lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Nie przyjmuję się, co poszło nie tak?
Autor Wiadomość
shio
Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 10-11-2016, 08:06   Nie przyjmuję się, co poszło nie tak?

Witam, mam pytanie amatora próbującego coś tam pomalować.
Sprawa wygląda tak:
Miałem stary zderzak samochodowy. Na jednym rogu poszpachlowałem go i oszlifowałem. Następnie wszystko zostało umyte i odtłuszczone zmywaczem silikonowym. Położona została sprejem warstwa podkładu zwiększającego przyczepność w miejsca szpachlowane. Potem podkład spray dotarty papierem wodnym umyty i przeczyszczony zmywaczem. Niestety dalej zaczęły się problemy. Lakier bazowy nie przyjał się tam gdzie szpachla była. Powstały kropki jak w rosole. Druga warstwa to przykryła i trzecia no ale tak być nie może. Klaru nie nakładałem bo aby tak amatorsko spróbowałem takiej naprawy na odpadzie który był mi niepotrzebny. Co poszło nie tak? Urok podkladu w spreju? Źle odtłuszczone(robione zmywaczem)?
Dla znawców, prace którą wykonałem jest to praca czysto naukowo/praktyczna która miała na celu próbę naprawy jakiegoś elementu i wyciągania wniosków z popełnionych błędów. Nie zamierzam być Januszem lakiernictwa i malować zarobkowo. Chcę się nauczyć dla siebie jako takich podstaw.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Boxxing
Fanatyk



Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 1106
Otrzymał 12 punkt(y)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 10-11-2016, 09:10   

rybie oczka, zle odtluszczona powierzchnia lub silikon w powietrzu, sprobuj przepylic i dawac cieniutkie warstwy.
_________________
"Sekret ludzi, którzy robią cos dobrze? robią to odpowiednio długo. "
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
shio
Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 10-11-2016, 16:38   

Tylko jakim cudem źle odtłuszczone? Czysta szmatka + zmywacz. Akurat nie przyjeło się tam gdzie było szpachlowane.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kalbi
Klubowicz


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 2257
Punkty: 50/5
Skąd: W-wa
Wysłany: 10-11-2016, 19:22   

wrzuć fotki będzie łatwiej
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
przepiorek
Klubowicz


Wiek: 34
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 233
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: radomsko
Wysłany: 11-11-2016, 10:13   

A może po prostu zostały dziurki małe w szpachli i dlatego na bazie wychodzi ze jest złe przygotowane
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
shio
Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 11-11-2016, 10:59   

NIe zwróciłem uwagi na dziurki w szpachli. Wtedy by się tam nie przyjmowało? Koniec końcem udało mi się to zakryć którąś wartstwa no ale wiadomo, to jest błąd gdzieś popełniony.
A teoria latającego silikonu polga na tym ze po psiuknięciu na szmatkę gdzies on lata w powietrzu? Kiedyś nitrem był inny element odtłuszczony i również się nie przyjęło i były takie kółeczka i prześwitywał podklad.
Zapożyczona fota z neta, bo nie wygalda to identycznie ale coś w tym stylu ze robi się malutkie kółeczko i coś tam zabarwione jest kolorem ale prześwituje mocno do podkładu.

wiecej_001.jpg
Plik ściągnięto 31 raz(y) 89,12 KB

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
przepiorek
Klubowicz


Wiek: 34
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 233
Otrzymał 7 punkt(y)
Skąd: radomsko
Wysłany: 15-11-2016, 20:43   

więc coś jest w powietrzu skoro dobrze odtłuściłeś to mogą być spaliny diesla plak wszystko co tłuste akryle są ogromnie przewrażliwione na sylikony ....
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
kalbi
Klubowicz


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 2257
Punkty: 50/5
Skąd: W-wa
Wysłany: 15-11-2016, 20:57   

albo kompresor rzyga ...
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
MarcinGSI
Guru



Wiek: 40
Dołączył: 19 Cze 2012
Posty: 457
Skąd: Suchedniów
Wysłany: 18-11-2016, 16:48   

ale po co odtłuszczasz szpachle to raz,dwa może masz właśnie cos w kompresorze.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
misias
uzależniony od forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lip 2011
Posty: 304
Punkty: 9/3
Skąd: Zawiercie,Śląskie
Wysłany: 18-11-2016, 18:47   

Filtr powietrza masz,zamontowany tylko nie ten pod pistolet tylko,do kompresora,na ścianę.?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
shio
Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 20-11-2016, 10:57   

To po zakonczeniu docierania szpachli zanim zacznę aplikacja PZP to odtłuszczam wszystko prócz szpachli? Po zakończonym szpachlowaniu element został umyty. Co do kompresora to może tutaj jest trop. Co do powietrza to mogą być spaliny z piecyka ale w lato było to samo gdy nie działał. Przeważnie nie chce się przyjąć na szpachle. Co do filtra to niestety nie używam jeszcze.. Pierw zakupię pod pistolet. Czy winny jest podklad w sprayu zamiast na pistolet?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 20-11-2016, 11:26   

Jak element został umyty po szpachlowaniu? Czym? Razem z tą szpachlą?

Podkład w sprayu to cienkie warstwy się daje.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
shio
Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 20-11-2016, 12:27   

Kurcze nie pamiętam dokladnie ale chyba woda+szampon. Potem podkład w sprayu i dotarty na mokro.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 20-11-2016, 20:19   

Ale to po szpachli. Ładnie.
Na porost włosów czy zwykły pokrzywowy? To ważne...
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
shio
Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 20-11-2016, 20:21   

W czarnej tubie co by nie odpadała szpachla szybko :D
Czyli po doarciu szpachli jak mam to umyć? Przykladowo caly zderzak upierniczony. To samą wodą czy mam przecierać wszystko zmywaczem zeby szpachla wody nie dostała?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 21-11-2016, 07:06   

Masz oddmuchać wszystko dokładnie, możesz odkurzyć też, zakładając na końcówkę węża włókninę. Dobrze zbiera pył.
Miejsca w koło szpachli możesz sobie zmyć odtłuszczaczem/ alkoholem izopropylowym(t6 klinet), a miejsca gdzie jest szpachla to możesz nasączyć trochę szmatkę i szybko przetrzeć. Żeby nie nasiąkło.
Tym alkoholem izopropylowym jak szpachel przetrzesz to odparuje szybko. Przed podkładem to jest wystarczające.

Mycie elementów z szamponem to chyba, z taboretu spadłeś na głowę. Szampon ma tyle nabłyszczaczy, silikonów i tym podobne, że nie wiem czy chciałeś umyć czy ewentualnie nawoskować. Zacznij myśleć kolego :aniolek:
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
shio
Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 22-11-2016, 22:05   

Teraz zacznę zdecydowanie.. Czyli być może mam rozwiązany problem. mam pytanie jeszcze pytanie dotyczące aplikacji podkładu. Dlaczego może pękać na szpachli? Po chwili zaczyna pękać. Czy jest to wina poprzednich prac oraz mycie szpachli itd? Oraz podczas docierania podkładu na mokro to mam minimalnie używać wody w miejscu gdzie jest szpachla czy już gdy jest podklad to śmiało można na morko?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
masato
uzależniony od forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Gru 2010
Posty: 358
Punkty: 4/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 23-11-2016, 21:19   

Mogą być za grube warstwy podkładu i marszczy się, waży. Wilgoć też nie pomogła.
Podkład akrylowy można obrabiać na mokro, ale im suszej tym lepiej. Podkład też absorbuje wilgoć.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
shio
Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 24-11-2016, 08:22   

Sprejem nadkładałem więc raczej były cienkiutkie. Po aplikacji po jakiś 20sekundach zaczynał pękać. Coś czuję że to raczej chyba przez moje mycie mycie i moczenie szpachli itp.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne