lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
DuPont Duxone
Autor Wiadomość
goojad
Użytkownik


Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 16
Skąd: ogólnie
Wysłany: 12-04-2013, 14:51   DuPont Duxone

Czy ktoś mógłby z doświadczenia wypowiedzieć się na temat tych produktów:
http://www.klakiernik.pl/...T_2_kg-679.html

http://www.klakiernik.pl/..._kpl_1L-64.html

http://www.klakiernik.pl/..._kpl_1L-62.html

Niby DuPont to marka ale biorąc pod uwagę cenę która nie jest wiele wyższa od produktów Novola to zastanawiam się nad jakością..czy to po prostu jest jakaś bardzo tania a co za tym idzie niezbyt dobra jakościowo linia produktów Duponta?

Do tej pory używałem głównie produktów Novola i zastanawiam się jak Duxone wypada właśnie w porównaniu np. z lakierem 590 czy podkładem 330 Novola?
Czy w ogóle ktoś z Was używał Duxone w warunkach garażowych a jeśli tak to jak to się sprawdza? Zamówiłem właśnie szpachel, podkład i lakier Duxone na przetestowanie ale pewnie dopiero po niedzieli będę miał okazję popracować tymi towarami ale jeśli ktoś chciałby się wypowiedzieć to będę wdzięczny.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Hamir
Klubowicz


Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 513
Punkty: 11/7
Skąd: Astana
Wysłany: 12-04-2013, 15:35   

goojad, mimo ze ostatnio mnie obraziłes w innym temacie,powiem Ci ze warto te produkty miec.szpachla,stosunkowo latwa w obróbce,podklad silnie wypelniajacy,latwy w obróbce,bezbarwny nie zla rozlewnosc,ladna struktura (tu mam na mysli SATA),polysk super,latwe szlifowanie,czas schniecia zadawalajacy.

cena super co do jakosci.
dobry wybór.

p.s klar bez rozpuchu :nono:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
goojad
Użytkownik


Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 16
Skąd: ogólnie
Wysłany: 12-04-2013, 19:51   

Hamir napisał/a:
goojad, mimo ze ostatnio mnie obraziłes w innym temacie

przepraszam, za tamten wpis..wiem,że to nie tłumaczenie ale miałem wtedy naprawdę zły dzień..

Hamir napisał/a:
bezbarwny nie zla rozlewnosc,ladna struktura (tu mam na mysli SATA),polysk super,latwe szlifowanie,czas schniecia zadawalajacy.


Zobaczę jak sobie z tym poradzi osławiona Air Gunsa :) wziąłem szybki utwardzacz więc ze schnięciem nie powinno być problemu. Szlifowanie łatwe a jak z samym polerowaniem?

Hamir napisał/a:
p.s klar bez rozpuchu :nono:


To wiem :) Dzięki za odpowiedź.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Snopek
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 10 Cze 2012
Posty: 32
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Pękanino/Koszalin
Wysłany: 12-04-2013, 20:18   

Ten podkład Duxone DX1062 to naprawdę fajny produkt ;) Schnie naprawdę szybko :) Po godzince można już szlifować :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
goojad
Użytkownik


Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 16
Skąd: ogólnie
Wysłany: 12-04-2013, 20:23   

Snopek napisał/a:
Ten podkład Duxone DX1062 to naprawdę fajny produkt ;) Schnie naprawdę szybko :) Po godzince można już szlifować :)


Po godzinie w jakiej temperaturze? wyschnie z szybkim utwardzaczem w godzinę w powiedzmy 15-18 stopniach?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
gugun
uzależniony od forum


Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 343
Punkty: 5/1
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 12-04-2013, 20:39   

czy ty robisz z forumowiczy idiotow czy tylko mi sie wydaje?przeczytaj se karty produktow jakie zamowiles i bedziesz wszystko wiedzial :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
goojad
Użytkownik


Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 16
Skąd: ogólnie
Wysłany: 12-04-2013, 22:18   

gugun napisał/a:
czy ty robisz z forumowiczy idiotow czy tylko mi sie wydaje?przeczytaj se karty produktow jakie zamowiles i bedziesz wszystko wiedzial :D


Tak trochę abstrahując od tematu to mówi i pisze się forumowiczów :) ale i tak dzięki za wyczerpującą odpowiedź..
Karty techniczne sporządzane w odniesieniu do warunków laboratoryjnych nie zawsze oddają w pełni rzeczywistość..tak mi się wydaje choć pewnie się mylę..ale chodziło mi bardziej o opinie ludzi którzy pracują z tym towarem w warunkach garażowych jak napisałem na początku a nie o to co podaje producent w karcie.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
gugun
uzależniony od forum


Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 343
Punkty: 5/1
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 13-04-2013, 00:00   

W karcie nie ma bata żeby nie było napisane ile schnie w 20st . Zapewne ok 10h więc pyt czy wyschnie w godz jest głupie
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Hamir
Klubowicz


Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 513
Punkty: 11/7
Skąd: Astana
Wysłany: 13-04-2013, 00:31   

na dx1020 w 15st 2-3 godz,20 st 1-2godz
na dx1024 w 15st 1-2 godz,20 st 1 godz
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
To_mas
Klubowicz



Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 2787
Punkty: 24/11
Skąd: Żywiec
Wysłany: 13-04-2013, 05:17   

Hamir napisał/a:
na dx1024 w 15st 1-2 godz,20 st 1 godz
może i szlifować sie go da, może i pracować dalej tez ale wg mnie w 1h to on w pełni nie wyschnie i potem będą jajca sie robić
_________________
gg 6794125
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
goojad
Użytkownik


Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 16
Skąd: ogólnie
Wysłany: 13-04-2013, 08:46   

To_mas napisał/a:
Hamir napisał/a:
na dx1024 w 15st 1-2 godz,20 st 1 godz
może i szlifować sie go da, może i pracować dalej tez ale wg mnie w 1h to on w pełni nie wyschnie i potem będą jajca sie robić


Dokładnie taki czas schnięcia jest podany w karcie technicznej ale właśnie bardziej interesowały mnie opinie z doświadczenia osób które już pracują z tymi towarami bo takie informacje są cenniejsze niż suche, laboratoryjne dane z karty technicznej danego produktu.

[ Dodano: 13-04-2013, 09:59 ]
gugun napisał/a:
W karcie nie ma bata żeby nie było napisane ile schnie w 20st . Zapewne ok 10h więc pyt czy wyschnie w godz jest głupie


Ja czytałem karty tych produktów zanim założyłem ten temat a pytałem jak to wygląda w praktyce.. A Ty nawet do karty nie zajrzałeś, strugasz wielce mądrego i wyskakujesz z takim czymś..10h w 20st :buhaha: twierdząc, że ja zadaje głupie pytania..
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 13-04-2013, 09:30   

goojad napisał/a:
wyskakujesz z takim czymś..10h w 20st

To normalne.
goojad napisał/a:
Hamir napisał/a:
na dx1024 w 15st 1-2 godz,20 st 1 godz
może i szlifować sie go da, może i pracować dalej tez ale wg mnie w 1h to on w pełni nie wyschnie i potem będą jajca sie robić


Dokładnie taki czas schnięcia jest podany w karcie technicznej

Bzdury kolego piszesz.
1h w promienniku a nie w 20*C.

Czytaj karty ze zrozumieniem.
 
     
gugun
uzależniony od forum


Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 343
Punkty: 5/1
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 13-04-2013, 10:25   

goojad napisał/a:
A Ty nawet do karty nie zajrzałeś, strugasz wielce mądrego i wyskakujesz z takim czymś..10h w 20st :buhaha: twierdząc, że ja zadaje głupie pytania..
i nadal twierdze ze zadajesz glupie pytania,malo tego...jeszcze sie przy tym upierasz...teraz sobie przeczytałem i pokaz mi gdzie jest napisane ze to schnie w godzine?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 13-04-2013, 11:12   

gugun napisał/a:
i pokaz mi gdzie jest napisane ze to schnie w godzine?

Jak gdzie?
W garażu :glupek: schnie godzinę... ale nie może byc zaciepło,,, bo wtedy wg karty..10 godzin?
 
     
gugun
uzależniony od forum


Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 343
Punkty: 5/1
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 13-04-2013, 11:24   

hehe dokładnie nie przekraczaj kolego 20st :) bo do 20st schnie w 1-1,5h a powyzej 10 :D :D :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Hamir
Klubowicz


Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 513
Punkty: 11/7
Skąd: Astana
Wysłany: 13-04-2013, 12:38   

dokladnie panowie,karta podaje "suche do szlifowania...",natomiast,po tym okresie bałbym sie lakierowac ;)
goojad, mnóstwo wad lakierniczych jest spowodowane zła aplikacja podkladów,czasu ich schniecia itd.
osobiscie szlifuje po 8godz.a czasem i na drugi dzien :nono:

[ Dodano: 13-04-2013, 13:50 ]
gugun napisał/a:
bo do 20st schnie w 1-1,5h a powyzej 10
zgadza sie bo wtedy dochodzi do wstecznego procesu poliaddycji,wynikimem czego jest antypolikondensacja podkladu,ale to oczywiste :okulary: :smieszne:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 13-04-2013, 12:56   

mkautos napisał/a:
1h w promienniku

A jak on wejdzie w promiennik?? :D

DSC02859.JPG
Plik ściągnięto 130 raz(y) 130,87 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 13-04-2013, 13:19   

unek napisał/a:
A jak on


W karcie wygląda to pieknie.
Lecz realnie mysląc kto po godzinie
To_mas napisał/a:
może i szlifować sie go da, może i pracować dalej tez ale wg mnie w 1h to on w pełni nie wyschnie i potem będą jajca sie robić


Heh, co tam.
Wróci na powtórna polerke jak zmatowieje :D :D :D :D
 
     
goojad
Użytkownik


Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 16
Skąd: ogólnie
Wysłany: 13-04-2013, 14:56   

gugun napisał/a:
goojad napisał/a:
A Ty nawet do karty nie zajrzałeś, strugasz wielce mądrego i wyskakujesz z takim czymś..10h w 20st :buhaha: twierdząc, że ja zadaje głupie pytania..
i nadal twierdze ze zadajesz glupie pytania,malo tego...jeszcze sie przy tym upierasz...teraz sobie przeczytałem i pokaz mi gdzie jest napisane ze to schnie w godzine?


Jak widać na obrazku załączonym przez kolegę "unek" w karcie stoi jak byk, że jest "suche do szlifowania" w 15st w 1-2godz, więc skoro moje pytanie "jak to się ma do rzeczywistości" nadal uważasz za głupie to dzięki za Twoje rady...
Nie używałem do tej pory tego produktu i choć też zazwyczaj obrabiam podkład na drugi dzień to po przeczytaniu karty tego zastanawiałem się, czy może ten da się obrabiać szybciej bez obawy, że coś później będzie się działo z lakierem. Dlatego pytałem osoby które pracowały już z tym podkładem.

Wyobraź sobie, że to pytanie zadaje ktoś, kto chce malować pierwszy raz a Ty go odsyłasz do karty charakterystyki i chłop mając w garażu 20st zaczyna obrabiać i malować po godzinie a później ma czary na lakierze..ale przecież karta podała, że suche do szlifowania i gość nie ma pojęcia co zrobił nie tak..
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
maciej214
Bywalec



Wiek: 27
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 57
Wystawił 3 punkt(y)
Skąd: KNS
Wysłany: 14-04-2013, 18:39   

Mam pytanie: Czemu na tym kawałku karty technologicznej co dodał unek, suszenie promiennikiem IR przy pełnej mocy trwa dłużej, jak przy 1/2 mocy? Tak jest, czy jakiś błąd?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 14-04-2013, 20:59   

maciej214 napisał/a:
suszenie promiennikiem IR przy pełnej mocy trwa dłużej, jak przy 1/2 mocy? Tak jest, czy jakiś błąd?

Jak widać, interpretować ten zapis można różnie ;) ale taka właśnie interpretacja wynika z braku wiedzy o tym, co mówi następny zapis w tej karcie technicznej, w tej samej tabeli "*Przewodnik dla promienników fal krótkich/średnich" czyli sposobu programowania od początku pracy promiennika , do jej zakończenia względem suszenia naniesionego materiału.

Przy suszeniu materiału lakierniczego promiennikiem trzeba też mieć wiedzę na temat danego aplikowanego materiału, i zasad jego zachowania fizycznego, odparowania i wiązania szczególnie przy wysokiej temp. jakie występują w tym sposobie suszenia.

Pierwsze 5 min. suszenia, i pół mocy, to czas w który pozwala na swobodnie uwolnienie się LZO z naniesionego materiału i wstępne wiązanie, średnia temp. panelu z suszonym materiałem to ok. 40-45 stC. Po zakończeniu tego wstępnego cyklu promiennik przechodzi w drugą fazę, czyli suszenia w pełnej mocy, która trwa 10- 15 min. trzymając się przy tym zaleceń producenta materiału lakierniczego. Temp. w tej fazie sięga 80-90 stC, tak więc logicznym jest, iż nie można suszyć świeżo naniesionego materiału od razu na pełnej mocy, ponieważ zbyt szybko odparowywałyby z niego związki lotne co doprowadziłoby do rozerwania struktury materiału i braku szczelnego wiązania cząsteczkowego...mówiąc innymi słowy, materiał na panelu by się zagotował ;)

karty technicznie

-podkład akrylowy wypełniający DX1062 2k:

http://www.fotosik.pl/pok...f74e5265c7.html
http://www.fotosik.pl/pok...2666318971.html
http://www.fotosik.pl/pok...464c877c6d.html

-podkład akrylowy wypełniający DX1064 2k:

http://www.fotosik.pl/pok...1f3462889e.html
http://www.fotosik.pl/pok...6521c1e47e.html
http://www.fotosik.pl/pok...61f9727f8f.html
http://www.fotosik.pl/pok...88b4bf6673.html
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl szczegóły
michalLbn
Klubowicz


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2131
Punkty: 49/7
Skąd: z niecaka ;) LBN
Wysłany: 15-04-2013, 07:27   

Używam materiałów duxone, wcześniej poszukując idealnych dla siebie materiałów stosowałem różne inne często sporo droższe materiały. Jeżeli chodzi o podkład to o 10zł droższy max mayer wymięka (ma tendencję do sciekania) przy duxone, podobnie uważam o u-polu bo schnie dłużej i zapycha papier oraz nie nakłada sie tak równo i jest więcej szlifowania. Lakierów przerobiłem tuzin, ten mi najlepiej odpowiada, chociaż mam jeszcze zamiar spróbować polykara. Duxone jest dosyć gęsty bez problemu układa się na ładną strukturkę.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Sw.Piotrek
Maniak forum
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 562
Punkty: 11/26
Skąd: Łódź
Wysłany: 15-04-2013, 11:52   

jacklack napisał/a:
Przy suszeniu materiału lakierniczego promiennikiem trzeba też mieć wiedzę na temat danego aplikowanego materiału, i zasad jego zachowania fizycznego, odparowania i wiązania szczególnie przy wysokiej temp. jakie występują w tym sposobie suszenia.(...)


Skąd masz tak ogromną wiedzę na temat lakiernictwa?

goojad napisał/a:
Zobaczę jak sobie z tym poradzi osławiona Air Gunsa :) wziąłem szybki utwardzacz więc ze schnięciem nie powinno być problemu. Szlifowanie łatwe a jak z samym polerowaniem?


Używam DX1044 oraz pistoletu Air Gunsa AZ3 HTE.
Co tu dużo mówić jedno z drugim współgra znakomicie.
_________________
http://niezalezna.pl/
http://dorzeczy.pl/
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
jacklack
Administrator



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 3553
Punkty: 95/54
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 15-04-2013, 12:51   

Sw.Piotrek napisał/a:
Skąd masz tak ogromną wiedzę na temat lakiernictwa?

Jak to skąd??...z Forum ;) , no może do tego dochodzi jeszcze kilka lat jakie przepracowałem w tym zawodzie, kilkanaście szkoleń i ciągły kontakt z technikami, ale to takie tam mniej istotne sprawy ;) ...i nie ogromną Piotrek, tylko podstawową, która pozwala mi na zajmowanie się lakiernictwem w miarę zawodowo, ogromną wiedzę to można powiedzieć, (biorąc pod uwagę społeczność forum) to ma Robert i jeszcze kilku użytkowników, ale nie ja ;)
Nie odbiegajmy od tematu :nono:
_________________
www.lakiernik.info.pl
Forum Lak
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 15-04-2013, 16:45   

Hamir napisał/a:
... zgadza sie bo wtedy dochodzi do wstecznego procesu poliaddycji,wynikimem czego jest antypolikondensacja podkladu,ale to oczywiste :okulary: :smieszne:


Dobre bardzo dobre ... ale chciałem tylko zauważyć że "poliaddycja" to zjawisko dotyczące produktów, które w procesie schnięcia ( w fazie drugiej jaką jest utwardzanie ) tworzą sieć powiązań jak poliuretan lub epoksyd ... ;)

... a "antypolikondensacja" to już pojęcie doskonałe :smiech: ... takie "rozsieciowienie" z cofnięciem wydzielania się produktu ubocznego. Takie robienie maślanki z masła ( ciekawe czy to w ogóle możliwe ? :)

Muszę zapamiętać .... bo to by była ... taka zamiana utwardzonej powłoki lakierniczej w .... materiał ciekły. Jednym słowem taki lakierniczy .... CUD :)

ANTYPOLIKONDENSACJA ... będzie nowy bat na durniów. :buhaha: ...... Hamir :brawo:
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
maciej214
Bywalec



Wiek: 27
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 57
Wystawił 3 punkt(y)
Skąd: KNS
Wysłany: 15-04-2013, 17:27   

Jacklack dziękuję za wytłumaczenie. Punkcik poleciał.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
unek
Moderator


Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 3287
Punkty: 30/22
Skąd: pomorskie
Wysłany: 15-04-2013, 18:59   

jacklack napisał/a:
tak więc logicznym jest, iż nie można suszyć świeżo naniesionego materiału od razu na pełnej mocy

Trzeba też dodać, że wypalanie tej pierwszej fazy-cykl na pół mocy zaczynamy dopiero po 10 min co jest w karcie też napisane....
Ale to chyba normalne ;)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
goojad
Użytkownik


Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 16
Skąd: ogólnie
Wysłany: 29-04-2013, 00:39   

Sw.Piotrek napisał/a:
Używam DX1044 oraz pistoletu Air Gunsa AZ3 HTE.
Co tu dużo mówić jedno z drugim współgra znakomicie.


Jak ustawiasz ilość materiału i ciśnienie?
Ja na razie poszukuję odpowiednich ustawień pistoletu i ciśnienia żeby nauczyć się nakładać ten lakier tak żeby efekt był taki jak chcę.
Przy pierwszym lakierowaniu chciałem uzyskać dość grubą morkę żeby pasowała do reszty auta i ustawiłem ciśnienie na dwie atmosfery i towar na maksa ale morka wyszła aż za gruba. Na drugim aucie chodziło z kolei o drobną morkę więc dałem prawie 3 bary i mniej towaru i tu już efekt był zbliżony do tego co chciałem osiągnąć, może nawet trochę zbyt gładko się wylało ale teraz już mniej więcej wiem jak ustawiać i myślę,że z każdym kolejnym lakierowaniem będzie lepiej i łatwiej. Ale pistolet faktycznie daje radę.
Towar oczywiście okazał się bardzo dobry i w porównaniu z novolem 590 (o którego porównanie pytałem na początku), wypada znakomicie choć trzeba się nieźle naszukać żeby Duxone kupić w dobrej cenie ale warto spędzić trochę czasu przy komputerze.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Sw.Piotrek
Maniak forum
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 562
Punkty: 11/26
Skąd: Łódź
Wysłany: 21-07-2013, 19:14   

Ciśnienie ok 2.0-2.1 bar, materiał "na maksa", pokrętło od miotły wkręcone o 0.5 obrotu. Do tego ok 10% rozcieńczalnika. I morka mi się bardzo podoba :)
Jednak puki co, "obraziłem się" na Duxona. Nie co siada po jakimś czasie.
_________________
http://niezalezna.pl/
http://dorzeczy.pl/
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
goojad
Użytkownik


Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 16
Skąd: ogólnie
Wysłany: 24-07-2013, 13:38   

Sw.Piotrek napisał/a:
Jednak puki co, "obraziłem się" na Duxona. Nie co siada po jakimś czasie.


Jaki lakier w takim razie stosujesz w zamian? Coś w podobnej cenie i o podobnej jakości?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne