lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
porównanie podkładów akrylowych
Autor Wiadomość
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 01-09-2013, 11:12   

Sądzę @madmax że obecnie nikt w refinishu tego nie robi ... ale nie o to tu chodzi !

Nie wnikam skąd tam MK wywlekł ten tekst @Unek i co miał na myśli. Napisał jasno :

mkautos napisał/a:
unek napisał/a:
Do każdego podkładu można dodać bazy

... lakiernikiem nie możesz być pisząc takie bzdury :D


Dolanie bazy z tego samego systemu ( czyli o tym samym spoiwie ) do pokładu akrylowego nie jest bzdurą lakierniczą. To dziś zbędne ... o ile w ogóle możliwe jak ktoś ma mieszalnik z systemem wodnym. Takie mieszanie dziś jest drogie i grozi wywołaniem wad ... ale jednak nadal MOŻLIWE, przy odpowiedniej wiedzy na ten temat. W wyjątkowych przypadkach - POMOCNE. Przy naprawach elementów nieprzydatne. Przy lakierowaniu całości samochodu ta wiedza może się przydać. Jak ktoś ma wizję sformowania własnego efektu kolorystycznego z perły, lub mieszaniny komponentów transparentnych też może wykorzystać barwiony w określonym kierunku podkład jako tło. Przy pojazdach użytkowych barwione w określonym kierunku tło to mniej bazy, czy nawet solidu 2K użytego do lakierowania ... szczególnie jak to tanie słabo kryjące produkty. :nono:

Po za tym skąd to się w ogóle wzięło ? .... a no z niedalekiej przeszłości ;)

@Unek ma kontakt z technikami SH i uczestniczy w szkoleniach. @MK ma o technologi konwencjonalnej Spies Hecekra zerowe pojęcie. Ja produkty SH, Sikkensa i Glasuritu znam dość dobrze. Wiem o czym pisze Unek. Wiem że jest ... a z pewnością była linia podkładów transparentnych w białym odcieniu ... produktów HS i VHS ... przystosowanych do barwienia małą ilością pigmentu bazowego 1K w dowolnym kierunku odcienia.


Niczego to jednak nie zmienia. @Unek ma rację ... to nie bzdura z tym dolewaniem bazy konwencjonalnej do podkładu akrylowego w międzywarstwowe ( czyli w określonych warunkach które też @unek w dwóch zdaniach opisał ale po pyskówce nie rozwinął co nie znaczy że o tym nie wie ) To stara technologia materiałowa wykorzystywana dziś już tylko jako sztuczka przez takich lakierników którzy wiedzą dużo więcej niż inni. Nie są oni głupkami @madmax :nono: Jeżeli wiedzą .... kiedy, dlaczego po co i jak to zrobić. ... to czasami mogą mieć przewagę nad tymi którzy ten sposób tylko negują.

Zgadzam się że w obecnej sytuacji przy obecnych materiałach ten sposób jest już niezbyt mądry i drogi jako jakaś zasada na co dzień.

Wiesz jednak że wykorzystując biały akrylowy podkład m/m z dolaną bazą np zieloną ... można uzyskać pastelowe tło ( seledynowe ) które pokryć można od razu lakierem bezbarwnym i w ten sposób znacząco obniżyć koszty lakierowania jakiejś wielkiej powierzchni np kontenera, autobusu, wagonu .... czy np .... Mercedesa TAXI z Niemiec :nono:

@MK wyskoczył bezmyślnie z tą swoją uwagą jak pajac z pudełka nie szukając w tym tekście @Unek żadnej wiedzy. To jednak typowe dla @MK. Guzik wie ... i nie zamierza tego "guzika" powiększać, czy rozmnażać. Lepiej tkwić w czarnej dupie niewiedzy .... i nie wiedzieć że taka technologia w lakiernictwie też funkcjonuje ... choć zamiera. ;) MK jest z tych co mu informacje trzeba wbijać do łysej bani 10 kg młotkiem.

Masz rację w tym co napisałeś @madmax ... ale nie zamykaj się na wiedzę o innych kierunkach technologi materiałowej .... jak robi to tępy @MK :nono: Lepiej wiedzieć i tak nie robić skoro nie potrzeba ... niż nie wiedzieć i wyskoczyć publicznie na forum jak pajac negując, czy śmiejąc się z czegoś co jak najbardziej jest stosowanym skutecznym rozwiązaniem ... To będzie ze 30-ty taki wygłup w wykonaniu elektryka / lakiernika z pod Rawicza ... jak wspomnę sobie te kilka lat wymiany postów.

edit. jacklack
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Ostatnio zmieniony przez jacklack 01-09-2013, 22:05, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 01-09-2013, 12:05   

PROJEKTER napisał/a:
Sądzę @madmax że obecnie nikt w refinishu tego nie robi ... ale nie o to tu chodzi !

Sądzę że skoro powstała na ten temat rozmowa to jednak ktoś to robi. Dodatkowo moge tutaj dopowiedzieć ze gdzieś w głębinach tego forum znalazły by sie zdjęcia oraz tekst potwierdzający to.Ale to już ciekawostka dla bardziej dociekliwych.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 01-09-2013, 13:06   

madmax napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
Sądzę @madmax że obecnie nikt w refinishu tego nie robi ... ale nie o to tu chodzi !
Sądzę że skoro powstała na ten temat rozmowa to jednak ktoś to robi. Dodatkowo moge tutaj dopowiedzieć ze gdzieś w głębinach tego forum znalazły by się zdjęcia oraz tekst potwierdzający to.Ale to już ciekawostka dla bardziej dociekliwych.


Watek to wyskoczył ze zwykłej pyskówki .... Jednak zobacz ... kilka lat wymiany postów na tym forum i prostowania durnych nawyków doprowadza do tego że zagadnienia lakiernicze przestają być tu postrzegane jako czarno białe - czyli na TAK, lub NIE jak w wyjaśnieniach dla amatorów, ale stają się znacznie bardziej skomplikowane.

Teraz są na ..... "Można, ale nie koniecznie" ... Da się, ale lepiej tak nie robić" ... i na takie .... "W tym wyjątkowym przypadku, możesz tak zrobić". Kilka lat temu taki temat przeczył by krzewionym tu dobrym nawykom i zasadą ... teraz dla tej inteligentnej części lakierników związanych z forum jest tylko ciekawą informacją że można też TAK robić. ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 01-09-2013, 14:03   

PROJEKTER napisał/a:
Wiem że jest ... a z pewnością była linia podkładów transparentnych w białym odcieniu

Są i to w użytkowym i samochdówce ...

PROJEKTER,
Ja tam expertem nie jestem z Sh ..tutaj kolega TEEM dużo wie na ten temat..Ostatanio poprawił mnie w jednym temacie o jednym fajny produkcie o którym nie wiedziałem( a spr go i jest lepszy o od tego co używałem )...Powiedzmy sobie szczerze ja dopiero raczkuje w tym systemie..i może za jakiś czas ogarnę to wszystko..
Ale miło mi, że ktoś tako o mnie mysli ;)

madmax napisał/a:
moge tutaj dopowiedzieć ze gdzieś w głębinach tego forum znalazły by sie zdjęcia

Nawet w mojej galerii jest to ...a było to 3 lata temu ... :D :D
Tylko w tamtym czasie tak nie można było ;)

PROJEKTER napisał/a:
kilka lat wymiany postów na tym forum i prostowania durnych nawyków doprowadza do tego że zagadnienia lakiernicze przestają być tu postrzegane jako czarno białe - czyli na TAK, lub NIE jak w wyjaśnieniach dla amatorów, ale stają się znacznie bardziej skomplikowane.


Dokładnie dochodzimy do meritum tego tematu ...czasem lepiej nic nie pisać i pozostawić tak jak jest..niż coś napisać...



Ps taki ,, kontener,, można np zmatować przez przypadek ;) inna niż zalecaną gradacją a bazy z SH mają taką możliwość, że przykryją ten babol..................
Ps 2 ja tutaj nie nobilituje ;) SH panowie...Wiem, że są inne ciekawsze systemy lakiernicze...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 01-09-2013, 15:22   

unek napisał/a:
Dokładnie dochodzimy do meritum tego tematu ...czasem lepiej nic nie pisać i pozostawić tak jak jest..niż coś napisać...


No co TY :glupek: .... NIC NIE PISAĆ na Forum lakierników o jakieś istniejącej i skutecznej technologi, czy systemie naprawy tylko dlatego, że tkwiący w czarnej dupie megat udający lakiernia wyskoczy nagle z siana i napisze że jesteś głupi nie i wesz co piszesz ? ...
@XXXX ma okres żałoby po tym jak kotek wydał ostanie tchnienie, a może chomik ?.... i mu się kąsać literkami zachciało na forum :dokuczac: ....

@UNEK ! ..... Nie doczekanie ! :nono:

Widać wyraźnie i jasno że nie ma innej rady i sposobu na przekazywanie wiedzy tylko chamstwo i agresja jak tylko dureń parchnie w burakach cukrowych ;)

Jak nie ma zacieków po lakierowaniu to już każdy się ma za proroka lakierniczego , a po uszy tkwi w czarnej dupie nie wiedzy :nono:

Posty nie mające związku z omawianym zagadnieniem zostały usunięte.
Wypowiedzi które w swej treści dotyczyły postów usuniętych, zostały edytowane.



edit. jacklack
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Ostatnio zmieniony przez jacklack 01-09-2013, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 01-09-2013, 22:38   

To_mas napisał/a:
michalLbn napisał/a:
Tak marcin gsi, duxone występuje tylko w jednej szarości.
jak ? przecież są dwa 1064 (vs2) i 1062 (vs4)


To są dwa różne produkty o różnej charakterystyce.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 02-09-2013, 09:53   

PROJEKTER,
Źle się zrozumieliśmy...
Lepiej czasem zostawić to co jest białe i już .
Układ np epoxyd,szpachal,epoxyd , akrylowy i tak zostawić ..
Rozumiesz??
Po co ciskać się z człowiekiem który ma zaburzenia emocjonalne( hehe ktoś mi tak napisał ostatnio o nim ;) ) poza tym który lubi w każdym temacie klepanie po dupsku a to już pod zaburzenia masochistyczne podchodzi i jeszcze na dodatek ma skleroze a ostatniego czasu ślepy się robi...
Więc lepiej napisać 3 słowa, że się nie zna i już niż tłumaczyć 5 stron a potem i tak połowa w kosz poleci...

Tyle w tym temcie sorry za offf....Chociaż czy bedzie tak łatwooo...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 02-09-2013, 12:11   

unek napisał/a:
PROJEKTER,
Źle się zrozumieliśmy...
Lepiej czasem zostawić to co jest białe i już .
Układ np epoxyd,szpachal,epoxyd , akrylowy i tak zostawić ..
Rozumiesz??
Po co ciskać się z człowiekiem który ma zaburzenia emocjonalne( hehe ktoś mi tak napisał ostatnio o nim ;) ) poza tym który lubi w każdym temacie klepanie po dupsku a to już pod zaburzenia masochistyczne podchodzi i jeszcze na dodatek ma skleroze a ostatniego czasu ślepy się robi...
Więc lepiej napisać 3 słowa, że się nie zna i już niż tłumaczyć 5 stron a potem i tak połowa w kosz poleci....


Trochę racji w tym jest. Gdyby jednak nie te awantury w których moja obecność jest powszechna, wielu spraw technologicznych nie dałoby się wyjaśnić. Nikt by nie skorzystał ... nikt by się nie posunął z wiedzą do przodu.

Ktoś kto ma w głowie jakąś informacje wprowadza ją w życie ... i nie widzi wad, w efekcie dyskusji przez forum nie da się łatwo przekonać że robi to od zawsze ŻLE. Zamiast to zmienić łatwiej jest się stawiać i dyskutować tygodniami. Trzeba mieć niebywale otwarty umysł i do tego ogromny dystans do tego co się robi zawodowo, żeby zmienić sposób realizacji jakiegoś zadania tylko dlatego że ktoś napisał w prasie, czy na forum że tak jak jest to robione teraz to jest robione źle.

Nie dziwiłbym się tej twardości i radykalizmowi kontr wypowiedzi kierowanych do mnie w dyskusjach .... gdybym przekonywał techników lub zawodowców ... ale jestem zawsze w szoku gdy się stawia jakiś samozwaniec z kilku miesięcznym doświadczeniem, który to co robi, robi przypadkowym sprzętem materiałami i w syficznej norze.

Wtedy nie mogę wyjść z podziwu nad jego durnotą i awantura gotowa. ;) ... a wystarczy pytać zamiast negować. Od negacji ... zaczął się ten wątek.

No bo .... czy teraz, po szerokich wyjaśnieniach tego wątku .... ci co to czytali są głupsi niż byli, mądrzejsi ... czy może nic się w tej wiedzy nie zmieniło ? ;)
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 02-09-2013, 12:50   

PROJEKTER napisał/a:
Wtedy nie mogę wyjść z podziwu nad jego durnotą i awantura gotowa. ;) ... a wystarczy pytać zamiast negować. Od negacji ... zaczął się ten wątek.


Ale to jest taka natura polaka aby komuś nie przyznać racji chodź ją ma i specjalnie sie pokłócić zeby wyprowadzić kogoś z równowagi.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 02-09-2013, 14:45   

PROJEKTER napisał/a:
wielu spraw technologicznych nie dałoby się wyjaśnić. Nikt by nie skorzystał ... nikt by się nie posunął z wiedzą do przodu.


PROJEKTER napisał/a:
No bo .... czy teraz, po szerokich wyjaśnieniach tego wątku .... ci co to czytali są głupsi niż byli, mądrzejsi ... czy może nic się w tej wiedzy nie zmieniło ?




Troche przeczysz sam sobie oraz swoim poglądom ;)
Gdybyś był bardziej wylewny w temacie ,, Sam buduje komore,, to już dawno każdy miałby coś tam zrobione(chociaż można dużo wyciągnąć ze starych postów ale trzeba poszukać i mieć te zwoje mózgowe)..A tak niby każdy widział komore .wie jak działa ale gorzej coś zrobić .
Nawet niby kratka od nawiewu prosta sprawa ale aby ją zrobić też trzeba pomysleć :D

Do czego zmierzam czasem aby dowiedzieć się czegoś trzeba nie tylko stracić pieniądze ale też czas a w niektórych przypadkach pojechać 400km aby ktos wytłumaczył łopatologiczne jak to zrobić ...
Więc jak jakiś baran raz napiszę , że lakiernikiem nie możesz być pisząc takie bzdury a potem jeszcze bardziej ciągnie bo niby ktoś coś dopowiedział ...to poprostu trzeba olać sprawe i nie ma sensu tłumaczyć ...
Tylko napisać, że nie masz racji..
Lepiej poczytać pośmiać się przed lapem i wiedzieć swoje... ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 02-09-2013, 21:25   

Widzisz projekt do adaptacji pomieszczenia na lakiernię to koszt ok 3000 zł + vat. Zrobiłem takich już kilkanaście i raczej się te dokumentacje przeradzały po dopłacie w normalną formalno prawną dokumentację. Ci co dostali projekt w formie wykonawczej nie narzekają na zawarte w nim rozwiązania opisane i narysowane czarno na białym z każdym wymiarem. Dwa takie zapłacone projekty nigdy nie zostały zrealizowane ale wiem dlaczego.

Nie mogę w temacie Sam Buduje Kabinę opublikować projektu bo to jest taki głupi strzał w kolano. ;) Kto to rozumie ... dzwoni o mnie ustala co i jak i jak napisałem raczej tego nie żałuje.

Nie uważam żeby ci co próbują zrobić samodzielnie byli głupkami albo chytrusami .... Mają zacięcie, czas trochę wyobraźni, pewnie zrobią samemu i też będzie działać. Ja się nie wtrąca w ich pomysły nawet jak zaczepiają mnie na PW czy przez e-mail., bo to ewidentnie wbrew moim interesom. Tu sprawa jest jasna .... Trzeba zapłacić.

To co dane było za free już poszło. I w prasie i na forum. Zabawni są tylko ci co myślą że zrobią sobie komorę / lakiernię za 3 czy 5 tyś. na wentylatorkach z allegro za 300 zł i oprawach oświetleniowych z Castoramy za stówę :D .... albo kracie pomostowej która się wygina gdy się na niej lekko podskoczy :glupek: ... ale kosztuje tylko stówę.

Wy ... lakiernicy .... też nie gadacie z klientami którym się wydaje że 50 zł za element + koszt sprayu to mega wynagrodzenia i pewnie spuszczacie "szoguna" z łańcucha ... jak ktoś zaczyna durne wywody ile to kosztuje spray, skrawek papierku ściernego, czy 100 gram rozcieńczalnika NITRO ;)

Jednak czym innym jest już wyprostowanie czyjejś wiedzy zawodowej przez opis technologi czy zachowania się materiałów chemicznych ... a nawet szerokiej dyskusji o sposobie działania pistoletów lakierniczych. Taka wiedza tez ma swoją wartość materialną ... jednak uważam e warto się nią podzielić żeby wielu z was przejrzało na oczy i wyszło z tych obesranych nor z zimna i tandetnych materiałów. W tym przypadku wolę opisać coś ważnego na publicznym forum za free czyniąc z tego drogowskaz niż formować z tego publikację prasową i brać kilkaset złotych honorarium. Nie dlatego że leje na kilka stów ... nie leje ... ale wbrew pozorom nie wszystko daje się opublikować w branżowej prasie. Tam nie wolno krytykować reklamodawców. Dlatego informacje musza być wyważone i chłodne ... a nie tak wylewne i gorące jak TU. Tanie chłodne informacje nikogo szybko nie wyprostują. Nadal są potencjałem wiedzy i określoną wartością ... ale ich siła rażenia jest mniejsza niż wplecenie w post krótkiego ....

... zmądrzej lepiej gównozjadzie albo ... tkwij dalej w tym swoim durnym świecie i czarnej dupie niewiedzy ;)

Czasami warto poszarpać kogoś za kudły i kopnąć na koniec w dupsko. Warto bo to co wyżej napisał @madmax to niestety prawda .... problem tkwi w naturze Polaka i .... Ushera ;) .

Można go olać ... tylko .... napiszę jeszcze raz Gdzie byłoby dziś to forum gdyby kilku piszących tu kiedyś posty durniów, nie wyleciało z hukiem po chamskich awanturach ?

Moim zdaniem warto się tak ciskać, awanturować i wpychać tą wiedzę na siłę do baniek ... Ja widzę zmiany. Są na lepsze ..... :czesc:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 03-09-2013, 19:23   

W sumie racja :D
Aby nie ciagnąć powiem tylko tyle szkoda, że tutaj nie ma więcej techników.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MarcinGSI
Guru



Wiek: 40
Dołączył: 19 Cze 2012
Posty: 457
Skąd: Suchedniów
Wysłany: 05-10-2013, 14:37   

Hej,zakupiłem dzisiaj podkład U-pol i mam pytanie,polecacie go rozcieńczyć bo na puszcze nic nie ma poza tym że 4-1 stosować,mam dyszę 1.7 ale może na dniach będę miał Sate 100 RP z dyszą 1.4 i jestem ciekaw jak sobie poradzi.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
tofik
Ekspert



Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 851
Punkty: 20/3
Wysłany: 05-10-2013, 19:18   

MarcinGSI napisał/a:
Hej,zakupiłem dzisiaj podkład U-pol i mam pytanie,polecacie go rozcieńczyć bo na puszcze nic nie ma poza tym że 4-1 stosować,mam dyszę 1.7 ale może na dniach będę miał Sate 100 RP z dyszą 1.4 i jestem ciekaw jak sobie poradzi.


Kolego, trochę dobrej woli i chęci - wystarczy poszukać, mnie to zajęło 30 sekund.

http://www.u-pol.co.uk/do...025-TDS-POL.pdf


A tutaj stronka ze wszystkimi produktami

http://www.u-pol.co.uk/

Jak już zakupiłeś podkład to musisz również zakupić aparat natryskowy U-POL HVLP bo taki jest zalecany przez producenta. :buhaha:
_________________
DEBEER VALSPAR KOCH CHEMIE DYNABRADE NORTON INDASA 3M FESTOOL SATA
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MarcinGSI
Guru



Wiek: 40
Dołączył: 19 Cze 2012
Posty: 457
Skąd: Suchedniów
Wysłany: 05-10-2013, 19:26   

Hej,wielkie dzięki,nie widziałem o tych stronach,a tak w ogóle podkład kupiłem w Kielcach.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
To_mas
Klubowicz



Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 2787
Punkty: 24/11
Skąd: Żywiec
Wysłany: 27-07-2014, 20:11   

Odświeżając trochę temat chciałem zapytać na czym robicie obecnie ??
Ja próbowałem przejść na Spectrala 335 ale jakoś tak nie za bardzo mi ten podkład pasuje. chodzi mi o okropne marszczenie/siadanie po czasie :/

Wróciłem do duxona DX1062 bo jakoś ten skurcz podkładu wydaje mi się mniejszy.

CO byście polecili sensownego żeby się jak najmniej kurczyło po czasie ?
_________________
gg 6794125
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
No-limit
Ekspert



Pomógł: 15 razy
Wiek: 63
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 2201
Punkty: 34/24
Wysłany: 29-07-2014, 14:34   

To_mas napisał/a:
Wróciłem do duxona DX1062 bo jakoś ten skurcz podkładu wydaje mi się mniejszy.

I tak trzymaj :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 04-12-2014, 13:09   

SPECTRAL UNDER 365uzywa ktoś jakie opinie
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 04-12-2014, 14:05   Podkład Novol Under 365 Spectral

Witam!
Jeśli chodzi o podkład z linii Spectral 365 , to jest to z bardziej nowoczesnych podkładów na polskim rynku.Ma doskonałą przyczepność( do elementów w kataforezie -bez konieczności matowania) i bardzo gładką powierzchnię, co redukuje czas obróbki i ilość zużytych papierów.
Podkłady generalnie nie służą formowaniu powierzchni.Ich zadanie to:antykorozja,przyczepność ,izolacja i kolor pod warstwę dekoracyjną.
Jeśli ktoś nałoży 4-5 warstw podkładu ,to może się później spodziewać ,że mu siądzie(to do kolegi ,który krytykował Under 335 ). Podkłady kończą swoje reakcje chemiczne po 4-5 dniach.
Dlatego wprowadziliśmy na rynek Protect 380 (poliester filler) w celu zapobiegania nakładania zbyt grubych warstw podkładów akrylowych.
Lepkość tego produktu i czas wysychania pozwala na szybką i jakościowo lepszą pracę.
A o jakości Under 365 mogą świadczyć iwyniki sprzedaży i chociażby fakt konieczności wprowadzenia większych opakowań (tzw.galonówki) już po 10 miesiącach od jego wejścia na rynek.
Pozdrawiam
Rafał Mania NOVOL Dział Szkoleń
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 04-12-2014, 14:19   

a cena
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 04-12-2014, 14:33   

Robiłem 335 długo a konkretnie do czasu kiedy novol stwierdził że trzeba go przykryc innym podkładem więc używanie go stało się bez sensu. Bo jak sam technik pisze powyżej "Podkłady generalnie nie służą formowaniu powierzchni" a w zalecał wtedy epoxyd (nie pamiętam numeru) 335 i przykrycie go mm lub 365. TO PO CO TYLE TEGO NAKŁADAĆ NA SIEBIE?
Nie chce mi się tu rozpisywać ale 335 jak i 365 mocno siadają a epoxyd spectrala jest chyba najgorszym epoxydem jakim robiłem. Reaguje ze starymi bazami, mapuje po czasie itp. itd.

Skoro reakcje chemiczne w podkładzie trwają 4-5 dni to proszę to napisać na opakowaniu! W CELU UZYSKANIA NAJLEPSZYCH EFEKTÓW OBRABIAĆ PO 5 DNIACH!
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 04-12-2014, 15:09   Zaproszenie

Zapraszam na nasze szkolenie i wymianę informacji ,gdyż nie da się wszystkiego udowodnić słowami na forum.
To że np: szpachlówki poliestrowe kończą swoje reakcje po 2-3 dniach nie oznacza ,że trzeba czekać tak długo. Trzeba znać produkty, technologiczne ,,niuanse" i można pracować normalnie z dobrą jakością.
A w swoim poście miesza Pan nazwy produktów i chyba nie do końca rozumie naszą technologię , stąd zaproszenie.
Zgłosić swój akces do przedstawiciela regionalnego.
Pozdrawiam Rafał Mania
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
tofik
Ekspert



Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 851
Punkty: 20/3
Wysłany: 04-12-2014, 21:26   

Kamil208 napisał/a:
335 i przykrycie go mm lub 365.


365 to typowy podkład na kataforezę bez matowienia, więc nie jest dla mnie zrozumiałe stosowanie tego podkładu na podkład 335.

kamilbusko napisał/a:
SPECTRAL UNDER 365uzywa ktoś jakie opinie


Kamil podjedź do Wilka, masz niedaleko i będziesz wszystko wiedział z autopsji.
Używał selfy z Nexy, ale z nich zrezygnował i porabia na 365.
_________________
DEBEER VALSPAR KOCH CHEMIE DYNABRADE NORTON INDASA 3M FESTOOL SATA
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 04-12-2014, 21:33   

To_mas napisał/a:
Odświeżając trochę temat chciałem zapytać na czym robicie obecnie ??
Ja próbowałem przejść na Spectrala 335 ale jakoś tak nie za bardzo mi ten podkład pasuje. chodzi mi o okropne marszczenie/siadanie po czasie :/

Wróciłem do duxona DX1062 bo jakoś ten skurcz podkładu wydaje mi się mniejszy.

CO byście polecili sensownego żeby się jak najmniej kurczyło po czasie ?


I nic już nie zmieniaj. Możesz spróbować też u-pola, lub mipa. Są porównywalne jakością z duxonem, ale na każdym odrobinę inaczej się pracuje. Mi najbardziej odpowiada duxone/ challenger, ale te dwa pozostałe wiem że są niezłe i pracowałem na nich.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 05-12-2014, 01:59   

Możliwe że coś pomieszałem bo pisanie na forum nie należy do moich obowiązków zawodowych i robię to na szybko w wolnej chwili ale skoro już jest Pan technik to zadam parę prostych pytań tak żebym nie pomieszał i nie musiał jechać na szkolenie na którym byłem. A więc:

1. Czy 355 "na początku produkcji" mógł wg. technologii zostać pokryty bazą i klarem?

2. Czy 355 w późniejszym czasie przestał być rekomendowany bezpośrednio pod bazę i zalecaliscie po szlifie a przed bazą przykrycie go warstwą mm (mokro na mokro był chyba 325 ale nie chce pomieszać) LUB przykrycie go innym podkładem ale z tego co pamiętam w karcie proponowaliście 335 lub 365.

3. Czy 355 w wydaniu "nowa formuła" gdy rzekomo usuneliscie problem z brakiem przyczepności po szlifie bazy do niego znów mógł być nią przykrywany?

A co do wyjazdów na szkolenia to wszystkim polecam bo na parkingu przed firmą novol można spotkać granatowe volvo którego proces naprawy wg. wszelkich technologii można oglądać na YouTube w wykonaniu pana Rafała wypowiadającego się tutaj. Jeżeli nie zostało jeszcze przemalowane to nadal można tam podziwiać wszelkiego rodzaju wady lakiernicze od siadania, mapowania, wsechów po szlifie i wszystkiego co może wystąpić. Oglądalismy je razem z całą ekipą szkolenia 04.2012. Pozdrawiam.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 05-12-2014, 07:40   

Na pytania zawarte w ostatnim poście odpowiadam 3x tak, tylko bez rzekomo przy trzecim-łatwo sprawdzić natryskując sobie blaszkę i po tygodniu pociąć ją jakimś nożem.

Pomylił Pan dwa produkty i namieszał kilku osobą w głowach.
Napisał Pan Podkład 335 , a zapewne chodziło Panu o 355 sprzed 3 lat lub Epoksyd 385- POTĘŻNA RÓŻNICA!.

Podkład epoksydowy zalecamy jako wzmocnienie izolacji przed pokryciem podkładem akrylowym w celu zmniejszenia migracji agresywnych rozcieńczalników z warstw dekoracyjnych ku warstwom dolnym , co powoduje często podnoszenie krawędziowe, ,,aureole" itp zjawiska.

Oczywiście podkład Epoksydowy 385 ,też to może zrobić ,w końcu też ma rozpuszczalniki w swym składzie, ale tylko raz.
Jeśli pojawią się jakieś ,,aureole",to zostaną ,,zalane" , przytrzymane przez epoksyd na który po 20 -30 minutach nakładamy akrylowy podkład i zostawiamy do wyschnięcia .Szlifujemy i można dużo bezpieczniej malować.
Nie jest to ani kosztowne , ani specjalnie pracochłonne, a na pewno w wielu przypadkach pomaga.
Zawsze bowiem możemy trafić na jakieś ,,gówno"(przepraszam za wyrażenie)pod spodem.

Rafał Mania NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kalbi
Klubowicz


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 2257
Punkty: 50/5
Skąd: W-wa
Wysłany: 05-12-2014, 08:41   

Kamil208 napisał/a:
Robiłem 335 długo a konkretnie do czasu kiedy novol stwierdził że trzeba go przykryc innym podkładem więc używanie go stało się bez sensu. Bo jak sam technik pisze powyżej "Podkłady generalnie nie służą formowaniu powierzchni" a w zalecał wtedy epoxyd (nie pamiętam numeru) 335 i przykrycie go mm lub 365. TO PO CO TYLE TEGO NAKŁADAĆ NA SIEBIE?
Nie chce mi się tu rozpisywać ale 335 jak i 365 mocno siadają a epoxyd spectrala jest chyba najgorszym epoxydem jakim robiłem. Reaguje ze starymi bazami, mapuje po czasie itp. itd.

Skoro reakcje chemiczne w podkładzie trwają 4-5 dni to proszę to napisać na opakowaniu! W CELU UZYSKANIA NAJLEPSZYCH EFEKTÓW OBRABIAĆ PO 5 DNIACH!


muszę przyznać rację. Porabiałem na 335 ale ze względu na to, że nie mogłem pozbyć się wychodzących końcówek (po suszeniu było widać przejście między podkładem, a starym podłożem) to zrezygnowałem z niego na rzecz Cromax 1052r i 1057r (one mnie nie zawodziły nigdy (stary Dupont ale zawartość ta sama), chociaż cena jest dwukrotnie większa od Spectral 335)

Co do epoxydu Spectrala w wersji 1:1 to także masz 100 % racji. On reaguje z oryginalnymi podłożami co jest jakimś nieporozumieniem, jakiś czas temu pokryłem nim cały bok w mercedesie B klasa, następnie pokryłem spectral 335 i 2 dni po suszeniu mapowanie wszędzie! Tak wiem, pewnie moja wina ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Mart-Dent
Klubowicz


Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 716
Punkty: 15/5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 05-12-2014, 09:52   

NOVOL rafman napisał/a:
Oczywiście podkład Epoksydowy 385 ,też to może zrobić ,w końcu też ma rozpuszczalniki w swym składzie, ale tylko raz.
Jeśli pojawią się jakieś ,,aureole",to zostaną ,,zalane" , przytrzymane przez epoksyd na który po 20 -30 minutach nakładamy akrylowy podkład i zostawiamy do wyschnięcia .Szlifujemy i można dużo bezpieczniej malować.


Z tym że w moim przypadku było tak że po 30 min(28*C)na 385 dajemy akrylowy, wszystko to suszymy promiennikiem firmy IRT przez 12 min, szlifujemy lakierujemy i wszystko jest cacy. Ale ze klient wrócił z inną naprawą za 8 miesięcy to mogłem się przyjrzeć czy coś się popsuło czy nadal jest git. Okazało się ze w miejscu gdzie był epoksyd wyszły takie mapy że wstyd było się przyznać że to robiłem. Poprawiłem to nie mówiąc nic klientowi. Ale od tamtej pory 385 poszedł do lamusa.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kamil208
Klubowicz


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 683
Otrzymał 20 punkt(y)
Skąd: z daleka
Wysłany: 05-12-2014, 14:38   

Tak ma Pan rację w pierwszym poscie pomyliłem te 2 podkłady powinienem napisać robiłem na 355 następnie po problemach z przyczepnością przeszedłem na 335 którego moim zdaniem problemem była konieczność dolewania zbyt dużej ilości rozcieńczalnika nawet dla wersji wypełniającej i z tego co wiem ten też otrzymał "nową formułę" gdzie nie miał być już taki gęsty ale nie zauważyłem wyraźnej zmiany. Robiłem także na 365.
Co do epoxydu 385 to wszystko się zgadza w teorii i my ją znamy ale on nie izoluje starych warstw tylko je po czasie pięknie mapuje bo z nimi reaguje w mniejszym lub większym stopniu już przy nakładaniu go.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 06-12-2014, 02:13   

Który epoxyd w mniejszym stopniu reaguje z podłożem? Może być innej firmy.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 09-12-2014, 15:29   

https://www.youtube.com/watch?v=mMBGEgwpL4Ya to cio
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
giena
Klubowicz
Auto-Mal



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 574
Punkty: 5/3
Skąd: podlasie
Wysłany: 09-12-2014, 18:34   

kamilbusko,
Przecież protect 380 to poliester
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 09-12-2014, 19:35   

i po obrobce tego dajemy podkład akrylowy czy można lakierować
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
giena
Klubowicz
Auto-Mal



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 574
Punkty: 5/3
Skąd: podlasie
Wysłany: 09-12-2014, 19:45   

kamilbusko napisał/a:
podkład akrylowy
lub epoksyd

karta techniczna protect 380
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 09-12-2014, 20:06   

to lepiej zastosować szprycę czy ten podkład? Ile on kosztuje?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 10-12-2014, 00:35   

kamilbusko, a to nie szpryca z dodatkiem turbo ?? ;)

ja się zastanawiam jaki skurcz ma ta 380 ?? :D po wygrzaniu jak w karcie jest napisane aby nie było niespodzianek jak tutaj
Kamil208 napisał/a:
na parkingu przed firmą novol można spotkać granatowe volvo którego proces naprawy wg. wszelkich technologii można oglądać na YouTube w wykonaniu pana Rafała wypowiadającego się tutaj.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Chali68
Klubowicz
U siebie.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Kwi 2012
Posty: 1028
Punkty: 35/30
Skąd: Wschód
Wysłany: 10-12-2014, 09:55   

Taki patent miała kiedyś firma AIRO Chemie. Spritzfuller z możliwością szlifowania nawet na mokro i oczywiście lakierowania. Tylko to do LKW ,Autobusów itp.
Po tym jak przejęło tą firmę AKZO Nobel zrezygnowano i powrócono do zwykłej szprycy.
Powiem tak: lakierowałem po tej mieszance jakieś cztery lata temu dla handlarza turasa. Jakoś wpadło mi auto z powrotem po dwóch latach , które wcześnie lakierowałem. Efekt był opłakany!!! Skurcz i mat prawidłowy jak się należy. Myslę że niema i nie będzie takiej opcji lakierowania bezpośrednio na ester bez odizolowania podłoża. A ten wynalazek jest to chwyt marketingowy związany domyślcie się sami! ;)
Nasuwa się pytanie po co??? Tego nie wie nawet Charikriszna ani Bramaputra :haha:
Dla mnie osobiście Novol był fajny gdy produkował podkład Trio, który spełniał wszystkie oczekiwania lakierników. Gdy naprodukowali 6 milionów produktów zgubili się zupełnie w tym co robią. ;
A wielka szkoda. marketing wykańcza tak dużo dobrych firm na rynku.
Pozdrowionka... :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 10-12-2014, 12:27   

to jaką jedną firmę mozecie polecić bo chcę się przestawić na jednego producena materiałów
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Chali68
Klubowicz
U siebie.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Kwi 2012
Posty: 1028
Punkty: 35/30
Skąd: Wschód
Wysłany: 10-12-2014, 19:50   

Ale o co kaman??? O same podkłady???
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kamilbusko
Klubowicz


Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1429
Punkty: 7/5
Wysłany: 10-12-2014, 20:46   

chodzi o cala gamę produktów
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne