lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Pistolet do wszystkiego
Autor Wiadomość
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 10-03-2011, 23:46   

Najlepiej byłoby spróbować :) Z założenia zbliżenie pracy pistoletu RP do HVLP odpowiednią głowicą, powoduje że jest on bardziej przewidywalny przy aplikacji bazy. Jednocześnie odpowiednia dysza w pistolecie HVLP zbliży go do efektu pracy RP. Można także przyjąć, że mając RP i dwie dysze np 1,2 i 1,2 W ... jest możliwości wykorzystania tego samego pistoletu do bazy i klaru. Tu jednak nie spodziewałbym się identycznego efektu jak osiąga się tym co te pistolety wtedy "udają". ;)

HVLP to nie tylko efekt lakierowania, ale także sposób jego prowadzenia, odległość, czy wspomniana tu oszczędność. Można jednak bardzo poprawić pracę danego systemu redukcji ciśnienia odpowiednią dyszą i głowicą żeby sam pistolet mógł być akceptowalny dla każdego lakiernika jako uniwersalny. Można wtedy aplikować bazę, a potem z inna dyszą i głowicą klar.

Mama nadzieję że nie zapętliłem tego za bardzo :)

Bo tu własnie dochodzimy do tego co poruszyłeś MK wcześniej. Do systemu IWATA i ITW uniwersalnego korpusu i rożnych głowic, a teraz już jednej głowicy do klaru i bezbarwnego.

Wydaje mi się że wielu wymagających lakierników może nie dać się namówić na takie rozwiązanie. Jednak HVLP i RP to różne systemy i wspomniany już rożny sposób pracy. Jak ktoś idzie na uproszczenia przy zachowaniu wysokiej jakości to może sięgnąć po pistolet uniwersalny.... ale jak w tej wysokiej jakości lakierowania pojawia się jeszcze ta kropka nad "i" to wtedy taki lakiernik sięgnie po dwa różne narzędzia.

Dochodzimy do punktu w którym łatwiej byłoby to pokazać niż opisać :) ... ale "to" czasami nazywam na forum 'widzeniem", lub "ślepotą" ... oczywiście jej zaawansowanie może być różne i dlatego niektórzy widzący już dużo, ale nie wszytko ... obrażają się za to. :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 11-03-2011, 00:06   

Witka!

Pamietacie opis z automechaniki? Tam juz bylo napisane o nowych dyszach c i w.
Dysze te sa dedykowane do:
w hvlp "C" do klaru
w rp "W" do bazy

mkautos napisał/a:
Czy sata 4000 rp 1.2 W będzie uniwersalnym pistoletem do bazy i klaru??

- choc jest to "dedykowany" pistolet do klaru to z ta dysza mozna nakładac bazy. Tu zwróc uwage na zmniejszone cisnienie 2.0-2.2 bara które powinno wpłynac pozytywnie na aplikacje bazy (bedzie mniej sucha, czyli nadaje sie do baz lepiej niz w modelu 3000RP)

mkautos napisał/a:
Czy sata 4000 hvlp 1.3 C tak samo jak poprzednik bedzie uniwersalna??

-mysle, ze bedzie jeszcze lepiej niz w 3000hvlp, choc tam prawie wiekszosc dysz była uniwersalna (ja aplikowałem wsb, 1.3, 1,4)

Sata dała zwolennikom systemów hvlp jak i rp jeszcze wiekszy wybór dysz aby mogli zostac przy swoim jednym ulubionym systemie. Tym samym powoli przygotowuje uzytkowników swoich pistoletów do przejscia na jeden system (z wieloma różnymi dyszami)
Ostatnio zmieniony przez TeeM 13-03-2011, 01:54, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 11-03-2011, 00:18   

TeeM napisał/a:
Sata dała zwolennikom systemów hvlp jak i rp jeszcze wiekszy wybór dysz aby mogli zostac przy swoim jednym ulubionym systemie. Tym samym powoli przygotowuje uzytkowników swoich pistoletów do przejscia na jeden system (z wieloma różnymi dyszami)


Też myślę, że to nieuniknione ... i sądzę że raczej to HVLP zostanie wyeliminowany, a RP poprawiony i doprowadzony do takiego poziomu wydajności żeby dorównywał HVLP w skuteczności aplikacji i zużyciu materiału. Pewnie wystarczy jak zmniejszą ciśnienie wyjściowe z 2,0 bara na 1,5 bara ... ale tego się nie dowiemy, aż do premiery nowego sprzętu :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 11-03-2011, 00:25   

hvlp nie zostanie wyeliminowany (czyz rp to nie mutacja własnie hvlp)
Nowe saty (moze 5000 lub 6000) beda miały w genezie hvlp i hp i ta własnie hybryda bedzie uniwersalnym pistoletem do różnych materiałów.
No chyba ze Sata wprowadzi całkiem nowy system i szczeki nam opadna! :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 11-03-2011, 00:32   

TeeM napisał/a:
No chyba ze Sata wprowadzi całkiem nowy system i szczeki nam opadna! :D


I się będzie zwał vl hehehe
Ostatnio zmieniony przez TeeM 11-03-2011, 00:47, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 11-03-2011, 00:48   

lub raczej: HVRP
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 11-03-2011, 02:26   

TeeM napisał/a:
Tu zwróc uwage na zmniejszone cisnienie 2.0-2.2 bara które powinno wpłynac pozytywnie na aplikacje bazy (bedzie mniej sucha,


3000 rp z rozkręconym materiałem na maxa nie zrobi nigdy suchej bazy.
Więc niezgodze sie z tym twierdzeniem, ale Twoje założenie jest jak najbardziej akceptowane że zmniejszenie ciśnienia wpłynie pozytywnie na aplikacje bazy.
Jesli komuś rpk robi suchą baze (stawia metal) na elemencie, to robi cos nie teges.
 
     
drop
Stały Bywalec


Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 61
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11-03-2011, 07:39   

jeden pistolet do wszystkiego na przykładzie materiałów Glasurit i sata 4000b rp branża: http://www.sata.com/index...ajet4000brp&L=6

naprawa pojazdu
przemys łproducent materiału:
Lacke im AllgemeinenZalecana wielkość dyszy oraz ciśnienie materiału:

materiał rozmiar dyszy
ciśnienie rozpylania
PKW-Grundfüller 283-150 VOC 1,3
2 bar (29,0 psi)
Non-Sanding-Füller 285-VOC 1,3
2 bar (29,0 psi)
HS 2K-Decklack 22-VOC 1,3
2 bar (29,0 psi)
2-Schicht-Decklack 55- 1,3
2 bar (29,0 psi)
2-Schicht-Decklack 90- 1,3
2 bar (29,0 psi)
HS/VOC Klarlack 923- 1,3
2 bar (29,0 psi)
2K CV Decklack Reihe 68 1,3 / 1,4
2,2 bar (31,9 psi)
2K CV Chassis Decklack Reihe 58 1,3 / 1,4
2,2 bar (31,9 psi)
CV Klarlack 924-68 1,2 / 1,3 / 1,4
2,2 bar (31,9 psi)


http://www.sata.com/index...ajet4000brp&L=6 więcej info odnośnie innych producentów materiałów lakierniczych tj rozmiarów dysz i zalecanego ciśnienia rozpylania

[ Dodano: 11-03-2011, 07:53 ]
Trzeba kliknąć w karte informacyjną lakieru potem naprawa pojazdu następnie wybrać produkt danej firmy i są podane wszystkie parametry ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 12-03-2011, 21:35   

mkautos napisał/a:
3000 rp z rozkręconym materiałem na maxa nie zrobi nigdy suchej bazy.


acha zapomniałem dodac, ze moje opisy dotycz mnie a nie ogółu tego forum. Nie zapomnij MK ,ze różnica polega na tym ze ja aplikuje w kabinie, która ma cyrkulacje powietrza dostosowaną do bazy wodnej (ok. 0,20-0,30 m/s) i nawet zima temp. jast ok. 20 stopni a latem to juz niestety grubo ponad 30 stopni.
wiec tutaj byłbym ostrozny ze słowem -nigdy- (nawet jak bym dodał 30% wody do bazy)

ale teraz casami pomagam znajomemu w garazu malowac samochody, temp około 5-10 stopni, baza max mayer i nie musze nawet próbowac mojej 3000 rp bo wiem, ze nie bedzie chmurzyc. Od i cała historia Twojego nieprzesuszania i niechmurzenia RP-kiem.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 12-03-2011, 21:38   

TeeM napisał/a:
i niechmurzenia RP-kiem.

Ale nigdzie nie napisałem że RP nie chmurzy.
Chmurzy i trzeba sie pilnowac, wtedy jest ok.
Ja kabiny niemam, ale latem tez jest gorąco i bazy nie postawię.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne