lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Pro zestaw do lakierowania małych elementów w garażu.
Autor Wiadomość
storm44
Użytkownik


Dołączył: 20 Lis 2015
Posty: 5
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2015, 00:08   Pro zestaw do lakierowania małych elementów w garażu.

Witam,
to mój pierwszy post. Jestem amatorem, chcę się pobawić w ramach hobby i odstresowania od latania (pilot) w lakiernictwo. Zrobiłem też sobie małą stolarnię i potrzebuję malować to co tam sobie wystrugałem ;) Oprocz tego np. jakieś zaprawki na samochodach itp.
Ponieważ uważam i trzymam się zasady że wszystko trzeba robić profesjonalnie bez względu na to czy hobby czy zarobek, dlatego chcę do tego kupić profesjonalny sprzęt. Do stolarni np. kupiłem narzędzia Festool i jestem z nich bardzo zadowolony.
To samo chcę uzyskać w lakierowaniu. Stąd ten post.
Parę dni szukałem na tym forum informacji o mniejszych pistoletach i sprężarkach do nich ale głownie znalazłem posty w stylu "czy ja za 100 zł kupię na allego pistolet". Nie dziwię się adminom że szlag ich trafia na takie posty.
Wracając do meritum. Jeżeli ktoś z tutejszych zawodowców może mi pomóc w doborze sprzętu będę ja i pewnie inne osoby wdzięczny.
- warunki garażowe (temperaturę mogę utrzymać 20C) i w miarę czystość.
- pistolet i kompresor (taki jaki uważacie za odpowiedni bez limitu cenowego)
- inne potrzebne akcesoria.
Dzięki i mam nadzieję że ten temat przyda się też innym osobom, które nie są maniakiami chińczyków z allegro.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
przepiorek
Klubowicz


Wiek: 34
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 233
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: radomsko
Wysłany: 21-11-2015, 09:46   

Ja lakieruje fronty meblowe samochody motocykle itp . i nie widzę swojej pracy bez pistoletu sata 5000 rp 1.3 polecam rewelacyjny pistolet zwłaszcza do cieniowania nakładania pereł ,metalików bezbarwnego po prostu najwyższa półka a co do kompresora jeżeli chcesz żeby pożył Ci trochę to podstawa wolno obrotowy na posiadam waltera butla 270 l na agregacie ma 800 obr. chińczyk ma 1500 obr. i po roku cylindra nie ma odwadniacze też mam saty z filtrem węglowym z tym że na wymieniony zestaw trzeba liczyć około 13 tyś ale było w temacie no limit :D i to zestaw na którym da się pracować całe auta lakierować itp .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
storm44
Użytkownik


Dołączył: 20 Lis 2015
Posty: 5
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2015, 11:12   

Dzięki bardzo, o taką odpowiedź mi chodziło. Co do kupowania to staram się co miesiąc dokupować jedną rzecz tak żeby nie odczuć tego za bardzo po kieszeni. Na narzędzia Festoola wydawałem co miesiąc 2-3 tys i dopiero po roku jak wszystko zebrałem zacząłem na nich pracować. Podobnie zrobię z tymi do lakierowania. Będe miał komplet, wtedy zacznę działać. Tak więc kwota 13 tys jest jak najbardziej do zaakceptowania. Myślałem też żeby może rozdzielić pistolety na baze, podkład, klar?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
bienek
Bywalec


Dołączył: 05 Kwi 2015
Posty: 42
Skąd: Polska
Wysłany: 21-11-2015, 13:57   

Z pistoletami to najlepiej mieć tak jak napisałeś, oddzielne do każdego rodzaju materiału. Jeżeli chcesz topowy sprzęt, to wszystko możesz skompletować z saty i na pewno będziesz zadowolony. Do podkładu Sata 100, do bazy np. Sata 5000 HVLP lub RP wedle uznania i do klaru najlepiej Sata 5000 RP.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mxdrift
Użytkownik


Dołączył: 22 Lis 2015
Posty: 6
Skąd: Biskupiec
Wysłany: 22-11-2015, 12:12   

A ja to np. widzę tak : Sata jak najbardziej sprzęt profesjonalny. Masz dobre podejście bo jak nic Ci nie będzie wychodzić to nie można zwalić na sprzęt. Tylko wtedy malowanie sprawia przyjemność jak robisz to profi sprzętem i to dotyczy się praktycznie każdej profesji. Jako podpowiedź dla Ciebie nie znajdziesz nikogo kto nie miał banana na twarzy po raz pierwszy malując Sata i to chyba prawie wszystko w temacie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 22-11-2015, 14:17   

Sata, sata, sata... A czy pomyślał ktokolwiek z doradzających i zapytał jaką wentylację będzie miał kolega? Taki Rp zrobi mu w zwykłym garażu taką zadymę że drzwi wyjściowych nie znajdzie. Trzeba troszkę myśleć i dopasowywać się a nie tylko powtarzać schematy.
Człowiek wyraźnie pisze o zaprawkach i drobnych elementach a dostaje bardzo szybki gun nadający się do pracy w kabinie. Po co mu to?

Gdzie jest iwata? Gdzie są miniguny?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl szczegóły
mxdrift
Użytkownik


Dołączył: 22 Lis 2015
Posty: 6
Skąd: Biskupiec
Wysłany: 22-11-2015, 15:20   

Masz racje ! Ale jak ktoś określa swoje możliwości finansowe na wysokim poziomie to chyba nie ma sensu namawiać go na pistolet z Chin.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
storm44
Użytkownik


Dołączył: 20 Lis 2015
Posty: 5
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-11-2015, 15:21   

Dzięki za zainteresowanie tematem. Każdy post coś wnosi, nawet jeżeli jest "przrdobrzony" ;)
Faktycznie chcę mieć sprzęt na miarę... garażu, co nie wyklucza żeby był profesjonalny. Oglądałem filmiki też mnie przeraziło to zapylenie 5000. Znalazłem pistolet Sata minijet 4400 RP i chyba w takim kierunku wolałbym iść. W każdym razie dzięki za pomoc. Jak macie jakieś inne pomysły na profesjonalny sprzęt do "garażu" i mniejszych rzeczy to chętnie przeczytam. Pozdr.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mxdrift
Użytkownik


Dołączył: 22 Lis 2015
Posty: 6
Skąd: Biskupiec
Wysłany: 22-11-2015, 15:52   

W dobrą stronę idziesz! minijet to dobry pomysl . Zapyl bez tragedii i zapotrzebowaniem na powietrze też .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Przemas021
Użytkownik
AUTO VAG KLINIKA


Wiek: 32
Dołączył: 06 Lis 2015
Posty: 2
Skąd: ok. Siedlec
Wysłany: 22-11-2015, 20:39   

Ja pracuję na SATA 5000 b rp 1.3 i tylko SATE bym polecił, co do zapyłu to racja 5000 nie polakierujesz w garażu 50m2 całego auta, fizycznie się nie uda, ja maluje po kilka elementów i chociaż mam wyciąg i nadmuch czystego powietrza to czasem denerwuje ten zapyl, lecz nadrabia to szybkość tego pistoletu. Co do odwadniacza to ja używam dwie Sagole i jest ok. Najlepiej było by mieć osobny do bazy, claru i podkładu, ja bym kupił minijeta 4400 i do tego 5000 rp do claru ewentualnie jeśli nie zależy Ci na szybkości to hvlp i do tego s 100 do podkładu. według mnie zestaw idealny.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 22-11-2015, 20:39   

mxdrift napisał/a:
Masz racje ! Ale jak ktoś określa swoje możliwości finansowe na wysokim poziomie to chyba nie ma sensu namawiać go na pistolet z Chin.


Od skrajności do skrajności nie jest normalnym tokiem myślenia. Iwata to chińczyk? minijety też od saty to chińczyk?

Do autora tematu: Zainteresuj się kolego Iwatą, są to guny wg. mnie o wiele bardziej przyjemne szczególnie do nauki. Zdecydowanie ta sama półka co sata po prostu jedno i drugie ma swoich zwolenników choć tak naprawdę większość "słyszała", "czytała"
Sata ma kilka zalet ale akurat ty ich nie potrzebujesz ja swojej 4000rp nie wyciągałem jak nie lakierowałem minimum całego boku w aucie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
storm44
Użytkownik


Dołączył: 20 Lis 2015
Posty: 5
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-11-2015, 21:05   

Na obecną chwilę po przeczytaniu różnych opinii na tym portalu wybrałem takie zestawienie:

Pistolet: SATAminijet® 4400 B RP

kompresor: WALTER SPRĘŻARKA TŁOKOWA GK 420-2,2/100

filtry: SATA Filtr dwustopniowy 444

Oczywiście będę dalej szukał i czytał zanim zdecyduję się zakupić. Na kolejny ogień pójdzie analiza Iwaty.
Generalnie to nie jest tak że mnie stać na nieograniczone wydatki :) po prostu, nie stać mnie na tanie i jednorazowe rzeczy. Dlatego pewnie cały zestaw będę kupował przez parę miesięcy żeby na wiosnę cieszyć się pierwszym malowaniem :) I jak ktoś wspomniał - pretensję o to jak coś źle wyszło będę mógł zwalić tylko na swoje błędy :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
bienek
Bywalec


Dołączył: 05 Kwi 2015
Posty: 42
Skąd: Polska
Wysłany: 23-11-2015, 00:37   

Mam minijeta 4400 RP 1.2 SR i to naprawdę bardzo przyjemny sprzęt. Super leży w dłoni i jest bardzo poręczny. Co do zapylenia, to nie jest tragiczne. Szczególnie przy użyciu lakierów VHS widoczność jest niezła :) . Do pojedynczych elementów idealnie się nadaje, ale lakierowanie całego samochodu czy nawet dachu lub maski to trochę nie bardzo wchodzi w grę. Oczywiście pewnie na upartego się da, ale miotła jest jednak trochę wąska i raz, że trzeba by się mocno namachać, a dwa nie wiem czy łatwo byłoby położyć jakieś jasne wymagające metaliki bez chmur czy pasów.

Ogólnie polecam bo sprzęt jest porządny i idealnie nadaje się do tego do czego został stworzony.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 23-11-2015, 03:30   

Zacznij od kompresora, następnie filtry i pewnie jakiś kawałek instalacji a z gunem nie powinno być problemu żeby przedstawiciel np. app przyjechał do ciebie i pokazał co ma do zaproponowania i porównania. Twój hobbystyczny garażyk będzie lepszy od połowy auto dziupli.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Boxxing
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 1106
Otrzymał 12 punkt(y)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-11-2015, 17:30   

Kamil208 napisał/a:
Twój hobbystyczny garażyk będzie lepszy od połowy auto dziupli.


Prawdopodobnie, ale nie zapomnijmy, że nawet jak sie posiada najlepszy sprzęt i produkty, a się nie ma umiejętnosci to i tak będzie gorszy efekt od doswiadczonego lakiernika, który maluje w dziupli sico za 100 zl . To tak jak mieć najlepsze szpachlowki, baze i klar i nie umiec dobrze przygotowac, ale nie zmienia to faktu, ze dobry sprzęt to podstawa.
_________________
"Sekret ludzi, którzy robią cos dobrze? robią to odpowiednio długo. "
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
OTRO
Stały Bywalec


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 88
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Zamość
Wysłany: 23-11-2015, 21:48   

Boxxing napisał/a:
Kamil208 napisał/a:
Twój hobbystyczny garażyk będzie lepszy od połowy auto dziupli.


Prawdopodobnie, ale nie zapomnijmy, że nawet jak sie posiada najlepszy sprzęt i produkty, a się nie ma umiejętnosci to i tak będzie gorszy efekt od doswiadczonego lakiernika, który maluje w dziupli sico za 100 zl . To tak jak mieć najlepsze szpachlowki, baze i klar i nie umiec dobrze przygotowac, ale nie zmienia to faktu, ze dobry sprzęt to podstawa.

Jak nie patrzeć to z każdej strony jest żle , nie powiem pierwsze moje malowania ciągnika zacnie nie wyszły teraz nawet nie przyznaje że to ja malowałem . Co do materiałów to mogę powiedzieć przy lepszych jakościowo lakierów i materiałów i sprzętem jest o wiele łatwiej niż najtańszym lakierze i przy sico.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Boxxing
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 1106
Otrzymał 12 punkt(y)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-11-2015, 22:41   

Jest łatwiej , ale ten potencjal lepszych materiałow i sprzetu trzeba wykorzystać , a zeby go wykorzystac w 100% to trzeba wiedzieć jak. Pistolet za 2 tyś sam nie polakieruje , lepsze szpachlowki same się nie dotra , zajebista maszyna rotacyjna sama nie jezdzi po elemencie .

OTRO napisał/a:
Jak nie patrzeć to z każdej strony jest żle

Tylko napisalem jak to wyglada :) niby forum dla lakierników, ale jak ktoś zadaje pytania na poziomie to każdy chętnie odpowie.
_________________
"Sekret ludzi, którzy robią cos dobrze? robią to odpowiednio długo. "
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
OTRO
Stały Bywalec


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 88
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Zamość
Wysłany: 23-11-2015, 23:56   

Boxxing napisał/a:
Jest łatwiej , ale ten potencjal lepszych materiałow i sprzetu trzeba wykorzystać , a zeby go wykorzystac w 100% to trzeba wiedzieć jak. Pistolet za 2 tyś sam nie polakieruje , lepsze szpachlowki same się nie dotra , zajebista maszyna rotacyjna sama nie jezdzi po elemencie .

OTRO napisał/a:
Jak nie patrzeć to z każdej strony jest żle

Tylko napisalem jak to wyglada :) niby forum dla lakierników, ale jak ktoś zadaje pytania na poziomie to każdy chętnie odpowie.

Dlatego uważam jak ktoś zaczyna zabawę lakiernictwo powinien kupić na początek sprzęt słabszy ale taki żeby dało się miarę pracować ( taki kompromis cena-jakość ) i jeżeli widzi że w tym a także robota coraz bardziej wychodzi to powoli inwestować swój rozwój. Nie powiem Materiał na samym początku kupował najniższej ceny bo na samym początku my nie lakierujemy my tylko malujemy bo wszystko dopiero poznajemy. Ja siebie za lakiernika nie uważam jakby nie stać mnie było na lakiernika to na pewno nie czytał bym tego forum , kart techniczny, NOVOL rafman bym nie męczył głupimi pytania od szpachli aż po jakieś duperele.
Pytanie jest na poziomie ale mnie osobiście na napisanie skłoniło twój sarkazm twojej wiadomości i chciałem wytłumaczyć bo my jego całkowicie rozumiemy ale inny co to czytają nie koniecznie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
storm44
Użytkownik


Dołączył: 20 Lis 2015
Posty: 5
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-11-2015, 00:32   

Nawiązując do tej dookoła tematowej dyskusji to nikt z nas lakiernikiem się nie urodził. To czy będzie dobrze lakierował zależy od tego ile pracy, nauki i poświęcenia w to włoży, a także od tego jakiego sprzętu używa. Mając odpowiedni sprzęt można się skupić na praktyce, wtedy wiadomo że błędy są spowodowane czynnikiem ludzkim, a nie złą wolą urządzenia :)
Napisałem ten temat bo stwierdziłem że są tu normalni, życzliwi ludzie, którzy w dodatku są fachowcami w swojej dziedzinie i mając od Was porady szybciej się nauczę poprawnie lakierować.
Myślę że jakoś dam sobie radę z ustawianiem pokręteł i precyzją w dłoniach. W samolocie też mam trochę wskaźników do ogarnięcie, a ręce podobnie jak przy pistolecie muszą być równie dokładne ;)
Dzięki zatem za dotychczasową bezinteresowną pomoc i życze Wam samych udanych prac :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne