lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
nowa lakiernia samochodowa
Autor Wiadomość
orzel77
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Gryfino
Wysłany: 19-10-2016, 21:15   nowa lakiernia samochodowa

Witam
Szukałem informacji i podejrzewam że takowe na forum się znajdują ale nie mogę mimo wszystko zebrać wszystkich potrzebnych mi informacji w całość.
Do meritum sprawy.
Przygotowuje się do otwarcia LEGALNEJ Lakierni.
Mam już wstępnie upatrzony lokal który kilka lat temu funkcjonował jako lakiernia ( obecnie od jakiegoś czasu jako magazyn) o powierzchni 280m2 ( kształt prostokąta) z jedną bramą wjazdową, z oddzielnym biurem w cenie, kuchnią, wc, łazienką...
Finansował będę to za pomocą kredytu bankowego ( lokal zamierzam dzierżawić na okres 5 lat) i teraz takie pytanie .
Orientuje się mniej więcej jaką dokumentację potrzebuje ale czy ktoś mógł by mi sprecyzować jakie dokumenty/pozwolenia musze uzyskać i w jakich instytucjach.
Wiem że obszar w którym się znajduje budynek w zagospodarowaniu przestrzennym ma wpisaną działalność szkodliwą/uciążliwą.
Co jeszcze tak na 100% musze uzyskać ? ( mniej więcej wiem ale chciał bym się upewnić że w początkowej fazie niczego nie pomine a czas na przygotowanie nie wydłuży się )
Ukierunkowanie będzie typowo na blacharstwo i lakiernictwo z konserwacją podwozi.... w związku tym planuje zakup między innymi:
- komory lakierniczej
- strefy przygotowywawczej
- elementów magistrali powietrznej w tym kompresora itp itd
co uważacie że na starcie powinno się jeszcze znajdować w wyposażeniu ?
Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
quatro4
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 30
Otrzymał 1 punkt(y)
Wysłany: 19-10-2016, 22:14   

daj sobie chłopie spokój z lakiernią. szkoda zdrowia czasu i zainwestowanych pieniędzy
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 21-10-2016, 20:52   

http://lakiernik.info.pl/viewtopic.php?t=4855
Tak to wyglądało pare lat temu. Teraz jest napewno jeszcze gorzej.
Myślę, że zejdzie Ci się około roku i potrzebujesz na sporo gotówki. Jeżeli budynek nie jest Twój bo bardzo zły pomysł. Włożysz w przystosowanie go do lakierni kilkadziesiąt jak nie set tysięcy a oo 5 latach Ci podziękują i nikt Ci nie odda tego co włożyłeś. Po mojemu bardzo głupi ponysł.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
orzel77
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Gryfino
Wysłany: 02-11-2016, 18:18   

Mimo wszystko jestem dobrze nastawiony na taką opcję ( zabezpieczenie takie mam że w wypadku nie powodzenia mam możliwość odstąpienia, więc w jakiś sposób jestem wtedy wstanie odrobić poniesione koszta)
quatro4, dlaczego twierdzisz że szkoda czasu na to ?
Wydaje mi się że na takim biznesie można "Wyjść na swoje"
Cały czas główkuje jedynie jak to na poczatku ugryźć- czy próbować się wbić w obsługę floty bądź ubezpieczalnie , a może tylko czerpać profit z klienta indywidualnego.... temat rzeka
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 02-11-2016, 20:42   

Kolego, wydasz na to kilka stów i nie będzie to Twoje. Zrobisz największą głupote życia. Albo kup ten budynek, wydzierżaw dozywotnio a jak nie da rady to odpuść. Nigdy nie inwestuj w nie swoje. Ucz się na cudzych a nie swoich błędach.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 03-11-2016, 00:23   

Popieram, inwestowaniew nie swój budynek, z którego nie możesz wynieść po czasie choćby 90 swojego wkładu to kompletna głupota. To nie sklep, że sobie towar zabierzesz i regały.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
orzel77
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Gryfino
Wysłany: 04-11-2016, 08:22   

Udało mi się dogadać z właścicielem obiektu na zmiane warunków najmu i jest tak jak sugerujecie. Trochę na innych warunkach ale jest.
Jestem też po oględzinach obiektu razem z projektantem i ten stwierdził że papierologicznie w ciągu 3 miesięcy jestem wstanie otworzyć działalność już na gotowo. Podłączenie elektryki i część prac remontowych bierze na siebie właściciel obiektu.
Więc wydaje mi się że zarazem tym sposobem postawiłem" pierwszy kroczek".
Natomiast z innej beczki- Projektant zadał mi z jednej strony dość proste pytanie, mianowicie "KOMORA"
Ze względów technicznych, przyłączeniowych oraz związanych z formalnościami wybór ogranicza się do ogrzewanych gazem ( z racji pory roku i problemów z gazownią , na okres startowy- butla) ale żę nie mam pojecia na temat kabin lakierniczych to wychodzę z zapytaniem jak dokonać właściwego wyboru ?
Kwota jaką dysponuje na ten etap to max 55.000 tyś brutto
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 04-11-2016, 19:33   

W ciągu 3 miesięcy zrobi Ci projekt, uzyska pozwolenie na budowe, decyzje środowiskową itp? To jest nierealne kolego :glupek: Zapewne to jego pierwszy projekt lakierni. U mnie było dokładnie to samo. Na początku 7tys. A po tygodniu telefon z przerażeniem projektanta i cena wzrosła do 40tys.A zdradzisz ile Ci powiedział kasy za zrobienie tego wszystkiego w te 3 miesiące?
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
orzel77
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Gryfino
Wysłany: 06-11-2016, 20:04   

To jest osoba która już się zajmowała projektowaniem lakierni. Popiera to tym że nie będziemy wchodzić w kosztowny projekt budowlany tylko w tą drugą procedurę. Liczę na jej doświadczenie i że się nie myli....
Co do kosztów to na razie miałem podane orientacyjne a taki dokładny będę miał w tym tygodniu. Jak już się dowiem to wiedzą na pewno się z tobą podziele na pv.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
piotrek301
Stały Bywalec


Dołączył: 09 Lis 2013
Posty: 99
Otrzymał 4 punkt(y)
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 06-11-2016, 20:21   

Orzeł decyzja środowiskowa być musi!!! jak czekałem prawie rok na nią i obyło się bez raportu i gdyby nie Projekter dalej bym pewnie czekał albo odpuścił to wszystko. nikt tu Ci żle nie życzy każdy kto to przerabiał wie że nie da się zrobić czegoś w kilka miesięcy co normalnie trwa dużo dłużej. Kiedyś pisał o takim sposobie wynajmu lokalu Projekter i obowiązkach właściciela i użytkownika, poszukaj powinno gdzieś to tu być.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
orzel77
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Gryfino
Wysłany: 07-11-2016, 10:47   

Rozumiem że nikt tu mi nie chce źle doradzić, ja opieram się jedynie na jakieś tam swojej wiedzy i tym co mówi mi architekt.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
misias
uzależniony od forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lip 2011
Posty: 304
Punkty: 9/3
Skąd: Zawiercie,Śląskie
Wysłany: 07-11-2016, 20:55   

piotrek301, To i tak krótko czekałeś koleś u nas na mieście dopiero teraz dostał zezwolenie,czekał 2 lata, koszmar jakiś.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
orzel77
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Gryfino
Wysłany: 07-11-2016, 21:22   

misias napisał/a:
piotrek301, To i tak krótko czekałeś koleś u nas na mieście dopiero teraz dostał zezwolenie,czekał 2 lata, koszmar jakiś.


Aż się wierzyć nie chce... przecież przy takim oczekiwaniu to zanim wystartujesz to już zbankrutujesz :/
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
misias
uzależniony od forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lip 2011
Posty: 304
Punkty: 9/3
Skąd: Zawiercie,Śląskie
Wysłany: 07-11-2016, 21:33   

O to własnie chodzi,w tym kraju biurokracja zabija wszystko,bo Warszawa wydaje wszystkie papierki,jak idę czasem coś załatwić to się zastanawiam co ja tu robię.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
piotrek301
Stały Bywalec


Dołączył: 09 Lis 2013
Posty: 99
Otrzymał 4 punkt(y)
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 07-11-2016, 23:04   

9 miesięcy czekałem na wydanie decyzji przez gminę sanepid i rdoś dość szybko zaopiniowali bez żadnych problemów. najbardziej śmiać mi się chciało jak poszedłem do tej kobiety co się zajmowała i pytam co z moją decyzją a ona że już dawno wydana jest pytam jak to jak ja jej nie mam, cisza oczy postawiła i szuka okazało się że gdzieś wyniosła moje dokumenty i nie mogła ich znaleźć. w moim przypadku był koszmar i tak naprawdę pomoc Pana Roberta i wizyta u Burmistrza ruszyła sprawę do przodu
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
orzel77
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Gryfino
Wysłany: 21-11-2016, 17:11   

A więc tak:
Według architekta prowadzącego tak jak mówiłem: opieramy się o kartę informacyjną przedsięwzięcia i o decyzję DUŚ
Koszta: projektant 3500 zł oraz opłaty pozostałe 6500 zł. W umowie widniejący zapis informujący iż od momentu rozpoczęcia prac przygotowawczych do końcowego etapu max 90 dni.
Co o tym sądzicie ?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
luizz44a
Użytkownik


Dołączył: 20 Lis 2016
Posty: 6
Skąd: warszawa
Wysłany: 22-11-2016, 12:38   

No drogo ale napewno będzie sie opłacać, tak uważam.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ZIEMBA
Moderator


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 1916
Otrzymał 21 punkt(y)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 23-11-2016, 20:28   

Wcale nie drogo. Ta cena jest standardowa. Daj znac w ile czasu to załatwiłeś. Ale ciężko Ci będzie uzyskać pozwolenie za 90 dni. Ale mamy nadzieje, że się uda i sąsiedzi nie beda robic przeszkód. A jak z przyłączem energetycznym. Dowiadywałeś się już?. Myśle, że potrzeba będzie min. 30kw. U mnie był z tym duży problem.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
piotrek301
Stały Bywalec


Dołączył: 09 Lis 2013
Posty: 99
Otrzymał 4 punkt(y)
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 12-12-2016, 23:26   

Orzeł jak postępy u Ciebie? jeśli to nie tajemnica może pochwalisz się jaką kabinę kupujesz?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
orzel77
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Gryfino
Wysłany: 14-12-2016, 18:59   

obecnie mnie przystopował bank :killer:
oraz jestem w pracy na morzu- po powrocie i w wolnej chwili opiszę jak się sprawy mają.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
PROJEKTER
Ekspert



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 3134
Punkty: 106/7
Skąd: ... z przyszłości
Wysłany: 27-12-2016, 14:00   

orzel77 napisał/a:
A więc tak:
Według architekta prowadzącego tak jak mówiłem: opieramy się o kartę informacyjną przedsięwzięcia i o decyzję DUŚ
Koszta: projektant 3500 zł oraz opłaty pozostałe 6500 zł. W umowie widniejący zapis informujący iż od momentu rozpoczęcia prac przygotowawczych do końcowego etapu max 90 dni.
Co o tym sądzicie ?


Na wstępie ... przepraszam że zaglądam tu raz w roku, to zwyczajny brak czasu i masa nowych elementów w tym co robię, ale e-mail i telefon nadal są takie same od 18 lat więc jak ktoś bardzo potrzebuje pomocy kontakt nadal ze mną jest :czesc:

Kilka słów do kolegi orzel77.

To co chce zrobić twój architekt opiera się o procedurę art 71.1 Ustawy Prawo Budowlane. Zmiana Sposobu Użytkowania obiektu, lub jego części. Wstępnie to dobry pomysł i koncepcja jak na wiedzę i doświadczenie ... architekta. Gdyby naprawdę znał się na projektowaniu lakierni to wiedziałby jednak że to nierealne do realizacji. Prawie "nie realne" ... bo zawsze można mieć nadzieję że dobry Bóg nie ma aktualnie żadnych innych ważnych spraw na głowie i sprawi cud !

Dlaczego ... bo jest art 29.2 Ustawy Prawo Budowlane i już na etapie procedowania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach najprawdopodobniej ( w 8 na 10 przypadków ) skończą się to Raportem i procedurą Oceny Oddziaływania na Środowisko i marzenia o realizacji procedury w trybie art 71.1 pękną jak bańka mydlana. Oczywiście zawsze może nastąpić cud ... zdarza się dwa razy na 10 lakierni, tylko że jak się zaczyna taką inwestycję to raczej trzeba się liczyć z najgorszą sytuacją, a co ważniejsze mieć na te utrudnienia zarezerwowany budżet. Pozwolenie na Budowę jest niestety bardzo realne, a to oznacza, że projekt musi być zgodny z rozporządzeniem o formie i zawartości projektu budowlanego ... czyli będzie drogo, a nie tanio i długa a nie błyskawicznie, bo do jego realizacji wejdzie zespół projektowy opinie i na końcu Dopuszczenie do Użytkowania. Architekt i jego wynagrodzenie to będzie tylko malutki elemencik składowy kosztów dokumentacji.

To jako informacja w rozwinięciu tematu. Cofając się jednak kilka kroków w tył ....

Po co tu robić DoUŚ, projekt i Zmianę sposobu Użytkowania skoro to obiekt dzierżawiony ?

To problem właściciela obiektu, a nie jego użytkownika. Użytkownik ma inne zmartwienia i procedury do realizacji żeby lakiernia była legalna. Oczywiście piszę tu o praktyce, a nie o literalnych zapisach prawa. Skoro budżet jest ograniczony to koszt 20 / 30 tyś za projekt i formalności może się okazać zaporowy. We własnym obiekcie trzeba to zrobić ... ale w dzierżawionym już tylko "należałoby to zrobić". Nie wchodząc w szczegóły napiszę tylko tyle że Inspektor Powiatowego Nadzoru Budowlanego nie kontroluje budynków i sposobu ich wykorzystania w wolnych chwilach, lub w trybie jakiegoś grafiku kontroli. Nie ma donosu nie ma innej informacji z urzędów ... to nie ma kontroli.

Przeskakuje nad innymi formalnościami i obowiązkami inwestora bo, nie pytasz i na koniec drobiazg który się pojawił w twoim poście ... KOMORA ! !!

Jeżeli to tylko pytanie techniczne to są na forum inne tematy z postami i proponuje się do nich przenieść dla zachowania porządku w dostępie do informacji. Jeżeli to pytanie od architekta i ma wydźwięk formalno - prawny dla potrzeb projektu i procedur to warto wiedzieć że kabina, lub jej brak w lakierni nie ma żadnego, absolutnie żadnego nawet mikroskopijnego wpływu na jej legalność, czy dopuszczenie do użytkowania. Kabina to żadna przepustka czy ułatwienie w zakresie formalno prawnym. Element bez znaczenia

Dla równowagi ... kilka ostatnich lakierni jakie projektowałem to lakiernie wagonów kolejowych, cystern samochodowych, konstrukcji stalowych o wymiarach domu jednorodzinnego i wreszcie wisienka na torcie :

http://www.italtecnica.pl...2-w-bydgoszczy.

Nie ma w nich kabin lakierniczych. Nie było nawet szans na wstawienie w tych lakierniach kabin, a ich przeroby materiałowe są nawet 100 razy większe od średniej ASO. Do lakierowania samolotu potrzeba 400 litrów materiałów, a lakiernia pracuje non stop i co tydzień schodzi jedna maszyna pasażerska. Kabina, filtry, certyfikaty bezpieczeństwa ... to wszytko pier-doły o jakich mówić mogą tylko ci co nie mają pojęcia o wymogach formalno prawnych gdy podnoszą temat konieczności umieszczenia certyfikowanej kabiny lakierniczej w projektowanej lakierni.

Dla tych inwestorów, którzy profesjonalnie adaptują pomieszczenie na lakiernię ciekłą mam od niedawna zestaw instalacyjny do adaptacji pomieszczenia. Pokrótce to bardzo estetyczne metalowa nakładki na ścianę od podłogi do wysokości pomieszczenia. Szerokość takiej belki pionowej ok. 30 cm. W niej lampa oświetlenia, sprężone powietrze, instalacja elektryczna, czasami gniazda 230 / 400 V. Montaż co 150 / 200 cm na ścianie. Murowanej, z płyt GK kafli grysowych, lub płyt warstwowych. Na suficie belka z pionu przechodzi w poziom i staje się podparciem kaset z filtrem sufitowym. Zamontowana 50 / 70 cm niżej od sufitu pomieszczenia formują kanał nawiewu powietrza. Wyciąg w posadzce a jak się nie da to w zasysach na ścianie między kolejnymi bramkami / belkami.
Do kompletacji centrala grzewcze wentylacyjna o parametrach dobranych do wielkości pomieszczenia, sterownik faz pracy i kanały wentylacyjne i mamy ... piękne pomieszczenie lakierni. Wszystko profesjonalnie objęte dokumentacją i opiniami BHP PPOŻ SANEPID, Oceną Zagrożenia wybuchem Certyfikatem WE do znaku CE na centralkach grzewczo wentylacyjnych, silnikach, palnikach, sterowniku i przy dopilnowaniu tematu legalności samego obiektu i funkcji zorganizowanej w nim lakierni = 100% legalnie i zgodnie z restrykcyjnymi wymaganiami ... a kabina ? ... Jak widać absolutnie zbędny i niepotrzebny element w legalnej organizacji lakierni.

No ale żebym nie wywołał tu zaraz sytuacji w której kabina lakiernicza jet beeeee ... Mówimy tu o profesjonalnej drogiej i zaawansowanej techniczne adaptacji pomieszczenia gdy wstawienie do niego kabiny jest niemożliwe, lub ze względu na wymiary bardzo, bardzo kosztowne. Zwracam uwagę, że nic nie napisałem na temat tego że kabina jest głupotą lub niepotrzebnym gratem w lakierni ... szczególnie samochodowej :nono: . Piszę tylko o nieuzasadnionym i mylnym podejściu w myśl którego jak "nie ma kabiny" to "nie ma legalnej lakierni". To nie prawda.

To tak w sprawie ... pytania architekta

i jeszcze jedna sprawa o której powinieneś chyba wiedzieć. Jeżeli już zdecydujesz się zrobić KIP lub Raport i uzyskać DoŚU to od początku 1917 roku ( jakoś tak od połowy lutego ) wchodzą nowe przepisy dotyczące procedury dopuszczenia obiektu do użytkowania. Zgodnie z nimi ustawodawca ustalił że jak jest rozbieżność pomiędzy wydaną i prawomocną DoŚU w stanem faktycznym inwestycji to inwestor lub wykonawca dostaje mandat od 2 do 10 000. Jak rozbieżność jest istotna to opłaty jak za legalizację samowoli budowlanej ... nie ma górnej granicy. Jak ktoś już kompletnie "odjedzie" od warunków zawartych w DoUŚ obiekt w ogóle nie będzie dopuszczony do użytkowania. Co to oznacza w praktyce ? ... a no teraz będzie tak : Najpierw szczegółowy projekt techniczny i budowlany ( koszty, koszty koszty ) a dopiero potem wystąpienie z KIP o wydanie DoUŚ ... no i co oczywiste wybór sprzętu wyposażenia i technologii materiałowej już na etapie koncepcji lakierni a nie kiedyś tam po wybudowaniu. Takie to kolejne ułatwienie dla tych co chcą zainwestować w legalną lakiernię ;)

O kurde ... miał być post, a wyszedł teks na mały artykuł do gazety.

Sorry ... już się wylogowuje :czesc:

[ Dodano: 27-12-2016, 14:15 ]
Przepraszam, ale coś nie gra z tym linkiem do strony :

Może teraz :

http://www.italtecnica.pl...-2-w-bydgoszczy

a jak nie to : http://www.italtecnica.pl/

.... dalej Kabiny lakiernicze ... Hangary lotnicze i zdjęcia lakierni samolotów pasażerskich Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy

[ Dodano: 27-12-2016, 14:20 ]
... ale pojechałem :) Od razu widać, że za mało piszę postów ... Przepraszam ... oczywiście nowe przepisy od 2017 roku, a nie od ... pierwszej wojny światowej :glupek:

Cytat:
i jeszcze jedna sprawa o której powinieneś chyba wiedzieć. Jeżeli już zdecydujesz się zrobić KIP lub Raport i uzyskać DoŚU to od początku 1917 roku ( jakoś tak od połowy lutego ) wchodzą nowe przepisy
_________________
Chcesz wiedzieć więcej ?
projekter@projekter.pl
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne