lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Kauczukowy lakier
Autor Wiadomość
Arukard
Użytkownik


Dołączył: 23 Sty 2017
Posty: 2
Skąd: Irlandia
Wysłany: 23-01-2017, 00:24   Kauczukowy lakier

Witam serdecznie.
Po pomalowaniu motocykla zauważyłem że lakier bezbarwny jest kauczukowy. Malowałem klarem firmy novol oraz Maxmayerem hs i w obu przypadkach jest ten sam efekt. Próbowałem nie dodawać rozcieńczalnika jak i dodać więcej utwardzacza i skutek jest ten sam. Malowałem w 20 stopniach i po godzinie przeniosłem elementy do pomieszczenia gdzie panowała temperatura około 50 stopni. Czy wpływ na miękki lakier ma wilgotność powietrza przy malowaniu, która w Irlandii jest duża? Co powinienem zrobić by nie powtarzać tego błędu?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 23-01-2017, 08:54   Ad. Obniżenie twardości lakierów bezbarwnych

Witam serdecznie!
Tak kolego , wilgotność powietrza ma olbrzymie znaczenie dla twardości lakieru.
Mówi o tym piktogram zamieszczony na puszkach utwardzaczy poważnych firm.
Piktogram to trójkąt z literami NCO ! !!
Jest to chemiczne oznaczenie izocjanianów ,którymi są utwardzane wszystkie na świecie (!!)produkty akrylowe. Zauważyłeś kryształki,pierścienie wokół korka jakiegoś otwartego i używanego utwardzacza lub utwardzacz który zrobił się mętny? Zapewne tak .

Jest to wynik wchłaniania przez NCO wody. Jest to tak wredny produkt ,że ZAWSZE (!!)w pierwszej kolejności będzie reagował z wodą a dopiero potem(jak mu się zachce) z żywicą w lakierze lub podkładzie ,który ma utwardzić .
Stąd , w zależności od wilgotności powietrza ten sam produkt może się zachowywać inaczej ,tzn dawać różny efekt.
Jak z tym walczyć ? Jak temu zaradzić?

1.Przede wszystkim trzymać w miarę możliwości utwardzacze, szczególnie otwarte w suchym miejscu, a nie np: niedokręcone na mokrej podłodze.

2. Używać , czyli lakierować tylko ciepłym produktem. Co to znaczy?
Lakier nie może być chłodny!! 20 stopni Celcjusza to nie tylko temperatura otaczającego powietrza ale także MINIMALNA temperatura produktu i detalu który jest lakierowany.
Jeśli nie możesz mieć takich idealnych warunków ,to podgrzej chociażby sam lakier , a zdecydowanie zmniejszysz ilość problemów .
Szczególnie zimą czy w chłodnym okresie . Ciepły lakier ładniej się rozkłada na powierzchni a przede wszystkim szybciej reaguje z utwardzaczem (NCO) a utwardzacz nie zdąży zareagować tak silnie z wodą-oto najprostsza porada.

Dodatkowo, kolego zafundowałeś temu elementowi ,przenosząc go z pomieszczenia chłodnego do cieplejszego efekt ,,punktu rosy" jak na butelce piwa wyciągniętej z lodówki(częsty błąd lakierników) tylko tej wilgoci nie było widać tak jak na szkle a zneutralizowała prawdopodobnie cześć utwardzacza.

Lakiery NOVOL z linii Spectral i Professional są przygotowane na trudniejsze warunki atmosferyczne,ale też są termoplastami i nie mogą być chłodne.

pozdrawiam i życzę powodzenia Rafał Mania Dział Szkoleń NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Arukard
Użytkownik


Dołączył: 23 Sty 2017
Posty: 2
Skąd: Irlandia
Wysłany: 23-01-2017, 12:30   

Dziękuje bardzo za odpowiedz.
Podsumowując muszę podgrzać lakier jak i elementy przed malowaniem i przenieść już pomalowane elementy do cieplejszego miejsca po paru godzinach. A czy użycie wolno schnącego rozcieńczalnika do lakieru nie pomoże uwolnić wilgoci która osiądzie podczas malowania?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
NOVOL rafman
Technik
NOVOL rafman

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 111
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: Komorniki
Wysłany: 31-01-2017, 10:45   Dokładnie tak

Dokładnie tak-przepraszam ,że nie odpowiedziałem od razu ,ale bylem za granicą w kraju z kłopotami z netem.
To jest dużo bezpieczniejsze dla lakierów.

Rafał Mania NOVOL
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne