lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Oznaczenia pistoletów - teoria, a praktyka ???
Autor Wiadomość
PMA
Użytkownik


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 10
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Pomorze
Wysłany: 21-01-2018, 14:16   Oznaczenia pistoletów - teoria, a praktyka ???

Witam,
zastanawia mnie temat oznaczeń pistoletów.
Przykładowo: mam pistolet typu HP (czyli powinienem pompować ok 4 bar). Uważam, że wtedy robi się duża zadyma, więc ustawiono ciśnienie 1,5 - 2 bar i jest bardzo dobrze. Więc jak to się ma, te zalecenia producentów do praktyki w tym rodzaju pistoletów jak i w RP, HVLP ?
Co będzie jak HVLP będzie pracował na 4 bar ? i dlaczego HVLP ma większe zapotrzebowanie na powietrze niż HP skoro teoretycznie powinien pracować przy mniejszym ciśnieniu? Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 21-01-2018, 16:13   

O jakiej konkretnie marce pistoletu mowisz?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PMA
Użytkownik


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 10
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Pomorze
Wysłany: 25-01-2018, 19:54   

ogółem o wszystkich pistoletach, tu konkretnie miałem na myśli jakiegoś nie drogiego chińczyka
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 28-01-2018, 15:49   

Kolego, kupiles kiedys cos chinskiego i dobrego? Przeciez producenci tych pistoletow moga sobie tam pisac co tylko chca i ma sie to nijak do rzeczywistosci. Kiedys kupilem na olx paczke 100kubkow no name dla lakiernikow. Podzialki, skala itp. Wszystko ladnie wydrukowane. Ale jak z ciekawosci sprawdzilem te oznaczenia to sie lekko zdziwilem. Po wlaniu litra wody kubek pkazywal 1,25l. Dalej juz nie sprawdzalem. Tak mozesz wlasnie wierzyc producentom z chin :)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PMA
Użytkownik


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 10
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Pomorze
Wysłany: 10-02-2018, 18:17   

no ok a dla przykładu dajmy np. SATE, pistolet HP, a ustawie sobie 2 bary i bedzie dobrze więc o co chodzi z tymi przedziałami ciśnień dla poszczególnych rodzajów pistoletów ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 10-02-2018, 22:14   

Nie wiem czy sata ma pistolet hp. Jezeli chodzi Ci o rp to 2bary to jest wlasnie zalecane cisnienie wiec w czym problem? ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PMA
Użytkownik


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 10
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Pomorze
Wysłany: 11-02-2018, 11:27   

no to weźmy pod uwage pistolet rodzaju HP jakiejkolwiek innej dobrej firmy. Zaleca 3-4 bar, a na 2 barach spokojnie też pojedzie więc po co są te zalecenia?
i dlaczego HVLP ma większe zapotrzebowanie na powietrze niż HP skoro teoretycznie powinien pracować przy mniejszym ciśnieniu?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 11-02-2018, 18:15   

Hmmm, no to podaj mi jakiekos producenta markowego pistoletu i jego konkretny model w ktorym zaleca cisnienie 3-4 bary. Bi ja nie moge nic takiego skojarzyc. Wydaje mi sie, ze ciagle opierasz sie na danych chinskich producentow i ich chinskich wyrobach. Ale moze sie myle. Ja pracuje na Sacie i Devilbisie i tam jest max 2,5
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 26-02-2018, 09:42   

Głownie chodzi o ochrone srodowiska.
Kiedys glowice rozpylajace nie byly tak zaawansowane i do odpowiedniego rozbicia materialu bylo potrzebne wieksze cisnienie wewnatrz dyszy powietrznej.
Pod koniec 20tego wieku wprowadzono normy, które wymuszaly a by co najmniei 65% materialu aplikowanego zostawalo na elemencie a nie szło w powietrze (jak w technologi HP )
Ewolucja dysz powietrznych pozwolila na redukcje cisnienie najpierw w modelach rp a nastepnie w modelach hvlp. (Np. Ivata ma inne oznaczenia ale chodzi o to samo )
W pistoletach hvlp cisnienie wewnatrz dyszy zostalo zredukowane az do 0,7 bara i zapylenie jest mniejsze niz w innej technologi. Ale wymusza to uzycia wiekszego przeplywu powietrze na minute ( aby dobrze rozbić materiał) oraz aplikacji z odleglosci okolo 15 cm od elementu. No bo jak wygladała by aplikacja przy 4 barach z odstępem 15cm ;]
Technologia hvlp jest także oszczędniejsza jesli chodzi o materiał, ale wolniejsza w aplikacji.
Mysle, ze jak dobrze pogooglujesz o technologi hvlp to zaspokoisz swoja ciekawość .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne