lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [0] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Lechler podkład epoksydowy - czas schniecia.
Autor Wiadomość
bartec
Użytkownik


Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 7
Skąd: Jastrzębie
Wysłany: 15-04-2014, 00:43   Lechler podkład epoksydowy - czas schniecia.

Witam. Mam problem z podkładem epoksydowym Lechlera Epoxyprimer 29107. Postanowiłem odrestaurować alusy, psiknąłem w/w podkładem rozcieńczonym z utwardzaczem epoxyprimer 29370 w proporcji 2:1 w 3 warstwach. Wszystko było by fajnie gdyby nie to że po 2 tygodniach schnięcia podkład jest miękki że można pazurem zdrapać. Jak malowałem było w miare ciepło ok 20st. Alusy schną już wspomniane dwa tygodnie w warunkach garażowych. Podpowiedzcie co zrobić z tym fantem?
Tylko prosze bez zbędnych komentarzy typu "nie jesteś lakiernikiem to nie maluj". Jestem tu zeby sie czegoś nauczyć. Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 15-04-2014, 01:40   

Witam!
Czy felgi suszyleś powyżej temp. 15stopni C.
Co jest pod epoxydem?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
bartec
Użytkownik


Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 7
Skąd: Jastrzębie
Wysłany: 15-04-2014, 12:11   

Felgi suszyłem w warunkach garażowych i temp sie zmieniała w zależności od tej na zewnątrz. Jak malowałem było w miare ciepło, nocami mogło być poniżej 15stopni i co dzień to zimniej.
Pod epoxydem w 95% jest oryginalny podkład, pozostałe 5% alu.
Pewnie popełniłem błąd nie zapewniając stałej temp 20st ale nie ma co płakać...
Co teraz zrobić? drapać czy czekać niewiadomo ile i czy te czekanie wogóle coś da? Czy po jakimś czasie epoxyd wyschnie/stwardnieje czy zostanie juz taki miękki?
Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 15-04-2014, 14:20   

Jesli epox lub utwardzacz nie były przeterminowane to obstawiam na niedoschniety materiał i za gruba aplikacja warst oraz ich nie odparowania miedzy warstwami.
Zaopatrz sie w materiały do szlifowania na sucho np pady z gabkami fine lub extra fine, gradacja ok. 600 i 800 przeszlifuj jedna felgę delikatnie ( aby otworzyć podkład) i wysusz ja suszarka lub na słońcu.
Jesli to nie pomoże to bedziesz musiał raczej zeszlifowac całość i aplikować jeszcze raz cieniej.
Jesli pomalujesz jaki kolwiek materiał niedoschniety to jest ryzyko ze zostanie on juz miękki pod spodem.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kaes91
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1065
Punkty: 17/10
Skąd: Olecko
Wysłany: 15-04-2014, 18:13   

TeeM napisał/a:
przeszlifuj (..) ( aby otworzyć podkład) i wysusz ja suszarka lub na słońcu.
Wyłapałem ten fragment bo ostatnio rozmawialiśmy z kumplem z forum i mówił, że podkład akrylowy czy szpachlówka natryskowa wysycha poprawnie kiedy przeszlifuje się ostatnią warstwę, tzw "skorupę". To masz na myśli? Opowiedz coś o tym... ;) ;)
_________________
Jak się człowiek spieszy, to się blacharz cieszy...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 15-04-2014, 19:11   

Wiecej ciekawostek bedzie w dziale klubowym!
Niestety płatnym. Ale coż, chcesz wiedzieć to .... .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 15-04-2014, 23:43   

Płatnym. Jan Paweł przewraca się w grobie. Zabrakło sponsorów na forum :)
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
TeeM
Ekspert


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 914
Punkty: 20/21
Skąd: różnie
Wysłany: 15-04-2014, 23:59   

Zaczyna sie!
Ty mi tu @masato religii nie mieszaj do polityki.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 16-04-2014, 21:58   

Nastroje polityczne zmieniają się w zależności od sponsora. Może teraz Iwata będzie nr 1. :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
bartec
Użytkownik


Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 7
Skąd: Jastrzębie
Wysłany: 30-04-2014, 16:02   

TeeM napisał/a:
Jesli epox lub utwardzacz nie były przeterminowane to obstawiam na niedoschniety materiał i za gruba aplikacja warst oraz ich nie odparowania miedzy warstwami.
Zaopatrz sie w materiały do szlifowania na sucho np pady z gabkami fine lub extra fine, gradacja ok. 600 i 800 przeszlifuj jedna felgę delikatnie ( aby otworzyć podkład) i wysusz ja suszarka lub na słońcu.
Jesli to nie pomoże to bedziesz musiał raczej zeszlifowac całość i aplikować jeszcze raz cieniej.
Jesli pomalujesz jaki kolwiek materiał niedoschniety to jest ryzyko ze zostanie on juz miękki pod spodem.

Zrobiłem jak pisałeś i niestety próba ta zawiodła. Podkład po miesiacu miękki ze można go paznokciem drapać. Zostaje chyba jedno - drapanie. Jak moge sie pozbyć tej "fuszerki"? drapać jakims grubszym papierem? Dodam ze rzeczywiscie trochu przesadziłem z grubością warstw bo przy zarysowaniu widać ze sporo tego nalałem:/
Wołałbym uniknąć piaskowania a tym bardziej nitro bo bym tydzień chodził naćpany wiec prosze o dalsze rady.
Pozdrawiam
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
pawel997das
Stały Bywalec


Wiek: 32
Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 73
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: ok Dębica
Wysłany: 30-04-2014, 16:14   

Najlepsze będzie piaskowanie bo miekki podkład będzie zaklejał papier i będzie męczarnia
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
bartec
Użytkownik


Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 7
Skąd: Jastrzębie
Wysłany: 30-04-2014, 23:34   

Na frontach jest tego podkladu troche sporo jednak na bokach szprych/ramion już nie i w tych miejscach nie jest taki miękki. Wiem juz jaki błąd popełniłem. Malowałem jako pierwsze wewnętrzne strony ramion i podczas ich malowania farba siadała też na fronty i niepotrzebnie na końcu malowałem je ponownie. Cóż człowiek uczy sie na błędach.Zanim jednak zdecyduje sie na piaskowanie spróbuje zedrzeć fronty np 2setką. Będę próbował nadal bo piaskowanie jest ostatecznością.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Ryba
Klubowicz
gówniash



Pomógł: 4 razy
Wiek: 36
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 1194
Punkty: 19/16
Skąd: Radomsko
Wysłany: 01-05-2014, 14:22   

No ale moim zdaniem to jk grubo by nie było to i tak po 2 tygodniach, miesiącu powinno wyschnąć ! Sprawdź lepiej daty przedatności wszystkich materiałów !
_________________
PSIK ! Do nory...
Oł maj gad !
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 03-05-2014, 11:18   

A dolałeś jakiś rozpuszczalnik do tego podkładu żeby się lepiej malowało??
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
bartec
Użytkownik


Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 7
Skąd: Jastrzębie
Wysłany: 03-05-2014, 22:19   

Ryba napisał/a:
No ale moim zdaniem to jk grubo by nie było to i tak po 2 tygodniach, miesiącu powinno wyschnąć Sprawdź lepiej daty przedatności wszystkich materiałów

Wszystkie składniki nalewali mi w zaufanym sklepie z farbami który istnieje już x lat więc wątpie że są po terminie ale kto go tam wie... Nalali mi do nie oryginalnych pojemników a po miesiacu to już można gdybać.
madmax napisał/a:
A dolałeś jakiś rozpuszczalnik do tego podkładu żeby się lepiej malowało??

Po dodaniu utwardzacza podkład sie rozcieńcza więc żadnego rozpuszczalnika dodatkowo nie dawałem.
Przy trzeciej warstwie dodałem minimalnie wiecej utwardzacza zeby rozrzedzic troche no ale kurde...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 03-05-2014, 23:51   

bartec napisał/a:
Przy trzeciej warstwie dodałem minimalnie wiecej utwardzacza zeby rozrzedzic

Może to jest właśnie przyczyna zaistnniałej sytuacji. Nie powinno się kombinować z proporcjami.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
bartec
Użytkownik


Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 7
Skąd: Jastrzębie
Wysłany: 04-05-2014, 21:10   

W proporcji 2:1 było troche za geste więc dodałem troche wiecej utwardzacza ale dosłownie troszke. Nie twierdze że to nie jest przyczyna ale żeby ok 10% więcej utwardzacza miało taki skutek?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne