lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
MODULAR CAR SERVICE - koszty budowy i sposób finansowania
Autor Wiadomość
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 21-09-2010, 21:45   

Zaryzykuje i na razie nie wiążąco odpowiem że chyba powinno być nawet nie co taniej.
Od tamtego czasu udało się nam poprawić kilka drobiazgów i zmienić takich przypadkowych dostawców na firmy z którymi łącza nas szersze kontakty np. okna i bramy dostarcza teraz ogromny producent z Krakowa któremu w ubieglym roku zrobiliśmy lakiernię ... i tak to stolarka staniała :) ... Mam teraz możliwośc zrobienia kabiny samodzielnie w ostatnim module i to tak że bok od strony lakierni otwiera się na pięciu metrach do pełnej wysokości ... wiec nie zawsze trzeba wyjeżdzać na zewnątrz. zniknęła ściana działowa i drzwi doszła osłona termiczna ... czary mary i jest taniej 14 000 zł :) w porównaniu do pierwotnej wyceny. Zrezygnowaliśmy w o gole z kotłowni i jest ciut więcej miejsca i trochę taniej .... no i znacznie taniej wychodzi grzanie .... ale ciepła woda pod prysznicem z bojlera elektrycznego ... ale naprawdę jest dużo taniej to ogrzewać niż poprzednio z kotła olejowego. teraz jest nadmuch powietrza ... i dzięki temu nie ma już wentylatorów nadmuchowych. Te z centrali grzewczej pracują cały rok tylko grzeją kilka miesięcy.

Jest sporo zmian. kiedyś nie było piwnicy pod częścią socjalną bo wydawało się że nie jest potrzebna ... ale jedne z inwestorów z Forum :) pozdrawiam serdecznie :) ... zmusił mnie żeby pojawiła się i piwnica. Fajnie to wyszło bo cześć socjalna, uniesiona jest do góry tylko o 140 cm i zagłębiona tylko 0 120 cm ... wiec są okna i możliwość skanalizowania i przeniesienia szatni ... no generalnie sporo fajnych zmian na korzyść ... szkoda że strona www.modularny-warsztat.pl nie nadąża za nowymi elementami.

Jedyny problem to taki że w praktyce skończyła się możliwość pozyskania dotacji na taki obiekt. Może gdzieś pojawi się jakiś program dla jednego województwa bo tak ogólnie to sorry ale "było i się już zmyło" kto skorzystał to skorzystał ( w zasadzie tylko inwestorzy OSKP i jeden na myjnię cystern ( wewnątrz ).

Pytaj o wszystko ... odpowiem rzetelnie bo w ubiegłym roku to był szczegółowy pomysł i program inwestycyjny ... dziś to gotowy produkt ... nawet eksportowy ;) bo jeden stoi już pod Brhemen ... dziwny trochę bo tylna ściana to łamaniec ... ale stoi :)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 33
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 22-09-2010, 21:11   

pytan to ja mam wiele :) bo naprawde mi sie podoba ta wizja ale nie wiem jak umnie w miescie to sie bedzie krecic teraz na brak roboty nie narzekam ale biore 200 za elemet z materialem a moje miasto nie wiem czy nie jest troche za male do splaty takiego kredytu, ja tez chce bardziej skoncentrowac sie na airbrushu wiec trzba to wszystko przemyslec i przekalkulowac ale pytan pare jeszcze zadam :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 22-09-2010, 21:47   

To postaw sobie dwa moduły ( socjal + jedno stanowisko) ;) ... i zawsze jest już jakiś początek. Za kilka lat dostawisz następne dwa ... a potem to już trzeba będzie rozbudować część socjalną żeby się dalej rozwijać.

Zdrowy rozsądek w tym systemie kończy się na 10 stanowiskach bo to wtedy 55 metrów i takie codzienne łażenie po parę razy z biura na ostatnie stanowisko to potrafi wykończyć :) .... a tak na poważnie to przy takiej długości instalacje robią się zbyt drogie i nie efektywne w porównaniu z układem w którym jest ciąg komunikacyjny w środku hali i po pięć sześć stanowiska z każdej strony ( 12 ), a taki obiekt ma ok 30 metrów długości na 18 ( max 20 ) szer. Wada jest taka, że raczej nie ma tu już mowy o "tanim budowaniu" wtedy to ciężka standardowa konstrukcja stalowa i poważne fundamenty.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
arka
Moderator


Wiek: 33
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 157
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: lodzkie
Wysłany: 23-09-2010, 20:48   

wlasnie mysle jak to wszystko zrobic czy szukac ziemi czy za chata bo tez am pokazna dzialke ale wiesz musze sie niezle zastanowic podoba mi sie ze jest wlasnie opcja postawienia tak jak mowisz jakiegos zalazka a pozniej rozbudowa tego obiektu to jest super a mozesz mi jeszcze powiedziec o jakich sumach bysmy rozmawiali jesli bym chcial np. 1 stanowisko przygotowawcze a 2 typowo tylko do lakierowania bez pomieszczen socjalnych narazie bo chyba mozna tak jesli nie ma sie pracownikow zarejestrowanych pytam bo nie wiem czy robicie takie projekty czy tylko te ktore juz macie i jesli byscie mogli cos takiego zrobic ile by cos takiego tak plus minus kosztowalo albo zaproponuj cos jesli nie bedzie to dla cibie zbyt wielki problem
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 24-09-2010, 19:50   

Bez socjalu nie da się wybudować nowego budynku. Dwa stanowiska , wiata pod kabinę, prosta kabina + socjal ... z projektem, bez uzbrojenia terenu płyty fundamentowej ... ok 380 000 zł + vat
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 22-11-2010, 15:53   

PROJEKTER,Robercie,chyba wiem dlaczego tak długo nie byłeś na forum.Właśnie przeczytałem Twój artykuł w "Lakierniku" p.t.:"Mini Lakiernia" :uczy sie:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 22-11-2010, 18:11   

... ale on tu też jest dostępny ... na pasku po prawej stronie ... i tu ma fajniejsze zdjęcia bo w lakierniku się nie zmieściły.

Faktycznie zainteresowania jest ogromne ... ale zapał 80 % tych "inwestorów" wygasa gdy się dowiedzą, że taki obiekt bez kabiny to już 200 tyś. Mam coraz silniejsze wrażenie, że jestem "pierwszą skrzynką kontaktową" dla każdego kto chce mieć własny warsztat i do mnie kierowane są pretensji o to, że trzeba zapłacić za formalności, budowę i wyposażenie. Nikt nie sprawdzi ile kosztuje metr kw. hali ze stali w osłonie z płyty warstwowej, oraz ile kosztuje dokumentacja projektowa serwisu samochodowego, a średnio to 80 zł za m/kw i duży obiekt potrafi być wyceniony na 200 tyś za sam projekt . W małych obiektach poniżej 1000 m/kw jest gorzej bo koszty opracowań formalnych są takie same jak dla dużych inwestycji i finalnie projekt do pozwolenia na budowę to 10 % wartości inwestycji ... uzbrojeni terenu jak jakaś instalacji jest po drugiej stronie drogi krajowej sięga 50 tyś zł ....a taki "czytelnik" artykułu to słyszy i już mnie opierdziela jakbym to ja powymyślał te ustawy, albo dyktował w Polsce ceny za stal, beton, czy choćby opłaty za blokadę pasa drogowego drogi krajowej. Generalnie większość tych co dzwonią jest oburzona, że Modular nie jest za dopłatą z mojej strony :glupek:

Absolutna żenada. Czasami to mam ochotę się po prostu rozłączyć, a na niektóre e-maile już nie odpowiadam bo są "fantastyczne". Raczej więcej nie będzie już takich publikacji i obiekty "mini" wylecą z ofert.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 22-11-2010, 20:29   

PROJEKTER napisał/a:
wylecą z ofert.

Ze względu na obecny kryzys,recesję,nieważne jak zwać,my,,,,,,,ślę,że wielu młodych ludzi,którzy myślą poważnie zostanie zaszczepionych dzięki Tobie.Może nie zakupią pakietu modularnego,ale być może zaproszą do siebie i poproszą o adaptację tego co mają.Wiem,że to są tylko ,na tę chwilę mrzonki,bo chłopaki nie mają kasy,ale za rok-dwa,-kto wie?Ten projekt adaptacyjny "mini lakierni "do istniejącej zabudowy/zaplecza jest chyba pierwszym jaki widziałem,mało,podałeś warianty ogrzewania,wentylacji,optymalnego wykorzystania niewielkiej powierzchni/n.p.:pionowy zbiornik z kompresorem/.
No cóż,jestem Wazelina,ale Robertowi się należy.

[ Dodano: 22-11-2010, 20:47 ]
No-limit,
P.s.:wolę prasówkę.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 22-11-2010, 20:55   

Adaptacji to zupełnie inny problem. Adaptacja to seria kompromisów. Tu oczywiście można się dostosować do budżetu każdego kto otwiera warsztat. Natomiast mini lakiernia to raczej koncepcja budowy nowego obiektu. Takiego zalążka do dalszego rozwoju firmy i tu próg wejściowy jest bardzo wysoki, bo potem już teren jest uzbrojony działka zagospodarowana wszystkie pozwolenia wydane ... a z zasady także projekt opracowany jest dla docelowej wielkości warsztatu. Pózniej jego rozbudowa to już grosze w porownaniu z tymi tzrzema pierwszymi modułami ... a wiele osób tego nie rozumie.

Najfajniejsze są porównania do kosztów budowy domu :glupek:
... Ciekawy zawsze jestem kto ma w salonie fundament pod kabinę za 10 tyś, albo w sypialni stopy z betonu B30 pod podnośnik ... albo 50 KW nagrzewnice .... w garażu ;) że z taką precyzją porównuje 1 m/kw budowy domu i warsztatu.

Kryzys kryzysem, ale to jest problem zrozumienia jaka jest siła nabywcza np. 100 tyś złotych. W tej branży minimalna. Nie wiele z tego co potrzeba można za to mieć.
Kiedyś próbowałem tłumaczyć ... kto chce może poczytać archiwum. Dziś stwierdzam że rynek dzieli się na tych co inwestują i na marzycieli opowiadaczy. Tym drugim coraz rzadziej poświęcam swój czas i uwagę ... bez względu na to czy kiedyś zmądrzeją i zaczną normalnie działać, czy dalej będą się kopać z rzeczywistością. W inwestycjach problem tkwi w głowie każdego inwestora, a nie w uwarunkowaniach regionu, czy gospodarki. Kto ma dobre pomysły i plan - inwestuje i zawsze po kilku latach jest na fali. Inni się czają latami, a jak się zdecydują to i tak ich inwestycja przypomina stodołę z desek i amatorskie pomieszczenie do napraw.

Szczerze mówiąc troszkę żałuję tej publikacji bo narobiłem ludziom nadziei ... Liczyłem że ci co chcą inwestować mają rozeznanie co gdzie i za ile ... a tu klops ... i teraz tłumaczę przez telefon dlaczego kabina za 40 tyś złotych nie działa tylko hałasuje i że dach z desek pokryty papą nie nadaje się na pokrycie legalnej lakierni. :glupek: i że na start to trzeba mieć własną działkę 300 tyś lub zdolność kredytową. a Unia nie rozdaje pieniędzy na lewo i prawo z góry ... w zasadzie to już w ogóle nie rozdaje.
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 22-11-2010, 21:02   

PROJEKTER napisał/a:
. w zasadzie to już w ogóle nie rozdaje.

Sic!
Sic vos non vobis? :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne