lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o pistolet
Autor Wiadomość
alonz
Użytkownik


Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 5
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 10-08-2011, 22:57   Pytanie o pistolet

Witam,
mam zamiar zacząć przygodę z lakiernictwem, na razie edukacyjnie czyli amatorsko.
Posiadam kompresor 379 l/min ssanie i ok 250 wydech, 8 barów.

I teraz rzecz o której nie mam pojęcia, czyli jakie parametry może mieć pistolet, żeby kompresor dał radę, otóż nie rozumiem czy jeśli pistolet pracuje na mniejszym ciśnieniu, dajmy na to 3 bary, to czy wydajność mojego kompresora po zjechaniu na reduktorze do danych 3 barów wzrasta czy maleje?

Proszę o wytłumaczenie tej zasady, oraz nakierowanie mnie w jakich granicach zapotrzebowania pistoletu mogę się poruszać.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
GioW
Dostawca


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 342
Punkty: 6/5
Skąd: FMI
Wysłany: 11-08-2011, 18:09   Re: Pytanie o pistolet

alonz napisał/a:
Witam,
mam zamiar zacząć przygodę z lakiernictwem, na razie edukacyjnie czyli amatorsko.
Posiadam kompresor 379 l/min ssanie i ok 250 wydech, 8 barów.

I teraz rzecz o której nie mam pojęcia, czyli jakie parametry może mieć pistolet, żeby kompresor dał radę, otóż nie rozumiem czy jeśli pistolet pracuje na mniejszym ciśnieniu, dajmy na to 3 bary, to czy wydajność mojego kompresora po zjechaniu na reduktorze do danych 3 barów wzrasta czy maleje?

Proszę o wytłumaczenie tej zasady, oraz nakierowanie mnie w jakich granicach zapotrzebowania pistoletu mogę się poruszać.


Patrz na pobór powietrza przez pistolet, w twoim wypadku musi zamykać się w 250 L/min. Dobrze jakby twój kompresor miał butlę więcej niż 100L bo będzie ci się często włączał i ładował.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 11-08-2011, 20:13   

GioW napisał/a:
musi zamykać się w 250 L/min.

Który pistolet taki pobór max ma???
Bo w parametry chińskich pistoletów wierzyć do końca nie polecam.

Jak dla mnie to nie musi zamykac sie w 250 l/min.
Co to za moda dbać o sprężarkę która swoje musi przepracować aby nabić większą butlę i jej czas się wydłuży i zagotuje się w takim samym stopniu jak z mniejszym zbiornikiem.

Jak ma niską wydajnośc to nic nie pomoże duży zbiornik kompresorowi.
Pomoże natomiast lakiernikowi dając dłuższy czas pracy na spadającym ciśnieniu mimo chodzącego kompresora - taki bufor.
 
     
GioW
Dostawca


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 342
Punkty: 6/5
Skąd: FMI
Wysłany: 11-08-2011, 20:25   

mkautos napisał/a:
GioW napisał/a:
musi zamykać się w 250 L/min.

Który pistolet taki pobór max ma???
Bo w parametry chińskich pistoletów wierzyć do końca nie polecam.

Jak dla mnie to nie musi zamykac sie w 250 l/min.
Co to za moda dbać o sprężarkę która swoje musi przepracować aby nabić większą butlę i jej czas się wydłuży i zagotuje się w takim samym stopniu jak z mniejszym zbiornikiem.

Jak ma niską wydajnośc to nic nie pomoże duży zbiornik kompresorowi.
Pomoże natomiast lakiernikowi dając dłuższy czas pracy na spadającym ciśnieniu mimo chodzącego kompresora - taki bufor.


Czyli taka Sata 3000 RP powinna mu pójść? tam zużycie jest na poziomie ok 300 L/min. Zawsze myślałem aby dobierać pistolet pod wydajność sprężarki aby zbyt nadto jej właśnie nie wysilać.

I nie mów, że lepsze są sprężarki 50L niż te 100-200L bo w to akurat nie uwierzę ;)

P.S. reasumują palnąłem jakąś głupotę czy nie? tak pytam się z ciekawości :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 11-08-2011, 20:31   

GioW,
Nie, żadnej głupoty.
Jedynie co to poprostu jak jest wydajnośc za mała to nic nie pomożemy.
Kompresor musi swoje przerobić i baniak większy to tylko lakiernikowi pomoże a kompresorowi????
Ten się i tak będzie gotował.

Dalej ciagnąc temat... gorący kompresor, gorące powietrze, filtry i odwadniacze nie pomogą i woda z pistoletu latem pewna jak nic.

Zreszta woda z 200 litrowego baniaka przy odmuchiwaniu potrafi polecieć nawet mi.

W pistolecie jest niezauważona, bo rozpylona w duzej miotle.
Ale jak sie ona ma do jakości powłoki???

[ Dodano: 11-08-2011, 21:39 ]
GioW napisał/a:
Czyli taka Sata 3000 RP powinna mu pójść?

alonz napisał/a:
ok 250 wydech,


To pytanie do naszych lakierników, bo każdy ma inną sprężarkę i czasem nawet wydajność praktyczna nie jest znana a sprzedawcy wciskając kit o teoretycznej wydajności sprzedają nieodpowiednie sprzęty do jasno określonych celów, które przedstawiają im kupujący.

Tu na forum można pozyskać informacje dzieki którym takiego błędu nie zrobimy.
 
     
alonz
Użytkownik


Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 5
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 11-08-2011, 23:35   

dlatego napisałem 250 na wylocie a teoretycznej ma 379.
Swoją drogą dowiedziałem się, że ciśnienia podane w tych wszystkich kompresorach mierzone są na 8 barach, więc zjeżdzając na 4 mnożymy wydajności x2, tak więc zmniejszając na reduktorze ciśnienie do 4 bar wydajność wynosi 500 l/min, na 2 barach 1000 l/min itd.

Tyle chciałem wnieść do informacji na temat kompresorów i ich wydajności.
Oczywiście wiem, że malując coś kompresor typu jak mój będzie często się włączał, jednak jak wcześniej pisałem nie będe malował kilku aut dziennie, a jedynie jakieś felgi piaskował i malował, może raz na czas jakaś maska, zderzak.

Z tego wychodzi że kompresor poradzi sobie z wieloma pistoletami, więc teraz potrzebuję pistolet. Zastanawiam się nad pistoletami Jonnesway, sam osobiście je sprzedaję i już od kilku lakierników usłyszałem pozytywne opinie

http://narzedziowy-24.pl/...zy-ja-6111.html

+ piaskowanie to
http://narzedziowy-24.pl/...em-ja-6005.html
lub to
http://www.narzedziak.pl/...em-yt-2376.html
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Sw.Piotrek
Maniak forum
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 562
Punkty: 11/26
Skąd: Łódź
Wysłany: 12-08-2011, 01:09   

Nie wiem czy jest sens kupować Jonnway'a za 350zł jak za 399zł możesz mieć Star Evo-T lub za 450zł Air Gunsa AZ3 HTE 2
_________________
http://niezalezna.pl/
http://dorzeczy.pl/
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
alonz
Użytkownik


Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 5
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 12-08-2011, 07:41   

oczywiście nie kupie go za 350, to cena producenta. Mam na niego dobry rabat
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 12-08-2011, 08:05   

alonz napisał/a:
Swoją drogą dowiedziałem się, że ciśnienia podane w tych wszystkich kompresorach mierzone są na 8 barach, więc zjeżdzając na 4 mnożymy wydajności x2, tak więc zmniejszając na reduktorze ciśnienie do 4 bar wydajność wynosi 500 l/min, na 2 barach 1000 l/min itd.

Tyle chciałem wnieść do informacji na temat kompresorów i ich wydajności.


I tu się mylisz kolego. przy pistolecie podane jest zapotrzebowanie na powietrze przy np. 2barach! Więc jak sam sobie wyliczysz, jeśli pistolet przy 2bar ma zapotrzebowanie np. 300l to przy 8 miał by 1200l.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
baqo
Moderator


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 2327
Punkty: 28/45
Skąd: KOŁOBRZEG
Wysłany: 12-08-2011, 08:35   

Cytat:
Swoją drogą dowiedziałem się, że ciśnienia podane w tych wszystkich kompresorach mierzone są na 8 barach, więc zjeżdzając na 4 mnożymy wydajności x2, tak więc zmniejszając na reduktorze ciśnienie do 4 bar wydajność wynosi 500 l/min, na 2 barach 1000 l/min itd.
Tłoki się powiększają ????????????
Im wyższe ciśnienie w butli ,tym więcej ucieka go przez pierścienie w komorę korbowodową ???????????????
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 12-08-2011, 09:15   

alonz napisał/a:
Swoją drogą dowiedziałem się, że ciśnienia podane w tych wszystkich kompresorach mierzone są na 8 barach, więc zjeżdzając na 4 mnożymy wydajności x2, tak więc zmniejszając na reduktorze ciśnienie do 4 bar wydajność wynosi 500 l/min, na 2 barach 1000 l/min itd.

Pogratulować wiedzy rozmówcy. :glupek: :glupek: :glupek:
alonz napisał/a:
Tyle chciałem wnieść do informacji na temat kompresorów i ich wydajności.

No i wniosłeś, niestety zostałeś wprowadzony w błąd.

Spręzarka zadaną wydajnośc np, 350 l/min, ma przez cały czas.
Z tym że od zera w górę ma lżej i jest ciut wieksza.
Na dobijaniu, czyli normalnej pracy ma ciężej i właśnie dlatego wydajność podaje się zawsze przy nadcisnieniu 7 bar.
Ale to podawane jest w markowych sprzętach.

A to co Ty napisałeś to bufor, czyli zapas objętościowy powietrza w litrach pomnożony przez atmosfery.
Ale to jest totalnie mylne podejście do sprawy wydajności i nie będę tego komentował dosadnie. :aniolek:
 
     
alonz
Użytkownik


Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 5
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 12-08-2011, 09:24   

W takim razie nadal nikt mnie nie nakierował.

Powiedzcie mi tylko, czy pistolet w tym przypadku musi mieć niezależnie od ciśnienia na jakim pracuje, zapotrzebowanie poniżej wydajności mojego kompresora czyli max 250 l/min? Bo nadal nie wiem czy dobrze rozumiem.


Mart-Dent napisał/a:
alonz napisał/a:
Swoją drogą dowiedziałem się, że ciśnienia podane w tych wszystkich kompresorach mierzone są na 8 barach, więc zjeżdzając na 4 mnożymy wydajności x2, tak więc zmniejszając na reduktorze ciśnienie do 4 bar wydajność wynosi 500 l/min, na 2 barach 1000 l/min itd.

Tyle chciałem wnieść do informacji na temat kompresorów i ich wydajności.


I tu się mylisz kolego. przy pistolecie podane jest zapotrzebowanie na powietrze przy np. 2barach! Więc jak sam sobie wyliczysz, jeśli pistolet przy 2bar ma zapotrzebowanie np. 300l to przy 8 miał by 1200l.


Właśnie wiem, tylko że pistoletu nie ustawię na 8 bar tylko na 2, więc jest sytuacja odwrotna bo to kompresor ma lżej i gdy przy danych pistoletu jest napisane zapotrzebowanie 300 l/min przy 2 barach a mój kompresor przy tych 6 czy 7 barach ma 250 rzeczywistej to po skręceniu powinien dawać radę nawet przy pistolecie który potrzebuje 300 l/min?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 12-08-2011, 09:34   

alonz napisał/a:
powinien dawać radę nawet przy pistolecie który potrzebuje 300 l/min?

Tak, ale wtedy rolę odgrywa tu baniak.
150-200 litrów i masz odpowiedni zapas do tego aby którąś minutę pracować bez spadku ciśnienia na pistolecie.
Bo z baniaka będzie upuszczane tylko 50 l/min, czyli przy baniaku 150 litrów to będzie spadek o 1 atm po 3 minutach.
Zakładając ze załączenie następuje po zejsciu do 6 atm, to masz 6 minut do zejscia na 4 atm.
Dolicz do tego że nie lakierujesz non stop, zmieniasz pozycje, oceniasz stopień krycia czy wylania.
Więc i sata rp będzie smigać.

Co do minusów to juz sie wypowiadałem o problemach z pracą sprężarki.
 
     
alonz
Użytkownik


Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 5
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 12-08-2011, 09:44   

Cytat:
Dolicz do tego że nie lakierujesz non stop, zmieniasz pozycje, oceniasz stopień krycia czy wylania.


Tak i dlatego próbuję mówić o tym, że w butli cały czas będzie 6-8 bar, tylko wydajność pompy nie jest równa zapotrzebowaniu pistoletu, dlatego jak bym psikał non stop to albo przegrzeje się silnik albo w końcu za bardzo spadnie ciśnienie. Jednak tak nie będzie bo raczej co chwilę będę przerywał. Tak jak mówię, będzie to amatorskie sporadyczne psikanie co chwilę i raczej po to żeby dopiero zacząć się uczyć tego fachu, bo narazie jestem jak widać zielony w tym temacie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 12-08-2011, 23:24   

alonz napisał/a:

Powiedzcie mi tylko, czy pistolet w tym przypadku musi mieć niezależnie od ciśnienia na jakim pracuje, zapotrzebowanie poniżej wydajności mojego kompresora czyli max 250 l/min? Bo nadal nie wiem czy dobrze rozumiem.

alonz, nie masz pojęcia o co pytasz, nie rozumiesz co to wydajność efektywna sprężarki, mylisz chwilowe zmagazynowanie sprężonego w zbiorniku z tym co faktycznie i bezpośrednio wpływa na 100 procentowe zaopatrzenie odbiornika sprężonego powietrza...

Jeśli chodzi o mnie, to odpowiem na twoje pytanie może trochę dziwacznie....efektywność i wydajność sprężarki musisz sobie dobrać do obrotów finansowych jakie sobie wyznaczyłeś na dzień dzisiejszy, i obrotów jakie przewidujesz w następnej pięciolatce w swojej firmie/warsztacie, a te obroty finansowe, jak i też dochody jak się domyślam chcesz mieć jak najwyższe, w takim przypadku jeżeli się nie mylę, to wybierzesz dobry jakościowo markowy pistolet z najwyższej półki, i jeśli zapoznasz się z jego instrukcją, a w niej doczytasz jakie ma zapotrzebowanie na powietrze w tedy zrozumiesz jaką powinieneś mieć sprężarkę i z jaką wydajnością ;)
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
grzybek9307
Bywalec


Wiek: 30
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 30
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: ;P
Wysłany: 18-08-2011, 21:32   

Witam ;] . Co do pistoletów do piaskowania moim zdaniem to strata kasy. lepiej by było kupić stacjonarną 35l kosztuje ona ok 350zł. ;)
http://www.youtube.com/watch?v=4RTgjKZoEM0

[ Dodano: 18-08-2011, 22:34 ]
Podłącze się pod ten temat. :) jaki polecacie pistolet do podkładów tylko żeby był w miarę tani :) ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne