo xralica a oni ze nie da się.Czyli do lakieru trzeba dodać xralica.Tylko jakiego

Do klaru nie dodaje się bazy,tylko pigmenty/perła,xirralic.pigmenty solid i transparentne/.
A jeśli idzie jakiego?Każdego.Na niebieskim dobrze prezentują sie wszystkie oprócz zielonego.Czasem kombinacja pigmentów daje ciekawe efekty,a czasem,w zależności od podwarstwy lepszy efekt występuje przy zastosowaniu jednego pigmentu do klaru ,pod warunkiem,że jest duży kontrast,lub nie występuje kontrast/kwestia gustu/.
W Twoim przypadku polecam Cristal Silver EFX .Szczegółów nie jestem w stanie podać.
/Więcej danych/.

[ Dodano: 18-01-2010, 15:04 ]
Cytat:
[quote="Deca-Durabolin"]Skoro wspomniałeś o problemach z dostępnością to takowe mągą wystąpić. Chciałem, żeby chłop dorobił mi lakier (też na motocykl) i dolał więcej perły. Brałem wszystko na moją odpowiedzialność i oczywiście dopłacałem. Nie zgodził się. Coś tam pierdolił że on robi tylko z receptur bla bla bla.


Taki "fachowiec".[quote="Deca-Durabolin"]
Deca-Durabolin napisał/a:

Jak to jest ? Takie z nich gbury ? Czy musi byc jakieś "sprawozdanie" w którym zawarta bedzie informacja jak to zostało sprzedane ? Dla jakiejś kontroli czy jak... Hm.


Zadne sprawozdanie.Po prostu nie ma takich pigmentów,bo są drogie/rzadko stosowane/ i zapewne nie potrafi robić lakierów.
Deca-Durabolin napisał/a:


Napiszę jak to zrozumiałem ew. mnie poprawisz:
Kładę bazę solid, na to 2x bezbarwny dobarwiony xiralic'em dp 725 , na to czysty klar.


Jęsli ma to być kolor o głębokiej czerwieni trzeba również dobarwić klar pigmentem transparentnym/zależy to od odcienia czerwieni,więc nie jestem w stanie podać gotowej receptury,chyba,że przyślesz mi próbny natrysk/kilka/ z bazą solid,a ja dobiorę resztę ;) w różnych opcjach.

[ Dodano: 18-01-2010, 15:07 ]
No-limit,
Deca-Durabolin napisał/a:
I do tego pytanie. Gdybym zamiast solidu jako pierwszą warstwę użyłbym perłowej bazy np ? Głównie chodzi mi o ciekawy efekt widoczny powiedzmy z odległości 1 metra. (żadne brokaty itp)

Wskazane!

[ Dodano: 18-01-2010, 15:09 ]
No-limit, Jest wtedy możliwość zrobienia lakieru 3 warstwowego,z dobarwionym klarem solid transparentnym.

[ Dodano: 18-01-2010, 15:17 ]
No-limit,
-Transparentność,-przejżystość,-przeżroczystość.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Deca-Durabolin
Klubowicz



Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 1313
Punkty: 28/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 18-01-2010, 15:18   

Zakładam nowy temat żeby syfu nie robić.
_________________
... i zacznij widzieć siebie takim, jakim zawsze chciałeś być .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 18-01-2010, 15:27   

Deca-Durabolin napisał/a:
Zakładam nowy temat żeby syfu nie robić.

Gdzieś na forum temat był poruszany.Chyba lakiery do motocykli.Trzeba poprosić Naszego
@Jacklaka,może uda Mu się to skleić ;) ;] .
Albo Tobie jak wkleisz linki :) .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
dawid1989
Wymiatacz


Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 158
Punkty: 6/4
Skąd: Mielec
Wysłany: 18-01-2010, 18:47   

No-limit, Dzięki za objaśnienie :) pkt. poleciał
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Jaro
Użytkownik


Wiek: 38
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 9
Wysłany: 23-01-2010, 21:17   

witam to moj pierwszy post od dłuzszego czasu sledze forum i nie ukrywam ze sporo ono mi pomogło za co bardzo dziekuje Wam lecz teraz mam problem klient przyprowadził mi mazde 3 2005rok cały bok do lakierowania razem z maską ktos mu porysował i to ostro plus drobne wgniotki nr lakieru to 27A xyralic taki czerwony miejsca rozszlifowane poszpachlowane mam w białym podkładzie nie wiem jakie dac tło pod ten xyralic czy lakierowac na ten biały podkład czy moze cały bok przeciagnac srebrem nie malowałem jeszcze nigdy taka farba w mieszalni nie wiedzieli jakie tło zastosowac z gory bardzo dziekuje Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-01-2010, 22:17   

Cytat:
nie wiem jakie dac tło pod ten xyralic czy lakierowac na ten biały podkład czy moze cały bok przeciagnac srebrem

Witam ;)
Pod tą czerwień daj jasne tło widmowe VS-3 VS-4 (TUTAJ więcej o szarościach widmowych)



W TYM temacie coś więcej o xsyrallic-u i aplikacji
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Jaro
Użytkownik


Wiek: 38
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 9
Wysłany: 23-01-2010, 22:35   

bardzo dziekuje za szybką odpowiedz tym tłem mam przejechac całe elementy czy tylko wystarczy podkład zakryc bez tego tła pewnie sie nie obedzie a jakbym bezposrednio zaplikował ten xyralic na ten biały podkład pewnie cierzko bedzie go zakryc Jeszcze raz wielkie dzieki Super jest te Forum
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mirko
uzależniony od forum
mirko


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 305
Otrzymał 12 punkt(y)
Wysłany: 23-01-2010, 22:56   

Najlepszym rozwiązaniem w tej chwili byłoby namieszanie sobie lakieru bazowego w odpowiedniej szarości widmowej, pokryjesz wtedy miejsca zapodkładowane tą szarą bazą,a na to położysz 27a. Czyli postępowanie podobne jak przy trzy warstwówce.
Uwaga ! ! jeśli nie masz kabiny a chcesz wycieniowac to uważaj żeby ta szara baza nie pozapylała Ci więcej niż byś chciał,bo mogą byc nici z cieniowania. Jeśli wolisz to zrobic podkładem to tylko pokryj miejsca naprawiane, reszta do cienia, jednak jeśli ten lakier nawierzchniowy jest słabo kryjący to możesz miec problem z zamalowaniem "granicy" pomiędzy szrym podkładem a lakierem fabrycznym. Wówczas ta pierwsza metoda będzie skuteczniejsza.
pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-01-2010, 23:05   

Jaro napisał/a:
mam przejechac całe elementy czy tylko wystarczy podkład zakryc bez tego tła

Raczej nadaj jasny VS na całe elementy, ten kolor 27A jest jest troszkę specyficzny bo trzeba najpierw nadać odpowiednie tło widmowe najlepiej stosując podkład akrylowy techniką m/m i po jego wyschnięciu nałożyć warstwę "U" (warstwa bazy solidowej) do pełnego krycia w kolorze czerwonym (definiuje receptura), po jej odparowaniu warstwę bazy "B" w której składzie oprócz barwników transparentnych( nie kryjących) wchodzi również xsyralic (aplikacja jak przy normalnych bazach metalicznych i solidowych)
Po aplikacji i odparowaniu w/w warstw trzeba nałożyć lakier bezbarwny "C" ale tu też ciekawostka bo z domieszką xsyrallic-a ok.2,5 g./L do gotowej do użycia mieszanki (definiuje receptura)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Jaro
Użytkownik


Wiek: 38
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 9
Wysłany: 23-01-2010, 23:25   

to teraz najlepiej całe elementy pokryc jasnym VS i na to kolor 27A czy podkład tez moze zmienic Bardzo dziekuje za cenne wskazowki
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-01-2010, 23:37   

Jaro napisał/a:
czy podkład tez moze zmienic

Jeżeli chodzi ci o szarość widmową podkładu akrylowego do szlifowania to też dobrze by było aby był on w kolorze jasnym, tym wymaganym VS, chodzi tu o lepsze krycie poszczególnych warstw
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Jaro
Użytkownik


Wiek: 38
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 9
Wysłany: 23-01-2010, 23:46   

to znaczy podkład mam biały połozony mysle ze on moze zostac wydaje mi sie ze teraz po całosci jasny VS na to kolor 27A no i bezbarwny i Finisz tak mi sie tylko wydaje pewnie sie myle

[ Dodano: 27-01-2010, 22:10 ]
Mazda juz gotowa nawet ładnie wyszło nie było tak zle z tym xyralicem jakos sobie poradziłem Wielkie dzieki Panowie Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne